Theo uit de schaduw van Vincent tg Rudi Fuchs even terug in Van Abbemuseum rachtenconcert J de Zijlpoort Cultuur Kunst Raggende Manne op veertiende Stomppop Europa zingt in Leiderdorp Hartmut Haenchen niet naar Opera van Leipzig IERDAG 1 JULI 1999 h rijsdam, 071-5356444. plv chef annet van aarsen 071-5356443 rquez blijft in ziekenhuis ;a» Gabriel Garcia Marquez (72), een van de bekendste le- Latijns-Amerikaanse schrijvers, blijft voorlopig in het zie- is. De toestand van de winnaar van de Nobelprijs is on- ijk. Het ziekenhuis mag daarover geen mededelingen Marquez is een week geleden opgenomen. Het afgelopen ;inde wilden artsen alleen kwijt dat de schrijver leed aan tting. Marquez won in 1982 de Nobelprijs voor de Litera- 'oor zijn werk, waarin hij het realistische en het fantasti- ombineert. Een van zijn bekendste werken is Honderd nzaamheid. lase-producent Carr overleden geles De Amerikaanse producer Allan Carr is dinsdag op e leeftijd overleden aan de gevolgen van kanker. Dat Ie de filmmaatschappij Paramount gisteren bekend. Carr Jerf roem als producent van de filmhit Grease en van de ■way-musical Le Cage aux Folies. De flamboyante Carr Tehalve producent ook de persoonlijk manager van sterren Iter Sellers, Tony Curtis, Paul Anka, Petula Clark en Peggy be gezette Amerikaan was in Hollywood graag gezien. Het bk in vooral de VS kent Carr ook van zijn pogingen om af jen door zijn kaken met ijzerdraad vast te zetten. OpeningstentoonstelUng vernieuwde Van Gogh-museum De weduwe van Theo van Gogh, Jo van Gogh-Bonger, liet het lichaam van haar man in 1914 overbrengen naar Auvers-sur-Oise, waar hij naast Vincent onder een iden tieke steen werd herbegraven. De legendevorming over de dienstbare broer in de schaduw van de geniale schil der was toen al in volle gang en Jo schreef dat ze de her innering aan Theo als individu met deze daad voorgoed prijs gaf. Het zou haar vast plezieren dat op de opening stentoonstelling van het vernieuwde Van Gogh Museum haar man nu in het licht van de schijnwerpers staat. mlcees van hoore tegenheid van de restau- an de Leidse Zijlpoort en ^^uistering van het nieuwe ^^rant aldaar is er op zon- —-juli van 15.00-17.00 uur oot grachtenconcert met idse trio The Quiet Ame- - I Rob Delfos, Martijn van I Anton Drukker spelen middag composities van I d 'The Quiet American', !ste productie van Mini- 5 ikain Damage Records i. Het trio brengt num- jie zich laten omschrijven in mengeling van Tom en Harry Coninck. Daar- speelt de formatie com- !s van The Tower of Po- ,i Eddie Harris. Het con- /ordt georganiseerd door I mnü Productions en is ■|oegankelijk. II piale aandacht wordt 'The Quiet American', fuld met enkele andere i, besteed aan de Zuid- anse componist Dollar Zijn muziek is een pitti- :ktail van stijlen, met in- jn van Duke Ellington, iiious Monk, Cecil Taylor uziek uit het Caraïbisch n Naast muziek van L zelf spelen Rob Delfos, t\Drukker en Erwin Hoor- pimanifestatie k der Lubbe in Lakenhal cees van hoore weg (bekend van The Houdi- ni's) als hommage aan hun Zuid-Afrikaanse collega enkele eigen composities. Willem Kiewiet de longe van Pasadena Productions: „We ho pen dat het zondag lekker weer wordt. De muzikanten spelen op een bóót die voor de Zijl poort komt te liggen. Zo krijgt Leiden een beetje zijn eigen Prinsengracht-concert. We wil len meer van dit soort grach tenconcerten geven, maar de subsidie is nog een probleem. Dit concert lijkt mij erg leuk te worden. Het is ook een injectie voor dat vernieuwde gebied rond de Zijlpoort." Het concert wordt gespon sord door Heineken, Theehuis de Leidse Hout en de gemeente Leiden. Bernard Stöxen van Theehuis de Leidse Hout: „We willen hier een jaarlijks terugke rend evenement van maken. Volgend jaar is het concert in het Rapenburg. Je moet dit zien als het geven van tegengas aan de popmuziek. We willen niet alleen maar dat genre, maar een mengeling van pop, klas siek en jazz. Het is geen nieuw idee. In Amsterdam doen ze het al jaren in de gracht. Wij dach ten bij onszelf: is het water van Leiden soms minder? Nou dan." amsterdam fran^oise ledeboer De expositie biedt genoeg moois om opgewekt over te zijn. In de nieuwe vleugel van de Japanse architect Kisho Ku- rokawa hangen in goud-vergul de krullijsten tientallen van de rond 1000 schilderijen van 300 verschillende kunstenaars die Theo in zijn Parijse tijd heeft verhandeld. Hij was er tussen 1881 en 1890 filiaalhouder van de vestiging van Boussod, Vala- don Cie (tot 1884 Goupil Cie) aan de Boulevard Mont- martre. Na de zelfmoord van zijn vier jaar jongere broer in juli 1890, had Theo nog maar een half jaar te leven. Chris Stolwijk ver telt in zijn biografische schets in de catalogus hoe zijn ziekte proces de laatste maanden ver liep. Op 4 oktober, de verjaar dag van Jo, gaf Theo blijk van extreme overspanning. Vijf da gen later stortte hij lichamelijk en geestelijk voorgoed in: hij had verlammingsverschijnselen en was volledig buiten zinnen. De diagnose in de kliniek van dr. Blanche in Passy was onver biddelijk: Theo leed aan de mentia paralytica, een termi naal stadium van syfilis. Roos Na overleg met de schrijver/arts Frederik van Eeden werd de zieke in november opgenomen in de Willem Arntz-ldiniek in Utrecht. Daar overleed hij op 25 januari 1891, toch nog onver wacht en onder niet opgehel derde omstandigheden, op 33- jarige leeftijd. Drie dagen later volgde de begrafenis op de Al gemene Begraafplaats in Utrecht. Jo bleef achter met hun zoon Vincent. Ze schreef op 28 januari 1892 in haar dag boek: „Op zijn sterfdag heb ik 't plekje opgezocht waar hij rust - een zonnestraal viel op de ro zen die ik er had neergelegd, net zoo'n roos als die ik van hem kreeg toen we één dag ge trouwd waren." Stolwijk sluit zijn biografische schets af met de constatering dat de roos, waarmee ook zijn ouders ooit Theo's doopkleed hadden gesierd, tot een sym bool van zijn leven was gewor den: een kortstondig bloeiende bloem, met doornen. De toon zetting van deze conclusie is een tikje pathetisch maar dat is hem gezien Theo's vreselijke ziekte en vroege dood vergeven. Vooruitstrevend John Rewald had in een eerste studie naar Theo's handelsacti viteiten in 1973 vastgesteld dat deze zijn tijd vooruit was op grond van alleen een onderzoek onder impressionisten. Hij zou zich tegen de zin van zijn supe rieuren vooral hebben inge spannen voor de handel in wer ken van vooruitstrevende, nog nauwelijks gewaardeerde kun stenaars. Uit onderzoek naar de verkoopboeken van de kunst handel waarin 'alle transacties werden genoteerd', is nu ko men vast te staan dat Theo zich juist altijd loyaal aan de koers van zijn bazen heeft gehouden. Richard Thomson, met Stol wijk verantwoordelijk voor de catalogus bij de tentoonstelling in het Van Gogh Museum, laat daar in zijn bijdrage geen mis verstand over bestaan: „Hij concentreerde zijn activiteiten pas op de impressionistische markt in het midden van 1887, toen Boussod Valadon uit be leidsmatig oogpunt een andere Theo van Gogh, de dienstbare broer in de schaduw van de geniale schilder. koers gingen varen." De mythe van Theo's heroïsche onafhan kelijkheid kan niet langer staan de worden gehouden, maar dat oprecht van een grote verschei- doet aan Thomsons positieve denheid aan kunst, had visie en eindoordeel niet af. Theo hield genoot het vertrouwen van kunstenaars die wisten dat ze met een integer zakenman van doen hadden. Topwerken Al hield Theo zich ook niet ac tief bezig met avantgardistische 'nieuwe' kunstenaars als de neo-impressionist Seurat, de verscheidenheid op deze expo sitie is opvallend. Er hangen onder meer topwerken van De- gas (zijn 'Vrouw bij een vaas met bloemen'), Monet ('De kerk te Vétheuil'), Renoir ('Lunch in Restaurant Fournai- se') en Gauguin ('Naakte Bre tonse jongen Gauguin was de enige 'gevaarlijke' kunstenaar waarin Theo wel handelde. Kenmerkend voor zijn degelijke aanpak kocht hij een werk niet, maar exposeerde het wel in zijn filiaal in de hoop dat het werd gekocht. Bovendien verzamelde hij zelf en werken van onder meer Toulouse-Lautrec, Ber nard en Gauguin op deze expo sitie getuigen van zijn uitgele zen smaak. Al rond de eeuwwisseling be perkte de lof voor Theo zich tot zijn rol als onbaatzuchtige, on voorwaardelijke steun van zijn broer. Zuster Lies droeg daar in 1910 het hare toe bij door in haar herinneringen te schrijven over zijn intense liefde voor Vincent 'met elke ademhaling, met eiken harteklop, met iedere gedachte'. Just Havelaar schreef in 1929: „Men kan ze niet meer scheiden, die twee: den vereen zaamden, verwaarloosden schilder en den wei-verzorgden kunsthandelaar." Scheiden kan inderdaad niet meer, maar deze 'solo'-expositie over Theo is meer dan een eeuw na zijn dood een hoognodige daad van rechtvaardigheid. De expositie Theo van Gogh (1857-1891). Kunsthandelaar, verzamelaar en broer van Vin cent' in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7, Am sterdam) duurt tot en met 5 september. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. De catalogus (Uit geverij Waanders) kost 55 gul den. stompwuk josé van santen vine van activeiten rond- arinus van der Lubbe, de metselaar die in 1934 onthoofd wegens brand- ng in de Duitse Rijksdag, op 26 september id het ijk Museum De Lakenhal Dten met de manifestatie inheid, schoonheid, wat 'as.' Ter gelegenheid daar- er een kistje worden ge meerd met daarin teksten rmando, Jaap Harten, Si- Vestdijk, Jef Last, Carl nan, Martin Schouten en Dalstra; tekstfragmenten Hlertolt Brecht en Lion Jtwanger; de onlangs ont- iWflTatort-foto's; een analyse f an der Lubbe's medever- p Dimitrov; een essay van litse filosoof Peter Sloter- - en reproductie van Luce- schilderij 'Na de brand' kele cartoons uit de tijd t proces. De manifestatie Lakenhal wordt georgani- door de Stichting 'Een tor Marinus van der Lub- kistje, dat is ontworpen Éde kunstenaars Wilhelm en Willem Morelis, meet 20 bij 10cm en is afgedekt lard glas en kan aan de worden bevestigd. Het gemaakt in een oplage DO genummerde exempla- h is te koop voor 300 gul- Met de opbrengst van dit [werk wordt de derde ge lteen voor Van der Lubbe jrlijn bekostigd. Het kun- arduo Sluik/Kurpershoek J-lte eerder gedenkstenen in n en Leipzig. Het hele la) pt is genoemd naar de eer- ersregel van Willem Els- an. s gedicht over Marinus jer Lubbe. Dat gedicht be- net de regel: 'Jongen, met akel hoofd'. t Walenkamp van de :ing 'Een graf voor Mari- ;zelfjan der Lubbe': „We wil- (re(f)och nog iets bijzonders hem doen. Vandaar dit Je kunt het symbolisch alsof Van der Lubbe, ver e begraafplaats in Leipzig, N ook nog een onderkomen 0 tijgt." onderhandelingen met De grote feesttent is vandaag gearriveerd bij het voetbalveld aan de Stompwijkse Meerlaan. Het gevaarte is de aankondiging voor alweer de veertiende editie van Stomppop, die morgenavond om een uur of negen losbarst. Dit jaarlijkse popfesti val, georganiseerd door de stichting Asafoetida, pakt dit keer uit met bekende namen als Guus Meeuwis en de Raggende Manne. Morgenavond opent het uitverkochte festival met de Zoeterwoudse band Dr. Pepper. Dat Jeroen de Gier, bestuurslid van Asafoetida èn programmeur, voor een relatief jonge regionale band kiest, heeft te maken met geld, maar ook met weldoene- rij. „Ik vind dat beginnende bands een kans moeten krijgen zich te laten zien. Dat ze later kunnen zeggen dat ze met bepaal de grote bands hebben gespeeld." Misschien kan de Zoeterwoudse band meeliften op het succes van de tweede band, Billy the Kid. Deze Haagse rockband staat op het punt de hitparades te bestij gen met hun nummer 'Loser'. Volgens collega-bestuurslid Jeroen van der Geest van Asafoetida heeft het Stomppopbe- stuur een neus voor bands die op het punt van doorbreken staan. „We hebben dat al eerder met Anouk, Angela the Rude en 'Van Dik Hout gehad." Voor morgen staan verder de wilde roc kers van de Raggende Manne en Guus Meeuwis Vagant op het menu. De laat ste is wel een 'beetje commercieel' voor Stomppop, maar de jongeren willen voor elk wat wils bieden. Toch verwacht De Gier niet veel van de band: „Effe binnen, effe spelen, effe geld ophalen, en dan weer weg." Zaterdag is een rustdag, voor kinde ren is er een sprookjesmiddag in de feest tent. Zondagmiddag is de afsluiter met dit jaar de Band zonder Banaan. Zoals de naam al doet vennoeden: gekker dan gek. En dus uitstekend geschikt voor Stomp- wijk. Vijf dagen lang is een groep jonge vrij willigers in touw. Zij bouwen een podium, verkopen consumptiebonnen, tappen bier en vegen bekertjes. Dat vergt een sterke teamgeest. „De band die wij onderling met de jongens hebben is heel speciaal", vertelt bestuurslid Jeroen de Gier van de organiserende stichting Asafoetida. „We zorgen ervoor dat mensen zich kunnen vermaken, maar hebben er zelf ook veel plezier aan. Omdat er geen baas is en nie mand meer is dan de ander, blijft die goe de sfeer aanwezig. Er is ruimte voor dolle tjes." Wat hij daar nu precies mee bedoelt, wordt niet duidelijk, maar iedereen schijnt met een lachend gezicht rond te lopen. Zelfs bij het opruimen. eindhoven anp Rudi Fuchs is even terug in het Van Abbemuse um in Eindhoven. Hij was daar directeur van 1975 tot 1987. De komende maanden is er een tentoonstelling te zien die hij samenstelde uit de destijds door hem aangekochte werken. De hui dige directeur, Jan Debbaut, ging hem voor. Na hem volgen nog de twee andere naoorlogse di recteuren, Jean Leering en Edy de Wilde. Dat ge beurt allemaal onder de noemer De Verzameling. Weer even bezig zijn in het Van Abbemuseum was leuk, zegt de huidige directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam, maar het had ook iets raars. „Het was net alsof ik een in huis kwam waar ik jaren niet was geweest." De door hem aangekochte werken hebben veelal ook een ander karakter gekregen, ontdekte Fuchs. „Destijds waren het vaak controversiële stukken. Nu zijn het klassieke werken." Fuchs dacht dat het samenstellen van de tentoonstel ling een fluitje van een cent zou zijn. Dat viel te gen, erkent hij nu. Zijn aankoopbeleid sloot destijds aan bij de eerdere aankopen van De Wilde en Leering. Zijn directe voorganger had zich vooral gericht op de zogeheten Minimal Art. De belangstelling van Fuchs ging nadrukkelijk uit naar de conceptuele kunst. „Dat sloot op elkaar aan, net als dakpan nen die over elkaar heen schuiven. Voor de hui dige tentoonstelling heb ik alleen mogen putten uit mijn eigen aankopen. Dat maakte het een stuk moeilijker." De belangstelling van Fuchs ging in zijn Eind- hovense periode vooral uit naar artistieke ver nieuwers van zijn eigen, jonge generatie. Het Van Abbe was er volgens hem in de eerste plaats om het publiek te confronteren met moderne, he dendaagse kunst met de bedoeling een discussie op gang te brengen over culturele veranderingen. Fuchs haalde destijds werken van nieuwe kun stenaars naar zijn museum, zoals Kosuth, Weiner en Buren. De collectie Minimal Art breidde hij uit met werken van Judd, LeWitt en Andre. In tegen stelling tot zijn voorganger Leering die zich voor al richtte op Amerika, verlegde Fuchs het blikveld naar Europa met onder meer de neo-expressio- nistische Duitse schilderkunst van Kiefer, Bas- elitz en Immendorff. Gelijktijdig besteedde hij aandacht aan de ontwikkelingen in Nederland. Werken van al die kunstenaars zijn terug te vinden in de tentoonstelling die hij nu voor De Verzameling samenstelde. „Het probleem daarbij was niet de keuze op zich", zegt hij. „Het pro bleem was vooral hoe ik met de tien beschikbare zalen moest omspringen, hoe ik de tentoonstel ling zo aantrekkelijk mogelijk kon maken voor het publiek." De tentoonstelling is tot en met 22 augustus te zien in het oorspronkelijke gebouw van het Van Abbemuseum. Dat is geruime tijd geleden geslo ten in afwachting van een verbouwing naar een ontwerp van Abel Cohen. Speciaal voor De Ver zameling is het tijdelijk weer in gebruik geno men. steen nabij de Rijksdag 0| pen de laatste tijd overi jl wat soepeler. Het is de be ga hg dat de steen in septem- ■n de Berlijnse Tiergarten t geplaatst." leiderdorp Bedoeld als opwarmertje bracht een internationaal gezelschap van koorzangers en -zangeressen gistermiddag internationale volksliedjes ten gehore in de Leiderdorpse Winkelhof. Onder het motto 'Europa zingt aan de Rijn' is Leiderdorp deze week gastgemeente voor vijftien koren uit Duitsland, Hongarije, Polen, Slowakije, Zweden en Nederland. Het optreden in de Winkelhof was een startschot voor de der de Internationale Korenontmoeting. Bij elkaar geven de koren onder leiding van dertien dirigenten, tien concerten op negen concertlocaties in vijf talen en een handvol dialecten. Een aaneenschakeling van wereldrecords. Hoogtepunt van de korenontmoeting wordt een Galaconcert aanstaande zaterdag in de Hooglandse Kerk in Leiden waarbij ruim vijfhonderd zangers en zangeressen begeleid door een vijftig man tellend orkest een galaconcert verzorgen met stukken uit musicals en opera's. De Internationale Korenontmoeting duurt nog tot zondag. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leipzig dpa/anp Hartmut Haenchen wordt toch niet de nieuwe chefdirigent van de Opera van Leipzig. De knoop is doorgehakt. Haen chen zou volgend seizoen aan treden als 'Generalmusikdirek- tor', wat neerkomt op een chef dirigentschap met extra be voegdheden. De in Dresden ge boren musicus was al rond met het gezelschap en had zelfs al een contract getekend, maar de transfer is toch nog vastgelo pen. Dat komt doordat intendant Udo Zimmermann, die Haen chen tot het seizoen 2005/2006 had vastgelegd, afgelopen mei bekendmaakte in 2001 op te stappen. Het bestuur van de Opera vindt het niet opportuun om Zimmermanns opvolger, naar wie nu met prioriteit wordt gezocht, op te zadelen met een contract dat nog zo lang loopt. Haenchen stelde op zijn beurt een ultimatum waarin hij bekrachtiging van de vijfjaars termijn eiste. Een compromis voorstel van het bestuur - een driejarig contract met een optie op verlenging met nog eens twee jaar - wees hij van de hand. Haenchen is nog tot juni chefdirigent van de Nederland se Opera, dat op het Holland Festival schitterde met een complete opvoering van Wag ners Der Ring des Nibelungen. Zijn opvolger in Amsterdam is Edo de Waart. Haenchen had voor de komende seizoenen al allerlei afspraken voor gastdiri- gentschappen bij de Neder landse Opera gemaakt. De 53-jarige Haenchen zou bij tal van operagezelschappen in de gunst staan. Hij kan kie zen uit meerdere aanbiedingen, onder andere uit de VS. Hollywood in Hooglanden edinburgh anp Schotland krijgt een eigen filmstudiocomplex dat moet concurreren met de Ierse Ar- dmore Studios, wat Engelse rivalen en als laatste maar niet als minste: het echte Hollywood in Califomië. Het Hollywood van de Hooglan den komt volgens het con sortium dat de studio's wil neerzetten, in Auchterarder, bijna 50 kilometer ten noordwesten van Edinburgh. Auchterarder heeft weinig gemeen met de subtropische zwoelheid van de Zuid-Cali- fomische kust. Het staat be kend om zijn strenge calvi nisme en doorwrochte wijze om de zonde te mijden, zo meldde het Britse blad The Independent gisteren. Ook Sony Amusement wil samen met de Schotse acteur Sean Connery studio's in Edin burgh bouwen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21