Demonen dansen in Nieuwe Kerk Love Parade schermt met vertrek uit Berlijn Nieuwe cd jubilerend Leids Blokfluitensemble Praetorius Omstreden Van Gogh is toch echt Hoeveel tentoonstellingen halen meer dan 100.000 bezoekers Eén gulden schadevergoeding* voor Leids kunstenaarsduo chef jan rijsdam, 071-5356444. plv. chef annet van aarsen 071-53 Recordprijs voor Degas londen Een pastel van de Franse schilder Edgar Degas heeft gisteren tijdens een veiling in Londen ruim 58 miljoen gulden opgebracht. Volgens het veilinghuis Sotheby's is nooit eerder zo veel betaald voor een werk van Degas. Het doek was op eender de van de uiteindelijke opbrengst geschat. Het werk Rustende danseres uit rond 1879 gaat naar een anonieme koper, die via de telefoon had geboden. Een tweede doek van Degas, Zittende vrouw voor een piano, ging voor 11 miljoen gulden weg. Beide werken zijn afkomstig uit een familiebezit. Chemical Brothers naar Lowlands delft» De organisatie van het popfestival Lowlands heeft de Britse danceformatie Chemical Brothers toegevoegd aan de reeks bands die zullen optreden. Bekende namen die al eerder door organisator Mojo Concerts in Delft bekend waren ge maakt, zijn onder andere Supergrass, dEUS, Kula Shaker, The Offspring en Suede. Lowlands is op 27, 28 en 29 augustus in de polder bij Biddinghuizen. Vorig jaar werd het evenement be zocht door 45.000 mensen, dit jaar worden er 10.000 meer ver wacht. Tezamen met de theatershows zijn er in totaal 150 tot 175 acts te zien. De organisatie verwacht nog enkele acts te con tracteren. Berlijn raakt mogelijk zijn Love Parade kwijt. De organisatoren van het wereldberoemde mu ziekspektakel dreigen naar een andere stad uit te wijken. De firma planetcom ligt met Berlijn in de clinch over de ver koop van drank en voedsel aan de ruim een miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland. De organisatie wil de lucratieve ca tering in eigen hand houden. Het stadsdeel waar de Love Pa rade elk jaar wordt gehouden heeft echter een contract met een cateraar afgesloten. Planetcom stapte naar de rechter, maar die wees de eis tot alleenrecht af. De organisa tie kondigde daarop hoger be roep aan. Ook lieten de initia tiefnemers weten over vertrek naar een andere stad na te den ken, meldden Berlijnse media maandagavond. De Love Para de staat voor volgende week za terdag (10 juli) op de agenda. De firma planetcom wilde met de opbrengst van de voed sel- en drankverkoop de reini- gingskosten betalen. De afgelo pen jaren ontstond steeds een discussie over de vraag wie de enorme bergen afval na de Love Parade moest opruimen en wie dat moest betalen. De Love Parade groeide in enkele jaren uit tot een van de grootste muziekhappenings ter wereld. Honderdduizenden jongeren dansen achter vracht wagens met enorme geluidsin stallaties aan. De Berlijnse pa rade wordt al in veel steden geï miteerd, bijvoorbeeld in Rotter dam. In de Duitse hoofdstad geldt de megaparty officieel nog steeds als demonstratie „voor een betere wereld". Het Leids Blokfluitensemble Praetorius heeft ter gelegenheid van zijn vijfendertigjarig be staan een cd uitgebracht die in zijn geheel gewijd is aan de vier elementen. Met stukken die net zo verschillend zijn als water, aarde, lucht en vuur. En net zo als de Griekse wijsgeer Empe- docles, die streefde naar een evenwichtige verhouding van die vier klassieke elementen, zo streefde het ensemble onder leiding van Norbert Kuns naar een weloverwogen verdeling van oude en nieuwe stukken, bekende en onbekende compo sities, bewerkingen en werken die speciaal voor een blokfluit- ensemble zijn geschreven. Zo is er een bewerking van Handels Water Music te horen waar bij het ensemble klinkt als een le vend orgel. En worden in Mat thias Maute's 'Trappen in de Lucht' verscheidene manieren onderzocht, waarop met lucht kan worden gewerkt: niet alleen blazend, maar ook spugend, sissend, zingend en stotend. Komend seizoen is Praetorius meermalen met het 'Vier Ele menten' programma in Neder land en België te horen. Inmid dels zijn ook uitnodigingen vanuit de Verenigde Staten bin nengekomen. De cd kost f 29,50 en is ver krijgbaar bij de Leidse klassieke cd-zaken en te bestellen bij het ensemble, tel. 071-5222176. Mongolië na de religieuze windstilte ontdekten in het Nationaal Ar chief van Mongolië. De foto's zijn opnieuw afgedrukt en completeren een overzicht dat verder uit een exotisch ogende uitstalling aan schitterende maskers, sculpturen, heilige ge schriften, gebruiksvoorwerpen en een echte Mongoolse noma- dentent bestaat. Dat er nog zoveel moois be waard is gebleven, mag na Sta- lins verwoestende terreur en de onderdrukking door zijn opvol gers een wonder heten. Volgens Fontein is dat te danken aan de moed van gelovige Mongolen die voorwerpen al die jaren met gevaar voor eigen leven in het geheim bewaarden. Zo werd bijvoorbeeld ook het paarden hoofd gered. Het Mongoolse rijk strekte zich onder Djengis Khan (1162- 1227) uit van Oost-Azië tot aan Midden-Europa en van de IJs zee tot aan de Perzische Golf. Het grootste wereldrijk uit de geschiedenis viel echter al ruim dertig jaar na zijn dood uiteen. Het nomadenvolk werd terug geworpen op een grondgebied dat op dit moment ongeveer zo groot is als Frankrijk, Engeland en Duitsland samen. Het klimaat kent stikhete zo mers en ijskoude winters met altijd snijdende steppenwin- den. Het was een aardig idee op deze expositie ook een ger neer te zetten, de met vilt beklede tent die de nomaden tot op de dag van vandaag tegen het har de klimaat beschermt. Volgens de samenstellers zijn de meeste Mongolen erin geboren en voe len ze zich daarin zo thuis dat ze, zelfs als ze nu in een flat in de hoofdstad Ulaanbataar wo nen, in zo'n behuizing hun laatste dagen willen doorbren gen. Uit de vroege Mongoolse ge schiedenis is maar weinig kunst overgeleverd. In de Nieuwe Kerk zijn wel een paar menhirs (grafzuilen) uit de achtste eeuw opgesteld. Aan hun verweerde uiterlijk is goed te zien hoe fel de steppenwinden waaien. De Mongolen beleden aanvankelijk het sjamanisme, een natuurre- ligie waarin de sjamaan als in termediair tussen de mens en de geesten van zijn voorouders en het pantheon van 99 goden en demonen fungeerde. De ex positie toont een paar rijk ver sierde kostuums van zo'n sja maan, inclusief trommels met demonen afwerende pijlen en spiegels. De introductie van het boed dhisme had plaats in de der tiende eeuw, maar het zou nog tot de zestiende eeuw duren Het met groen fluweel beklede paardenhoofd op de Mongoolse processiewagen in de Nieuwe Kerk werd ge maakt door de monnik Damdinsüren, overleden in 1938. Stalin maakte Mongolië in de jaren dertig tot een satel lietstaat van de Sovjet-Unie, verwoestte meer dan 700 kloosters en liet talloze monniken vermoorden. Damdin süren was een van hen. amsterdam franqoise ledeboer De meters hoge versierde pro cessiewagen is een van de blik vangers op de expositie 'De Dansende Demonen van Mon golië", een tentoonstelling die laat zien dat Stalins streven naar totale vernietiging van de eeuwenoude boeddhistische erfenis gelukkig niet is geslaagd. Zijn handlangers vernietigden wel de processiewagens, maar in de kerk staat nu de prachtige replica die werd gemaakt door leerlingen van het Amsterdam se Hout- en Meubileringscolle ge- Het is de bedoeling dat de wagen na afloop van de exposi tie naar Mongolië wordt over gebracht, waar hij een belang rijke functie zal vervullen in de herleving van de boeddhisti sche religie. Want net als in an dere voormalige Sovjetrepu blieken hebben de communis tische machthebbers de gods dienstige behoeften van de Mongolen tientallen jaren wel iswaar zeer hardhandig onder drukt, maar slaagden ze er niet in die uit te roeien. De replica kon worden ge maakt dankzij de vondst van een foto uit begin deze eeuw die Jan Fontein en John Vrieze, samenstellers van de expositie, in gezelschap van een groot aantal andere glasnegatieven met boeddhistische rituelen Bronzen sculptuur van Zanabazar (1635-1723). foto gpd rotterdam peter van eijkelenburg De grote Picasso-tentoonstel- ling in de Rotterdamse Kunst hal heeft tot nu toe 113.000 be zoekers getrokken. De Kunsthal verwacht de expositie eind vol gende week met een bezoekcij fer van 120.000 af te sluiten. Hoewel dat er zo'n 65.000 min der zijn dan bij de Escher-ten- toonstelling van vorig jaar, is Kunsthal-directeur Wim van Krimpen „redelijk tevreden". „Iedereen wil maar horen dat die expositie tegenvalt. Niets is minder waar. We hadden voor af op tussen de 100- en 150.000 gegokt en dat komt dus uit. We wisten vantevoren ook dat Pi casso een minder breed publiek trekt dan Escher, die nog steeds een enorme impact heeft. En hoeveel tentoonstellingen ha len meer dan 100.000 bezoe kers? Je kunt dus moeilijk van een mislukking spreken." De Picasso-tentoonstelling is de eerste in Nederland sinds 32 jaar en herbergt zeventig schil derijen, 280 werken op papier en zestig stuks keramiek. Bij de opening viel de ten toonstelling een golf van nega tieve recensies ten deel. Dat zit de organisatoren bij de Kunst hal nog steeds dwars. Adjunct- directeur Wim Pijbes: „Het was niet zozeer schrikken over die eerste verhalen in de landelijke dagbladen, maar wel heel bitter om te lezen. De Volkskrant gaf de aftrap door te spreken over schilderijen van de tweede gar nituur. Het Algemeen Dagblad maakte er vervolgens zelfs 'vijf- derangs' van. Hoe kan dat nou, zeventig schilderijen van Picas so die allemaal vijfderangs zou den zijn? Alle veertien Picasso's in Nederlands bezit hangen hier, zijn die dus ook allemaal vijfderangs? De topstukken ont breken, schreef iemand. Dat klopt niet, alleen de bekende topstukken ontbreken." „In 1967 was de vorige Ne derlandse Picasso-tentoonstel ling, in het Stedelijk in Amster dam. Meer dan dertig jaar gele den. Ook daar hingen de be kende topstukken niet. Want die reizen domweg niet, daar zijn ze te kwetsbaar of te kost baar voor. De Nachtwacht gaat ook niet van z'n plek, nooit meer. En als de paar echte top pers er niet zijn, is deze hele ex positie dan ineens prut?" Pijbes blijft altijd glimlachen, maar de teleurstelling blijft ook. Niet over de bezoekersaantal len. Picasso zal aan het eind (zondag 4 juli) ongeveer 120.000 mensen hebben ge trokken. Dat is aanzienlijk min der dan de 190.000 bezoekers van de Escher-tentoonstelling, die Pijbes eigenlijk nog had wil len overtreffen. Maar Picasso is dan toch nog de tweede best bezochte Kunsthal-tentoonstel ling, niks aan de hand wat Pij bes betreft. En de cataloog is met 15.000 exemplaren het best verkochte kunstboek dit jaar, wellicht kan alleen de catalogus van de komende Rembrandt- tentoonstelling in het Maurits- huis het boek nog van die plek verdrijven. De teleurstelling blijft wel over de ontvangst in een toon aangevend deel van de Neder landse pers. De buitenlandse pers was nog positiever, consta teert Pijbes. Het Belgische tijd schrift Knack maakte een co verstory, wat heel veel Belgi sche bezoekers naar de Kunst hal bracht. „Picasso is de meest versprei de kunstenaar. Van hem zijn 50.000 werken bekend. Daarvan zijn er misschien honderd be kend bij het grote publiek. Die honderd zie je steeds in boeken en bij artikelen. Zijn de andere 49.900 werken daarom minder goed? De Guernica kent ieder een. Dat is een icoon, een poli tiek statement, maar schilder kunstig eigenlijk helemaal niet zo interessant. Dat het publiek om dat schilderij vraagt kan ik begrijpen. Maar kunstjournalis ten moeten niet op die manier oordelen. Die moeten waarde ren dat Nederland na ruim der tig jaar weer een Picasso-expo- sitie heeft." „En het etterde maar door in de kranten. Ook over de zoge naamd uit de hand gelópen merchandising. Maar dat is ge woon een onderdeel van het fe nomeen. Picasso is business. De erven-Picasso laten zich lei den door geld, niet door kunst. De Vermeerwinkel in het Mau- ritshuis was groter dan de Pi- casso-winkel hier. En de Rem- brandt-winkel in het Maurits- huis zal ongetwijfeld nog veel meer spullen bieden." Ook de kritiek hier en daar dat veel van de Picasso's in de Kunsthal uit particulier bezit komen en 'dus' van mindere kwaliteit, heeft Pijbes gestoord. „De Victory Boogie Woogie kwam toch ook uit particulier bezit? Het 'portret van Jan Six', een van de mooiste Rem- brandts, hangt nog steeds ge woon bij de familie Six thuis. 'La Rève' van Picasso, je weet wel, die vrouw met een penis boven haar hoofd, is in particu lier bezit. Dat kost 40 miljoen dollar, kan geen museum beta- Vrouw op Terras, Picasso 1901. len. Nou ja, het Getty mis schien. Voor de Isaac Israels- tentoonstelling die de Kunsthal nu maakt voor komend najaar, komt ook veel werk van parti culieren. Je kunt geen expositie meer maken zonder bruiklenen van particuliere kunstbezit- ters." „En het Musée Picasso in Pa rijs, dat zou zo geweldig zijn. Nou, ik ben er vlak voor onze opening weer eens gaan kijken, ook om een beetje te vergelij ken. Daar zie je delen van de privé-collectie van de kunste naar. Werk dat hem zo dierbaar foto gpd was dat hij het nooit van de hand heeft willen doen. Maar ook veel overblijfseltjes, pro beersels en mislukkingen. Daar zie dus écht de vijfderangs Pi casso's." Zullen we eens ophouden? „Nou, ik wil nog wel één ste vige uitspraak doen," zegt Pij bes. Namelijk? „Dit was de laatste grote Pi casso-tentoonstelling in Neder land. Ik zal het in ieder geval niet meer meemaken. Het is óns gelukt en ik geef anderen weinig kans." parus Een omstreden doek van Vin cent Van Gogh is wel degelijk een echte Van Gogh. Dat heeft het Onderzoekslaboratorium van Franse Musea geconclu deerd. Over de echtheid van het schilderij 'Tuin in Auvers' be stond twijfel omdat het niet is gesigneerd en een aantal Van Gogh-karakteristieken mist. Onderzoekers van het laborato rium stelden vast dat de manier waarop het canvas is geprepa reerd, de verf en het vernis die zijn gebruikt en zelfs de spijker tjes waarmee het doek aan het frame is bevestigd overeen! men met de negen schilderij van Van Gogh waarmee 'Tuin in Auvers' vergelekt Met de bevindingen van het d is een ruzie tussen de huid^ eigenaren en de door hen vis de rechter gesleepte verkopt mogelijk opgelost. Picasso-expo in Rotterdamse Kunsthal geslaagd ondanks kritiek leiden/lier wim koevoet Zelf vinden de Leidse kunstenaar O. Schilstra en A. Lakke (voorheen De Fundatie) dat ze liet pleit voor een belangrijk deel in hun voordeel hebben beslecht maai' de opponent, de Vlaam se gemeente Lier, geeft toch een heel andere uitleg aan de uitspraak die de rechter in Meche- len heeft gedaan. „Wij zijn op onze beurt in on ze sas met de uitspraak", aldus de Lierse 'info- ambtenaar' D. Verhelst. De twee kunstenaars liggen met dit stadje in de clinch omdat de burgemeester in de zomer van 1997 op het laatste moment een manifesta tie ter gelegenheid van de 50ste sterfdag van de Lierse schrijver Felix Timmermans afgelastte. Het Leidse duo, dat in het kader hiervan een optocht had georganiseerd, claimt een kleine 400.000 Nederlandse guldens schadevergoe ding. De rechter heeft geoordeeld dat Lier in de fout is gegaan en met de twee kunstenaars had moeten overleggen alvorens het evenement te schrappen maar na bestudering van de schade posten heeft hij de twee het symbolische be drag van welgeteld één gulden toegewezen. Volgens de Lierse 'infoambtenaar' D. Verhelst heeft de rechter letterlijk gezegd dat Schilstra en Lakke hooguit 'morele en principiële schade' hebben geleden. Wel staat voor de twee nog de mogelijkheid open om tegen deze uitspraak in hoger beroep te gaan. Lakke en Schilstra steken in hun persbericht - voor mondelinge toelich tingen hadden ze geen tijd - een heel ander ver haal af. 'Belgische rechter stelt Nederlandse kunstenaars in het gelijk: Kunstwerk door een zijdige censuur vernietigd', koppen ze hun ei gen artikel. Het stuk eindigt met de zinnen: „Het te vergoeden schadebedrag werd in hc vonnis vooralsnog op de symbolische waar<e van één gulden vastgesteld. Het feitelijke b drag zal in een vervolgprocedure nauwkeurig z worden vastgesteld. Verhelst schiet in de lach als hem deze zii r nen worden voorgelezen. „Ze zijn wat voorb r rig, die jongens van voorheen De Fundatie. I gemeente Lier weigert trouwens ook die ei2 symbolische gulden op tafel te leggen, dat mo 5 de curator van die manifestatie maar doen." A Verhelst bestrijdt ook dat het Lierse stadsb stuur altijd geheimzinnig heeft gedaan over afgelasting en daarom verantwoordelijk mo j worden gehouden voor 'een reeks onjuiste b richten en smadelijke verdachtmakingen in t Vlaamse en Nederlandse pers', zoals Schilst en Lakke beweren. „Zelf zijn Schilstra en Lakke de afspraak ni nagekomen dat de nabestaanden van Fel Timmermans vooraf een gedetailleerd scri] van de optocht zouden kunnen inzien. Toe dat stuk alsmaar uitbleef, werd het vermoede dat de optocht vooral zou ingaan, al dan niet bedekte termen, op de collaboratie tijdens c Tweede Wereldoorlog steeds sterker. Naar lat« bleek wilden de twee daadwerkelijk in unifo men paraderen met duidelijke verwijzinge naar die van de bezetter. Vervolgens wendde de nabestaanden zich tot het stadsbestuur di tot afgelasting besloot. Dit op grond van ee wetsartikel dat over de openbare orde handelt De beroemde 'Heimatschrijver' Timmermai is omstreden („Ik zou zeggen: niet onbesprt ken", aldus Verhelst) omdat hij zich de bewoi dering van de Nazi's gretig liet aanleunen. voor het Tibetaanse boeddhis me dat bekend staat onder de noemer Lamaïsme, in heel Mongolië vaste grond onder de voeten kreeg. De goden en de monen van het sjamanisme werden ondergeschikt gemaakt aan Boeddha en gingen een be langrijke rol spelen in de boed dhistische Tsam-dans. Op de expositie is een groot aantal vaak angstaanjagende maskers te zien die tijdens de Tsam- dans moesten zorgen voor ver woesting van de demonische krachten die verlichting in de weg stonden. Fontein en Vrieze legden ook de hand op tiental len mini-beeldjes van dansers die meededen aan dit uitdrij vingsritueel. De centrale figuur was Yama, de god van de dood, die tijdens de dans onder meer gezelschap kreeg van Erlg Khan, de sjamanistische god van de onderwereld. Hoogtepunten op deze expo sitie zijn. vijf bronzen religieuze beelden van Zanabazar, in de zeventiende eeuw de eerste we reldlijke leider die ook tot hoog ste geestelijke leider werd be noemd. Hij maakte verfijnde, sierlijke Boeddha-sculpturen met gezichten die imponeren door hun menselijke uitstraling. Hij werd vereerd als een leven de Boeddha en kreeg als reïn- Masker uit het eind van de negentiende eeuw. carnatie van de TibetaaLj kerkvader Taranatha van Lt Dalai Lama in Tibet de erefc Bogdo Gegen. Na hem kwam er nog zeven Bogdo GegG Aan de vooravond van StaU terreur stierf de laatste in IC waarna Mongolië een socialjs, sche republiek werd en aam nu voorbije periode van reL euze windstilte moest bel nen. L 'De Dansende Demonen l' Mongolië' in de Nieuwe (Dam, Amsterdam) t/m 17l$( Openingstijden: dagelijks i 10.00 tot 18.00 uur en op di- derdag tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18