India zet offensief in Kashmir voort Serviërs zitten vast in Kosovaarse stad Orahovac Gevreesde mars eindigt in kalm weilandgebed Buitenland Belgische regering in paarse grondverf Demonstratie van Belgische boeren voor schadevergoeding 2 HALEN 1 BETALEN 2i' _^DAG? te drijft Moskovieten tot moord ;N« De aanhoudende hitte van al meer dan een maand tot een stijging van het aantal moorden in Moskou. In een knuppelde een man zijn vrouw dood, omdat zij hem bleef en een airconditioner te kopen. Een andere doodde zijn enote met messteken als gevolg van een ruzie over wie ge- e drankjes zou halen. Weer een ander verdronk zijn eega n badkuip. Vele Russen verdrinken door een noodlottige pinatie van alcoholische versnaperingen en een duik in het Jat van vijvers, beken en rivieren. In Moskou en omgeving |e dat in juni tot zeker 122 doden. yy terug als minister in Israël ftlem De voormalige Israëlische minister van buitenlandse h David Levy keert terug op die post. De 61-jarige Levy zei rochtend na een ontmoeting met de pas gekozen premier k dat zij het eens waren geworden over zijn ministerschap, leine Gesherpartij van Levy, die anderhalfjaar geleden uit jgering van Netanyahu stapte omdat hij het niet eens was (liens beleid jegens de Palestijnen, ging begin dit jaar een .iezingsalliantie aan met de oppositionele Arbeidspartij van d') Barak. Barak presenteert zijn nieuwe kabinet waarschijn- ïl4oensdag in het parlement. itten willen loon koningin bevriezen dfoj. Moeilijke tijden breken aan voor de Britse koningin nebeth II. De regering van premier Blair is vastbesloten iets er* te winnen van de enorme bedragen die voorgaande kabi- affcn aan de koningin hebben uitgekeerd. De koningin heeft A/ijjgelopen tien jaar bijna 70 miljoen gulden te veel ontvan- schrijft de krant The Independent on Sunday. Dit zou het tvjg zijn van een inschattingsfoutje van de conservatieve re- zdg Major, die de inflatie voor de jaren 90 op 7,5 procent tie. In werkelijkheid werd dit gemiddeld 2,5 procent. Het —|ment sluit met het koningshuis een 'CAO' af voor tien jaar. inen van het ministerie van financiën zeggen dat minister m van plan is zijn veto uit te spreken over ieder voorstel het ige loon van de vorstin te verhogen. ^erije laat fundamentalisten vrij Algerije laat ter gelegenheid van de 37e verjaardag van [afhankelijkheid duizenden gevangen islamitische funda- :alisten vrij. President Bouteflika maakte dit gisteren be- Wanneer de vrijlating begint, is niet bekend. Ook het pre- aantal vrijkomende gedetineerden is niet bekend. De Al- hse kranten noemen aantallen van 5000 tot 15.000. De am- --je geldt in ieder geval niet voor militante moslims, die zich [dig hebben gemaakt aan misdrijven tegen het leven en verkrachting. Bouteflika liet al eerder weten dat het alleen gaan om mensen die de rebellen hebben gesteund met geld -iderdak. De amnestie moet eraan bijdragen de splitsing in ;erijnse samenleving op te heffen, de oorzaken van het ter- ie op te heffen en zo vrede te bewerkstelligen. "standsakkoord Congo blijft uit Het vrijdag bereikte bestandsakkoord voor de Demo- iche Republiek Congo is in het weekeinde weer op losse teven komen te staan. Zaterdag stonden de mirfisters van inlandse zaken van de veertien landen van de Zuidelijk 73jaanse Ontwikkelingsgemeenschap (SADC) klaar om het ak- te ondertekenen, samen met Oeganda, Rwanda en Libië, da en Oeganda stelden echter de nieuwe eis dat er een edesmacht met vergaande bevoegdheden komt om uit da uitgeweken militante Hutus te ontwapenen. De twee in steunen in de elf maanden oude oorlog in het land re- die president Kabila ten val willen brengen. Kabila heeft ijn kant steun van troepen uit Angola, Namibië, Tsjaad en ïabwe. g|de door bomaanslag in Istanbul ïqiBUL» Een persoon is gisteravond om het leven gekomen aai een bom ontplofte in een park in Istanbul. Zeker 24 men- Qjaakten gewond, van wie vijf ernstig. De bom was geplaatst ;n vuilnisbak in het park in de wijk Avcilar, het Europese ge le van Istanbul. Niemand heeft zich verantwoordelijk ge- voor de aanslag. De politie houdt er wel rekening mee dat lische rebellen achter de actie zitten. Een Turkse recht - veroordeelde hun leider Abdullah Öcalan vorige week ter wegens hoogverraad en het leiden van een separatische illa-oorlog voor een onafhankelijk Koerdistan in het zuid- pjen van Turkije. Daarbij zijn naar schatting 30.000 mensen ■et leven gekomen. >sta del Sol staakt niet \ga Een voor vandaag aangekondigde staking van onge- 25.000 personeelsleden van hotels, pensions en cafés aan paanse Costa del Sol is op het laatste moment afgeblazen, diers en vakbonden kwamen in de afgelopen nacht onver- it tot een akkoord over een nieuwe CAO. Dat was precies uur voordat de staking zou worden afgeroepen. In totaal 3en ongeveer 220 hotels en 14.000 andere horecagelegenhe- te maken krijgen met de gevolgen van de werkonderbre- j, die in totaal negen dagen moest duren, verspreid over de inden juli en augustus. Het akkoord kwam dankzij bemid- jig van het ministerie van toerisme in Andalusië tot stand. lid-Frans strand vervuild door olie iEiLLEBij de Zuid-Franse stad Marseille is het strand ver- met olie. Die olie is vermoedelijk afkomstig van een schip 3p zee de tanks heeft gespoeld. Daardoor ontstond vlak r de kust een olievlek van vier kilometer bij zeshonderd me- Dê Zuid-Franse autoriteiten zeggen dat er weinig gevaar gt voor andere stranden en dat de grootste vervuiling op zee ïrdwenen is door behandeling van de vlek met chemicaliën. igering Koeweit treedt af yciTDe regering van Koeweit, geleid en gedomineerd door Oninklijke familie, is gisteren afgetreden nadat de funda- Jtalistische oppositie zaterdag bij de parlementsverkiezin- de grootste groep in de volksvertegenwoordiging was ge ien. De fundamentalisten kunnen rekenen op twintig van ijftig zetels. De gematigde, regeringsgetrouwe kandidaten »?tten nog maar zestien zetels. Dat waren er 29. Aan de ande- Ifant van het politieke spectrum boekte ook de liberale oppo- ,j'winst. Die komt nu op veertien zetels tegenover vier in het ge parlement. De emir had het parlement in mei juist ont- den, omdat hij op meer steun hoopte voor het regeringsbe- irdachte racist pleegt zelfmoord iVLï Een 21-jarige man die ervan verdacht werd in het week- Ile op verschillende plaatsen twee mensen te hebben dood spoten en zeven anderen te hebben verwond, heeft gister- ■pd zelfmoord gepleegd terwijl de politie hem op de hielen *lbe slachtoffers van de beschietingen waren zwarten, joden 1 ziaten. De verdachte stond bekend als een racist. island valt Tsjetsjeense strijders aan BrpuRusland heeft vandaag met helikopters een 'preven- B' aanval uitgevoerd op een groep van ongeveer 175 Tsje- ■nse strijders aan de Russisch-Tsjetsjeense grens. De Russi- 9 minister Roesjailo van binnenlandse zaken had zaterdag in pederatieraad al aangekondigd dat er 'preventieve aanvallen' den komen op bases van de Tsjetsjeense rebellen. Deze me eling maakte duidelijk dat Moskou zich een kleine drie jaar iet einde van de bloedige oorlog in Tsjetsjenië harder gaat tellen tegenover de afvallige republiek. Aanleiding voor de %wijziging was het toenemend aantal overvallen van Tsje- ■jsnse rebellen op steunpunten van het Russische leger en de dsische politie in de buurrepublieken van Tsjetsjenië. ORAHOVAC HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Het Groot-Servië waar de Joegoslavische presi dent Milosevic van droomde, lijkt failliet in de Kosovaarse stad Orahovac. Hier is Groot-Servië verworden tot een paar straten, een plein en een orthodoxe kerk. Een gebied dat niet groter is dan 500 meter bij 500 meter. Volgepakt met ruim 2.500 doodsbange Serviërs, die omsingeld zijn door op wraak uit zijnde Albanezen. Na de terugtrekking van de Servische politie en het leger zijn de Servische burgers in Orahovac met de gebakken peren blijven zitten. In juli vo rig jaar hebben veel Servische burgers, in samen werking met de toen nog ruimschoots aanwezige ordetroepen, 300 Albanezen in de regio ver moord. Tijdens de NAVO-luchtaanvallen zagen veel Serviërs de kans om voorgoed af te rekenen met de Albanezen in dit centrale gedeelte in Kos ovo. Zuiveringen en plunderingen waren aan de orde van de dag. De Albanezen hier zijn serieus kwaad. Iedereen wil dat de Serviërs vertrekken. Op veel ander plekken in Kosovo vertokken Serviërs massaal, toen hun politie en leger weggingen. In Orahovac heeft dat vertrek nog altijd niet plaatsgevonden. Dat komt met name doordat de Albanezen twee lijsten hebben gemaakt met daarop de namen van ongeveer 50 Serviërs die zich volgens de Al banezen hebben schuldig gemaakt aan oorlogs misdaden. Deze 'gezochte' personen bevinden zich in de grote groep van 2.500 Servische bur gers. Nederlandse NAVO-troepen hebben ^e twee lijs ten van de Albanezen zorgvuldig bestudeerd. Ze zijn tot de conclusie gekomen dat tussen de 10 en 20 Serviërs dermate ernstige misdaden heb ben begaan dat deze figuren gearresteerd zullen worden wanneer ze hun wijk in Orahovac verla ten. ,,We hebben de namen van deze Serviërs. Wij zullen ze eruit halen, zodra ze door onze controleposten rijden in een poging Orahovac te verlaten", zegt kapitein Mike Bos, woordvoerder van de Nederlanders in Orahovac. Bos vermoedt dat het handjevol Serviërs dat zich schuldig heeft gemaakt aan moord, roof, mishandeling en ver krachting, met opzet de situatie in Orahovac zo gespannen houdt in een poging om aan berech ting te ontkomen „Zolang iedereen bang blijft zullen de normale Servische burgers niet durven te vertrekken, waardoor diegenen die wat op hun kerfstok hebben, niet worden gearresteerd", meent Bos. Hoe lang deze situatie kan voortduren, is ondui delijk. Albanese rebellen van het Kosovo bevrij dingsleger U£K worden steeds ongeduldiger. Zij willen de 'misdadigers' pakken. Ondertussen raakt het eten op in de Servische wijk. Water is er nog wel, maar voor hoe lang weet nog niemand. Overleg tussen Clinton en Pakistan heeft weinig effect Pakistaanse guerrillastrijders die zich aan de Indiase kant van de grenslijn met Pakistan in Kashmir bevinden, maakten vandaag duidelijk niet te willen vertrekken. Zij verwerpen de afspraken die president Clinton gister avond met de Pakistaanse premier Nawaz Sharif maakte over 'concrete stappen' voor het herstel van de grenslijn. De strijders voelen zich niet aan het akkoord gebonden. India zette vandaag zijn militaire offensief voort, omdat het nog geen teken van vertrek zag. stig zijn en heeft Pakistan daar net zomin greep op als het buurland. Indiase soldaten zeg gen dat ze vandaag voor het eerst een Pakistaanse soldaat gevangengenomen hebben in Kashmir. Eerder had New Delhi drie lijken van Pakistaanse sol daten teruggeven. De guerrillastrijders in het omstreden Kashmir verwierpen vandaag de deal van Sharif in Washington. Hun leider zei: ISLAMABAD-WASHINGTON Rtr-AFP India en Pakistan, beide kern- wapenstaten, verkeren al weken op de rand van oorlog. India beschuldigt Pakistan ervan dat het de grenslijn hoog in de ber gen van Kashmir heeft over schreden en Indiaas grondge bied is binnengedrongen. Maar volgens Islamabad gaat het om vrijheidsstrijders die uit het In diase deel van Kashmir afkom- Een demonstrerende boer loopt langs de restanten van een aangestoken brandje. Duizenden boeren demon streerden gisteren in Brussel om een schadevergoeding te eisen. De boeren hebben veel verlies geleden door het dioxineschandaal. foto reuters BRUSSEL ANP Circa vijfduizend Belgische boeren hebben gistermiddag in Brussel gedemonstreerd om schadevergoeding te eisen voor het dioxineschandaal. De de monstratie kende bij aanvang een enigszins roerig verloop. Overheidsgebouwen en auto's van media werden met eieren bekogeld. Verder probeerden enkele tientallen woedende boeren langs het parcours ge parkeerde voertuigen om te du wen. Ook aan het einde van de manifestatie dreigde de situatie uit de hand te lopen. De rijks wacht moest enkele keren in grijpen en gebruikte het water kanon en traangas, toen boeren met eieren en projectielen gooi den. Tussentijds kende de de monstratie een rustig verloop. Naast boeren waren ook en kele honderden werknemers van getroffen bedrijven in de voedingsindustrie aanwezig. Ook zij vroegen om een volledi ge schadevergoeding voor hun bedrijven. Zij zeggen dat hun export de komende jaren zware schade zal oplopen als gevolg van de dioxinekwestie. De demonstranten riepen de liberale kabinetsformateur Ver- hofstadt verder op bij de Euro pese Commissie nogmaals .aan te dringen op EU-compensatie. Europees landbouwcommissa ris Fischler liet eerder al weten dat daar geen geld voor is. De politie bleef bij aanvang van de demonstratie op de ach tergrond. Uit voorzorg waren wel diverse wegen afgesloten. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT België koerst pijlsnel af op de vorming van een paars-groene nationale regering. De liberale, socialistische en groene onder handelaars bereikten dit week einde overeenstemming over de belangrijkste onderdelen van een regeerakkoord. Forma teur Verhofstadt verwacht de regeringsploeg al volgende week te kunnen samenstellen. Het 'basisakkoord' werd gis terochtend om half zes gepre senteerd na bijna 20 uur onaf gebroken vergaderen. Het voor ziet in extra geld voor openbaar vervoer, het goedkoper maken van arbeid en uitzicht op stem recht voor migranten. Niet al leen op nationaal niveau, maar ook in het Vlaamse, Waalse, Duitse en Brusselse gewest vor deren de gesprekken over een regenboogcoalitie snel. Zo zijn de partijen akkoord om de loonkosten met 4,4 mil jard gulden op jaarbasis te ver lagen. Er komen verder 'start banen' die jongeren voor lang durige werkloosheid moeten behoeden. Om hét openbaar vervoer te bevorderen wordt er ruim twee miljard gulden uitge trokken. Carpoolen krijgen een belastingsteuntje in de rug, ter wijl het autorijden duurder wordt gemaakt. Voor de sociale zekerheid en de gezondheids zorg zijn enkele honderden mil joenen gereserveerd. Voor producten die milieu vriendelijk geproduceerd wor den, gaat het BTW-tarief om laag. Een energieheffing staat vanaf 2001 op het lijstje, te be reiken in Europees verband. Vanaf 2015 moeten de kerncen trales verdwijnen. Op verzoek van de Groenen wordt het mak kelijker voor migranten zich tot Belg te laten naturaliseren. PORTADOWN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Het leek een toneelstuk: negen mannen in zwarte pakken, dito bolhoeden op hun hoofd, zwar te paraplu's in de hand en oranje sjerpen om de borst. Met het vaandel van de Oranje Orde van Portadown fier gehe ven marcheren ze langs het kerkje van Drumcree naar de metershoge, onneembare barri ère in het weggetje, gadegesla gen door duizenden geloofsge noten en nieuwsgierige toe schouwers. Bij de barrière, opgetrokken uit legergroen geschilderde contai ners en staalplaten, ingesmeerd met groene zeep, en van boven gelardeerd met rollen prikkel draad, worden ze opgewacht door een politieman. De Oran jemannen vragen hem drin gend om doortocht. Dat gaat helaas niet, antwoordt de offi cier. Zonder morren lopen de mannen terug, om in een wei landje met hun geloofsgenoten in gebed te treden. Daniel 8:25. Noord-Ierland haalde gisteren opgelucht adem om de rustige reactie van de Oranjemannen. De jaarlijkse parade van Drum cree naar Portadown is de afge lopen jaren synoniem gewor den voor geweld. Met de para de wordt jaarlijks de overwin ning herdacht die de protes- tantse-Nederlands-Engelse ko ning Willem III in 1690 behaal de op zijn katholieke schoonva der James II. De mars voert tra ditioneel door Garvaghy Road in de katholieke wijk van Port adown. Buurtprotesten tegen de in de ogen van de bewoners provoce rende mars werden vorig jaar voor het eerst met een verbod 0$ beloond. De Oranjemannen reageerden furieus. Drumcree werd wekenlang het centrum van gewelddadige taferelen, die zich over heel Noord-Ierland uitspreidden. Ze hielden pas op toen bij een loyalistische aan slag met een brandbom drie kinderen omkvVamen. Hoewel de Oranje Orde zich of ficieel steeds heeft gedistanti eerd van gewelddadigheden, riep zij wel de rellerige sfeer op waarin terroristische loyalisten en jeugdige protestanten met losse handjes hun gang konden gaan. De nauw verholen woede die de Oranjemannen steeds demonstreerden, lijkt nu te hebben plaatsgemaakt voor een meer beheerste verbittering. Was vorig jaar het verbod nog een nieuw fenomeen, nu heeft men een jaar de tijd gehad om eraan te wennen. Het is de Oranjemannen dit jaar ook menens met hun op roep geen geweld te gebruiken. Het feit dat een symbolische delegatie van slechts negen man doorgang vroeg, om daar na rustig weer weg te gaan, gaf daarvan blijk. Vorig jaar bleven 'broeders' massaal op de barri ère afmarcheren. En waren er toen aan het eind van de mid dag nog duizenden woedende protestanten, gisteren waren het er nog slechts een paar honderd, die bovendien nog konden lachen om de strapat- sen van een clown. „We hebben geleerd van vorige jaren", aldus Paul Berry van de Oranje Orde van Portadown. Hij geeft toe dat al die agressie niks heeft opgeleverd. Sterker nog, de Oranjemannen hebben er een slechte naam van gekre gen, en de katholieke omwo nenden van Garvaghy Road hebben als slachtoffers de pu blieke opinie achter zich weten te krijgen. Dat het de Oranjemannen in Portadown ernst was met hun oproep tot geweldloosheid, werd nog het sterkst gedemon streerd door districtsleider Ha rold Gracey. Al een jaar lang bi vakkeert hij in zijn caravan bij Drumcree, in afwachting van het moment dat hij toestem ming krijgt om over Garvaghy Road te paraderen. Gisteren riep hij zijn broeders in een emotionele toespraak op corri gerend op te treden tegen een ieder die zich niet zou kunnen beheersen. Hij dreigde zijn een zame protest onmiddellijk af te breken als er gewelddadighe den zouden uitbreken. De Oranje Orde denkt een groot belang te hebben bij een geweldloos verloop van het protest, omdat zij de hoop koestert dat de autoriteiten als nog toestemming zullen geven om ergens in de komende twee maanden over Garvaghy Road te marcheren. In verschillende gesprekken met de Oranje Orde zou de Britse premier Blair die indruk hebben gevestigd. Uit barstingen van geweld zouden de vermeende positieve instel ling van Blair weieens kunnen doen omslaan, vrezen de Oran jemannen. Het had mogelijk ook te maken met de enorme veiligheids maatregelen dat geweld uit bleef. Angstaanjagende barrica des en versperringen van vele kilometers prikkeldraad maak ten het vrijwel onmogelijk om met fysiek geweld een door gang te forceren. Tegelijkertijd probeerden de autoriteiten de sfeer nog een beetje menselijk te houden door de 1.300 solda ten en 700 politiemensen zo veel mogelijk uit het zicht te houden. „Pakistan kan dan wel vertrek ken, maar de mujaheddin (hei lige strijders) doen dat niet. Pa kistan zou geen enkele verant woordelijkheid moeten aan vaarden voor de mujaheddin, omdat die bergtoppen niet in handen zijn van het Pakistaan se leger of van de regering, maar in onze handen. Dit is ons werk na tien jaar opofferingen." Volgens de Amerikaanse pre sident moeten de premiers van beide landen de gesprekken van februari in Lahore voortzet ten. Clinton speelt geen bemid delende rol. Hij sprak met de Pakistaanse premier op diens verzoek. Clinton had eerst tele fonisch overlegd met Sharifs In diase ambtgenoot Vajpayee voordat hij Sharif ontving in het Witte Huis. Indonesië snel weg uit Timor bij onafhankelijkheid JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Als Oost-Timor voor onafhan kelijkheid kiest, trekt Indonesië zich snel terug uit het gebied. Daarbij moet gedacht worden aan weken of hooguit enkele maanden, zo liet de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Alatas gisteren weten na een gesprek met de Oost-Timo- rese verzetsleiders Ramos Horta en Xanana Gusmao. Het omstreden gebied beleef de opnieuw een gewelddadig weekeinde. Een Jakarta-gezinde militie voerde gisteren bij Liqui- ca even ten westen van de hoofdstad Dili, een aanval uit op een konvooi hulpverleners. Drie van hen raakten gewond en 15 man zijn verdwenen, zo lieten de Verenigde Naties we ten. Het is voor het eerst dat VN- medewerkers onder vuur zijn genomen. Afgelopen week de den zich gewelddadigheden voor tegen VN-kantoren in de regio. De VN hebben hun per soneel uit Liquisa teruggetrok ken. Zaterdag werd een militie man gedood. Volgens het pers bureau Antara zouden onaf hankelijkheidsstrijders daar voor verantwoordelijk zijfi. Eind augustus kan de bevol king van Oost-Timor zich uit spreken over de toekomst. In verband met de onveiligheid is het referendum, dat door de Verenigde Naties wordt georga niseerd, al een keer uitgesteld. GD» EE KEUKENROLLEN chloorvrij gebleekt 2 pakken k 2 rollen van A9& ham/champignon, salami of bolognese 2 stuks 300 gram van 398* A tssa, ACHTERHAM 2 pakjes k 125 gram van 33ff

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5