Mogen we even over uw tong fietsen? VIi De volgende keer dat u voor de spiegel staat, moet u toch eens uw tong uitsteken. Als u dan goed kijkt, ziet u duizenden piepkleine smaak papillen op die tong van u. Van de vier smaken die er zijn, kan elke papil er maar één proeven. En, hoewel de geleerden het er nog niet helemaal over eens zijn, is uw tong ruwweg verdeeld in vier gebiedjes waar veel papillen van een bepaalde soort zijn geconcentreerd. Het puntje van uw tong bijvoorbeeld is het meest gevoelig voor zoute smaak. Doet u maar eens een beetje zout op dat puntje, en wat proeft u? Zout Maar doet u nu eens wat zout hele maal achter op uw tong en wat proeft u dan? Juist: niets. Dat komt doordat het achter ste van uw tong (hoeft u overigens niet altijd te laten zien) bedoeld is om bittere zaken te proeven. En bitter kan ook lekker zijn: denkt u maar eens aan een lekkere brok pure, bit tere chocolade, en het water loopt u in de mond. En da's overigens maargoed ook, want met een droge tong proeft u niets. Als u 'm met een doekje droogdept, zult u merken dat uw tong het niet meer doet. Precies in het midden van uw tong ligt het lekkerste gebied, dat bedoeld is voor zoet. En zoet vinden we al van kinds af aan lekker. Want het allereerste wat 'n baby te drinken krijgt - moedermelk - heeft een ietwat zoete smaak, en dat stelt kinderen gerust. En dat is lekker. Bitter daarentegen vinden we vaak vies, en ook dat heeft een reden. Onze verre voorouders werden namelijk door een bittere smaak gewaarschuwd voor giftige planten. (Maar met onze witlof is niks mis, hoor.) Ten slotte heeft uw tong ook nog twee zijkanten die ervoor zorgen dat een lekkere zure augurk niet alleen naar augurk smaakt. Inderdaad: uw zure papillen, waarmee een lekker fris wijntje ook lekker fris smaakt. Met die vier smaken - zout, bitter, zoet en zuur - moet u 't doen. Maar ook uw neus werkt nauw samen met uw tong als het om proeven gaat. Want als u wel eens verkouden bent geweest, en wie is dat nou niet in Nederland, dan weet u dat met een verstopte neus het eten minder smaakt. U proeft zelfs ook met uw ogen: wat er lekker uitziet smaakt meteen een stuk beter. En het maakt zelfs verschil of uw eten koud of warm is. Maar voordat wij ons nou de blaren op onze tong letsen, moet u eerst maar even kijken wat voor heerlijks we voor u hebben uitgezocht. In onze winkels vindt u overigens nog veel meer lek kers. Zo laten we u de verschil len proeven tussen bijvoorbeeld geitenmelk en sojamelk. En tussen de ene meloen en de andere. En nog veel meer heerlijks. Dan kunt u zelf zeggen wat u 't lekkerst vindt. Tenzij u uw tong verloren heeft, natuurlijk. W-Ejfef - CJ1 Verse zeetong, licht zilte vis, verpakt per 100 gram 5.50 4.50 Bonus voordeel 1.00 Ctl Gemengde Radicchio- salade, licht bittere smaak, zak 200 gram 2.49 1.99 Bonus voordeel 0.50 YorkhamTijm, zachte ham met kruidige smaak, per 100 gram 3.49 2.69 Bonus voordeel 0.80 Charentais-meloen, zoete, aromatische meloen uit Frankrijk, per stuk 3.99 2.99 Bonus voordeel 1.00 01 Argentijnse Ribeye, vetadertjes geven een volle, malse smaak, per 100 gram 3.89 3.39 Bonus voordeel 0.50 01 Twents donkervolkorenbrood, met krokante korst, lijnzaad, zonnebloem pitten en sesam, heel 3.99 2.99 Bonus voordeel 1.00 Bourgogne Vire Classe, frisse, witte wijn met 'n fruitige citrus JJ- smaak, fles 0.75 liter 11.95 9.95j£ Bonus voordeel 2.00 01 Servicelijn: 0800-0305. Aanbiedingen zijn geldig t/m 18 juli a s. Cfl Site: www.ah.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12