Leidsch Öcalan krijgt doodstraf Dagblad 14 18 Regen wint op Wimbledon Van Hooijdonk naar Vitesse Schipholwerkers per scooter langs de file Het is groen, waarom rijden we niet?' Apparatuur vermiste sportduiker omstreden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IINSDAG 29 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Koerden demonstreren na uitspraak Turkse rechter De leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, Abdul- ah Öcalan, is vanmorgen ter dood veroordeeld wegens ïoogverraad en het proberen 'een deel van de staat on der vreemd gezag te brengen'. „Hij is verantwoordelijk mor de dood van duizenden mensen, waaronder vrou wen, kinderen en baby's. Zijn acties vormden een gevaar voor de staat", aldus rechter Turgut Okyay. stanbul jessica lutz lorrespondent de dat hij in ruil voor zijn leven vrede wil bewerkstelligen. De PKK verklaarde eerder dat /oor het vonnis werd uitge- het 'dwaasheid' zou zijn hun iproken. mocht öcalan nog leider de doodstraf te geven, voor de laatste keer het woord Turkije zou worden gestraft met roeren. Hij ontkende dat hij de een algehele oorlog. Na öcalans itaat verraden had en herhaal- arrestatie in februari voerden LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Journalist Gerrie Eikhof verbijsterd over kritiek op zijn rol in Servië Fans Feyenoord kunnen 9 geld verdienen aan overwinningen Schandaalboek uitverkocht na actie Vaticaan Mongoolse demonen dansen in de Nieuwe Kerk Aan het begin van de avond werd gisteren het resterende pro gramma op Wimbledon afgeblazen. foto ap Drie onderbrekingen vanwe ge de regen - het was gisteren echt Engels weer op Wimble don. Aan het begin van de avond werd het nog resteren de programma verdaagd. De Brit Tim Henman en de Ame rikaan Jim Courier waren toen nog in een felle strijd verwikkeld. Op het moment dat de regen verder spelen, onmogelijk maakte, leidde Henman met 4-6, 7-5, 7-5, 4- 3. De Duitse Steffi Graf stond tegen de 16-jarige Belgische Kim Clijsters voor niet 6-2,4- 2. Voordat de regen een einde maakte aan de tennisdag, hadden drie speelsters de kwartfinales bereikt: Lindsay Davenport, Jana Novotna en Jelena Dokic. Bij de mannen kwamen de Amerikaan Andre Agassi en de Braziliaan Gus tavo Kuerten ook zo ver. arnhem cpd details worden tesse kwam enkele weken ge- Pierre van Hooijdonk heeft leden tot overeenstemming een akkoord bereikt over een met Nottingham Forest, de vieijarig contract bij Vitesse, ploeg waar Van Hoöijdonk de laatste onder contract stond. Herhaalde mededeling bezwaren vakantiegeld In 1997 is door een groot aantal belastingplichtigen, met een beroep op het gelijkheidsbeginsel, een bezwaarschrift ingediend tegen de belastingheffing over vakantiegeld. In dat kader is bekend gemaakt dat de mensen die geen bezwaarschrift indienen fiscaal op dezelfde wijze zullen worden behandeld De Hoge Raad heeft in zijn arrest van 16 juni 1999 beslist dat de belastingheffing over vakantiegeld op een juiste wijze plaatsvindt. Het beroep op het gelijkheidsbeginsel is verworpen. Dit betekent dat alle bezwaarschriften door de Belastingdienst worden afgewezen. In verband met het voorgaande zal de Belastingdiens' aan belastingplichtigen die bezwaar hebben gemaakt daarom geen afzonderlijke uitspraken op bezwaarschrift meer toesturen. Indien u ondanks deze algemene kennisgeving prijs stelt op een formele uitspraak van de belastinginspecteur op uw bezwaren, kunt u daar binnen drie maanden na 16 juni 1999 schriftelijk om verzoeken bij het belastingkantoor in uw regio. In dat geval zal u van de inspecteur, met verwijzing naar het arrest van de Hoge Raad. een uitspraak krijgen waarin uw bezwaar wordt afgewezen. Het arrest van de Hoge Raad kunt u gratis telefonisch opvragen via de Bestellijn van de Belastingdienst, telefoonnummer 0800-0043. Het arrest is tevens gepubliceerd op de site van de Belastingdienst: www.belastingdienst.nl. Belastingdienst zijn volgelingen zelfmoordac ties uit. In heel Europa volgden gewelddadige protesten. In Turkije heeft de politie de opdracht gekregen extra alert te zijn. Diplomatieke vertegen woordigingen, toeristische cen tra, politiebureaus, de huizen van topbureaucraten, de lucht havens en grensposten worden zwaar bewaakt om aanslagen, gijzelingsacties of ontvoeringen te voorkomen. De rechtbank voor staatsvei ligheid moet nu binnen twee weken de redenering achter de besluitvorming schriftelijk openbaar maken. Daarna gaat de zaak naar het Hof van Be roep. In september zal het Hof zich over de zaak buigen. Het oordeel wordt begin oktober verwacht. Het hof kan negatief oordelen, waarna het hele pro ces opnieuw moet worden ge voerd. De kans daarop is echter erg klein. Vervolgens moet het parle ment stemmen over de uitvoe ring van öcalans executie. Sinds 1984 is de doodstraf niet meer uitgevoerd in Turkije. De ultrarechtse Partij van Nationa le Beweging, de tweede grootste in het parlement en de rege ring, hebben echter herhaalde malen laten weten voor uitvoe ring van öcalans doodstraf te zijn. Na de uitspraak gingen in verschillende steden in Neder land Koerden uit protest de straat op. In Amsterdam trok ken zeventig Koerden in op tocht naar de Dam. Ze droegen spandoeken en foto's van öca lan. De Koerden hadden het vonnis gezamenlijk afgewacht in het gebouw van de Koerdi sche Arbeidersvereniging. In Den Haag en Rotterdam werd tijdens soortgelijke bij eenkomsten met verslagenheid op het vonnis gereageerd. schiphol richard mooyman Bromscooters moeten de op lossing gaan bieden voor de fileproblemen rond Schiphol. Werknemers van de KLM krij gen de mogelijkheid om een scooter te leasen voor woon werkverkeer. De belangstel ling is volgens coördinator J. Visser van het Vervoer Coör dinatie Centrum Schiphol overweldigend. Een dag na de interne aankondiging heb ben al zo'n honderd KLM'ers gebeld voor meer informatie, aldus Visser. Problemen met files, parke ren en ontoereikend open baar vervoer hebben een aan tal Schiphol-werkers al in de armen van de scooterdealer gejaagd. Visser kwam op het idee voor een leaseplan, toen hij hoorde dat sommige KL M'ers per scooter vanuit Al- mere, Alphen aan den Rijn en Uithoorn de dagelijkse tocht naar Schiphol maken. Als de proef bij de KLM slaagt, krij gen ook werknemers van vijf tig andere bedrijven op de luchthaven de gelegenheid om een scooter te leasen. HET WOORD IS AAN Richard Nixon Het fijnste staal is ooit door het heetste vuur gegaan. weersverwachting 21° 14724° 15723' 40% 20% 40% 5S5E35? 30% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op 14 Verdeeldheid in kabinet over Twentestad den haag gpd D66 dreigt in de Eerste Kamer de fusie van Enschede, Hengelo en Borne van tafel te vegen. D66-fractievoorzitter Schuyer liet gisteren weten niet voor een eventueel machtswoord van minister Peper van binnenland se zaken te zullen buigen. „We zijn altijd tegen de vorming van Twentestad geweest. Dat zullen we blijven." WD-senater Wiegel heeft zich vanmorgen bij D66 aange sloten. Wiegel vindt dat Peper een heilloze weg inslaat als hij vasthoudt aan Twentestad, om dat de meerderheid in de se naat tegen de fusie is. Schuyer zei 'gehoord te heb ben' dat Peper eventueel wil dreigen met opstappen als de Eerste Kamer zijn voorstel voor de vorming van Twentestad niet steunt. „Dat kan hij beter niet doen", aldus de D66'er. „Want dan heeft hij een pro bleem." De D66-Senatoren worden gesterkt in hun opstelling door de ruzie die afgelopen vrijdag hoog opliep in de ministerraad over de burgemeestersbenoe ming in Utrecht. D66 kreeg toen haar zin niet om oud staatssecretaris Kohnstamm op die post benoemd te krijgen. Peper dreigde met opstappen als zijn kandidaat en partijge note Brouwer-Korf niet zou worden benoemd. Schuyer: „Leuk dat Peper zijn zin heeft gekregen in de ministerraad, daar heeft hij dan gewonnen. Maar in de Senaat kan hij beter nalaten het machtswoord te ge bruiken." Vice-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Bert Bakker noemde het dreigen van minis ter Peper 'schaamteloze machtspolitiek', een uitdruk king die volgens D66-fractielei- der De Graaf 'iets te zwaar' is aangezet. „De begrijp Bakker wel, maar het wordt nu wel een heel Haagse storm in een Haags glas water", aldus De Graaf gister avond. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving 14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10 Sport20,21 Trends/Strips10 Uitgaan16 almere Negentig mensen uit Nederland en de Verenigde Staten bouwen op het Muiderzand bij Almere aan reusachtige beelden van zand. Het project luistert naar de naam 'Een ontmoeting met de Griekse goden'. Het hoogste beeld wordt zeventien meter hoog en de bouwers gebruiken in totaal 21 miljoen kilo zand. Vanaf aan staande vrijdag kan het publiek een kijkje nemen. De beelden blijven staan tot en met 25 juli. foto anp marcel antonisse Leiderdorp zucht onder verkeerschaos Pagina 3: WD stuurde a ruzie over burgemeester i op „Nou, hier komen we niet doorheen, dat is klip en klaar", zegt de jonge vrouw in haar zwarte Ford Ka. Haar voet tikt liedje van ongeduld op het „En wie staan er ui teraard niet tussen? De lui die dit bedacht hebben. Want die werken in Leiderdorp zelf." Net als gisteren stond het ver keer vanmorgen in Leiderdorp muurvast. Drie wegen naar de buitenwereld zijn afgesloten of gestremd wegens werkzaamhe den. De provinciale weg N445 vanwege de aanleg van een rotonde naar de Leyhof. De Persant Snoepweg tussen de Engelendaal en de oprit naar de A4 laat auto's maar mondjesmaat door, ook vanwege de aanleg van een ro tonde. En aan de andere kant van het dorp is de Achthove- nerweg richting Koudekerk niet voor doorgaand verkeer be doeld: asfaltwerkzaamheden bij de Koudekerksebrug. Het ge volg is dat al het verkeer zich over de Stierebrug moet persen. Er zijn automobilisten die er een truc op hebben Zo heeft een Leiderdorpse gis teravond haar auto nabij de op rit van de A4 geparkeerd - dus voorbij de opgebroken wegen en files. „Ik moest wel met een paraplu op de fiets door de re gen, maar ik stond tenminste vooraan." Een man in een blauwe Ford Escort heeft op de stoel naast hem een trommeltje en een thermosfles. Hij heeft geleerd van de ervaringen van gisteren. „Toen was het trou wens veel erger. Nee, ik ben niet extra vroeg opgestaan, maar wél extra vroeg van huis vertrokken", lacht hij. Het apparaat dat de nog steeds vermiste Hillegomse sportduiker dit weekeinde ge bruikte, geldt in de duikwereld als om streden. Wereldwijd stierven zes mensen tijdens het gebruik van de zogeheten Buddy Inspiration. Betrokkenen noemen als mogelijke redenen slechte opleiding, roekeloos gedrag van de duikers of een constructiefout in de apparatuur. De Buddy Inspiration verschilt van de uitrustingen die de meeste sportduikers gebruiken. Anders dan bij reguliere pers- luchtapparatuur gaat in de Buddy Inspi ration de uitgeademde lucht niet naar de oppervlakte. Deze lucht wordt door een filter gevoerd, verrijkt met zuivere zuur stof en vervolgens hergebruikt. Hierdoor kunnen duikers drie uur lang op elke ge wenste diepte blijven. Van het ongeveer 10.000 gulden kostende apparaat zijn zo'n 240 exemplaren verkocht. Sinds de introductie in 1997 zijn zes ge bruikers van de Inspiration in het water om het leven gekomen. Twee eigenaren overleden op een later moment. De helft van het aantal gevallen had plaats in En gelse kustwateren. Bij de Britse onderwa tersportbond BSAC zijn alle incidenten nog onderwerp van onderzoek. Woord voerder J. Watson stelt dat het gevaar niet in het toestel zelf schuilt, maar in de op leiding. De cursus is in de ogen van de bond te kort en inhoudelijk te zwak. De vermiste Hillegommer volgde de oplei ding in Engeland. Directeur M. Parker van AP Valves, de maker en ontwerper van de Buddy Inspi ration, ontkent dat de opleiding tekort schiet. Hij zegt te weten dat sommige ei genaren roekeloos gedrag vertonen. Na hun opleiding oefenen ze te weinig in het uitvoeren van de reddingsprocedures, wordt de apparatuur voor de duik niet volgens de regels gecontroleerd en een maal onder water nemen deze duikers volgens Parker te veel risico. Onder duikers doen verklaringen de ronde die in de richting van constructie fouten wijzen. Zo zou de computer, die het mengsel van lucht en zuurstof regelt bij een snelle afdaling, een te hoge dosis zuivere zuurstof kunnen toedienen. Hier door treedt zuurstofvergiftiging op en raakt de gebruiker buiten bewustzijn. Deskundigen zetten ook vraagtekens bij de knoppen, waarmee de zuurstof- en persluchttoevoer in noodgevallen manu eel kunnen worden geregeld. Al deze kanttekeningen maken deel uit van de drie onderzoeken die de Engelse specia list D. Crockford op verzoek van de BSAC uitvoert. Hangende deze naspeuringen wil Crockford niet op de theorieën in gaan. Pagina 15: Zoeken naar duiker gestaakt Niet iedereen reageert zo nonchalant. Het stoplicht staat op groen, dus waarom rijden we niet? Als het rechtdoor niet gaat, dan maar met gevaar voor eigen leven de linkerbaan op en het elders proberen. Zoals die vrouw in haar zwarte Ford Ka. Met een ferme ruk aan het stuur draait ze de rij uit. Buiten in de druilerige regen ziet een verkeersagent met een trieste snor de verboden manoeuvre gelaten aan. In liefde, oorlog en verkeerschaos is alles geoor loofd. Pagina 17: Rood. Groen. Oran je. Rood. Miljoenen voor Von Sieboldhuis leiden caroline van overbeeke De Nederlandse en Japanse overheid steken elk 2,7 miljoen gulden in de ontwikkeling van het Von Sieboldhuis in Leiden, een landelijk centrum voor Ja pans-Nederlandse relaties. Het geld, in totaal 5,4 miljoen gul den, is bedoeld voor renovatie en restauratie van het monu mentale pand aan het Rapen burg 19, waar tot voor kort het Kantongerecht gevestigd was. Het Von Sieboldhuis is een initiatief van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Naturalis, de gemeente Leiden en de Leid- se universiteit. In het centrum is straks plaats voor permanen te en wisselende exposities, col leges, cursussen en lezingen. Verder gaat het Von Siebold huis als ontmoetingsplaats voor wetenschappers, organisaties en bedrijven in diverse sectoren dienen. Het monumentale pand aan het Rapenburg werd van 1832 tot 1847 bewoond door Philip von Siebold. De bioloog, arts, wetenschapper en Japankenner speelde in de 19e eeuw een be langrijke rol in de relatie tussen beide landen. Von Siebold ver bleef lange tijd in Japan waar hij de flora en fauna beschreef. I Naast kennis bracht Von Sie bold zo'n 5000 gebruiksvoor werpen mee naar Leiden uit de periode 1820-1830, toen Japan nog gesloten was voor de bui tenwereld. Van april tot eind september 2000, tijdens de viering van de 400-jarige relatie tussen Neder land en Japan, opent het cen trum tijdelijk zijn deuren met een expositie. Daarna begint de ingrijpende restauratie onder leiding van de Japanse architec-1 te M. Kira. De totale verbou- wingskosten komen op 8,5 mil joen gulden, waarvan zo'n 3 miljoen uit sponsoring moet I komen. Het vernieuwde Von Sieboldhuis gaat in 2002 open. 1 Ja, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. - Pla; (I.v.m;controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: «i Per kwartaal Qauromatisch (f. 96.90) '7 acceptgiro (f. 97.90) ich (f. 33,7 - Ha n nng: - ling Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. ,7V2V4f,l400TÏ411 OF BEL 071 -51 28 030 maandag,/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1