Clinton: schuld voor 2015 weg Banken: pinpas is veilig betaalmiddel in buitenland Economie Cruisevaart in etappes Toerismebranche op internet Philips blijft bij verkoop van beveiligingsafdeling Vastgoedfonds Uni-Invest koopt Magna Plaza Shopping Centre Feyenoord-obligaties opwarmertje voor beursgang DINSDAG 29 JUNI 1999 Alsnog CAO-akkoord voor ICT-sector woerden De vakbonden en de vereniging informatie-, commu nicatie- en kantoortechnologie (ICT) hebben gisteravond een akkoord gesloten over een nieuwe eenjarige CAO. De ververste overeenkomst loopt op 31 maart af en geldt voor 40.000 werk nemers in de IT- en communicatiesector. Het ICT-personeel krijgt met terugwerkende kracht een salarisverhoging van 2,75 procent. Op 1 oktober komt daar nog eens een half procent bij. Aantal stakende schilders boven 3.000 woerden Op de vierde stakingsdag van de schilders is het aan tal actievoerders opgelopen tot ruim drieduizend stakers. In de branche werken zo'n 35.000 mensen. De schilders staken om dat de CAO-onderhandelingen zijn vastgelopen, vooral omdat ze het loonbod van de werkgevers te laag vinden. Akkoord CAO in verpleeghuizen ruswuk De 193.000 mensen die werken in verpleeg- en verzor gingshuizen krijgen er volgende maand drie procent loon bij. Op 1 juni 2000 volgt een verhoging van 2,25 procent. De einde jaarsuitkering stijgt tot 0,9 procent. Bonden en werkgevers heb ben in de nieuwe CAO ook afspraken gemaakt om het ziektever zuim en de werkdruk te verminderen. Meer energie uit verbranding afval utrecht De afvalverbranders (AVI's) gaan meer energie halen uit afval. In drie jaar tijd willen zij bijna een kwart meer warmte en elektriciteit produceren. Zij sluiten hierover vandaag een convenant met de overheid. In ruil krijgen de AVI's 100 miljoen gulden van de overheid, in de vorm van een vergoeding per ki lowattuur elektriciteit. De overheid wil dat er veel meer duurza me energie komt; energie die wordt opgewekt zonder dat daar voor fossiele brandstoffen als kolert, olie of gas hoeven te wor den gebruikt. Dat spaart grondstoffen, en zorgt voor minder kooldioxide. Nederlander drinkt iets minder fris Rotterdam Nederlanders hebben vorig jaar minder vaak fris drank gedronken. De consumptie daalde van 85,9 naar 85,2 liter per hoofd van de bevolking. Ook mineraalwater was minder in trek. De Nederlander dronk in 1998 gemiddeld 15,3 liter fris, 0,6 liter minder dan het jaar daarvoor, meldt de Vereniging Neder landse Frisdranken Industrie. De totale frisdrankconsumptie bedroeg vorig jaar 1,34 miljard liter, ruim een half procent min der dan in 1997. Het NFI wijt dat aan de miezerige zomer van vorig jaar. De lightdrankjes doen het goed. Het marktaandeel van suikerarm fris nam licht toe tot 17,8 procent. VS gaan negende jaar van economische groei in De Amerikaanse staatsschuld is voor 2015 verdwenen. Dit heeft presi dent Clinton gisteren bekendgemaakt. Op dit moment bedraagt de schuldenberg 3.600 miljard dollar, of omgerekend 7.633 miljard gul den. Dat komt neer op 28.410 gulden per Amerikaan. Volgens Clinton wordt de komende jaren vastgehouden aan een strak begrotingsbeleid. Dit begrotingsjaar, '98/'99, zal het overschot groter uitvallen dan ver wacht: 209 miljard in plaats van 167 miljard gulden. De meevaller wordt gebruikt om de staatsschuld terug te dringen en het stelsel van sociale zekerheid te verbeteren. de Amerikaanse overheid bij zijn aantre den nog een tekort had van 290 miljard dollar. Vorig jaar werd voor het eerst in 29 jaar een begrotingsoverschot gereali seerd. De verbetering van de overheidsfinan ciën is vooral toe te schrijven aan de washington afp-anp Voor het begrotingsjaar 1999/2000, dat op 1 oktober begint, houdt de president rekening met een overschot van 142 mil jard dollar (301 miljard gulden). Clinton herinnerde zijn toehoorders eraan dat sterke groei van de Amerikaanse econo mie. Het gevolg is dat de winsten van het bedrijfsleven toenemen, waardoor de staatskas flink wordt gespekt met meer belastingopbrengsten. De VS gaan dit jaar al hun negende achtereenvol gende jaar in van economische groei. Ook de Republikeinen, die al jaren de meerderheid hebben in het Congres, droegen een steentje bij aan het terug dringen van de staatsschuld door sterk te pleiten voor minder overheidsuitga ven. Vooral het "Contract with America', dat de toenmalige Republikeinse leider Gingrich in 1994 lanceerde, zette Clin ton onder druk. Daarin werd ervoor ge pleit een sluitende begroting wettelijk verplicht te maken. Clinton stelde gisteren ook de groeicij fers bij voor dit jaar. Volgens berekenin gen van het Witte Huis zal de Ameri kaanse economie dit jaar met 3,9 pro cent groeien, terwijl eerder 2,4 procent was voorzien. Dat heeft ook gevolgen voor de werkloosheid. In 1999 zal 4,3 procent van de Amerikaanse beroepsbe volking zonder baan zitten, minder dan de eerder geschatte 4,8 procent. Op de effectenbeurs in New York wer den Clintons woorden enthousiast be groet. Na sluiting van de beurs stond de Dow-Jonesindex ruim 102 punten in de plus op 10.655,15. Op de obligatiemarkt was de stemming opperbest. De koersen van de schuldpapieren waren flink ho ger. Stoelleuning kan miljarden kosten new york dpa Als de rechtbank van New York de klacht van een aantal auto bezitters gegrond verklaart, kan dat de autoconcerns Daimler- Chrysler, Ford en General Mo tors tien miljard gulden kosten. De Amerikaanse krant Detroit News meldde dat enkele mo dellen defecte stoelleuningen hebben en dat de fabrikanten dat wisten. De klagers willen van de rechtszaak een zoge noemde class act snit maken, wat betekent dat ook autobezit ters die geen aanklacht indien den, schadevergoeding krijgen. Per auto zou tien mille moeten worden betaald. Het gaat om ongeveer een miljoen wagens. papenburg Het gloednieuwe cruiseschip 'Superstar Virgo' is vandaag aangekomen in de Eemshaven na een tocht met wat problemen vanaf de werf Meyer in het Duitse Papenburg. Zaterdag moest de vaart naar Nederland worden afgelast omdat de waterstand in de rivier de Ems te laag was. Gisteren na flink wat regen lukte het wel om tot het stadje Leer te komen. Vandaag werd de laatste etappe afgelegd naar de haven waar het schip verder zal worden afgebouwd. foto epa inoo wacner Kippenhouders: 70 miljoen verlies door dioxinezaak DEN HAAG ANP De Nederlandse kippenhouders verliezen zeventig miljoen gul den omzet door de dioxineaf faire. Het Landbouw Econo misch Instituut heeft dat bere kend. Nederlandse eieren en kippenvlees worden sinds een maand moeizaam verkocht. Consumenten vertrouwen de producten niet sinds Belgische kippen voer hebben gekregen waarin dioxine zat. Het LEI verwacht dat de pro ducten over een maand weer normaal worden verkocht. Als dat herstel langer duurt, loopt de schade voor de kippenhou ders op. Kippenvlees is door de affaire een a twee dubbeltjes per kilo goedkoper geworden. Het LEI verwacht hier dertig miljoen gulden schade in twee maan den. De Nederlandse productie van eieren en kippenvlees be- draagt jaarlijks twee miljard gulden. Voorzitter Tazelaar van het Produktschap Vee, Vlees en Ei eren verwacht dat de totale landbouwschade hoger uitpakt, omdat ook de varkens en kal- versectoren verkoop mislopen. Het omzetverlies beloopt vol gens hem enkele honderden miljoenen guldens. Fabrikanten hebben bij ne gen levensmiddelen nog niet kunnen vaststellen of er sprake is van dioxinebesmetting. Het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL) handhaaft, in overleg met het ministerie van volksgezondheid, deze produc ten als verdachte artikelen. Het gaat om: Albert Heijn ca- nelloni, Albert Heijn lasagne bolognese, Belgomilk grotten- kaas brigand 1 kg, Belgomilk 1 grottenkaas, Duet croissants, Frima vitality kip creole, Ham let desory koekjesassorti 750 v gr., LS Frais coburger 150 gr. en Soubry meel voor melkbrood 2 kg. OP ZOEK NAAR GEMOTIVEERDE ICT-ERS? UJUJUJ.iobLueb.nl Consumentenbond wijst op gevaren utrecht anp De Nederlandse banken twijfelen niet aan de pinpas als veilig betaalmiddel in het buitenland. Dat geldt ook voor landen waar Nederlanders in winkels kunnen afrekenen met hun pasje zonder de pincode te hoeven intoetsen. Dat zegt Inter- pay in een reactie op een waarschuwing van de Consumentenbond over risico's met de pinpas in het buitenland. Interpay is de organisatie die namens de Ne derlandse banken zorgt voor de stroomlijning van het betalingsverkeer. Volgens een woord voerster leiden betalingen in het buitenland zon der pincode niet tot meer klachten van rekening houders. Het afwijkende gebruik van de pinpas in een aantal Europese landen komt door de keuze voor een ander identificatiesysteem. Zo kennen de be talingssystemen die in Frankrijk. Groot-Brittan- nië en Italië bij winkeliers zijn geplaatst het ge bruik van de pincode niet. Nederlanders die daar met hun pinpas willen betalen, moeten zich identificeren met een handtekening. Het gebruik van de pinpas is daar vergelijkbaar met een creditcard. Wel wordt via het apparaatje bij de kassa bij de bank getoetst of het saldo voldoende is en of de pas niet geblok keerd is. Voor geldautomaten in Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Italië geldt wel de identificatie met de pincode omdat de systemen van geldautomaten en winkels daar volledig gescheiden zijn. De Consumentenbond wees afgelopen weekeinde op de gevaren van betalen zonder pincode. „Die ven of onbevoegden hebben dan vrij spel en mis bruik ligt op de loer", zei een woordvoerder van de bond. De Consumentenbond pleit dan ook voor een blokkade op het verrichten van betalin gen zonder pincode. Interpay wijst erop dat zeventig procent van de betalingen die in Europa verricht worden met een bankpas gebruik maken van de pincode. Be halve Nederland is de pincode ook volledig inge voerd in landen als België, Luxemburg, Duitsland en Oostenrijk. leidschendam sten die met toerisme in Ne- anp derland hebben te maken. Met de muis in de hand vindt de bezoeker bijvoorbeeld in enke- le minuten een camping, of be- stelt hij een kaartje voor een theatervoorstelling. Buitenlan- 1 ders kunnen op de startpagina hun eigen taal aanklikken. I Het NBT rekent na een aan loopfase vanaf maart 2000 op een miljoen bezoekers per maand. In de aanloopperiode kost het project vier miljoen gulden. Dit bedrag wordt voor de helft gedekt door het minis terie van economische zaken, Heineken, KLM, KPN Telecom, Veronica en de Rabobank. De Nederlandse toerismebran che heeft een eigen overkoepe lende internetsite (www.hol- land.com). Het moet wereld wijd miljoenen toeristen infor matie over Nederland bieden en 'lekker maken' voor attrac ties. De site is een initiatief van de brancheorganisaties het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) en AVN Toerisme en Re creatie, dat wordt gesteund door grote Nederlandse bedrij ven. De internetsurfer kan kiezen uit een breed scala van dien- eindhoven anp amsterdam anp Uni-Invest heeft de hand weten te leggen op het Magna Plaza Shopping Centre. Het vastgoed fonds nam het Amsterdamse winkelcentrum achter het Pa leis op de Dam over van Pre- mag Holding, een dochter van het aan de Londense beurs ge noteerde Probus Estates. Magna Plaza maakt deel uit van een pakket van dertien kan toor-, bedrijfs- en winkelpan den dat Premag aan Uni-lnvest overdoet. De waarde van de panden bedraagt 290,5 miljoen gulden. Om de transactie voor een deel te financieren heeft heeft Uni-Invest 2,1 miljoen nieuwe aandelen uitgegeven te gen een gemiddelde koers van 28,46 gulden. De aankoop past in de strategie van het vast goedfonds. Uni-Invest streeft naar een belegd vermogen van zo'n vijf miljard gulden in 2003. Momenteel ligt dat bedrag op 2,95 miljard. Uni-Invest is voortdurend op pandenjacht. Het Amsterdamse fonds kocht in april voor 190 miljoen gulden aan onroerend goed. Vorig jaar trok het tussen de zeven- en achthonderd mil joen gulden uit voor aankopen. Philips is niet van plan de voor genomen verkoop van de be veiligingsafdeling in Eindhoven aan Randon Beveiliging te her overwegen. Het concern heeft dat gisteren de vakbonden la ten weten. De tachtig bewakers wijzen het plan van Philips met kracht van de hand. Ze beraden zich op korte termijn op acties, aldus FNV-bestuurder Cuperus. Het gaat om de beveiliging van vier fabriekscomplexen in Eindhoven. Het bewakingsper soneel valt nu onder de CAO bij Philips. Als zij overgaan naar Randon, geldt voor hen de CAO voor de beveiligingsbrance. Volgens Cuperus betekent dit alleen al wat loon betreft een achteruitgang van 25 procent. Vorige week lieten de bewa kers op een protestbijeenkomst al duidelijk hun ongenoegen blijken. Als Philips de verkoop doorzet, willen ze bij het con cern in dienst blijven. Dat zou hen vervolgens op detache ringsbasis aan Randon kunnen uitlenen. De elektronicagigant voelt daar niets voor. Wel is Philips bereid om voor enkele werknemers te bekijken of er iets extra's geregeld kan worden. Volgens een woord voerder gaat het daarbij niet om grote aantallen. Op welke i manier de bewakers actie voe ren, staat nog niét vast, aldus Cuperus. „Daar beraden we I ons nog over. Wat Philips nu doet is erg stom. Het bedrijf jaagt hiermee de kat in de gor dijnen." rotterdam anp De Feyenoord-obligaties moeten de supporters klaarstomen voor een beurs gang. Dat zei financieel-directeur Van Dop gisteren bij de presentatie van de rood-witte obligaties, waarop suppor ters en ondernemingen vanaf maandag kunnen inschrijven. De emissie moet maximaal 100 miljoen gulden in de clubkas brengen. Maximaal tweederde van de opbrengst wordt geïnvesteerd in de selectie en voor spelersaankopen op de internationale transfermarkt. De financiële man benadrukte wel dat een notering aan de Amsterdamse effec tenbeurs nog niet aan de orde is. „Daar zijn we nog niet klaar voor." Volgens Feyenoord-preses Van den Herik is het voordeel van de Feyenoord-obligaties dat het rendement deels gekoppeld is aan hoe de club functioneert. „Bij ande re financieringsmogelijkheden zijn het toch de externe factoren die het rende ment bepalen", aldus de Feyenoord- voorman. Dat het rendement op de obligaties ma ger is, sprak zijn financiële rechterhand niet tegen. „Financiële deskundigen zul len Premie Effect niet als een superbe legging zien." De Rotterdamse voetbal vereniging garandeert de houders van de clubcertificaten een jaarlijks rende ment van slechts twee procent, waar een premie bovenop kan komen van maxi maal acht procent in de Champions League en zes procent bij het halen van de UEFA Cup-finale. Een obligatiehouder kan historisch ge zien rekenen op een bonus van vijf pro cent, zo rekende Van Dop voor. „De af gelopen acht jaar zijn we twee keer landskampioen geweest en hebben we twee maal de halve en twee keer de kwartfinale van het Europa Cup-II toer nooi gehaald." Bovendien is de Feyen- oord-fan er zeker van dat hij zijn inge legde geld (500 gulden voor particulie ren en 25.000 voor bedrijven) na 25 jaar terugkrijgt. De Feyenoord-fans laten hun aartsriva len van het beursgenoteerde Ajax qua rendement ver achter zich. De Ajacied kan in het ergste geval al zijn geld op de beurs vergokken. Het eerste voetbalf onds heeft na een jaar nog altijd zijn draai niet gevonden op het Damrak. Gis teren sloot de eerste beursgenoteerde voetbalclub van Nederland op 9,75 euro (21,80 gulden), terwijl het voor 25 piek naar de beurs ging. Van den Herik onthulde gisteren ook voor het eerst de resultaten van zijn voetbalbedrijf. In de eerste helft van het boekjaar '98/99 kwam het nettoresultaat uit op een verlies van ruim vijf miljoen. „De snelle uitschakeling in het Europees voetbal en de hoge winstpremies voor de spelers", noemde de voorzitter als oorzaak voor de rode cijfers. Ajax no teerde over die periode een min van 6,5 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9