VVD wil macht Eerste Kamer inperken Binnenland Bloemen voor dode fietser Twintig procent meer vluchten aangevraagd Minister Korthals te laat en slecht geïnformeerd over cocaïne-invoer r u.jf Kamer: Sociale advocatuur noet meer geld krijgen Panel: strakke regels nodig voor klonen Kamerlid afgestraft voor opmerkingen asielzoekers Monne Miranda' heet de nieuwste aanwinst van Amsterdamse rondvaartvloot. Het schip is gisteren in de j irt genomen en wordt aangedreven door elektromotoren. Ei- ilijk geldt er een stop op het aantal rondvaartboten, maar Wj nvege de milieuvriendelijke aandrijving is er voor de Monne randa een uitzondering gemaakt. De boot zal vooral worden bedrijfsfeesten. FOTO PAUL VAN WEEL aats<uikt ndt ederlandse opgepakt in Peru terfl 1 Wetsvoorstellen moeilijker te verwerpen De WD-fractie in de Tweede Kamer wil de macht van de Eerste Kamer beperken. De senaat zou weer een echte 'chambre de reflexion', een kamer van herbezinning moeten worden. den haag anpstellen kan verwerpen. Ter compensatie zou de Eer ste Kamer dan tevens het recht krijgen om bij gewone meer derheid wetsvoorstellen van commentaar voorzien terug te sturen naar de Tweede Kamer. In zo'n geval beslist uiteindelijk de Tweede Kamer. Te Veldhuis De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft zich gisteren gebo gen over een reeks voorstellen van Kamerlid Te Veldhuis. Eén van die voorstellen is dat de Eerste Kamer alleen bij twee derde meerderheid wetsvoor- wijst erop dat in Duitsland een dergelijk terugzendrecht al be staat. In de twintig bladzijden tel lende notitie van Te Veldhuis staan ook voorstellen voor een andere verkiezing en samen stelling van de Eerste Kamer. Te Veldhuis denkt aan terugkeer naar de situatie van vóór de grondwetswijziging van 1983, toen de Eerste Kamer elke drie jaar voor de helft werd ver nieuwd. De liberaal stelt tevens voor een deel van de senatoren te la ten kiezen uit Provinciale Sta ten. ,,Op die manier krijg je mensen in de senaat, bijvoor beeld gedeputeerden, die de problemen van de uitvoering van wetten uit de praktijk ken nen", aldus Te Veldhuis. Verder denkt het Kamerlid aan behandeling van grond wetswijzigingen in tweede le zing in een Verenigde Vergade ring (Tweede en Eerste Kamer samen). In zo'n vergadering be staat een tweederde meerder heid uit Tvyeede-Kamerleden. Te Veldhuis doet ook voor stellen voor een betere regiona le herkenbaarheid van volksver tegenwoordigers. Een gemengd stelsel van evenredige vertegen woordiging en districten zou uitkomst kunnen bieden. Het Kamerlid wijst erop dat zijn voorstellen al vóór de roemruchte Nacht van Wiegel op papier zijn gezet. In het re geerakkoord zijn hierover al af spraken gemaakt. „Wij willen de discussie niet afwachten, maar hierin een actieve rol spe len. De notitie zal verder wor den uitgewerkt en met de WD- fractie in de Eerste Kamer wor den besproken. Ook in de partij wordt nagedacht over de ge bondenheid van de senaats fractie aan de doelstellingen van het regeerakkoord", aldus Te Veldhuis. pril] ii Op het vliegveld van de Peruaanse hoofdstad Lima is gis- 22 j én een Nederlandse vrouw aangehouden die 2,5 kilo cocaïne zich had. De drugs werden ontdekt bij het fouilleren van de jarige vrouw, die op het punt stond op het vliegtuig terug HIJ ar Nederland te stappen. De Nederlandse had volgens de Pe- nas ianse politie argwaan gewekt tijdens controles. dead Antilliaanse junks plegen ook fraude' [haag De Antilliaanse junks die door vooraanstaande za- ïlieden uit hun land op het vliegtuig naar Nederland zijn ge- 284 plegen via opvangcentrum De Schakel in Beekbergen waar- üjnlijk °°k bijstandsfraude. Dat stelde WD-Kamerlid Te Idhuis gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Te Idhuis zegt na een eigen speurtocht te zijn beland bij een in die hem deze informatie heeft verschaft. De junks worden or een medewerker van het in opspraak geraakte centrum ge iiven op de Antillen. Als ze na het betaalde ticket belandden vijfti De Schakel, schrijft dat centrum ze in voor een uitkering. Te ug n lijk zouden ze echter ook zwart werken. Te Veldhuis heeft opjiatssecretaris De Vries (sociale zaken) gevraagd de zaak te on- blok rzoeken. dva ilJj iscriminatie op internet voor rechter oot i rtERDAMOud-voorzitter Beaux en oud-secretaris De Boer 'gtui ode opgeheven Volksnationalisten Nederland (VNN) moeten odz< h verantwoorden voor uitlatingen die zij deden op internet, leva tgaat volgens justitie in Den Haag om het aanzetten tot haat, Eliminatie of 'geweld bij afbeelding'. Het tweetal wordt vol ants justitie verantwoordelijk gehouden voor het plaatsen van des icriminerende en racistische teksten op de homepage van de h« in. Daarnaast worden ze er door justitie van verdacht in Am- 'P da rdam discriminerende folders te hebben laten verspreiden, ersoi 'DVD: marechaussee opheffen De Koninklijke Marechaussee kan beter worden op- De gewone politie kan de meeste taken van het krijgs- uigs ichtonderdeel overnemen. Dat zegt de liberale jongerenorga- 'Cai atie JOVD. Volgens de JOVD kan de beveiliging van het ko- 311 h ïgshuis, de bewaking van de landsgrenzen, de beveiliging van chthavens, de bestrijding van de internationale criminaliteit d et de begeleiding van konvooien ook door de gewone politie of (Korps Landelijke Politiediensten worden gedaan. De libera- lP jongerenorganisatie vindt dat WD-minlster Dè Grave (defen- 1 irii i) de marechaussee ten onrechte ontziet in de zogeheten f? rofdlijnennotitie over de toekomst van de krijgsmacht. £JS mogen dieren verplaatsen ^heg hhem NS Railinfrabeheer mag bedreigde diersoorten verhui- snof q die op een terrein in natuurgebied de Gelderse Poort leven uitie aar een stuk van de Betuwelijn komt. Dat heeft de rechtbank real Arnhem gisteren bepaald in het kort geding dat het bedrijf te rn n de terreineigenaren had aangespannen. Het gaat om de yli< msalamander en de rugstreeppad. Deze komen voor op een uk land bij het Pannerdensch Kanaal. Om de dieren te be- hermen, weigerde de eigenaar personeel van het spoorbedrijf izijn land toe te laten. De rechter wees de vordering aan NS iarentegen juist toe om de beschermde dieren enige kans op ierleven te geven. teferendum Nieuwegein niet geldig 00 EuwEGEiNDe uitslag van het referendum over het nieuwe adshart van Nieuwegein is niet geldig. Slechts 25 procent van kiezers heeft gisteren de moeite genomen naar de stembus te an. Dat is vijf procent minder dan de minimaal vereiste op- Dmst. De gemeenteraad van Nieuwegein had, op initiatief van zog{ ?n aantal inwoners, vrijwel unaniem besloten het referendum lelfzi houden. De volksraadpleging ging over de vraag of de inwo- /ertri srs verbetering van het stadscentrum noodzakelijk vinden en itjt ver de vraag of ze-het eens zijn met de door de gemeente ont- bi ikkelde plannen. Naar verwachting worden de plannen nu Verwachte leegloop Schiphol blijft uit amsterdam Vrienden van een dinsdagavond vermoorde fietser leggen bloemen op het Nassauplein in Amsterdam. De 30-jarige man kwam daar om het leven na een verkeersruzie met twee jongens op een bromscooter. Zij trokken een vuurwapen en schoten hem neer. Op weg i kenhuis overleed hij. FOTO PAUL v schiphol richard mooyman Ondanks de milieubeperkingen blijft Schiphol een zeer gewilde luchthaven. Vliegmaatschappij en hebben massaal aanvragen ingediend om komende winter vluchten op Schiphol uit te voe ren. Coördinator Wijkhuizen heeft twintig procent meer aan vragen ontvangen dan voor de zelfde periode vorig jaar. Wijkhuizen heeft dit jaar maximaal zo n 400.000 starts en landingen (slots) te verdelen, 20.000 meer dan in 1998. Het kabinet heeft tot deze verrui ming besloten om de groei vart Schiphol niet te veel te beper ken. Wijkhuizen gaat ervan uit dat alle toegestane starts en landingen daadwerkelijk wor den benut. Volgens de onafhankelijke slotcoördinator is er geen spra ke van een teruglopende be langstelling voor Schiphol. Eer der leek een ware leegloop op gang te komen nadat onder meer South African Airways, Varig en Thai Airways Schiphol de rug toekeerden. Wijkhuizen schrijft het vertrek vooral toe aan de internationale alliantie vorming, waardoor een andere uitvalsbasis wordt gekozen. Het zou hem ook niet verbazen als het Amerikaanse Delta Airlines Schiphol verruilt voor Parijs nu een verbond is gesloten met Air France. Behalve de KLM en andere Nederlandse maatschappijen hebben ook grote buitenlandse maatschappijen meer vluchten voor het winterseizoen aange meld. Wijkhuizen heeft voorals nog een flink aantal moeten af wijzen. Ook aanvragen van de KLM, want Nederlandse maat schappijen krijgen volgens hem absoluut géén voorkeursbehan deling. Hij beseft dat zijn beslis sing pijnlijk is. Als je daardoor een vliegtuig aan de grond moet laten staan, dan is dat een vorm van kapitaalvernietiging." Wijkhuizen denkt dat het uit eindelijk allemaal zal meeval len. Veel maatschappijen heb ben meer slots aangevraagd dan zij echt nodig hebben. Ook is het nog maar de vraag of be langstellende nieuwelingen daadwerkelijk op Schiphol zul len neerstrijken. Om die reden verwacht Wijkhuizen dat hij la ter dit jaar nog een flink aantal ongebruikte slots kan verdelen. De enige echte grote nieuwko mer is volgens hem het Ameri kaanse Continental Airlines. In het najaar verwacht de slotcoördinator opnieuw pro blemen rond de wettelijk vast gelegde geluidszone rond de luchthaven. Bepaalde start- en landingbanen mogen dan waarschijnlijk officieel niet meer worden gebruikt omdat dit deel van de zone is 'volge- vlogen'. Vorig jaar leidden soortgelijke overschrijdingen tot rechtszaken en het besluit van minister Netelenbos (ver keer) om de overtredingen te gedogen. Ook besloot zij om de Buitenveldertbaan tijdelijk voor nachtelijke vluchten te sluiten. INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN TJSA TARIEF* TO,15 oen haag - gpd België, Canada, Denemarken, Duitsland, Trankrijk' Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden ƒ0,20 Overige landen in West-Europa Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland ƒ1,00 Overige landen van de wereld 2,00 NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN TARIEF* 08.00 tot 18.00 uur 0,12 1B.O0 toföfTOO uur én in het weekend 0,06 J NEDERLAND - MOBIEL TARIEF TARIEF* Naar mobiele nummers 0,50 •Tarieven gelden voor dag en nacht, met uit2ondering van de interlokale tarieven.Prijzen gelden per minuut inclusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gesprek. Volumekorting. ziek van taart juf ierlen Bijna een complete klas van een Heerlense basisschool geveld door hoge koorts', diarree en braken. Het eten van een tjes feesttaart, die de schooljuffrouw zelf had bereid met rauwe eie- ïet tf ?n. is de vermoedelijke oorzaak. De GGD gaat uit van een col- ctieve salmonellavergiftiging. De klachten spelen de leerlingen inds eind vorige week parten. Onder de ouders van de zieke inderen brak aanvankelijk paniek uit omdat de symptomen 200! Buien kunnen wijzen op nekkramp. Omdat de schoolleiding, 15-pl istrijd met de wettelijke voorschriften, niet direct de GGD op anb hoogte stelde van de massale ziekmeldingen, bleven de ou- eers krs lang in onzekerheid. Vandaar dat zij zelfbij de GGD aan de kodel trokken. ;n.I Voor een- telefonisch retourtje USA betaalt u bij Telc2 maar 0,15 per minuut. Zonder extra abonnementskosten. Boven dien heeft u geen ander toestel of ander nummer nodig, wbkbêm Bel daarom nu gratis 0800-1602 of meld u aan via internet, ww\v.tele2.ril, dan telefoneert ook u, thuis of in uw bedrijf, binnen 48 uur spraakmakend goedkoper! Minister Korthals (justitie) blijkt door de top van zijn departe ment en het openbaar ministe rie te laat en onvolledig te zijn geïnformeerd over de illegale invoer van grote partijen cocaï ne. Dit bleek gisteren uit het debat in de Tweede Kamer over de bevindingen van de com- missie-Kalsbeek. In eerste reacties toonde de Kamer zich verontrust. PvdA- Kamerlid Van Oven sprak van 'opmerkelijke communicatie stoornissen'. D66-Kamerlid Scheltema noemde het onvolle dig informeren van de minister 'eigenlijk onaanvaardbaar, als het college van procureurs-ge neraal wel op de hoogte was'. Van de Camp (CDA) maakt zich zorgen over de haperende com municatie bij Justitie, maar eist ook van Korthals volledige dui delijkheid. „Hij moet als het ware aan de hand van zijn agenda uitleggen wanneer hij is geïnformeerd, door wie en wat hij er aan heeft gedaan." Het college van procureurs generaal werd in februari en november 1997 op de hoogte gesteld van de' illegale invoer van in totaal 15.000 kilo cocaïne door politie-infiltranten. Dit zou zijn gebeurd in de periode '91 -'94 met medewerking van mogelijk corrupte of gechan teerde douane-beambten, zo onthulde de commissie-Kals- beek. Deze commissie onder zocht of de aanbevelingen van de parlementaire enquêtecom missie-Van Traa zijn uitgevoerd en stuitte daarbij bij toeval op de cocaïne-import. De com missie gaat er vanuit dat de ambtelijke top van het ministe rie onder leiding van secretaris generaal Borghouts op de hoogte was. Korthals werd vol gens eigen zeggen op 6 oktober vorig jaar door het college van procureurs-generaal 'op hoofd lijnen' bijgepraat over de groot schalige cocaïne-import en di verse lopende onderzoeken. Opmerkelijk genoeg werd de ze buitengewoon politiek ge voelige affaire niet vermeld in het overgangsdossier dat een nieuwe minister traditioneel bij zijn aantreden krijgt. Korthals werd pas volledig geïnformeerd op 26 maart, niet door zijn de partement, maar door de com- missie-Kalsbeek. Korthals ontkent dat hij op 26 maart wél volledig op de hoogte werd gesteld door de commis- sie-Kalsbeek. Volgens de minis ter werd hij geïnformeerd 'over een aantal aspecten' maar niet over de hele zaak. Voorzitter Kalsbeek bestreed gisteren in de Kamer deze zienswijze. Volgens het PvdA- Kamerlid heeft de commissie tegenover Korthals 'de contou ren van het feitencomplex' op tafel gelegd. Het totaal aantal gesmokkelde kilo's, 15.000, werd niet vermeld 'maar wel dat het om miljarden guldens- ging', stelt Kalsbeek. Op 31 mei werd Korthals op nieuw geïnformeerd door de commissie' en hij herhaalde daarbij dat hij 'niet van alle fei ten op de hoogte was', aldus Kalsbeek. Toen werd hem ook meegedeeld dat het om in to taal 15.000 kilo cocaïne ging. Korthals dreigt door deze kwestie in problemen te raken en zal volgende week de Kamer uitleg moeten verschaffen. Sint NHAAC GPD gooi! kwa ^weec^e Kamer heeft het ka- net gisteren onder druk gezet i de uurtarieven in de sociale vocatuur flink op te trekken. ?t kabinet wil volgend jaar het ef met zes gulden verhogen 131 gulden. De Kamer gaat der en stelt een uurtarief van gulden voor. Minister Zalm van financiën ageerde zuinig. Hij zegde toe het kabinet de wens van de imer betrekt in het voorberei- i van de rijksbegroting voor jaar 2000 die in september irdt gepresenteerd. De oppo- ie én de regeringspartijen ïdden vorige week al aange- Dngen op maatregelen. SP- ider Marijnissen zei dat min- draagkrachtigen 'niet de «gang tot het recht mag wor- Pn onthouden'. De sociale ad- m haag anp vocatuur kampt met grote per soneelsproblemen, omdat de uurtarieven in de commerciële advocatuur vaak een veelvoud bedragen. Zalm kon de Tweede Kamer voor het lopende jaar een gun stig financieel beeld voorzetten. Extra bezuinigingen zijn hoogstwaarschijnlijk van de baan, zo liet minister Zalm de Kamer gisteren weten. Eerder had het kabinet, onder invloed van sombere prognoses van het Centraal Planbureau, besloten 361 miljoen gulden te bezuini gen op de uitgaven van alle mi nisteries. Maar die worden te ruggedraaid, verwacht Zalm. De begroting voor het jaar 2000 lijkt ook geen probleem, zei Zalm. Maar toezeggingen voor extra wensen vanuit de Kamer deed hij niet. Het klonen van mensen en dieren moet onaantrekkelijk worden gemaakt. Deels kan dat door toepassing van bestaande wetten. Met een verplichte gezondheids effectrapportage kan het klonen verder aan regels worden gebonden. Dat advies heeft het 'burgerpanel klonen' gisteren in Den Haag verstrekt aan de po litiek. Dat gebeurde op de laatste dag van een brede maatschappelijke discussie over klonen. Het panel bestond uit twin tig geïnteresseerde Nederlanders, die via een aantal debatten tot hun standpunt zijn gekomen. Op één van de leden na was iedereen te gen het reproductief klonen van mensen. Dat wil zeggen het gebruik van kloontech- nieken om een mens geboren te laten worden. Ook bij het klonen van dieren bestonden veel reserves. 'Nee tenzij' was het oordeel van het panel. Een systeem van gezondheidseffectrapportage moet volgens het panel het klonen remmen. Zo zou een dergelijke systeem kunnen wor den gebruikt bij aanvragen voor experi menten en biotechnologische handelin gen. Uit een onderzoek in opdracht van het Rathenau Instituut blijkt dat slechts der tien procent van de Nederlanders zich zelf redelijk op de hoogte acht over klo nen. Verder heeft 33 procent een negatief oordeel over het fenomeen en is dat van veertien procent positief. De houding van 34 procent is neutraal en zeventien pro cent weet het niet. Minister Borst (volksgezondheid), die de laatste bijeenkomst afsloot, stelde dat het vormen van een oordeel over dergelijke complex medisch-technologische ontwik kelingen basiskennis vraagt, waarover de doornsee Nederlander vaak niet beschikt. Het gaat dan om kennis over de werking van het menselijk lichaam in het alge meen en celbiologie in het bijzonder. „Het is mij een doorn in het oog dat deze kennis op onze scholen zo gebrekkig wordt onderwezen", zei Borst. De Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen (KNAW) heeft onlangs de opdracht gekre gen zich te buigen over de inhoud van het. natuurwetenschappelijk onderwijs. „De basiskennis is niet alleen noodzakelijk om te kunnen deelnemen aan een debat over klonen en xenotransplantatie, maar ook om enige verantwoordelijkheid te dragen voor de eigen gezondheid." Xenotrans plantatie is het transplanteren van dieren- organen naar mensen. Borst betwijfelde overigens wel of er spra ke is geweest was van een werkelijke bre de maatschappelijke discussie. De bijeen komsten werden vooral bezocht door mensen die al veel van de problematiek wisten. „Veel minder trok het debat men sen uit onze samenleving die minder di rect bij het onderwerp zijn betrokken, maar wel degelijk zijn geïnteresseerd." ve prognosecijfers voor het aantal asielzoekers dat dit jaar naar Nederland komt. In okto ber vorig jaar rekende Cohen nog op de komst van 60.000 tot 67.000 asielzoekers. Begin april kon hij dit aantal bijstellen naar 52.000, inclusief de Kosovaarse vluchtelingen. Coalitiepartners PvdA, WD en D66 lieten gisteren geen spaan heel van Wijn. „Als hij deze beweringen overeind laat, dan laat de PvdA hem alle hoe ken van de Kamer zien", dreig de Middel. Ook WD'er Kamp noemde het optreden van Wijn 'schokkend'. Ook bij oppositiepartijen GroenLinks en SP kon Wijn geen steun vinden en moest op zijn schreden terugkeren. „Het is nooit mijn bedoeling geweest om Cohen te beschuldigen van leugens of bedrog", aldus Wijn. CDA-Kamerlid Wijn is door alle Kamerfracties bikkelhard afge straft voor zijn beschuldiging aan het adres van staatssecreta ris Cohen (justitie). Hij beticht te Cohen, en daarmee het vol tallige kabinet, ervan 'te goo chelen' met instroomcijfers van asielzoekers om de verkiezin gen te beïnvloeden. Wijn zei dat de instroomcij fers voor de verkiezingen altijd lager zijn dan erna. Voor deze beschuldiging moest hij gister avond in de Tweede Kamer diep door de knieën. Van Héemst (PvdA) eiste van de christen-democraat dat hij zijn opmerkingen in zou trekken en excuus zou aanbieden, of dat hij zijn beweringen hard zou maken. Aanleiding voqr de uitspra ken van Wijn waren de positie-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3