Kerk Cuba koestert zich in liefde van Casti Kerk Samenleving Onderzoekers zien 'groeimarkt' voor kerken in rouwbegeleiding Scheidend burgemeester Urk hekelt bemoeienis kerken Fom 0; DONDERDAG 1 JULI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071- 'Communistisch bewind heeft kerken nodig VANDAAG De dag van de beschermheilige van Mechelen en de kathedraal aldaar, Rombout. Rombout was een van oorsprong Iers of Schots missio naris die in de achtste eeuw als één van de ve len naar het vasteland van Europa trok om de heidenen te bekeren. Net als Adelbert, die op 25 juni wordt geëerd, zou hij eigenlijk een koning zijn geweest, die zijn privileges verruilde voor een bestaan als kluizenaar, en volgens een andere lezing voor de functie van bisschop in Dublin. Of dat waar is, weet niemand. Zijn faam was dusdanig dat zijn naam werd aangeroepen als mensen koorts of een be smettelijke ziekte hadden. Vluchtend ezeltje gevangen mevo horonEen orthodoxe Jood vangt zijn jonge ezeltje, dat van de tafel van de rabbi wil vluchten. Volgens de Joodse bijbel se wetten moet het eerste jong van een ezelin als offer aan een priester worden gegeven. Tijdens de ceremonie wordt het ezel tje overigens meestal 'geruild' voor een schaap of een geit. FOTO REUTERS SGP boos over zegening tunnel terneuzenDe Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) in Zee land is er ongelukkig mee, dat een pastoor dinsdag de tunnel- boor voor de Westerscheldetunnel heeft gezegend. „We zien dit als een vorm van bijgeloof, dat we zonder meer verwerpen", zegt statenlid W. Colijn. „De tunnel wordt van het publiek, dus van iedereen. De aannemer nodigt een pastoor uit voor het ka tholieke deel van de tunnelbouwers, maar vergeet het andersge- zinde deel van de medewerkers. Daar wordt volledig aan voorbij gegaan." Ook SGP-raadslid P. Hamelink spreek van een 'trieste bedoening'. „Natuurlijk moet je voor zo'n grote en gevaarlijke onderneming Gods zegen afsmeken, maar mijns inziens is de kerk daarvoor de geëigende plaats." Paus wil bijbelse plaatsen bezoeken Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw zijn ver langen uitgesproken in het jaar 2000 bijbelse plaatsen in het Midden-Oosten te bezoeken. „Ik zou graag willen bidden op die plaatsen waar de levende God zijn sporen heeft nagelaten", zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. Het Israëlische minis terie van Toerisme kondigde dit voorjaar aan, dat de paus vol gend jaar maart een driedaags bezoek aan het Heilig Land brengt. Volgens het Vaticaan is die reis nog niet zeker. Ook over bezoeken aan de stad Ur in Irak en de berg Sinaï in Egypte be staat nog veel onduidelijkheid. Evangelisatie op campings begint katwijk De evangelisatiecommissie van de hervormde ge meente en de gereformeerde kerk van Katwijk begint volgende week met het evangelisatiewerk op de campings. De secretaris van de commissie, E. Bergman, gaat zondag in de Vredeskerk aan de Voorstraat voor in de dienst, waar het startschot voor de campagne wordt gegeven. De Dabar-teams, die volgende week de campings opgaan, verlenen medewerking aan de dienst. Die begint om half tien, en wordt voorafgegaan door samenzang. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Rouveen, J. Boer te Ermelo. Bedankt: voor Katwijk aan Zee (wijkgem Ichthus) (toez.), J. Quist te Scheveningen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Capelle aan den IJssel (SoW, wijkgem. Capelle- Oostgaarde), R.E. Stiemer te Vlagtwedde, die dit beroep heeft aangenomen; te Vleuten-De OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Beroepen: als lerend ouderling te Woudenberg, te Doorn, te Eist (U), te Ermelo en te Leersum, G.Gerritsen te Barneveld. BROEDERSCHAP VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Rijssen, J. Bestman te Den Haag. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In het zuidoosten droog en vooral morgen zonnige perio den. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Vandaag in het noorden nog maxima tot 23 gra den. Zweden: Af en toe zon en nu en dan re gen. Maxima ongeveer 22 gra den. Denemarken: Nu en dan zon, maar ook af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Nu en dan zon, vooral in Ierland ook af en toe regen. Middagtem peratuur iets oplopend naar 16 graden in Noord-Schotland tot 25 bij Londen. België en Luxemburg: Wolkenvelden, vooral morgen ook geregeld zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima oplo pend naar ongeveer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, in de loop van morgen in het westen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur oplopend naar 25 graden in het uiterste noor den en westen tot 34 aan de noordkant van het centraal Mas sief. Portugal: Veel zon, maar langs de westkust plaatselijk hardnekkige wolken velden. Vrijdfag later op de dag ook elders wat meer bewolking, maar droog. Maxima in het bin nenland rond 35 graden, langs de kust iets onder de 30, bij be wolkt weer rond 21. Morgen landinwaarts wat minder hoge temperaturen. Madeira: Zonnige perioden en geleidelijk wat minder wind. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje nu en dan enkele wolkenvelden. Verder heet en zonnig, in de loop van morgen mogelijk een lokale on weersbui. Maxima aan zee van 22 graden langs de kust van Ga- licie tot circa 30 in het oosten en zuiden. Landinwaarts middag- temperatuur tussen 35 en 40 graden, vandaag in Andalusie nog iets heter. Canarische Eilanden: Veel zon, aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolken velden. Er waait een stevige noordenwind. Middagtempera tuur tussen 26 en 32 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar plaat selijk ook hardnekkige wolken velden. Droog. Maxima op de stranden van 21 graden bij be wolkt weer tot 28 in zonnige ge bieden. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima van 30 graden aan het strand tot 40 plaatselijk in het binnenland. Zuid-Frankrijk: In het zuidwesten eerst nog en kele wolkenvelden. Verder veel zon. Maxima verder oplopend naar 32 tot 37 graden, aan zee iets minder heet. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima rond 33 gra den. Italië: Veel zon, morgenavond in de westelijke Alpen een kleine kans op onweer. Maxima rond 30 gra den. Corsica en Sardinië: Er moeten meer groepen ko men voor mensen die hulp zoe ken bij het verwerken van een sterfgeval. De behoefte aan rouwbegeleiding groeit, en de kerken zijn bij uitstek geschikt om in die behoefte te voorzien. De Nederlandse bisschoppen zouden het onderwerp hoog op hun agenda moeten zetten. Die conclusie staat in Rouwgroepen in de Rooms-Katholieke geloofs gemeenschap, waarvan het der de en laatste deel is versche nen. Onderzoeksinstituut IVA voerde het onderzoek uit in op dracht van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. In 38 procent van de paro chies in de onderzochte bis dommen - Breda, Utrecht en Groningen - bestaan rouwbe- zoekgroepen. De helft van de parochies heeft daar naar eigen zeggen behoefte aan. Rouwver- werkingsgroepen, waarin de nadruk meer ligt op de begelei ding van het rouwproces, zijn minder wijdverbreid. De meeste nabestaanden zeggen rond het overlijden van een dierbare steun aan het ge loof te hebben gehad. Door in dividualisering en ontkerkelij king vinden mensen na een zwaar verlies steeds minder ge hoor in hun omgeving. De be hoefte aan ondersteuning bij het rouwen neemt volgens de onderzoekers alleen maar toe. „Voor de kerken is hier een taak weggelegd: zingeving is bij uit stek hun domein." De Rooms Katholieke Kerk moet het opzetten van rouw groepen bevorderen, vinden de onderzoekers. Daarbij moet scholing van de vrijwilligers grote aandacht krijgen. Nabe staanden klagen nu soms over een gebrek aan diepgang.Vrij willigers vinden het moeilijk het geloof ter sprake te brengen, terwijl dat voor stervenden en nabestaanden erg belangrijk is. Scheidend burgemeester Veninga van Urk vindt, dat de kerken zich te veel bemoeien met het beleid van de gemeen te. Tijdens zijn afscheid als burgemeester noemde hij gis teren als voorbeeld het voor stel tot verruiming van de ope ningstijden van de Urker hore ca op zaterdagavond. Onder grote druk van de kerken werd dat voorstel verworpen. Jeugd, politie en horeca wil len dat de cafés ook in de nacht van zaterdag op zondag na twaalf uur open zijn. De kerken zijn tegen die versto ring van de zondagsrust. Zij hielden een handtekeningen actie, waarna de politiek be sloot de openingstijden niet te wijzigen. Het zint Veninga niet dat de kerken zich met het be sluit hebben bemoeid. „Zondagsheiliging hoort door overtuiging en niet door overheidsdwang tot stand te komen. Kerk en staat hebben in onze democratie geschei den verantwoordelijkheden", aldus de vertrekkende burger vader. Veninga twijfelt eraan of de kerken in Urk dat beseffen. „In ons bestel dienen ook ker ken zich te voegen in ten genomen relevante beslui Als dat niet gebeurt, wat n ten we dan van onze je verwachten?" |j§ Veninga sprak de hoop dat zijn opvolger 'zonder ct motie en in alle rust' tot sluitvorming kan kom^n. burgemeester kwam in jam van dit jaar in opspraak m hij begrip had getoond g tweehonderd jongeren, die ko huis hadden bekogeld van man die voor een zedenr drijf was veroordeeld. Veni zei later, dat het NOS-joun in zijn uitspraken had gekni VRIJDAG 2 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 22 02 Maan op 00.00 Maan onder08 59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.41 19.05 06.14 18.38 Laag 02.30 14 45 02.11 14.26 Zonnig bij maxima rond 30 gra den. Malta: Zonnig bij maxima rond 31 gra den. Griekenland en Kreta: Vooral aan de stranden in het zuiden veel zon. Op het vaste land met name vandaag ook sta pelwolken en enkele verspreide regen- en onweersbuien. Maxima tussen 26 en 31 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon maar landinwaarts ook stapelwolken en een lokale on weersbui. Maxima tussen 27 en 33 graden. Duitsland: Vooral in het zuiden geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. In het noorden mogelijk wat re gen. Maxima oplopend naar 23 graden in het noorden en 30 plaatselijk in het zuidwesten. maar eert profetische stem la ten horen." Dat heeft ze Fidel ook gezegd. Sinds kerkleden lid van de communistische partij mogen zijn, hebben drie protestantse predikanten hun intrede ge daan in het parlement. Ook daar kunnen de kerken volgens Ortega hun invloed laten gel den. Ze herinnert zich hoe een baptistenpredikant tijdens een rechtstreeks uitgezonden parle mentair debat Castro tegen sprak over de wenselijkheid van invoering van de doodstraf, en dat er naar hem geluisterd werd. Met de ondergrondse men senrechtenbeweging hebben de kerken geen contact. „In plaats van geheime bijeenkomsten te beleggen om de regering te be kritiseren, zien de kerken het als hun profetische taak om di rect naar de autoriteiten te stappen en in een openhartige dialoog te vertellen wat er vol gens ons fout zit", zegt Ortega. Ze is ervan overtuigd dat de voorzichtige invoering van ele menten van de markteconomie in Cuba door politieke hervor mingen zal worden gevolgd. „Het is een langzaam proces. De kerken willen daar deel van uitmaken." Hoewel de dooi in de relaties tussen kerk en staat al aan het einde van de jaren '80 inzette, heeft het pausbezoek van vorig jaar er een belangrijke impuls aan gegeven. De komst van paus Johannes Paulus II heeft volgens Ortega alleen maar winnaars opgeleverd. De op roep van de rooms-katholieke kerkleider aan Cuba om zich open te stellen voor de wereld en aan de wereld om zich open te stellen voor Cuba, zingt on der de Cubanen en het revolu tionaire leiderschap nog steeds rond. De Cubaanse regering heeft aan het pausbezoek diploma tieke banden met enkele La tijns-Amerikaanse landen en een verzachting van het Ameri kaanse embargo overgehouden, de Rooms-Katholieke Kerk war me banden met het regime, de protestantse kerken hebben er een stimulans voor de oecume ne aan overgehouden, en bijna driehonderd politieke gevange nen amnestie. En het Cubaanse G22S.3 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk .nnn luchtdruk in -^C zonnig 19 temperatuur -1000—hecto pascal Zwitserland: Eerst nog enkele wolkenvelden, verder veel zon. Maxima oplo pend naar 30 graden. Oostenrijk: Eerst nog enkele wolkenvelden. Verder veel zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Polen: Perioden met zon maar ook en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon maar vooral vandaag ook enkele verspreide regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtempe ratuur rond 28 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties. 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 il 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korta betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAl Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatti van het regionale nieuws uit het Leidsel) Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum tel. 071-5269111. De Cubaanse leider Fidel Castro zat op de voorste rij toen de protestantse kerken op 20 juni voor het eerst in veertig jaar in Havana een kerkdienst in de open lucht mochten houden. De liefde van de leider voor de kerken lijkt groter dan ooit, constateert de Cubaanse theologe Ofelia Ortega. Het communistische bewind heeft de kerken nodig, denkt Ortega, die rector is van het Protestants Theologisch Semi narie (SET) in Matanzas. Het vele kerkelijke diakonale werk komt de regering in de huidige economische crisis goed van pas. Bovendien moeten de ker ken het regime helpen om de versmade waarden van de revo lutie levend te houden. De 'nieuwe mens' is er na veertig jaar revolutie nog steeds niet. Door de opmars van de dollar en de consumptiemaat schappij komen waarden als eerlijkheid en dienstbaarheid onder druk te staan. En laten oprechtheid en zorg voor de naaste nu net kernbegrippen van het evangelie zijn. Ortega: „Eigenlijk zegt de regering te gen de kerken: help ons." Natuurlijk kent Ortega de kri tiek dat de kerken zich door Fi del laten gebruiken om de faca de van het in ontbinding verke rende communistische systeem overeind te houden. Ze gelooft heilig in een voortgaande kriti sche dialoog met de regering. ,,Als je je afzijdig houdt, kun je de ontwikkelingen niet beïn vloeden. Bovendien weten de kerken al jaren met klachten en kritiek de weg naar de autoritei ten te vinden." Tijdens een ontmoeting met 69 protestantse leiders, vooraf gaand aan het historische paus bezoek in januari 1998, luister de Castro volgens Ortega maar liefst drieëneenhalf uur zwij gend naar allerlei klachten over misstanden in de Cubaanse sa menleving. „En luisteren is echt niet gemakkelijk voor hem." Ortega is enkele dagen in Ne derland op uitnodiging van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken. De dienst missionair en diakonaal werk en oecumene van de drie Sa- men-op-Wegkerken onder steunt Ortega's seminarie fi nancieel. Het SET, in 1946 op gericht door de presbyterianen, anglicanen en methodisten, vertegenwoordigt nu vijftien protestantse kerkgenootschap pen en is de enige oecumeni sche theologische opleiding op Cuba. De opleiding van geestelijk leiders verdient volgens de rec tor hoge prioriteit. „Het SET werkt aan de vorming van het geweten van de mensen, zodat zij niet zwijgen over onrecht volk was in tijden niet zo open lijk blootgesteld aan het christe lijk geloof. Het recente festival van 49 protestantse kerken was sinds het pausbezoek het tweede grootschalige kerkelijke evene ment in Cuba. De televisie zond de hoogtepunten, net als de pauselijke missen, rechtstreeks uit. Voor het eerst sinds de re volutie in 1959 mochten de honderdduizenden gelovigen op openbare plaatsen bijeenko men. Het Plein van de Revolu tie in Havana was het decor van de massale slotbijeenkomst. Niet alleen de pinksterkerken maar ook de gevestigde protes tantse kerken maken in Cuba een groei door. De doorgaans conservatieve evangelicalen lig gen volgens Ortega qua sociale en politieke betrokkenheid ach- ke da De Cuba theologe lia Ortegi aa bezoek bl Samen o[ Weg-kerl in Leus( ter bij hun broeders en zi in de rest van Latijns-Am Daarom heeft ze één rede het einde van het Amerik; 21 ten met hun geld en in tenminste buiten de deur het embargo ophoudt, ko; een invasie van Amerikil predikers. Dat wordt een I bleem."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14