Bavaria koopt Herschi van Hero Philips blijft inzetten op cd-recorder estprobleem voor groot teel simpel op te lossen fruitmasters verloven zich Aarzelend met Greenery k Economie Laatste Butterfahrt ABU: flexwet kost 1.200 uitzendkrachten contract Altavista in handen CMGI EIM: miljoen werklozen wil direct aan het werk Meer duurzame energie uit afval Aantal kleinere bedrijven in EU fors toegenomen VOENSDAG 30 JUN11999 RKj CAO geestelijke gezondheidszorg rond itrecht De afgelopen nacht is de CAO voor de geestelijke ge zondheidszorg rondgekomen. Vakbonden en werkgevers sloten een akkoord dat tot 1 maart 2001 loopt. De 57.000 verplegers krijgen op 1 juni drie procent meer loon. Hier komt in juni 2000 nog eens twee procent bovenop. Verder komt er voor 1999 een eindejaarsuitkering van één procent. En in 2000 een eenmalige uitkering van één procent. Extra aandacht werd besteed aan de crisisdiensten bij de Riagg's. De onderhandelingen bleven voor al steken op de compensatie voor avond- en nachtwerk, die in 1996 kwam te vervallen. Zwaluwnest goed voor klein fortuin 2 bangkok Zakenlieden in Thailand hebben een nieuwe manier ontdekt om geld te verdienen. Ze lokken zwaluwen naar verla- 1 ten gebouwen om ze daar een nest te laten bouwen. De nesten worden 'geoogst' en verkocht aan restaurants. Per kilo leveren 1 zwaluwnesten ongeveer 2.600 gulden op. Ze gelden als delica- o tesse, bijvoorbeeld in vogelnestjessoep. In de stad Pakpanang 3 staan inmiddels dertig lege gebouwen en speciaal aangelegde 9 constructies om de zwaluwen te lokken. De vogels nestelen ge- 3 woonlijk in afgelegen rotsholen. In de gebouwen zijn waterval- 7 len aangelegd en draaien geluidsbandjes met vogelgeluiden om gjde zwaluwen ertoe te bewegen een nest te bouwen. McDonald's verzweeg ongelukken o.washington Hamburgergigant McDonald's betaalt de Ameri kaanse overheid 8,5 miljoen gulden omdat is verzwegen dat op speelplaatsen bij restaurants ongelukken zijn gebeurd. Meer 5. dan vierhonderd kinderen in de VS hebben iets opgelopen door ie spelen op de 'Big Mac Climber'. Het beruchte klimrek in de vorm van een hamburger is inmiddels verwijderd. Veel kinde ren vielen ervan af. De 'Tug-N-Turn', een ronddraaiend hobbel paard, leverde ook al veel blessures op. McDonald's en de over heid maakten toen afspraken over melding van ongelukken. Nieuwe callcenter in Enschede inschede Telecom TeleServices, een joint venture tussen KPN :n SNT Holding, vestigt in Enschede een callcenter dat binnen o twee jaar vijfhonderd nieuwe banen moet opleveren. De onder- ïeming heeft al vestigingen in Utrecht en Capelle, waar in totaal 750 mensen werken. Tot de klantenkring behoren onder meer overheidsinstellingen, een autoverhuurder, een postorderbe drijf en een voedingsconcern. Het bedrijf is ook betrokken bij v-acties. Start neemt schulden over van ASV touPADe schulden die zijn ontstaan bij ASV Diensten, de ge- lopte samenwerking van de uitzendbureaus Vedior en Start en /an de arbeidsbureaus, komen terecht bij Start. ASV leed in het y -erste halfjaar enkele miljoenen verlies. Het bedrijf moest grote obrojecten aanpakken, zoals het begeleiden van reorganisaties. °pij ASV werken duizend mensen. Gisteren bereikten Start en de ionden een akkoord over een sociaal plan. Niemand wordt ge- ïldwongen ontslagen. Jnilever koopt Zweedse sauzen RotterdamUnilever heeft de Zweedse sausmerken Slotts, Koc- zkens en öhoy gekocht. In de overeenkomst met Kraft Freia Ma- Rabou is ook afgesproken dat de bijbehorende fabrieken in Ga- wie en Uppsala overgaan. De Zweedse merken in tomatensaus, nosterd, ketchup, kruiden en barbecuesauzen zijn goed voor jgben omzet van 89 miljoen. Met deze aankoop is Unilever in één ïkeer sterk vertegenwoordigd op de Zweedse sausmarkt. De ^Iransactie, waarbij 160 mensen van werkgever veranderen, iglvordt nog dit jaar afgerond. /instdeuk bij Dura Vermeer 'Rotterdam-hoofddorp Bouwer Dura Vermeer heeft 1998 afge- ökloten met een nettowinst van 14,2 miljoen. In 1997 bedroeg de gezamenlijke winst van de voor de fusie bestaande bedrijven sa- ojnen 25 miljoen. Het resultaat werd nadelig beïnvloed door 11,3 miljoen eenmalige fusiekosten en kosten bij het afstoten van Rnkele onderdelen. De omzet van de vorig jaar ontstane groep Bteeg in 1998 met slechts twee procent naar 1,4 miljard. Voor -het lopende jaar verwacht Dura Vermeer een verdere groei. \§roefin Friesland veelbelovend i° lojsti 10istermar gpd 11 :stig boeren in Tytsjerkstera- 11 el en Achtkarspelen zullen de lemende jaren aantonen dat 10 :t mestprobleem grotendeels 11 op te lossen. De ammoniak- tstoot en nitraatuitspoeling in 12: melkveehouderij kan met }°igeveer 75 procent worden te- i De boeren gebruiken veel j inder kunstmest en aange- ïokst veevoer en ze stimuleren 10fet biologisch bodemleven. Het }oas krijgt daardoor een andere ïoiedingswaarde en koeien 'jij heiden daardoor 'betere' 9 est af. Zo ontstaat een gezon- 9 ;re kringloop. 7 Wetenschappers van de 4iindbouw Universiteit Wage ngen zijn enthousiast over de rste ervaringen. Jaap Dijkstra, imens landbouworganisatie NLTO bij het project betrokken, spreekt van een veelbelovende ontwikkeling. Ook voor de kip pen- en varkenssector, de grootste veroorzakers van het mestprobleem, kunnen de er varingen van het Friese project voor een doorbraak zorgen. De boeren krijgen bij het pro ject steun van de universiteit en de NLTO. Al gebleken is dat koeien zelfs meer melk produ ceren bij deze vorm van 'duur zaam boeren'. De aanpak biedt dan ook kansen voor de hele sector en niet alleen voor klein schalige bedrijven. Volgens de laaiend enthousi aste hoogleraar Van der Ploeg van de Landbouw Universiteit is dit het meest vooruitstreven de onderzoek op dit gebied. Hij vindt dat de overheid haast moet maken met ondersteu ning van het project. ldermalsen anp fruittelers die zijn verenigd j Fruitmasters hebben de eer- 2,7^e stap gezet op weg naar sa- 2 11 Jen werking met Greenery, ver- o i jt de grootste handelsorgani- Jtie voor groenten en fruit. 2 i&n een volledig samengaan is 00'J>g geen sprake, o o, Greenery en Fruitmasters zet- 6 in samen een vennootschap 0 'b om al hun fruit te verhande ent heti veüing en directe ver- xentvs'op aan supermarktketens), jen. Bije coöperaties zelf blijven bui- oM~' de hisie. ,,Op dit moment is onvoldoende draagvlak bij leden voor een samengaan", us voorzitter Van Haarlem Fruitmasters. Deze aarzelende houding "iordt mede veroorzaakt door p financiële problemen bij reenery. erkent hij. Die orga- 7.470-ikatie, twee jaar geleden ont- 'laan uit een fusie, heeft forse ïo.oo-ihiezen geleden. Binnenkort 4oeten de leden (de tuinders) i lei pus ,„^:De eemshaven Na 23 jaar komt er een einde aan de zogeheten 'Buttferfahrten' van de rederij Kamstra. Zo'n 4,5 miljoen dagjesmensen vertrokken vanuit Delfzijl en later vanuit de Eemshaven richting Borkum om goedkoop parfum, sieraden, rookwaar en drank in te slaan. Eenmaal buiten de territoriale wateren gingen de verzegelde kasten met onder meer drank en sigarettenautomaten aan boord open. Het gezellige boottochtje, dat vooral Duitsers trok, is onmogelijk geworden omdat de Europese Unie vanaf morgen verbiedt dat er nog belastingsvrij wordt gewinkeld bin nen de EU. Die maatregel treft ook de taxfreewinkels op luchthavens en veerboten. foto anp karel zwaneveld Onterechte 'bombarie' FNV Bondgenoten het contract van diegenen die al langer voor een uitzendbureau werken niet verlengen. Daar door kunnen ze ook niet in dienst treden van de uitzendor- amsterdam anp Ongeveer 1.200 uitzendkrach ten komen vanaf 1 juli zonder contract te zitten. Dat blijkt uit onderzoek door de uitzendkoe- pel ABU. FNV Bondgenoten be weerde begin deze maand dat tienduizenden uitzendkrachten er uit zouden vliegen. Bondge noten is verheugd over de cij fers die nu bekend zijn gewor den. „Dat kunnen we vieren", aldus bestuurder Westerhof. ABU-directeur Heij is minder verheugd over de 'bombarie' die Westerhof heeft gemaakt. Door invoering van de wet Flex en Zekerheid kunnen uit zendkrachten als zij lange tijd hebben gewerkt een vast con tract krijgen. Uitzendbureaus kunnen volgens de overgangs regeling per 1 juli nog één keer Westerhof beweerde dat veel uitzendbureaus deze gelegen heid zouden gebruiken om van personeel af te komen. De ABU ontkende dat steeds en ging er vanuit dat het om hoogstens vierduizend mensen zou gaan. Morgen zitten partijen weer om de tafel over de CAO. Die geldt voor ongeveer 780.000 uit zendkrachten op jaarbasis. De ABU is er voorstander van dat de CAO algemeen verbindend wordt. Dat moet ook gelden voor uitzendkrachten die nu nog het loon betaald krijgen voor de sector waarin ze werk zaam zijn. new york krf-anp de zoekmachine nog verder in de internetbranche. CMGI is in vesteerder in meer dan veertig bedrijven die op het wereldwij de net actief zijn. Door het be lang dat nu in CMGI is verwor ven, pikt Compaq daar ook een graantje van mee. CMGI heeft al een groot be lang in een andere zoekmachi ne: Lycos. Dat was het bedrijf begin dit jaar bijna kwijtgeraakt nadat Lycos besloot samen te gaan met de mediagroep USA Networks. CMGI kon zich ech ter niet vinden in de overname prijs, waardoor de fusie werd afgeblazen. Het Amerikaanse computer concern Compaq heeft beslo ten Altavista, fabrikant van een zoekmachine voor internet, af te stoten. Nieuwe eigenaar is de investeringsmaatschappij CM GI, die er 4,9 miljard gulden voor neertelt. CMGI betaalt de aankoop met aandelen. Com paq krijgt daardoor een belang van 16,4 procent in de investe ringsmaatschappij. Bovendien behoudt het zeventien procent van de aandelen in Altavista. Paradoxaal genoeg duikt Compaq door de verkoop van Frisdrankenpoot naar 300 miljoen liter per jaar Miljardeneis vitaminekartel washington anp Bierbrouwer Bavaria gaat zijn frisdrankenpoot bijna verdubbelen met de aankoop van Herschi. De Brabantse familie-onderneming neemt het merk en de fabriek in het Limburgse Hoensbroek over van Hero. Bavaria gaat ook frisdranken van Hero produceren maar de merknaam blijft eigendom van Hero Nederland. De fabriek maakt jaarlijks ruim 130 miljoen liter frisdrank. Bavaria zelf maakt al jaren zo'n 170 miljoen liter cola, sinas en dergelijke van de merken 3-Es en Dr.Food. lieshout anpprocent). Ook in bier maakt Bavaria huismerken. Met de nieUwé dochter Wordt Bavaria De toekomst van de Herschi-fabriek is sterk in huismerken. De helft van de door de overname bepaald niet veiligge- productie van de Hoensbroekse fabriek steld. Bavaria wil de nieuwe dochter al- betreft die huismerken. De rest is Her- lereerst inkrimpen. Nog onduidelijk is schi (twintig procent) en Hero (dertig hoeveel banen dat kost. Bij de Herschi- fabriek werken nu 130 mensen. Volgens een woordvoerder van Hero speelt de vestiging financieel quitte. Over twee jaar zal de fabriek vrijwel zeker worden gesloten. Volgens Bavaria- topman Swinkels kan alleen de weg- werpfles de fabriek nog redden. De fris- drankbranche discussieert over de toe komst daarvan. Als de wegwerpfles ge meengoed wordt, kan de Herschi-fa briek open blijven. Mocht de branche vasthouden aan de gebruikelijke statie- geldfles, dan zal Bavaria het merk Her schi in de eigen fabrieken produceren en 'Hoensbroek' sluiten. In Hoensbroek staat namelijk een dan overbodig gewor den productielijn voor wegwerpflessen. Hero wil zich vanaf nu richten op het 'uitbouwen van het merk Hero'. Niet al leen de traditionele confituur en fris drank, maar ook nieuwigheden zoals het populaire Fruitontbijt moeten de merk naam dragen. Hero heeft Herschi ooit in de markt gezet als het goedkopere merk. De laat ste jaren heeft Hero er niet veel meer in geïnvesteerd, wat zich uitte in een licht dalend marktaandeel. Overigens zijn beide merken kleintjes in de frisdrank wereld: in Nederland wordt er 1,34 mil jard liter van gedronken. Coca-Cola is veruit het grootste merk. Amerikaanse producenten van voedingsmiddelen en diervoe ding eisen twee miljard gulden schadevergoeding van de con cerns Roche, BASF en Rhöne- Poulenc wegens prijsafspraken en verdeling van de wereld markt. Eind vorige maand leken ze het eens over een schadever goeding van een miljard. Vol gens de Financial Times is ech ter nog meer bewijsmateriaal naar boven gekomen, wat de ei sen heeft opschroefd. De con cerns vormden al negen jaar een kartel voor de vitamine- markt. Telewerken kan .Af files verminderen den haag anp Door telewerken hoeven tijdens de ochtendspits in de driehoek Amsterdam-Utrecht-Den Haag 10.000 automobilisten minder de weg op. De files zijn daar mee niet opgelost, maar het zorgt wel voor meer 'lucht' op de snelwegen tussen die ste den, waar 's morgens 185.000 automobilisten bumper-aan- bumper staan. Dat concludeert het Telewerkforum in een giste ren gepresenteerd onderzoek. Veel deelnemers aan het on derzoek (96 procent van 449) zien wel wat in eerst een paar uur thuis werken en dan later naar kantoor. Ze verwachten dat hun Werkgevers er geen probleem mee hebben. Verschil met bestaande initiatieven is dat het alleen gaat om telewer ken tijdens de ochtendspits. Te lewerkforum verwacht dat de doelstelling in vier jaar haalbaar is. Voorwaarde is dat het minis terie er zestig miljoen gulden in steekt. OP ZOEK NAAR EEN BAAN IN DE CAD/CAM/CAE? Een medewerker houdt het verbrandingsproces in de gaten van de oven bij Afvalverbranding Zuid-Neder land bij Moerdijk. foto anp gerritde heus moerdijk gpd vrijwel zeker een verplichte bij drage leveren om Greenery fi nanciële speelruimte te geven. Mogelijk gaan de twee coöpe raties in de toekomst alsnog nauwer samenwerken. „De ko mende twee jaar onderzoekt een commissie wat de beste or ganisatievorm is. Die commis sie bestaat uit fruittelers", aldus Van Haarlem. Greenery en Fruitmasters hebben elk zo'n 200 miljoen gulden omzet in fruit. Samen beheersen ze zeventig procent van de Nederlandse markt. Het oprichten van een gezamenlijk commercieel bedrijf moet nog worden goedgekeurd door de Nederlandse Mededingingsau toriteit. De samenwerlang kan besparingen opleveren, onder meer door te snijden in het aantal veilingen. Een interimdi rectie moet de mogelijkheden onderzoeken. Bij Fruitmasters werken 170 mensen, bij de fruitafdeling van Greenery iets minder. ujuj lu. jobiueb.nl Directies van elf afvalverbran dingsinstallaties hebben de overheid gisteren beloofd te po gen veel meer energie uit afval verbranding te halen. In drie jaar moet de energieproductie met 23 procent omhoog. In ruil daarvoor krijgen ze maximaal 100 miljoen gulden subsidie. De geproduceerde warmte van de vuilverbrandingsinstal laties wordt ondermeer ge bruikt voor de verwarming van woningen, tuinbouwkassen en voor industriële processen. De totale hoeveelheid energie was in 1998 voldoende om één mil joen huishoudens een jaar lang van elektriciteit te voorzien. Per kilo afval is de energie-op brengst de afgelopen jaren sterk gestegen; één kilo afval is ge noeg om een lamp van 60 watt tien uur te laten branden. Voor de uitvoering van het convenant met de overheid hebben de afvalverbranders de Vereniging Regulerende Ener giebelasting Afvalverbranders (Vereba) opgericht. Belangrijk onderdeel is de levering aan stadsverwarmingsprojecten of nabijgelegen industrieën. Dat moet in Rotterdam, Alkmaar en Amsterdam gaan gebeuren. Verder investeren de bedrijven in de ovens, opdat deze meer uren per jaar werken. Ook wor den energiezuinige apparaten aangeschaft. zoetermeer anp Een miljoen werkloze Neder landers zou onmiddellijk een geschikte baan accepteren als die op een presenteerblaadje werd aangeboden. Dit conclu deert het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) na een telefonische enquête onder 1.70Ö huishou dens. Volgens het EIM beschikt Nederland over een omvangrij ke zogeheten stille arbeidsre serve. Daarmee is het 'vrijwel onmiddellijk' mogelijk een groot deel van de 150.000 be schikbare vacatures in het mid den- en kleinbedrijf op te vul len, stelt het instituut. Uit het onderzoek blijkt dat de stille arbeidsreserve voor ze ventig procent bestaat uit vrou wen. Een kwart heeft lbo, een derde mavo/mbo en een derde hoger onderwijs. Slechts acht procent heeft alleen basison derwijs genoten. Volgens onderzoeker Van Hoesel reageert deze categorie werklozen niet op advertenties of op oproepen van de arbeids bureaus. „De mensen houden zich letterlijk stil. Ze kennen de weg op de arbeidsmarkt niet, zijn ontmoedigd geraakt door enkele slechte ervaringen of hebben simpelweg last van drempelvrees." Van Hoesel zegt ervan over tuigd te zijn dat de stille ar beidsreserve te activeren is, mits de juiste aanpak wordt ge kozen. „Je moet deze mensen heel gericht benaderen. Er is een omslag nodig in de ar beidsbemiddeling. Nu wordt er naar een bepaalde persoon ge zocht om een vacature te ver vullen. Je moet dat omdraaien. Je gaat uit van de persoon en vervolgens zoek je daar een baan bij." Veertig procent van de men sen bevindt zich in Flevoland, Gelderland en Overijssel. In Friesland, Groningen en Dren the gaat het om zeventien pro cent. De Randstad herbergt 34 procent van de stille reserve. In de zuidelijke provincies be vindt zich slechts negen pro cent. Van Hoesel heeft geen verklaring voor de regionale verschillen. brussel anp amsterdam gpd Philips blijft ondanks heftig verzet van de platenmaatschappijen zwaar inzetten op zijn commercieel succesvolle cd-recorders. Tegen de achtergrond van een dreigend verbod door de Europese Unie brengt Phi lips in september vier nieuwe, verbeterde cd-recorders op de markt. „Wij verwachten dat het mogelijk blijft voor de consument om een kopie voor eigen gebruik te ma ken", zei Adri Baan, baas van de divisie Consumentenproducten, gisteren. De cd-recorder bestaat al sinds de jaren tachtig. Maar sinds Philips vorig jaar een serie goedkope apparaten voor thuisge bruik op de markt bracht, heerst er grote opschudding in muziekland. Platenmaat schappijen hebben de introductie aange grepen om hun gevecht tegen het thuisko- piëren kracht bij te zetten. Maandag pre senteerde de belangenvereniging NVPI nog een 'onderzoek' waaruit zou moeten blij ken dat vooral scholieren als waanzinnigen illegaal kopiëren. De lobby van platenmaatschappijen en muziekhandel heeft ertoe geleid dat de Eu ropese Unie een wetsvoorstel behandelt dat het thuiskopiëren moet verbieden. „Maar dat is een voorstel. Het heeft het weliswaar de eerste ronde van de behande ling door het Europese parlement gehaald, maar dat betekent niet dat het ook een wet wordt", zei Baan gisteren. Sinds vorig najaar zijn ongeveer 1,5 miljoen cd-opnameapparaten verkocht, ter waarde van 1,2 miljard gulden. Philips, aanvanke lijk de enige maar na gebleken succes snel gevolgd door de Japanse concurrenten, haalde daarvan een kwart binnen. Baan verwacht komend jaar vier maal zoveel cd- recorders te verkopen. De nieuwe cd-recorders -een mini-uitvoe ring, een 'dubbeldeck', een topmodel en het massamodel voor zo'n achthonderd gulden- zijn verbeterd. Het mislukken van een opname wordt verkleind. Verder gaat het wissen -bij gebruik van cd-rewritables- sneller. Het dubbeldeck heeft 'disc-jockey'- mengmogelijkheden Baan: „Met deze apparaten mikken we op nieuwe categorieën gebruikers, ook die een goede geluidskwaliteit eisen." In de wereld staan volgens Baan 800 miljoen cd-spelers uit, waarvan er het afgelopen jaar 130 mil joen over de toonbank gingen. Daarnaast blijft Philips ook inzetten op de dvd-tech- niek, de hoogwaardige opvolger van de cd- techniek, Volgend jaar komt er ook een dvd-recorder op de markt. Het aantal kleine en middelgro te bedrijven in de Europese Unie is de afgelopen jaren toe genomen. Eurostat, het Euro pese bureau voor de statistiek, schat dat er rond 1995 twee miljoen nieuwelingen zijn bij gekomen. Tegelijkertijd zijn tussen de 1,6 en 1,8 miljoen bedrijven verdwenen. De hele EU telt nu zo'n achttien miljoen kleine en middelgrote ondernemingen (kmo's). Ze zijn goed voor 66 procent van de werkgelegen heid en 55 procent van de om zet in het Europese bedrijfsle ven. Nederland bood de vrucht baarste grond aan deze be drijfstak, blijkt uit het rapport dat Eurostat gisteren publiceer de. De sector groeide er in 1994 met 66,7 procent. Ook elders in de EU was het nettosaldo posi tief. Alleen in Groot-Brittannië waren er meer sluitingen dan nieuwkomers. De meeste kmo's zijn actief in de handel en horeca: 6,8 mil joen. Maar ook de industrie (2 miljoen) en de bouw (2,4 mil joen) tellen veel kleinere onder nemers. Ze zijn een zeer be langrijke motor voor de groei van de werkgelegenheid, con stateert Eurostat. In de tak wer ken relatief veel vrouwen, jon geren en parttimers. Ook in Midden- en Oost-Eu ropa is het midden- en kleinbe drijf in opmars. Eurostat telde er in 1995 3,3 miljoen. Meer dan in de EU gaat het om indu striële bedrijfjes, die mede ont staan na privatiseringen. Ze bieden werk aan meer mensen dan in het westen. Het aantal eenmans- en tweemansbedrijf jes is er gering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9