Gereformeerde Bond wil rem op Samen op Weg-proc^ Kerk Samenleving Patriarch Jeruzalem voorzitter Pax Christi Kinderen van één Vader WOENSDAG 30 JUNI 1999 redactie aad rietveld, 071- VANDAAG 30 JUNI Donatus leefde vermoedelijk in de tweede eeuw als bekeerde soldaat in het Romeinse 'bliksem- leger', Legio Fulminatrix. Hij wordt vereerd als heilige en martelaar, en in het Rijnland, Neder land en België als patroon tegen onweer. Zijn feest is op 30 juni, de dag dat ook vele andere martelaren van het Ro meinse rijk worden herdacht. Vooral in de Brabantse plaat sen Nispen, Handel en Helenaveen bestaat nog een specia le Donatus devotie. Armeense patriarch Karekin overleden jerevan Patriarch Karekin I, het hoofd van de Armeens- Apostolische Kerk, is giste ren op 66-jarige leeftijd in zijn residentie in Etchmiad- zin overleden. Hij leed aan keelkanker. De in Syrië gebo ren Karekin werd in 1995 ge kozen tot 131-ste patriarch van de oudste christelijke kerk ter wereld. Als eerste land aanvaardde Armenië in 301 het christendom als staatsgodsdienst. Ter gele genheid van de viering van 1700 jaar christendom, die al dit jaar begint, zou paus Jo hannes Paulus II van 2 tot 4 juli een bezoek aan Armenië brengen. Die reis werd uitge steld in verband met de ziek te van Karekin. Volledig herstel Muskens nog onzeker breda Het is nog onzeker of bisschop Muskens van Breda vol ledig zal herstellen van de twee herseninfarcten die hij kortgele den heeft gehad. De neuroloog in het ziekenhuis De Baronie is niet pessimistisch, zegt vicaris-generaal V. Schoenmakers. De bisschop moet vier maanden rust houden. Muskens werd in mei door een licht infarct getroffen, waardoor hij zijn linkerarm en -hand bijna niet meer kon gebruiken. In juni volgde een zwaarder infarct. Binnenkort verhuist Muskens, die inmiddels weer kan lopen, naar een instelling waar hij een specialistische therapie kan volgen. De belangrijkste beleidszaken worden met de bisschop doorgenomen. Hij lijdt eronder dat hij zijn werk niet kan doen, aldus de vicaris. Na het eerste infarct had de bis schop al aangegeven dat hij het rustiger aan moet doen. Dat had de bisdomstaf al veel eerder gedacht, zei Schoenmakers. Samenzang-seizoen Noordwijk begint katwijk Het Groot Rijnstreekkoor onder leiding van Jan Ver hoef en organist Cees Wassenaar treden vanavond op in de eer ste Koor- en Samenzangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk in Noordwijk. Dominee G. Herwig, die binnenkort naar Wierden verhuist, verzorgt de opening van het samenzang-sei zoen. De kerk is open om acht uur, de dienst begint een half uur later. Pastoor zegent tunnelboor terneuzen Pastoor W. Vervaet uit Axel zegende vandaag de boor die de eerste tunnelbuis voor de Westerscheldetunnel gaat graven. Een dergelijke ceremonie is volgens woordvoerder D. Kraaijenbrink van aannemer KMW gangbaar in de tunnelbouw. Het gebruik stamt uit de mijnbouw. Voor het graven van iedere mijnschacht werd een beeldje van de heilige Barbara gezegend. Zij is de beschermvrouwe van de mijnbouw en werd dat later ook van tunnelbouwers. Ook pastoor Vervaet zegende in Ter- neuzen eerst een beeldje van de heilige Barbara. De 6,7 kilome ter lange Westerscheldetunnel moet Terneuzen gaan verbinden met Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland. In 2003 moet de tunnel de veren over de Westerschelde vervangen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Herwijnen, J.C. Klein, kandidaat uit Ridderkerk; voor Vlaardingen (wijkgem. Holy- Noord), C.H. Bax te Ede. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J.P van Ark. Godefriduslaan 16, 8181 GZ Heerde; Mw. B.M. van Ginho- ven, Laan van Vollenhove 589, 3706 CS Zeist; N.W. van den Houten, Dorp 87-H, 3405 BA Benschop; K Klopstra, 2e Heer- zerlaantje 2-A, 3766 LX Soest. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Steenwijk, C M. van der Klis, kandidaat uit Stellen dam; te Wapenveld, J.J. van Es te Urk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Almelo, E.J. van der Linde te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Aagtekerke, C Neele, kandidaat te Krimpen aan den IJssel, die bedankte voor de overige op hem uitgebrachte beroepen. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Beroepen: als lerend ouderling te Kampen, te Langbroek en te Lienden, G Gerritsen te Barne- veld. huizen anp De Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk roept de her vormde synode op voorlopig niet ver der te gaan met de voorgenomen kerk- fusie van hervormden, gereformeer den en lutheranen. Een samengaan in het Samen-op-Wegproces is op dit moment niet mogelijk. De pogingen om de kerken bij elkaar te brengen, leiden volgens de Bond al leen maar tot grotere verdeeldheid en verscheurdheid in de toch al diep ver deelde Hervormde Kerk. De synode moet daarnaast beseffen, dat het draagvlak voor het SoW-proces steeds zwakker wordt. De kerkvergadering dient zich daar om opnieuw af te vragen of de huidige weg moet worden vervolgd, zo schrijft het hoofdbestuur van de behoudende Gereformeerde Bond in een open brief aan de synode. Het is een ingrijpend besluit om te komen tot een kerkfusie, terwijl er geen sprake is van geestelijke eenheid, waarschuwt de Bond. Behal ve op de grondslag van de kerk moet de synode zich bezinnen op de moge lijkheid van een federatie van de drie kerken. Verder pleit de Bond voor een her eniging met de overige zes kerken van gereformeerde signatuur die uit de Af scheiding (1834) en de Doleantie (1886) zijn voortgekomen. Die ortho dox-protestantse kerken vinden de meerderheidsstroming in de Hervorm de, Gereformeerde en Lutherse Kerken echter veel te vrijzinnig. In een brief aan de kerkenraden van de Bondsgemeenten drong de Bond er eind maart al op aan het SoW-proces bijvoorbeeld vijf jaar op te schorten. Dan zou meer ontspannen kunnen worden gezocht naar een voor allen begaanbare weg. De hervormde synodevoorzitter do minee B. van Vreeswijk zei in een reac tie vooral verrast te zijn door de na druk die de Bond legt op federatie. En kele jaren geleden wees de gezamenlij ke synode van hervormden, gerefor meerden en lutheranen deze gedachte af. „Er moeten heel wat argumenten zijn om deze wezenlijke beslissing te heroverwegen", benadrukte Vreeswijk. Hij verwacht niet dat node met opschorting zal instem De open brief hinkt volgens di ses op twee gedachten. En houdt de Bond vast aan oude tingen. Anderzijds lijkt de aai voor federatie volgens Van Vre het gevolg van de druk van de vergadering van de Bond, eind jaar. Tegenstanders van de koeie het hoofdbestuur trokken toen laatste moment een motie van ring in. a;t amman anp Patriarch Michel Sabbah van Jeruzalem is gekozen tot voor zitter van de internationale rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi. Sabbah, de eerste Palestijn die patriarch van Jeruzalem werd, volgt de Belgische kardinaal Godfried Danneels op. Danneels was sinds 1990 voorzitter van de vredesbeweging. De internationale raad van Pax Christi, die deze week in de Jordaanse hoofdstad Amman vergadert, koos met Sabbah voor de eerste keer een niet-Eu- ropeaan tot voorzitter. Hij is sinds 1987 Latijns patriarch van Jeruzalem. De in 1933 in Naza reth geboren Sabbah heeft een Jordaans paspoort. Twee jaar geleden riep de pa triarch in zijn kerstboodschap joden, christenen en moslims op zich gezamenlijk in te span nen voor vrede in het Midden- Oosten. De Israëlische regering moet streven naar een vrede die elk volk de mogelijkheid geeft zijn eigen weg te kiezen, zei Sabbah. Extremistische jo den, moslims en christenen riep hij op af te zien van ge weld. In 1992 toonde Sabbah zich uiterst bezorgd over het feit, dat de Nederlandse organisatie Christenen voor Israël het Hol land Dorp in bezet gebied ging bouwen. Het was niet duidelijk van wie dit land was. „Mis schien zullen we de waarheid pas in de hemel horen", liet Sabbah zich toen ontvallen. Tien jaar geleden zei Sabbah dat de Intifada, de gewelddadi ge opstand van de Palestijnen in de door Israël bezette gebie den, de christenen en moslims in het Heilige Land dichter bij elkaar bracht. „Zij zijn op gelij ke wijze slachtoffer van folte ringen en arrestaties. Van beide groepen worden huizen ver woest." Op de Pax Christi-bestuurs- vergadering in Amman hebben de voorzitter en de secretaris van Pax Christi Nederland, bis schop Van Luyn en Jan Grui- ters, patriarch Sabbah uitgeno digd voor een bezoek aan ons land. Dat zou moeten plaats vinden tijdens de Vredesweek in 2000. Thema van die week is Jeruzalem, stad van vrede. éAls je niet gelooft in de Here God, ga je naar de hel. Daar is het denk ik helemaal vurig. Met allemaal rare beesten, niet van die grappige. En er is he lemaal niks te doen. Je gaat vanzelf dood in de hel. Mensen die wel in de Here geloven, hebben eigenlijk twee levens. Het eerste is niet eeu wig, het tweede wel. Dat is de hemel. In de hemel zie je er hetzelfde uit als wanneer je groot bent. Misschien ben je onzichtbaar. Dan heb je ook niet meer dat gedoe over kleren, dat mensen complimenten gaan geven of dat ze zeggen dat je lelijke kleren hebt. Het is snotvervelend als mensen het de hele tijd over kleren hebben. Ik sport veel, dus ik heb altijd een trainingspak aan. Als ik later misschien een bekende voetballer word, dan kan ik mijn eigen dominee nemen. Of ik ga 's morgens naar de kerk en 's middags voetballen, of andersom. Je mag ook wel een keer de Nick Meines (10 jaar, afkomstig uit Voorschoten) vertelt over zijn geloof kerk overslaan. En anders ga je op zater dag naar de kerk. Volgens mij heb je wel kerken die op zaterdag zijn. Er zijn best veel voetballers die in God geloven, Brazilianen bijvoorbeeld. Dat zie je, want ze doen een gebed voor de wedstrijd begint. Maar als je echt heel, heel rijk bent, kan je je eigen dominee huren. Dat is ook handig! Je zit dan niet in je eentje in een grote lege kerk, maar gewoon thuis. Of in je hotel. In de kleedkamer na de wedstrijd gaat het denk ik niet. Je zit dan helemaal onder het zweet en dan komt die dominee ineens binnen. Dan denken die andere spelers: 'Is-ie wel goed bij z'n hoofd?' Da's gek, al die mannen in hun on derbroek, en dan de dominee die binnenkomt. Met tennis zou dat wel kunnen, want dan heb je in je een- tje een kleedkamer. Behalve misschien als je dubbel- spel doet. Zaligverklari herdertjes v; Fatima is na vaticaanstad afp De zaligverklaring vai twee herderskinderen wie Maria in 1917 in het tugese Fatima zou zijn schenen, is nabij. Paus hannes Paulus maandag een wonder kend, dat op hun voorsf zou zijn geschied. De schijningen hebben Fa tot een van de popult bedevaartsoorden in Et gemaakt. De erkenning van wonder is de laatste sta weg naar zaligverklarinj twee herdertjes, Fran en Jacinta Marto, zulle jongste zaligen in de ro katholieke kerkgeschie zijn die niet als marte zijn gestorven. Ze warei pectievelijk negen en jaar oud toen de H Maagd tussen 13 mei oktober 1917 zesmaal hen verscheen. Ze stierv 1919 en 1920 als gevolj een griepepidemie. De derde ooggetuige de verschijningen, Lucii Santos, is nu 92 jaar oi woont in het karmeliete klooster in Coïmbra, ta kilometer van Fatima. A zaligverklaring volgen; wens van de Portugese schoppen en veel gelo in Fatima plaatsvindt, waarschijnlijk van de zijn. Kerkelijke kringe Portugal sluiten niet ui de paus op 13 oktober Fatima komt. Het erkende wonder betrekking op een nu 69 ge Portugese vrouw uil ria. Na de twee herdert hebben aangeroepen z< in 1997 zijn genezen vat verlamming van beidi nen, waaraan ze al 21 leed. De drie kinderen he in 1917 naar eigen zi drie profetieën van ontvangen. De eerste hadden betrekking 0[ einde van de Eerste W< oorlog en de val v< communisme. De der^ alleen bekend aan zustel cia, aan de paus en aart dinaal Ratzinger, hoofd de Vaticaanse congre voor de geloofsleer. Rs ger heeft meermalen hé rucht tegengesproken df® derde profetie het eindt de wereld voorzegt. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft wolkenvel den en van tijd tot tijd regen. In het noorden vandaag nog zon, morgen af en toe regen. Maxima uiteenlopend van 18 in het zui den en rond de 22 in het noor den. Zweden: Vanuit het zuiden meer bewol king en af en toe regen. In het noorden vandaag nog zon. Maxi ma ongeveer 23 graden. Denemarken: Vandaag bewolkt en regenachtig. Vanavond geleidelijk droog en morgen perioden met zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Later op de dag in Ierland meer bewolking en opnieuw wat regen. Morgen overal van tijd tot tijd re gen. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag geregeld zon, maar ook kans op een. bui. Morgen overwe gend bewolkt en af en toe regen. Maxima rond 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar ook en kele buien. Vandaag de meeste buien in het oosten, morgen juist in het westen. Middagtempera- tuur van 20 graden in het westen tot 25 in het oosten. Portugal: Zonnig en droog. Maxima in het binnenland rond 37 graden, langs de kust iets onder de 30. Madeira: Zonnige perioden 'en stevige noordoostenwind. Middagtempe- ratuur 25 tot 30 graden. Spanje: Zonnig en heet. Maxima rond 35 graden, in Andalucie zelfs lokaal 40 graden. Canarische Eilanden: Flink veel zon, maar wel een ste vige noordoostenwind. Middag- temperatuur rond 30 graden. Marokko: Warm met flink veel zon en droog weer. Maxima op de stranden rond 25 graden, landinwaarts rond de 40 graden. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima tussen 35 en 45 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 25 en 33 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima rond 32 gra den. Italië: Vrij zonnig met enkele hoge wol kenflarden. In het noorden klei ne kans op onweer. Maxima rond de 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Middagtempe- ratuur rond de 30 graden. Malta: Flink veel zon en droog. Maxima rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het noorden van daag kans op een onweersbui. Maxima rond de 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon. Land inwaarts kans op een plaatselijke DONDERDAG 1 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 22.02 Maan op 23.38 Maan onder07.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.06 18.29 05.39 18.02 Laag 01.45 14.04 01.26 13.45 Weerrapporten 30 juni 08 u Den Helder Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Malle :a licht bew halt bew. temp neersl Malta 20 15 23.0 21 15 15.0 21 14 2.0 20 16 100 21 15 3.0 18 14 11.0 20 16 7.0 21 15 0.1 20 15 1.0 21 16 6 0 15 11 4.0 32 22 0.0 27 20 0.0 24 17 0.0 28 17 0.0 21 18 00 16 6 0 31 22 0.0 18 11 0.1 24 17 2.0 26 16 or 19 16 09 25 14 30 Split r Stockholm t Warschau I Casablanca c Johannesburg c Los Angeles t New Orleans 2 New York 2 onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vandaag later op de dag vanuit het westen droger en meer zon. Morgen zonnige perioden en overwegend droog. Maxima van 22 in het noorden tot 27 in het L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 25 20 o.o 21 3 0.0 21 17 00 30 26 0 0 27 23 4.0 31 20 0.0 23 19 62.0 23 12 3.0 34 22 00 15 12 6.0 bewolkt 2£ onweer "^T" warmtefront 0) regen sneeuw V koufront «Ét opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/mvr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. 8outerse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F Wegman. chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- k< betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binm worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen\ van het regionale nieuws uit het Leu Dagblad op geluidscassette beschikby informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G zuiden. Zwitserland: Zonnige perioden en vooral van daag ook een lokale bui. Warm met maxima van 30 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en vooral van daag kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 28 graden. Polen: Vandaag zowel zon als een enke le bui. Morgen vanuit het westen meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar ook een en kele regen- of onweersbui. Mor gen meer zon en minder buien. Middagtemperatuur 27 graden. Hongarije: Perioden met zon, maar vooral vandaag kans op een regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 29 graden. K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14