Geld alleen lest niet de dorst Beer met klauwen In Natura Wulk in Zebravink zingt zelfde liedje Noordzee overwint vervuiling WOENSDAG 30 JUN11999 Engelenhaar is gemeen spul. Het voelt weliswaar zijdezacht aan wanneer we er de kerstboom mee versieren, maar dagen later jeuken onze vingers nog steeds als gevolg van de vlijmscherpe fragmentjes die in de huid zijn achtergebleven. Het stekelige dons dat de bekleding van de berenklauw vormt, is goed met en gelenhaar te vergelijken. Het lijkt zacht, maar bestaat uit tiendui zenden stekeltjes, die veel weg hebben van injectienaalden. Ze zijn gevuld met een vloeistof, furocumarine genaamd, die in sa menwerking met zonlicht nare effecten teweegbrengt. Furocumarine bundelt het licht, zoals een vergrootglas dit doet. Is deze stof eenmaal in uw huid terechtgekomen, door contact met een berenklauw, dan pept ze de zonnekracht zodanig op dat de huid gaat verbranden. De door het sap extra werkzaam ge maakte zonne-energie geeft niet alleen zonnebrand, maar kan ook voor hoofdpijn en zelfs koorts zorgen. Precies hetzelfde ziek tebeeld wanneer de melkwitte huid wordt blootgesteld aan het volle zonlicht, bijvoorbeeld gedurende een dagje strand. Een rare plant, de berenklauw. Waar al dat agressieve gestekei voor nodig is, weet niemand, maar wat wel bekend is, is dat meer schermbloemigen - tot welke familie de berenklauw behoort - vervelende eigenschappen hebben. Zoals de pastinaak, die over hetzelfde brandsap beschikt als de berenklauw. De als twee druppels water op de gewone peterselie lijkende hondspeterselie is zelfs dodelijk giftig, net als de naar selderij ruikende water scheerling. En zo zijn er meer gifmengers en zwarte magiërs in de schermbloemenclan. Ie ziet het de berenklauw allemaal niet aan, wanneer je hem zo groot en schijnbaar goedmoedig ziet staan te midden van het overige plantenvolk. Bóven het plantenvolk moet ik zeggen, want hij is een ware reus. Tot tweemaal manshoogte kan hij uitgroei en, daarbij beregrote bloemschermen ten toon spreidend van wel een halve meter middellijn. Ondanks dit imponerend uiterlijk vertoon laat de reus zich bijzonder vriendschappelijk in met de dwergen van de schepping: de insecten. Er zijn niet veel andere bloemen waarop insecten zo dol zijn. Maar het is wel een bepaal de categorie die een speciale band heeft met de berenklauw: vlie gen, muggen en kevers. Allemaal insecten met korte monddelen. Voor juist deze beestjes zijn de parasolvormige bloemschermen uitermate geschikt. De nectar van de platte bloempjes ligt im mers helemaal aan de oppervlakte, open en bloot, zodat de ge noemde schepseltjes er gemakkelijk bij kunnen met hun korte slurfjes, zuigsnuiten en kaken. Het voedsel ligt er voor hen voor het opscheppen, terwijl bijen en hommels gebouwd zijn op die per peuren. Op een berenklauw gedragen deze laatste zich als een ooievaar die uit een soepbord wil drinken. Bovendien is de portie nectar per bloem heel gering. Voor vliegen en kevers is dit geen probleem, aangezien zij niet raten vol larven moeten voe den, zoals wel het geval is met bijen en hommels. Vliegen en ke vers hoeven slechts voor zichzelf te zorgen en kunnen dus vol staan met nu een hapje hier, dan weer een teugje daar. Hierbij komt nóg een factor die de berenklauw favoriet maakt voor vlie gen en dergelijk spul: de geur. Deze is onaangenaam: zoetig, maar stinkend. Een echt luchtje voor vliegen. Tussen de zowel gemakzuchtige als omvangrijke klandizie van de berenklauw vinden we veel zweefvliegen. Volwassen zweefvlie gen zijn stuk voor stuk eters van nectar en stuifmeel, terwijl hun larven vraatzuchtige vleesliefhebbers zijn en zich volproppen met bijvoorbeeld massa's bladluizen. Eenmaal tot zweefvliegen uitgegroeid bekeren ze zich schijnheilig tot het vegetarisme. Pret tig voor de berenklauw, want de zweefvliegen bepoederen zich op de bloemparasols rijkelijk met stuifmeel om dit weer af te ge ven aan een andere berenklauw, zodat bevruchting tot stand wordt gebracht. Soms zit er natuurlijk ook wel eens een verdwaalde hommel of bij op de berenklauw, die voor stuifmeeltransport zorgdraagt, maar vergist u zich niet: zweefvliegen verstaan als geen ander de kunst van de mimicry. Geraffineerd bootsen ze in hun uiterlijk andere insecten na. Vooral het imiteren van bijen, hommels en wespen is geliefd. Vele zijn geel met zwart getekend en lijken hierdoor precies op wespen, andere hebben een dikke vacht en zijn bijna niet te onderscheiden van hommels. Van de overige berenklauwbezoekers wil ik er één niet onbespro ken laten: de tapijtkever. Als speelplaats en voedertafel is de be renklauw bij hem zeer in trek. Heeft u een berenklauw dicht bij huis, dan loopt u kans dat de tapijtkevers even komen binnen wippen om hun eitjes in uw vloerbedekking te leggen, waarna deze verorberd zal worden door de larven. Het is maar dat u ge waarschuwd bent! THEO SCHILDKAMP Gel tegen geslachtsziekten Een natuurlijk bestanddeel van kokosolie, verpakt in een gel, kan seksueel overdraagbare bacteriën en virussen doden, inclusief het hiv-virus. Dat heb ben IJslandse wetenschappers ontdekt. Zij benadrukken dat het om laboratoriumproeven gaat en dat nog niet is getest hoe de gel werkt bij dier en mens. Maar omdat het een na tuurlijk vet is, lijkt het onwaar schijnlijk dat de gel ernstige bij- CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1Zonder gebruik? Schaam je! (8); 5. Het pakken van wat je toekomt (8): 6. Zijn knechten hebben allemaal dezelfde naam (4): 8. Gordel in de roeiboot (4); 10. Wat men uitschakelt voor de verkoop (5); 12. Zo zacht als nat ijs (5). VERTICAAL: 1Verboden toegang voor he ren? (6); 2. Zo leer je nog 's wat! (6): 3. Onhandig sportveld (5); 4. Ruzie is niet negatief (5); 7. Pot van de toewijding (5); 9. effecten heeft, denkt dr. H. Thormar, viroloog aan het In stituut voor biologie aan de universiteit van IJsland in Reyk javik. ,,Het kan worden gebrukt als preventie maar ook als be handelingsmiddel voor bepaal de belangrijke virale en bacte- rologische infecties", aldus de wetenschapper. De 'kokosgel' zou zodoende preventief kun nen werken tegen hiv, herpes, gonorroe en chlamydia. Moeder bevindt zich in het was (4); 11. Dit gewicht heeft een Duitse klank (3). Oplossing van dinsdag: 1neer - rente - Tieren 2. kerf - freak - Afkeer 3. elan - falen - Flanel 4. keen - enkel - Elkeen 5. doel - loden - Londen 6. peil - plein - Lupine 7. tand - dante - Advent 8. kast - kaste - Kastie 9. moet - motie - Emotie 10. duit - duits - Nudist Gevraagd woord: TAFELLAKEN REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-5150 Nederlanders gaan internationale waterprojecten begeleiden De Nederlandse waterleiding- wereld gaat haar kennis en er varing meer exporteren, ook naar de derde wereld. Er zijn inmiddels acht projecten gese lecteerd, met een eigen rol voor de bevolking. Ook met acties onder het Nederlandse volk wil men de betrokkenheid bij wa terprojecten in de derde wereld vergroten. Zo is er door Leoni Jansen samen met kinderen uit dertien landen een cd volge- zongen met waterliedjes, die nu te koop is. De weinige Nederlanders die honderd jaar geleden aangeslo ten waren op de waterleiding, konden voor ongeveer één cent een hele emmer vullen met drinkwater. Nu is er water uit de kraan voor alle Nederlan ders, en nog steeds bedraagt de prijs niet meer dan een cent. In Oekraïne, waar zeventig pro cent van zijn vijftig miljoen in woners aangewezen is op de ernstig vervuilde Dnjepr, kun je in de winkel echt veilig drink water kopen. Voor drie gulden per liter. Alleen de welgestelde Oekraïeners kunnen zich dat veroorloven, de rest staat bloot aan infectieziekten als cholera, difterie en tuberculose. De voormalige Sovjetrepubliek is een van de acht landen waar met behulp van Nederlandse kennis en Nederlands geld voorbeeldprojecten te vinden zijn die moeten laten zien hoe je aan veilig en gezond water kunt komen. Initiatiefnemer is de VWN, de Vereniging voor Waterleiding- belangen in Nederland, die zich sinds twee weken bij gelegen- vervuild water. Intussen is in vijftig jaar de beschikbaarheid van water gedaald van 17.000 kubieke meter per persoon naar 7000 kuub. De verslechte ring treft in de allereerste plaats de armste bevolkingsgroepen. Om hen aan veilig drinkwater te helpen is er volgens de VWN duidelijk meer nodig dan geld. Daarom deed ze een beroep op het Nederlandse bedrijfsleven voor het leveren van deskun digheid. Pompen, putten en lei dingen moeten juist niet duur zijn, maar eenvoudig en als het kan slim in elkaar zitten. Samen met de ontwikkelingsorganisa ties Novib en Simavi en ook met Aquatech (een adviesbu reau van tien Nederlandse wa terleidingbedrijven, het KTWA en veertien zuiveringschappen) werden acht projecten geselec teerd. Een van de projecten is gesitu eerd in het zuiden van Kenia, waar 70.000 Masai-nomaden en hun één miljoen runderen en geiten een enorme dorst heb ben. Tussen 1970 en 1990 is hier een groot aantal grondwa- Drie Masai uit Kenia op waterleidingles in Assen. heid van het honderdjarig jubi leum 'Koninklijk' mag noemen, KVWN dus. De vereniging heeft een eeuw lang, via haar netwerk van 1400 leden uit de wereld van het drinkwater, kennis en ervaring op nationale schaal uitgewisseld en instituten als het KIWA (het keuringsinsti tuut) en de Vewin (de gezamen lijke waterleidingbedrijven) op gericht. Nu gaat ze die niet ge ringe expertise ook uitvoeren naar het buitenland. Voor een deel zal dat gebeuren uit zakelijke motieven. Voor een ander deel gaat het om ideële motieven. In heel veel arme landen is een groot deel van de bevolking nog steeds verstoken van veilig drinkwater. Volgens berekeningen van de Verenigde Naties gaat het om zo'n ander half miljard mensen, een vijfde deel van de hele wereldbevol king. Water is een eerste levens behoefte, en zo belangrijk dat het gebrek eraan leidt tot ziekte, i armoede en ontwikkelingsach terstand. Elk jaar weer sterven j er ongeveer vier miljoen kinde- I ren door watergebrek of door terputten geboord, maar de meeste daarvan zijn inmiddels verstopt of ingezakt. Veel van de pompen en de aggregaten zijn kapot. Een goede organisa tie voor beheer en onderhoud ontbreekt: geld om de boel weer op te knappen is er niet. De bedoeling van het Masai- project is niet alleen dat er in vijf jaar tijd ongeveer zeventig putten weer in gebruik worden gesteld, maar vooral dat ze ook in de verre toekomst nog water leveren. Op korte termijn al zul len ook een ziekenhuis en een school schoon drinkwater kun nen tappen. V erant woordelijk Bij de NV Waterleidingmaat schappij Drenthe in Assen, een van de grotere sponsors, kregen drie Masai inmiddels les in het runnen van een waterleiding bedrijfje. Zij en de andere leden van hun stammen zullen zelf eerst twintig procent van de be nodigde kosten (tussen de 7000 en 12.000 gulden per pomp) moeten bijeenbrengen én een organisatie voor exploitatie en onderhoud moeten opzetten, voordat met de reparatie wordt begonnen. Om te voorkomen dat ook deze voorziening bin nen de kortste keren onbruik baar wordt, moeten de Masai zelf de verantwoordelijkheid nemen. Daarom zullen ze voor het water wat moeten gaan be talen, zodat er voor onderhoud en reparatie een potje komt. Hetzelfde principe ligt ook ten grondslag aan de zeven overige projecten. In Oekraïne, waar de Dnjepr dertien jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjer- nobyl nog altijd radioactief ver vuild is, speelt Mama 86, een milieuorganisatie van vrouwen, een grote rol. In het zuidelijker gelegen Moldavië is door over matige irrigatie roofbouw ge pleegd op de landbouwgrond: in de afgelopen tien jaar nam de beschikbare vruchtbare grond met een kwart af. Op het platteland is geen waterleiding. Ongeveer de helft van alle wa terbronnen is besmet. Een par ticuliere organisatie, opgericht door wetenschappers van de universiteit in de hoofdstad Chisinau, wil samen met de be woners werken aan de zuive ring van drinkwater, maar be schikt niet over voldoende er varing en kennis. In Matagalpa, een stad in het noorden van Nicaragua, hou den achttien instanties van overheden tot bewonersorgani saties zich bezig met verbete ring van het beheer, de be scherming en het herstel van de rivieren Molino Norte en San Francisco. Al voordat de orkaan Mitch hier eind vorig jaar ver woestend uithaalde, was er met de stroomgebieden van deze FOTO GPD/WMD twee rivieren van alles mis. In de zuidelijke Indiase staat Karnataka is het grondwater ernstig verzilt door ondoor dachte irrigatie. Hier worden in overleg met de boeren zelf slimmere landbouwmethodes gezocht die minder energie en minder water vragen. In de Oe- gandese dorpen Kiyuya, Ka- tumba en Kitengule zijn water comités opgericht om nieuwe waterputten te gaan exploiteren en zodoende een eind te maken aan ziekte en sterfte onder de kinderen in het gebied. In Mozambique, dat strikt ge nomen voldoende zoet water heeft, blijkt het de kunst te zijn om het water bij de zestien mil joen te krijgen. In de Palestijnse gebieden in Israël (de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook) ziet het probleem er weer an ders uit. Omdat de Israëli's het slaan van nieuwe putten hier verbieden, concentreert de aandacht zich op de opvang van regenwater en wordt er ge zocht naar nieuwe technieken voor ontzilting en waterbespa ring. In de Noordzee is een enorme toename gemeten van wulken. Dit schelpdier was vier jaar ge leden zo goed als uitgestorven. Vermeende boosdoener was de verfstof tributyltine (TBT) waar mee de scheepsromp van klei ne plezierjachten wordt geverfd tegen het aankoeken met week dieren. Het natuurlijke herstel werpt de vraag op of het voor genomen internationale verbod op deze gifstof in 2003 niet voorbarig is, zo menen mariene biologen. Te meer, omdat alter natieven vaak nog slechter zijn voor het milieu. De Noordzee herstelt zich won derbaarlijk van de gevolgen van de vervuiling met TBT. Er leven weer uitbundige populaties wulken langs de kusten van En geland, Schotland, Noorwegen en Frankrijk. Dat herstel is vol ledig natuurlijk, aldus Stewart Evans van het Mariene Labora torium in Newcastle. Hij waarschuwt dat alternatieve bestrijdingsmiddelen, meestal op biologische basis, groten deels niet in de praktijk zijn be proefd. Voorzover bekend zijn ze minder efficiënt en schade lijker voor het milieu dan TBT. Zo wordt een van de alternatie ven in verband gebracht met massale planktonsterfte langs de Zweedse kust. Andere alter natieven bevatten koper, dat eveneens giftig is voor flora en fauna in de zee. De bioloog erkent het voordeel van een boeg die vrij is van zee pokken en mossels. Een schip met een schone huid verbruikt minder brandstof, waardoor minder vervuilende gassen in de lucht komen die tot zure re gen en broeikaseffect leiden. De invloed van TBT op het zee leven is sinds de jaren tachtig bekend. De stof was onder meer verantwoordelijk voor de teloorgang van de Franse oes tercultuur. In 1987 werd toe passing van de stof op scheeps wanden in Frankrijk en Enge land verboden. Uit een studie van 1992 blijkt dat tweederde van de wulken steriel was ge worden. Er werd aangedrongen op een totaal verbod in 2003 voor alle landen die aan de Noordzee grenzen. De vondst van de onderzoekers in Newcastle werpt nieuw licht op de zaak. De kolonies wulken hebben zich bijzonder snel aangepast aan de omgeving. Volgens Evans is de wulk een goed voorbeeld van hoe een soort een catastrofe te boven kan komen en de vrij gekomen plek in het ecosysteem op nieuw inneemt. De populaties broeden weer en nemen sterk in omvang toe. Het huisje van de wulk heeft een grote mond, zes tot acht windin gen en een rijke sculptuur. Bij exemplaren die op grote diepte leven is de wand dunner. Ze le ven voornamelijk op zand en slikbodems tot 200 meter diepte. Voedsel bestaat uit aas en levend gedierte. De eitjes worden in een grote cocon afgezet, wel duizend bij elkaar. Toch ontwikkelt zich maar een klein percentage, om dat de eerst uitgekomen larven de andere opeten. In Nederland spoelt hij vaak aan op het strand. 5.5 7.5 Een zebravink zingt altijd hetzelfde liedje. Maar het vogeltje onthoudt dit repertoire alleen als hij voortdurend reacties hooi op zijn zangpartij. Zonder feedback of bij verstoring ervan gaat de zebravink anders zingen. Dat blijkt uit onderzoek aan de universiteit van Pasadena in Californië. Anders dan een kanarii leert een volwassen zebravink geen nieuwe liedjes meer. Zijn beperkte repertoire bouwt hij op tijdens zijn jeugd door goed t luisteren naar voorbeelden. Tot nog toe werd gedacht dat de aangeleerde motieven en notenvolgorden altijd stabiel bleven. Een experiment met doof gemaakte vinken bewijst echter dat dit niet zo is. Dove vinken gaan ineens heel anders zingen, gaa zelfs stotteren en kunnen geen wijs meer houden. Dat was een teken dat blijvende feedback wellicht nodig is om een leven lang steeds hetzelfde te kunnen fluiten. Die veronderstelling is verder onderzocht. Vijf mannelijke ze- bravinken werden ondergebracht in plexiglas kooien, geschei den van een vrouwtje dat ze alleen konden zien. Hun geluid werd opgenomen, door een computer in een andere volgorde gezet en op dezelfde sterkte afgespeeld. Na een paar maanden in deze omgeving veranderden vier van de vijf vogels hun com 8, posities. Zowel de opbouw van de liederen als het tempo en de lengte ervan veranderden dramatisch. Nadat de verstoorde feedback was gestopt herstelden de zebravinken zich lang zaam. Na acht tot zestien maanden herinnerde een mannetje zich weer zijn zelf gemaakte compositie en zong weer het hoogste lied. Dolfijn spreekt tegen dolfijn Een dolfijn kan zijn gedachten direct overbrengen aan een an-, q dere dolfijn, zo is gebleken uit onderzoek. De Zweedse bioloog Blomqvist heeft onderzocht dat dolfijnen him ideetjes niet al tijd zo maar in de groep hoeven te gooien, maar dat ze zich heel specifiek tot een van hun soortgenoten kunnen richten. Dolfijnen communiceren met elkaar door te 'klikken'. Sommi ge van die klikgeluiden worden op zo'n hoge toonhoogte geuil dat de mens ze niet kan hóren. Door een ontvanger op de staart van een dolfijn te monteren wist marinebioloog Christel Blomqvist ze toch hoorbaar te maken. Blomqvist ontdekte zo dat een dolfijn met die hoge 'kliks' geluidsgolven kan produ ceren die de vorm van een smalle straal hebben, net als een lichtspotje. Zo kan flipper precies bepalen wie hem hoort. Dergelijke klikgeluiden komen het meest voor als dolfijnen ru zie hebben. „Dan is het handig om je woede op een specifieke soortgenoot te kunnen richten. Zo kan de dolfijn laten zien da hij niet boos is op de hele groep", aldus Blomqvist, die verbonden is aan het aquari um in de gerenommeerde die rentuin van Kolmaarden. Wat dolfijnen elkaar nu precies te zeggen hebben blijft een raad sel, zegt de bioloog. Maar ook daar verricht hij onderzoek naar, door te bestuderen hoe dolfijnen reageren op bepaal de klankuitingen van hun soortgenoten. „Het zal echter nog wel een hele tijd duren De dolfijn kan zijn gedachten voor we precies begrijpen wat direct overbrengen. ze zeggen", erkende Blomq FOTO GPD/EUROCOLOR vist. Oerknaltheorie bewezen Het Europees Laboratorium voor Deeltjesfysica (CERN) heeft i een technologisch geavanceerd experiment de oerknaltheorie opnieuw bewezen. Dat gebeurde door de zogeheten asymme trie van materie en antimaterie aan te tonen. Wetenschappers van CERN richtten een protonenstraal met grote snelheid op een doel. Bij deze botsing ontstonden deeltjes materie en anti materie die vervolgens op verschillende manieren uit elkaar vi 'cl len. Daarmee werd volgens een woordvoerder van het laborant rium onomstotelijk vastgesteld dat er geen absolute symmetric™ tussen materie en antimaterie bestaat. Deze absolute symme- T trie staat de theorie van de oerknal in de weg, omdat anders t materie en antimaterie elkaar wederzijds zouden moeten op- 1° heffen. In dat geval waren het heelal en de aarde nooit ont- M1 staan. Wetenschappers gaan ervan uit dat bij de oerknal iets ?P meer antimaterie dan gewone materie is gevormd. dj1 :h Klonen van reuzenpanda Chinese wetenschappers heb ben een belangrijke stap gezet op weg naar het klonen van een reuzenpanda. Ze creeer- den een embryo met behulp van de genen van een dode panda en hopen dat die zal uitgroeien tot een levensvat bare panda. Dat meldde het Chinese staatspersbureau Xin hua. Onderzoekers van de Chinese Academie van Weten schappen brachten tien maanden geleden cellen van een overleden vrouwtjespan da in de eicellen van een Ja pans wit konijn. Ze proberen het zo ontstane embryo nu te implanteren in de baarmoe der van een andere panda. Xinhua sprak over een „cruci ale en opwindende door braak" voor het redden van de bedreigde diersoort, die alleen in China voorkomt. China heeft eerder aangekondigd binnen drie tot vijf jaar een panda te zullen klonen, maar de wetenschappers denken nu dat ze minder tijd nodig heb ben. Er leven nog 1.000 panda's in het wild en 100 panda's in dierentuinen. Er leven nog 1000 panda's in FOTO Aj' het wild. WÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊmKÊÊÊÊÊÊÊm ■MHÜ R HEINZ D-A-T f-S V-£-£- V-£-L-£-W-e>, fJ-O-U /-£ W-O '-W &-£-S-£-W-£-W. c a-m z-r-r e-b A/.r-Ar-S A-fif D £-£-S a/>,E>-*-w w-£-w T-E <&-ArA-W WA-i-£-W, &-A-//.E J-/J M-A-ArW /-W £-£N B'-NMS-N £-£-W c-cs-ye'KJ-e W.E-E-W T£-JZ-l£lZ.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10