Leiden Regio Weinig steun voor herstel Zalmsnip DE VRIES RECYCLING Een zetje in de rug is natuurlijk nooit weg Aanslag Woudbes blijkt gewelddadige roofoverval rekvaartplein houdt bemiddelaars nog weg Leidsch C* Dagblad 3ENSDAG 30 JUNI 1999 071-535641*1, plv -chef herman joustra. 0 ware mishandeling Leidenaar Leiden speelt hoog spel met milieudienst een gekneusde elleboog en •ti leduitstortingen op achter- ofd, nek en rug moest een •jarige Leidenaar zich gister- ind laten behandelen in het (MC. Hij was vroeg in de jnd in elkaar geslagen op de larlemmerweg door zes jon- met stokken. Op de Mare- singel hield de politie kort na de mishandeling vier jonge ver dachten aan tussen de 15 en 17 jaar. Een 16-jarige jongen meld de zich later zelf bij de politie. Het slachtoffer, een winkelier! vermoedt dat de mishandeling het gevolg is van een vroegere weigering een van de verdach ten alcohol te verkopen omdat hij twijfelde aan diens leeftijd. )e aanslag op twee bewoners 'an de Woudbes blijkt een ui- erst gewelddadige roofover- ■al te zijn geweest. Dat maak- de politie gisteren bekend in het AVRO-programma Op poring Verzocht. Bij de over al op 7 juni werd de bewoner io ernstig mishandeld dat hij nog steeds niet aanspreek baar is. Ook zijn vriendin ,daakte gewond. Zij heeft in- niddels een verklaring kun- ïen afleggen. De uitzending van Opspo- ing Verzocht leverde gisteren ien tips op, waarvan de poli- ie vijf nader onderzoekt. Over de aard van de aanwijzingen kan de politie nog niets zeg gen. Uit de uitzending van gisteren werd wel voor het eerst duidelijk dat de twee Woudbesbewoners door de twee overvallers sieraden af handig zijn gemaakt, en de weekopbrengst van het café van de vrouw. De beide bela gers spraken gebroken Engels. Het is nog onduidelijk hoe ze de woning zijn binnengeko men. In het huis waren geen braaksporen. De politie meld de ook dat de overvallers bij hun vertrek de gaskraan had den opengezet, kennelijk in de hoop met een ontploffing sporen uit te wissen. De gemeente Leiden eist dat de regiogemeentes voor eens en voor altijd duidelijkheid geven over hun opstel ling tegenover een regionale milieudienst. In een brief aan de gemeentebesturen van Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude legt Leiden zes harde voorwaarden voor de oprichting van zo'n dienst op tafel. Het Leidse gemeentebestuur wil alleen met ge meentes die die voorwaarden volmondig onderschrijven verder werken aan een gemeenschappelijke milieu dienst. leiden/regio van afgelopen maandag. Tij- ruudsep dens die vergadering laaide de discussie over de bevoegdhe- De Leidse brief is een vervolg den van de regionale dienst op de vergadering van de stuur- hoog op. In het kielzog van de groep regionale milieudienst gemeente Alkemade begonnen ook andere regiogemeentes ex tra ruimte voor lokaal beleid op te eisen. Voor Leiden staat vast dat de deelnemers al hun be voegdheden op milieugebied over moeten dragen aan het be stuur van de nieuwe milieu dienst. Alleen dit bestuur kan vervolgens bepalen welke zaken de gemeentes op hun eigen wij ze mogen invullen. Niet alleen de discussie over de bevoegdheden, ook die over de kosten wil Leiden snel afslui ten. Iedere gemeente betaalt de kosten die ze zelf moet maken om de overgang naar de nieuwe organisatie mogelijk te maken, en iedere deelnemer moet wil len accepteren dat de kosten als gevolg van besluiten van het bestuur van de dienst omhoog zouden kunnen gaan, zo stelt de gemeente. Leiden wil voor half septem ber antwoord op de brief, en laat daarbij geen enkele ruimte voor onderhandeling. 'Voor alle duidelijkheid: een besluit met andere voorwaarden dan een duidige instemming van be trokken gemeenten zullen wij interpreteren als een nee', schrijven burgemeester en wet houders. De Leidse milieuwethouder A. Pechtold houdt er serieus re kening mee dat de regionale sa menwerking op milieugebied uiteindelijk in de kiem wordt gesmoord. „Ik vind het dan een gemiste kans, zowel voor het milieu als voor de regionale sa menwerking. Maar ik vind niet dat mij dan kan worden verwe ten dat ik de boel heb opgebla zen. Wat ik doe is de vinger op de zere plek leggen. Dat kun je beter nu doen dan wanneer we al een half jaar bezig zijn", al dus Pechtold. De Oegstgeestse wethouder G. van Eisen, voorzitter van de stuurgroep regionale milieu dienst, is op dit moment druk in overleg met zijn collega-wet houders van de regiogemeen ten. Over de inhoud en voort gang van dat overleg worden geen mededelingen gedaan. ibert minkhorst d WD in Leiden heeft ver- Tfs getracht om contact te gen met bewoners van het lonwagenkamp op het Trek- rtplein. Het onafhankelijk jidslid D. Sloos is er wel in ge- 1 te praten met bewoners, igens hem zijn zij nog lang |t bereid om te overleggen een herinrichting van het lonwagenkamp. Toch hoopt tsthouder T. van Rij (volks- Jsvesting) dat hij binnenkort Ier welkom is op het Trek- prtplein. be gemeente heeft de ver- jidingen met het woonwa genkamp vorige week op scherp gezet door een illegaal gebouwde woning af te breken. Fractievoorzitter R. Hillebrand van de PvdA vroeg zijn partijge noot Van Rij gisteravond om snefhet overleg met de woon wagenbewoners te heropenen. SP-fractieleider C. Vergeer waarschuwde de wethouder er voor dat hij dan 'voor zijn leven moest vrezen'. Volgens Vergeer is de woede bij bewoners nog enorm. LWG/De Groenen heeft over de kwestie inmiddels een keur aan vragen gesteld aan het college. De partij is het net als de SP, de WD en Sloos niet eens met het optreden van de gemeente. ïugowaard NW-Vennep Sierrecycling plasticrecycling houtrecycling archiefvernietiging n ara! Neem containerservice (072)- 571 73 62 leiden robbert minkhorst De wens van de WD in Leiden - om de Zalmsnip op honderd gulden te houden en om daar naast nog een lastenverlichting van 25 gulden voor alle inwo ners van de gemeente in te voe ren, krijgt geen enkele steun van andere partijen. De bezui nigingen die nodig zijn om het WD-voorstel te kunnen beta len, zinnen de overige fracties helemaal niet. Het alternatief van de WD op de Perspectiefnota van burge meester en wethouders werd gisteravond besproken tijdens de gemeenteraadsvergadering. Over het voorstel wordt van avond pas gestemd, maar alle fractievoorzitters van de andere partijen gaven alvast aan dat zij het niet met de ideeën van de grootste oppositiepartij eens zijn. B en W willen de Zalmsnip verlagen van 100 naar 75 gul den. Het bedrag dat ze daar door overhouden (1,4 miljoen gulden) willen ze gebruiken voor het verlagen van de woon lasten voor lagere inkomens. De WD-fractie noemt het voor stel om minima tegemoet te ko men sympathiek, maar vindt een korting op de Zalmsnip niet de juiste manier om dat te be reiken. De partij stelt daarom voor om de hoogte van de Zalmsnip gelijk te houden en komt daarnaast met het plan iedere Leidenaar 25 gulden te geven, in plaats van alleen de inwoners met een laag inko men en een hoge huur. Daar voor moet wel worden bezui nigd. Bovendien kan dan een aantal voorstellen van burge- Duidelijk is echter wel dat Voorschoten, dat een paar we ken geleden besloot niet mee te doen, bij zijn standpunt blijft. Deze gemeente vindt de bijdra ge aan het samenwerkingsver band te hoog. De brief van de gemeente Leiden verandert wat dat betreft niets, zegt milieu wethouder A. Draijer. Milieuwethouder L. Beelen van het twijfelende Alkemade was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Wethouder A. Roest van Leiderdorp zegt eerst de brief van Leiden te wil len lezen. Zoeterwoude staat nog steeds achter de oprich ting, laat wethouder milieu H. van der Kooi weten. Vlasveld weg en weer terug leiden robbert minkhorst Ze was zo boos dat langer blijven zitten echt niet meer kon. Burgemeester Jan Post- ma ontnam gisteravond in de Leidse gemeenteraad Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) het woord omdat ze iemand interrumpeerde die al iemand anders interrumpeerde. Het raadslid vond dat zo onge hoord, dat ze opstond en de raadzaal verliet. Om vervol gens binnen een uur weer aan te schuiven. „Ik ben weggelopen omdat ik niet mag praten", aldus Vlasveld. „Daar ben ik juist voor ingehuurd en gekozen." Het enige raadslid van LWG- De Groenen wil met haar vertrek ook een statement ma ken. „De burgemeester laat zijn oren teveel hangen naar de wethouders. Die vinden mij niet prettig. Die vinden dat Vlasveld te veel kritiek heeft op het beleid." De burgemeester tilt niet zo zwaar aan het incident. „Ik vond haar actie niet zo ver standig", zegt hij. „Iemand het woord ontnemen, zo erg is dat toch niet?" Hij ontkent dat hij te, veel de oren laat hangen naar de wethouders. meester en wethouders in de Perspectiefnota niet door gaan. Juist dat stuitte dinsdagavond op het verzet van de andere partijen. Ten eerste deugde de dekking die de WD voor ogen heeft volgens hen op een enkele onderdelen niet. Zo levert het minder vaak inspecteren van de riolering een besparing op van 200.000 gulden. Dat gebeurt echter al, omdat de dienst mi lieu en beheer die besparing nodig heeft om andere tegen vallers op te vangen. Het schrappen van een nieuwe bij drage voor het Foyer-project, dat is bedoeld voor opvang en begeleiding van minderjarige asielzoekers, riep weerstand op bij de PvdA en verantwoordelijk wethouder J. Laurier (Groen- Links). Wethouder A. Pechtold (D66/cultuur) klaagde dat een aantal bezuinigingen bij cul tuur verstrekkende gevolgen zou hebben. De PvdA zag wel wat in het handhaven van de Zalmsnip, maar kwam daarvoor met een geheel ander voorstel dan de WD, dat ook afweek van dat van B en W. De snip blijft intact en het ruggensteuntje voor mi nima om de woonlasten te kun nen betalen moest dan betaald worden uit een hogere op brengst van de huizenbelasting. Of dat idee het redt, is overi gens de vraag. Wethouder Kruijt van financiën liep er niet warm voor. Kritiek op verkokering in college leiden ruud sep ijetijds-activiteiten voor ver- andelijk gehandicapten. Vor- end, creatief en recreatief, et de organisatie daarvan Dudt men zich bij Centrum lub 58 aan de Gabriël Metzus- aat bezig. Zesjarigen zijn al elkom op de kinderclub of innen leren judoën. Voor de ideren is er onder meer vemmen, timmeren en coun- y and western-dansen. Bo ndien is er drie dagen per eek de mogelijkheid om te di- •ren in het 'eigen' eetcafé, et is slechts een kleine greep t het ruime aanbod. Vroeger erden verstandelijk gehandi- ipten soms weggestopt in een richting in de bossen. Tegen- oordig wonen ze zelfstandig, uis of in begeleid wonen- ojecten. Kortom, integratie acceptatie in en door de aatschappij staan voorop. )aarbij moeten de bezoekers m Centrum Club 58 wel eens worden geholpen", weet con sulente Guus van der Meer. „Zelf iets organiseren of daar toe de eerste stap zetten is moeilijk voor hen dus hebben ze een zetje in de rug nodig. Het probleem van vereenza ming dreigt als ze thuis blijven zitten. Er zijn contactproble men en de mensen hebben be perkte sociale en emotionele vaardigheden. Toch moeten ze elkaar leren kennen. Door het organiseren van allerlei activi teiten brengen wij ze met el kaar in contact. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Ze ont moeten elkaar en leren elkaar te accepteren." Daarom kijkt er aan de Gabriël Metzustraat niemand vreemd op als er uit de groep verstan delijk gehandicapten van hoog niveau het verzoek komt om te gaan wadlopen, zeilen, een avondje te gaan stappen of te gaan paardrijden. Verstandelijk De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad gehandicapten van hoog ni veau? „Ja", weet Van der Meer „dat is een groep jong volwas senen in de leeftijd van 16 tot 32 jaar. Hebben regelmatig soos of disco want behoefte aan contact met de eigen groep is groot." Vrijwilligster Linda Scheepstra ging onlangs met 16 bezoekers van Centrum Club 58 naar Rijpwetering om de paarden te bestijgen. Zij is 21, heeft in het centrum stage gelopen tijdens haar opleiding tot aktiviteiten- begeleidster en is 'blijven han gen.' Scheepstra stak een hoop tijd en moeite in het paardrij- project. Het Leiderdorpse be drijf Casco Autoschade spon sorde welwillend de busjes voor het vervoer en de Rjpse Ruiters stelden kosteloos hun tijd beschikbaar. Want de meeste van de deelnemers ver dienen bij de sociale werkvoor ziening het minimumloon en daarom moet de eigen bijdrage laag worden gehouden. In dit geval 7,50 gulden. En ook al vonden de sommige deelne mers het paardrijden in het be gin best wel eng, het werd een groot succes. „De groep straal de blijdschap en enthousiasme uit", aldus Scheepstra. „Op de terugweg werden de hele reis liedjes gezongen en werd er ge vraagd: wanneer gaan we weer? Dat zal nog wel even duren maar binnenkort staat er wél een nieuw uitje op het pro gramma. Voor een eigen bij drage van 25 gulden wordt een weekeinde gekampeerd op Kaageiland. Om de bezoekers van het centrum te kunnen la ten genieten zijn nieuwe vrij willigers en geld altijd welkom. Dus bel even: 5230800. Goekoop Voor datzelfde Centrum Club Club '58 gaat te paard in Rijpwetering. 58 is er goed nieuws. De mensen die oud-burgemeester Cees Goe koop iets hebben geschonken in het kader van zijn afscheid, zijn guller geweest dan hij had verwacht. „Je hoopt natuurlijk dat het tegen een ton aanzit", sprak de voormalig eerste bur ger gistermiddag bij het in ont vangst nemen van een cheque FOTO HIELCO KUIPERS met het bedrag. Het was echter meer dan een ton. De diverse activiteiten brachten in totaal 128.548 gulden en 11 cent op. Hiervan gaat 40 mille naar Club 58, 80 mille is gereserveerd voor het Digitaal Lokaal, een ruimte waar ouderen kunnen leren werken met internet. „Ik ben blij en geroerd dat zo- velen hebben meegedaan op zoveel verschillende manie ren", reageerde Goekoop. „Hoewel ik moet bekennen dat de acties zelfs zonder het goede doel al leuk waren." Terloops werd opgemerkt dat Goekoop persoonlijk zelfs exemplaren van het blad 'Excellence' in het buitenland heeft lopen venten. Wethouder Tjeerd van Rij had al in de gaten dat Goekoop ge noot van alle activiteiten. „Ik denk dat het belangrijkste ca deau alle aandacht is die je ge kregen hebt rond je afscheid." Goekoop lachte hier hartelijk om. Astrid van den Berg van Club 58 mocht 40.000 gulden in ont vangst nemen. „We hebben het stiekem van te voren al uitgege ven", bekende zij. Bij het nieu we clubgebouw aan de Gabriël Metzustraat is van het geld een tuin aangelegd. „Het is fantas tisch. We kruinen er barbecuen en de mensen kunnen heerlijk in het zonnetje zitten voor hun eigen clubgebouw." Ook de openbare bibliotheek heeft het geld al uitgegeven, liet directeur Hans Veen weten. Vorige week werd al bekend dat er 80 mille beschikbaar is voor het Digitaal Lokaal. „Na aanlei ding van dat krantenbericht zijn we al helemaal platgebeld. Mensen wilden weten of ze zich al konden opgeven." Goekoop koos Club 58 uit van wege haar bescheidenheid en haar 'voortreffelijke werk in de stad'. „Het Digitaal Lokaal is bestemd voor de doelgroep waartoe ik zelf behoor. Zelf kan ik het apparaat nog steeds niet goed hanteren." Goekoop hoopt dat, in tegenstelling tot hij zelf, ouderen door de komst van het lokaal niet langer digi beet blijven. eric-jan berendsen janneke de jonge De wethouders in het Leidse college zijn te veel bezig met hun eigen winkeltje, hebben te weinig oog voor zaken die hun portefeuille te boven gaan, en komen al helemaal niet toe aan hun functie van 'wijkwethou der'. Die kritiek werd gisteren geuit door nota bene de partij en die het sterkst in het college vertegenwoordigd zijn: PvdA en GroenLinks. GroenLinks-fractieleider S. ter Harmsel vertelde hoe zij met vragen over schoolzwemmen heen en weer werd gestuurd tussen de wethouders sport en onderwijs. „In het college lijkt de verkokering eerder te ver sterken dan te verzwakken", stelde zij tijdens de tweede ron de van de algemene beschou wingen. R. Hillebrand (PvdA) hield het erop dat het dagelijks be stuur van Leiden bestaat uit 'een warme bakker, een bloe mist, een juwelier en noem maar op; maar het is geen com pleet winkelcentrum'. De PvdA'er gaf overigens nog een aardig doorkijkje in de ver houdingen binnen de coalitie toen hij uitlegde waarom zijn fractie tegen een voorstel van de RPF/SGP/GPV zal stemmen. De combinaticfractie wil geld dat nu nog in de begroting staat voor het opzetten van een 'ken nisnetwerk' en het werven van nieuwe bedrijven inzetten voor maatschappelijke opvang. Hil lebrand liet weten dat de PvdA op zichzelf voor dat voorstel is, maar toch tegen zal stemmen omdat dat 'binnen de coalitie- verhoudingen' beter is. Binnen de vijf miljoen voor nieuw be leid zijn de zaken die de kleine christelijke partijen willen schrappen zo ongeveer de eni ge extra uitgaven binnen de portefeuille van CDA-wethou- der H. Kruijt. 'Autoloze zondag ook in Leiden' Net als in meer dan zestig an dere gemeenten moet ook in Leiden een vrijwillige autoloze zondag komen. Dat stelt RPF/SGP/GPV voor. Onder meer Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen hebben het idee voor een autoloze zon dag op 19 september al om armd. Leiden mag niet achter blijven, vindt RPF/SGP/GPV, omdat die gemeente 'al vele ja ren een milieubewust beleid voert' en omdat dus deelname 'in het Leidse beleid past'. Bur gemeester en wethouders voe len wel wat voor die argumen ten, maar willen het voorstel nog wat aanpassen. Hoe, dat wordt vanavond duidelijk. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13