Tegoeden Milosevic bevroren Super-natuurrampen op komst België geeft Coca-Cola vrij Öcalan pleit voor een grotere zaak Buitenland Verdeelde reacties op Duitse bezuinigingen Hallo, haben sie vandaag zimmerfrei momenteel? Overal bereikbaar met het Libertel Wereldpakket. f 149,-' Hall© wereld 3NDERDAG 24 JUN11999 1. India beschuldigt Pakistan van aanslag De Indiase politie heeft de Pakistaanse geheime hienst er gisteren van beschuldigd een aanslag te hebben uitge roerd op een trein in het oosten van het land. Dinsdag werden i gedood en raakten er 62 gewond bij een bom- nslag op het station van New Jalpaiguri in West-Bengalen. De jolitie en de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat ■enken dat 'de aanslag is gepleegd met actieve betrokkenheid de ISI (Pakistaanse geheime dienst)'. Dntdekker stuit op schepen vol wijn Robert D. Ballard, de man die in 1985 het gezonken uiseschip Titanic opspoorde, is nu gestuit op twee wrakken in oude schepen die nog vol wijn zitten. De vaartuigen, van 'hoenicische oorsprong, zijn waarschijnlijk zo'n 2.700 jaar gele ien gezonken in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. bolgens het team van Ballard hebben beide schepen in totaal ïog zo'n 750 aardewerken kruiken aan boord, goed voor zo'n wintig ton wijn. De schepen liggen op een diepte van zo'n drie- bonderd meter en zouden in bijzonder goede staat verkeren. Met is niet de bedoeling de schepen te lichten, aldus Ballard. j\Vel zal een aantal Amerikaanse instituten nader onderzoek loen naar de vondst. Dostenrijker leidt Raad van Europa ■atsburg De Oostenrijker Walter Schwimmer is gisteren tot de elfde voorzitter van de Raad van Europa gekozen. Schwim mer kreeg de stem van 138 van de 274 parlementariërs die lid de raad. De in 1942 geboren jurist Schwimmer is sinds 1971 parlementslid in Wenen voor de Oostenrijkse Volkspartij (ÖVP). Hij is sinds 1991 lid van de Raad van Europa, waar hij in 1996 voorzitter werd van de christendemocratische leden. De Raad van Europa is een in 1949 opgericht samenwerkingsor- dat nu 41 leden telt. Het belangrijkste wapenfeit van de Raad van Europa is de totstandkoming van de Europese Con ventie voor de bescherming van rechten van de mens en funda mentele vrijheden (Verdrag van Rome, 1950). Doden bij noodweer in Oost-Europa ioekarestOnstuimige regenval, overstromingen en bliksem lebben de afgelopen drie dagen in Oost-Europa aan minstens zeventien mensen het leven gekost. Vijftien doden vielen in het noorden en oosten van Roemenië. De weersvooruitzichten voor de komende dagen blijven somber. Een hevige regenbui van twee uur veroorzaakte een landverschuiving in een bergdorpje de oostelijke provincie Buzau. Daarbij verongelukten zeven personen. Twintig dorpjes in het getroffen gebied zitten zonder stroom en telefoon. Soldaten en brandweerlieden proberen de huizen onder de modder op te graven. In de noordwestelijke provincie Baia Mare zijn drie mensen dodelijk getroffen door de bliksem. Verschrikkelijke hagel- en regenbuien hebben grote leien van de akkers onder water gezet en tientallen huizen ver roest. In de oostelijke provincie Bacau werd één persoon dode lijk getroffen door de bliksem. Komst panda onzeker door NAVO Washington Het abusievelijke bombardement van de NAVO op de Chinese ambassade in Belgrado is mogelijk funest voor de Nationale Dierentuin in Washington. De zoq wil graag nieuwe reuzenpanda's uit China importeren, nu hun.beroemde panda j-Hsing ernstig ziek is. Maar de slechte relatie tussen China en de VS sinds de fatale misser belooft weinig goeds. De panda's Hsing-Hsing en Ling-Ling kwamen naar de Verenigde Staten kort nadat de toenmalige president Nixon in 1972 een historisch bezoek aan China had gebracht. De Chinese leider Mao Tse Tung schonk de beren als teken van goede wil. Ling- Ling overleed in 1992 en Hsing-Hsing heeft nu onder meer ern stige nierproblemen. De Chinese president Jiang Zemin moet een eventuele panda-deal uiteindelijk persoonlijk goedkeuren. 'Totale oorlog' in Colombia bogota Bijna zeventig mensen zijn gedood bij hevige gevech ten in het noordwesten van Colombia tussen de Colombiaanse strijdkrachten, extreemlinkse guerrilleros en ultrarechtse mili ties. „Dit is totale oorlog", zei generaal Victor Julio Alvarez giste ren. Hij gaat groeperingen te lijf met onder meer helikopters en gevechtsvliegtuigen. Het leger heeft bij de gevechten de zwaar ste verliezen geleden sinds de regering van president Andrés Pastrana in februari een moeizame dialoog startte met de linkse guerrillabeweging FARC (Revolutionaire Strijdkrachten van Co lombia). Zeker 35 soldaten zijn gedood en zes worden vermist. Congo klaagt buurlanden aan bij VN Amsterdam Congo heeft gisteren bij het Internationale Ge rechtshof in Den Haag geëist dat de buurlanden Burundi, Uganda en Rwanda zich onmiddellijk en onvoorwaardelijk te rugtrekken van zijn grondgebied. Congo beschuldigt de staten van 'gewapende agressie, gigantische mensenrechtenschendin- i, schending van zijn territoriale integriteit en soevereiniteit', aldus het hof van de Verenigde Naties. Volgens de aanklacht hebben Burundi, Uganda en Rwanda in augustus geprobeerd Kinshasa te veroveren, de regering omver te werpen en presi dent Laurent Desire Kabila te vermoorden. Ministers geschokt door massagraven Zwitserland gaat de financiële tegoeden van de Joegosla vische president Milosevic bevriezen. Het is de eerste keefdat Zwitserland de rijkdom van een zittend staats hoofd bevriest. Bern geeft daarmee gehoor aan de op roep van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dat klaagde Milosevic vorige maand aan wegens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden in Kosovo. Canadezen ontwikkelen schoon varken Canadese onderzoekers hebben door middel van genetische manipulatie een varken gecre- eerd dat fosfor-arme mest pro duceert. Het DNA van deze var kens is onder meer verrijkt met het genetisch materiaal van muizen en bepaalde bacteriën. De mest van deze dieren zou twintig tot vijftig procent min der fosfor bevatten dan de uit werpselen van 'normale' var kens. Fosfor vervuilt rivieren doordat het de groei van algen stimuleert, waardoor het water van zuurstof wordt beroofd. brussel anp-belga Het Belgische ministerie van volksgezondheid heeft gisteren beslist dat de Coca-Col^fabrieken in België (Gent -en Antwerpen-Wilrijk) weer fris dranken mogen produceren. Wel moeten ze oude, verdachte partijen ophalen en vernieti gen. Het Franse regeringsbureau voor de voeding AFFSA heeft de waarschuwing voor het drinken van Coca-Cola ook ingetrokken. Uit onderzoek van deskundigen is gebleken dat het risico van het drinken van cola uit de fabriek in Duinker ken gering is en dat er daarom geen reden is om de drank links te laten liggen. Volksgezondheid in België heeft wel strenge voorwaarden gesteld aan het productieproces. Zo mogen alleen nieuwe grondstoffen worden gebruikt en gelden nieuwe, strengere veilig heidseisen. Alle installaties en de betrokken be drijven moeten grondig worden gereinigd. Het ministerie gaat uit van een ongeluk bij de productie of het transport van Coca-Colapro ducten in België. Volgens minister Van den Bossche, die toxicologen aanhaalde, zijn de oorzaken die het drankenconcem zelf heeft aangegeven, niet afdoende om de klachten van consumenten te verklaren. Het blijkt echter zoeken naar een speld iri een hooiberg om een sluitende verklaring te kun nen geven. Sommige toxicologen denken dat de gezondheidsproblemen het gevolg zijn van een soort massahysterie. Volgens hen moet de oor zaak gezocht worden in een collectieve angst voor voeding als gevolg van de dioxinecrisis. BRUSSEL-WASHINGTON-BELGRADO ANP-Rtr-DPA-AFP De Duitse minister van defensie Scharping, die gisteren met de Duitse minister van buiten landse zaken Fischer de Duits- Nederlandse zone in Zuid-Kos- ovo bezocht, riep eerder op het vermogen van Milosevic te ge bruiken voor de wederopbouw van Joegoslavië. Dit is echter onmogelijk zonder toestem ming van de rechter. Zowel Fisher als zijn Britse collega Cook toonden zich tij dens hun bezoek aan Kosovo zeer geroerd door het aan schouwen van massagraven en plaatsen waar executies hebben plaatsgevonden. Cook werd een locatie getoond met de verkool de lichamen van tientallen mannen, waarschijnlijk Albane zen, die in een ruimte werden opgesloten en vanuit raam- en deuropeningen met mitrail leurs werden neergeschoten. De ministers van buitenland se zaken van de Europese lan den met een hoofdrol binnen de vredesmacht KFOR, hielden zich gisteren bij hun bezoek aan Kosovo niet uitsluitend be zig met het opnemen van de materiële schade. Zij probeer den de Servische bevolking er ook van te overtuigen dat KFOR alles zal doen om haar te be schermen. Gisteren openden Ameri kaanse mariniers in Zuidoost- Kosovo het vuur op sluipschut ters die het voorzien hadden op de Amerikaanse controlepost in het dorpje Zegra. Daarbij vond één sluipschutter de dood eri raakten er twee gewond. Dit heeft de bevelhebber van het Amerikaanse KFOR-contingent, generaal John Craddock, be kendgemaakt. Hij kon niet ver tellen of de belagers tot de Ser vische of Albanese gemeen schap behoren. De Amerikanen bleven ongedeerd. Franse KFOR-militairen hebben in het noorden van Kosovo opnieuw een massagraf gevonden. Het graf bevat mogelijk 180 licha- berlun gpd-/1 De bezuinigingen Duitse kabinet gisteren instem de, hebben verdeelde reacties opgeleverd. Bondskanselier Gerhard Schroder en minister van financiën Hans Eichel noemden het bezuinigingspak ket 'van historische waarde', maar regeringsoppositie en bonden spraken van 'de af braak van de sociale staat' en 'een tomeloze strijd tegen de sociaal zwakkeren'. Het bezuinigingsplan, dat in de wandelgangen 'operatie spaarvarken' werd genoemd, voorziet voor de begroting van volgend jaar besparingen ter hoogte van 30 miljard mark (bijna 35 miljard gulden). Hoofdmoot van de operatie zijn de bezuinigingen op de begro ting van het ministerie van so ciale zaken, dat bijna 13 miljard moet ophoesten. Het toekomstprogramma geldt als de laatste kans voor de coalitie van SPD en Groenen, die sinds haar aantreden eind vorig jaar van crisis naar crisis wankelde en niet in staat leek een duidelijke koers te kiezen. Een opgeluchte Schroder zei dat het programma Duitsland weer 'fit' maakt voor de toe komst. Het centrale thema van de plannen is dat de verzor gingsstaat, waarvan de kosten volledig uit de hand zijn gelo pen, een stap terug doet. De sociaal-democratische minister van financiën Eichel heeft het mes gezet in voorzie ningen die bij zijn partij, de SPD, traditioneel als onaantast baar gelden. De sociale uitke ringen voor langdurig werklo zen worden gekort, evenals de huursubsidies, de sociale wo ningbouw wordt op een laag pitje gezet en de AOW wordt de komende twee jaar aan de prijs- in plaats van aan de loonont wikkeling gekoppeld. Met name deze laatste maat regel heeft kwaad bloed gezet. Chinezen fietsen in de regen naar hun werk. Ook China werd in 1998 getroffen door een natuurramp. De rivier de Yangtze overstroomde door he vige regenval. Meer dan 3.700 mensen kwamen daarbij om. China hoopt dat moderne waarschuwingssystemen en voorzorgsmaatregelen miljoe nen mensenlevens kunnen redden en de materiële schade kunnen indammen. foto ap»eugeneh geneve bob kroon correspondent De mensheid staat de komende tien jaar door klimaatverandering en overbevolking een opeenvolging van 'super-natuurram pen' te wachten. Dit voorspellen weten schappers van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) en het Internationale Rode Kruis, afgaande op steeds veelvuldi- ger voorkomende orkanen, overstromingen en aardbevingen in de slotfase van de twin tigste eeuw. „De explosieve combinatie van klimaat verandering en de sociaal-economische verpaupering van een uitdijende wereldbe volking zal leiden tot een kettingreactie van verwoestende natuurrampen", aldus het jaarlijkse Wereld Rampen Rapport, dat van daag door de Internationale Federatie van het Rode Kruis is gepubliceerd. Het Wereld Rampen Rapport constateert dat in 1998 natuurrampen meer ontheem den veroorzaakten dan oorlogen of politie ke conflictsituaties. Wereldwijd verloren 25 miljoen mensen door natuurrampen huis en haard. Door overstromingen, ontbos sing, woestijnvorming en verschraling van landbouwgronden zochten miljoenen plat telandsbewoners hun toevlucht in de ste den, waar vooral in de derde wereld de krottenwijken zich voortdurend uitbreiden. Een zesde van de wereldbevolking leeft momenteel in mensonterende sloppenag- glomeraties. Om de dreigende superrampen in de na bije toekomst zo goed mogelijk het hoofd te bieden, wordt onder auspiciën van de Ecosoc, de Sociaal-Economische Raad van de Verenigde Naties, de volgende maand in Genève een groot congres belegd van alle hierbij betrokken internationale instanties en specialisten. Mobiel bellen en gebeld worden in meer dan 75 landen. Inclusief Nederland. Dat kan nu ook met het Libertel Wereldpakket. Met dit voordelige en complete pakket voor de vakantie heeft u alles in één keer geregeld: Ericsson GF 768 mobiele telefoon Libertel Personal-abonnement Tot f 50,- retour op gesprekskosten •Tot f 30,- retour op een autolaadsnoer Gratis aquapack •Aansluitkosten t.w.v. f 105,75 gratis En nog veel meer... Exclusief gesprekskosten en abonnementskosten a f 34,95 per maand. I Bezoek een van onze verkooppunten of bel voor meer informatie met 0800-0560. We horen graag van u. Vraag naar de actievoorwaarden. LIBERTEL Het Libertel Wereldpakket is o.a. verkrijgbaar bij: Libertel City Point, Libertel Business Point, Dixons, Halfords, BelCompany en T for Telecom. CORRESPONDENT Turkije kan, met de Koerden aan haar zijde, de voortrekker worden van het Midden-Oos ten. De Turkse rijken van de laatste duizend jaar zijn alleen groot geworden dankzij de Koerden. Nu is er opnieuw zo'n historische kans om alle Koer den van vijand tot vriend te maken. Als de rechter hem maar laat leven. Dit stelde de leider van de Koerdische Arbei derspartij, PKK, Abdullah öca lan gisteren. Na twee weken werd gisteren het proces tegen öcalan op het gevangeniseiland Imrali hervat. De openbare aanklager eiste eerder de dood straf. „Ik pleit hier niet voor mijn leven, maar voor een gro tere zaak", zei de PKK-leider steeds weer in zijn slotpleidooi. Uit de rechtbank voor de staatsveiligheid die de zaak- öcalan behandelt, is de militai re rechter verwijderd. Drie bur gerrechters leiden nu het pro ces. Vorige week stemde het parlement ermee in dat militai ren geen deel meer uitmaken van de rechtbanken voor de staatsveiligheid. Diverse landen en het Europese Hof voor de Mensenrechten hadden daar voor gepleit, omdat de aanwe zigheid van een militaire rech ter deed twijfelen aan de onpar tijdigheid van de rechtbank. De hervatting van de rechtszaak liep twee uur vertraging op. Door de ruwe zee moest de boot, die öcalans familie en ad vocaten naar het eiland ver voerde, terugkeren. Pers, bui tenlandse waarnemers, familie leden van gesneuvelde militai- Koerden uit België, Nederland en Duitsland demonstreerden gisteren bij het drielandenpunt in Vaals. Ze voerden daar actie ter gelegenheid van de hervatting van het proces tegen Koerdenleider Öcalan. ren en hun advocaten gaan apart naar het eiland om vecht partijen te voorkomen. Elke dag wordt een ander groepje toege laten. De dag tevoren moet ie dereen zich melden bij de pol- tie, waar geen vinger- maar een handafdmk genomen wordt. Verder worden er video-opna men van het gezicht gemaakt en computerfoto's van het oog. De volgende ochtend om zes uur gaat het hek naar de boot alleen open als de computer het oog herkent dat bij een in te toetsen code hoort. Daarna controleert een soldaat met een geurdetector de handen van de bezoeker op sporen van explo sieven. Alles van metaal moet achtergelaten worden. Bij aan komst op het eiland wordt de gehele procedure herhaald en krijgen de bezoekers pen en pa pier van de politie. öcalan noemde gisteren de re pressieve taalpolitiek van de Turkse staat een van voor naamste oorzaken van de Koer dische opstand. De Koerdenlei der vindt dat Turkije het verbod moet opheffen op het gebruik van de Koerdische taal in onder meer het onderwijs en op de te levisie. Ankara onderdrukt de Koerdische taal en cultuur uit angst voor afscheiding van de Koerdische regio. Hij wil ook bij de PKK verande ringen doorvoeren. „De PKK ontstond tijdens de Koude Oor log. Maar de wereld is veran derd. Ook wij moeten ons aan passen. De tijd van vechten is voorbij. Ik wil me inzetten voor vrede in een democratisch Tur kije." Om zijn argument kracht bij te zetten, benadrukte öcalan dat hij nog steeds 10.000 man on der de wapenen heeft, ver spreid over het Midden-Oosten, de ex-Sovjet-staten en Europa, al dan niet met medeweten of steun van de betreffende lan den. Die strijders kunnen voor heel wat problemen zorgen. „Ze vormen een groot gevaar. U moet mij dat laten afwenden, anders veroorzaakt u 150 jaar oorlog in de regio", pleitte hij. Zijn executie zou geen oplos sing vormen voor het Koerdi sche probleem. „De Koerden komen de laatste 200 jaar in op stand. Er zullen nieuwe PKK's ontstaan, nieuwe leiders." Het was de laatste keer dat öca lan het woord kreeg. Daarna begonnen zijn advocaten aan hun pleidooi, dat vooral een technisch verhaal is over de ge brekkige rechtsgang. In 350 voor te lezen pagina's willen ze bovendien de komende dagen de Koerdische zaak bepleiten nu de internationale aandacht op dit platform gericht is. Koerden in Europa streven dat zelfde doel na. Gisteren de monstreerden Koerden op het drielandenpunt in Vaals. De keuze om uitgerekend naar het drielandenpunt af te reizen is heel bewust gemaakt, stelt woordvoerder Agit Heibest van het Kurdistan Informatie Cen trum. „Ook ons land ligt op het snijvlak van meerdere landen: Irak, Iran, Turkije en Syrië. Het enige verschil is dat we hier wel bij elkaar mogen komen en daar niet." Als de verdediging van öcalan klaar is, zal de rechtbank ver moedelijk twee dagen bedenk tijd nemen. Een vonnis is dan in de loop van volgende week te verwachten. Verdacht vet uit België in Spaans veevoer CORRESPONDENT Het dioxine-schandaal dijt uit naar Spanje. De Belgische mi nister van volksgezondheid Van den Bossche heeft de autoritei ten in Madrid geïnformeerd dat vet van het Waalse bedrijf Fogra is geleverd aan Spaanse veevoe derfabrikanten. Justitie be schouwt Fogra sinds dinsdag als dé bron van de dioxinebe smetting in België. De Europese Commissie maakte gisteren bekend dat er een spoor loopt van het Belgi sche Fogra naar het Iberische schiereiland. Het vet werd in april geleverd en zou om die re den niet vervuild zijn. Alles wijst er volgens de Belgische overheid op dat alleen in de maand januari besmet vet in voer voor kippen, varkens en koeien is terecht gekomen. In die maand zou Fogra alleen be drijven hebben bediend die in middels al geblokkeerd zijn. Spanje heeft het resterende vet van Fogra opgespoord en in beslag genomen. Testresultaten zijn nog niet beschikbaar. Vol gens de Spaanse krant La Van- guardia gaat het om 140 ton fri tuurvet dat lag opgeslagen bij een klein dorp ten zuiden van Barcelona. België en het dagelijks be stuur van de Europese Unie gaan ervanuit dat geen aanvul lende maatregelen nodig zijn om consumenten te bescher men. „Het lijkt er op dat de ge nomen maatregelen volstaan zei de woordvoerder van land bouwcommissaris Fischler.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7