Unieke songfestivalreünic TV- Lee Towers regisseert huwelijk dochter WEER Het Gesprek van de Dag Vierdaagse schoolweek 184 Eu DONDERDAG 1 JULI 1999 0 M E N T A A R Is de opvang van kinderen buiten de schooluren een taak voor de sch ooi of voor de ouders? Wie de vraag zo stelt, geeft zelf het ant woord al. Toch heeft een Diemense vader het bestuur van de openbare school voor de rechter gesleept omdat het na de zomer vakantie de schooldagen iets verlengt en dan de kinderen vrijdag om de week geen les geeft. De Diemense school is niet de enige die wil afstappen van het tra ditionele systeem van vijf dagen school met een vrije woensdag middag. De reden is veelal dat het tekort aan leerkrachten steeds meer begint te wringen. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs propageert de vierdaagse schoolweek zelfs sinds enige tijd als dé oplossing voor dat probleem. Het standpunt van de scholen is niet onredelijk. Hun eerste taak is het geven van goed onderwijs, ze stuiten daarbij op steeds grotere personeelsproblemen en ze zoeken daarvoor naar zo goed moge lijke oplossingen. Dat die niet altijd aansluiten bij de wensen van de ouders, met name wanneer die beiden werken, is een pro bleem. Maar van wie? De vraag i:s dus of een school het lesrooster mag veranderen als dat ouders met het probleem van opvang opzadelt. Het antwoord kan niet anders zijn dan 'ja'. In wezen gaat om het afwegen van het belang van een beperkte groep ouders tegenover de rechten van de leerkrachten en de kwaliteit van het onderwijs. Leerkrach ten hebben net zo goed hun rechten als de werkende ouders van hun leerlingen, Het is een brug te ver als leerkrachten hun vrije da gen niet kunnen opnemen of geen cursus kunnen volgen omdat een aantal ouders geen oppas kan vinden. In feite fungeren leer krachten dan als (gratis) kinderoppas en dat mag geen ouder van hen verlangen'. Daarnaast is e.r de kwaliteitsvraag. Onderwijs is een boeiend, maar veeleisend vak Vaak té veel eisend, want burn-out is een bekend probleem in het onderwijs. Dat onderstreept de noodzaak dat leer krachten de tijd krijgen om bij te komen. Krijgen ze die niet, dan branden ze vroeger of later op. En dat is fnuikend voor de kwaliteit van het onderwijs. Het kan vervolgens zo zijn dat werkende ouders het eens zijn met deze manier van redeneren, maar zich niet willen neerleggen bij de gevolgen daarvan. Dat is feitelijk een andere kwestie. Als we de leerkrachten in hut onderwijs een breder takenpakket willen ge ven. zal de overheid daarvoor de middelen ter beschikking moeten stellen. Dat diezelfde werkende ouders, en wellicht dus alle bur gers van dit land, (laar dan de rekening voor gepresenteerd krijgen, lijkt een rechtvaardig gevolg van deze manier van redeneren. Families in bagger Van het leven van een baggeraar had ik me eigenlijk nooit een be paalde voorstelling gemaakt. De RVU gaf er gisteravond een schetsje van in een beperkte documentaire met de nogal plastische titel 'Bagger in het bloed'. Dat gebeurde aan de hand van de families Den Ouden en Peters, waarbij het beroep al enige generaties van va der op zoon was gegaa n. Veel inzicht in het bagger werk zelf kreeg je overigens niet, wel hoe de families omgaan met de problemen die het soms geeft. De man nen zitten soms wekenlang in het buitenland te baggeren, de vrou wen blijven achter. De baggeraars zien in het buitenland vrijwel niets van de omgeving. Ze blijven voortdurend op het schip, acht uur op, acht uur af Maar er was zo te zien een aardige bar aan boord. De Den Oudens en de Peters houden van hun werk, dat was duidelijk te merken. De collegialiteit bij de bemanning is groot, vooral in het buitenland 'dan is er nooit gezeik'. Het is wel een mannen wereldje. Debby den Ouden had ook graag baggeraarster geworden, 'maar als meisje zijnde kom jeer niet tussen. Een vrouw op een liaggerboot, twee maanden lang-met twintig man, dat vin den ze niks. Dan schijnen ze zich niet te kunnen beheersen'. Ze was daarom maar automonteur geworden. Meteen baggeraar zou ze overigens niet willen trouwen. Zo kabbelde de documentaire (als je het zo mag noemen) voort. Aardig, maar veel om de hakken had het nu ook weer niet. In Dossier Weerwerk' we rden de absurde toestanden nog eens uit de doeken gedaan waarmee de Haarlemse onderwijzer Harry Valke nier te maken kreeg met een in 1985 op het strand aangespoeld log boek van een (naar later bleek) in Noorwegen gebombardeerde Rus sische onderzeeër. Het verhaal is bekend en al langgeleden door de krant weergegeven, maar ik verbaasde me toch weer hogelijk over de idiote gang van zaken Valkenier gaf het logboek aan de Marine Inlichtingen Dienst, maar die zei na bestudering het van geen waarde re vinden. Toen Valkenier echter uit louter nieuwsgierigheid zijn pogingen voortzette om te weten te komen wat er in het logboek stond, werd hij door de BVD zo ongeveer als een staatsgevaarlijke figuur be schouwd. In rechtszaken dwong hij de BVD er later toe zijn dossier ter inzage te geven, maar die voldeed er maar half aan. Het armza lige gedraai van die club in zo'n situatie doet altijd zeer aan ogen en oren. De laatste maanden hebben de incompetentie van topambtenaren laten zien op menig ministerie (justitie, landbouw en sinds gisteren ook weer iets op defensie), maar die departementen vallen nog te controleren. Met de onaantastbare BVD is daar geen sprake van. Je vraagt je wel eens af wat die lui de afgelopen tientallen jaren alle maal hebben uitgevreten z onder dat daar ooit een haan naar heeft gekraaid. Ze kwam ter wereld als dochter van een timmerman uit Span gen. Een hardwerkende Rotter dammer, zoals er zoveel waren in de Maasstad. Toen Laura dertig jaar geleden bij een buurtfeestje in Bolnes Leen te gen het lijf liep en meteen vlin ders in haar buik kreeg, was hij, zoon van een vrachtschipper, werkzaam als onderhoudsmon teur. „Ik herinner me dat we toen vaak naar Hoek van Hol land reden, of naar Schevenin- gen. 'Leen, als we hier toch eens zouden kunnen wonen', zei ik toen. 'Wat zou dat heerlijk zijn'. Leen slaakte alleen maar een diepe zucht en kneep wat harder in mijn hand." Laura Huizer, al 28 jaar de vrouw van Leen, die onder de naam Lee Towers naam en faam geniet als zanger, mijmert Juni 'aan de koele kant' Voor het eerst sinds november vorig jaar is er weer eens maand onder de streep geëindigd. Juni was namelijk 'een weinig aan de koele kant' zoals men dat in klimatologisch jargon omschrijft. De gemiddelde temperatuur is in De Bilt uitgekomen op 15,0 graden tegen normaal 15,2. De maand komt echter wel een aanmerking voor een ruime vol doende want er was veel meer zonneschijn dan in een doorsnee zomer maand. Met in De Bilt ongeveer 225 uur was het de zonnigste juni in zeven jaar. Tijdens de eerste tien dagen en gedurende de laatste dagen van de maand heeft het echter wel frequent geregend waardoor de maand landelijk te nat werd. Ten opzichte van mei was de neerslagverdeling echter totaal anders. Toen viel in het zuidoosten en oosten (Achter hoek, Rijk van Nijmegen) de meeste regen en de kleinste hoeveelhe den in westelijk en noordelijk Nederland; nu was het in het westen en noorden het natst en in het zuidoosten tamelijk droog. Op de vliegbasis Volkel in de Peel viel ongeveer 36 mm tegen 115 in Sant poort-Noord. Gemiddeld over Nederland viel er circa 80 mm tegen normaal 67. Aan de achterzijde van een warmtefront komt het kwik morgen in beweging. Tijdens de middaguren wordt het 23-25 graden. Het weerbeeld wordt nog wel gekenmerkt door wolkenvelden maar later op de middag gaat de zon schijnen en het blijft waarschijn lijk droog. De wind waait eerst uit het zuidwesten tot westen en is zwak tot matig, vrijdagavond staat er een zuidoosten wind. Tijdens het weekeinde blijft het warm met middag- temperaturen oms.treeks 25 graden. Vooral op zaterdag komen er enkele regen- en onweersbuien tot ontwikkeling en dat is ook begin volgende week het geval. Met een ge middelde maximumtemperatuur van 27,1 graden (vanaf 3 juni werden steeds maximumtemperaturen boven de 20 graden geregistreerd) tegen normaal 22 is juni in Moskou uitzonderlijk warm verlopen. in haar prachtige penthouse met uitzicht op zee in Scheve- ningen ontspannen over het le ven. „Als ik toen had geweten dat ik hier ooit nog eens zou komen te wonen, was ik vast gek geworden. Het is echt on gelooflijk als je nagaat wat er in al die jaren allemaal is veran derd." Morgen staan Leen en Laura Huizer weer voor het altaar. Niet om hun huwelijksplechtig heid nog eens dunnetjes over te doen, maar om hun jongste dochter Claudia (25) weg te ge ven die in de trouwzaal van het Kurhaus in de echt wordt ver bonden met de evenoude Rens Vrolijk. Vrolijk, zoon van een Scheve- ningse familie, die al jaren met succes een groot schoonmaak bedrijf in Den Haag heeft, is niet in de voetsporen van zijn vader getreden. Hij verdient de kost in het onroerend goed en woont (met Claudia) in België. De jeugd van Claudia Huizer lijkt in niets op die van haar ou ders die moesten sappelen in Rotterdam. Zij is een echte gla- mourgirl. Claudia maakte furo re als fafa-danseres. Ze trad op tijdens vele televisieshows en vermaakt zich nu met haar paarden. Haar huwelijksfeest heeft voor Leen en Laura aparte betekenis. „Ze is en blijft na tuurlijk mijn jongste dochter", zegt Leen, die twee zoons en twee dochters heeft.Als je jongste trouwt geeft dat een apart gevoel, omdat je dan als ouders een bladzijde in je leven omslaat. Je hebt een deel van je taak volbracht." Voor zijn vrouw heeft het hu welijk van haar jongste dochter nog iets extra's. „Voor mij mar keert dit huwelijk een einde aan een reeks tragische gebeurte nissen," zegt Laura Huizer, die op oudejaarsavond 1994-'95 ternauwernood een hotelbrand in Antwerpen overleefde: „We hebben de afgelopen jaren veel dierbaren verloren. In een tijd bestek van een paar maanden stierven Leens broer, onze schoondochter, pleegmoeder en twee bevriende muzikan ten." Alleen de trouwerij wordt in Scheveningen ingezegend. Het grote feest heeft in Hoofddorp plaats. „Gewoon een gezellig feestje met een leuk orkestje voor 250 intimi", zegt Laura Huizer. Leen (53), die de laatste weken voor de bruiloft opna men van een nieuw country-al bum (zijn 3.3ste cd) combineer de met de huwelijksvoorberei dingen, kijkt al weken naar dé dag uit. Om te voorkomen dat er ook maar .iets misgaat, heeft hij de regie st rak in handen. Alles is in kannen en kruiken. Ik heb zelfs de verlichting in de trouwzaal laten aanpassen, want iedereen moet wel goed kunnen zien hoe mooi mijn dochter is," aldus de zanger die tijdens het feest zelf de micro foon ter hand zal nemen. „Ik heb Claudia en Rens namelijk één en ander te vertellen over hoe het leven in elkaar steekt. En aangezien ik niet zo'n spre ker ben doe ik dat op mijn ei gen manier." mike belinfante Van Corry Brokken tot Marlayne Corry Brokken friemelt nog nerveus aan de fonkelende gesp van haar centuur als Mari ne Franklin Brown zich in vol ornaat naar het podium spoeden. Het duo dat in 1996 Nederland vertegenwoordigde op het Eurovisie Songfestival mag als eerste op voor Am- sterDaverend, een unieke reünie van oud-songfestivalgangers ten bate van het Aids- fonds. „Homoseksuelen en het songfestival hebben een soort magische verhouding," zo verwoordde een toeschouwer het nostalgische liedjesspektakel. Als na Maribelle, Eurovisie deelneemster in 1976 en Conny Vandenbos (1965) Sjoukje Smit, alias Maggie McNeal, haar hit 'Amsterdam' uit 1980 ten geho re brengt, raakt het publiek uit zinnig. De stemmen zijn soms niet meer zo goed in vorm als vroeger, maar dat zal het 1500 koppige publiek een zorg zijn. Voor het eerst en hoogstwaar schijnlijk voor het laatst zijn zo veel Nederlandse Songfestival vertegenwoordigers samenge bracht in één zaal: van Corry Brokken en Sandra Reemer tot Marlayne en Ruth Jacott, en van Lenny Kuhr en Marcha tot Gerard Joling en Justine Pel- melay. Allemaal zwichtten ze voor de gezelligheid, het goede doel en het laatste jaar van de eeuw. Bovendien worden ze tot hun grote vreugde begeleid door het voltallige Metropool Orkest, onder leiding van Dick Bakker. De reünie is uniek, beseffen de artiesten, van wie sommigen zworen nooit meer hun 'liedje' te zullen zingen. Willeke Alberti wacht, nog gehuld in badjas, relaxt haar beurt af om 'Waar is de zon' (1994) nog eens te her kansen, terwijl een uitbundige Heddy Lester zich vlak voor haar vuurproef nog een dun si gaartje permitteert. „Ik zing in middels een toontje lager, maar sommigen vinden dat juist mooier," aldus de vertolkster van de Mallemolen in 1977. Van de partij is ook Getty Kas pers, zangeres van Teach Inn, dat met DingeDong in 1975 de laatste Eurovisietrofee voor Ne derland binnensleepte. „Een jaar na onze overwinning was ik compleet uitgeblust," herin nert de in Oostenrijk woonach tige Kaspers zich. „Daarna was het afgelopen, want er ontbrak ook een waardige opvolger van DingeDong. En ja, dan merkje dat je snel naar de top schiet, maar ook weer heel snel naar beneden valt." De nationale trots van dit jaar, Marlayne, mengt zich ontspan nen onder haar voorgangers. „Eindelijk mag ik met orkest!" jubelt de zangeres van 'One good reason', die het in Jeruza lem met een muziekbandje moest doen. Marlayne werkt aan een album, dat in oktober moet verschijnen. Gerard Joling staat in een sexy glittervestje te trappelen om 'Shangri La' (1988) nog eens te vertolken. „Het is een giller!" jubelt de zanger. Corry Brokken was volgens de organisatie het moeilijkst te overreden om naar Amsterdam te komen. „Mijn eerste reactie was: 'Ja zeg, je kunt wel aan de gang blijven met dat songfesti val!' Maar toen ik hoorde welke collega's er zouden zijn en dat we met het Metropool Orkest mochten zingen, kon ik natuur lijk niet meer weigeren." Mis schien heeft het haar toege dichte gesproken intermezzo 'Hommage aan de founders' haar over de streep geholpen. De meeste toeschouwers zijn het liedje uit 1957, 'Net als toen', misschien al lang verge ten, maar desondanks trakteren zij de zingende juriste minuten lang op een uitbundig 'Corry, Corry, Corry bedankt!' Brokken maant het publiek tot kalmte. .Anders ga ik straks ontzettend janken." De AVRO zendt AmsterDave- rend als 'millennium-spektakel' tussen kerst en oud- en nieuw op televisie uit. berrit de lange Nog eenmaal met z'n allen op het podium. Van links naar rechts o.a Maxine, Gerard Joling, Mag gie MacNeal en Getty Kaspers van Teach Inn. foto anp Kapitein Rob Bij het opruimen van een kast diepte ik drie lang vergeten deeltjes op van de avonturen van Kapitein Rob: De jacht op het fortuin, Het vervalste con tract, Het gestolen raketgeheim. Hij behoorde tot de helden van mijn jeugd die grotendeels televisieloos was, samen met Bulletje en Bonestaak, Arendsoog en Witte Vederen Pietje Bel. Ik was een meisje dat altijd jongens boeken las, want met vrouwelijke hel dinnen gebeurde nooit iets. Zij kwa men het huis nagenoeg niet uit Via de mannelijke helden in boeken werd de wereld ook voor mij ontsloten en deel de ik hun spannende avonturen. Bladerend door de boekjes besef ik met een schokKapitein Rob is mijn eerste liefde geweest. Verte derd kijk ik naar zijn krachtige kaaklijn. Naar zijn onberispe lijke pet die een dikke, gol vende haardos bedekt. Naar zijn ogen, waakzaam en intelligent onder borstelige wenkbrauwen. Iedere lijn i>an zijn gezicht roept lou ter warme herinneringen wakker. Wat hield ik van zijn superieure mannelijk heid, die ingetogen maar be sliste kracht waarmee hij stormen, monsters en de listen HELEEN CRUL van lepe schurken als Wang Hang en professor Lupardi te lijf ging. De man van mijn dromen was geen prins op een wit paard, maar een ka pitein op een fraai spitsgatjacht: De Vrijheid. Luisterend naar de naam Rob bevoer deze kapitein, samen met zijn onafscheidelijke hond Skip, alle ivereldzeeën. Onverschrokken, zwijg zaam en uiteindelijk altijd weer mees ter van de situatie. Mijn vader verkocht de kapitein Rob- serie in zijn zaak. Geen groter geluk in die dagen dan een nieuw deel van de ze serie waaraan ik met een menge ling van begerigheid en gereserveerd heid begon. Ik brandde letterlijk van nieuwsgierigheid naar het verloop van zijn nieuwe avontuur en tegelij kertijd gaf ik mij daar tegenstribbe lend aan over. Want als liet hoek een maal uit en de spanning geweken was, de monsters en stormen bedwon gen waren en de zee weer rustig en kalm, dan zeilde mijn geliefde kapi tein weg en moest ik maanden in ont houding leven van mijn held, totdat er weer een nieuw deel uit kwam. Nog scherp staat dat verpletterende, wanhopig makende moment in mijn gemoed gegrift waarop De Vrijheid er gens in China schipbreuk leed. Het was een ramp de ik niet voor mogelijk had gehouden, geen zee was kapitein Rob immers te hoog. De definitieve doods klap kreeg zijn zwerfzucht ver volgens toen hij met de huiselijke Paula ging trouwen. Welk een verraad aan de lezer (mlv). Denk niet dat ik Paula als een rivale zag. Ik was hooguit tien, een leeftijd waarop meisjes nu hun ontluikende, maar nog platonische libido dromerig op ponypaarden of popidolen projec teren. Ook ik had een volkomen plato nische verhouding met Rob. Droomde er nooit van dat hij zijn schipperstrui of kapiteinsjasje uitzon doen, zijn pet zou afzetten of dat zijn lippen iets an ders zouden beroeren dan zijn pijp. Maar dat hij definitief voor anker zou gaan voor een vrouw dat had ik niet voor mogelijk gehouden. Hij was im mers met de zee getrouwd. En hij had Skip, gehoorzaam, betrouwbaar, waakzaam, altijd aan zijn zij. Zijn huwelijk met Paula kwam als een volkomen verrassing, omdat vrou wen hoegenaamd geen rol speelden in het leven van deze kapitein. Hoe be dreven hij ook was in de omgang met allerlei natuurkrachten, met vrouwen wist hij nier goed raad. Geen ivonder dat hij in 1956, tot grote opluchting van zijn lezers, toch weer uitvoer met een spiksplinternieuwe De Vrijheid II. Paula is dan veroordeeld tot de rol van onbestorven weduwe, we verne men niets meer van haar. Worden zijn avonturen nog door de hedendaagse jeugd gelezen? Of open den ze met hun kleine tekeningen op halve pagina's alleen een fascinerend venster op de wereld voor kinderen die heel weinig gewend waren? Kinderen ook die bij gebrek aan alternatieven uren de tijd hadden om zo'n boekje van a tot z te lezen en zich te verdie pen in alle details van die tekeninge tjes? Merkwaardig hoe grote zeggings krachtdie voor me hadden, mijn hele voorstellingsvermogen werd erdoor uitgedaagd: ik zag het allemaal ge beuren, in geuren en kleuren. Met de boekjes in mijn handen vraag ik me af. wanneer ben ik kapitein Rob uit het oog verloren. Gestopt met hem te lezen of te herlezen? Viel dat samen met het moment waarop ik ontdekte zeilen vreselijk te vinden en geen par tij te zijn voor mannen als Rob? Tot op de dag van vandaag ben ik. letter lijk en figuurlijk een struikelblok voor zeilers. Ik voel hun meelij, soms zelfs hun minachting als ik weer misselijk over de reling hang. Eenmaal aan boord heb ik maar één wens: weer vaste grond ondermijn voeten te voe len. Ik ben een echte Paula. Ve avon tie. V tkene millennium)™ Zeei ronci nog derl: dagen den brui Nog 184 dagen en het nieuwe millennium biEurc aan. Reden voor deze rege om in een dagelijkse s echt terug te kijken op bela rijke gebeurtenissen d orga plaatsgrepen op corre ponderende data in dt gelopen 1000 jaar. Dei week: 28 juni 1914: op aartshertog Frans I dagi dinand; 29 juni 1904: FN\ dekking veenlijken Dride the; 30 juni 1859: koor FJj* danser Blondin over b de e gara Falls; 1 juli 1395: grondkoop oudste stai Gi huis Martine; 2 juli 16( Slag bij Nieuwpoort; 3 1976: bevrijding gijzelt gen Entebbe. geei naa 1 JULI 1395 tal We schrijven de eerste juli beh het jaar 1395. De stad Gou ger koopt een moerassig, driel raadhuis komen. Op het n qen we land is gelijk meer ruin ker. voor de wekelijkse markt, i zoe handelsstad groeit immer; trui zendsnel. Marktplaatsen e! tra in de stad zijn voor de haii Ze\ klein geworden. Behalve h jmi raadhuis, dat in 1460 klaai ma nu het oudste stadhuis vai derland genoemd kan wor vi mag er geen ander gebouv nen de driehoek neergezet DEN den. Dat heeft te maken m brandgevaar, dat in die tij<j no voortdurend op de loer lig se een aantal grote stadsbraij z0 is de stad meerdere keren i m maal in de as gelegd. Steed an het de Sint Janskerk, een v va weinige stenen gebouwen var de vuurzee weet te doorsta ^ei De branden zijn, net als in jg dere steden, traumatische ringen, die meteen tot sch< -m,» veiligheidsmaatregelen leii TV] Geleidelijk komt de Markt; AM, het centrum van de stad te gen. De waaiervorm van hl gU] plein, die door toeristen va rer over de hele wereld be wor wordt, is geen bewuste kei geweest. Die is gedicteerd de richting van de bestaan wegen er omheen: de Kort Tiendeweg en de Kleiweg, heten nog steeds zo, al is i Kleiweg inmiddels wel ver martine van eck MENSELIJK R O De okselgeur van oudere vi wen heeft een humeurverh gende werking. Uit Brits or zoek blijkt dat bij ouderen, dan vooral bij vrouwen, ee hormonale verandering op treedt die bijdraagt aan het .warme en gelukkig gevoel mensen bij hun grootmoec zouden ervaren. Voor het c derzoek naar de invloed va geur op de menselijke ge moedstoestand werd bij de proefpersonen van uiteenli pende leeftijd een doekje ol— de oksel doorgehaald. De thy»# teriën in het okselzweet vai_ dere vrouwen - l'eau de gra mère - bleken een stimuleri werking te hebben op de dj honderd studenten die ge vraagd werd aan de doekjes ruiken. Zij wisten overigens waair ze hun neus in staken het onderzoek bleek verdei] het zweet van jonge manne dat lin verse vorm opwindei heet te zijn - een negatieve werking heeft op het humei De geur van jonge jongetjes wekte agressie op, terwijl hi zweet van baby's geen enké reactie losmaakte. De beroemde eigenaren van internationale restaurantket Planet Hollywood doen er af aan om hun bedrijf te redde zwaargewichten van Hollywt en mede-eigenaren van de r tauranfó, SYLVESTER STAL NE en ARNOLD SCHWARZI NEGGFIR, hebben gisteren I krachten gebundeld voor de ningvan Planet Movies in C lumbus in de Amerikaanse s Ohio. Deze laatste toevoegir aan de keten bestaat uit eer scopencomplex met filmsou nirs en een Planet Hollywooi eetcafé. De andere eigenaar BRUCE WILLIS, zal morgen populariteit van het restaura nog een extra duwtje in de ri geven. Bij de opening van ei nieuwe Plainet Hollywood in gara Falls treedt hij op met l band The Accelerators. De a delen zijn gezakt van 28 naa dollar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2