Nieuwe minister gaat varkensstapel te lijf Badplaatsen willen er geen natuur bij Binnenland Seen vergoeding van ichade dioxine-affaire Van den Brinkminister overdrijft mestprobleem Kamer aarzelt nog over computers in onderwijs Fietsen voor verblijfsrecht Terug naar Korea heeft na al die jaren geen zin meer 5NDERDAG 1 JULI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur GPD Geassocieerde Pers Dlensli I Noodfonds extra kosten Bijlmerramp en haag Een nieuwe stichting gaat ervoor zorgen dat de kos- ;n worden vergoed, die Bijlmerbewoners en hulpverleners t-bben gehad ais gevolg van de Bijlmerramp. Het gaat alleen n kosten door medische, sociale en financiële problemen die et op een verzekering of op een derde zijn te verhalen. Minis- jp er Borst van volksgezondheid heeft dat gisteren in een brief ^^an de Tweede Kamer bekendgemaakt. Het kabinet volgt hier- ïee een motie van Van Gijzel (PvdA) die door de Tweede Ka ler werd ondersteund. Het kabinet zal de stichting Noodfonds lachtoffers Bijlmerramp volledig financieren. Hoe hoog de kos- »n zijn, is nog niet bekend. Aangiften oplichting door reisbureau ils u jereik1 enlartMÉLQ-! Bij de politie Twente zijn 265 aangiften binnengeko- len van mensen die zich opgelicht voelen door het Almelose risbureau Sun Holidays. De eigenaar van het reisbureau is vo- maaflge week met de noorderzon vertrokken. Justitie heeft inmid- els een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd. „We ouden er rekening mee dat de eigenaar in het buitenland ver- Kor4ijft", zegt een politiewoordvoerder. De eigenaar is van Turkse iden [fkomst en woont al vele jaren in Almelo. Het reisbureau was g especialiseerd in reizen naar Turkije en Marokko. De meeste ggjj gedupeerden zijn Turken die in Almelo en omgeving wonen en Hij 5en reis naar familie hadden geboekt. Sun Holidays was niet utchtjangesloten bij de ANVR. Veel klanten krijgen de schade dan iok niet vergoed. Neonazi bij rellen in Groningen {roningen De politie verdenkt een 42-jarige Groningse neonazi jan betrokkenheid bij de rellen na afloop van de voetbalwed- trijd FC Groningen-Sparta. De Groninger is maandag door een irrestatieteam aangehouden. De rechts-extremist wordt ver- lacht van openlijke geweldpleging. Hij is gisteren na een ver loor weer vrijgelaten. In totaal zijn er volgens de politie 43 ver lachten aangehouden. Van hen zitten er nog enkelen vast. De lolitie verwacht de komende dagen nog meer aanhoudingen. Sasisscholieren gezonder eiden Kinderen die op de basisschool regelmatig gezond- I leidslessen krijgen, blijken gezonder en gedragen zich ook ge- jonder. Ze hebben minder lichamelijke Wachten. Toch geeft naar een kwart van de basisscholen structureel gezondheids- Imderwijs. Dat blijkt uit een promotieonderzoek van TNO-on- f lerzoeker drs. F. Pijpers onder 225 basisscholen. Scholen zijn wvettelijk verplicht gezondheidsonderwijs te geven, maar mogen ■at inhoudelijk zelf invullen. De ene school doet het af met een Jialf uur per maand en de andere geeft elke week een uur les in Vezondheid. Sommige scholen hebben eigen lesmateriaal, an- lere landelijke lesmethoden. Pijpers constateert dat planmatig, gestructureerd gezondheidsonderwijs het beste werkt. Ten onrechte in cel: schadeclaim Amsterdam Een man die in 1994 drie maanden ten onrechte in /oorarrest heeft gezeten, eist van de staat een schadevergoeding tan 830.000 gulden. Volgens zijn advocaat J. Boone is dat be- Irag op zijn plaats, omdat een van de rechters partijdig heeft jehandeld. De cliënt van Boone was aangehouden tijdens de operatie Gouden Kalf in oktober 1993, waarbij politie en de .FIOD vijf malafide wisselkantoren in de hoofdstad oprolden. les Israëlische betrokkenen bij de witwaspraktijken werden uit eindelijk veroordeeld tot celstraffen; de aanWacht tegen Boones Jliënt kwam te vervallen. Camer tegen belasting kassen Ten haag Glastuinders die hun planten op matten of bakken laten groeien, worden vanaf 1 januari weer vrijgesteld van de onroerende zaakbelasting. Een meerderheid van de Tweede Ka mer bleek daar gisteren toe bereid. De fracties van CDA, WD, D66 en de Weine christelijke partijen willen zo een einde maken <ian de ongelijke behandeling sinds een arrest van de Hoge [laad. Die vond in 1996 dat tuinders die op matten of in bakken elen, onroerende zaakbelasting moesten betalen. Collega's die hun planten in de grond telen hoeven dat niet. Van oudsher hoeven boeren en tuinders geen onroerende zaakbelasting te petalen, wegens hun vele grond. In praktijk is het onderscheid ook zeer lastig. Sommige tuinders gebruiken een steeds wisse lend deel van hun kas voor teelt in grond of in bakken. en haag gpd «drijven die schade lijden por de dioxine-affaire krijgen een vergoeding van het rijk. ussel staat staatssteun wel |e, maar het kabinet vindt dat schade alleen is veroorzaakt bor foutief handelen van on- Jernemers. De overheid heeft lieraan geen schuld, aldus aatssecretaris Faber (land- r ouw) gisteren in de Tweede amer. Die behandelde de nasleep an de dioxine-affaire. In België veevoer met dioxine besmet eraakt. De vrees was dat dit ok in Nederland terecht was skomen. Honderden produc- ïn zijn uit voorzorg uit de han- el gehaald. Uit monsters bleek :hteraf dat in Nederland geen ioxinebesmetting heeft plaats- evonden. Pluimveehouders hebben olgens het Landbouw Econo- lisch Instituut door de dioxi ne-affaire zeventig miljoen gul den aan omzet verloren. Kip penvlees wordt nu slecht ver kocht. Faber wil, evenals Borst, dat de controle op veevoer direct bij het begin gebeurt. Zo wordt gegarandeerd dat grondstoffen schoon zijn. Nu geschiedt con trole in principe pas als alles is vermengd. Vanwege de dioxi ne-affaire worden de controles op het voer strakker geregeld dan voorheen. Voor een direct verbod van het gebruik van kadavers in veevoer, zoals D66 wil, vindt Faber het nog te vroeg. Zij on derzoekt die mogelijkheid wel en komt met een voorstel hier over in haar nota diervoer die ze dit najaar presenteert. In voer voor herkauwers is het ge bruik van kadavers verboden vanwege de kans op de gekke- koeienziekte BSE. Die kan bij mensen de ziekte van Creutz- felt-Jacob veroorzaken. adstr^e Tweede Kamer aarzelt nog H_!_jver het plan van minister Her- van onderwijs om op scholen computers in de klas te r ^pstalleren en over de introduc erJe van het 'Kennisnet'. Dat is jen netwerk dat alle scholen p®het elkaar moet verbinden. Alleen van zijn eigen partij de WD-minister on- oörwaardelijke steun. Maar de jq J levige argwaan waarmee de (amer de bewindsman enige naanden geleden tegemoet rad, is verdwenen. De PvdA ijkt zich ook achter Hermans te pharen. Het Kamerlid Barth zei lat het licht inmiddels op oran- e staat. D66 en CDA hebben ichter ernstige bezwaren tegen le computerplannen. Vandaag ^10u de Kamer een uitspraak Woen. U De grootste bezwaren gelden ^Hog steeds het Kennisnet. Her- ^"rians houdt eraan vast dat alle putten anp Varkensvoorman Wien van den Brink vindt dat minister Brinkhorst gisteren schromelijk heeft overdreven in zijn po ging het mestprobleem uit te beelden. „Ik vind het je reinste staaltje volksver lakkerij", betoogt Van den Brink. Brinkhorst verklaarde in de Tweede Kamer dat voor een stapel Nederlandse mest van één meter hoog een gebied ter grootte van de provincie Utrecht kan be dekken. De minister wilde zo aantonen hoe omvangrijk het probleem is. Van den Brink komt aan een twintig keer zo klein gebied. Nederlandse var kens, koeien en kippen produceren jaar lijks bijna zeventig miljoen kubieke me ter mest. Eén meter hoog opgestapeld is dit 7.000 hectare. De provincie Utrecht omvat 140.000 hectare. Een woordvoerder van minister Brink horst kon nog niet reageren op de bere kening van Van den Brink. De minister en de voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouderij (NW) zijn el kaar al eerder in de haren gevlogen. Brinkhorst verwijt Van den Brink een volksmenner te zijn. De varkensvoor man verwijt de D66-minister methoden die alleen achter het IJzerefi Gordijn werden toegepast. Brinkhorst slaat harde toon aan Minister Brinkhorst gisteren tijdens het debat over de varkenssector. foto anp toussaint kluiters Minister Brinkhorst van landbouw mag van de Tweede Kamer extra maatregelen treffen om het overschot aan varkensmest terug te dringen. Hij komt in september met uitgewerkte plannen. Dat had trouwens van de PvdA en het CDA wel iets sneller gemogen, zo bleek gis teren bij het Kamerdebat over de reductie van de var kensstapel. WD, D66 en Groenlinks vinden de tijd die Brinkhorst neemt echter geen probleem. wil een productieplafond in stellen, zodat het aantal varkens in Nederland niet onbeperkt kan groeien. Hij zal dat anders aanpakken dan zijn voorganger Apotheker, stelde hij de Kamer gerust. Apothekers noodwet om een grens te stellen aan het aantal varkens werd gekraakt door de Raad van State. Verder overweegt Brinkhorst de varkensboeren te verplich ten hun mest binnen de milieu- eisen op hun eigen grond te verspreiden of om hiervoor contracten aan te gaan met derden. Hij beloofde de Kamer den haag gpd De rechter heeft de varkenswet geblokkeerd totdat duidelijk is of boeren een vergoeding moe ten krijgen voor het verplicht afpakken van varkens. Het ka binet legde de boeren aanvan kelijk een verplichte korting van tien procent op om het teveel aan mest terug te dringen. Maar na het vonnis lopen de stallen nu weer vol en stagneert de verkleining van het mest overschot. Daarom neemt Brinkhorst aanvullende maatregelen. Hij dat hij boeren die buiten hun schuld in de knel komen, tege moet zal komen. Een varkens houder die voldoet aan de ge stelde milieu-eisen, legt hij geen generieke korting op. Dat de Kamer van hem en van zijn voorganger verschillende cijfers heeft gekregen over uit de markt genomen varkensrechten is volgens Brinkhorst eenvoudig te verklaren. Apotheker ging uit van een inschatting van wat het opkopen opleverde, de huidige minister gaat uit van wat is ge realiseerd. In zijn eerste debat over re ductie van de varkensstapel sloeg Brinkhorst een harde toon aan. Volgens hem hebben de afgelopen vijftien jaar kabi net, Kamer en varkensboeren de zaak uit de hand laten lopen. „Er is te veel gezocht naar tech nische oplossingen in plaats van het inkrimpen van de var kensstapel. Het was steeds bij stellen, uitstellen of afstellen." En haag anp scholen op dat net moeten worden aangesloten. Wel wil hij bekijken of het mogelijk is dat scholen later met het gebruik van die verbinding kunnen be ginnen als zij dat wensen. Hermans heeft de afgelopen weken de steun gekregen van de Onderwijsraad en verschil lende onderzoeken, waaruit bleek dat hij met Kennisnet goedkoper uit is dan met even tuele andere varianten. Niette min blijft D66 grote twijfels houden. Het Kamerlid Lam- brechts vindt dat de scholen zelf moeten beslissen of ze aan het net willen. Het CDA voelt evenmin veel voor het verplich tende karakter van het net. De Kamer maakt zich zorgen over leerlingen die thuis nog niet vertrouwd zijn geraakt met de computer. PvdA, CDA en GroenLinks vinden dat de over heid moet bijspringen om ge zinnen de mogelijkheid te bie den een computer te kopen. Nieuwe therapie uitkomst voor exhibitionisten utrecht anp Exhibitionisten kunnen in de toekomst via een nieuwe be handelmethode hun onbe dwingbare behoefte geslachts delen te tonen beter gaan be heersen. Het Utrechtse cen trum voor psychiatrie De Waag denkt met de nieuwe behande ling, die het afgelopen jaar werd uitgetest op een groep mannen, succes te behalen. Exhibitionisten kunnen vrij willig deelnemen aan de thera pie of door de politie 'nadruk kelijk gewezen' worden op de mogelijkheid tot behandeling. De sessies, die wekelijks wor den gegeven en anderhalf uur duren, zijn in september '98 bij wijze van experiment begon nen. Deze maand was de laat ste bijeenkomst. B. Deneer van het Utrechtse centrum voor Psychiatrie, die de groep behandelde, is tevre den over het resultaat van de behandelvorm: „In de therapie- groep, waar zo'n acht mannen aafi meedoen, kunnen exhibi tionisten met elkaar hun erva ringen en hun behoeften be spreken zonder dat ze zich daqjvoor hoeven te schamen. Voorheen werden exhibionis- ten bij verkrachters en pedofie len gezet. Dat geeft problemen, omdat die categorie exhibitio nisten niet accepteert. In het criminele wereldje staan exhi bitionisten vaak onderaan de ladder. In de gevangenis zijn ze ook regelmatig het slachtoffer van geweld." Het hier en nu is volgens De neer het uitgangspunt van de nieuwe behandelvorm en niet de ervaringen van de exhibitio nisten uit het verleden. „De deelnemers moeten het liefst vandaag nog ophouden. Daar om werken we heel pragma tisch. Het is eigenlijk net als stoppen met roken of mensen die een eetverslaving hebben." scheveningen theo van der kaal) Gemeentebesturen van bad plaatsen voelen niets voor het ontstaan van meer natuur langs de kust. Plannen van de rijks overheid voor een 'dynamische en veerkrachtige kustlijn', waar bij de zee op meer plaatsen vrij spel krijgt om de duinen bin nen te dringen, wijzen de bad plaatsen af. „De gemeenten zijn bang dat de kusüijn door deze plannen achteruit gaat ep min der aantrekkelijk wordt voor toeristen", aldus burgemeester E. Brommet van Egmond, „We moeten juist aanvallend bezig zijn en de basiskustlijn die in 1990 is vastgesteld handhaven. We moeten niet gelaten blijven kijken hoe de kustlijn achteruit gaat, maar actief zand op het strand storten. Geen zandsup- pletie betekent dat er straks geen strand meer is." Brommet sprak gisteren na mens de Noord-Hollandse kustgemeenten op een sympo sium in Scheveningen over de toekomst van de Nederlandse kust. Ook vertegenwoordigers van Zuid-Hollandse en Zeeuw se badplaatsen lieten zich in deze bewoordingen uit. Het rijk wil samen met de be sturen van gemeenten en pro vincies bepalen hoe de kust er op lange termijn uit komt te zien. De wijze van kustverdedi ging is hier een belangrijk on derdeel van, omdat de zeespie gel stijgt, het vasteland daalt, de duinen verdrogen en land bouwgronden verzilten. Havens breiden steeds verder uit, veel kustgemeenten willen bouwen en de natuurgebieden komen in de knel. Natuurbeschermers en we tenschappers uitten zorgen op het symposium over de reeksen plannen die beleggers en pro jectontwikkelaars bij gemeen ten hebben ingediend voor gro te ingrepen in de duinen zoals de bouw van hotels, apparte menten en rusthuizen. Ook de Noordzee blijft niet onaange tast. Er zijn concrete plannen voor windturbineparken en ei landen voor woonwijken en een luchthaven. Kustlijndeskundigen waar schuwen voor dergelijke ingre pen, omdat de gevolgen niet bekend zijn. De huidige kustaf- slag zou nog steeds veroorzaakt worden door de aanleg van de pieren van IJmuiden en de Maasvlakte) Ook zijn volgens deskundigen in de Waddenzee nog steeds de gevolgen merk baar van de zeventig jaar gele den aangelegde Afsluitdijk. NOOt hoofddorp Zestig witte illegalen maken een demonstratieve fietstocht door Nederland om te protesteren tegen de koppelingswet die een jaar geleden werd ingevoerd. Door deze wet worden gegevens over de status van buitenlanders (wel of niet formeel welkom in Nederland) en ge meentelijke computergegevens aan elkaar gekoppeld, waardoor uitgewezenen worden buitengesloten van allerlei voorzieningen. Ook gemeen ten protesteerden tegen deze 'inhumane' wet. De protestfietsers doorkruisten gisteren de Haarlemmermeer en werden daarna ten stadhuize ont vangen in Leiden. Vandaag komen ze aan op het Binnenhof in Den Haag. foto anp marcel antonisse 'Ik hoor eigenlijk nergens bij' utrecht helma van den berg Het gaat niet zo goed met hem, zegt hij. Slecht zelfs. Eigenlijk ziet hij het de meeste dagen helemaal niet meer zitten. Dylan (26) is sinds drie weken op vrije voeten, na een celstraf van maanden. Maar wat heet vrij. Zijn grauwe, door lit tekens getekende gezicht verraadt een nare voorgeschiedenis, die aan het ver blijf in de gevangenis voorafging. Zijn ogen staan op scherp, vol achterdocht en rancune. Nog geen vier jaar was Dylan toen hij vanuit zijn geboorteland Zuid-Korea in een Utrechts dorp belandde. Innig ge wenst door zijn goed opgeleide, bemid delde adoptieouders en hun toen ne genjarige dochtertje. Bij hen groeide hij zonder al te grote problemen op. „Tot de puberteit, toen ging het mis. Ik spij belde en blowde en werd van school ge stuurd. Op een volgende school ging het niet veel beter. Toen begonnen de echt grote problemen met stelen en drugs." Thuis escaleerden de ruzies en pro blemen. Zijn ouders, ten einde raad, klopten voor hulp aan bij de Riagg in Amersfoort. Dylan: „Ik was toen 16, 17 en we moesten daar voor gesprekken komen. Maar dat haalde niets uit. Ik had niet het gevoel dat ze me begrepen. Ik zat zo geweldig met mezelf en met mijn adoptie in de knoei." Dylan haakte af en de situatie thuis werd voor zijn ouders onhoudbaar. „Op mijn achttiende ben ik door mijn vader uit huis gegooid. Hij zei: 'Je bent nu een volwassen vent, ga nu. maar iets van je leven maken'. Maar ik had niets. Geen schoolopleiding, geen werk, geen dak boven mijn hoofd, niets." Zijn leven van zwerven begon. Vaak sliep hij op straat, vaak ook in opvang centra. Opmerkelijk genoeg altijd bin nen een kring van dertig, veertig kilome ter rond zijn ouderlijk huis. Met behulp van een oud-lerares wist hij zelfs een tijdlang een kamer in dezelfde gemeente te bemachtigen. Dylan: „Ik heb nergens anders binding mee. Deze omgeving is mijn thuis." Anderen trokken zich zijn lot aan. De oud-lerares, een tante, ouders van vrien den, menigeen probeerde Dylan van de goot weg te trekken en hem te stimule ren om met werk en studie wat van zijn leven te maken. Er waren tijden dat hij zelf ook niets anders wilde en in het te lefoonboek zelfs adoptiedeskundigen opzocht om hen om hulp te vragen. Hun maandenlange, belangeloze bege leiding baatte evenmin. Dylan belandde in de cirkel van harddrugs, criminaliteit en schulden. Zo kwam hij uiteindelijk, ondanks alle pleidooien van hulpverle ners voor een alternatieve opvang en be handeling in een instelling voor jonge ren, voor vijfenhalve maand achter tra lies terecht. Nadien ging hij net zo hard weer in de fout, met een tweede gevan genisstraf van zes maanden begin dit jaar als resultaat. Over zijn verblijf in de gevangenis wil Dylan niet meer kwijt dan dat het een harde tijd was. „Ook in contact met an deren: Het enige grappige was, dat ik daar andere geadopteerde jongens ont moette, uit China, Libanon, Griekenland en Thailand. Ben ik toch de enige niet. dacht ik toen." Sinds drie weken is Dylan weer vrij, maar genieten doet hij er niet van: „Ik ben depressief. Ik heb problemen met relaties. Zowel met meiden als met vrienden, ook al door mijn stemmingen. Ik zie nog maar weinig mensen. Ik heb problemen met mijn verantwoordelijk heden. Soms wil ik dingen wel, maar ik kan me er niet toe zetten om het te doen. En ik heb ook altijd zo'n ont heemd gevoel. Ik hoor eigenlijk nergens bij." Terug gaan naar Korea lost volgens Dylan niets op: „Ik denk niet dat het nu, op mijn 26ste, nog wat uithaalt." Veehouders sjoemelen met mestmonsters den haag gpd Veehouders sjoemelen met de monsters die worden genomen van mest. Aan de monsters wordt kunstmest toegevoegd, zodat er meer mineralen in de mest lijken te zitten. Op die ma nier ontlopen de veehouders de heffing die ze moeten betalen over het overschot aan minera len. Dat hebben akkerbouwers ontdekt die de mest afnemen. Boeren moeten nauwkeurig registreren hoeveel stikstof en fosfaat er op het bedrijf binnen komt en hoeveel er weer uit gaat. Als er meer binnenkomt dan uitgaat, moeten ze over het overschot een heffing betalen. Vooral de intensieve veehoude rij kampt met een groot mine- ralenoverschot in de vorm van mest. Die mest wordt afgezet bij akkerbouwers, die er hun land mee bemesten. Veehouders betalen inmid dels grof geld voor de afvoer van hun mest. Een varkenshou der is minstens drie tientjes kwijt om een kubieke meter mest kwijt te raken. Door de hoeveelheid mineralen in de mest op papier te verhogen is de veehouder sneller van zijn mineralenoverschot af. De pro blemen zijn voor de akkerbou wers. Zij komen met het mine ralenoverschot te zitten en moeten de heffing betalen. Bo vendien lopen ze het risico dat de mest armer aan mineralen is dan ze dachten waardoor de gewasgroei achterblijft. Volgens voorzitter A. Maar- singh van LTO-Nederland komt sjoemelen incidenteel voor, maar moet het probleem wel worden aangepakt. 'Aantal klachten over Schiphol niet bijzonder' den haag hans jacobs Dat een handvol mensen dui zenden keren klaagt over vlieg tuiglawaai is minder bijzonder en minder moeilijk dan minis ter Netelenbos (verkeer en wa terstaat) de Tweede Kamer deze week heeft voorgehouden. De Commissie Geluidshinder Schiphol krijgt regelmatig van één persoon honderden klach ten tegelijk binnen. Om in korte tijd duizenden klachten in te dienen is het niet nodig duizenden keren te bel len. Een goede boekhouding en een envelop met postzegel vol staan. In de regel houden zulke klagers gewoon een schema bij met daarop alle tijden en dagen waarop de oren pijnlijk zijn ge troffen en sturen ze dat op. Zonder die gegevens wordt een klacht niet geteld. Secretaris J van der Pluijm van de Com missie Geluidshinder verbaast zich daarom over de aandacht die Netelenbos gaf aan vier mensen uit het Noord-Holland se De Hoef (gemeente Eg- mond). Netelenbos noemde het een 'hele prestatie' dat zij sa men vierduizend klachten in dienden. Maar van der Pluijm vindt het niets bijzonders. „Het gebeurt vaker." Vorig jaar bij voorbeeld ergerden 29 mensen in Heiloo zich dermate aan de overvliegende toestellen dat ze in 15.000 keer aan de bel trok ken. Goed voor 7,5 procent van alle binnengekomen klachten. „Soms zijn er andere redenen om te klagen dan geluidshin der", weet Van der Pluijm. Veel aandacht in de politiek en de media voor Schiphol of nieuwe ontwikkelingen rond hel vlieg- Ij veld zorgen bijna altijd voor jj een stijging van het aantal klachten. „Het is heel voorspel- j baar", constateert Van der j Pluijm. Computer kan goedkoopste medicijn kiezen den haag anpj| Alle huisartsen in Nederland kunnen uiterlijk in 2002 be schikken over een computer programma waarmee voor ie dere patiënt direct het goed- koopste medicijn kan worden gekozen. De toepassing van dit 'elektronische voorschrijfsys teem' kan al in 2002 een bespa ring van 300 miljoen gulden aan geneesmiddelenkosten op leveren, meent de huisartsen vereniging LHV. Minister Borst van volksge zondheid heeft gisteren over de invoering van het systeem af spraken gemaakt met de LHV en zorgverzekeraars Nederland. De huisartsen krijgen daarvoor een nog onbekende subsidie. Ook over de aanstelling van praktijkondersteuners in de huisartsenpraktijk zijn afspra ken gemaakt. Dat zijn vooral verpleegkundigen die bepaalde taken van de huisarts gaan overnemen, zoals de begelei ding van chronisch zieken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5