Nederlander bisschop van verscheurd eilam Kerk Samenleving Kinderen van één Vader Parochies Voorschot! J gaan fuser WOENSDAG 7 JUL11999 redactie aad rietveld, 071-5] L VANDAAG 7Cyrillus en Methodius, twee Griekse broers uit de negende eeuw, zijn door hun missiewerk in Moravië de 'apostelen van de Slavische volke ren' geworden. Aanvankelijk konden de broers nauwelijks uit de voeten met de taal van de Moraviërs. Cyrillus ontwikkelde daarom het naar hem vernoemde Cy rillische schrift, om de Latijnse liturgie in de Slavische taal te kunnen vertalen. Hij stierf in Rome, kort nadat hij de pauselijke goedkeuring had gekregen voor zijn vertaal werk. Methodius werd bisschop van Moravië en Pannonië. Samen delen zij de feestdag 7 juli. Armeense patriarch begraven jerevan Armeens-orthodoxe priesters betuigen de laatste eer aan hun maandag overleden patriarch Garegin I. De leider van de oudste christelijke kerk ter wereld overleed afgelopen maan dag aan keelkanker. Gelovigen van over de hele wereld kwamen naar zijn uitvaartdienst in de hoofdstad Jerevan. Garegin werd begraven in Echmiadzin. foto ap Kerkleider Macedonië overleden skopje Aartsbisschop Michael Metodija Gogov, hoofd van de Orthodoxe Kerk van Macedonië, is gisteren op 88-jarige leeftijd overleden. Hij had hartproblemen.Sinds 1991, toen het land on afhankelijk werd, leidde hij de kerk. In het begin van de jaren '50 werd hij op last van de communistische regering van Joego slavië gevangen gezet, nadat hij had gepleit voor een onafhan kelijk Macedonië. De Orthodoxe Kerk van Macedonië, die zich in 1968 van de Servisch-Orthodoxe Kerk heeft afgescheiden, wordt door geen enkele andere orthodoxe kerk erkend. Chinese rk-priester dood gevonden peking Een rooms-katholieke priester is enkele uren na zijn ar restatie in de Chinese hoofdstad Peking dood op straat gevon den. De geestelijke, die tot de pausgetrouwe kerk behoorde, was opgepakt na een clandestiene mis. Volgens de Kardinaal Kung Stichting, een Amerikaanse groepering die zich inzet voor gods dienstvrijheid, arresteerde de politie de 33-jarige priester Yan Weiping op 13 mei. Nog dezelfde dag werd zijn lichaam leven loos op straat gevonden. De organisatie maakt ook melding van marteling van leden van de ondergrondse kerk. Zo zou de pries ter Wang Qing uit Baoding drie dagen aan zijn handen zijn op gehangen, terwijl hij drank kreeg die diarree veroorzaakt. Het bureau voor godsdienstzaken in Baoding zei van niets te weten. Kerkelijke internetters naar Boedapest driebergen/boedapest De vierde Europese christelijke internet- conferentie heeft vooral ten doel kerkelijke internetters met el kaar in contact te brengen. Op die manier kan een levend net werk ontstaan, aldus een van de sprekers, O. Sondorp van het Hervormd Evangelisatorisch Beraad. De deelnemers uit Oost en West-Europa ontmoeten elkaar van donderdag tot zaterdag in het gebouw van de lutherse theologische faculteit in Boeda pest. Doel van de bijeenkomst is het uitwisselen van ideeën en het bevorderen van deskundigheid. Dat moet leiden tot een be tere presentatie van kerken op internet. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Appingedam (SoW), B.G. Keizer te Akkrum; te Den Bommel, P. van Duijvenboden, kandidaat uit Barneveld; te Put ten (wijk 4. toez.), M. Goudriaan te Lunteren. Aangenomen: naar Zaandam (beiden parttime), mw. A.M. van Andel en F.S.J. van der Sar, bei den parttime te Groede, Schoon- dijke en Waterlandkerkje. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Zeewolde (tweede predikantsplaats - sectie West), J. Wesseling te Ede. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Zwolle (II), J. Horsman te Dordrecht. Bedankt: voor Wezep (3e pred. plaats), J. van Atten te Langerak (Z.H.). CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Genemuiden, A. van Ek te Zaamslag. Aangenomen: naarNijkerk, H.D Rietveld te Zwaagwesteinde. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk aan Zee, A. Bac te Bodegraven. Bedankt: voor Lelystad, J.S. van der Net te Apeldoorn. Missonaris wordt hoofd rooms katholieke kerk op Bougainville enschede gpd „Een man die ergens voor staat, niet gemakkelijk wijkt, maar ontwapenend bescheiden is." De typering geldt Hen- nie Kronenberg (64), afkomstig uit En schede, die is benoemd tot bisschop van het eiland Bougainville op Nieuw- Guinea. Op 14 juli wordt hij gewijd tot herder van de twintig priesters en de 155.000 katholieken op het in totaal 185.000 bewoners tellende eiland. Kronenberg groeide samen met vijf broers en een zus op aan de Leliestraat in Enschede, waar hij de Sint Joseph- school doorliep. Daarna ging hij naar de gymnasiumopleiding aan het klein seminarie in Hulst (Zeeuws Vlaande ren). Aansluitend studeerde hij theolo gie en filosofie in Lievelde. In 1958 trad hij toe tot de congregatie van de ma- risten, een naar Maria genoemde orde die zich ten doel stelt de noden in de wereld te lenigen. In 1961 werd hij in Lievelde tot priester gewijd. Voordat hij als missionaris werd uitgezonden naar het eiland in de Stille Zuidzee, was hij een aantal jaren actief als pre fect van het seminarie in Hulst. De in Enschede woonachtige maris- tenpater Wim van Midden kent Kro nenberg van nabij. Vele jaren waren ze studiegenoten. Van Midden omschrijft Kronenberg als een zeer geïnspireerd mens, die ergens voor staat. „Hij heeft een ontwapende bescheidenheid, maar wijkt niet." Eigenschappen die hem goed van pas kunnen komen bij zijn bisschoppelijk werk in het door binnenlandse politieke twisten ver scheurde eiland Bougainville. Kronenberg kent de plaatselijke situ atie als geen ander. Toen hij in 1965 aankwam als jonge missionaris, was het eiland voor het grootste deel rim boe. De bouw van de grote kopermijn Panguna bracht grote maatschappelij ke veranderingen met zich mee. Als gevolg van onvrede over het wegvloei en van inkomsten naar het buitenland en etnische spanningen, brak in 1988 een burgeroorlog uit. Sinds het in 1997 gesloten bestand probeert het eiland zich te herstellen en te genezen van de diepe oorlogswonden. Maar de span ning is nog steeds niet weg. Het wordt geen gemakkelijke weten de maristen. De bisscho moeten laveren tussen de zonder voor een van hen te kik Van Midden schat in dat Kronen! benoeming daarmee samenh '[C „Als buitenlander is hij beter in boven de partijen te blijven staan. Kronenberg is sinds 1995 secre generaal van de bisschoppenconl j' tie van Papoea-Nieuw-Guinea e Solomonseilanden. Als bisschop hij de in 1996 overleden inlandsi schop Gregory Singhai op. 'Shock-toestand Ambon duurt nog enkele generaties' utrecht anp De shock-toestand na de ge welddadigheden op Ambon zal nog wel enige generaties duren. De bevolking vraagt zich af: hoe kon dit gebeuren, terwijl we al tijd in harmonie leefden? En: hoe moet het nu verder? In ie der geval, zegt Margreet den Dulk-Barens, is de verstand houding tussen christenen en moslims op Ambon voor lange tijd grondig verstoord. Den Duik maakte vorige week deel uit van een delegatie van de Wereldraad van Kerken, die onderzoek deed naar geweld te gen vrouwen in Indonesië en haar solidariteit met de Indone sische vrouwen wilde betuigen. Den Duik is secretaris van de afdeling vrouw in kerk en sa menleving van de Raad van Kerken. Dat onderzoek naar geweld tegen vrouwen vergelijkt Den Duik met het schillen van een ui. De eerste schil is de schok van de gewelddadigheden. Die is zo hard aangekomen, dat de delegatie op Ambon nauwelijks verhalen van vrouwen heeft ge hoord. In een patriarchale sa menleving als die op Ambon, zegt Den Duik, is het voor wou wen toch al heel moeilijk om met hun verhaal naar voren te komen. Duidelijk was ook dat de kerkelijke vrouwen op Am- bon erg bang waren de moslim- wijken binnen te gaan. De delegatie kreeg in Jakarta te horen dat daar de eerste ba- bies zijn geboren van de et- nisch-Chinese vrouwen die werden verkracht tijdens de ge welddadigheden vorig jaar in de hoofdstad. De kerken doen veel aan traumaverwerking bij de slachtofffers. Op Oost-Timor, waar een an der deel van de delegatie op be zoek was, is het geweld tegen vrouwen 'prominent aanwezig'. Militairen gaan 's avonds de huizen langs om vrouwen voor een 'partijtje' uit te nodigen. Die worden gedwongen mee te gaan. Er bestaan ernstige ver moedens dat er 'gesloten ho tels' (bordelen) ten behoeve van de militairen zijn. Ook kent Oost-Timor con centratiekampen waar naar schatting 45.000 mensen zijn opgesloten. Hele dorpen zijn ontvolkt, de mannen zijn de bergen in gevlucht en de vrou wen zitten vast, aldus de dele gatieleden. Er zijn heel veel verhalen over koning David. Het mooiste ver haal is dat hij moet vluchten voor Saul. David speelt op de harp en dan wordt Saul kwaad, want hij heeft boze geesten in zijn hoofd. Jonathan, dat is de zoon van Saul, zegt dat David moet vluch ten. David bedenkt een plan. Hij verstopt zich achter een rots terwijl Jonathan met een knechtje speren gaat schieten. Als Jo nathan zegt: nee, verder gooien, veel ver der, moet David vluchten en als hij zegt: kom dichterbij, kan David blijven. Maar Jonathan zegt dat de speer heel ver weg ligt en dan moet David vluchten. Saul is een slechte koning en hij is boos op David, omdat hij weet dat David een goede koning zal worden. David was ook niet altijd even goed, hoor, maar hij houdt meer van de Here God. Want als David in de spelonk zit en Saul heel dichtbij komt, snijdt hij al leen maar een stukje van zijn mantel af. De vrienden van David zeggen: maak 'm dood, je hebt nu de kans, maar dat doet hij niet. Je bent niet meteen een goed mens als je anderen niet dood- Mathilde Jansen (10 jaar, afkomstig uit Oegstgeest) vertelt over haar geloof maakt, maar je merkt gewoon dat David meer van de Here God houdt. Als je van de Here God houdt hoef je je niet heel netjes te gedragen. Maar je moet ook weer niet doen alsof je hele maal niet van de Here God houdt. Je hoeft niet altijd naar de kerk. En je hoeft ook niet altijd te bidden. Je kunt het ook op een andere manier laten merken. Als mensen niet willen geloven, is dat hun zaak. Dan heb je niet meteen een slecht leven. Iedereen maakt goede en slechte dingen mee. Zelf geloof ik wel in de Here God. Ik geloof omdat ik zo ben opgevoed, maar ook omdat ik dan altijd iemand heb als er dingen gebeuren die niet leuk zijn. Dat kan ik dan aan de Here God vertellen. Ik ben gedoopt in de kerk. Dan beloven je vader en moeder dat ze je christelijk zullen opvoeden. Maar ik mag zelf we ten of ik later blijf geloven. Ik weet nog niet wat ik later ga doen. Maar ik denk dat ik wel in de Here God blijf geloven. Kermisbissc neemt afsche in botsautootj Hulpbisschop J. Niënlfc van Utrecht neemt zoi a| afscheid van het kermis circuspastoraat. De 'ken :e bisschop' gaat dan voor :r laatst voor in een euch tieviering. Hij doet dat b n botsautootjes op de Utre n se Maliebaankermis. N li: haus (69) treedt op 1 ai tember van dit jaar om zondheidsredenen af. In de Nederlandse schoppenconferentie Nienhuis dertien jaar pastoraat onder kernu ploitanten en circusartief in zijn portefeuille. Hij in 1985 de eerste 'kermi schop' die ook echt de mis bezocht, in Breda. Tijdens de mis op de liebaan wordt Niënhaus assisteerd door oud-ken aalmoezenier pater G. Ft en M. van Rooij, de hui kermis- en circuspastor, de mis er een feestje in J poffertjessalon. voorschoten De parochie van de H Laurentius en de Moeder parochie in Voorschoten op 1 januari 2000 fuserer rt bisdom Rotterdam staat tief tegenover het same e< van de twee parochies, dit ren samenwerken en een toor 'delen'. De parochies in Voorst r werken al vijftien jaar si ig Ze hebben één bestuur, ei i een interparochiële ver g ring, waar de medewerke; ken als kerkdiensten, vrj gerswerk en ziekenbezod elkaar afstemmen. Het stuur verwacht geen enkel bleem bij de fusie. Het bestuur stelt de kon 1 maanden een notitie op, w onder meer de beleidspla voor de toekomst worden gelegd. De pastorale organ 1 en de priesterraad van he V dom brengen vervolgens g! uit aan de bisschop. Die het licht op groen zetten. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Perioden met zon en meest droog, maar in het noorden meer wolken en kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 11 in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Morgen in het noorden iets minder fris. Zweden: Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Maxima tussen 16 en 23 graden. Denemarken: Flinke perioden met zon en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, vooral in het zui den ook zon en in het noorden enkele buien. Maxima van 17 graden in Schotland tot 24 in de omgeving van London. België en Luxemburg: Vandaag nog kans op een bui. Verder flinke perioden met zon. Middagtemperatuur oplopen naar 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen nog kans op een bui. Verder flink wat zon. Maxima tussen 21 en 26 graden. Portugal: Zonnig bij maxima rond 37 gra den. Alleen vlak aan de kust iets minder heet. Madeira: Flinke perioden met zon en meest droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden Spanje: Droog en veel zon. Middagtem peratuur oplopend tot 24 graden langs de golf van Biskaje en ruim 40 in Andalucie. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar aan de noordzijde van de eilan den soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur omstreeks 31 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima oplopend naar dik 30 graden, landinwaarts nog hoger. Tunesië: Zonnig bij maxima van 30 gra den aan zee tot 40 in het bin nenland. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de Alpen nog kans op een enkele bui. Verder overwe gend droog en tamelijk veel zon. Maxima van 26 graden langs de Atlantische kust en de heuvels rond Lion tot 32 in de buurt van Perpignan. Mallorca en Ibiza: Vrij veel zon en droog. Maxima rond 31 graden. Italië: In het noorden kleine kans op een regen- of onweersbui. Verder veel zon en meest droog. Maxima uiteenlopend van 28 graden in het noorden tot 32 op Sicilië Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Maxima om streeks 30 graden. Malta: Zonnig en droog bij maxima rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Morgen vooral in het noorden meer wolken en mogelijk een on weersbui. Maxima rond de 30 graden, in het binnenland een stukje warmer. Turkije en Cyprus: Veel zon en alleen in het Turkse binnenland mogelijk een on weersbui. Maxima ongeveer 31 graden. WOENSDAG 7 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.59 Maan op 01.47 Maan onder 15.05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.46 23.20 10.19 22.53 Laag 06.04 18.35 05.45 18.16 bewolkt onweer V warmtefront regen GMNm sneeuw y koufront Mik opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hectc> pascal DONDERDAG 8 JULI 19S Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Maan op 02.13 i _Waterstand IJmuiden Hoog 11.55 1 Laag 07.26 Weerrapporten 07 juli 08 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Innsbruck half bew. Istanbul licht bew Klagenfurl onweer Kopenhagen licht bew onbew onbew. half bew. licht bew. licht bew. Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Duitsland: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 25 te gen de Alpen. Zwitserland: Van het westen uit opklaringen en geleidelijk afnemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, in Tessin aanmerkelijk warmer. Oostenrijk: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Polen: Veel bewolking en vooral in het 01 22 11 0 12 02 25 0.0 22 0.0 16 3.0 21 00 12 0.2 14 0.1 24 0.0 13 0.0 Stockholm licht bew Zurich n Bangkok h Buenos Aires n Casablanca li Johannesburg li Los Angeles z New Orleans h New York h Tel Aviv z Dublin half bew. 1 oosten stevige regen- en on weersbuien. In het westen later droog en opklaringen. Maxima dalend naar ongeveer 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Vancouver half b( 17 15 83.0 22 16 1.0 21 14 01 24 14 13.0 30 23 0.0 32 16 5.0 18 12 00 27 22 0.0 28 17 0.0 22 14 25.0 26 16 0.1 19 13 21.0 30 17 0.0 22 0 0 32 18 0.0 34 22 0.0 30 17 00 17 14 0.9 29 20 0.0 25 13 0.0 20 14 0.0 26 15 280 31 20 00 0.0 23 12 0.0 28 20 0.1 36 19 0.0 21 14 15.0 33 24 3.0 15 7 0.0 25 20 00 16 8 0 1 18 17 00 29 24 0.4 37 29 0.0 31 23 0.0 24 18 0.0 32 20 00 33 24 0.0 23 12 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1? 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES 30 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 23.39' kwartaal (acceptgiro) 19 2J§r half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) IVl Abonnees die ons een machtiging verstn het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- ktf 'Si betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biniw worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slecH IN hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een si van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikbi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 1 Z I K N H U I Z E Maxima rond 24 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en geregeld stevige regen- of onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Middagtemperatuur dalend naar 24 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14