Leidsch Dagblad PvdA wil af van wethouder Kruijt I avenport en Sampras isteren feestdag op ele truidrager Lance Armstrong geschenk uit de hemel BEL: 071-5128030 oodweer in Limburg roorzaakt veel schade «organiseerde misdaad eelt grote rol economie 'Sinn Féin wil alleen verdeeldheid zaaien' [arokkaanse jeugd schiet politie te hulp Vietnam breekt nu ook George Bush junior op TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDAG 5 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42044 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 eSPREK van DE DaG Voor reisverzekeraars breken weer drukke tijden aan i Economie i Leiden Beurshandelaar Leeson als ster terug in Londen Chef kabinet Hein van Woerden houdt van extremen Culiuur Kunst Nog geen abonnee? Popfestival Metropolis waagt en wint EN ANP/RTR say Davenport en Pete pras hebben op bijzonder ele wijze de nationale tdag van hun land opge- erd. Op Independence eisten beide Amerikanen nkelspel titels op Wimble- voor zich op. Voor Daven- was het haar eerste Engel- tel. Zijn versloeg zeven- g winnares Steffi Graf (6- 7-5), die haar tijdperk op de All-Engeland Club onmid dellijk na afloop definitief af sloot. Pete Sampras versloeg in een kwalitatief hoogstaande finale André Agassi in drie sets: 6-3, 6-4 en 7-5. Het was voor de 27- jarige Amerikaan de zesde Wimbledontitel in zeven jaar en de twaalfde grandslam-titel in zijn loopbaan. Met het vol maken van het dozijn evenaar de Sampras recordhouder Roy Emerson uit Australië. De Wimbledonkampioenen Lindsay Davenport en Pete Sampras po seren samen onder de Amerikaanse vlag. foto reuters LE TOUR CHALLANS FRED SEGAAR In het eerste weekeinde kreeg de Tour de France zijn best denkbare gele truidrager. Lan ce Armstrong (27) bekritiseert dopinggebruikers sinds hij in 1993 voor het eerst in de Ron de van Frankrijk verscheen. Dat juist hij zaterdag het lei derstricot mocht aantrekken, ervoer Tourdirecteur Jean-Ma- rie Leblanc als een geschenk uit de hemel. Armstrong werd in het najaar van 1996 getroffen door teelbalkanker en een tumör in zijn hoofd. Door zijn overwin ning in startplaats Le Puy-du- Fou in de Vendée werden de verhalen over doping naar de achtergrond gedrongen en overheerste eindelijk weer eens het sportieve aspect. Mi chael Boogerd verloor in de 6,8 kilometer lange proloog 1.02 minuuut op Armstrong. Hij eindigde als 146ste. Boog erd zocht vergeefs naar verkla ringen voor zijn teleurstellen de prestatie. Lance Armstrong (US Postal) heeft zich intensief voorbereid op de 86ste editie van de Ron de van Frankrijk, maar dat hij de proloog winnend zou af sluiten, was voor zijn ploeglei der Johan Bruyneel een verras sing. „Dit is fantastisch. Of hij dit drie weken kan volhouden weet ik niet. We bekijken het van dag tot dag." Armstrong beëindigde gisteren de door regen geteisterde eer ste etappe van Montaigu naar Challans in de schoot van het peloton. De rit werd gewon nen door de Let Jaan Kirsipuu, die in een massaspurt Tom Steels (tweede) en Erik Zabel (derde) klopte. Zie verder de sportpagina's 'Ik vind het allemaal hoogst speculatief HET WOORD IS AAN Johann Strauss jr. Gelukkig is hij die vergeet wat niet te veranderen is. LEIDEN RUUD SEP De PvdA-fractie in de Leidse raad is hard bezig om wet houder Huib Kruijt nog voor de behandeling van de be groting 2000 uit het college van B en W te werken. Dat melden bronnen binnen de partij. De PvdA probeert de CDA-wethouder uit eigen beweging te laten opstappen. De D66-fractie verzet zich niet tegen deze poging. GroenLinks, de vierde collegepartij, is niet gelukkig met de ontwikkelingen omdat deze ertoe zouden kunnen lei den dat ook deze partij buiten het college komt te staan. vorige week al bijna tot een breuk. De PvdA-motie waarin werd gevraagd de Zalmsnip te repareren door de onroerend- zaakbelasting te verhogen, was voor Kruijt onaanvaardbaar. Binnen het college dreigde hij daarom uit de coalitie te stap pen wanneer de motie zou wor den aangenomen. Dit dreige ment was uiteindelijk voor de PvdA aanleiding om genoegen te nemen met de toezegging dat Kruijt heel serieus naar het voorstel van de sociaal-demo craten zal kijken. Ingewijden in de Leidse poli tiek verwachten dat het nog De reden dat PvdA en D66 van de CDA'er af willen, is de onte vredenheid over zijn functione ren, zowel als verantwoordelij ke voor de financiën als voor het welzijnsbeleid. Raadsleden klagen dat moties aan het adres van Kruijt blijven liggen. De wethouder wordt verweten af wachtend en traag te zijn. Ook binnen het college van B en W zijn met name de PvdA-wet- houders uitgekeken op hun christen-democratische collega. Tijdens de behandeling van de Perspectiefnota kwam het i/IOND ANP-GPD Iweer heeft in de nacht :ondag op maandag een een c van vernielingen getrok- door de provincie Lim- Stortbuien, waarbij plaat- meer dan vijftig millime- igen viel, bliksem en wind- n gaven enorme overlast, -v ens een politiewoordvoer- de schade groot. t noodweer begon rond na middernacht. In Maas liep het Tongerseplein water. In Meerssen rid een aantal auto's tot aan Dortierslot in het water en ïrkrade zijn bomen omge- d. Vlakbij Roermond reed auto tegen een omgewaai- boom. In Herkenbosch de bliksem in een tank- i. Bij een popfestival in nond waaide een feest- 04 r r de enorme hoeveelheid kwamen overal putdek- van de rioolputten om- waardoor het verkeer ge liep. In Venray reed een tegen drie loslopende koeien. Drie koeien werden daarbij gedood. De beide inzit tenden van het busje moesten naar het ziekenhuis. In Venlo werd een hondje door het kol kende riool weggezogen en is niet meer teruggevonden. Kelders, kruipruimten en be drijfspanden liepen vol water. De brandweer in Venlo en Roermond zal nog de hele dag bezig zijn met het leegpompen van kelders. Pas in de loop van vandaag wordt duidelijk, hoe groot de schade in Limburg is. Ook delen van Noord-Neder land zijn de afgelopen nacht getroffen door noodweer. Het kabinet wil in de toe komst niet of veel minder op draaien voor de schade die ontstaat door extreme regen val. Het heeft weersgevoelige bedrijfstakken opgeroepen mo gelijkheden te zoeken om re- genschade te verzekeren. In de Belgische grensge meente Riemst, bij Maastricht, is vanmorgen fase 2 van het plaatselijk rampenplan afge kondigd. Bepaalde wegen zijn verboden voor alle verkeer. eorganiseerde misdaad is 4an de grootste segmenten ie wereldeconomie. Vol de VN zijn slechts drie na- e economieën groter dan iminele netwerken samen. f Jritse krant Observer on my haalt deze gegevens uit jfluman Development Re- 999, dat deze week wordt iliceerd. De georganiseer- isdaad heeft een brutopro- jvan meer dan 3.000 mil- ilden per jaar. <a|l snelst groeiende markt 'j misdadigers is drugspro- [e. De afgelopen tien jaar is de opiumteelt verdrievoudigd en de kweek van cocabladeren verdubbeld. Drugs is met 200 miljoen consumenten wereld wijd een grotere bedrijfstak dan de autofabricage. De handel in verdovende middelen heeft een waarde van meer dan 800 mil jard gulden, ofwel acht procent van de wereldhandel. Georganiseerde misdaad pro fiteert enorm van de globalise ring van de wereldeconomie, aldus het VN-rapport. Het ge mak waarmee geld over de we reld kan worden geschoven en het wegnemen van handelsbar rières tussen landen werken sti mulerend. Overleg voor de barricades: grootmeester Dennis Watson van de Noord-Ierse Oranje Orde praat via zijn mobieltje over de situatie in Portadown, waar de traditionele Oranjemars door de katholieke wijk opnieuw werd gestopt door leger en politie. In tegenstelling tot vorig jaar bleef het rus tig. foto »ap' paul faith belfast-londen Het Noord-Ierse vredesproces dreigt door een uitgelekt stuk van republikeinse zijde opnieuw schade op te lopen. De Britse krant Daily Telegraph legde de hand op het verslag van een recente bijeenkomst van Sinn Féin, de politieke arm van de IRA. Daarin staat dat de deelname van de partij aan het vredesoverleg vooral tot doel heeft 'verdeeldheid te zaaien onder unionisti sche tegenstanders'. Een akkoord over een Noord-Ierse rege ring is van secundair belang, want die rege ring komt er toch vooral op aandrang van de unionisten, aldus het stuk. De vergade ring werd bijgewoond door Mitchel McLaughlin en Gerry Kelly, twee hoge le den van de delegatie van Sinn Féin. Het memo eindigt met de oproep om er buiten 'eigen kring' over te zwijgen. De unionisten van beoogd premier Trim ble houden de eigen regering al maanden tegen, omdat Sinn Féin niet met de toezeg ging komt dat de IRA zal ontwapenen. Uit het memo blijkt dat de partij dat ook hele maal niet als haar taak ziet. Het uitgelekte stuk kan grotë schade aan richten. Trimble kan het aangrijpen om de kont nog harder tegen de krib te gooien. Mogelijk doet het stuk ook het effect teniet van het 'zoenoffer' dat Blair de unionisten wil brengen. Hij zoekt een andere plaats voor zijn minister voor Noord-Ierland, Mowlam. De unionisten verwijten haar al jaren pro-Iers te zijn. Intussen verliep de zo gevreesde Oranje mars in Portadown gisteren rustig. De aan wezigen beperkten zich tot een symbolisch protest tegen de weigering hen door de ka tholieke Garvaghy Road te laten lopen. Al leen 's avonds waren er wat opstootjes. Pagina 5: Gevreesde mars eindigt in kalm weilandgebed assale vechtpartij nafeest in Amsterdam i groep Marokkaanse jongeren is zater- javond de politie te hulp geschoten p agenten werden belaagd door een ptende menigte op het Mercatorplein. 1 het einde van een feest op het plein gen feestgangers massaal met elkaar op ■mist. Toen de politie zich ermee be- iide richtte de agressie zich op hen. prig jaar ontstonden er nog grote rellen jVmsterdam-West toen Marokkaanse geren zich tegen de politie keerden, psdien is er hard gewerkt aan het ver beteren van het contact tussen de Marok kanen en de politie. De goede sfeer op het feest zaterdag avond sloeg om toen een lid van de laatste band begon te zingen 'fuck the police'. De politie had de hele dag, zonder al te veel problemen, een oogje in het zeil gehou den bij het feest. Een massale vechtpartij ontstond aan het slot nadat een zanger een t-shirt in het publiek had gegooid. Twee agenten die de groep uit elkaar wilden halen werden zelf doelwit van de vechtersbazen. „De agen ten hadden geluk dat de Marokkanen hen te hulp schoten, anders had het wel eens heel anders af kunnen lopen", aldus een politiewoordvoerder. De politie trommelde tientallen agenten uit de hele stad op om de menigte tot be daren te brengen. De mobiele eenheid werd achter de hand gehouden. De politie verrichtte zeven arrestaties. Vier agenten raakten gewond, zij moesten voor behan deling naar het ziekenhuis. Tegen tien uur was het weer redelijk rustig. Wel bleef de politie tot middernacht aanwezig om de boel in de gaten te houden. Bij het feest waren zeker duizend mensen aanwezig. Nieuwe rel dreigt met Moskou moskou-washington anp-Rtr-afp derzoekers de lijken van zeven meest zeer jonge kinderen en van vijf volwassenen opgegra ven bij het dorpje Bela Crvka. De moorden in en rond Bela Crvka zijn opgenomen in het dossier dat de aanklachten be vat tegen Milosevic. Twee mannen die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Pris- tina zijn doogeschoten door Britse soldaten, waren strijders van het UQK. De Britse militai ren beschermden circa vijftig Serviërs die zich in een gebouw hadden verschanst. Een delegatie van de NAVO is gisteren naar Moskou gevlogen om te pogen een nieuwe rel over de KFOR-vredesmacht in Kosovo te voorkomen. NAVO- lid Hongarije en de kandidaat leden Roemenië en Bulgarije besloten gisteren na overleg met de NAVO de Russen geen toestemming te geven over hun grondgebied te vliegen. Volgens Washington zijn de vluchten te gengehouden omdat er nog geen overeenstemming is over details van de Russische rol in de vredesmacht. In Kosovo hebben Britse on- hooguit een maand of drie zal duren voordat het CDA zijn wethouder terugtrekt. Wanneer het zover komt, zal als eerste worden gekeken of de christen democraten een andere wet houder kunnen leveren. Van de zittende raadsleden is alleen Ton van Dijk voor de andere partijen aanvaardbaar voor zo'n functie. Van Dijk beschikt - in tegenstelling tot Kruijt - over de nodige management- ervaring. Kruijt reageert geschrokken op het bericht dat hij onder vuur zou liggen. „Ik vind het al lemaal hoogst speculatief, en op speculaties ga ik niet in. Ik heb een beetje de indruk dat bij jullie de komkommertijd aan breekt." Zijn fractiegenoot Van Dijk vindt eveneens dat er spra ke is van speculatie. „Nu allerlei varianten doorlopen, zou scha delijk zijn en niet wenselijk. Te rugtrekken van Huib is echt niet aan de orde. Op dit mo ment is hij onze man: er is grote eenheid binnen de fractie." Vader van Mars in stilte overleden MACLEAN DPA-Rtr De vader van de Mars-reep en de M M-snoepjes, Forrest Mars, blijkt vorige week don derdag op 95-jarige leeftijd in Miami te zijn overleden. Dat heeft het concern afgelopen weekeinde na enig aandringen toegegeven. Het Mars-imperi um wordt op het moment ge leid door twee zonen van de overledene. Forrest Mars was de zoon van snoepfabrikant Frank Mars, die in 1923 de Mil ky Way bedacht. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg hij de lei ding over het concern. Mars laat zijn kinderen een concern na met een omzet van vijftien miljard dollar. roiuur 127230 13725° 15729° neerslag 20% 20% 10% 50$ 40% 60% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Gesprek van de Binnenland Buitenland Economie l Nacht Regio 9,11,12,13 Kerk en Samenleving10 Gezondheid/Strips14 RTV/programma's15 Sport17 t/m 22 Cultuur23 Uitgaan24 Zomerpagina Nacht Dag i Met een reportage over de midzoiner- j,nacht in Finland be- jgg gint vandaag de eer- ste van een serie zo- p merpagina's rond het P thema Dag Nacht. Werken van negen tot vijf, eten om zes I uur en slapen van elf tot zeven, voor veel mensen is dat allang geen dagelijkse routi ne meer. De komende we ken doen we dage lijks in reportages en interviews verslag van het moderne le ven en van plekjes waar alles nog bij het oude lijkt. LOS ANGELES-HOUSTON Vietnam blijft de Amerikanen achtervolgen, zeker als zij carri ère willen maken in de politiek. Eerder bleek al dat de voorma lige vice-president Dan Quayle en Bill Clinton slim onder hun tour of duty uitkwamen door dienst te nemen in de Nationa le Garde, het eigen 'leger' van elke Amerikaanse staat. Nu onthult de Los Angeles Ti mes dat ook de Texaanse gou verneur George Bush jr., die volgend jaar voor de Republi keinen naar het Witte Huis wil, in 1968 wel erg makkelijk piloot bij de Texaanse Garde werd. Pi kant detail: zijn vader zat toen voor die staat in het Congres. De krant erkent dat er geen bewijs is voor bemoeienis van George sr., maar vennoedt toch vuur waar rook is. Werden aan iedereen namelijk zware eisen gesteld, Bush jr. mocht op grond van 'ervaring' als scho lier en vakantiewerker aan de opleiding beginnen. En er was een' leuke bijkomstigheid: de verouderd F102-jagers van Texas gingen niet naar Viet nam, en Bush jr. dus ook niet. Die ontkent alles, net als de Te xaanse Garde. In de Republikeinse partij leidt het verhaal tot ongeruste én geamuseerde reacties. De campagnestaf van Bush maakt overuren om duidelijk te ma ken dat George jr. niets laak baars heeft gedaan. Zijn tegen standers in de campagne om de nominatie lachen echter in hun vuistje. Ad ros: Postcode: Tol: Plaats: - (l.v.m. controle bezorging) 1 j Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: jÖ Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i v Q acceptgiro (f. 97.90) I automatisch (f. 33,70) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop, zonder postzegel, 8 "712141 "4001 1 4" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1