'Miss doodgewoon' is gewoon de beste Honkbalcoach Leurs wil meer dan 'gezelligheid en verder niks' Liefde tussen 'Bonnie' en Van Grunsven wederzijds Sport Koude maar leerzame zomer voor volleyballen Ron Verzijlbergen wi met historische wagei Zware EK-loting voor waterpoloploeg Basketballers loten Israël LONDEN RENÉ V De uitbundigste foto die na de laatste klap in de Wimbledonfi- nale van Lindsay Davenport ge maakt kon worden, was er één met twee vuisten voor haar mond. Geen gehuppel, geen ge spring, maar haar houding sprak boekdelen: 'Ik heb Wim bledon gewonnen, oh jee. Ik heb Wimbledon gewonnen. Ik.' Er was een gilletje, er waren wat tranen. Het doodgewoonste meisje van de tenniswereld be sefte wel dat ze iets ongewoons had gedaan, Wimbledon win nen, maar bleef doodgewoon. 'Ik was in een shock', zei ze la- De titel 'miss doodgewoon' heeft Lindsay Davenport al een poos, altijd gehad eigenlijk. Daar kwam gisteren door de 6- 4 7-5 overwinning op Steffi Graf geen verandering in, behalve dat ze er nu wel twee Grand Slamtitels achter mag plakken. Die andere is van de US Open van vorig jaar. 'En ik heb nog een derde', zei ze trots. 'Mijn Olympische titel vind ik ook be langrijk.' Lindsay Davenport is geen hinde op de baan, geen gebo ren aüete, geen grappenmaak- ster en geen sexbommetje. Ze beweegt wat moeizaam, loopt een beetje met de schouders gebogen om kleiner te lijken dan haar 1 meter 90 en haar rokje is net iets te lang. Maar Lindsay Davenport heeft een le vensgevaarlijke dubbelhandige backhand, die ze uit alle hoe ken overal neer kan leggen waar ze wil. Ze heeft een oerde gelijke forehand, waarmee ze zelden een fout maakt, ze heeft een service die regelmatig de honderdzestig kilometer per uur haalt en ze kan zulke grote passen nemen dat ze heel veel van de baan kan 'belopen'. Bij elkaar opgeteld maakte dat de Amerikaanse beter dan wie ook in Londen. Daarom versloeg ze Steffi Graf gisteren in een niet opwindende finale. Dat kwam omdat Graf nooit het geweldige niveau haalde van haar kwartfinale tegen Venus Williams. Vanwege al die plus punten op de baan lost Lindsay Davenport vandaag Martina Hingis weer af als nummer één van de wereld. Na de US Open vorig jaar was ze dat al zeven tien weken. Niettemin blijft ze doodge woon. Een paar miljoen aan sponsorgelden en een chèque van 1.3 miljoen gulden van de All England Club veranderen daar niets aan. 'Direct na de wedstrijd heb ik wel gekeken hoe ik naar de box kon klim men, maar ik zag geen gaatjes op de tribune. Toen ben ik maar gaan zitten en heb ik zit ten genieten.' Haar kleding- sponsor had een gat in de lucht gesprongen als ze het had ge daan. Maar had ze eerder in het toernooi niet al gezegd: 'ik ben zo gewoon, ik ben een nacht merrie voor sponsors'. Familie zat er toch niet in de spelersbox. Pap Davenport zat in zijn huis in Hawaï, mam Da venport had een volleybaltoer nooi, thuis in Newport Beach. Dat is een gemoedelijke, luxe badplaats waar vooral oudere renteniers wonen. Lindsay Da venport is niet het type voor een appartement in New York. 'Ik heb nog wel gebeld met mijn ouders, maai' om voor één dagje van Amerika naar Londen te vliegen is toch een beetje te gek.' Hoe doodgewoon Lindsay Davenport is, bleek afgelopen de laatste twee weken vaker. Nadat ze donderdag titelverde digster lana Novotna in twee sets had verslagen, zat ze moe derziel alleen in de interview ruimte. 'Lindsay Davenport zit te wachten en er is niemand', schalde er door het perscen trum. Het liep nog geen storm. In de tientallen bijlagen die voor het toernooi verschenen, stonden verhalen over Graf, Hingis. Kournikova en Venus Williams, maar geen letter over Lindsay Davenport. Bij de wed kantoren leverde iedere pond die op de Amerikaanse was in gezet vijftien pond op. Dat bleef zelfs zo nadat ze de finale haal de. Het lag ook voor de hand dat Steffi Graf zou winnen. De ze venvoudig kampioene, bomvol zelfvertrouwen na haar zege op Roland Garros, zou vast veel minder last van zenuwen heb ben dan de nieuwkomer in de Wimbledonfinale. Davenport was bij zes eerdere bezoeken aan Londen nooit verder geko men dan de kwartfinale. 'Maar het was zo bizar, ik was hele maal niet nerveus.' En vergeten was, dat de grote Californische zich al voor het tweede jaar op rij bij één van haar buren in de tuin had voor bereid op het grastennis in Londen. Die buurman was niet eens boos, dat ze zijn grasbaan in zeven dagen vreselijk hadden omgeploegd, zei de nieuwe ba zin van het vrouwentennis. Vier CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-1 SAO PAULO ANP Lindsay Davenport viert op ingetogen wijze haar eerste Wimbledon-titel. FOTO REUTERS uur per dag had ze op zijn baan Davenport is niet het type dat nisbaan had uitgekozen om te heen en weer gerend. Daarom er stil bij staat dat de buren het trainen. Zo'n type is Lindsay voelde ze zich eindelijk prettig wel eens een eer konden heb- Davenport niet. Die is heel ge- op het Wimbledongras. Lindsay ben gevonden dat zij hun ten- woon. ROTTERDAM ANP Coach Jan-Dick Leurs vindt het tijd voor professionalisme in het honkbal. Desnoods stelt hij zijn eigen functie beschikbaar. Zijn eigen spelers hebben de boodschap begrepen, NOCNSF ook. Nu de honkbalbond nog. „We moeten niet het sportje blijven van gezelligheid en ver der niks." De honkballers willen vooruit en demonstreerden dat de afge lopen tien dagen in Rotterdam. Ze grepen de toernooiwinst in het achtste World Port Tourna ment (WPT) en deklasseerden 'honkbalnatie' Cuba in het eer ste finaleduel: 14-2, 1-4 en 3-2. Het team maakt een zelfverze kerde en uitgebalanceerde in druk en dat is van belang voor het aanstaande Europees kam pioenschap in Italië. Oranje dient daar met een fi naleplaats olympische kwalifi catie af te dwingen. Leurs grijpt alle middelen aan om dat doel te bereiken. Het is sinds kort toegestaan om profs en ex- profs te selecteren en de trainer wil die prettige bijkomstigheid ten volle uitbuiten. Hij deed al met succes een beroep op Ro bert Eenhoorn, negen jaar prof bij onder meer de New York Yankees, Elston Hansen en Mi ke Crouwel. Daarna klopte Leurs bij NOCNSF aan. „Welke klasse speler wil je hebben?", vroeg technische man Joop Alberda. „Type Eenhoorn", antwoordde Leurs. En dus werd Ralph Milli ard, prof in de Verenigde Sta ten, gevraagd. Maar Milliard is geblesseerd en zal waarschijn lijk nog niet hersteld zijn voor het EK. Met Evert-Jan 't Hoen, even eens een profspeler in de VS, wordt momenteel onderhan deld. Als hij toezegt, komt 't Hoen daags voor het EK over. NOCNSF betaalt. „Achteraf moet je niet hoeven zeggen, had ik dit of dat maar gedaan. Zeker niet met het oog op de Spelen", vond Leurs. Milliard, korte stop op AA-ni- veau bij de Cincinnati Reds, was beoogd speler op het twee de honk. „In de triple A vorig jaar met Eenhoorn goed voor 92 dubbelspelen", merkte Leurs op. Zijn blessure gooide het plan om. 't Hoen, derde honk- man op AA-niveau bij de Ana heim Angels, moet bij Oranje het derde honk bewaken, mede door de armblessure van Han sen. De Italianen, grootste con current voor de Europese titel, doen overigens precies hetzelf de. Scouts spoorden vijf Ameri kanen op die Italiaanse voorou ders hebben. Twee anderen werden genaturaliseerd. Dat professionalisme, inspelen op veranderingen, mist bondstrai- ner Leurs nog in het totale Ne derlandse honkbal, vooral bin nen de bond. „Wat ledental be treft zitten we in een dal, het ni veau gaat omhoog. De bond moet dit op een of andere ma nier oppakken." Leurs stelt zijn eigen functie zonodig beschikbaar. Dat deed hij eigenlijk al na de Spelen van 1996. „Na Atlanta heb ik al ge zegd dat het tijd is voor een professionele trainer." Leurs is slechts parttime beschikbaar. Hij heeft een drukke baan bij een inkoopbedrijf voor sportar tikelen en werkte het hele WPT door. „Voor het toernooi kwam ik uit Bangkok gevlogen. Vanaf het vliegveld ging ik direct naar ons trainingskamp in Papendal. De voorbije week heb ik de ochtenden gewerkt, waarna ik weer halsoverkop naar het sta dion reed." De bond heeft hem een nieuw contract tot en met Syd ney aangeboden, maar Leurs weet dat het zo niet langer gaat. „De beslissing valt binnen twee weken en het wordt heel moei lijk." Over zijn selectie is Leurs heel tevreden. „In het infield hebben we fantastische kerels staan. We hebben van Cuba ge wonnen. Ja, Cuba-3 of -4 roe pen ze dan, maar het is wel Cu ba. Er zitten spelers bij die een potje kunnen honkballen, ver gis je niet." Ook ervaren man Eenhoorn was voldaan. „Onze pitching en verdediging was goed en dat is de basis voor je aanvalsspel." Toch wil Leurs de selectie iets wijzigen. „Ik ga wat verande ren. Er zijn jongens die het in mijn ogen niet helemaal heb ben waargemaakt." De trainer heeft ook houten knuppels be steld, waarmee in de Ameri kaanse Major League wordt ge slagen. „De overgang van alu minium naar houten knuppels is goed verlopen, maar we heb ben betere kwaliteit nodig." De Nederlandse volleybalploeg heeft de voorronde van de World League afgesloten met nog maar eens twee nederlagen tegen Brazilië, beide met 3-1. De balans sloeg daardoor ver door naar de negatieve kant: twee zeges in twaalf duels. Een schamel totaal voor een land dat de laatste olympische - en Europese kampioen heeft voortgebracht. Excuses tellen niet, maar ver klaringen zijn er genoeg te ge ven. De verplichte vakanties van een aantal spelers in de be ginfase, de voetblessure van Ri chard Schuil, de onervarenheid en vooral onhandigheid met het rallypointsysteem (rps), de aanhoudende twijfel bij spel verdeler Misha Latuhihin en de wisselvalligheid van de meeste anderen. Al die factoren gaven natuurlijk geen enkele garantie op een plek bij de beste vijf die met Argentinië in Mar del Plata om het grote geld gaan volley ballen. Kortom, de 'summer of '99' was koud voor Oranje. Maar leerzaam. Want er waren volgens bondscoach Toon Gerbrands ondanks de problemen ook lichtpunten. Sander Olsthoorn bewees zich met regelmaat als potentiële basismidderiman naast Bas van de Goor. Albert Cristina bleek een veilige oplos sing als vrije aanvaller voor het geval er iets misgaat met Schuil. En niet te vergeten: Peter Blangé is begin volgende maand terug, misschien wel ambitieuzer dan ooit. Hij alleen al is normaal gesproken een ga rantie voor wat extra punten. Denkend aan de vele sets die met 25-23 verloren gingen, doet een simpel rekensommetje on danks de donkere wolken van de afgelopen anderhalve maand het zonnetje voorzichtig schijnen. „Nogmaals, we hebben de shit niet opgezocht", vatte Ger brands sameh, „maar nu we er in zitten, moeten we de beerput maar leeghalen ook. Deze ratie heeft het verwijt gel dat ze in vergelijking met rige alles cadeau heeft gen, dat ze er er niet zo voor heeft hoeven werke heeft deze selectie de van 1999 meegemaakt, goed voor de harding, vo leren nemen van verani delijkheid. De waarde vai World League wordt bep; september, bij het EK en vember bij de World Cup. Om het Europese tit nooi in Oostenrijk te moet Nederland op 24 Hasselt van België winne dagen later in Istanbu Oranje tegen Turkije d EK-poule uitzoeken. Verli tekent Italië én Rusland voorronde ontlopen. De aandachtspunten i duidelijk zijn. Tot dusv het Nederlandse team n linkerhand weg wat ne rechts was gepakt. Ook z weer. Met een paar mind nodige fouten was zoma 3-0 gewonnen, al zagen i nieuw 15.000 'Paulista' Ginasio Geraldo José de da dat natuurlijk anden eerste drie sets waren we gelijkwaardig", schetste voerder Bas van de Go werkelijkheid. „Maar h beurt steeds weer dat i zelf weggeven. Dat is h haal van deze World Leag 20 procent beter is mi schatte Gerbrands de hl progressie de komende in. 'Latuhihin, wiens har vaak verkrampen als hij Goor in het midden s hoog moet aanspelen, k belangrijk deel daarvar zijn rekening nemen. Di burgse spelverdeler zi zichzelf in de knoei en een klasse minder dar jaar. Hij weet het. Zaten de wedstrijd, trainde 1 uur extra met de reser had daar duidelijk plez Zondag was er, na een maal zwak begin, enige voor hoop. ZANDVOORT JAKOB DEKKER Een mix van moderne en histo rische raceklassen stond op het programma tijdens de NA- V-HARC Clubraces op Circuit Park Zandvoort. In het Natio naal Kampioenschap voor his torische toerwagens zegevierde Ron Verzijlbergen uit Lisse in de Fiat Abarth 1000 TC. Jasper Izaks eindigde met eenzelfde Italiaanse racende 'rugzak' als tweede, voor Boudewijn Bijle- veld in de Ford Anglia. Winst in de andere klassen was er onder anderen v< Willem André de La Poi de Ford Shelby GT 350 Provily met de Falcon C an. Als enige deelneems de Vege Sierra Race m Brouwer (Leidschendan vijfde ronde vanwege n opgeven. De race wet j, overmacht gewonnen Cees Langeveld. Bij de L tionale race voor hist monoposto's ging de zej Piet Provily met een Mali Rene Snel was met zijn wederom de snelste in c Car klasse. UTRECHT CPD De loting voor het Europees kampioenschap waterpolo is door mannenbondscoach Jo- han Aantjes met gemengde ge voelens ontvangen. Nederland is voor het EK in Florence begin september ingedeeld met Joe goslavië, Rusland, Spanje, Roe menië en Duitsland. De Neder landse ploeg heeft met deze te genstanders kansen op de vier de plaats in de poule. Met die positie kwalificeert Oranje zich voor het olympisch kwalifica tietoernooi in Duitsland in mei volgend jaar. De andere poule wordt ge vormd door Italië, Kroatië, Hongarije, Griekenland, Slowa kije en Slovenië. Nederland be hoort met Duitsland en Roeme nië tot de mindere landen in de poule. Joegoslavië, Spanje en Rusland zijn de toplanden. „Tegen Duitslajid en Roeme nië hebben we kansen," meent Arie van de Bunt, doelman van Nederland. „De andere drie landen zijn een paar maatjes te groot." Volgens Van de Bunt ontlo pen de poules elkaar qua sterk te niet veel. „Het maakt niet zo veel verschil. Met Griekenland. Slowakije en Slovenië in een poule met Nederland was beter geweest. Dan hadden we een gunstige loting gehad. Van Duitsland hebben we op het EK in Sevilla in 1997 met 10-7 ge wonnen. Met de vierde plaats in de poule, dat betekent dat we zeker bij de eerste acht eindi gen, plaatsen we ons voor het olympisch kwalificatietoernooi in Duitsland. Dat behoort zeker tot de mogelijkheden." Het EK voor de mannen word van 2 tot en met 11 september in Floren ce gehouden. De vTOUwen van Nederland zijn favoriet voor de Europese titel, zeker nadat de ploeg van bondscoach Jan Mensink in Winnipeg de Finacup verover de. In Florence treft Nederland Italië, Griekenland en Frankrijk. Hongarije, een andere kandi daat voor het Europees kampi oenschap speelt in de andere groep met Rusland, Spanje en Duitsland. De vrouwen werken de titelstrijd af van 4 tot en met 10 september af in Prato. Mannen, poule A: Nederland, Joego slavië, Rusland, Spanje, Roemenië, Duitsland Poule B: Italië, Kroatië, Hongarije, Griekenland, Slovenië, Slo- Vrouwen, poule A: Nederland. Italië, Griekenland, Frankrijk. Poule B: Rus land. Hongarije. Spanje. Duitsland. PARUS ANP/DPA Het Nederlands basketbalteam is in de kwalificatie voor het EK van 2001 ingedeeld in een pou le met onder meer Israel en Bosnië-Herzegovina. Beide lan den waren de afgelopen weken actief tijdens de Europese titel strijd in Frankrijk. Nederland is ingedeeld in groep C. De poule bestaat verder uit Zweden, Bulgarije en Finland. De beste twee landen uit de poule plaatsen zich voor het EK dat in september 2001 in Tur kije wordt gehouden. Acht lan den zijn al zeker van deelname. ARNHEM TOM VAN DEN BERG Amazone Anky van Grunsven droeg haar eerste Europese ti tel dressuur gisteren op aan Gestion Bonfire. De 16-jarige ruin presteerde op nationaal sportcentrum Papendal in Arn hem op de toppen van zijn kunnen. Tijdens de afsluitende Kür op muziek was Bonfire dermate op dreef, dat Van Grunsven hem al tijdens de proef beloonde voor zijn inzet. De 15.000 fans keken ademloos toe en werden bijkans gek van vreugde na het zien van de jurybeoordeling. Met haar tweede wereldrecord (85.84 procent) werd Van Grunsven in stijl kampioen. De 31-jarige Van Grunsven uit het Brabantse Gemert sprak vol ontzag over haar 'Bonnie'. Geëmotioneerd was ze niet over het kampioenschap, wel over de manier waarop Bonfire zich presenteerde. „Ik ben na mijn proef bij Bonnie geble ven", vertelde Van Grunsven. „Normaal ga ik dan snel terug naar de ring om naar de ande ren te kijken. Nu moest ik ge woon bij Bonfire blijven. Mis schien klinkt dit kinderachtig, maar zo voelde ik dat. Ik ben met hem gaan lopen, heb hem alle appels gegeven die ik nog had en ben een beetje met hem gaan knuffelen." Liefde was volgens haar trai ner en vriend Sjef Janssen één van de drie ingrediënten waar door Bonfire het zo ver heeft kunnen schoppen. „Liefde, discipline en hard werken. Zonder liefde gaat het niet. En die genegenheid is wederzijds, anders doet zo'n paard echt niets voor je. Hij was in Arn hem super, minstens zo goed al vorig jaar tijdens de Wereld- ruiterspelen in Rome." De held op sokken van wel eer, stapt anno 1999 bijna met bravoure door het leven. In 1994 moest Janssen het paard tijdens de Wereldruiterspelen in Den Haag nog voorgaan richting dressuurring. Met het stijgen der jaren ontgroeide Bonfire zijn reputatie van 'angsthaas'. Met Van Grunsven aan de teugels werd de bruine Oldenburger een hippische persoonlijkheid. Van Gruns ven: „Zo'n paard kom je maar één keer in je leven tegen, 't Maakt mij echt niks uit of ik nu win of niet. Bonfire doet altijd zo vreselijk zijn best. Ik merkte bijvoorbeeld dat hij vermoeid was voor de Kür, maar in de ring gaf hij zich weer helemaal. Daar kan ik emotioneel van worden." De Kür van Van Grunsven op muziek uit de musical West Si- de Story was van ongekende schoonheid. Lichtvoetig danste Bonfire tussen de witte hekjes rondom de ring. Zelfs de door gewinterde juryleden raakten in de ban van de immens po pulaire combinatie. Juryvoor zitter Eric Lette verklaarde dat op het protocol diverse tienen waren gegeven, onder meer voor de overgangen en voor de harmonie tussen paard en amazone. Bondscoach Jürgen Koschel stond tijdens de Kür van Van Grunsven te genieten. „Bonfire is een uniek paard. Zijn drang om te presteren is ongekend. En de manier waarop hij door Anky wordt gereden, is al even zeldzaam. Ja, van zo'n prestatie kun je alleen maar dromen." Na het behalen van de we reldtitel in de Kür op muziek in 1994 duurde het tot gisteren voor Van Grunsven een inter nationaal kampioenschap weer eens winnend kon afsluiten. Wel won de Brabantse bijna traditioneel het nationaal kam pioenschap en schreef ze vier maal de wereldbeker dressuur op haar naam. Zodra het ech ter ging om een EK, een WK of de Olympische Spelen moest Van Grunsven genoegen ne men met zilver, steevast achter de Duitse Isabel Werth met Gi golo. Het laatstgenoemde paard raakte in de aanloop naar het EK in Arnhem tijdens het CHIO in Aken echter ge blesseerd. Door de afwezigheid van de titelverdedigster kreeg Van Grunsven onmiddellijk de rol van favoriet. Terecht bleek ach teraf, want Bonfire was in top vorm. Het EK omvatte drie proeven, de Grand Prix, de Grand Prix Special en de Kür op muziek, die allemaal wer den gewonnen door Van Grunsven en Bonfire. Werd in het verleden wel eens gemokt over de puntenverdeling, die discussie bleef ditmaal achter wege. En bondscoach Köschel nam bij de stallen vervolgens even de gelegenheid om Bonfi re een dikke zoen te geven. Hij dacht wellicht al aan de Olym- Zwart jaar vf Duitse Wertli ARNHEM GPD/ANP Anky van Grunsven zwaait naar het Europese titel pische Spelen, volgend jaar in Sydney. Janssen en Van Gruns ven zeiden beiden dat Bonfire alleen op het vliegtuig richting Australië wordt gezet wanneer hij topfit is. „We willen voorko men dat we te lang met hem doorgaan", aldus Janssen. „Met Bonfire zijn we heel voor- publiek na het behalen van de FOTO ANP zichtig. We willen geen afgang voor hem. Bovendien hebben we voor de toekomst al nieuwe toppers op stal." Ook Bonfire blijft op stal Brabant. Want de liefde tussen Van Grunsven en 'Bonnie' gaat verder dan het wedstrijdter rein, veel verder. De Duitse amazone Werth heeft gisteren no[d de afsluitende proef op I ropees kampioenschap E suur in Arnhem haar paa san Anthony FRH terug ken. Eerder al verdween cf mo van Alexandra Simjh Ridder vanwege een infe el het toernooi op na sportcentrum Papendal. 13-jarige ruin Anthony vv troffen door een infectie! Werth zou aanvanka Arnhem haar Europe" verdedigen met Gigolo. 16-jarige ruin behaalde ,r een reeks successen. De natie was regerend Eui wereld- en Olympisch ;o oen. Tijdens het CHIO ii vlak voor het EK, werd getroffen door een bless u ziektegolf onder de d paarden is opvallend. Ai Grunsvens Gestion Boni,, enkele weken geledei ?l Donderdag meldde 1( landgenote Alexandra 5 De Ridder haar paard Cl s wegens ziekte af. „De vi Vl de weersomstandighed -r de laatste weken zijn n ji van invloed. Dan weei P;- dan weer warm", zei W< teren. „Dit is sportief gezi zwartste jaar ooit voor r dus Werth. „Maar ja, 1 j onverantwoord om i nog met Anthony van gaan. Hij had koorts e Ja daarvoor met penicilü handeld." Werth zet haar eigen u, ve loopbaan de ki js maanden op een laag p 29-jarige Duitse concl,^ zich eerst op haar stud*,r ten. In het najaar waq een reeks examens.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18