Pakistan vraagt om bemiddeling derden Stranden in Ttirkije? Cubaanse zwemmers-kustwacht VS: 1-0 Knokke in België? Bestolen in Bretagne? Buitenland Revolutionair onderonsje Bangemanns dubieuze overstap slaat in Brussel in als een bom Barak sluit akkoord met orthodoxen Tribunaal vindt 'bergen documenten' in Kosovo 'Kosovo bracht NAVO aan grens van kunnen' ONDERDAG 1 JUL11999 lkeDioxinecrisis kost België 3,3 miljard 1 irussel België schat de kosten van de dioxinecrisis op 3,3 mil- ard gulden. Het Belgische bedrijfsleven zal de rekening moeten k"1 rtPetalen' aangezien het er niet naar uitziet dat de Europese Unie ^Hjal bijspringen. De ondernemingen willen echter alleen meebe- ■Ange :alen aan campagnes om het beschadigde imago van het Belgi sche bedrijfsleven op te poetsen. Volgens crisimanager Chaffart Kredioeeft Europa begrip voor de moeilijkheden, maar zal de unie terdajiiet geldelijk bijdragen. Chaffart zet daarmee een domper op de en rrhoop van de toekomstige paars-groene regering dat Europa een im dtfleel van de kosten van de voor haar rekening neemt, cing. 1 -VS publiceren stukken over Pinochet e eeryvASHiNGTONDe Verenigde Staten hebben gisteren duizenden ird. Epagina's aan vertrouwelijke documenten over de Chileense ex- leg tidictator Pinochet gepubliceerd. De stukken gaan over schen- roor «dingen van mensenrechten vanaf de staatsgreep van 1973 tot ier gijl978. De dictatuur van Pinochet duurde echter tot 1990. Boven dien bepaalden de Britse Law Lords eerder dit jaar dat Pinochet, g mtflie op verzoek van de Spaanse justitie in Londen in huisarrest 1 posifcit, alleen kan worden uitgeleverd voor misdaden die zijn be- n op gaan na 1988. In dat jaar werd de VN-conventie tegen martelen e fojopgenomen in de Britse rechtsspraak. De Spaanse rechter Gar- bankeon heeft daarom waarschijnlijk weinig aan de documenten, n coi ^«Dienstplichtige Russen zijn ongezond 48 gMOSKOuRusland kampt met een tekort aan gezonde dienst- bankipüchtigen. Vooral in Sint Petersburg is tachtig procent van de ;elop<dienstplichtige jongens beperkt inzetbaar vanwege een zwakke ine gezondheid. Tweederde van hen lijdt zelfs aan een chronische ziekte. De legercommissaris van Ruslands tweede stad, gene- laatsraal-luitenant Oboechov, voorspelt dan ook dat er binnen zeer treikorte tijd een tekort dreigt aan recruten in deze regio. Overigens )e oijworden ook legerafdelingen in andere delen van Rusland ge- verliconfronteerd met een sterk afnemende gezondheid van de 8 we dienstplichtigen, niljot bajTurkije en Griekenland in overleg merfnew york Turkije en Griekenland willen hun wederzijdse rela- loenities gaan verbeteren. Binnen een maand gaan de aartsrivalen Dm (uitgebreid praten over toerisme, milieu, cultuur, misdaad en goeiterrorisme en handel. Dat hebben beide ministers van buiten- nindlandse zaken, Cem en Papandreou, gemeld in de marge van de :oste|Kosovo-top in het VN-hoofdkwartier in New York. De twee mi- jitvo nisters benadrukken dat ze niet over gevoelige onderwerpen gaan onderhandelen. Hoewel terrorisme op de agenda staat, ;n s komt de vermeende Griekse steun aan de Koerdische Arbei- irrek derspartij PKK niet ter sprake. Ook wordt de kwestie Cyprus niet ringt aangesneden. Begin juni hield Athene nog een serieuze toena- ma dering van de Europese Unie tot Turkije tegen, loem 8 a Wijdenbosch opent belangrijke brug rardt Paramaribo President Wijdenbosch van Suriname heeft giste- erzoi ren de brug over de Coppenamerivier in het westen van het iu O land geopend. Het is een belangrijke schakel in een nieuwe ?ver( doorgaande verbindingsweg langs de kust. „We hebben het op ving eigen kracht gedaan", aldus Wijdenbosch, duidelijk doelend op dire de stagnerende hulprelatie met Nederland. De president kon- kt d digde aan dat een tweede brug, over de Surinamerivier bij de itap hoofdstad Paramaribo, volgend jaar open gaat. Kritiek op de sta onduidelijke financiering van de bruggen, die zo'n 170 miljoen nwe Nederlandse guldei^g kosten, legde Wijdenbosch naast zich bij neer. Volgens de oppositie in Suriname is de aanleg een van de kaï belangrijkste oorzaken van de diepe crisis in het land. maa 5Uds Doodstraf voor massamoordenaar U zij undi santa ana Een rechtbank in het Amerikaanse Santa Ana heeft in h gisteren een man ter dood veroordeeld die elf mensen heeft delii vermoord, onder wie twee baby's. Charles Ng, een 38-jarige ex- DStei marinier, misbruikte, martelde en doodde zijn slachtoffers in inne een hut in Californië in 1984 en 1985. Medeplichtige Leonard et te Lake pleegde in 1985 kort na zijn arrestatie zelfmoord. Ng ont beid kent de moorden en geeft Lake de schuld. Het vonnis komt na c: het duurste en langste moordproces in de geschiedenis van de ;n oi Amerikaanse staat Californië. Het proces kostte een slordige vesti twintig miljoen gulden en duurde ruim veertien jaar. Dat kwam eitei doordat Ng na de arrestatie van Lake naar Canada vluchtte en Eé zijn uitlevering jarenlang wist tegen te houden, tbar Arrestaties na fatale brand Korea Seoul In Zuid-Korea zijn vijf mensen gearresteerd in verband met de fatale brand in een vakantiekamp die gisteren aan 23 mensen het leven heeft-gekost. Dat meldt het persbureau Yon- hap. Onder de gearresteerden zijn de beheerder van het kamp en de eigenaar van een kleuterschool. Het vijftal wordt beschul digd van dood door nalatigheid en schending van de bouw voorschriften. De slachtoffers verbleven allemaal in een provi sorisch afgebouwd pand van drie verdiepingen op het terrein van het kamp. De brand ontstond waarschijnlijk door kortslui ting. Inmiddels is gebleken dat de doden niet allemaal kinderen zijn, zoals gisteren werd gemeld. Er stierven ook vier volwasse nen, een leraar en drie medewerkers van het vakantiekamp. Op de foto totaal ontredderde familieleden. FOTO AFP HA SA-HON Kinderpornowet Canada deugt niet Vancouver Het hoogste gerechtshof in de Canadese provincie Brits-Columbia heeft gisteren bepaald dat een wet tegen het be zit van kinderporno ongrondwettelijk is. Het bekrachtigde daar mee de vrijspraak door een lagere rechtbank in januari van de 66-jarige Canadees John Robin Sharpe. Die was in 1995, bij te rugkeer in Canada van een reis naar Europa, aangehouden om dat hij pornografische foto's van kinderen in zijn bagage had. Bij huiszoeking werd later een dozijn kisten met verdachte boe ken en diskettes in beslag genomen. De rechtbank sprak hem vrij omdat deze vond dat Sharpes recht op vrije meningsuiting was aangetast en dat de Canadese wet tegen kinderporno 'te breed' en te onduidelijk is. Het hof stemde daar gisteren in mee, ondanks protesten van de kerken en de politie. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. tflorg en Zekerheid MIAMI ANP-Rtr De grote Cubaanse gemeenschap in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren een overwinning gevierd, na dat bekend werd dat zes Cubaanse asielzoekers zijn vrijgelaten en in de VS mogen blijven. Eerder op de dag werd de gemeenschap nog collectief razend over een optreden van de kustwacht. Die had dinsdag 'live' voor de ogen van televisiecamera's ver woed geprobeerd de zes zwemmende Cubanen uit zee op te pikken, om te voorkomen dat ze zelf het strand zou den bereiken. In het laatste geval worden de 'gelan de' vreemdelingen als vluchteling ge zien. De Cubanen die uit zee worden gevist en nog geen Noord-Amerikaan se grond onder de voeten hebben, moeten meestal terug naar hun land. De uitzending liet een spannende kustwachtmanoeuvre zien, maar heeft de Cubaanse Amerikanen tot ra zernij gedreven. Leden van de 800.000 man tellende gemeenschap in Miami blokkeerden uit protest een belangrij ke verkeersader bij Miami Beach. De kustwacht trad voor de camera's met talrijke vaartuigen op tegen een klein bootje met zes Cubanen, dat voor de kust bij Miami was gesigna leerd. Toen de opvarenden in zee sprongen, probeerde de kustwacht onder meer met waterkanonnen en een soort pepperspray hun landing op het strand te voorkomen. Vier van de zes haalden het niet en zijn door de kustwacht opgepikt. Twee bereikten uiteindelijk op eigen kracht het strand, en werden daar aangehouden. Onder druk van de kri tiek verklaarde de kustwacht dat de vier een 'nieuwe kans' zouden krij gen, en alsnog naar het strand moch ten zwemmen. Later sprak een woordvoerder van de immigratie dienst het verlossende woord, door vrijlating van de zes aan te kondigen en te zeggen dat de Cubanen mogen blijven. Volgens de kustwacht was er niets on gewoons aan de hand. Het kat-en- muisspel is een dagelijkse routine, maar de televisiebeelden hebben de Cubaanse Amerikanen in Miami en omgeving diep geschokt. De kust wacht deed volgens de Cubanen te hard zijn best om met wel heel veel manschappen en materieel om een paar slachtoffers van de communisti sche dictator Castro uit de VS te we ren. In juni werden 224 Cubaanse vluchtelingen onderschept. India herovert strategische bergtoppen in Kashmir Pakistan heeft Rusland gevraagd te bemiddelen in het een halve eeuw oude conflict met India over de bergpro- vincie Kashmir. Verscheidene Europese landen ontvan gen de komende dagen eenzelfde verzoek. Islamabad vindt internationale bemiddeling noodzakelijk om een totale oorlog tussen de kernmachten te voorkomen. kaanse zijde opgevoerd. Dit weekeinde sprak de voormalige Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken Naik in het ge heim met de Indiaase premier Vajpayee. Naik sprak de ver wachting uit dat binnen zeer korte tijd ook hoge militairen uit beide landen om de tafel gaan zitten om te bespreken hoe een eventuele aftocht van infiltranten eruit moet zien. Het Indiase leger meldde gis teren aanzienlijke vooruitgang in het Drassgebied, waar het naar eigen zeggen drie strategi sche bergtoppen heroverde op de moslimrebellen. India en de VS geloven dat Pakistan hen militair en financieel leiding NEW DELHI-ISLAMABAD Rtr-AFP-DPA Het westen heeft in het verle den meermalen aangeboden te bemiddelen tussen beide lan den, die twee keer eerder oor log voerden om Kashmir. Beide staten hielden echter altijd vol dat dat de kwestie een binnen landse aangelegenheid is. Vol gens India bestaat er bovendien maar één oplossing, en dat is de aftocht van alle Pakistaanse infiltranten uit het betwiste noordelijke hooggebergte van de deelstaat Jammu en Kashmir. De druk op Pakistan om de rebellen terug te halen wordt de laatste tijd vooral van Ameri- geeft. Islamabad beweert dat het om vrijheidsstrijders uit Kashmir zelf gaat, die hoog- j stens morele en diplomatieke steun krijgen. Met de gewapen de groepen zou zij niets van doen hebben. Het Drassgebied ligt aan de I demarcatielijn, die dwars door Kashmir loopt. Die lijn was aan 1 het einde van de eerste oorlog tussen India en Pakistan over Kashmir de frontlijn. Een plaat- ,i selijke vorst had de bergprovin- j cie kort na de onafhankelijk heid van Brits-Indië in 1947 overgedragen aan India. Pakistan vond het onaan vaardbaar dat de door moslims gedomineerde provincie bij In dia werd ingelijfd, en bezette eenderde deel van Kashmir. De afgelopen dertig jaar proberen moslimrebellen ieder voorjaar na het smelten van de sneeuw j het Indiase deel van Kashmir te infiltreren. Rio de Janeiro* De Cubaanse president Castro bracht gisteren in het Braziliaanse Niteroi een bezoek aan het museum van moderne kunst. Links van hem staat de Braziliaanse architect Oscar Niemayer en achter hem is een monumentale afbeelding van zijn mede-revolutionairen broer Raul en Che Guevara te zien. FOTO EPA VANDERLEI ALMEIDA EU-commissaris vertrekt naar Spaanse telecomgigant brussel marc peeperkorn correspondent Voorzitter Santer van de Euro pese Commissie is 'een beetje verrast', sneert diens woord voerder. En hij is zeker niet de enige. Het nieuws dat Euro commissaris Bangemann nog vóór het einde van zijn termijn wil vertrekken naar de Spaanse telecomgigant Telefonica, sloeg gisteren in als een bom. Bange mann was immers vijf jaar ver antwoordelijk voor telecom municatie en informatietech nologie. Dét de 64-jarige Duitse libe raal kiest voor het bedrijfsleven, is niet het punt. Ook het feit dat hij niet het fatsoen kan opbren gen om tenminste te wachten tot de nieuwe Commissie er is, wordt nog door de vingers ge zien. Maar dat de telecom- commissaris overstapt naar het grootste Spaanse telecombe- drijf, een wereldspeler op dit terrein, schiet zijn collega's in het verkeerde keelgat. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie moest medio maart terugtreden wegens vriendjespolitiek. Om het ima go weer een beetje op te poet sen kwam er een 'gedragscode', die alles wat ook maar riekt naar gesjoemel en belangenver strengeling verbiedt. Een com missaris die dan nog vertrekt naar een bedrijf waar hij jaren lang op moest toezien, die heeft heel wat uit te leggen. Maar Bangemann legde gisteren niets uit. Hij verscheen überhaupt niet. Vandaag bespreekt de Com missie de aankondiging van 'Freund Martin'. In theorie kan zë hem verbieden nu al .op te stappen, maar in de praktijk is Bangemann al vertrokken. Ver der functioneren als Commis saris zou immers volstrekt on geloofwaardig zijn. Eén voor deel heeft de overstap wel: Ban gemanns EU-wachtgeld van ruim twintig mille per maand wordt gekort op zijn nieuwe sa laris. JERUZALEM AFP-Rtr De aanstaande Israëlische pre- .mier Barak is er in geslaagd een regering te formeren die een ruime meerderheid in het par lement heeft. De ultra-ortho doxe partij Shas treedt tot de regering toe, zo zei de woord voerder van Barak gisteren. De raad van rabbijnen van Shas heeft in principe met de overeenkomst ingestemd. Shas en de Nationale Religieuze Par tij (NRP), die al met deelname aan de regering had ingestemd, bereikten in de nacht van dins dag op woensdag overeen stemming over een regeling voor het ministerie van gods dienstzaken. Beide orthodoxe partijen aasden op dit departement, dat gaat over de benoeming van en subsidies onder godsdienstige organisaties verdeelt. Zowel Shas als de NRP gaat het minis terie leiden. Shas levert de mi nister. De NRP zorgt voor de vi ce-minister en de directeur-ge neraal. Shas, met zeventien van de 120 zetels de derde partij in het parlement, levert ook de ministers van infrastructuur, arbeid en gezondheidszorg. De partij staat positief tegen over het vredesproces, en stemt ermee in dat Israël grond aan de Palestijnen en Syrië terug geeft. Maar zij is bij godsdien stige kwesties, zoals de voor rechten die orthodoxe joden hebben, onverzoenlijk. De partij zat ook in de vorige regering, die onder leiding stond van Likud-leider Neta nyahu. Als zij in de oppositie zou gaan, zou haar door de staat gesubsidieerde uitgebrei de netwerk van instellingen voor onderwijs en godsdienst onderricht in gevaar kunnen komen. Dat vraagt om de reisverzekering van 1 Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 -5 791 217. fZorg en Zekerheid BRUSSEL PAUL KOOPMAN correspondent De NAVO had er naast de operatie Allied Force in Joegoslavië geen tweede crisis bij kunnen hebben. Bij de luchtoorlog om Kosovo moesten vrijwel alle parate eenhe den van het bondgenootschap worden in gezet. Als elders op het Europese continent de vlam in de pan was geslagen, had de NAVO 'nee' moeten verkopen. Dit zei gis teren de Italiaanse admiraal Guido Ven- turoni, het nieuwe hoofd van het militair comité van de alliantie. „Wij zaten aan de grens van onze mogelijkheden." Venturoni nam middenin de oorlog om Kosovo het bevel van het militair comité over van de Duitser Klaus Naumann, die zich ook al in kritische zin over het NAVO- optreden had uitgelaten. De alliantie zou bij een volgend conflict moeten zorgen voor ofwel een verrassingseffect, ofwel een overweldigende overmacht, zei Naumann bij zijn afscheid. Nu de luchtoorlog om Kosovo is beëindigd, en Servische troepen de provincie hebben verlaten, trachtte Venturoni nóg een paar lessen te trekken. Volgens de bevelhebber heeft Kosovo om te beginnen aangetoond dat Europa bij grote militaire conflicten nog steeds vol strekt afhankelijk is van de VS. „Zeventig procent van de luchtcapaciteit was Ameri kaans, net als het leeuwendeel van de tech nologie en wapens. Europa heeft simpel weg niet de mogelijkheid om dit soort con flicten alleen uit te vechten", aldus Ven turoni. De door vrijwel alle regeringsleiders met de mond beleden 'Europese Defensie Identiteit' blijft volgens hem holle retoriek, zolang de benodigde militaire hardware niet wordt aangeschaft. „Aan concepten hebben we weinig", schamperde hij. De NAVO zou eveneens de hand in eigen boezem moeten steken. Zo waren er lacu nes en fouten bij het verzamelen van in lichtingen. Het bombardement op de Chi nese ambassade in Belgrado vormde daar van de meest schrijnende illustratie. Ven turoni kondigde daarom een 'heroriënta tie' aan van ae organisaties die inlichtingen .verzamelen, vooral over niet-militaire za ken. „Dat blijkt bij dit soort conflicten erg belangrijk te zijn", zei hij. De Italiaanse commandant wilde nog niet vooruitlopen op een nieuwe raming van de schade die de Servische strijdkrachten bij de luchtcampagne werd toegebracht. Aan vankelijk claimde de NAVO circa veertig procent van de zware wapens te hebben uitgeschakeld, maar volgens Venturoni wordt deze schatting nu opnieuw tegen het licht gehouden. „Er waren meer troepen in Kosovo en er werden ook namaak-tanks gebruikt", erkende hij. Volgens militaire deskundigen waren de gegevens die de NAVO tijdens de operatie Allied Force verstrekte zwaar overdreven. Bij de aftocht uit Kosovo bleken de Serviërs nog over honderden onbeschadigde zware wapens te beschikken. Ook leek de moraal van de vertrekkende militairen allesbehal ve gebroken: Belgrado vroeg onlangs schaamteloos toestemming dertien be schadigde tanks uit Kosovo te mogen weg halen. PRISTINA-DEN HAAG-NEW YORK DPA-AFP-Rtr-GPD Onderzoekers van het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag heb ben in Kosovo 'bergen docu menten' gevonden. Zij hopen daarmee de aanklacht wegens oorlogsmisdaden tegen presi dent Milosevic en andere Joe goslavische leiders verder te kunnen onderbouwen. De onderzoekers willen voor al weten hoe de commando structuren binnen de Joegosla vische eenheden in Kosovo wa ren. Hoewel de Serviërs voor hun aftocht veel documenten hebben verbrand, blijken zich talloze kopieën in kantoren van leger, politie en het burgerlijk bestuur te bevinden. Ondertussen houdt de stroom Servische vluchtelingen uit Kosovo aan. In totaal zijn er nu 71.000 naar Servië gegaan. In omgekeerde richting wijkt een toenemend aantal etnische Albanezen dat in Servië woon de uit naar Kosovo. Het aantal teruggekeerde Kosovo-Albane- zen blijft ook stijgen, en ligt nu op 477.000. Buiten Kosovo be vinden zich nog zo'n 280.000 vluchtelingen, In het VN-hoofdkwartier in New York vergaderden de zes tien leden van de 'Kosovo- vriendenkring', waaronder Ne derland, gisteren over de we deropbouw van de provincie. De Europese Unie liet daar we ten te denken aan een versoe peling van de economische strafmaatregelen tegen Servië. Als voorbeeld noemde minister van Aartsen het vrijmaken van de Donau, die door verwoeste bruggen onbevaarbaar is. De ri vier is ook van groot belang voor de buurlanden. Van Aartsen zei met nadruk dat er niet wordt gedacht aan bruggenbouw in Servië. Neder land blijft namelijk van mening dat er geen cent aan de weder opbouw van Servië mag wor den uitgegeven, zolang dat land wordt bestuurd door Milosevic. De enige uitzondering betreft humanitaire hulp. De discussie die zich nu ontvouwt, draait om de vraag waar de grens ligt tussen humanitaire en econo mische hulpverlening. VN-secretaris-generaal An nan waarschuwde gisteren voor een nieuwe humanitaire cata strofe, maar dan in Servië. „We krijgen het nog zwaar als de re geringen op het standpunt blij ven staan dat er geen cent naar Belgrado gaat zolang Milosevic aan de macht is". Annan zei te hopen dat de VS en de EU het begrip humanitai re hulp 'zo breed mogelijk' zul len interpreteren. De secretaris generaal staat op het standpunt dat ook de reparatie van water zuiveringsinstallaties en elektri citeitscentrales onder humani taire hulp valt. „Want wat heb ben de inwoners van Servië aan medicijnen als hun drinkwater bedorven is?" Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. lïorg en Zekerheid

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7