ÏNGEN 'VOORBIJGAAN k Over wipperskoeien/lappen en een veter Leiden Regio ATERDAG 26 JUNI 1999 chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 dei larry Lolkes-de Beer werd op 19 na!J ugustus 1924 geboren aan de i laarlemmerweg. Hij herinnert ich vooral de ruimte die hij roeger als kind had. Hij kon ipelen waar hij maar wilde. Op itraat, in de weilanden en in het I -J tater voor de deur. Wat hij als [Jind dan zoal deed? Van alles, naar vooral voetballen, renlang, totdat hij niet meer kon. Op latere leeftijd bekleedde hij verschillende bestuursfuncties bij ZLC, dat zo'n tien jaar geleden met Oranje Groen fuseerde tot FC Rijnland. Nu nog is hij geregeld als toeschouwer aanwezig, als supporter van zijn cluppie.ln deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt hij over zijn liefde voor het voetbal van vroeger. Leidenaars blikken terug op hun verleden Tsjongejonge, wat was er vroe- er nog veel ruimte. Ik woonde i ip de Haarlemmerweg, tussen I Ie Frans van Mierisstraat en de an Lievensstraat. Er waren nog en auto's, we konden midden jip de weg spelen. Ja, af en toe wam er een paard met wagen lorbij, maar dat was het dan k wel. Ik was in elk geval bij- ia altijd buiten. Tollen, knikke- :n, vliegen. Of we gingen naar e Leidse Hout, hutten bou- ien. He hadden ook tijd genoeg, andaag de dag moeten de kin eren veel meer huiswerk ma- en. En als ze daarmee klaar ijn, zitten ze voor de televisie. )f achter de computer. Dat zou liks voor mij zijn, ik speelde F0J[ lijna altijd buiten. Volgens mij ?as het vroeger ook altijd nooier weer. Waren de zomers eel mooier en veel heter dan 01 iu. Dan kwam er een auto van ïms kkei Js i in de gemeente de grindwegen natsproeien. Tegen het opwaai ende stof. Als het zo heet was dan sprongen de kinderen uit de buurt gewoon in het water van de Haarlemmertrekvaart. Ik ook. Uitkleden in de gang, de straat op en de plomp in. Lek ker zwemmen. Geen probleem, van ziektes hoorden we in die tijd nog niet. Alleen moesten we af en toe het water uit, als er een boot aankwam. Maar meestal was ik aan het voetballen. Tussen de middag, tijdens de schoolpauze. Jassen op de grond als doelpaal en spelen maar. En 's avonds weer. Op het veldje van Roelofs, ach ter de Jan Lievensstraat. Roelofs was een boer die daar landerij en had, tot aan het Zwarte Pad toe. Als-ie er aan kwam vlogen we weg". Niets bijzonders hoor, want dat gebeurde overal in Leiden, dat de jongens stiekem in de weilanden voetbalden. Veel structuur zat daar aanvan kelijk nog niet in, in dat voet ballen. Het waren gewoon losse partijtjes. Zo speelden we ook wel op het Raamland, een stuk grond bij de Wilhelminabrug. Maar dan moesten we wel vroeg zijn om een stukje grond af te zetten, anders hadden we geen veldje meer. Want dat stuk grond was vreselijk populair, er werd daar wat afgevoetbald. Al lemaal buurtteams. En ik herin ner me ook dat er teams waren van werklozen, het was per slot van rekening de crisistijd hè. Pas toen ik een jaar of twaalf was, kwam er wat meer struc tuur in het voetballen. Tenmin ste, voor wat mezelf betreft, want clubs waren er toen na tuurlijk al lang. Ik kwam terecht bij het zomerelftal, zo heette dat, van Sportman. Henk Heij- mans heeft daar ook nog ge voetbald. Een goede voetballer, met een hard schot. Achter de Groenoordstraat was het veld. Ik heb daar maar even gevoet bald, want op mijn veertiende ging ik werken bij bakker Raaphorst in de Pasteurstraat. Nou, die man voetbalde des tijds bij LDTS, Leiden Door Training Sterk. Een echte buurtclub, opgericht door men sen uit de Pasteurstraat en van de Maredijk. Shirt met zwart witte banen, zwart broekje. Een leuke club. Niemand ging er weg, de clubbinding was in die tijd trouwens sowieso een stuk groter dan nu. De club waar je Üd van werd, daar bleef je. Er bestond toen een enorme saamhorigheid, heel anders dan nu. De rivaliteit tussen de Leidse clubs was toen ook niet zo groot. Zo ging je bijvoor beeld kijken naar UVS als je zelf niet speelde. Nou en dan juich te je heus wel als UVS een doel punt maakte. Kom daar tegen woordig nog maar eens om. LDTS speelde aan de Wasse- naarseweg, aan de andere kant van het complex waar nu UVS zit. Al snel fuseerde LDTS met Zuiderkwartier, vlak voor de oorlog. Die club speelde aan de Nieuwe Vaart, bij de Kanaal- weg. Maar die club moest daar weg, toen de wolfabriek van Van Wijk daar werd gebouwd. De nieuwe club heette ZLC, wat later weer met Oranje Groen is gefuseerd tot FC Rijnland. Hoe dan ook, ZLC werd onderge bracht bij LDWS. Dat speelde achter het bos van Ster, aan het eind van de Da Costastraat, op het militaire veld. Er waren toen nog heel wat clubs die nou niet meer be staan. De Tram Boys bijvoor beeld, een club met allemaal elftallen van tramconducteurs, van de Gele Tram. Die speelden ook aan de Wassenaarseweg. Dan had je nog Morskwartier. Die speelde in de buurt van be graafplaats Rhijnhof. Die plek is nu volgebouwd, maar toen was het nog allemaal weiland. Ik weet nog goed dat LDTS maar een veld had. Met hele simpele kleedhokjes. Daar stonden schaaltjes in. Die vulde je dan met slootwater om je zelf na af loop te wassen. Douches had den we niet. Maar wat maakte het uit. Het slootwater was toen nog hartstikke schoon en hel der. Je kon de vissen en de sala manders zien zwemmen. En denk ook maar niet dat we op prachtige velden speelden, op van die kortgeschoren ga zonnetjes. Nee, we voetbalden toen vaak in weilanden. Echte weilanden die de clubs van een boer huurden. Het gebeurde geregeld dat we er eerst de koeien vanaf moesten jagen, dat was heel normaal. En daar na moesten we eerst nog de koeienflappen opruimen, voor dat we konden beginnen. Gras- maaien was vaak niet nodig. De koeien hielden het wel kort. Of de schapen, al naar gelang wat ZLC viert feest in café 't Haantje in de Vrouwensteeg: „De club waar je lid van werd, daar bleef je. Er bestond toen een enorme saamhorigheid, heel anders dan nu." foto archief lolkes de beer er in het weiland liep. Ja, de kalklijnen, die moesten we wel zelf trekken. Met een karretje. Daarvoor gebruikten we dan lange touwen, om ervoor te zorgen dat de lijnen recht lie pen. Ik voetbalde zelf met van die schoenen met harde neuzen. Wippers, noemde ik die. Want de neuzen stonden iets om hoog. Tweedehandsjes, gekocht bij Labrujere in de Vrou wensteeg. De bal was nog bruin. Met een veter erin. Die moest van tevoren goed wor den ingesmeerd met vet. An ders was-ie te hard. En als je dan een bal kopte, stond die ve ter in je voorhoofd. Die bal werd trouwens ook steeds zwaarder, want zo nu en dan belandde die natuurlijk in de sloot om het weiland. Als je zo'n bal dan op je hoofd kreeg.... Naar uitwedstrijden gingen we met de fiets, want bijna nie mand had nog een auto. Naar Stompwijk, SJZ in Zoeterwou- de, Warmond, Voorschoten, Wassenaar. Dan verzamelden we bij Aniba op de Herenstraat. Dat werd dan vaak een hele op tocht, een heel lint van fietsen, want er gingen ook supporters mee. Alleen naar Den Haag gin gen we met de trein of met de tram. In Stompwijk moesten we ons verkleden in café Het Witte Paard, in de achterkamer. Dan moesten we daarna nog een heel eind lopen naar het veld. Bij Kagia ging dat net zo. Dan verkleedden we ons in een stal en liepen vervolgens een heel stuk door een weiland naar het veld. Maar wat gaf het, dat wis ten we van tevoren. Omdat er geen drainage was, werd er geregeld een wedstrijd afgelast. Als het flink had gere gend gingen we van tevoren kij ken bij Wout Bergers op de Haarlemmerstraat, die sport zaak, om te zien welke wedstrij den doorgingen en welke niet. Die hadden dan een groot bord buiten staan waar dat op stond. Maar natuurlijk was ik ook wel eens thuis. Binnen. En dan luis terde ik graag naar de radio. Zelf hadden we geen radio, dat was te duur, maar de buurman hielp ons uit de brand. Hij gaf ons een draadje en een luid spreker. Dat draadje verbond hij met zijn radio. Zo luisterden we dan. Naar hoorspelen. En naar Han den Hollander, naar het voetballen. Uiteraard, zou ik bijna zeggen." herman joustra» FOTO JAN SCHEERDER LEIDEN - Peuters van clubhuis Tamboerijn vormden gisteren een erehaag toen hun "juf", Lida Welhage, uit het stadhuis kwam, waar zij aan Martin Hatzmann haar ja-woord had gegeven. Lida blijft bij de Tam boerijn werken. foto archief leidsch dagblad ANNO 1974 Woensdag 26 juni LONDEN (UPI) - De zoon van een voormalige hoge functionaris van de Britse geheime dienst heeft 't skelet van zijn vader aangetroffen in een afgesloten rommelkamer van de woning der familie. De vader verdween drie jaar gele den, zo is van de zijde van de Britse politie ver nomen. De overledene is Sir Peregrine Henni- ker-Heaton, die 68 jaar was toen zijn vrouw, Lady Margaret, hem op 7 oktober 1971 als ver mist opgaf. De 28-jarige zoon vond het lijk van zijn vader toen hij toevallig een kamer opende, die de afgelopen drie jaar op slot was geweest. Het huis van de familie bevindt zich in de Lon- dense voorstad Ealing. Henniker-Heaton is pi loot geweest van de Britse luchtmacht gedu rende de Tweede Wereldoorlog. Na de oorlog bekleedde hij hoge functies bij de militaire po litie in Oostenrijk en in het Midden-Oosten. In 1958 had hij een top-functie in de Britse ge heime dienst aldus is in Britse politiekringen verklaard. Het skelet van Henniker-Heaton werd in een rommelkamer ontdekt. Hij had de ze kamer als 'rookkamer' gebruikt en vele siga rettenpeukjes lagen overal in de kamer ver spreid, aldus de politie, die niet direct aan misdaad denkt. ZOETERWOUDE - Komende vrijdag houden de krakers van het voormalige klooster 'De Goede Herder' in Zoeterwoude-Rijndijk open huis. Er wonen momenteel ongeveer 30 men sen, die zich hebben omringd met honden, kippen, konijnen en een bok. De krakers heb ben een opruimingsploeg geformeerd, die er voor waakt dat de zaak helder en netjes blijft. Ook is een moestuin 'in ontwikkeling', maar daarover kan nog niets worden gezegd, want de successen zijn niet op korte termijn re ver wachten. 's Middags is er een kindermiddag, met Krent en Bol. 's Avonds is er een Rondlei ding, een opvoering van het toneelstuk 'Kraak- drama' door de bewoners en een optreden van verschillende popgroepen. Gedurende de hele dag is er een informatiestand en zullen de kun stenaars Joke en Jan Rotteveel werk expose- ANNO 1899 Maandag 26 Juni LEIDEN - Uit het 51ste jaarverslag aangaande den toestand der vereeniging 'Uit Liefde', over het jaar 1898. Hoe weinigen toch hebben gevolg gegeven aan het verzoek om de Vereeniging te steunen in het schoone doel dat zij beoogt, 't Is waar, veel, zeer veel wordt van de particuliere liefda digheid reeds geëischt, doch hoe menigmaal worden giften ondoordacht geschonken aan lieden, waaraan het volstrekt niet besteed is: aan bedelaars van beroep, bij wie de gift niet strekt tot leniging, doch tot verhooging van den nood, want maar al te dikwijls is die gift het middel om de behoefte naar sterken drank te kunnen bevredigen. Welke schoone interesten had diezelfde gif niet opgebracht als die was aangewend om de Vereeniging te steunen; want bij al het goede, dat reeds gedaan wordt, blijven toch nog zoo velen verstoken van de hulp dezer Vereeniging, om de doodeenvoudi ge reden dat de geldmiddelen geen uitbreiding van haren werkkring toelaten. Foto's Lii deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AU leiden of door contante bctulinp aan de balie van het Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15