ïxtra subsidie voor elefoon-hulpdienst Aanmerkingen op de evolutietheorie Trianon Theater Docos bouwt 'futuristische' tribune Leiden Regio Nottinjj» Hill Dertig maanden cel geëist voor brandstichting in flat Beethovenlaan ONDERZOEK 2I3OZH3CIN0 OENSDAG 30 JUNI 1999 a wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 'i'nanciële injectie provincie e drie Telefonische Hulpdiensten van Zuid-Holland, aaronder die van Leiden en omgeving, krijgen tot en et 2003 aanvullende subsidie van de provincie. De lidse THD moet samen met de collega's van Rijnmond Dordrecht een plan maken voor de besteding en de rdeling van het extraatje, dat in totaal 250.000 gulden draagt. pen wim koevoetuur per week actief, kampt al jaren met geldzorgen terwijl het beroep dat erop wordt gedaan steeds groter wordt. In 'piekja ren' worden de vrijwilligers meer dan 10.000 keer gebeld door mensen met uiteenlopen de problemen. Leidse THD, een instelling het gebied van de geestelijke zondheidszorg, kan de extra bsidie bovenop de jaarlijkse 0.000 gulden, goed gebrui- n. De dienst, zeven maal 24 Nostalgisch Filmtheater met het Grootste Doek Breestraat 31 tel. 5123875 Première vanaf do. 1/7 Notting Hilfl de romantische zomérfilm dag. 14.15+ 19.00 21.30 JULIA ROBERTS HUGH GRANT VAN DE MAKERS VAN 'BEAN' AND 'FOUR WEDDINGS AND_A_ a Eerdere verzoeken aan de ge meente Leiden en de zorgverze keraars om financiële steun, le verden niets op. In 1997, toen de dienst 25 jaar bestond, luid de de toenmalige directeur, mevrouw G. van Immerzeel, de noodklok tijdens een symposi um in Holiday Inn. De situatie was toen zelfs zo nijpend dat de koffie en biscuitjes voor de vrij willigers waren gerantsoeneerd. Het werd ook steeds moeilijker om vrijwilligers te werven want er was geen geld genoeg om reiskosten te vergoeden. De nieuwe directeur, me vrouw I. Bodt, is dan ook blij dat er nu dan toch extra geld op tafel komt. Ze onthoudt zich van een oordeel over het lange uitblijven van de aanvullende subsidie. „Politieke besluiten vallen nu eenmaal niet van het ene op het andere moment." Ze denkt dat het extra geld vooral zal worden gebruikt om de professionele THD'ers, on der wie zijzelf, meer uren te la ten werken. „Vrijwilligers wer ven, administratie en nieuwe geldbronnen aanboren zijn dingen waarvoor de betaalde krachten verantwoordelijk zijn maar waarvoor we te weinig tijd kregen." Ze wijst erop dat ook in de nieuwe financiële situatie de THD meer geld nodig heeft om te kunnen functioneren op de wijze die in een rapport is be schreven. „Dat rapport heeft de provincie, onze geldschieter, la ten opstellen. Niet wijzelf." Een getekende impressie van de nieuwe tribune van Docos. leiden «janneke de jonge Ruim driehonderd rode stoel tjes onder een doorzichtig dak. Vanaf die plek wordt over ge ruime tijd het spel op het hoofdveld van de Leidse voet balvereniging Docos bekeken. „Wij denken dat dit niet alleen een aanwinst is voor Docos, maar ook voor de gemeente Leiden", sprak M. Verburg, voorzitter van de pr-commissie van Docos, gisteren bij de pre sentatie van de tekening. „Deze zeer representatieve tribune moet van Docos een mooie thuishaven maken." Het eerste ontwerp dat Docos bij de gemeente indiende, werd door de welstandscommissie afgewezen. Het was te hoog. Uiteindelijk is Docos eigenlijk wel blij met die afwijzing. „Het tweede ontwerp vinden we alle maal veel mooier. Onze dank dus aan de gemeente", grapte Verburg. Behalve het doorzich tige dak, dat zelfs 'futuristisch' genoemd wordt, heeft de tribu ne als tweede bijzonderheid dat de achterkant een aantal kleed kamers herbergt. Nu het ontwerp is goedge keurd, rest er nog slechts één puntje van onzekerheid: de fi nanciering. Docos wil hiervoor subsidiegevende instanties aan schrijven, waaronder de ge meente Leiden en NOC*NSF. Daarnaast moet er geld binnen komen via sponsors. De eerste sponsor van de tribune is al be kend: Van der Poel Verzekerin gen. Na negen jaar legt dit ver zekeringskantoor de functie van hoofdsponsor neer, maar blijft wel betrokken door sponsoring van een deel van de tribune. Gisteren werd meteen de nieu we hoofdsponsor bekendge maakt. Voortaan prijkt de naam van Knijnenburg Verzekeringen op de shirtjes. In eerste instantie worden de kosten van de nieuwe tribune geschat op zo'n vijf a zes ton. „Maar die kosten moet je niet Docos gaat maatschappelijk Behalve als voetbalclub ziet Docos zich ook als educatieve instelling. Naast voetballen wil de club de jeugd normen en waarden bijbrengen. Het afge lopen weekeinde hield Docos haar jaarlijkse jeugdweekein- de en gaf dat dit jaar voor het eerst een maatschappelijk thema mee: 'Docos gaat Euro pa in'. Docos ontving hiervoor een materiële bijdrage van de Europese Commissie in de vorm van een groot aantal T- shirts. caps, pennen een een officiële vlag van de Europese Unie. „We hopen dat door middel van dit weekeinde Eu ropa wat meer gaat leven bij de jeugd", aldus jeugd voorzit - ter R. van de Kamp. De ko mende jaren zal het jeugd- weekeinde steeds zo'n maat schappelijk thema meekrij gen. „We willen de jeugd op een speelse manier kennis la ten maken met allerlei facet ten van het leven." te star zien", haastte Verburg zich te zeggen. „We willen na melijk een hoop bezuinigen door middel van zelfwerkzaam heid. We hebben er dan ook het volste vertrouwen in dat het gat, dat er nu nog is, gedicht gaat worden." Mede door ont brekende financiële middelen kan nog niet gezegd worden wanneer de bouw begint. Voor het eind van het jaar wil Docos echter een begin gemaakt heb ben. Annexatiediscussie komt weer op gang leiden ruud sep In de Leidse raad wordt weer openlijk gesproken over de an nexatie van een stuk van een buurgemeente voor de bouw van een nieuwe Leidse woon wijk. Terwijl de PvdA een plei dooi hield voor de aanleg van een nieuwbouwwijk op nieuw Leids grondgebied, liet ook GroenLinks-wethouder J. Lau rier zich uit over een grenswij ziging ten gunste van Leiden. Hij suggereerde dat Leiden te zijner tijd een nieuw asielzoe kerscentrum zou kunnen bou wen in Valkerhout. Op de vraag vanuit de WD of de eventuele bebouwing van het huidige marinevliegkamp niet een zaak van de gemeente Valkenburg zal zijn, antwoord de Laurier eenduidig: „Ik hoop van niet." PvdA-fractieleider R. Hille- brand waarschuwde dat er in Leiden 'achterblijverswijken' dreigen te ontstaan. Zo gauw er een flinke nieuwe woonwijk be schikbaar komt, ontstaat het gevaar van leegstand in de min der aantrekkelijke wijken. Al leen door daar flink te investe ren, kan dat gevaar volgens Hil- lebrand worden afgewend. Het geld dat daarvoor nodig is moet Leiden volgens de PvdA halen uit de winsten die de gemeente kan maken bij de ontwikkeling van een nieuwbouwwijk die daarvoor dus wel op nieuw Leids grondgebied moet verrij zen. Voor een nieuwe Leidse wijk komen op dit moment de Grote Polder in Zoeterwoude en het marinevliegkamp in Val kenburg in aanmerking. C. Vergeer (SP) ging gisteren als één van de weinigen in te gen de pleidooien voor ge biedsuitbreiding. „Annexatie is geen oplossing. Daarmee strijk je de buurgemeenten alleen maar tegen de haren in." den haag/leiden persbureau cerberus Vóór brandstichting in een flat aan de Beetho venlaan in Leiden is gisteren bij de Haagse recht bank tegen een 26-jarige Leidenaar een celstraf van dertig maanden geëist. Officier van justitie, mr. E. Visser achtte ondanks de hardnekkige ont kenning van de man bewezen dat hij op 14 fe bruari van dit jaar zijn eigen flat in brand gesto ken heeft. De flat brandde geheel uit. Volgens de officier heeft de 26-jarige aan heroïne verslaafde man een groot risico genomen; De vlammen hadden kunnen overslaan naar andere appartementen. Als motief noemde de officier wraak van de man op zijn vriendin. Het tweetal was zojuist naar een nieuwe woning in Leidschendam verhuisd en aan de Beethovenlaan stond nog slechts een ge ring deel van de inboedel. Twee dagen voor de brand gaf de vriendin echter te kennen dat zij de relatie met de Leidenaar wenste te beëindigen. Op de ochtend van de brand hebben verschil lende buurtbewoners de man bij de flat gezien. De buurman zag hem aan de voordeur morrelen op het moment dat hij zelf de kat binnenliet. Be woners uit de aangrenzende Correllistraat zagen de man langs hun huis komen. Enkele minuten later zagen zij rook uit de flat komen. Belangrijk ste bewijs komt van de inmiddels ex-vriendin. Deze zegt dat haar vriend haar vlak na de brand heeft opgebeld. „De Beethovenlaan is al klaar en Leidschendam is de volgende", klonk het door de telefoon. In latere gesprekken met de politie kwam de vrouw terug op deze verklaring. Zij zei alles niet meer precies te weten. Zelf ontkent de Leidenaar tijdens de brand in de buurt van zijn woning te zijn geweest. „Ik ben die dag naar Amsterdam gegaan", zei de man. „Het was op zondag 14 februari Valentijnsdag en je gaat niet naar je oude woning als je weet dat de liefde over is." Zelfwijst de man als mogelijke schuldige naar een buurtbewoner, waarmee hij en zijn toenmalige vriendin ruzie hadden. Advo caat A. Balkende noemde nog enkele potentiële schuldigen: de ex-vriendin zelf, die geld van de verzekering wilde incasseren en een pyromaan, die de buurt al eerder onveilig maakte. Een ver zoek van de advocaat om de Leidenaar onmid dellijk in vrijheid te stellen, werd door de recht bank afgewezen. De uitspraak volgt over twee weken. DOOR QNNO HAVERMANS Mi Friese Amsterdammer Sido Mylius zet kleine stapjes om grote vragen te kunnen beantwoorden tssette en, sled Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de ^eidse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Sido Mylius. dat je details hebt geschrapt, zijn ze beter te begrijpen. Maar volgens mij mis je dan wel es sentiële dingen." In de samenvatting van zijn proefschrift The good, the bad and the fittest schrijft Mylius hoeveel moeite het vaak kostte om anderen uit te leggen wat hij precies voor werk deed bij het Instituut voor Theoretische Biologie van de Universiteit Leiden. Geen wonder, het is ook moeilijk te vatten voor een leek. Als onderzoeker in oplei ding bij een project over 'evo lutionaire genetica van ge structureerde populaties' be- keek hij drie waagstukken. Drie kleine stapjes, zegt hij zelf, 'in de waardevolle wetenschappe lijke traditie om met kleine stapjes uiteindelijk grote vra gen te kunnen beantwoorden'. Het eerste stapje behelst de zo geheten Battle of the Sexes. Vrouwtjes en mannetjes van veel dieren doen elk hun best de inspanning voor het groot brengen van jongen zoveel mogelijk te beperken. Wie daar het best in slaagt, houdt tijd over voor andere zaken: nog meer jongen verwekken bij voorbeeld. De bestaande theo rie wordt vaak als voorbeeld model in de biologie gebruikt omdat ze eenvoudig is. Mylius maakt de theorie echter be wust ingewikkelder, door er meer realistische gegevens in te stoppen. Zo voegt hij de ver houding tussen geïnvesteerde tijd en het aantal nakomelin gen toe. Zijn rekensom wordt zo moeilijk dat hij alleen met de computer goed is te maken. Maar het eind van het liedje is de conclusie dat een ongehuw de moeder minder jongen kan grootbrengen, dan een moeder Sido Mylius. die hulp krijgt van haar part ner. En die uitkomst was in de oorspronkelijke theorie niet voorzien. „Battle of the sexes is een kari katuraal model datje nergens in de natuur tegenkomt. Het is leuk om te laten zien dat je een heel ander resultaat van je ana lyse krijgt als je op een meer realistische manier kijkt. Het is voor ons een grote uitdaging om een collectieve formule te ontwikkelen, waarin je de bio logische details meeneemt en toch het model van de hele soort, de populatie, goed kunt analyseren. Je moet uitgaan foto hielco kuipers van mechanismen op individu eel niveau en daarna een soort boekhouding bijhouden om het naar het niveau van de po pulatie te vertalen. Die tech nieken zijn pas de laatste de cennia ontwikkeld. Leiden en Amsterdam hebben daarbij een grote rol gespeeld." In het tweede stapje bekeek Mylius de mogelijkheden van indringers om een biologisch evenwicht te verstoren. Hij ver geleek de momenten waarop bepaalde zalmen in de Stille Zuidzee de bovenloop van ri vieren opzwemmen om kuit te schieten en te sterven. Ze kun nen dat al na een jaar doen, maar dan zijn ze nog niet zo groot en kunnen ze minder ei tjes afzetten of bevruchten. Wachten ze langer dan lopen ze echter het risico al te sterven voor ze hun doel bereiken. In de gangbare analyses zwem men elk jaar evenveel zalmen naar zoet water. Maar in de praktijk blijkt dat jaarlijks te verschillen. Kennelijk kiezen de vissen hun strategie. Door deze realistische gege vens in te voeren, ontstaat in de analyse van Mylius een spannende competitie. Indrin gers krijgen de kans zich een eigen plek te verderven door sneller en meer jongen te re produceren. Tot verrassing van de bioloog leidt dat weer tot een tegenreactie, die zelfs als gevolg kan hebben dat de in dringer na aanvankelijk succes alsnog moet wijken omdat de rollen zich omdraaien. Sterker nog: hoe beter de indringer, hoe sneller hij weer wordt weg gewerkt. De beste wint dus niet altijd. Tenslotte zet de bioloog stapje drie, waarin hij de theorie van het optimaliseren sterk relati veert. „Dat hele idee klopt niet. De evolutie is niet iets waar steeds maar de beste wordt uit gepikt." Het doel is eerder te zorgen dat de soort bestand is (resistent) tegen indringers. Wie er in slaagt concurrenten buiten de deur te houden, be reikt de hoogste fitness. Daar voor zijn dus de eigen soort (de populatie) en de omgeving be palend. Pas wanneer binnen de populatie individuen hinder van elkaar gaan ondervinden, speelt optimalisering een rol. Dan wint degene die een terri torium kan afbakenen of vol doende voedsel voor zijn nako melingen kan vinden. „Wij noemen dat de dichtheidsaf hankelijkheid. Die is moeilijk te bepalen en onderzoek daar naar verdient dan ook aanbe veling. Het is struisvogelpoli tiek om maar wat aan te ne men." tdeLeidsch Dagblad IVEX ANNO 1899 Vrijdag 30 Juni LEIDEN - Ongetwijfeld zullen velen onzer stadge- nooten met belangstelling vernemen, dat de groote Agave americana, in den volksmond de 'honderdjari ge Aloë' genaamd, in den Hortus op weg is te gaan bloeien. Van de ouderen zullen zeker velen zich nog herin neren welk een verbazing, nu ruim een halve eeuw geleden, de aan het ongelooflijke grenzende snelle ontwikkeling van de reusachtige bloemstengel dezer plant toen teweegbracht bij de duizenden, die ter bezichtiging daarvan toestroomden. Zulk een stroom is echter evenmin wenschelijk als hij thans waar schijnlijk is, daar sedert dien tijd ook op enkele an dere plaatsen deze plant tot bloeien kwam. Maar daar staat tegenover, dat de eigenlijke be langstelling in den Hortus toen gelijk nul was, terwijl die nu met elk jaar toeneemt. Dat de bloei dezer plant daarop invloed zal hebben, is niet twijfelach tig, en wij wekken hen, die in dergelijke wonderen uit de plantenwereld eenig belang stellen, op, om zich van dien voortgang der ontwikkeling van den bloemstengel te gaan overtuigen. ANNO 1974 LEIDEN - De directeur-oprichter van de Leidse Wolspinnerij N.V., de heer A. A. Verhoef, heeft vanoch tend uit handen van burgemeester Vis de versierselen ontvangen, die behoren bij het officierschap van Oranje-Nassau. De heer Verhoef kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Wolspinnerij. foto archief leidscfi dagblad Maandag 1 juli LEIDEN - Het ziet er naar uit, dat de eeuwenoude Zijlpoort, de laatste jaren verworden tot een afbrok kelend monument, dooreen particulier gered zal worden. De directeur van de Belgische maatschappij Sokol, de heer Melkert, heeft belangstelling voor het historische bouwwerk op de Haven. Het is de bedoe ling, dat hij de Zijlpoort tegen het symbolische be drag van één gulden van de gemeente zal overne men, waarbij tevens de verplichting op hem zal rus ten om de enkele tonnen vergende restauratie voor zijn rekening te nemen. Enkele jaren geleden stelde de gemeenteraad weliswaar een bedrag hiervoor be schikbaar, maar het college van Gedeputeerde Sta ten heeft geweigerd hier goedkeuring aan te hech ten, vanwege de slechte financiële positie van Lei den. Het gevolg is geweest, dat de Zijlpoort, met de Morspoort de enige van de negen Leidse poorten, die nog bewaard is gebleven, verpauperde, Dooj- het vele verkeer, dat dagelijks onder en langs de poort rijdt, is o.a. een aantal stenen in een zijmuur losgeraakt. Melkert, directeur van het be drijf, dat ook de bouwplannen voor het Waardeiland heeft ontwikkeld, wil van de Zijlpoort een zomer huisje maken. Hij was vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar, maar een woordvoerder van de gemeente bevestigde dat inderdaad aan deze oplos sing voor de redding van de Zijlpoort wordt gedacht. De grond waarop de poort staat, zal in erfpacht wor den uitgegeven, zodat de gemeente de mogelijkheid heeft om na 75 jaar het gebouw weer in eigendom te nemen. Overigens zal de gemeenteraad aan dit plan zijn fiat moeten geven. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Juffrouw S. K. Lekx is 2 augustus veertig jaar in dienst als huishoudster bij de familie Oppelaar. Zij trad in dienst bij M. J. Oppelaar en nu werkt zij bij C. M. Oppelaar. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op ie sturen naar het U-idsch Dagblad, La.v. Leldsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB l eiden of door contante betaling aan de baile van bet Leldsch Dagblad aan de RoosevelLstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15