AWVN na tachtig jaar de stilte voorbij A aap noot Mies MOET Stroom uit kippenmest ei van Columbus Ook voor gehandicapte kinderen MAANDAG 5 JULI 1999 Jubilerende werkgeversvereniging durft meer naar buiten te treden Opvallend onopvallend deed de Werkgeversvereniging AWVN zich gedurende vele jaren van de acht decennia van het bestaan haar in vloed gelden op de Nederlandse overlegeconomie. Binnenskamers gaf de bazenbond altijd mede lei ding aan de rituele dans van CAO- onderhandelingen met de vakbon den. Naar buiten toe tamboereerde de organisatie nauwelijks op haar betrokkenheid bij rond 500 collec tieve arbeidsovereenkomsten en 300 arbeidsvoorwaardenregelin gen. In het Haarlemse hoofdkwar tier van wat bij de oprichting de Zaanse Werkgevers Vereeniging heette, wordt tegenwoordig veel HAARLEM GERARD VAN PUTTEN Zelden trad een voorman van de AWVN zo nadrukkelijk op de voorgrond als op 18 juni de zo pas benoemde voorzitter Wientjes. Op het jubileumfeest hield hij een vurig pleidooi voor de vierdaagse werkweek, waar in hij ter afrekening met het ka- pitaalvernietigende filepro bleem ook de vrije zaterdag als werkdag bespreekbaar maakte. Tijdens zijn inaugurele rede in Nijkerk wees Wientjes erop dat als gevolg van het aloude 'van negen tot vijf-patroon' het Ne derlandse wegennet dertig uur structureel verstikt raakt in het vijfdaagse woonwerk-verkeer, terwijl een week toch 168 uur te vergeven heeft. Op het hoofdkantoor van de AWVN aan de Haarlemse Leid- sevaart voelt Sybilla Dekker zich als algemeen directeur zeer aangesproken door de nieuwlichterij van Wientjes. „Het fileprobleem moet wor den aangepakt. Dat kan heel goed door differentiatie van ar beidstijden, bijvoorbeeld door de vierdaagse werkweek in te voeren en de zaterdag er als werkdag bij te betrekken. Het voordeel van dit voorstel is dat niet iedereen tegelijkertijd de weg op gaat." Zeer zeker is Dekker ervan op de hoogte dat op zaterdag vele sportactiviteiten worden geor ganiseerd. Maar die kunnen wat haar betreft ook heel goed doordeweeks worden gehou den. En natuurlijk heeft ze er weet van dat bij vele Hollandse gezinnen om klokslag zes uur 's avonds de aardappelen moeten dampen. „Laat er geen misver stand over bestaan dat ook ik het heel belangrijk vind dat bin nen een gezinsstructuur op enig moment van de dag alle le den van de familie aan tafel zit ten. Maar is het nu werkelijk zo erg dat er een zekere verschui ving komt in het al zo lang be staande dagelijkse ritme?! We vinden het allemaal wel dood normaal dat zaterdags de win kels tot vier uur open zijn. En dat horecapersoneel zich ook in het weekend dienstbaar op stelt." Uit de notulen van de oprich tingsvergadering van 20 juni 1919 deze beginselverklaring van het bestuur van de Zaanse Werkgevers Vereeniging, die veertien fabrikanten uit negen verschillende bedrijfstakken verenigde: Tegenover de veree- nigingen van de arbeiders is het gewenscht een Vereeniging voor Werkgevers te vormen. Niet om dan gezamenlijk een reactionai re politiek te voeren, doch om bij de voortdurende veranderin gen die in loonen en arbeidstij den moesten worden aange bracht, zooveel mogelijk unifor- Overleg op hoog niveau in 1919. Voorafgaande aan de onderhandelingen met de delegatie van de Neder landse Fabrieksarbeiders bespreekt J.W. Dekker als eerste voorzitter van de AWV (links) de strategie met se cretaris Noback. foto awvn miteit te brengen. Zeker driekwart eeuw hield de werkgeversvereniging als be langenbehartiger en adviseur van leden uit tactische overwe gingen het uitgebreide pakket van diensten en werkzaamhe den voor de buitenwacht ver borgen achter de lobby en stille diplomatie. De naamsbekend heid deed er minder toe dan de bereikte resultaten aan de on derhandelingstafels. Bij de AWV, waaraan in 1997 een 'N' is toegevoegd sinds het advies bureau Arbeidszaken NCW is geïntegreerd in de organisatie, heeft de laatste vijfjaar een cul tuuromslag plaats gehad. Alge meen directeur Dekker: „Dat wij als kennisbank sinds jaar en dag een spin in het web zijn in werkgeversland, is hier jaren binnenskamers gehouden. Nu durven we meer en meer aan te geven wat hier in huis zoal ge beurt. Dat heeft mede te maken met het gegeven dat onze leden kritischer zijn geworden. Te genwoordig willen die graag weten waarvoor contributie wordt betaald. Maar als ik tach- minder aan low profile-achtige achterkamerpolitiek gedaan. „Hoe de AWVN in een tijdspanne van tachtig jaar de groei doormaakte van fervent tegenstander van het fenomeen CAO naar de organisatie die mede de toon zet op het gebied van arbeidsvoorwaardenbeleid, dat is eigenlijk ons verhaal." tingscriteria. „Klassiek gezegd moet er sprake zijn van een be drijf dat als doelstelling heeft het maken van winst en het streven naar continuïteit. Ei genlijk staan we open voor de hele marktsector. In ruil voor de betaalde contributie bestaat het recht om gebruik te maken van onze diensten. De AWVN kent een aantal modellen bij CAO-onderhandelingen. Wij treden geheel op namens be drijven. Het gebeurt ook dat wij bestuursvoorzitters op de ach terhand voeden met wat wij weten over de ins en outs van de tweehonderdvierentachtig CAO's die op jaarbasis worden afgesloten." „Vóór alles staat de AWVN voor goed werkgeverschap. Te gen ondernemers die deze ge dachte niet in de praktijk willen brengen, hebben wij wel eens moeten zeggen: 'Sorry, voor u staat het lidmaatschap niet meer open'. Ik denk daarbij ook aan de bestuurder van een be drijf, die tegen ons advies zeer slecht bleef omgaan met onder nemingsraad en personeel." De vooroorlogse bazen en baasjes die onderdak hadden gevonden bij de AWV moesten absoluut niets hebben van op schrift gestelde, collectief afge sloten arbeidsovereenkomsten. Als eerste voorzitter kreeg J.W. Dekker in 1921 de handen van zijn leden op elkaar met deze pakkende tekst: „De AWV be schouwt de CAO als een jaar lijks abonnement op moeilijk heden." Een jaar of twee na de op richting van de Zaanse Werkge versvereniging, die al in okto ber 1919 werd omgevormd tot AWV, betrok de bazenbond een statig pand aan de Haarlemse Schotersingel. De Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbei ders (NVF) merkte als voor naamste tegenspeler van de AWV dat de werkgevers best ge negen de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Er bestond bij voorbeeld geen bezwaar tegen een minimumloon, zoals de ba zen ook de redelijkheid er wel van konden inzien dat over werk uitbetaald moest worden. Drie verlofdagen per jaar kon den er begin jaren twintig voor de arbeiders ook nog wel van af. „Maar", riep AWV-voorzitter J.W. Dekker tijdens een in 1920 gehouden ledenvergadering, „alleen voor prestatie kan geld worden geëist, niet voor vakan tie." Werkgevers en vakbonden stonden in die vervlogen dagen niet zelden lijnrecht tegenover elkaar. De huidige generatie werknemers gaat nauwelijks nog op de barricaden. Globaal genomen zijn de verhoudingen tussen de partijen al sinds het einde van de Tweede Wereld- tig jaar overzie, kan ik niet an ders zeggen dan dat de AWV is gegroeid van een verklaarde te genstander van CAO's naar een organisatie die aan werkgevers kant marktleider is geworden als medebepaler en adviseur bij de totstandkoming van vijfhon derd CAO's." Rond 900 ondernemingen en 65 branche-ororganisaties zijn vandaag de dag aangesloten bij de AWVN. Algemeen directeur Sybilla Dekker, overigens zelfs geen verre nazaat van de eerste voorzitter, formuleert de toela- AWVN-directeur Sybilla Dekker „Nu durven we meer en meer aan te geven wat hier in huis zoal gebe Dat heeft mede te maken met het gegeven dat onze leden kritischer zijn geworden." foto united photos de boer popped oorlog genormaliseerd. Na de heroprichting in 1945 van de AWV, die in 1942 officieel was opgehouden te bestaan, kon digde de overheid voor Neder land in wederopbouw meteen het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen af. Deze noodverordening hield werkge vers en werknemers onder meer aan een gereguleerde loonregeling krachtens een ge leide loonpolitiek. Eerst in 1970 maakte de toenmalige regering de weg vrij voor ongeremde on derhandelingen tussen de soci ale partners. Zeker in de woeli ge jaren zeventig, toen Arie Groenevelt het bij de Industrie bond FNV voor het zeggen had, leidde dat wel eens tot arbeids conflicten. Maar nadat 'Den Haag' begin jaren tachtig weer was gaan dreigen met een loon maatregel, achtten de werkge vers en werknemers zich zelf wel mans genoeg zich te mati gen tijdens CAO-besprekingen. De aversie tegen een opleving van overheidsbemoeizucht leidde in 1982 tot het Akkoord van Wassenaar. Aan de reeks van gematigde salarisverhogin gen wordt het succes van het Poldermodel toegeschreven. Dé AWVN is al doende een voorschot te nemen op de toe komst, waarin met de invoering op van de Euro als betaali tegelijk vele grenzen Europa wegvallen. „We zi zig de contacten met cc organisaties in het buite lai te intensiveren", zegt directeur Dekker. Het g ver te zeggen dat een werkgeversbondje een player aan het worden is, we zullen internationaa in^ meer aan de weg gaan ti rit ren. Het ligt voor de har id bedrijven die in verschi ie landen actief zijn straks s lor een appèl op ons zullen om arbeidsvoorwaarden t eis gelijken." Idi Elektriciteitsopwekking moet mestprobleem oplossen MOERDIJK GPD De plannen voor een elektriciteitscentrale die draait op kippenmest zijn in een verge vorderd stadium. De verbranding van kip penmest levert 'groene stroom' op, terwijl de pluimveehouders van een deel van hun mestprobleem worden verlost. De benodigde mest is gecontracteerd, de ministeries van VROM, Landbouw, Finan ciën en Economische Zaken zijn enthousi ast en op industrieterrein Moerdijk is een geschikte locatie gevonden. Alleen de fi nanciering van de centrale en de afzet van de restproducten van de mest zijn nog niet geregeld. Dat moet voor juni volgend jaar gebeurd zijn, anders gaat het hele project niet door. I let idee van elektriciteitsopwekking met behulp van kippenmest is afkomstig uit En geland. Daar draaien inmiddels al drie cen trales die gestookt worden met kippen mest. In Nederland is vooral in Brabant en Limburg belangstelling voor het project. De centrale is een initiatief van de Stich ting Duurzame Energieproductie Pluim veehouderij (DEP), een samenwerkingsver band van de pluimveehouders en een aan tal boerenorganisaties. DEP heeft inmid dels 300.000 ton pluimveemest op jaarbasis gecontracteerd die gaat dienen als brand stof voor de elektriciteitscentrale. Dat is 60 procent van de totale hoeveelheid die in Brabant en Limburg geproduceerd wordt en 30 procent van de totale hoeveelheid pluimveemest in Nederland. Daarmee kan 195 miljoen kilowattuur elektriciteit wor den opgewekt, voldoende om 65.000 huis houdens van elektriciteit te voorzien. De pluimveehouders die meedoen zijn verplicht de komende 15 jaar al hun mest aan te bieden. Ze betalen 25 gulden per ton aangeleverde mest. De pluimveehouders die meedoen hebben van het ministerie van landbouw de verzekering gekregen dat ze niet gekort zullen worden op hun pluim veestapel, tenminste zolang ze al hun mest aanleveren bij de centrale De totale kosten van de elektriciteitscen trale zijn begroot op 150 miljoen gulden. De exploitatie van de centrale is financieel nog niet rond. „Ten eerste is er de 25 gul den per ton pluimveemest", aldus J. Wij nen, de voorzitter van DEP. „Daarnaast moet een kilowattuur elektriciteit 13 cent opbrengen om uit de kosten te komen. Drie cent gaat er al van af omdat de elektri citeit duurzaam is en de energieheffing daarom met dat bedrag wordt verlaagd. Dan zitten we nog met een gat van onge veer vier cent ten opzichte van de huidige prijs en daar moeten we nog een oplossing voor bedenken". DEP hoopt er op dat het feit dat de elek triciteit duurzaam is, een meerprijs in de markt rechtvaardigt. „Bovendien is de uit stoot van C02 100.000 ton minder dan het geval zou zijn als we gas en steenkool zou den gebruiken. Dat soort besparingen kan ook nog wel eens geld op gaan leveren", denkt Wijnen. Een andere mogelijkheid is de levering van restwarmte aan tuinders in de omgeving. De vier cent zijn niet bij de pluimveehou ders te halen. Elke cent op een kilowattuur scheelt de boeren ruim 6 gulden per ton mest. Als ze de vier cent moeten bijbetalen betekent dat de kippenmest 50 gulden per ton gaat kosten en dat is te veel. „Momen teel betalen de pluimveehouders dertig tot veertig gulden om de mest kwijt te raken. Een paar cent is nog wel weg te halen bij de pluimveehouders", denkt een ander be stuurslid van DEP. Een ander probleem zijn de mineralen in de mest. Bij de verbranding blijft 40.000 ton as achter. In die as zitten de mineralen fos for en kali, de producten waar het allemaal om draait. DEP is inmiddels in gesprek met kunstmestproducenten voor de levering van de as als grondstof voor kunstmest. Volgens Wijnen is de belangstelling groot. Het probleem is alleen dat nog niet exact bekend is of de as als grondstof zuiver ge noeg is voor de fabrikanten. In het verleden liepen mestverwerkingsprojecten op niets uit omdat de kwaliteit van de mest niet constant genoeg was. „We zijn nu proeven aan het nemen met het verbranden van de mest en het onderzoek naar de as. Dan zal blijken of we de as als grondstof voor de kunstmestindustrie kunnen gebruiken. Het is noodzakelijk dat we de as kwijt kunnen. Een voorwaarde voor de vergunning is na melijk dat we de mineralen, dus de as, bui ten de primaire landbouw afeetten. Want daardoor verkleint het mestoverschot", al dus Wijnen. In totaal zal eenderde van het mestover schot in de elektriciteitsoven verdwijnen. Uit andere sectoren van de intensieve vee houderij, vooral de varkenshouderij, wordt met belangstelling naar het project geke ken. „Als het rendabel is komen er vast meer initiatieven van de grond. De var kenshouders, maar ook de kippenhouders uit het oosten van het land hebben grote belangstelling voor dit initiatief', aldus Wijnen. de derde wereld hebben gehandicapte kinderen weinig kans op onderwijs. Speciaal voor hen vraagt het UNESCO Centrum Nederland (opnieuw) uw financiële steun ten behoeve van aangepaste onderwijs- projecten in India. Kongo, Madagaskar, Pakistan, Ruanda en Sri Lanka, en voor projecten van Inclusion International en de World Blind Union. Hierdoor kan voor veel kinderen onderwijs mogelijk worden gemaakt. Helpt u? Graag verstrekken wij u nadere inlichtingen: telefoon (020) 6730100, fax (020) 6739531, e-mail: ucn@antenna.nl UNESCO Centrum Nederlai °°i Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdf d

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16