Zwaar weer op komst voor Noordwijk Binnei 'Het is bijna normaal dat jongens aan je zitten' Van Rij vervangen helpt niet, de partijen bepalen de koers Wie Van Rij geen democra noemt, doet hem onrecht a< WOENSDAG 30 JUN11999 Meningen REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-5: De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brievt met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT OnderkoningVan Rij maakt veel los in de stad Oud-wethouder Ton Kohl- beck van Oegstgeest faxte me dit weekeinde een brief (zie el ders op deze pagina) waarin hij zijn beklag doet over 'de opvallend kritische toon' die het Leidsch Dagblad de afge lopen maanden zou aanne men tegenover de Leidse wet houder Van Rij. En dat terwijl hij 'een sociaal-democratische wethouder is die voor de stad Leiden de afgelopen jaren met name op het gebied van de stadsvernieuwing, buitenge woon veel heeft bereikt en de stad weer op de kaart heeft ge zet als een woon- en werkge bied met toekomst'. Bladerend door de kranten van de afgelopen maanden is mij niet opgevallen dat de krant Van Rij met 'een opval lend kritische toon' tegemoet treedt. Wat wel opvalt, is dat er bijna geen dag voorbij gaat of Van Rij staat in de krant. Dat is niet voor niets, de PvdA-wethouder heeft de be langrijkste en zwaarste be stuurlijke portefeuille, hij is lo co-burgemeester, hij is de langstzittende wethouder uit het college en de eerste man in de grootste partij van de stad. Niet voor niets wordt Tjeerd van Rij (net als illustere voorgangers als Tesselaar en Kret overigens) 'de onderko ning van Leiden' genoemd. De combinatie van invloedrij ke functies maakt dat alles wat hij doet of nalaat van beteke nis is voor de stad en dus re acties van burgers uitlokt. De krant doet daar verslag van en die verslaggeving roept vervolgens weer reacties van lezers op. Het Leidsch Dag blad verschijnt in 21 gemeen ten. Ik heb de afgelopen twee jaar over geen enkele politicus zoveel brieven en telefoontjes gekregen als over Van Rij. Al leen vandaag al zouden we zonder veel moeite een pagina kunnen vullen met lezersbrie- ven die reageren op zijn be leid. Dat doen wij niet. Vaak gaat het om woede-uitbarstin gen van mensen die zich op de een of andere manier te kort gedaan voelen. De mees te drukken wij niet af, omdat de informatieve waarde gering is. Het zou aan de andere kant ook raar zijn om in de brie venrubriek volledig voorbij te gaan aan wat Van Rij bij indi viduele Leidenaars losmaakt. Voor de balans in de brie venrubriek is het goed dat Ton Kohlbeck zijn partijgenoot te hulp schiet, maar op de ba lans in het werk van de redac tie lijkt mij weinig aan te mer ken. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Wethouder Van Rij vervangen, zoals H.J.P.M. Nijssen voorstelt in een ingezonden brief in de krant van 22 juni, om zodoende een einde te maken aan stads uitbreiding - en inbreiding - helpt niet. De koers die Van Rij vaart, wordt bepaald door de politieke partijen. Kortgeleden is de regio nog met het rijk overeengekomen om nog eens een paar duizend woningen er bij te bouwen als verdichting van de bestaande woningvoorraad. Maar wat wil je anders als je het een natuur lijk en economisch gewenst proces vindt dat jaarlijks zo'n 150.000 asielzoekers en andere migranten hier hun heil zoe ken. Als wij er in slagen om ze aan het werk te helpen, hebben we weer bereikt dat onze eco nomische groei met een paar procent is opgeschroefd. Economische groei wordt al jarenlang toegeschreven aan onder andere bevolkingsgroei. Als die er niet meer is, krijgen we te maken met leegstand van woningen (de schrik van de so ciale woningbouw)dalende prijzen op de huizenmarkt en afnamen van de economische groei. Geen leuk scenario voor poli tiek links (PvdA) en rechts (WD). En vandaar dat we paars te zien krijgen: de blinde leidt de lamme. J. Boerakker, Leiden. Noordwijk Binnen heeft zijn tuinda- Als je dit zo vertelt, zal iedereen zich gen weer gehad. Een traditie, geïnspi- verbazen. Maar ik heb het over het reerd op de vroegere kruidencultuur postkantoor in de Boekerslootlaan en in het dorp en te vergelijken met die de Digros in de Kerkstraat. Want van de Amsterdamse vrijmarkt op Ko- nuchter beschouwd zijn dit louter ninginnedag. Een schot in de roos, die overslagbedrijven. Het lijkt heel nor combinatie van oude dorpssfeer on- maal: het postkantoor dicht bij de der de lindebomen, mensen en de su- kunst en tuinroman- permarkt als trekker tiek. Voor Noordwijk HP/HIIF de andere win- iets om zuinig op te UrÊlwIE kels. Toch is het een zijn. Deze toeristi- rare zaak: want in sche attractie staat geheel los van Noordwijks naam als badplaats. Het is het karakter van het oude Noordwijk Binnen dat het onmisbare decor vormt. Op zulke dagen vergeet je dat er nog iets anders aan de hand is in dit dorp achter de duinen. De oude kern, bui ten de beschermde Voorstraat en het Lindenplein, gaat al jaren gebukt on der de aanwezigheid van twee over slagbedrijven. Die zitten er heel legi tiem en passen zelfs in het 'normale' Nederlandse ruimtelijke-ordenings- beleid. Daar kijkt u van op want dat is nieuw voor u. Overslagbedrijven zijn toch ondernemingen waar goederen van het ene transportmiddel in het andere worden geladen zoals in ha vens en op bedrijventerreinen? In Noordwijk Binnen? Inderdaad. Het ene bevindt zich in een woonstraat aan de westkant van de oude kern en de goederen die daar dagelijks 's morgens in alle vroegte naar toe worden gebracht worden in de loop van de ochtend overgeladen in een 400-tal auto's die voor een groot deel afkomstig zijn van onder nemingen aan de andere kant van de kom. De rit naar de overslag en terug kost tijd. Men kiest daarom voor de kortste weg dwars door de kern en met de voet op het gaspedaal want het gehaalde moet op tijd binnen zijn. Het andere overslagbedrijf bevindt zich in hartje dorp. Het gaat hier om veel grotere hoeveelheden en dus zijn de auto's voor de aanvoer ook veel groter. Het lossen gebeurt naast de eeuwenoude St. Jeroenskerk wat hin derlijk is voor andere auto's die zich door het dorp spoeden omdat de doortocht dan enige tijd is versperd. Het is de bedoeling gedurende de ge hele dag tot in de avond de goederen over te laden in honderden kleinere auto's. De goederen worden vervol gens via dezelfde wegen weer terugge bracht naar de buitenkant van de kern maar nu dus in andere auto's. Een en ander levert schrikbarende geluidscij- fers op. Ir. AJV.M. van den Berg is stedenbouwkundige, architect en Noordwijker. Hij schreef een opinie over (de toekomst van) Noordwijk Binnen. dat postkantoor bevinden zich 464 postbussen waar je voor elke bus apart bijna altijd met een auto naar toe gaat. En is het nog van deze tijd dat er een supermarkt is die vereist dat magazijnen op wielen zich dreu nend door de nauwe straatjes worste len waarna honderden auto's de spul len ophalen en naar huis brengen door diezelfde straatjes? Tot voor kort vonden we het heel gewoon dat je een vertrek binnen kwam dat blauw stond van de rook. En nu is zelfs Schiphol verboden ge bied voor rokers. Stel je voor dat in eens de klok werd teruggezet; je zou het er meteen benauwd van krijgen. Stel dat het Leidseplein ineens weer vol stond met blik; iedereen zou vin den dat hem iets waardevols was ont nomen. We moeten ons realiseren waar we mee bezig zijn. Zo is het in Noordwijk Binnen nodig stil te staan bij iets dat vanzelfsprekend is gegroeid en dat tot voor kort normaal werd gevonden maar dat over enkele jaren achter haald zal blijken te zijn. Als dat niet meer te herstellen valt, wordt het ach terhaalde een achterlijke zaak. De Voorstraat en het Lindenplein - en ook andere mooie straten in ons Noordwijk Binnen - zullen als hoog gewaardeerde historische plekken steeds unieker worden. Ooit zullen er stemmen opgaan om ze echt autoluw te maken. Als ze het overleven. Want er is zwaar weer op komst. Zulke plek ken vragen bescherming onder ande re in de vorm van een bufferzone zo als te doen gebruikelijk in de ruimte lijke ordening bij kwetsbare gebieden. De vereniging 'De Oude Dorpskern' heeft al eerder voorgesteld het gebied van het beschermde dorpsgezicht te vergroten; er is gelukkig nog steeds veel authentieks waar mensen op af komen, ook badgasten. En hoera, er zijn aanwijzingen dat het doorgaande verkeer uit de route langs de twaalfde- eeuwse kerk en het prachtige Linden plein verdwijnt en de vrachtauto's richting centrum de kwetsbare straten moeten vermijden. Maar het zware weer komt deson danks. Nieuwe ontwikkelingen drei gen. Het autobezit neemt nog steeds toe. In kernen waar ouderen - zonder auto - plaats maken voor jonge twee verdieners gaat het extra hard. De parkeerplaatsen moeten daar op de bon. Het Lindenplein in Noordwijk Binnen. 'Straten als deze zullen als hooggewaardeerde historische plekken steeds unieker wor den'. Dirk van den Broek, de Digros dus, vestigde zich in 1980 in de Kerkstraat en trekt, zoals overal, veel klanten. In middels is die supermarkt daar een begrip geworden en kennelijk onmis baar voor de winkels er omheen.Toch gaat het daar niet goed. Er is leegstand en sommige winkels horen op andere plekken. Zowel in 1975 als in 1990 is na on derzoek er op gewezen dat er een te grote spreiding van winkels is. Maar de winkeliers in de Molenstraat die dichter bij de grote woonbuurt aan de oostkant van het dorp zitten, lijken er weinig voor te voelen om volgens de bedoelingen naar de Kerkstraat te ver huizen. Ook al hebben ze nu veel te weinig parkeerplaatsen te bieden. Er zit veel halfslachtigs in het win- kelbeleid in Nederland. De gemeen ten laten het onderzoek naar reilen en zeilen van het winkelapparaat over aan de belangenvereniging van de winkeliers. De aanbevelingen worden dan meestal kritiekloos vertaald in een bestemmingsplan. Dan volgt sloop van panden en aanleg van par keerplaatsen en vervolgens moet dan maar worden afgewacht wat er uit de bus komt. Soms slaagt het, soms volgt er onbegrijpelijk lijkende leegstand of een branchesamenstelling die niet be doeld is; zoals dus «in Noordwijk Bin nen. Mede op grond van zo'n onderzoek wil het gemeentebestuur in de nieuw te bouwen wijk Bronsgeest aan de zuid-oostkant van Noordwijk geen concurrerende voorzieningen. Inte gendeel, die wijk met circa 1400 wo ningen - of een deel daarvan bij te genvallers - is aangewezen op de Kerkstraat. En bij de opzet dat cen trum te versterken, lijkt het logisch er Albert Heijn te vestigen. Het bestem mingsplan voorziet in voortschrijden de sloop en aanleg van parkeerplaat sen. Die zullen bij lange na niet ge noeg zijn, zeker niet als AH er ook nog bij moet, want die eist altijd voldoen de 'eigen' parkeerplaatsen. Dus wordt overwogen een parkeergarage aan te leggen en gaan er stemmen op om het grote parkeerterrein naast de rk kerk te voorzien van een extra laag. Stel je eens voor hoe dat er uit zal zien en. hoe luguber dat 's avonds zal zijn. Dat nieuwe overslagbedrijf, Albert Heijn dus, in het hart van Noordwijk Binnen, past op geen enkele manier in andere ontwikkelingen. Drie belangrijke vragen rijzen: 1. Het is bij de presentatie van het re cente inventarisatierapport voor een verkeersstructuurplan voor Noordwijk nog eens duidelijk geworden dat het vooral in Noordwijk Binnen goed mis is met de veiligheid en de leefbaarheid als gevolg van het verkeer. Hoe valt een nieuwe Albert Heijn te rijmen met de noodzaak daar iets aan te doen. archieffoto dick hogewon 2. Het begint er steeds meer naar te zien dat Bronsgeest aanzienlijk ner zal worden dan aanvankelijk bedoeling was. En ook al zouden 1400 woningen worden gerealisei weten we nu al dat Voorhout over aantal jaren wellicht fors zal zijn groeid. Richting Bronsgeest, met getwijfeld aantrekkelijke en mode voorzieningen. Moeten we dan voorzichtig zijn met grootschalige anderingen in het hart van Noordt Binnen? 3. Er worden door verkenningen provincie en rijk steeds duidelij contouren zichtbaar van een ontv keling aan de westkant van Noordv waar al officieel voorzien is in een verbinding met Katwijk, Leiden en phen. In de volgende eeuw zul daar woningen komen. En winkels! Welke wethouder(s) wil(len) mei die kennis nog verantwoordelijk v den gesteld voor weer grote inve: ringen in de Kerkstraat? Bij de afgelopen tuindagen was weer meer belangstelling voor o beelden van het vroegere Noordi Binnen. Alsof er sprake is van wetmatigheid, 'de Wet van Noordv Binnen': hoe meer er verdwijnt, de meer oude prenten in de stallet1 Het lijkt me tijd worden dat het sc wordt gekeerd. IR. A.A.M. VAN DEN BERG Klankbord Met 83 procent is het aantal Nederlandse kinderen - bijna uitsluitend jongens - dat zich tussen 1990 en 1996 moest verantwoorden voor de rechter vanwege een seksueel delict spectaculair gestegen. De score van het laatste onderzoeksjaar bedraagt 683 keer. In de helft van het totale aantal gevallen kwam het tot een veroordeling. De cijfers, afkomstig van de seksuoloog J. Frenken van de Leidse universiteit en van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO), volgen kort op de gebeurtenissen in Boxmeer waar een 13- jarige jongen een meisje van 7 vca rachtte en op die in Wassenaarse Tikibao, waar op één dag één verkrachting en dertien c. landingen werden geteld. Ook hier waren de daders, net als hun slachtoffers trouwens, minderjarig. Van uitzonderlijke incidenten is kennelijk allang geen sprake meer. Hoe komt dat zo? En wat valt er tegen te doen? Seksuoloog J. Frenken van de Leidse universiteit: ,,De ver krachting en de aanrandingen in Wassenaar zijn in zoverre uitzonderlijk dat ze zich in een zwembad voordeden. De mees te seksuele delicten worden na melijk gewoon op straat ge pleegd, in een discotheek of in de kroeg. Dat in het Tikibad mannen en wouwen voorlopig gescheiden moeten zwemmen, vind ik zo gek nog niet. Hope lijk is hiermee de discussie on der jongens geopend. Ze moe ten zich herbezinnen op de ma nier waarop ze met meisjes om gaan. Een groot deel van de verklaring voor de stijgende cij fers is de toegenomen aangifte bereidheid waardoor ook de ze denpolitie actiever is geworden op dit gebied, evenals het open baar ministerie. Los van de aangiftebereidheid is er ook een absolute stijging van het aantal seksuele delicten door minder jarigen. Er is een parallel met de toenemende criminaliteit in het algemeen. Wat je ertegen moet doen? Ik pleit voor lessen rela tievorming op de basis- en middelbare scholen. Daarin moet dan ook aan bod komen hoe je met je seksuele impulsen dient om te springen. Preventie dus." Rianne van de Kindertelefoon (0800-0432): „Ik studeer on derwijskunde en het pleidooi voor meer aandacht op scholen voor relatievorming, steun ik. Kinderen moeten vooral be wust worden gemaakt van de ernst van dit probleem. Maar ik geloof er niet in dat scholen normen en waarden kunnen opleggen. De invloed van thuis is in dit verband belangrijker. In 99 procent van de gevallen dat kinderen met de Kindertelefoon bellen over seksueel misbruik, gaat het overigens om misbruik door volwassenen." Directeur H. de Vink van de protestants-christelijke basis school Samen op Weg in Al phen aan den Rijn: ,,ln het al gemeen wil ik zeggen: als er een maatschappelijk probleem is, wordt er te snel geroepen dat het onderwijs het maar moet oplossen. Nu is het weer seksu eel misbruik, de volgende keer vandalisme. Wij kunnen niet él- Het Tikibad in Wassenaar. Jongers en meisjes zwemmen daar tegenwoordig gescheiden. foto gpd le problemen oplossen. Hier op school doen we niet aan speci fieke lessen over seksualiteit: seksueel misbruik van minder jarigen is bij ons niet aan de or de. VVel besteden we op school aandacht aan sociale vaardig heden in bredere zin; hoe je met elkaar omgaat en met el- kaars gevoelers." Japke van Malde, woordvoer ster van Ichtus Hogeschool - Pabo Oegstgeest: „Relatievor ming is een onderwerp dat, ze ker op de basisscholen, in veel lessen aan de orde kan komen. Daarvoor hoef je niet speciaal wekelijks een uur uit te trekken. Als je bij voorbeeld de dag be gint met de krant, dan brengen gegarandeerd de kinderen zelf het bericht over de gebeurtenis sen in het Tiki-bad ter sprake. Relatievorming gaat trouwens niet alleen over seksualiteit maar ook over macht en pes ten. Als het goed is, wordt het pleidooi van de heer Frenken reeds in praktijk gebracht. Scholen die zeggen dat dergelij ke problemen zich niet voor doen, slaan de plank mis want ze moeten ook aandacht schen ken aan zaken die zich buiten school afspelen." Mariska (16) uit Rijnsburg, ex- leerlinge van de tuinbouw school van het AOC Groen College: „Op school is het bijna normaal geworden dat jongens seksuele toespelingen maken of aan je zitten. Dat vind ik niet echt leuk. Je lichaam is toch iets van jezelf. Meestal geef ik een klap en dan is het over. Ze pro beren het toch even uit, denk ik. Het gebeurt steeds vaker, ook bij anderen. Meisjes gaan naar een leraar om het te mel den en de jongens worden dan gestraft. Soms gaat dat straffen best ver. Dan worden ze in het openbaar belachelijk gemaakt. Zo moest één van de daders op de tuinbouwschool in een kan tine op een tafel zitten, met in elke hand een spons waar hij steeds in moest knijpen. Die sponzen moesten borsten voor stellen. Die jongen heeft zich daarna nooit meer misdragen. Het hielp dus wel. Ik vind wel dat de school meer aandacht aan dit soort dingen moet be steden. Erover praten helpt, denk ik. De oplossing in het Ti kibad in Wassenaar waar jon gens en meisjes nu gescheiden moeten zwemmen, vind ik be grijpelijk, maar niet echt leuk. Als je met een groepje gaat en de jongens willen zwemmen, kan ik dus niet het water in." Jeugd- en Zedenpolitie Hol lands Midden: „Dan moet u mijn chef hebben en die is heel moeilijk te pakken te krijgen. Hij zwerft van hot naar her." E. van Dorp-Osinga, arts bij het Rutgershuis in Leiden: ,,Ik heb de indruk dat seksueel mis bruik vaker voorkomt onder al lochtone jongeren. Jongens uit andere culturen hebben in Ne derland vaak problemen met hun 'man-zijn'. In hun eigen cultuur zijn ze vanzelf een macho, maar wat hier van hen wordt gevraagd, kunnen ze nog niet waarmaken. Hier zijn di ploma's en prestaties van be lang. Jongens kunnen hun draai niet vinden, zitten in een tus senfase, voelen zich daardoor snel minderwaardig en gefrus treerd. Ze hebben ook moeite met het aangaan van relaties. De kans bestaat dat ze hun frustratie afreageren op dege nen die beter presteren op school: meisjes. Het is een ge compliceerd probleem dat ook te maken heeft met de manier waarop ouders thuis met elkaar omgaan. Het is wel van belang dat met deze jongens op school wordt gesproken over de vraag: wanneer ben je een vent?" Willemijn, scholiere uit Rijns burg (16): ,,Ik heb er nooit mee te maken gehad. Er zijn altijd wel 'ns jongens die in je kont knijpen, maar ik heb mijn mondje bij, dus daar zit ik niet zo mee. Ik ken wel een vriendin op een andere school die er last van heeft gehad. Ze wilde er nooit over praten, dus wat er precies is gebeurd, weet ik niet. De jongen die het had gedaan, is van school verwijderd. Ik zit nu op de verzorgingsschool waar jongens en meisjes niet echt met elkaar omgaan. Ik zit in een klas met alleen meisjes. Dat is ook niet leuk: echt saai." CAROLINE VAN OVERBEEKE WIM KOEVOET De afgelopen maanden neemt het Leidsch Dagblad een opval lend kritische toon aan tegen over de Leidse wethouder Van Rij. Naar de redenen hiertoe kan ik slechts gissen; ik volg de gebeurtenissen, zij het met be langstelling, toch op afstand en zonder voldoende kennis van zaken. Afgelopen zaterdag vermeld de de krant dat Van Rij een 'standje' had gekregen, een ver maning van de commissie be roep- en bezwaarschriften, we gens het uitblijven van bericht over het niet in behandeling nemen van een nieuwe bouw vergunning. Zulke standjes be grijp ik; je bent als wethouder verantwoordelijk, ook als dui delijk is dat hier een ambtelijke fout is gemaakt. Maar wat mij zwaarder op de maag ligt, is de ingezonden brief van H.J.P.M. Nijssen in de krant van 22 juni. De brief, door het Leidsch Dagblad zo smake lijk mogelijk geplaatst, kan niet anders dan karaktermoord wor den genoemd. De kop van het artikel ('Vervang Van Rij door iemand die de democratie recht doet') en het fotobijschrift ('Wethouder T. van Rij: reserve brugwachter') dienden als on dersteuning voor een tekst die zó grof was dat het Leidscch Dagblad met het bekende be roep op de vrije meningsuiting daarmee niet weg zou mogen komen. Met name de passage over het uiterlijk van de secondant van de wethouder en diens daaraan gekoppelde vermeen de bezit van jacht of zeilboot is de briefschrijver - maar ook de krant die dit afdrukt - onwaar dig. Ik bezit zelf geen vaartuigen en wordt, althans door mijn vrienden, regelmatig van boef achtig optreden beticht. Maar toch ben ik in mijn jaren als ge meentebestuurder, in de toch waarlijk niet rimpelloze Oegst- geester gemeenschap, nooit zo behandeld. Ook niet door het Leidsch Dagblad. Want uiteindelijk blijft het gaan om een lid van een vereni ging van huiseigenaren, dit zwaar heeft tegen de koms! een flat. Wellicht heeft hij wellicht is die flat wanst misschien kan het ander misschien zelfs verdiendi presentatie op de inspi avond niet de schoonheids Maar laten het Leidsch Dag en haar lezers dan wél w dat Leiden nog altijd een gi tisch woningtekort heeft, daardoor de woningpr sneller stijgen dan elders ii land en dat het van levei lang is dat ook jongeren hier kunnen blijven vestige Als de Grote Polder - geli - niet doorgaat en Valken voorlopig ook niet, dan is ven denken aan bouwen ii staande wijken misschien iets meer dan een druppe de gloeiende plaat en nog enige alternatief. Tjeerd van Rij is een gem tebestuurder met visie, di leurstelling na teleurste verwerkt en dóórgaat met hij het grote belang van de| denaren meent te mi doen. Geen Wibaut missi nog, of Boekman en zeker Drees, maar een sociaal-di cratisch gemeentebestui die overal - en zeker in Haag - de weg weet. Die de stad Leiden de afgelopi ren, met name op het g< van stadsvernieuwing, bi gewoon veel heeft bereikt stad weer op de kaart heel zet als een woon- en wei bied met toekomst. In mijn jaren als tegenspt de regiocollega heb ik hem vendien leren kennen als ter zake kundig, betrouW en loyaal. En als het ging die altijd zo spannende tq strijdige belangen van i twee gemeenten, dat kost mij weinig moeite om toe tt ven dat achteraf gezien Tj vaker gelijk had dan ik. Zo'n man verdient een b< behandeling, ook door Leidsch Dagblad. Ton Kolilt (wethouder 1980-11

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20