Leidsch Dagblad Vredesproces onder druk 14 21 van: voor: nu/nooit Talrijke doden bij kabelbaanongeluk in Franse Alpen Adoptie buitenlandse anderen moet stoppen' Ahold-topman geeft beheer over zijn opties uit handen Onderzoeksbureau: chaos bij Cultuur en Educatie in Leiden ^eidse Zalmsnip voorbeeld voor Nederland BEL: 071-5128030 Joshua Nkomo overleden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'NDERDAG 1 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Brinkhc jf® Kamer aanpakl Economie Kerk en Samenleving Kunst en Cultuur Brinkhorst mag van Kamer de varkensstapel aanpakken Beurshandelaar Leeson zaterdag weer een vrij man Kerk van Cuba koestert zich in de liefde van Castro Theo van Gogh even uit schaduw van broer Vincent {.after verpest afscheid Becker lij wilde met e ling afscheid nemen van Vimbledon. Maar in zijn luiskamer', zoals de drie- oudig winnaar het tennis- Dernooi noemt, ging Boris lecker in de achtste finale ansloos ten onder tegen Pa- rick Rafter. De als nummer wee geplaatste Australiër ersloeg de Duitser in drie ets, 6-3 6-2 6-3. Voensdagmiddag 13.54 uur lam Boris Becker voorgoed ifscheid van 'zijn' Wimble- lon. En enkele uren later ;ondigde hij zelfs aan dat de vedstrijd tegen Rafter zijn aatste als prof was. „Ik heb tr geen zin meer in", ver jaarde hij. Jet Engelse publiek was de iftocht van Becker snel ver- ;eten. Hun held en landge- ïoot Tim Henman versloeg )a een thriller van vierenhalf ïur Jim Courier. De partij vas ongekend spannend met ichitterende rally's. In het ilot van de vijfde set was Boris Becker staande ovatie bij afscheid. foto epa Henman net iets gelukkiger in zijn slagen dan Courier en brak de service van de Ameri kaan in de vijftiende game. De seftstanden: 4-6 7-5 7-5 6-7 9-7. Tweede fase kaartverkoop voor EURO 2000 vandaag begonnen [otterdam De Stichting EURO 2000 is vandaag begonnen met de fweede fase van de kaartver koop. Daarin worden de res terende 40.000 tickets voor het publiek aangeboden. Met uitzondering van een kwartfi nale, die van 24 juni in Brus- lel, betreft het kaarten voor groepswedstrijden. Per wed strijd zijn het aantallen tus sen 'de 500 en 4000 toegangs kaarten, die nog niet aan de mail zijn gebracht. In tegenstelling tot de eerste verlkoopropde, waarin 40C/.000 kaarten (34 procent van de beschikbare stadion capaciteit) zijn verkocht, is nu het principe: wie het eerst ko mt, die het eerst maalt. Bij een ongeval met een kabelbaan in de Franse Alpen zijn vanmorgen 21 mensen om het leven gekomen. De slachtoffers waren allen werknemers van een ruimte-observatorium. De plaatselijke autoriteiten hebben dit bekendgemaakt. De cabine stortte van een hoogte van ongeveer 80 meter neer. Het ge vaarte vervoerde de werknemers en schoonmakers naar de berg Pic-de- Bure, waar een sterrenwacht is geves tigd. Het ongeluk gebeurde bij het ski oord Saint-Etienne-en-Dévoluy in het departement Hautes-Alpes, ongeveer 150 kilometer ten zuidoosten van Lyon. Over de oorzaak is nog niets be kend. In februari vorig jaar deed zich in de Dolomieten in Italië ook een ernstig ongeluk voor met een kabelbaan. Een cabine stortte naar beneden nadat een Amerikaanse militair vliegtuig de ka bel had geraakt. Er vielen toen twintig doden, onder wie een Nederlandse. Akkoord over Noord-lerland verder weg dan ooit eskundigen pleiten voor opvang in eigen land adoptie van buitenlandse uderen moet geleidelijk afne- en en in de toekomst uitein- dijk tot nul worden geredu- erd. Tot zolang moet bij elk ud worden gekeken of het wel schikt is voor adoptie in Ne tland. Elk adoptiegezin zou ik begeleiding moeten krij- n. Dat stellen René Hoksber- n, hoogleraar adoptie van liversiteit Utrecht, en Rob hrijnders van de Landelijke idervereniging Gezinsproble- atiek Adoptie naar aanleidinjg n de onlangs gepubliceerde gevens van het ministerie van stitie over adoptiekinderen. Volgens die gegevens wordt gemiddelde leeftijd waarop I kinderen naar Nederland men steeds hoger. Dat heeft maken met de opkomst van loptie van baby's in ontwikke- tgslanden zelf. Vorig jaar kwa- In Belfast wordt vanmid dag koortsachtig verder overlegd over de voortgang van het Noord-Ierse vre desproces, ook al verstreek afgelopen nacht de 'defini tieve deadline' die door Groot-Brittannië en Ier land was gesteld voor het bereiken van een akkoord. Na ruim achttien uur van onderhandelen onder hoogspanning gingen de partijen vanmorgen vroeg somber uiteen. Gevreesd wordt voor een totale in eenstorting van het vredes proces. londen harm harkema correspondent De hoofdrolspelers, de i tische leider David Trimble en de republikeinse leider Gerry Adams, lieten zich pessimis tisch uit over de voortgang van de gesprekken en beschuldig den elkaar van onwil. De Britse minister voor Noord-lerland Mo Mowlan bleef evenwel hoop houden op een overeen komst: „Het gaat op en neer", zei ze vannacht. Er is zowel Adams als Trim ble veel aan gelegen het vredes proces te redden. Beiden verte genwoordigen echter achter bannen die enorme moeite hebben het diepgewortelde we derzijdse wantrouwen te over bruggen. Sinn Féin, de politieke tak van hét verboden Ierse re publikeinse leger IRA, en de unionisten zijn het er over eens dat het geweld geen toekomst men 825 kinderen voor adoptie naar Nederland. Ten opzichte van 1994 verdubbelde het aan tal geadopteerde kinderen tus sen 1 en 3 jaar. In de leeftijdsca tegorie van vijf jaar en ouder bedroeg de stijging 33 procent. Uit onderzoek blijkt dat de pro blemen in Nederland toene men naarmate de geadopteerde kinderen ouder zijn. Van de 825 kinderen kwamen er 108 met twee, drie of vier zusjes of heeft. Zij staan bovendien broertjes tegelijk in hetzelfde gezin. Volgens Hoksbergen en Schrijnders is dit een zorgelijke ontwikkeling. Oudere kinderen kunnen door verwaarlozing en schokkende gebeurtenissen in hun geboorteland emotionele stoornissen hebben opgelopen. Specialistische begeleiding van het gezin is dan noodzakelijk. Pagina 5: Terug naar Korea heeft na al die jaren geen zin In Londen demonstreerden sympathisanten van de katholieke bewoners van de Garvaghy Road in Portadown gisteren tegen een reeks omstreden protestantse Oranjemarsen in Noord-lerland, die van de Britse autoriteiten de komende weken mogen doorgaan. De mars door Garvaghy Road werd maandag wel verboden, foto epa matthew fearn 2 druk v ke opinie om er met te komen. Struikelblok echter kwestie die van de kip eisen dat de IRA een begin maakt met het inleveren van haar omvang rijke wapenarsenaal. Anders willen zij niet met Sinn Féin sa menwerken in een te vormen Noord-Ierse regering. Sinn Fein eist echter op voorhand twee ministersposten op, en stelt dat daarna pas het vertrouwen bij de IRA kan groeien om wapen tuig in te leveren. In Belfast werd vannacht gesproken over een Brits compromisvoorstel om Sinn Féin nu twee zetels in de regering te geven, onder voorwaarde dat de IRA zich ver plicht tot ontwapening vóór 1 mei volgend jaar. Indien onver hoopt niet wordt ontwapend, dan verplicht Sinn Féin zich tot terugtrekking uit de regering. Volgens waarnemers zou Sinn Féin met dit voorstel kunnen leven, maar blijven de unionis ten vasthouden aan gedeeltelij ke ontwapening vooraf. Komen de partijen er niet uit, dan dreigt het hele vredespro ces in duigen te vallen en wordt de kans vergroot dat het terro ristische geweld van beide kan ten weer oplaait. De eerste ern stige moeilijkheden zullen mo gelijk komend weekeinde ont staan bij de omstreden jaarlijk se parade van de protestantse Oranjeorde van de kerk van Drumcree naar Portadown. Ka tholieken weigeren de Oranje mars door hun wijk te laten gaan en hebben de autoriteiten daarbij sinds twee jaar aan hun kant. Vorig jaar leidde de kwes tie al tot forse ongeregeldhe den. Om handelen met voorkennis te voorkomen omerSale: 50% korting op veel producten zaandam ^og t/m 10 juli. KEA informatielijn 0900 - 2,35 45 32 (22ct/min.) Bestuursvoorzitter C. van der Hoeven van Ahold geeft het be heer over zijn opties uit handen aan een onafhankelijke instan tie. Die beslist wanneer de op ties" worden uitgeoefend. Van der Hoeven wil op deze wijze voorkomen dat hij in opspraak komt wegens handelen met voorkennis. De eerste man van Ahold zegt dit de Volkskrant. Hij ziet overigens wel nadelen aan de constructie die hem voor ogen staat. „Het uit handen geven van de beslis singsbevoegdheid beperkt na tuurlijk wel de werking van op ties als prikkel voor managers om beter te presteren." Overigens is Van der Hoeven van mening dat aandeelhou derswaarde de komende tijd een minder prominente rol in het bedrijfsleven zal gaan spe len. „Het begrip aandeelhou derswaarde bevindt zich op de top van de levenscyclus. De ko mende tien jaar staan in het te ken van het maatschappelijk ondernemen", aldus Van der Hoeven. „Waarom geen bonus voor een manager die de mi lieuschade van zijn bedrijf flink weet terug te dringen?" leiden robbert minkhorst De problemen bij de dienst cul tuur en educatie van de ge meente Leiden zijn zeer ernstig. Ambtenaren, directeuren en wethouders gaan te vaak op ei gen houtje te werk. De financië le administratie is bij lange na niet op orde. Er is een groot ge brek aan vertrouwen. De pro blemen hadden bovendien eer der moeten worden opgemerkt. Het feit dat dat niet is gebeurd, heeft de situatie alleen maar verergerd. Dit concludeert on derzoeksbureau Bakkenist. De problematiek is volgens het bu reau zelfs zo ernstig, dat pas over drie jaar de dienst 'redelijk tot goed' kan functioneren. Bureau Bakkenist deed in. op dracht van de gemeente onder zoek naar het functioneren van de dienst cultuur en educatie. In zijn rapportage schetst Bak kenist een schokkend beeld van de afdeling. Aanleidingen voor het onderzoek waren het niet halen van de doelstellingen van de reorganisatie, ingezet in 1997, en de voortdurend opdui kende financiële tekorten. Het onderzoek werd geleid door oud-staatssecretaris T. van de Vondervoort. De dienst ontbeert sturing en onderling vertrouwen, werkt niet precies, krijgt onvoldoende van de grond, heeft zijn financi en niet op orde en reageert te veel ad hoe op ontwikkelingen. Ambtenaren werken langs el kaar heen en datzelfde geldt voor de wethouders die met cultuur en educatie te maken hebben. Dat zijn voornamelijk Alexander Pechtold (D66), Huib Kruijt (CDA) en Hans Baaijens (PvdA). „Het lijkt wel of elk idee, elke probleemanalyse en elke suggestie voor een oplos sing in een moeras verdwijnt", aldus het bureau. „De organisa tie zit vast. De dienst is reorga nisatiemoe." Pagina Leiden: 'Problemen zit ten diep' NR. 42041 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Zonder dauw geen regen, heet het in juli allerwegen. weersverwachting VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Smaak/Strips10 Sport22,23 Vandaag in de UIT-bijlage: eigenzinnige modeontwerper Yoshiki Hishinuma in Haags Gemeentemuseum Kippen houden van vis-video's edingburgh anp Screensavers van compu ters zouden het leven van kippen in legbatterijen kunnen opvrolijken. We tenschappers van het Ros- lin Instituut in Schotland ontdekten mogelijke posi tieve effecten bij hun po ging het lot van legbatterij- kippen te verbeteren. Onderzoekers van het Schotse instituut voor dier gedrag (vooral bekend door het gekloonde schaap Dol ly) gaven de kippen wat meer afwisseling. Ze toon den de dieren tien minuten per .dag enkele video's met screensavers. Iedere keer dat er iets te zien was, kwa men de kippen nieuwsgie rig kijken. Na een paar dagen bleek vooral de screensaver 'Fish World', met veel zwem mende vissen, populair on der de tv-kijkende kippen. De wetenschappers onder zoeken nu de effecten van een groot projectiescherm dat duizenden kippen tege lijk kan vermaken. in haag/leiden hans jacobs riden staat model vo<or de rest van Neder- nd. De wijze waarop de gemeente van lan is om mensen m-et lage inkomens ex- a te laten profiteren van de zogenoemde almsnip kreeg gisteren bijval in de Twee- e Kamer. PvdA, CDA, D66 en Groen Links niet geheel toevallig ook de vier partijen ie in Leiden het college van burgemeester fi wethouders vormen - meenden dat Lei en een goede invulling geeft aan de wet. linister Peper (binnenlandse zaken) sloot ich daar tot vreugde van het gemeentebe- :uur bij aan. De Tweede Kam,er debatteerde gisteren iet de minister over het regeringsvoorstel m gemeenten meer de vrije hand te geven ij de manier, waarop ze de honderd gul- en van de Zalmsnip doorgeven aan hun burgers. Leiden had vooruitlopend op de discussie in de Kamer alvast voorgesteld voortaan slechts 75 gulden aan alle huis houdens te betalen en de rest van het geld te reserveren om gezinnen met lage inko mens te helpen met hun hoge woonlasten. Die Leidse creativiteit was de WD zowel in de gemeenteraad als in de Kamer een doorn in het oog. Minister Peper leek aanvankelijk niet veel ruimte te laten voor wat de Kamerleden omschreven als 'het Leidse model'. In zijn antwoord op de vragen van de WD'ers Luchtenveld en Brood zei de minister dat 'het kabinet er vanuit gaat dat de lastenver lichting in de volle omvang van honderd gulden aan alle huishoudens wordt voort gezet'. In de Kamer echter draaide de be windsman bij. „Waarom zou een gemeen tebestuur zich niet wat meer ruimte kun nen permitteren, zoals naar mijn mening in Leiden gebeurt?" Het belangrijkste was dat het gemeente bestuur handelde naar de geest van de wet, die in 1998 is ingesteld om de extra lasten die burgers te dragen kregen door allerlei verhoogde milieuheffingen wat te verlich ten. „Wat dat betreft is Leiden niet in last", aldus Peper. Opmerkelijk genoeg leidde het Leidse Zalmsnip-plan gisteravond in de gemeen teraad tot een crisisje. Collegepartij PvdA, gesteund door de collega's van GroenLinks, haalt het geld dat de korting moet opleve ren liever ergens anders vandaan. Dit tot ongenoegen van coalitiegenoot CDA Pagina Leiden: Leiden overtuigt Kamer van korting Zalmsnip harareap worden heeft hij echter nooit kunnen verwezenlijken. Rhode- sië werd in 1980 onder de naam Zimbabwe onafhankelijk, na een verbeten guerrillastrijd. Mugabe vormde een coalitie, waarin Nkomo minister van binnenlandse zaken werd. In Ja, Ik wil ten abonnement op het Leidsch Dagblad. De Zimbabwaanse onafhanke lijkheidsstrijder en vice-presi dent Joshua Nkomo is vandaag overleden. Hij was 82. Nkomo leed al enkele jaren aan pros taatkanker. Zijn verslechteren de gezondheid dwong hem vo rig jaar zich uit de actieve poli tiek terug te trekken. Nkomo werd beschouwd als de leidsman van de zwarte be vrijdingsbeweging, die bijna dertig jaar streed tegen de Brit se koloniale overheersers van het toenmalige Rhodesië. Zijn ambitie om de eerste zwarte leider van het land te Na dee |D Per maand e weken betaal Ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomaiisch 9K.90) Oacccptgiro (f. 97.90) X hebben beraamd. Nkomo kreeg huisarrest, waarop een korte gewapende strijd tussen aan hangers 'van de twee rivalen losbarstte. Nkomo vluchtte naar Botswana. In 1988 sloot hij een akkoord met Mugabe, die hem tot vice-president be noemde. uuuiciudiiusc 6dAcii wtiu. ui fl/i machti 'ine tot automatische betalin 1982 ontsloeg Mugabe Nkomo krijp u een'j/5staatslot°met jackpot cadeau. echter, omdat hij een coup zou "Lr Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN OF BEL 071-5128 030 712141 '400114"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1