'We bieden geen sigaar uit eigen doos' 'Je moet als duivenmelker een slaaf van je duiven zijn' DE BOER OP Alkemade mag standplaats met woonwagen uitbreiden Sf ïeMatic Keukenideeën kosten bij ons geen cent SieMatic GOEDHART ^0BOUWHUIS Rijn Veenstreek jWoudsoord zorgt voor maaltijden in Alkemade 'Dorper' Out roeit sneller dan Rietvelders Rehobothschool verliest] rechtszaak strafkorting Boete voor Alphenaar na mishandelen deurwaarder Cees Gordijn en Jan van der Wal willen top halen Jan van der Wal (links) en Cees Gordijn: Duiven die voldoen gaan naar biddelijk naar de poelier." i Vriendschap sluiten met een i'topkweker en proberen bij hem I enkele talentvolle jonge duiven 2» te regelen. Dat is volgens dui venmelker Cees Gordijn uit Benthuizen de manier om de top te bereiken. Al laat hij er snel op volgen dat er meer no- I dig is om een rol te spelen in de duivensport. „Strikt op tijd de dieren verzorgen. Als het ware i een slaaf van je duiven zijn. Cees hoort bij zijn dui- fjven, daar wijkt alles voor. Dat weet ieder een in de familie. Geen tijd voor feest jes of va- ïkantie. Je i'bent net leen top- sporter, die .moet er alles doen ,om de bes- te te wor- iden", merkt de Ji Benthuize- !naar op. jMet zijn buurman en collega- liefhebber Jan van der Wal vormt Gordijn duivenfokkerij Gordijn-Van der Wal. Een bord in de tuin van de twee in de t. Benthuizense Noordpolder maakt daarvan melding. „Dat is - een grapje van een andere dui- i venliefhebber. Die kwam op een bepaald moment met het - bord langs", lacht Jan van der Wal, die speciaal voor zijn hob- by van Koudekerk naar Benthuizen is verhuisd. „Daar had ik mijn duiven bij een boer ondergebracht, want thuis was dat onmogelijk. Hier hebben we alle ruimte voor onze hob by", legt het 49-jarige hoofd keuken van de Haagse Frede- rikkazerne uit. „Toen Cees, die ik kende van onze vereniging Ons Genoegen in Koudekerk, vroeg of wij interesse hadden om hierheen te verhuizen en een combinatie te vormen, hebben wij geen moment ge aarzeld." Van der Wal is al vanaf zijn jeugd duivenlief- hebber, zijn maat Gor dijn sinds een jaar of acht. „Ik heb een jaar bij een dui venmelker zitten kij ken. Enorm wat er in zon dui- venhoofdje zit. Ik ver baas me nog steeds over hun prestaties. Ze worden gelost bo ven bijvoorbeeld Barcelona of Pau in Spanje. Na drie rondjes boven de lossingsplek weten ze de richting. De Pyreneeën over. Dat fascineert me. Nog steeds ben ik verrast als de duiven na een vlucht thuiskomen. Voor die tijd ben ik dan al een keer of vijf naar het toilet geweest van de spanning. Zo houdt het me bezig", aldus de 61-jarige oud- boer/boomkweker, die zo'n ze ven tot tien uur per dag in zijn hobby steekt. „Bovendien zijn we ook nog actief bij het inkor- ven op de vereniging in Koude kerk. Onze club is inkorfadres voor de regio. Daar steken we ook nogal wat uurtjes in." Daarnaast is echtgenote Nel van der Wal meldpunt voor de duivenmelkers als de duiven na terugkeer geklokt zijn. Sinds drie jaar leeft bij hen het idee om de top te halen. Al vin den ze het moeilik om precies aan te geven wat die top voor hen precies inhoudt. „Voorlo pig is het streven om kampioen te worden van de Concours Combinatie Leiden en omstre ken. Dat is een combinatie van twintig verenigingen. Daarna proberen we bij de beste 25 van Nederland te komen, maar dat is zo verrekte moeilijk", ver zucht Gordijn. „Maar we zijn bereid om er alles voor te doen. Dat weten we van elkaar, an ders waren we er niet aan be gonnen." Het duo bezit zo'n 500 duivin- nen en doffers. „Dat is vrij veel", beaamt Van der Wal, „maar voor een combinatie als de onze valt dat mee. Al is het wel de opzet om dat aantal te verminderen. Duiven die vol doen gaan naar het kweekhok en de slechte onverbiddelijk naar de poelier. Dan krijg je er nog 1,25 voor. Al heb ik er nog het kweekhok en de slechte onver- FOTO ENGEL LAMEIJER steeds pijn in mijn buik van als je een duif moet opruimen." „Je moet er dan ook niet te veel bij nadenken", merkt Gordijn tegen zijn jongere collega op. „Dat hoort ook bij het streven om de beste te worden." De combinatie doet in het sei zoen - van begin april tot eind september - aan veel wedstrij den mee. De vliegerij is onder verdeeld in vier categorieën: Vi tesse tot 300 kilometer, mid- fond van 300 tot 500 kilometer, fond boven de 500 kilometer en de ovemachtfond van 800 tot 900 kilometer. „Die laatste is een zo grote afstand dat ze in de nacht ergens onderweg sla pen en vervolgens weer verder vliegen", legt Van der Wal uit. Daarbij wordt gevlogen om de punten en prijzen. Behalve het eremetaal, diploma's en derge lijke won de combinatie bij voorbeeld een fiets, koelkast of wasdroger. „Drie of vier keer per jaar staat er een auto als hoofdprijs klaar voor de win naar, maar dan moet je zo enorm goed zijn. Daar komen we zeker niet aan. Maar we zit ten op het schema dat we drie jaar geleden hebben afgespro ken." Bij die vluchten speelt het we duwschap een grote rol. Gor dijn: „In het voorjaar koppel je de jongen tot paartjes. Een week voor een vlucht haal je het koppel uit elkaar. Kort voor het inkorven voor een vlucht wor den ze een half uurtje bij elkaar gezet. Dan komen ze als een speer terug. Ik snap dan ook niet dat er in de topsport zo moeilijk over seks word ge daan", lacht de Benthuizenaar. Volgens de twee is het een dure hobby. „Ons kost het nog steeds geld, maar een hobby mag wat kosten. Per week gaan er drie balen voer doorheen, daarnaast zijn er kosten voor de dierenarts, de verplichte inen ting. Vroeger deed ik het zelf voor vijf cent. Nu betaal ik 1,25 per duif. De gemiddelde vracht prijs voor vluchten is 1,25, maar voor Barcelona is dat 11,25 per duif. Voor vluchten uit Pau kost een bon 35 gulden, maar daar voor mag je maximaal maar vijf duiven inschrijven. Vroeger gold de duif als het renpaard van de kleine man, maar dat is achterhaald." Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertellen Cees Gordijn en Jan van der Wal over de duivensport. persbureau cerberus De grote woonwagen van de familie H. Bakker mag op de standplaats aan de Noord- veenweg in Nieuwe Wetering worden geplaatst. De Haagse bestuursrechter mr. J. Aerts heeft in een spoedprocedure een verzoek van P. Zoetendaal afgewezen om de bouwver gunning voor de standplaats op te schorten. De gemeente Alkemade ver leende de bouwvergunning omdat de standplaats uitge breid moest worden voor de woonwagen van Bakker. Vol gens buurman Zoetendaal is de wagen van de familie Bak ker geen woonwagen, omdat deze niet op wielen maar blokken is geplaatst. Boven dien is de wagen hoger dan de in het bestemmingsplan toe gestane drie meter. De be stuursrechter heeft in het standpunt van Zoetendaal geen reden gezien om de door de buurt zo gevleesde komst van de woonwagen tegen te houden. Enige tientallen buurtbewo ners maakten bezwaar tegen de verbreding van de stand plaats voor een grote woon wagen. Maandag behandelt de commissie bezwaar- en be roepschriften hun klachten. Aan het SieMatic Keukenideeènboek heeft u méér dan aan alle keukenfolders van de hele wereld. 144 pagina's met zinnige informatie en honderden loto's helpen bij het selecteren van ideeèn. Welke eisen moet u stellen? Waar moet u op lellen' Het beste begin: kom naar onze showroom en haal dal boek. Het SieMatic Keukenideeènboek ligt Hoorn 126a, (lo. Avifauna), Alphen M Rijn, tal.: 0172 - 42 21 00 DONDERDAG 1 JUL11999 Atphenaren moeten stad schoonhouden i alphen aan den run Gewapend met een bakfiets rijden twee ambtenaren tot en met 9 juli door Alphen aan den Rijn om ii Het Woubrugse zorgcentrum Woudsoord kookt voortaan een deel van de maaltijden voor de Alkemadese afdeling van Tafel tje Dekje. Woudsoord neemt twintig maaltijden voor haar re kening. De dertig overige aftie- van Tafeltje Dekje in de gemeente Alkemade krijgen anaf gisteren 'vriesverse' maal- tijden van het Haagse bedrijf Woudsoord en Apetito ne en de taken over van het de horeca-onderne- mer Kozijn. Hij zegde per 1 juli üzijn contract op met de stich- igting omdat hij niet meer kon ^■voldoen aan de Europese wa- ;renweteisen. Hij had geen te om zijn keuken zo uit te Ibreiden dat het aan de nieuwe [eisen voldeed. Tafeltje Dekje moest dus op korte termijn een alternatief vinden. Een keuken Idie alle maaltijden dagelijks vers kan bereiden voor een .schappelijke prijs was niet fijjvoorhanden. De stichting bena derde daarom Apetito die ge specialiseerd is in dit soort [maaltijden. Vorige week maandag hield de stichting in Zorgcentrum Ja cobus in Oude Wetering een in- I stimuleren hun troep op te ruimen. Ze hebben infor matiefolders bij zich over klein chemisch afval, asbest, GFT en de regels voor de aanbieding van grof vuil. Om het goede voor beeld te geven, prikken ze zwerfvuil op en legen ze de prullen bakken. Het doel van de actie is om bewoners ervan bewust te maken hoe ze zwerfvuil kunnen voorkomen. Op die manier hoopt de gemeente het centrum ook tijdens de vier zomer- markten van de VW (vandaag is de eerste) schoon te houden. Alphen wil gedurende de bouwwerkzaamheden in het nieuwe stadscentrum regelmatig activiteiten organiseren om het Stads hart schoon en aantrekkelijk te houden. Oostkanaalweg afgesloten alphen aan den run De Oostkanaalweg (N207) en de Zegerbaan zijn volgend weekeinde afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Van zaterdag 10 juli 6.00 uur tot maandag 12 juli 6.00 uur is in Alphen aan den Rijn het weggedeelte tussen de Eisenhowerlaan en de Nieuwkoopseweg niet toegangelijk. Vanwege asfalterings- werkzaamheden aan de nieuwe rotonde moet het verkeer om rijden. Ook is er onderhoudswerk nodig aan de Zegerbrug. Als de werkzaamheden snel vorderen, wordt de afsluiting eerder I opgeheven. Fietsers en bromfietsers ondervinden geen hinder dvan de werkzaamheden. Streekbussen volgen een aangepaste route. Ook bestemmingsverkeer voor mensen die aan de paral lelweg wonen blijft mogelijk. Het benzinestation is bereikbaar vanuit de richting Leimuiden. Eén bestuur basisscholen Alkemade alkemade Vanaf vandaag hebben de vijf rooms-katholieke, twee protestants-christelijke en de openbare basisschool van I Alkemade één bestuur. De besprekingen voor deze in Neder- lt land unieke besturenfusie begonnen al in 1988. De gemeente Alkemade plaatste enkele jaren geleden, toen dat wettelijk mo gelijk werd, haar openbare basisschool op afstand door een Stichting Samenwerkende Bassischolen voor Openbaar Onder wijs in het leven te roepen. De schoolbesturen van de protes tantse en katholieke scholen in de gemeente gingen samen in de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade Bijzonder Onderwijs. Tussen beide besturen werd een personele unie op gericht. In de zomer van 1998 werd het vervolgens wettelijk mo gelijk om beide stichtingen samen te voegen. De scholen in Al kemade zijn daarmee de eerste in Nederland die van deze mo gelijkheid gebruik maken. formatiebijeenkomst voor de ouderen en vrijwilligers van Ta feltje Dekje. Ruim tachtig men sen maakten daar kennis met Apetito die 25 maaltijden had meegebracht. Deze 'proeverij' leverde positieve reacties op, meldt hoofdcoördinatrice A. van der Meer. De dertig afne mers van diepvriesmaaltijden krijgen voortaan voor een hele week alle maaltijden thuis be zorgd. De maaltijden moeten worden opgewarmd in een magnetron die de ouderen eventueel van Apetito kunnen huren. Voor de afnemers die om me dische reden niet in staat zijn maaltijden op te warmen sloot Tafeltje Dekje een contract met Woudsoord. Mogelijk gaat dit zorgcentrum in de toekomst meer dan twintig maaltijden bereiden, meldt Van der Meer. „Voor uitbreiding is een inves tering nodig. Daarover voeren we overleg met Woudsoord." Het is niet zo dat deze uitbrei ding een deel van de diepvries maaltijden gaat vervangen. „Al leen mensen met een medische indicatie krijgen de warme maaltijden van Woudsoord da gelijks thuis bezorgd. Maar de ze groep zal gezien de toene mende vergrijzing behoorlijk groeien." GroenLinks niet tevreden met akkoord over vervanging Alphense watenneters GroenLinks voelt er niets voor dat huurders meebetalen voor de aanleg van individuele watermeters in 2100 flat woningen van de Woningstichting Alphen aan den Rijn (WSA). Het akkoord over watermeters tussen de woning stichting en Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZ- HO) gaat de Alphense raadsfractie niet ver genoeg. GroenLinks maakt bezwaar te gen de investering van een mil joen gulden die de WSA pleegt. Ook keurt de fractie de geleide lijke verhoging van de waterta rieven door de WZHO af. De WSA is daarentegen trots op het bereikte akkoord. Vol gens onderhandelaar Gijs van Ooi zijn vrijwel alle wensen van de woningstichting ingewilligd. „Om het onderste uit de kan te halen, hadden we het op een rechtszaak kunnen laten aanko men", zegt Van Ooi ter toelich ting. „Maar in dat geval liepen we ook het risico dat we een slechter resultaat zouden berei ken. Dat leek ons niet in het be lang van onze huurders, voor wie wij als bemiddelaar optra den. Van Ooi bestrijdt dat de WSA haar investering van een mil joen in de vervanging van een collectieve meter door indivi duele watermeters verhaalt op de huurders. „Wij bieden onze huurders geen sigaar uit eigen doos. De woningstichting be nut daarvoor het eigen vermo gen." Toch heeft Van Ooi be grip voor de kritiek van Groen Links. „Die partij benadert de zaak vanuit een ander stand punt. Het is goed dat de politiek zich bekommert om de belan gen van de huurders. Maar GroenLinks is waarschijnlijk pas tevreden met een resultaat van honderd procent, terwijl wij dit akkoord mooi en vooral zeker vinden voor onze huur ders." Eerder deze maand kwamen de WSA en WZHO de vervan ging van collectieve door indivi duele watermeters in 23 flatge bouwen overeen. Huurders van 2100 flatwoningen kunnen daardoor hun eigen waterver- Twee deelnemers aan de Rietveldse roeikampioenschappen trakteren het publiek op een adembenemend duel. FOTO i hazerswoude-dorp Onder een bleek zonnetje en met een zwakke wind pal op de vaart hebben de Rietvelders gis teravond bij café Klein Giet hoorn voor de 37ste keer ge streden om de titel Rietvelds Roeikampioen. Wat ooit begon als krachtmeting tussen de mannen uit het vaardorp Riet veld in Hazerswoude-Dorp is uitgegroeid tot een buurtfeest waar jong en oud de roeispa nen tegen elkaar opneemt. En niet alleen Rietvelders zijn wel kom. Ook 'dorpers' gaan tegen woordig de strijd aan met de Rietveldse roeiers. Zo roeide oud-postbode Gijs den Hertog, die jarenlang per boot de ronde deed in het vaar dorp, zich door de voorronde en in de Herenklasse Super A. Ook 'dorper' Martien Out had na de eerste wedstrijd recht op een plaats in deze categorie. De zoon van de bakker die vroeger het brood bezorgde op de Riet veldse vaart ging er uiteindelijk vandoor met de titel. Hij ont troonde daarmee Jac van der Neut die al ongeveer een de cennium als eerste eindigde. Gijs van der Lip, de kampioen van de eerste editie, eindigde als tweede. Derde werd John van Zuilen en vierde Piet de Boer. Bij de mannen-recrean ten eindigde Andre Slappendel op de eerste plaats gevolgd door Rien van Zuilen, Drik Sol en Edwin Koudijs. Slechts zes vrouwen versche nen aan de start. Aan de organi satie lag dat niet. Zij spoorden de kinderen die zich inschreven aan om hun moeder te halen. Ook de mannen werd naar hun vrouw gevraagd en de jonge gasten kregen te horen dat zij volgend jaar toch echt eens een vriendin moesten meenemen. Eerste in deze categorie werd Jolanda van der Eijk, tweede Lenie van der Graaf, derde Greetha de Boer en vierde Ariënne de Graaf. Bij de jeugd won de elfjarige Monique Bisschop de eerste prijs. Leeftijdgenoot Barry van der Lip eindigde als tweede en de derde en vierde prijs ging respectievelijk naar de I3-jarige Bart de Kort en de even oude Ruben Dunki Jacobs. bruik in de gaten houden. Dat pakt volgens Van Ooi door zui niger watergebruik goedkoper voor hen uit. „De ervaring leert dat mensen meer water gebrui ken als de buren ook meebeta len. Een lager gebruik is boven dien goed voor het milieu." GroenLinks is blij met indivi duele meters in de flats. Maar de partij vindt de vervanging van de watermeters een taak van de WZHO en niet van de WSA, die dit jaar begint met de plaatsing van individuele me ters. De korting die de WZHO tot 1 juli 2002 op het vastrecht tarief geeft, weegt daar volgens raadslid Jelke Bosma niet tegen I op. De GroenLinkser, die als I huurder ook onder het regime I van de WSA valt, vindt dat de I WZHO voor alle kosten moet I opdraaien. Daarom heeft Bosma een I proefproces uitgelokt. Hij wei- I gert een klein deel van de wa- terprijs aan de WZHO over te j maken. „Het bedrag dat ik te l veel betaal aan vastrecht, trek ik J van de nota af', legt Bosma uit. „Ik ben nu eenmaal een actie- I voerder en heb geleerd dat jejl beter kunt aanvallen dan verde-1 digen." De gereformeerde basisschool Rehoboth in Alphen heeft van het ministerie van onderwijs in 1994 terecht een strafkorting gekregen van 21.000 gulden. Dit heeft de Raad van State uitge maakt. De korting op het perso neelsbudget van de school was het gevolg van de niet correcte naleving van de Tijdelijke Wet Arbeidsbemiddeling Onderwijs door het schoolbestuur. De inmiddels ingetrokken TWAO stamt uit de tijd dat er een overschot was aan leer krachten. Het ministerie wilde met de wet vooral leerkrachten aan het werk helpen die thuis- zaten met een dure wachtgeld uitkering van het ministerie. Schoolbesturen waren volgens de wet dan ook verplicht om hun vacatures aan te melden bij het arbeidsbureau. De Reho bothschool deed dit in 1994 voor twee vacatures niet. De school trok voor eigen rekening twee vervangers aan. Reden hiervan was dat bij het arbeids bureau geen wachtgelders stonden ingeschreven die op de gereformeerde school les kon den geven. De Rehobothschool voerde bij de Raad van State aan dat het ministerie geen schade heeft geleden omdat de vervan ging uit eigen zak werd betaald. De Raad van State vindt echter dat de school verplicht was de TWAO na te leven. Dat er geen gereformeerde wachtgelders stonden ingeschreven speelt volgens het rechtscollege geen rol. alphen aan den run»flatgalerij af. Ook zou hij delj deurwaarder in het gezicht! hebben gestompt. Dat laatste! ontkende de verdachte tijdens! de zitting. De deurwaarderl kwam op die zitting opnieuwl een vordering indienen, maar] dan voor zijn kapotte bril, die hem 650 gulden had gekost. De Alphenaar, die een! WAO-uitkering zou genieten.! had zich op de zitting via zijn! advocaat mr. J. van den I leuvel bereid verklaard de 'helft' van de schade te betalen. Het hof oordeelde echter dat de Alphe naar de gehele schade moet be talen. Als een veroordeelde zo'n door het hof opgelegde schade vergoeding uiteindelijk niet ol slechts gedeeltelijk betaalt, kan het slachtoffer een deurwaarder inschakelen die met het straf vonnis in de hand bij de ver oordeelde kan komen incasse ren of beslag leggen. In dat ge-I val zou de deurwaarder het dusl nog eens kunnen proberen. persbureau cerberus Voor mishandeling van een deurwaarder heeft een 33-jari- ge Alphenaar in hoger beroep opnieuw 500 gulden boete op gelegd gekregen. Hij moest gis teren voor het Haagse gerechts hof verantwoorden waarom hij op 15 juni vorig jaar een belas tingdeurwaarder aanvloog. De Alphenaar was eerder door de politierechter tot dezelfde straf veroordeeld, maar ging in be roep omdat hij de zitting bij de politierechter was misgelopen. De Alphenaar, een gewezen havenarbeider, zat net zijn eer ste dag werkloos thuis toen de belastingdeurwaarder aanbelde met een aanslag die in de ogen van de Alphenaar niet klopte. De deurwaarder wilde zelfs be slag leggen en daarop ontstak de Alphenaar in blinde woede. Hij trapte de deurwaarder de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19