Regio Minder geld voor stads vernieuwing Blokkade Vrouwen weg nog even uitgesteld Marokkanen krijgen via radio hulp bij opvoeding In de stijl van Karei Appel Noorderkwartier zit in bestuurlijke impasse Herfstsfeer Open dag opgravingen trekt 500 bezoekers lINSDAG 29 JUNI 1999 HEF WIM WEGMAN, C Zaak Woudbes op televisie Het programma Opsporing Verzocht besteedt vanavond aandacht aan de mishande ling in een woning aan de Woudbes. Daar werden, op 7 juni een man en een vrouw nstig toegetakeld. De vrouw inmiddels redelijk hersteld. Maar hoewel het iets beter gaat met het mannelijke slachtoffer heeft de politie hem nog niet kunnen verho ren. In Opsporing Verzocht roept de politie getuigen op die eventueel iets gehoord of gezien hebben hetgeen even tueel kan bijdragen tot het aanhouden van de daders. uzanne barbier Iet Noorderkwartier in Leiden- loord zit zonder wijkbestuur. ie bestuursleden van de huidi- e wijkvereniging Plan Noord ijn afgetreden. Dat hebben ze ;en brief bekendgemaakt de leden-bewoners. Tege- ijkertijd gelastte de vereniging le bijzondere algemene leden- ergadering van gisteravond af impasse. Tot die tijd lie een nieuw wijkbestuur zou waar. dezen. De reden hiervoor is 'olgens de wijkvereniging dat ;e geen 'acceptabel aantal kan didaten' voor het bestuur en de jestuursfuncties kan voordra- voor beide partijen om een agenda samen te stellen voor de bijzondere ALV van gister avond. De voormalige leden wilden zich bovendien niet be schikbaar stellen voor een van de kernfuncties van voorzitter, penningmeester en secretaris, aldus Tweehuysen. Het wijkbe stuur gaat een beroep doen op de gemeente om een oplossing vinden voor de bestuurlijke Bewoners wachten nog even met het blokkeren van de Vrouwenweg in Leiden. Aanstaande maandag hebben zij een gesprek met verkeers wethouder T. van Rij. Als hij niet binnen een week reageert op de wensen van de bewoners, dan sluiten zij alsnog de weg af voor alle verkeer. Gisteravond kwamen ruim dertig mensen naar buurthuis 't Weipoortje, op uitnodiging van een omwonende, C. Bronk. Ze spraken daar over de onveiligheid van de Vrouwenweg, het sluipver- keer en de snelheidsovertredingen. Hoewel er twee jaar geleden maatregelen zijn genomen om automobilisten te ontmoedigen, is de onvrede in de buurt groot. Iedereen beaamde dat de situatie dan misschien wel beter is gewor den, maar nog verre van ideaal is. Er geldt een inrijverbod van de Vrouwenweg tijdens de spitsuren. Dat wordt massaal gene geerd, zeiden bewoners gisteravond. Een iemand had tijdens de avondspits van maandag de tel bijgehouden en kwam tot ongeveer tweehonderd passerende auto's. De politie controleert volgens de bewoners veel te weinig. Behalve dat automobilisten zich niet houden aan het inrijverbod rijden ze geregeld te hard. Er geldt een maximumsnelheid langs de woningen en het klooster van dertig kilometer per uur, maar sommige bewoners hebben de indruk dat mensen dat lezen als 130. Bronk: ,,Als de Lam- mebrug open is, dan zie je ze hier in colonnes voorbij gaan. Ze rijden extra hard, omdat ze pro beren de file op de Europaweg in te halen." Een bewoner: „Hoe vaak ik mijn twee honden niet de berm in heb moeten trekken om mijn le ven en dat van mijn honden te redden..." Een ander: ,,Ik zet mijn auto wel eens in de berm langs het water om verkeer af te remmen." Een volgende: „Ze beloofden dat ze het zouden op lossen. Ze hebben het niet opgelost." Een vierde: „We hebben ons twee jaar geleden laten afsche pen. Ons doel is de Vrouwenweg afsluiten voor verkeer dat er niet hoort." „We moeten daarom spijkers met koppen slaan", aldus Bronk. „We gaan niet weer twee jaar wachten. Laat de wethouder maar met een oplossing komen." Daarvoor dienden zich gister avond enkele suggesties aan: het meest werd een beweegbare paal in het wegdek genoemd, die be- met een sleutel kunnen bedienen. Ze ïn dat die oplossing problemen opleverde het landbouwverkeer uit de regio, maar dat weerhield een aantal mensen er niet van haar toch te noemen. Een andere was het plaatsen van camera's en snelheidsmeters. Bronks voorstel om wethouder Van Rij volgen de week maandag te dwingen om zo snel moge lijk te reageren op wat de bewoners willen, kreeg steun. De bewoners eisen dat dan aan het begin van het nieuwe schooljaar de oplossing ook zichtbaar is. De bereidheid om op eigen houtje de weg te blokkeren als de gemeente niet tege moet komt aan hun wensen, bleek aanwezig. Bronk vertelde van toen hij in Noord woonde en een tijd met de buurt een aantal keren de straat opbrak om een reactie van de gemeente uit te lokken. „We kregen alles. Meer dan we ver wacht hadden." Een bewoner: ,,Als breekijzer een weg afsluiten? Ik vind dat een goed middel." t het De impasse in het Noorder- vartier is een nieuwe fase in ?n conflict dat nu al een jaar luurt. Een groep wijkbewoners zitting had in het oude be- ïr, verzet zich tegen het hui- lige bestuur omdat die de be langen van de bewoners vol- hen onvoldoende behar- :igt. Bovendien vinden ze dat iet bestuur niet democratisch ;enoeg tot stand is gekomen. In de vorige ledenvergadering iepen de emoties hoog op toen voormalige bestuursleden zittende wijkbestuur oprie- om nieuwe verkiezingen :e schrijven. Het bestuur be- oofde daarop een bijzondere ügemene ledenvergadering te louden. Die vergadering ging ;isteravond dus niet door. De voorzitter van het huidige ivijkbestuur, Hein Tweehuysen, geeft als reden voor het opstap pen van het wijkbestuur het conflict met de voormalige be stuursleden aan. Dat maakt het 'olgens hem zinloos om te pro- >eren opnieuw te beginnen. In ie laatste bestuursvergadering het niet mogelijk gebleken iASKIA BUITELAAR Dok Leidse Marokkanen kun sttaks via de radio met een )anel van Marokkanen en Ne- ierlanders praten over de op- 'oeding van hun kinderen. In ïavolging van het succes in Al- )hen aan den Rijn begint na de :omervakantie op zondagmid- Nico Vermeer, lid van het ou de bestuur en kandidaat voor het nieuwe bestuur, toont zich onaangenaam verrast over de afgelasting. Ik tast in het duis ter over de reden. Wat is een acceptabel aantal kandidaten volgens de wijkvereniging? In december hebben acht mensen zich al schriftelijk aangemeld voor een bestuursfunctie waar van een aantal ook beschikbaar was voor een van de drie kern functies. Daar heeft de wijkver eniging toen niet op gerea geerd. Deze keer waren er weer acht mensen bereid om in het bestuur plaats te nemen, ook als voorzitter, secretaris of pen ningmeester. De vergadering had over deze benoemingen gewoon ter plaatse moeten be sluiten. Ik vind dit raar." Vermeer zegt zelf bereid te zijn om de nieuwe voorzitter te worden en zo de impasse te doorbreken. „Het Noorder kwartier heeft een goed wijkbe stuur nodig omdat hier zoveel projecten lopen en er in de toe komst nog meer moet gaan ver anderen." Een ander lid van het oude wijkbestuur en huidig kandi daatbestuurslid, Bram Pater, wilde gisteravond geen reactie geven op de afgelasting van de vergadering. leiden Elke kalender zal hetzelfde verhaal vertellen. Het is nu eind niet aan de kalender, maar wel aan het weer. Vandaar ook dat op de- juni. En dus is het zomer. Ook al laat de zon ons de laatste tijd flink ze plek aan de Jan van Houtkade twee paddestoelen omhoog zijn in de steek en ook al regent het de laatste maanden behoorlijk vaak. geschoten. Niet zoals het hoort. Maar wel mooi. En dat heeft zo zijn invloed op de natuur. Die houdt zich nu eenmaal foto henk bouwman .eiden/alphen a dag bij Holland Centraal de reeks van vijftien radio-uitzen dingen voor Marokkaanse ou ders, Alousra. Het programma biedt de ou ders ondersteuning bij de op voeding. Dat is voor veel Ma rokkanen een gevoelig onder werp, want de opvoedingsme thoden van Marokkanen en Ne derlanders verschillen vaak enorm. Mensen met kennis van opvoeden uit beide gemeen schappen proberen in het pro gramma het evenwicht tussen die twee methoden op te zoe ken. Luisteraars kunnen zich telefonisch direct in de discus sie mengen. Het programma is ontwikkeld door het Regionaal Instituut In terculturele Ontwikkeling Meander en de Rotterdamse or ganisatie voor jeugdbeleid en samenlevingsopbouw PJ Part ners. Zij willen met Alousra niet alleen de discussie aangaan met Marokkaanse ouders, maar hen ook informeren over lokale opvoedingsprojecten. In Al phen was dat een succes, schrijven de makers in een eva luatie. De luisteraars vroegen herhaling van de program 's en vonden het een goede i kennis te maken met onderwerpen rond de op voeding. Die herhalingen komen in AJ- phen na de zomervakantie, zegt L. El Houari van Meander. Te gelijkertijd beginnen dan de uitzendingen bij Holland Cen traal, later volgt de lokale om roep in Gouda. „In iedere ge meente die mee wil doen moe ten we eerst onderzoeken met welke instellingen we kunnen samenwerken, die interessante projecten hebben voor onze doelgroep. In Leiden is dat de LWO." Naast Leiden en Gouda hebben ook Waddinxveen, Rot terdam en Dordrecht interesse getoond in het programma. De eerste gedachte is dat Karei Appel is langs geweest in de Surinamestraat. Want het is een beetje zijn stijl waarin die bloembakken zijn beschilderd. Abstract, maar kleurig en fleurig. Opvallend en functioneel. Om de buurt een gezelliger aanzicht te geven. Zo zijn ze inderdaad ook be doeld. Alleen Appel is het niet geweest. Die zit hoog en droog in Parijs. Met uitzicht op Mont- martre. Een kunstenaar van zijn kaliber bekommert zich echt niet om een wijk als De Kooi. Hij heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Maar wie, o wie heeft dan wél de hand gehad in deze schilde ringen in rood, geel en groen? Dat het nieuw beleid zou zijn van de gemeente, ligt niet voor de hand. Dergelijke bloembak ken zijn nog niet elders in de stad gesignaleerd. Het gaat hier typisch om een incident. Mo gelijk om een staaltje van eigen initiatief. 'Joehoe', roept dan de dame van tweehoog. Ze wijst op zichzelf. Zij, zo maakt ze daarmee duidelijk, bezit de sleutel van dit mysterie. Het is alsof ze visite venvacht. Nel de Wolf zit keurig opgetut aan het raam van haar zonnige luwe Steen, die al 700 jaar in niddelpunt van de stad. flat. Nee, ze had op niemand gerekend. Ze houdt gewoon van netjes. Elke dag weer. Maar genoeg van die koetjes en kalf jes. Haar nieuwsgierigheid was gewekt door-het geschuifel rond de bloembakken voor de deur van de flat. Wat willen we weten? „Inderdaad", geeft ze zelf ant woord op die vraag. Zij, en nie mand anders is verantwoorde lijk voor de kleurig beschilder de bakken beneden in de straat. „Ik ergerde met al jaren groen en geel aan die dingen. Ze stonden aan de achterkant. Grauwe gevallen waren het. Met meer onkruid dan planten er in. Op gegeven moment was ik het zat. Er moest iets aan die ouwe troep gedaan worden." Ze is toen naar het wijkcomité en naar de gemeente gestapt. Met de vraag om kwasten en verf. Voor de rest zou ze dan zelf wel zorgen. Nee, ze hoef den niet bang dat ze de boel zou onderkliederen. Hallo, ze is dan wel een amateur. Maar wél eentje met een veel ervaring in het hanteren van het palet. „Het komt zo", zegt ze, en haar stem zakt als vanzelf een halve octaaf, „tien jaar geleden is mijn man overleden. Ja, dat was een enorme klap voor me. Ik kon een tijdlang niets uit richten. U moet weten, we wa ren zeer aan elkaar gehecht. Maar enfin, na verloop van tijd heb ik mezelf herpakt. Je moet wat. Ik ben toen aan een schil derscursus begonnen in buurt huis 't Spoortje. Dat heeft me zeker geholpen om mijn ver driet te verwerken." Maar meer dan dat. Nel de Wolf kreeg zoveel plezier in het schilderen, dat ze er eigenlijk best mee naar buiten wilde. Letterlijk en figuurlijk. Eureka, sprak ze, toen ze in het voor jaar weer op die trieste bakken stuitte. Die ga ik eens even mooi onderhanden nemen. Frisse kleurtjes, nieuwe planten en naar de voorkant van de flat ermee. Ze mogen weer gezien worden. „Er zit meer achter", zegt ze. „Je hoort en leest over Leiden Noord en De Kooi veel negatie ve verhalen. Deze buurt heeft veel te lang in het verdomhoek je gezeten. Ik wil daar wat aan doen. Ik ben naar de school aan de overkant geweest. Heb met de jeugd gepraat om te vragen of ze de bakken respec teren. Ik ben naar de buren een paar huizen verderop gegaan. Gevraagd of ze ook wat leuks aan het balkon willen hangen. Weet je, als de buurt en leuk en fris uitziet, is er vanzelf minder behoefte om dat te slopen." Waar het allemaal om draait, zegt Nel de Wolf, is positief denken. „Ik had destijds bij de pakken kunnen gaan neerzit ten. Ik heb dat niet gedaan. Ik ben gaan schilderen, gaan dichten, enthousiast gebleven. Ik laat me daarbij leiden door mijn geest. Door kleuren. Ik ga straks de hal beschilderen en de containers. Op m'n dooie gemak, want ik ben ook de jongste niet meer. Hoe oud? Dat zeg ik niet. Hou het maar op 65+. Jong genoeg om de lol van het leven in te zien. En vro lijk te blijven." Leiden loopt miljoenen mis Leiden krijgt vanaf volgend jaar aanzienlijk minder geld van het Rijk voor stadsvernieuwing. Hoe groot de tegen valler wordt is nog niet bekend, maar zeer waarschijnlijk is dat Leiden er enkele miljoenen op achteruit gaat. Por tefeuillehouder T. van Rij is daarom 'redelijk teleurge steld'. leiden/regio robbert minkhorst i volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu heeft vanmorgen be kendgemaakt dat Leiden de ko mende vijf jaar 35,9 miljoen gulden ontvangt. Omgerekend is dat zo'n zeven miljoen per jaar. De afgelopen jaren kreeg de stad zo'n dertien miljoen gulden. Een nog vast te stellen bijdrage voor het behoud en de restauratie van monumenten zal de pijn wel wat verzachten, schat Van Rij in, maar over brugt de kloof niet. Oorzaken van de lagere uitke ring zijn de voorspoedige eco nomische groei en de hoge hui zenprijzen, zegt de wethouder. Het Rijk heeft een andere ver deling gemaakt van de subsi dies over de 25 gemeenten die onder het Grote Stedenbeleid vallen. Omdat Leiden een lage re werkloosheid en een hogere gemiddelde huizenprijs heeft dan bijvoorbeeld Groningen, keert het ministerie meer uit aan die stad. Volgens Van Rij is het gunsti ge beeld van Leiden echter ver tekend. De hoge waarde van de woningen komt niet zozeer doordat mensen in Leiden en in de regio meer te besteden hebben, maar door het tekort aan huizen. Dat drijft de prijzen van woningen op. „We daarom volgend jaar een grote bouwlocatie hebben", vat de wethouder samen. „Dat is het belangrijkste." Het ministerie houdt geen rekening met het, huizentekort in haar bereke ning van de subsidiehoogte, al dus Van Rij. Om de 35,9 miljoen gulden daadwerkelijk binnen te kun nen halen moet de gemeente voor 1 november een keur plannen indienen waarvoo het geld wil gebruiken. Haalt de gemeente die deadline niet, loopt ze de subsidie mis, zegt! een woordvoerder van het mi nisterie. Volgens Van Rij loopt het niet zo'n vaart. „Het is niet dramatisch als we die datum niet halen. Er volgt nog een herkansing." Wel zal de gemeente er alles aan doen om op tijd de voor stellen in te dienen. „Dat is veel beter omdat we dan snel aan de slag kunnen. Het moet gewoon lukken. Het betekent dat we er deze zomer onder hoge druk aan moeten werken." Uitgangs punt voor de plannen is de stadsvisie. Met het geld wil de gemeente onder andere Lei- den-Noord en Zuidwest een forse opknapbeurt geven. Be halve Leiden krijgen ook andere gemeenten in Zuid-Holland geld van het Rijk. De provincie verdeelt de subsidies. Zuid- Holland heeft in totaal 161,8 miljoen te verdelen. Gouden speld voor Houtman M. Houtman, de vertrekkende voorzitter van de welstands commissie, heeft gisteren de gouden speld van de gemeente Leiden gekregen. De onder scheiding werd hem uitgereikt tijdens de vergadering van de welstandscommissie door wet houder T. van Rij. Houtman werd in 1978 benoemd tot voorzitter van De gemeente eert hem voot wijze waarop hij zich heeft gezet voor het welstandsbeleid in de stad. Het ging hem vol gens de gemeente daarbij v al om een objectieve beoorde ling van de ingediende plan nen. Onder zijn voorzitterschap werd bovendien spreekrecht voor burgers ingevoerd. Bij de welstandscommissie worden jaarlijks 1300 bouw- en bouwplannen ingediend. De open dag bij de opgravin- I gen in de Oostvlietpolder heeft gisteren zo'n vijfhon derd bezoekers getrokken, j Gemeentelijk archeoloog I Maarten Dolmans is uiterst tevreden met deze opkomst. „Vooral ook gezien het slech te weer. Maar 's middag om drie uur waren er al zo'n drie honderd mensen langsgeko- I men. En uiteindelijk zijn we nog behoorlijk uitgelopen om iedereen rond te kunnen lei den." I De bezoekers kregen een al- I gemene toelichting op het werk en konden vervolgens, in gezelschap van een van de j onderzoekers van de Leidse een kijkje nemen op het opgravingsterrein. In de Oostvlietpolder is een ne derzetting gevonden die daar tussen 70 voor Christus tot zo'n 500 na Christus heeft ge staan. Ze bestond uit enkele boerderijen, waarvan inmid dels sporen zijn teruggevon den van akkerbouw en vee teelt. Verder bleken de bewo ners in hun bestaan te heb ben voorzien door ijzerpro ductie. De hoeveelheid ijzer die ze fabriceerden was veel groter dan nodig was om in de lokale behoefte te voor zien. Verder is er een behoor lijke hoeveelheid luxe aarde werk gevonden. „En een dob belsteentje", aldus Dolmans. „Waaruit wel blijkt dat de be woners ook tijd hadden voor ontspanning." B

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13