Geen sloop van huizen in Vliet wijk Rood. Groen. Oranje. Rood. Benoeming gemeentesecretaris Leiderdorp 'voorbarig' Regio Onduidelijkheid en rritaties bij Tikibad Verkeerslichten mogelijk op knipperstand Leerlingenvervoer Leiderdorp duurder Politiek eist onderzoek naar ambtenarenkorps 'We zijn allemaal in de zevende hemel' IINSDAG 29 JUNI 1999 Familiecircus in Zoeterwoude zoETERwouDEHet Magie Circus geeft de komende drie dagen voorstellingen in Zoeterwoude. Het Nederlandse familiecircus is morgenmiddag van vier tot zes uur te zien in Zoeterwoude Rijndijk waar de tent is opgeslagen op het parkeerterrein van De Eendekooi aan het Kooikerspad. Donderdag en vrijdag worden op dezelfde tijd twee voorstellingen gegeven op het parkeerter rein van het sportpark Haasbroek in Zoeterwoude Dorp. Er zijn optredens te zien van illusionisten, jongleurs, acrobaten, clowns en kleine dieren. Pronk bezoekt Leiderdorp leiderdorp Minister j. Pronk (VROM) heeft gisteren een kort, informeel bezoek aan Leiderdorp gebracht om zich op de hoog stellen van de lokale A4- en HSL-perikelen. Dat gebeurde op verzoek van het gemeentebestuur. „Wij hebben hem uitge nodigd, maar hij vond zelf ook dat -ie nog onvoldoende op de hoogte was van de situatie", zegt wethouder verkeerszaken V. Molkenboer. Pronk kwam naar Leiderdorp na een bezoek aan Alphen aan den Rijn. Daar was een bijeenkomst over bouwen in het Groene Hart (zie pagina Rijn Veenstreek). loewel er bij de ingang van het n ikibad in het Wassenaarse )uinrell papiertjes hangen met aarop in het Nederlands, En- els, Duits en Frans dat jongens n meisjes gescheiden moeten nen, waren er gistermid- ag toch wat onduidelijkheden. )p de velletjes staat dat dit 'ook eldt voor gezinnen met jonge inderen', maar binnen lopen ok vaders met dochtertjes aan e hand. En wel tijdens de 'jon- iderjensuurtjes', van 14.00 tot 17.00 f De directie van Duinrell be- floot donderdag om jongens en fieisjes gedurende de 'school- eisjesperiode', tot en met 2 ju- apart te laten zwemmen. Dat eg 'vjeslmt volgde op een reeks [anrandingen en een verkrach- vorige week dinsdag. Een jonge badmeester weet ies erj& melden dat ouders met kin leren boven de zes jaar niet jur, laar binnen mogen. Ouders i'Boehet dochters tot zes jaar mo- >6/9. en er 's middags, tijdens de zon- jongensuurtjes weer wel zijn. I van Griensven, hoofd van de pceptie, raadt families aan 's eestdichtends te zwemmen. „Maar 8rah principe hebben we liever ena°jat ze nia uur komen." Ko- raid of1611 een vader, moeder en hun ke wèjevenjarige dochter om drie 's middags bij de ingang tan het zwembad, dan hebben feesfj Pech" "Die moeten in princi- n m )e wachten tot vijf, uur. Dat is aar twee uur", zo vergoelijkt in Griensven. Bij de ingang van het zwem- stda£iacl lopen mensen dan ook re- elmatig teleurgesteld weg. Zo vordt rond half een een groep- e Duitse jongens en meisjes liet binnengelaten. Ze zeggen Verontwaardigd altijd alles sa men te doen. Een jongen die om kwart voor een vraagt hoe laat hij naar binnen mag, loopt geïrriteerd weg als blijkt dat hij nog een uur moet wachten. Anderen hebben er wel be grip voor. Binnen vinden drie zestienjarige vriendinnen het 'wel beter' dat er nu gescheiden wordt gezwommen. „Maar als je hier komt met jongens die je kent, is het wel jammer. En het is raar dat je na vijf uur weer wel gemengd mag zwemmen", vindt Anneüeke. Bovendien, zo vinden ze, kan er in het attrac tiepark zelf ook iets gebeuren. Even verderop zitten de twee zussen Ali van 25 en 26 jaar. Ze zijn pas om twaalf uur geko men. Op de fiets vanuit Den Haag en Voorburg. Ze willen dan ook liever drie uur zwem men. „Daar hebben we 27 gul den voor betaald", zegt een van hen. Twee docenten die vandaag met 42 leerlingen van de Haag se Pretoriusschool op school reisje zijn, zijn verbaasd dat ge mengd zwemmen na vijven weer wel mag. „Dat strookt niet met elkaar. Het stigmatiseert de schoolreisjes een beetje. Dat is jammer, maar het zegt waar schijnlijk iets over de ervaring die men hier heeft met school reisjes", zegt S. Kraan. Hij vindt dat Duinrell het probleem 'om zeilt'. „Het probleem zelf blijft: meisjes kunnen blijkbaar niet veilig zwemmen." Dat het mogelijk is de regels te ontduiken bewijzen de ge zusters Ali, die nog steeds in het zwembad zijn. Op de vraag of volwassen vrouwen 's middags nu wel of niet mogen zwem men, antwoordt een badjuf ontkennend. Zodra zij de zus sen in het vizier krijgt, worden zij dan ook zonder pardon ver wijderd. Het grote zoeken eiderdorp afke van der toolen 14-Vervolg van voorpagina M3 uur: Het grote zoeken is jegonnen. De Engelendaal Persant Snoep weg is f^an[en woud van onbekende oran- e en gele borden. Wie naar lleubelplein of ziekenhuis noet, dient niet linksaf te gaan or(jS naar rechtdoor, zoveel is dui- lelijk. Linksaf is voorbehouden tan de automobilisten die echt liet dorp uitmoeten: omdat de n ee*veg is opengebroken kunnen er rles naar een paar tegelijk door- En daar sta je dan. Netjes voorgesorteerd en muurvast. je probeert iemand met nd geweld de rij in te 'ritsen', ach ter je ook. Alle verkeerslichten taan op oranje en jc ziet ze denken op de Persant Snoep- 3B- Weg: laat die lui van de Enge- lejidaal maar wachten, die bumper voor me laat ik niet los. Rechtdoor naar ziekenhuis of Meubelplein? Vergeet het maar. Er is geen doorkomen aan. Buiten in de druilerige regen staart een besnorde agent moe deloos naar de eindeloze auto- rijen. 7.22 uur: Het sprongetje dat je hart elke keer maakt als de auto voor je optrekt! De verkeers agent is toch maar begonnen actief het verkeer te regelen. Dat komt hem op boze gezich ten te staan. De Engelendaal op? We willen helemaal niet de Engelendaal op! In de berm van de Engelen daal - nu aan de andere kant - staan weer van die gele bordjes. Geen teksten dit keer, alleen het cijfer 1. Ok. De heren wegbewij- zeraars zullen het wel weten, Het verkeer in Leiderdorp zit zo vast dat ook ambulances, brandweer en politie klem kunnen komen te zitten. Van daar dat de gemeente zich be raadt over extra maatregelen voor een betere doorstroming van met name de alarmdien sten. Eén idee is om de ver keerslichten op de Engelen daal op de knipperstand te zetten. Verkeerswethouder V. Mol- lj kenboer (PvdA) kreeg gister avond tijdens een raadsverga dering van diverse kanten kri tiek op zijn beslissing om twee rotondes gelijktijdig aan te leggen. Molkenboer blijft er echter bij dat het beter is om de 'pijn' niet uit te smeren over een langere periode. „Zouden we de rotondes na elkaar aanleggen, dan pesten we de burgers veel langer. Dan zitten we meer dan een half jaar in deze situatie." Vol gens hem is het een kwestie van 'even diep ademhalen en de schouders eronder zetten'. Het verkeer stond vanmorgen weer muurvast. dus rechtsaf naar de Gallaslaan. Regelrecht sportpark de Bloe- merd in. Lief bedoeld hoor, maar hoe kom je Leiderdorp uif*. 8.01 uur. Rood. Groen. Oranje. Rood. Wachten op de Van der Valk Boumanweg. Nu zijn wij het die bumper aan bumper rechtdoor willen en moeten de auto's die van de Laan van Ou derzorg afkomen maai" zien hoe ze ertussen komen. Wie hier op de autoraampjes tikt leert er een heel scala aan krachtter men bij. De reclame op de zijkant van de bussen is precies voor dit soort situaties bedacht. Dwars op de Van der Valk Bouman weg, neus over het fietspad aan de ene kant, kont over het fiets pad aan de andere kant. Ieder een die geen leesvoer heeft meegenomen weet nu wat dé watersportwinkel van de Rand stad is. 'File', licht het bordje aan de stoplichtinstallatie bij de Pers ant Snoepweg op. De gedroom de ontsnappingsroute - de Lage Zijde op om via Koudekerk de buitenwereld te bereiken - blijkt niet te bestaan. Asfaltwerk- zaamheden bij de Koudekerkse brug. Dat heeft het Lpiderdorp- se gemeentebestuur er nooit bij 8.29 uur. Dit is de tijd om 't GS- M'tje erbij te pakken. Naar de politie? Naar de gemeente? „Nee, naar de zaak", zegt de man in de turquoise Rover. „Wat ze zeiden?" Hij trekt een gezicht. „Had je niet eerder van huis kunnen gaan?" De bezuiniging op het van Leiderdorpse leerlingen van een naar speciale scholen gaat door. Dat betekent dat sommige ouders minder snel in aanmerking komen voor gesub sidieerd vervoer voor hun kind. Anderen moeten meer gaan be talen. Een meerderheid van de politiek kan met de besparing leven, nu burgemeester en wet houders bereid zijn om meer ouders recht te geven op een vergoeding dan aanvankelijk de bedoeling was. Eerst ging de gemeente uit van een inko mensgrens van 39.000 gulden, nu van 45.000 gulden. Met name BBL en Groen Links zetten gisteravond tijdens een raadsvergadering wel een aantal kanttekeningen bij de bezuinigingsmaatregel. Zo vin den ze dat kinderen die minder dan vier kilometer van de school af wonen ook recht heb ben op vervoer. Volgens v houder A. Roest, die het woord voerde namens wethouder P. Kolman zijn in sommige geval len uitzonderingen mogelijk. Een aantal raadsleden vroeg zich af of de gemeente eigenlijk wel iets opschoot met het duur der maken van het leerlingen vervoer. Volgens de wethouder bespaart Leiderdorp 'in de aan vangsfase' inderdaad een rela tief laag bedrag: zo'n zesdui zend gulden. „Maar dit kan op lopen tot tientallen duizenden guldens." De besparing stuit op veel verzet bij ouders van leerlingen die op een speciale school zit ten. Zij vinden de bezuiniging 'onnodig' en 'niet sociaal'. Hoe wel het vervoer duurder wordt, zijn de ouders nog alltijd beter af in Leiderdorp dan in veel an dere gemeenten, constateerde J. Stevers (CDA). „Leiden houdt vast aan een inkomensgrens van 39.000 gulden." en bij de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG), aldus Grootaarts, die net als de mees te fracties de noodzaak inziet van een onderzoek. Leiderdorp wordt al jaren geconfronteerd met uitgaven voor medewer kers die veel hoger zijn dan ge raamd. Daar komt bij dat wet houder Roest graag nog eens een paar ton extra wil uitgeven voor personeelsuitbreiding. Een aantal fracties vroeg om een nadrukkelijke toezegging dat wethouder Roest ook gaat uitvoeren wat in de motie staat. Kort tevoren bleek Roest zich namelijk niets meer te kunnen herinneren van twee moties die D66 vorig jaar indiende. „Te gek voor woorden", vond WD- raadslid P. Kanters dat. Volgens Grootaarts is Roest 'er met zijn hersens niet bij'. „Je kunt mo ties indienen tot je een ons Te duur en te tijdrovend is het volgens de Leiderdorpse wet houder A. Roest (CDA) om uit gebreid onderzoek te doen naar de samenstelling en de kwaliteit van het ambtenarenkorps. Maar de meerderheid van de politiek vindt dat zo'n onder zoek er wel degelijk moet ko men. Voor de tegenargumenten van Roest hadden ze gister avond tijdens een raadsverga dering geen enkel gehoor. Alle fracties - op het CDA na - steunden een motie van D66. Zo'n onderzoek hoeft hele maal niet duur te zijn, meent D66-raadslid E. Grootaarts. Veel voorwerk is volgens hem al ge daan. Zo beschikt een groot aantal gemeenten al over kant en klare onderzoeken en zijn er cijfers beschikbaar bij het CBS LEIDERDORP JUDYNIHOF De felicitaties van BBL-raadslid A. van Dijk voor de nieuwe ge meentesecretaris waren er niet minder hartelijk om. Toch vond hij het gisteravond wel erg vroeg om Nicole Rigter al te be noemen tot hoogste ambtenaar van de gemeente Leiderdorp terwijl de minister nog aan het onderzoeken is of de sollicita tieprocedure die eraan vooraf ging wel juist is geweest. 'Voor barig', constateerde Van Dijk, die niet instemde met de be noeming. Net als de fractie van Groen Links twijfelt BBL niet aan de kwaliteiten van Rigter, die al een paar jaar adjunct-secretaris is. Waar zij zich al enige tijd over opwinden, is de sollicita tieprocedure, waarbij Rigter als enige kandidaat door burge meester en wethouders naar voren is geschoven. En dat is niet wat de wet voorschrijft. „Dit verdient de naam selectie procedure niet, want de uit komst stond al van tevoren vast", zei Groen links-raadslid R. Manshanden. Toch ging haar fractie akkoord met de benoe ming. „De nieuwe secretaris verdient steun van de raad", al dus Manshanden. „Maar de procedure blijft verkeerd en moet in de toekomst anders." Met het voorstel van Groen Links voor een nieuwe sollicita tie-code ging de hele gemeen teraad akkoord. Volgens CDA-raadslid J. Ste vers moesten BBL en Groen Links niet zo moeilijk doen. Volgens hem kan de gemeente bij sollictatieprocedures een voudigweg afwijken van de wet, omdat daqr geen sanctie op staat. „Dat gebeurt wel vaker." Die vlieger ging voor Van Dijk niet op. „Er zijn zoveel gemeen telijke overtredingen waar geen sanctie op staat. Voor ons is dat geen reden om de wet te over treden." De andere fracties wilden het feestje voor Rigter niet beder ven en wensten geen woord meer vuil te maken aan de kwestie. Ook wethouder A. Roest weigerde er diep op in te gaan. Hij benadrukte dat het in het belang is van de gemeente om Rigter met haar goede staat van dienst op het gemeentehuis te behouden. „Soms moet je niet naar de letter van de wet handelen, maar in de geest van de wet." Alle bewoners stemmen tegen De sloop van 27 woningen in de Voorschotense Vlietwijk gaat definitief niet door. Alle bewoners van de Stadwijk straat, Parkstraat en Tolstraat stemden gisteravond tegen het nieuwbouwplan van de woningbouwvereniging Woonzorg. De huizen worden nu opgeknapt. Dat houdt volgens regio-manager B. Geerink van Woonzorg in dat het 'hoogst noodzakelijke onderhoud' wordt uitgevoerd. Daarvoor zal niet meer dan vijf a tienduizend gulden worden uitgetrokken. De bewonerscommissie wil dat haar voorstel om de huizen voor 70.000 per woning op te knappen alsnog wordt uitgevoerd. voorschoten jan preenen De 'informatie-avond' in het buurthuis Vlietwijk was na een half uur al afgelopen. Woon zorg wilde de buurt uitsluitend bijpraten over het nieuwbouw plan. Het was niet de bedoeling om te discussiëren over de voorstellen. De bewoners lieten echter al snel weten dat zij daar niets voor voelden. „Gooi je plan maar in de vuilnisbak. La ten we stemmen. Als we stem men is er duidelijkheid en kun nen we naar huis", zo kreeg Geerink te horen toen hij pro beerde uit te leggen wat de huurprijzen van nieuwbouw gaan worden. Woonzorg heeft tot tweemaal toe laten uitzoeken of renovatie van de woningen die in 1930 zijn gebouwd nog haalbaar is. In beide gevallen werd bere kend dat dat een 'veel te kost bare zaak' zou worden. De wo ningbouwvereniging kwam uit op 120.000 gulden per woning. Een contra-expertise van het Leidse architectenbureau Groe- newegen kwam nog hoger uit: 136.000 gulden. Geerink: „Daarom hebben we besloten om hier 24 nieuwe eengezinswoningen neer te zet ten. Waarom 24? Omdat er in middels al twee leeg staan en we denken met minder te kun nen volstaan. We kunnen ook geen 27 huizen terugzetten, omdat de nieuwe groter zijn." De regio-manager had nog willen zeggen wat de vergoe ding zou worden voor de ver huizing en dat nog niet duide lijk is waar de bewoners tijdelijk gehuisvest zouden worden. Hij kwam daar echter niet aan toe, omdat hij werd herinnerd aan de opmerking in de uitnodiging voor de informatie-avond dat 'als de grote meerderheid tegen nieuwbouw is van het plan wordt afgezien'. „We kunnen nog wel anderhalf jaar praten, maar dan krijgen de mensen het aan hun hart en moeten ze naar het ziekenhuis", zei ie mand. Waarop een ander rea geerde met de opmerking: „Dan komen de huizen vanzelf leeg." Onder grote druk ging Geerink na twintig minuten overstag. „Ik begijp dat jullie het gepraat zat zijn. Goed, dan geen nieuwbouw. Maar ik zeg het wel voor alle duidelijkheid: we zorgen alleen voor het mini male woongenot. Geen dubbel glas, geen cv's. We doen wat we wettelijk verplicht zijn. We re pareren en vervangen datgene dat slecht is." Een bewoner: „Geef ons vijftig ruggies, dan knappen we het zelf op." Woonzorg bepaalt echter wat in de huizen wordt gedaan. Wie het daar niet mee eens is, kan naar de huurcommissie stap pen. Geerink: „We zullen echt niet kinderachtig doen. Ik kom nu streng over, maar we zijn er echt niet op uit om de bewo ners te pesten." i derde van links) laten er met hun buren geen twijfel c Jo Zonneveld-Van der Meer was gisteravond en vanmorgen bijna nog gelukkiger dan op haar trouwdag. Vorige week was ze vijftig jaar getrouwd en werd groot feest gevierd. „Maar wat ons nu overkomt: geweldig, geweldig. Het is fan tastisch. Dit gaan we vieren. Twee jaar hebben we in span ning gezeten. Twee jaar heb ben we ons lopen afWagen of we op onze oude dag nog moesten verhuizen. Ik ben 71 meneer. Moet je dan nog je huis uit?" Haar man Koos knikt instemmend. Hij geeft ook dui delijk zijn mening over de wo ningbouwvereniging Woon zorg, die beter maar niet kan worden afgedrukt. Net als in de Tolstraat en de Parkstraat werd het besluit om de woningen niet te slopen met vreugde ontvangen. Vlag gen gingen uit en er werd gep roost op de goede afloop. „In augustus maken we er pas echt een groot straatfeest van. Dan heeft iedereen vakantie. Nu kunnen we niet te lang door gaan, omdat iedereen morgen ochtend weer moet werken. Maar dat dit gevierd wordt, staat vast. We zijn allemaal in de zevende hemel." Ongeveer twee jaar geleden werd bekend dat de 27 wonin gen in de Voorschotense Vliet wijk zouden worden gesloopt en dat het niet meer haalbaar was om de huizen op te knap pen. Jo Zonneveld: „Vanaf dat moment hebben we het huis alleen nog maar onderhouden. Een verlje gegeven en zo. Ver der niet. Het ziet er goed uit hoor, maar er moet wel het no dige worden gedaan. We moe ten nodig aan nieuwe vloerbe dekking en er moet worden ge- wif en' behangen. Nu kunnen we eindelijk aan de slag." Regio-manager Geerink van Woonzorg is uiterst teleurge steld. „We haddden een aan trekkelijk voorstel. Maar goed, als niemand het wil moet je het niet door de strot duwen. Ik zie ook wel in dat de mensen erg aan hun woning zijn gehecht."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17