Kamer wil betaald zorgverlof 1495 Binnenland lekker lang lezen bij Bruna brunalr1 - Rekenkamer toont onzin van opdeling NS aan Vetput en frituurvet taboe voor productie veevoer Netelenbos wil Amsterdam paaien met tunnelbijdrage FNV-keeper op de Dam 'Met dat geld boekje eerst een vliegvakantie' 1ERDAG 24 JUNI 1999 sheid over minder visdagen De Tweede Kamer vindt het absurd dat de Europese lissie Nederlandse vissers wil verplichten langer aan wal De vissers dreigen zo het toegewezen quotum niet te Met het kleinere aantal zeedagen per jaar wil de Europe- ommissie de vissen in de Europese zeeën beschermen. De erlëden vinden echter dat de quota al genoeg bescherming en. Staatssecretaris Faber (visserij) vermoedt dat Europa op verkeerde cijfers baseert. Ook sluit Faber niet uit dat an- landen jaloers zijn op de moderne Nederlandse vloot. De issecretaris vindt in Europa echter weinig gehoor voor haar inenten. IS wegens ziek maken kind ie De rechtbank in Zwolle heeft een 32-jarige vrouw met yndroom Münchhausen by proxy veroordeeld tot TBS met igverpleging. De vrouw had haar 5-jarig kind herhaaldelijk medicijn tegen epilepsie toegediend. Het syndroom ichhausen by proxy is een zeldzame stoornis waarbij ou- meestal de moeder, hun kind letsel toebrengen of een ie verergeren en vervolgens in het medisch circuit belan- De moeder diende het medicijn zowel thuis als in het zie- het kind was opgenomen toe. Met toestemming de directie van het ziekenhuis werden camera's geïnstal- i waardoor de moeder kon worden betrapt. PvdA pleit voor collectief werkgeversfonds De Tweede Kamer wil werknemers recht geven op be taald zorgverlof. Wie een tijdje vrij wil nemen om voor een ziek kind of familielid te zorgen, mag daardoor niet in financiële moeilijkheden komen, vindt een meerder heid van de Kamer. Behalve de WD zullen alle grote partijen pleiten voor een verplichte betaling bij zorgver lof. De meningen verschillen nog over de vraag wie voor de betaling opdraait en hoeveel geld een werknemer moet krij gen die met zorgverlof gaat. Verstand pleitte een aantal maanden geleden al voor de in voering van een wettelijk recht Staatssecretaris Verstand (soci ale zaken) wil dat zorgtaken en werk beter kunnen worden ge combineerd. Daartoe stelt ze onder meer betere verlofrege lingen voor. Haar voorstellen, neergelegd in de nota Arbeid en Zorg, worden vandaag in de Ka mer besproken. op zorgverlof van jaarlijks maxi maal tien dagen. Maar het kabi net was er tegen bedrijven te verplichten het loon door te be talen tijdens het zorgverlof. De werkgevers voorspelden dat hen dit vijftien miljard gulden zou gaan kosten. Het kabinet wilde werkgevers de vrijheid la ten zelf afspraken te maken in de CAO's. De Kamer is het oneens met dit kabinetsstandpunt. De meeste grote fracties willen dat werknemers tijdens hun zorg verlof hun loon of een deel van hun loon behouden. Ook willen ze weten hoeveel dat gaat kos ten. Een onderzoek van enkele economische instituten wijst uit dat de werkgevers tussen de 365 en 890 miljoen gulden kwijt zouden zijn. Dat is aanzienlijk minder dan door de bedrijven genoemde vijftien miljard. De PvdA vindt dat werknemers langer dan tien dagen verlof moeten kunnen nemen. PvdA- Kamerlid Bussemaker pleit voor een collectief fonds waaruit werkgevers kunnen putten. Dat kan volgens haar voorkomen dat werkgevers geen vrouwen met kinderen meer willen aan nemen, alleen omdat ze bang zijn voor de kosten van een eventueel zorgverlof t opdraaien. Het CDA denkt aan een maxi mum zorgverlof van drie maan den in plaats van tien dagen. Vooral bij langdurige ziektege vallen in de familie ontstaan snel financiële problemen als er geen doorbetaling van loon is, denkt het CDA. D66 en Groen- Links zijn ook voor verplichte betaling bij zorgverlof. De WD is tegen. De liberalen willen zich houden aan het regeerak koord waarin staat dat dit aan de sociale partners moet wor den overgelaten. Dioxine in slang door brand amsterdam anp Onderzoekers van de Universi teit van Amsterdam hebben aanwijzigen dat de sterk ver hoogde concentratie dioxine die onlangs in een ringslang is aangetroffen, veroorzaakt is door een grote brand.Dat is te zien aan bepaalde patronen in de dioxine. Of die grote brand die van de Bijlmerramp is ge weest, is onduidelijk. Het rep tiel werd in de Bijlmermeer ge vangen tijdens een onderzoek naar dioxinevervuiling in de hoofdstad. De gemeente heeft de UvA onlangs opdracht gege ven onderzoek te doen naar de vervuiling. Er worden nog ze ven ringslangen onderzocht. Ook zullen lokkers onder de loep worden genomen. LJ' 1 0800 023 05 35 (gratis). Alleen bij Bruna Lekker lang lezen 2 ministerie als toezichthouder onvol doende voorbereid op deze verzelfstan diging. Het ministerie mist deskundig heid en de noodzakelijke visie op wat er zou moeten gebeuren. In 1995 sloten het ministerie en de NS een overeenkomst, waarbij het spoor wegbedrijf werd gesplitst in een markt - gedeelte (dat de treinen zou laten rijden en de stations zou exploiteren) en een overheidsdeel (verantwoordelijk voor de rails). Die overeenkomst kwam niet zon der slag of stoot tot stand, want volgens de spoorwegdeskundigen was het on verstandig om treinen en rails uit elkaar te halen. In de techniek en de organisa tie van het railvervoer zijn immers stati ons, treinen, rails -en beveiliging met el kaar verweven tot één complex organis me. De verschillende onderdelen laten zich niet ongestraft 'ontvlechten'. De waarschuwingen van de technici werden echter politiek overstemd door de aanhangers van de vrije markt-ideo- logie, die in concurrentie een tovermid del zagen tegen iedere kwaal. De markti- deologie schreef voor dat het NS-bedrijf in stukken zou worden opgeknipt, zodat de concurrentie ook in het railvervoer een kans zou hebben. De overheid zou er op toe moeten zien dat de samen hang niet geheel uit het spoorverkeer zou verdwijnen en dat de veiligheid en de betrouwbare uitvoering van de dienstregeling niet in het gedrang zou den komen. Kortom, dat de treinen zon der wildwest-toestanden in geordende banen zouden blijven lopen. ,,En zorgen voor een waterhoofd aan nieuwe voor schriften, afspraken en regelneven", voegden de sceptici er destijds al aan Uit het Rekenkamer-rapport blijkt het gelijk van de critici, al is de hoofdcon clusie dat het ministerie in zijn rol van toezichthouder op de drie organisaties tekort is geschoten. De Rekenkamer constateert bijvoorbeeld dat de overkoe pelende Raad van Bestuur van de NS de organisaties 'onder druk' heeft gezet om mee te werken aan een verbetering van de punctualiteit van de treinen. Die in greep was in strijd met de afspraak dat de Raad van Bestuur zich inhoudelijk niet zou bemoeien met het werk van Railinfrabeheer. Want dat zou een ver strengeling van overheidsbelang en het commerciële belang van NS Reizigers kunnen betekenen. De rekenmeesters verwijten het ministerie dat het de 'in greep' van de Raad van Bestuur heeft toegelaten. Maar van de kant van de reizigers bezien was het maar goed dat dit gebeurde. Railinfrabeheer was zo druk bezig met werkzaamheden aan het spoor, dat NS Reizigers met steeds meer vertraagde treinen reed. Het ongenoegen daarover was groot. Het voorbeeld in het Reken kamerrapport maakt (onbedoeld?) nog eens duidelijk hoe sterk trein en rails met elkaar zijn verweven. iren gemiddeld 2,8 procent hoger oinxveenMensen die in een woning van een woningbouw- iniging wonen, gaan per 1 juli gemiddeld 2,8 procent meer ir betalen. Dat is een half procent meer dan de inflatie. Het ;st zijn de verhogingen in Drenthe (nog geen twee procent) n Groningen en Friesland (2,5 procent). In Flevoland is de jing met 3,4 procent het grootst. Dit jaar krijgt 7,3 procent de huurders helemaal geen huurverhoging. De huren stij- isteeds minder. In 1998 gingen zij gemiddeld met 3,2 pro- I omhoog, in 1995 was dat nog een procent meer. Voor 1999 een verhoging van 2,9 procent verwacht. ;tra geld vervolgopleiding zorg Minister Borst heeft extra geld gereserveerd voor ver- opleidingen in de zorg. Het gaat om vijf miljoen gulden komend jaar, vijftien miljoen in 2001 en twintig miljoen in Binnenkort komt het capaciteitsorgaan voor de zorg, dat vaar knelpunten zitten, met zijn adviezen. Komen die eroj5 dat de opleidingscapaciteit moet worden uitgebreid, dan et daar geld voor beschikbaar komen, zo zei de minister gis- in de Tweede Kamer. Vet uit vetputten van restau rants, gebruikte frituurvetten van huishoudens en vetten die vrijkomen bij het schoonmaken van tankwagens mogen niet meer in diervoeder worden ver werkt. Een totaalverbod op vet in veevoer lijkt niet aan de orde, omdat het materiaal nodig is voor verdichting van het voer. Dat heeft het Productschap Diervoeder besloten in overleg met het ministerie van land bouw en het Productschap Margarine, Vetten en Oliën. De maatregel gaat deze week in. Vet kwam deze maand in op spraak door de dioxinekwestie in België, waarbij als gevolg van besmet veevoer tienduizenden dieren en producten moesten worden vernietigd. De Nederlandse vetbedrijven hebben zich bereid verklaard tot een betere controle op vet voor veevoer. Ze hebben beslo ten daartoe een brancheorgani satie op te richten. Ook willen de bedrijven meer inzicht ge ven in hun werkwijze. Nu komen nog allerlei soor ten vetten in het eten van var kens, koeien en kippen terecht. In vetputten van restaurants en keukens van ziekenhuizen wordt het vet dat door de goot steen verdwijnt, gescheiden van het water en apart opgevangen. Het wordt door zuigwagens op gehaald en gereinigd in vetver- werkingsbedrijven. Die verko pen de vetten aan bedrijven die diervoeder maken. Begin volgende maand komt het Productschap Diervoeder met uitgebreide maatregelen om de vetstromen beter in de hand te kunnen houden. Gemeente ziet niets in proef rekeningrijden Als Amsterdam meedoet aan het experiment met rekeningrij den, mag de stad de opbrengst hiervan de eerste twee jaar houden. Met dat geld kan dan een deel van de tweede Coen- tunnel worden gefinancierd. Dat zegt minister Netelenbos van verkeer en waterstaat van daag in een interview met het Financieele Dagblad. Het financiële lokkertje dat de minister Amsterdam voor houdt, bedraagt naar schatting negentig miljoen gulden. Nete lenbos heeft de stad in feite een eenmalige introductiesubsidie toegezegd die gelijk is aan de opbrengst van de proef. Een tweede Coentunnel gaat 1,6 miljard gulden kosten. De tweede Coentunnel staat al jaren op het verlanglijstje van Noord-Holland, maar de finan ciering blijft onzeker. Netelen bos schrapte de tunnel eind 1998 uit het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport. L eliker lang leven ,2...,. ,,u ber beperkt kokkelvangst haag» Staatssecretaris Faber (viesserij) sluit nog eens vijf :ent van de Waddenzee voor kokkelvissers. Dat betekent dat ig procent van het kokkelbestand op het Wad niet meer kan den bevist. De schelpdiertjes zijn vooral bestemd voor mse tapas-hapjes. Op verzoek van de ongeveer vijftig Ne- landse kokkelvissers zet Faber dit jaar verder een gebied bij Ireehoorn (nabij Den Oever) open voor de vangst, in ruil rsluiting van de Waddenzee ten zuiden van Schiermonnik- De Tweede Kamer toonde zich gisteren teleurgesteld dat er niet meer gesloten Waddengebieden wilde ruilen voor n delen. Volgens Faber was dat niet nodig omdat op de ngestelde gebieden dit seizoen erg veel kokkels zijn ontdekt. etsenstalling onder de Dam W»öi terdam Onder de Dam bij het Nationaal Monument in Am- dam komt een fietsenstalling. Bovengronds komen er ter- ;en, bomen en worden meer gedeeltes van het plein autovrij, hebben burgemeester en wethouders besloten. De herin- iting van de Dam maakt deel uit van de plannen van de ge- ente om de binnenstad op te vijzelen tot een hoogwaardig ishart. Om de voetgangers meer veiligheid te geven wordt de delroute Kalverstraat - Nieuwendijk zo min mogelijk door keer doorkruist. Ook de weg voor de Bijenkorf wordt voet- igersgebied. De Dam behoudt zijn ceremoniële en represen- functie, maar een komen minder grootschalige evene- gelspin in huis (ermeer Een vrouw in Zoetermeer zag dinsdag een tien cen- lange vogelspin in haar flat lopen. Met een glazen ;laagde ze erin de spin te vangen, maar het beest over- (de de vangst niet. Vermoedelijk heeft de poes van de buur- w naar de spin uitgehaald, aldus de politie. De vogelspin is rschijnlijk via een verwarmingsbuis uit de flat van de boven- man ontsnapt. Die man houdt onder meer spinnen, ke- krabben, sprinkhanen en slangen. De Algemene Inspectie inst (AID) onderzoekt nog of de man dieren mag kweken in huis. 3ind! anhoudingen na granaataanslagen ibosch De politie heeft vier mannen in Den Bosch aange-' in verband met granaataanslagen op het hoofdbureau va"1 had, politie en een plaatselijke uitgaansgelegenheid. Eerder hield ipolitie al vier anderen aan, onder wie de Eindhovense prof- kser Smulders. De politie houdt dit viertal nog wel verant- irdelijk voor soortgelijke aanslagen in Tilburg en Eindhoven, nieuw aangehouden mannen hadden vuurwapens en muni- huis. Het motief is nog onduidelijk. Bij de aanslagen begin ijaar raakte niemand gewond. Wel ontstond grote materiële Amsterdam Op de Dam in Amsterdam ging gisteren de vakantiewerkcampagne van de FNV van start. FNV-voorzitter De Waal nam daartoe als keeper plaats in een voetbaldoel, en onder het motto 'maximaal scoren met je vakantiebaan' mochten werkgevers en publiek op hem schieten. Volgens onderzoek van de vakorganisatie krijgt het gros van de half miljoen jongeren met een vakantiebaantje boven het wettelijk minimum be taald. Vier procent, dat zijn er 18.000, verdient te weinig. Voor 13- en 14-jarigen geldt geen wettelijk minimum. „Die moeten er blijkbaar zelf maar afspraken over maken", aldus De Waal. Wanneer jongeren te weinig krijgen, zitten ze tegen de tien procent onder het wettelijk minimum jeugdloon. De best betaalde baantjes zijn te vinden in de gezondheidszorg, de bouw of bij de boer. In de handel en de financiële dienstverlening wordt het vaakst onderbetaald. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Vol argwaan bekijken Zwa nenburgers de zak geld die mi nister Netelenbos hun voor houdt. Zij meldde gisteren dat ze bewoners van 14.000 wo ningen in de lawaaizone rond Schiphol geld schenkt als ze afzien van isolatie. Binnen een bepaalde straal rond de lucht haven moet de overheid na melijk zorg dragen voor die isolatie. WPITSHOIS WH OüreMAN KM&RANPT Koper) VOOK. S2 MILJOGM im stevenhagen In de Dennenlaan weet ieder een wel buren op te noemen die meteen zwichten voor de afkoopsom die kan oplopen tot vijftigduizend gulden. Maar zelf bezwijken ze natuurlijk niet, zeggen ze. Waarop een vette knipoog volgt. Het verzet tegen vlieglawaai dreigt een forse deuk op te lo pen. Want wie de duizenden guldens aanneemt, zet zwart op wit dat hij nooit meer klaagt over ronkende vliegtuigmoto ren. De actiegroepen reageren furieus. „Met geld kun je geen rust kopen", aldus het Paltform Leefmilieu Regio Schiphol. Maar in de Dennenlaan wordt daar toch wat 'genuan ceerder' over gedacht. Voor de Albert Heijn puft een Amster dammer uit die daar altijd z'n boodschappen doet. Hij heeft lang in Zwanenburg gewoond. „Ach, isolatie is ook niet alles. Weet je wat het is met dubbel- opinie glas? Je hoort de vliegtuigen minder, maar daardoor de bu ren des te meer. Dat schiet ook niet op." Hij weet zeker dat bij velen de dollartekens in de ogen zijn ge schoten. „Ik heb genoeg ken nissen hier wonen, die klagen nooit over vliegtuigen. Het zijn die nieuwkomers. Die strijken nu gretig het geld op... De eer ste beste vlucht van Schiphol naar Spanje is waarschijnlijk al volgeboekt." Het reisbureau van Zwanen burg, Globe, kan nog geen stij gende verkoopcijfers melden. Maar vol enthousiasme reage ren reisadviseurs Ria Griffioen en Ilja Korenstra: „O mooi, laat ze maar komen!" De Zwanen- burgse Griffioen: „Natuurlijk, als mensen al die flappen voor hun neus zien, happen ze toe. En op vliegvakantie gaan is toch het eerste dat mensen doen als ze opeens geld krijgen." Voor de fietsenhandel van Van Oeveren scholen de scepti ci samen. Er wordt vooral ge schamperd. „Geld? Het zou voor het eerst zijn dat ze het ko men bréngen...!" Vanuit de werkplaats sluit een technicus zich aan. „Al dat geklets! We wachten hier nog steeds op een koepel over heel Zwanenburg heen. Met elke dag mooi weer." Onder luid gelach stemt de groep in. „Het is een afkoop premie. Dat is heel gevaarlijk, want je mag nooit meer klagen als je je geld hebt geïncasseerd. Daarna kunnen ze hier van al les laten vliegen", zegt een an der. Een oudere man in groene stofjas: „Ach, als je 75 bent dan neem je je geld. Dan teken ik wel dat ik de rest van mijn leven niet meer klaag." Aan de Den nenlaan laat de in steen gego ten verzetsheld zijn hoofd een beetje hangen. De Algemene Rekenkamer heeft vast gesteld dat het ministerie van verkeer en waterstaat onvoldoende grip heeft op enkele onderdelen van de spoorwe gen. Slecht nieuws voor sommige poli tici, maar of dat ook geldt voor de rei zigers is nog maar de vraag. De kritiek van de Algemene Rekenka mer, de instantie die beoordeelt of de rijksoverheid verantwoord met haar geld omgaat, betreft de onderdelen NS Rail infrabeheer, NS Verkeersleiding en Rail- ned. Deze drie organisaties zorgen voor de aanleg en het onderhoud van de rails, voor de veiligheid op het spoor en voor de toelating van nieuwe railvervoerbe drijven. Ze doen dat in opdracht van de rijksoverheid. De drie moeten volgens de plannen van het ministerie begin volgend jaar geheel los komen van de NS. Maar volgens het gisteren uitgebrachte rapport Toezicht op het spoor van de Rekenkamer is het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5