Veel buitenlandse bedrijven in Amsterdam Kamer valt over gebrek aan daadkracht Ybema Economie ÏLndere opzet APK Reuzensleepcontact k Opnieuw flinke vertragingen in Europees luchtverkeer voorspeld VVD: niet automatisch volledig loon bij ziekte Deeltijdwerk populair Oud-stewardess KLM eist 'mannenpensioen' Amsterdam en Utrecht groeien snel Hanos eist eerherstel in FNV-blad Papaverpluk in problemen *K„, itzen vice-president bij Wereldbank ndam c iingtonEx-minister j. wordt vice-president ivikkelingsbeleid bij de reldbank in Washington. nu toe speci- adviseur van de Wereld- k. Daarbij richtte hij-zich name op de ontwikke- van internationale in- iten in effectief beleid op 1 van onderwijs, J ondheidszorg en sociale 3 erheid. Ritzen was van 419 tot 1998 minister van derwijs en wetenschap- 1994 kwam daar ook 2 tuur bij. foto anp folijn taxfree winkelen op Schiphol iphol Het belastingvrije winkelcentrum op Schiphol heeft speciale telefoonlijn geopend voor vragen over het taxfree ikelen. Op 1 juli wordt het belastingvrij inkopen doen voor 2\ zigers binnen de Europese Unie afgeschaft. Passagiers kun- s n zich nu 24 uur per dag wenden tot het nummer 020- 27447. Een computer beantwoordt de algemene vragen. Voor j ecifieke kwesties kan men tijdens kantooruren terecht bij 0 eciaal opgeleide medewerkers. antrekken buitenlanders aan banden iaag Bedrijven die buitenlandse werknemers aantrekken n hun vele vacatures te voorzien, bijvoorbeeld in de IT- 1 inche, mogen daarvan geen gewoonte maken. Minister De es (sociale zaken) overweegt om bij afgifte van een tewerk- i llingsvergunning de werkgever of bedrijfstak voortaan te ver- chten eigen personeel of Nederlandse werkzoekenden te lolen. Een bedrijf heeft een tewerkstellingsvergunning nodig iemand aan te trekken van buiten Europa. Dat mag alleen er geen Nederlandse sollicitanten te vinden zijn. ederlandse bloemen blijven goedkoop haag De bloemenbranche is verheugd dat Duitsland de orgenomen BTW-verhoging op snijbloemen terugtrekt. De ou sterk verminderen als Duitsers het hoge BTW-tarief bloemen hadden moeten betalen. Tuinbouworganisatie O-Nederland verwachtte dat de uitvoer met 500 miljoen gul- zou afnemen. Jaarlijks gaat voor vijf a zes miljard gulden bloemen, bollen en bomen naar Duitsland. kkoord over Eindhoven Airport 'Hoven Vertegenwoordigers van Eindhoven Airport, de om- gende gemeenten, de provincie en milieu- en omwonenden- q janisaties hebben een akkoord bereikt over de toekomstige twikkeling van de regionale luchthaven. Afgesproken is dat civiele luchthaven zich primair ontwikkelt als zakenvliegveld. burgerluchtvaart mag best groeien als dat maar niet tot :er geluidhinder leidt. Die lawaaioverlast mag - behalve in n gebied van minder dan vijf vierkante kilometer - nergens en bepaalde waarde uitkomen. eel mis met veiligheid op het dak haag» De Arbeidsinspectie heeft vorig jaar op driehonderd uwplaatsen het werk stilgelegd wegens het ontbreken van iligheidsvoorzieningen voor werknemers. In 101 gevallen ;rd proces-verbaal opgemaakt. Vooral dakrandbeveiligingen ladders ontbraken of waren gebrekkig. Dat staat in het evalu- ierapport 'Veilig Dak 1998'. Werken op het dak blijkt nog eer gevaarlijk. De Arbeidsinspectie ontving bijna dage- ks een ongevalsmelding. In zestig dagen werden vijftig onge- llen geregistreerd, waarvan zes met dbdelijk^èfibop. l.nii i aoeieox NU lijft Tsjechisch bedrijf in iRLEMVNU heeft de Tsjechische uitgever Strategie Praha o rergenomen. De Haarlemse uitgever geeft in Tsjechië en Slo- akije vaktijdschriften uit en heeft belangen in publiekstijd- hriften. De omzet is 10 miljoen per jaar. Er werken 150 men- Het overnamebedrag is niet bekendgemaakt. Nieuwe vestigingen leveren bijna 1.500 arbeidsplaatsen op Iwrtaan ook lijstje met 'zwakkeplekken' APK-keuring voor auto's rdt anders. De eisen zelf blij- gelijk, maar de klant krijgt het keuringsrapport voort- loijn ook te zien wat de zwakke lakken van de auto zijn. Ver- r mag de keuring alleen nog or bevoegde keurmeesters 100 irden uitgevoerd. '5 Het RDW, het centrum voor üi'ertuigtechniek en informatie Veendam (de vroegere Rijks voor het Wegverkeer), ióéieft het nieuwe systeem en {qJ uringsrapport ontwikkeld in dracht van het ministerie van rkeer. Het voorstel nog naar Tweede Kamer. Als die het 57 edkeurt, worden de verande- 16 igen op 1 maart volgend jaar gevoerd. De APK, de jaarlijkse keuring auto's vanaf drie jaar oud, :dt nu nog uitgevoerd onder ezicht van de keurmeester, rs doen de- keuring, aar de keurmeester heeft de M rantwoordelijkheid. Straks 141 ag alleen de meester zelf de Een recordaantal van 81 nieuwe buitenlandse bedrijven heeft zich in 1998 in de regio Amsterdam gevestigd. Daarmee is het record van 77 uit 1997 gebroken. De nieuwe vestigingen leidden tot 1.469 nieuwe arbeids plaatsen. amsterdam anp Dat blijkt uit de jaarrapportage bij de bedrijven die zich in de over 1998 van de afdeling Bui- periode 1992 - 1997 in de regio tenlandse Investeringen van de vestigden, groeide met 3.378. De totale groei van het aantal arbeidsplaatsen bij buitenland se bedrijven bedraagt 4.847. Ook dit is een nieuw record. Van de buitenlandse bedrij ven komt 52 procent uit de Ver enigde Staten en 19 en 15 pro cent uit respectievelijk Europe se landen en Japan. Volgens wethouder Krikke (economie) werpen haar buitenlandse han delsmissies hun vruchten af. i KnH keuring doen.Daarvoor zijn naar schatting vijfduizend nieu we keurmeesters nodig. De keurmeesters zullen voortaan persoonlijk worden aangespro ken op fouten. Nu loopt het ga ragebedrijf nog het risico zijn keuringsvergunning kwijt te ra ken, straks verliest de keur meester bij fouten zelf (tijdelijk) zijn bevoegdheid. Verder mogen afgekeurde on derdelen niet meer direct op de schroothoop. ,,De klant moet kunnen controleren of onder delen terecht zijn vervangen", zegt RDW-zegsman De Vroo- men. De belangrijkste verande ring voor autobezitters zit in het keuringsrapport. Daarin moe ten in de toekomst 'adviespun- ten' staan. De APK geldt welis waar voor een jaar, maar is een momentopname. Dat betekent niet dat bijvoorbeeld goedge keurde remmen het ook inder daad nog een jaar uithouden. Door op het rapport zwakke plekken aan te geven, krijgt de eigenaar een beter idee over de staat van zijn auto. 135 krimpen a/d üsselIn Krimpen a/d Ussel werkt een medewerker van Hollandia aan de sleepcontacten een reuzen rad-naaf. De naaf wordt onderdeel van het zogenoemde Millennium Wiel, het reuzenrad v meter hoog dat rond de eeuwwisseling in Londen aan de oever van de Theems komt te staan. Aan de naaf worden super-spaken bevestigd van vijftig meter lang. Het rad, waarin gondeltjes met toeristen worden rondgedraaid, wordt tweemaal zo hoog als de Big Ben en kost ruim dertig miljoen gulden. foto anp ton borsboom Deze zomer krijgt veertig pro cent van het luchtverkeer in Eu ropa te maken met vertragin gen. Deze waarschuwing pal voor het uitbreken van de zo mervakantie is afkomstig van de IATA, de internationale or ganisatie voor de luchtvaart. De IATA voegt zich hiermee bij de AEA, de Europese organi satie van luchtvaartmaatschap pijen, die vorige maand al waarschuwde voor vele vertra gingen. De twee organisaties wijzen beide de beschuldigen de vinger naar de luchtver keersleiding in Europa. Volgens de IATA heeft het aantal vertragingen in Europa, en dan vooral in Zwitserland, Frankrijk en Italië, 'een crisisni veau' bereikt. In mei had bijna OP ZOEK NAAR CAD/CAM/CAE ENGINEERS? uiiuuj..iobiijeb.nl taatssecretaris 'te laks' ten aanzien van corrigeren exportbedrijven j®j jlhaag gpd Ipofaatssecretaris Ybema van economische zaken is veel laks bij het aanzetten van bedrijven om zich in het uitenland correct te gedragen, vindt een meerderheid de Tweede Kamer. Hij laat het opstellen van ge- ftgscodes veel te veel aan de ondernemingen zelf ver. De PvdA overweegt uit onvrede over de passieve Jpstelling van Ybema met een eigen wetsvoorstel te cwCmen. Ybema wil bedrijven vooral door discussies en sym- •sia stimuleren om rekening te houden met mensen - tchten en milieu. Hij voelt er echter niets voor bedrij- a te verplichten zich aan een bepaalde gedragscode houden. PvdA, CDA en GroenLinks- noemden dat steren in een debat met Ybema teleurstellend. ,,Dat is in strategie van praattherapie", oordeelde Rabbae ®n GroenLinks. Het mag wel een pondje meer, vond ook CDA-Kamerlid Verburg. PvdA-Kamerlid Bos wil dat bedrijven die zaken doen met het buitenland jaarlijks rapporteren hoe zij in die landen omgaan met de mensenrechten en rechten van werknemers. Wat doen zij als hun partners bijvoor beeld betrokken zijn bij kinderarbeid? „Laat ze dat maar opschrijven en laat dan het publieke debat maar komen", aldus Bos. Hij wil proberen dat in een wet vast te leggen. PvdA, CDA, GPV, D66 en GroenLinks vinden dat de overheid ook bij het geven van exportsubsidies, het in kopen van producten en het aanvragen van offertes mag meewegen of bedrijven zich in het buitenland ethisch gedragen. Ybema waarschuwde dat er Europe se regels voor aanbesteding zijn, waaraan de regering zich moet houden. Volgens de fracties zijn er echter wel degelijk mogelijkheden. Ybema zegde wel toe dat de overheid in bedrijven „Tijdens deze missies worden de eerste belangrijke contacten gelegd. Het afgelopen jaar zijn we onder meer in Japan, de Verenigde Staten, Korea en Tai wan geweest." Van de 360 buitenlandse be drijven die Amsterdam telt, hebben 191 zich in de stad zelf gevestigd en 169 in de regio. In Amsterdam gaat de voorkeur vooral uit naar locaties in Zuid (82). Daarna volgen het Cen trum (46). West (36) en Zuid- Oost (27). Uit een enquête onder de buitenlandse bedrijven bleek verder dat bijna driekwart van de ondervraagden andere bui tenlandse bedrijven zonder meer zou aanraden om zich in de hoofdstad te vestigen. Als belangrijkste redenen werden genoemd: de bereikbaarheid amsterdam Oud-stewardess G.J. Bos uit Amsterdam eist vandaag in kort geding dat de KLM haar alsnog een pensioen uitbetaalt dat ge lijk is aan dat van mannen. Vol gens mr. E. Boor van het Clara Wichmann Instituut, voor vrou wen en recht, weigert de lucht vaartmaatschappij een arrest van de Hoge Raad uit te voeren. De oud-stewardess eist meer dan 26.000 gulden, op straffe van een dwangsom van dui zend gulden per dag. De vrouw werkte voor de KLM van 1953 tot zij in 1972 op non-actief werd gesteld omdat vrouwen toen na hun veertigste niet mochten doorwerken. In 1982 ging zij met pensioen. Omdat vrouwen indertijd ook niet mochten deelnemen aan het KLM-Pensioenfonds voor Vliegend Personeel kreeg zij een minder gunstig pensioen uit het algemene KLM Pensi oenfonds dan haar mannelijke den haag gpd Werknemers zouden bij ziekte niet meer automatisch honderd procent van hun salaris uitbe taald moeten krijgen. Volgens de WD wordt ziek personeel op die manier 'geprikkeld niet langer thuis te blijven dan strikt noodzakelijk'. Volgens WD-Ka- merlid Wilders moeten werkge vers veel meer gebruik maken van de wettelijke mogelijkheid bij ziekte slechts zeventig pro cent van het loon door te beta len. De WD'er deed zijn uitspra ken in een Kamerdebat over te rugdringing van het aantal WAO'ers. Staatssecretaris Hoogervorst (WD) heeft een aantal voorstellen gedaan om werknemers in hun eerste ziek tejaar beter te begeleiden. Op deze manier moet worden voorkomen dat ze na een jaar 'Ziektewet' in de WAO belan den. Werkgevers moeten samen met hun Arbo-dienst in het eer- parus anp eenderde van de vluchten van uit Europa vertraging. Dat is bijna twee keer zoveel als in mei vorig jaar. Janniot zei verder dat de situ atie alleen maar slechter wordt. Hij vindt dat de luchtverkeers- diensten geprivatiseerd moeten worden, zodat ze professioneler te werk gaan. Het in Brussel zetelende Eu rocontrol, dat de verkeerslei ding van 28 landen coördineert, zou meer gezag moeten krijgen. Eurocontrol moet in de ogen van Janniot nationale instanties verplichtingen kunnen opleg gen. Nederland is van de 29 OESO- leden het land waar het meest in deeltijd wordt gewerkt. Vorig jaar werd in ons land dertig procent van de werkgelegen heid vervuld door mensen die geen volledige baan hadden. Australië en Zwitserland staan respectievelijk tweede en derde. Dit staat in een rapport over werkgelegenheid van de OESO, de Organisatie voor Economi- van Schiphol (49 procent), de bereikbaarheid via wegen, rails en haven (32 procent) en de centrale ligging in Europa. Als sterke punten gelden verder: de talenkennis van de Amsterdam mers, de aanwezigheid van fi nanciële instellingen en de aan wezigheid van kennis op het gebied van biotechnologie en informatie- en communicatie technologie. Arrest Hoge Raad nog niet uitgevoerd collega's. Eind vorig jaar be paalde de Hoge Raad dat de KLM de vrouwen met terugwer kende kracht tot 1976 gelijk moet stellen aan mannen. De KLM stelt dat bij bereke ningen van het pensioen bleek vrouw Bos dan geld zou bijbetalen. Dit zou aan Bos zijn voorgelegd, maar zij had daar niet op gerea geerd. Daarom is het arrest niet uitgevoerd, aldus een woord voerder. De berekeningen waarop de luchtvaartmaat schappij zich baseert zouden later aan haar advocaat zijn toegestuurd. Volgens mr. Boor van het Clara Wichmann Instituut goo: chelt de luchtvaartmaatschap pij met cijfers en krijgt me vrouw Bos daar geen inzage in. De vrouw eist inzage in de be rekeningen, 748,33 gulden per maand bovenop haar huidige pensioen en een bedrag van ruim 26.000 gulden voor de pe riode vanaf 1976. ste ziektejaar zorgdragen voor de terugkeer van een zieke werknemer in het eigen bedrijf. De werkgever draait dat hele jaar op voor de salariskosten. Volgens Wilders hoeft die fi nanciële druk niet alleen bij de werkgever te liggen. „Het is niet meer dan fair dat ook de werk nemer een gedeelte van de las ten draagt." Werkgevers zijn niet verplicht honderd procent van het loon bij ziekte door te betalen. In het overgrote merendeel van de CAO's (87 procent) wordt ech ter afgesproken dat het loon bij ziekte wordt aangevuld tot het oorspronkelijke salaris. Hoogervorst zei dat het niet aan de politiek is zich te be moeien met de inhoud van CAO's. „Maar ik zou het geen slecht idee vinden als werkne mers genoegen namen met wat minder loon bij ziekte, indien werkgevers beter hun best doen zieken weer aan het werk te helpen." rotterdam anp Utrecht en Amsterdam zijn - economisch gezien - de snelst groeiende steden in Nederland. Tot 2003 groei en ze elk jaar gemiddeld met 2,8 procent. In Europa is een dergelijke groei goed voor een positie in de top 15. Regionaal gezien liggen de beste groeiperspectie ven in de regio's Noord- Holland, Utrecht, Gelder land en Noord-Brabant. De provincie Flevoland steekt daar nog met kop en schouders bovenuit met een geraamde jaarlijkse groei van vier procent. Deze cijfers staan in de jaarlijkse uitgave van Ereco, een organisatie van voor aanstaande Europese eco nomische onderzoeks- en adviesbureaus waaronder het NEI in Rotterdam. Door ruimte- en verkeersproble men laat Zuid-Holland nog altijd een groei zien die la ger ligt dan landelijk. De noordelijke provincies wor den veelal gezien als te ver van de Randstad gelegen en weten nauwelijks te pro fiteren. Rotterdam bezet de 34ste plaats op de Europese ste- denranglijst met een ver wachte jaarlijkse groei van 1,9. amsterdam sche Samenwerking en Ontwik keling, dat eens per jaar uit komt. De afgelopen tien jaar is de bijdrage van de groei van deel tijdwerk aan de werkgelegen heid net zo groot geweest als de bijdrage van volledig werk. Lan den met een snelle groei van de werkgelegenheid, zoals Neder land, kenden een minder snelle toename van werken in deeltijd dan landen waar de werkgele genheid minder hard groeide. Horecagroothandel Hanos wil dat FNV-Magazine een artikel over het bedrijf terugneemt. Onder de kop 'De onfrisse kant van Hanos' meldt het bonds blad dat werknemers met ver borgen camera's worden be spied. Hanos eiste gisteren in een kort geding voor de recht bank in Amsterdam rectificatie. Hanos geeft toe dat er came ra's in het bedrijf hangen. Maar het personeel zou hiervan op de hoogte zijn. De groothandel nam de maatregel omdat er jaarlijks voor 600.000 gulden werd gestolen. De camera's zijn overigens niet in staat om ge sprekken op te nemen, aldus Hanos. Hanos vindt de onderbou wing van het artikel in FNV- Magazine summier. Twee ano nieme werknemers vertellen over de camera's, slechte ar beidsomstandigheden, onder betaling en intimidatie van het personeel. Een van deze werk nemers kwam later op haar ver klaring terug. Daarnaast voerde Hanos een door een notaris op gemaakte verklaring op waarin driehonderd werknemers zeg gen dat zij een prima werkgever hebben. Uitspraak 8 juli. waarvan zij alle aandelen of een groot deel daarvan in handen heeft, zoals KPN en KLM, van haar positie ge bruik zal maken. Zij zal er bij hen op aandringen een code voor wenselijk gedrag in het buitenland op te stellen. Ook wil de staatssecretaris bij de minister van justitie nagaan of ondernemingen die internationale verdragen schenden voor de Nederlandse rechter ge sleept kunnen worden, zoals GroenLinks voorstelde. Alleen WD'er Blok zat geheel op de lijn van de staatssecretaris die wil dat de OESO een duidelijk inter nationaal geldende gedragscode formuleert. „Anders kun je heel Afrika en grote delen van Azië wel schrap pen." Het gaat er niet om dat de landen waarin bedrij ven zaken doen de mensenrechten respecteren, ver duidelijkte Bos. Nederlandse bedrijven moeten zich aan bepaalde internationale regels houden. „Aan be drijven kun je wel degelijk minimumeisen stellen." poortvliet Snijbloemenkweker Elenbaas in het Zeeuwse Poortvliet zit met zijn handen in het haar. Adver tenties om personeel aan te trekken leveren hem, maar ook andere collega's in de bloementeelt niets op. Va kantiewerkers zijn in Zeeland nog niet te krijgen omdat de scholen daar nog volop bezig zijn en zijn ervaring is dat de meeste examinandi doorgaans al voorzien zijn van een zomerbaantje. Een en ander betekent dat Elenbaas overdag geheel alleen met de papaverpluk bezig is. Alleen 's avonds krijgt hij wat hulp van schooljeugd. foto anp wim van vossen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9