Grenzenloos schelden M TV WEER Het Gesprek van de Dag Loze kreet supermotor 191 Taxfreeboc» DONDERDAG 24 JUNI 1999 COMMENTAAR Als een goed bedoelde, maar loze kreet, zo valt de aankondiging van minister Netelenbos te betitelen dat ze de verkoop van super snelle motoren wil verbieden. Netelenbos reageerde op Kamerle den die ongerust zijn over het feit dat er in Nederland motorfiet sen te koop zijn die meer dan 300 kilometer per uur kunnen rij den. De betrokken motor is al een tijdje op de markt en kan worden verkocht omdat hij ruimschoots aan alle wettelijke eisen voldoet. Voor topsnelheid en acceleratie gelden nu eenmaal geen beperkin gen. Net zo min als dat bij auto's het geval is. Ook daarvan zijn ex treem snelle exemplaren te koop. Voor de meeste eigenaren van zulke auto's en motoren zijn die snelheden een theoretisch gegeven. Dat dergelijke razendsnelle voertuigen tot nu toe nauwelijks stof hebben doen opwaaien in de politiek heeft waarschijnlijk te maken met de exclusiviteit ervan. Ze zijn slechts bereikbaar voor een beperkt gezelschap welgestel- den dat niet bepaald een gevaar voor de veiligheid is gebleken. De motor waar het tumult over is ontstaan, is daarentegen voor een grotere groep betaalbaar. Massale verkoop en onverantwoord rij gedrag kan op zich reden zijn om de toelating ter discussie te stel len. Tot nu toe is daar echter nog niets van gebleken. Een verbod kan bovendien niet op een achternamiddag worden doorgevoerd. Als auto's en motoren elders binnen de Europese Unie zijn toegelaten, kunnen ze hier niet worden geweigerd. Ver bieden is daarmee een Europese zaak van lange adem. In de tus sentijd zal moeten blijken of de gewraakte motoren inderdaad zo'n gevaar vormen. Het door de minister aangekondigde verbod lijkt vooral te zijn ingegeven door de emotie van het moment, met angst als belangrijkste raadgever. In de tussentijd kan de politiek zich wellicht troosten met de ge dachte dat verzekeraars ook niet bepaald lijken te wachten op su permotoren. Zij -en niet de overheid- zijn het die bijvoorbeeld in Duitsland snelheidsbegrenzers eisen. Anders willen ze de race monsters voor de openbare weg eenvoudigweg niet verzekeren. Wimbledon Wimbledon heeft de binnenlandse tv-rechten voor de komende ja ren wederom verkocht aan de BBC. De directie van het grootste en meest prestigieuze tennistoernooi ter wereld besloot dat kwaliteit moest prevaleren boven een kwantiteit aan Engelse ponden. Het is iets nieuws in de sportivereld volgens mij. Te vaak is kwaliteit ver kwanseld aan de commercie, die er vervolgens een potje van maakt. Dat niet de NOS maar Net5 dit jaar de hand heeft weten te leggen op de rechten van Wimbledon staat wat dat betreft in schril con trast met wat Wimbledon eigenlijk wil. Blijkbaar is de Nederlandse markt voor de Engelsen niet zo interessant, dat ze het erfgoed van het mondiale tennis zomaar toevertrouwen aan een stelletje nitivits. Want dat zijn ze bij de afgeleide van SBS6 natuurlijk wel. Tennis, ach dat is zo'n spelletje met zo'n traditie en op Wimbledon lopen ze ook nog allemaal in witte kleding rond. Dat is allemaal niet zo in teressant. Lopen er ook lekkere wijven rond, hoor je ze daar denken. En inderdaad, Anna Kournikova is een dagelijks terugkerend item bij Net5. Of ze nou traint of speelt in een strak pakje, of ze wel of niet vragen over haar privé-leven beantwoordt op persconferenties, presentatrice Marleen Houter dreunt wel weer een tekstje op met subversieve insinuaties over de wellustige Russische. Maar, hoe paradoxaal ook, Net5 doet het op commentaargebied niet slechter dan de NOS. Albert Mantingh mogen ze wel direct naar huis sturen. Hij weet netzo veel van tennis als hij lang is - alleen haal je met twee meter vanaf de baseline bij lange na niet de servi celijn - maar dat is nog altijd meer dan Heinze Bakker. Mariette Pakker voegt niets meer toe dan Marcella Mesker, maar heeft een lagere irritatiegraad. Met Jacco Eltingh schiet de zender helemaal in de roos. De arrogante NOS heeft altijd gemeend dat het zonder duo presentator kwaliteit kon leveren, maar als ze even opletten in Hil versum merken ze dat BBC-manier zo slecht nog niet is. Ik hoor meer inside-information en terzake kundige toevoegingen, dat ik wat dat betreft blij ben dat er een paleisrevolutie heeft plaatsgehad. Het enige probleem is het feit dat Net5 voor de Nederlanders niets toevoegt. Via BBC-teletekst heb ik moeten volgen dat Peter Wessels werd uitgeschakeld, dat Seda Noor lander gehakt maakte van Jenni fer Capriati en dat Sjeng Schalken in vier sets won van Andrew llie. Ze speelden op showcourts, maar van beelden bleven we verstoken. Net5 zit, naar het schijnt, met twaalf man bovenop het nieuws, maar een fatsoenlijk snel gemonteerd item met Nederlands nieuws ben ik nog niet tegengekomen. Is het luiheid of is het toch onkunde. Als ik in de eerste week van Wimbledon al niet juist geïnformeerd kan worden over de Neder landers - de enige echte reden datNet5 in Londen vertoeft - wat moet ik dan als alle Hollanders uitgeschakeld zijn? Waarschijnlijk toch voor kwaliteit kiezen. Zoals ik met de BBC toch al deed. Zonnig Bij Schotland is tijdens het afgelopen etmaal een hogedrukgebied tot ontwikkeling gekomen. Het systeem splitst zich thans op in een filiaal dat via noordelijk Scandinavië naar het noordwesten van Rusland trekt en een Noordzeedependance. Het laat zich raden dat het Noordzeehoog dezer dagen bepalend is voor het weerbeeld in ons land. Dankzij het hogedrukgebied kwam er vandaag al meer zon en bleef het na wat gedruppel tijdens de vroege ochtend droog. orgen zijn er flinke perioden met zon en wordt het maximaal omstreeks 22 graden. De wind waait dan uit het noordoosten en is zwak tot matig. In het kustgebied wordt in de middag een wind- toename tot kracht 5, een vrij krachtige wind, verwacht. Tijdens het weekeinde verandert er op zaterdag nog niet zoveel. Zonne schijn overheerst, er staat weinig wind en de temperaturen komen uit op ongeveer 23 graden. Op zondag neemt de kans op een re gen of onweersbui toe. Oorzaak is het samenspel van een storing in de hogere lucht lagen boven Denemarken en een onweersachtige storing boven Frankrijk die zich naar het noorden verplaatst. Het blijft echter wel warm. Na het weekeinde gaat het kwik een fractie terug. Er wordt namelijk minder warme oceaanlucht aangevoerd. De at mosfeer lijkt echter weer te gaan stabiliseren doordat een uit loper van het hogedrukgebied bij de Azoren naar Europa uit dijt. Helemaal overtuigd ben ik evenwel niet, omdat zich bij Schotland een nieuwe depressie aandient. Dit systeem kan roet in het eten gooien. Wolkenvelden van een zwakke storing bepaalden gisteren het weerbeeld. Uit de bewolking viel plaatselijk wat lichte regen. Een van de weinige plaatsen waar wel een plensbui viel was Zuidoost Beemster. Daar regende het volgens een medewerker ruim een half uur onafgebroken. Woens dagmiddag brak de zon door en werd het in Bloe- mendaal 20,6 graad. Daarmee was het voor de tweede opeenvolgende dag het warmste meetpunt van Ne derland. Moeiteloos de wereld rond met internationaal uitscheldboekje Het is nogal ordinair natuurlijk. Maar het maakt bij een ruzie op de camping wèl indruk: een paar stevige krachttermen in het buiten lands. Tot de tegenpartij begint terug te schel den natuurlijk. Ook in het Frans, Duits of Ame rikaans. Want dan blijkt dat je er met merde al leen niet komt. En dat je met Scheisse of shit eveneens hopeloos te kort schiet. Te simpel al lemaal. Een mondige vakantieganger dient over de grens op z'n minst te beschikken over termen als putain de salop. Of verfluchte Drecksau. Of you motherfucker. Hoewel, dan wordt het tóch op passen, belooft het vlak voor de grote vakantie-uittocht ver schenen 'Internationale Scheid- woordenboek Fuck You'. Een Duitser schijnt alles rustig over zich heen te laten komen. Die maakt nooit stennis. Ook al maak je 'm uit voor Arschficker, bruinwerker. Maar haal het niet in je hoofd hetzelfde tegen een Italiaan te zeggen. Cullatone kost je op z'n minst een tand door je lip. Of je moet heel hard kunnen rennen. Leer 'Fuck You' uit het hoofd en - belooft uitgeverij Elmar - je doet over de hele wereld moeiteloos mee met elke scheldkanonnade. Of het nu in het Duits, het Portugees of zelfs het Turks is. Maar realiseer je wel, dat de ene vloek steviger aankomt dan de ander en dat je vooral in Frankrijk - mooi wel de populairste buitenlandse va kantiebestemming voor Neder landers - goed op je tellen moet passen. Want een 'haantje' laat zich niet zomaar een englandé noemen, een flikker. En even min moet je connard tegen hem zeggen, lulhannes. Dat wordt geheid vechten. En om dat te voorkomen, heeft Elmar alle gevaarlijke scheld woorden gemarkeerd met een 'zwarte spat'. Je kunt dus rustig - allemaal volgens het boek - Arschgeige (kloothommel) tegen een Duitser zeggen, maar waag het niet - tenzij je geweldig sterk bent - caca cazzo (idem) tegen een Italiaan te roepen. Net zo min als asshole (kloot zak) of fuck-head (pleurislijder) tegen een Amerikaan. Die schij nen daar namelijk nogal opge wonden van te raken. Zeg dus liever I'll chop your balls off {ik zal je mores leren). Een kracht term die - beloven die van El mar - best wel indruk maakt, maar het wordt tenminste niet meteen matten. Daar is op z'n minst een hartgrondig kiss my arse voor nodig, lik mijn reet. Of - schijnt ook tot gebalde vuis ten aanleiding te geven - shitass etterbuil. Maar gelieve dit dan wel correct uit te spreken. Iets waar veel Nederlanders moeite mee schij nen te hebben. Helaas biedt 'Fuck You' op dit gebied geen enkel soelaas. Gezien de 'spat' achter de term, beschouwt een Turk götümü yala (je kan me de rug op) als een geweldige bele diging. Dat biedt perspectieven natuurlijk op het strand van Bodrum, maar hoe moet je dat nou precies zeggen, götümü ya laDe uitgever heeft namelijk afgezien van het verstrekken van fonetische aanwijzingen omdat zij er zonder meer van uitgaat dat de gebruikers over een bepaalde basiskennis be schikken. 'Maar' adviseert de inleiding, 'heeft u twijfels, ga dan te rade bij iemand uit het land zelf, iemand die ook ge voel heeft voor humor.' Garantie voor enige impact van het gebezigde vloekwoord geeft De omslag van 'Fuck You, Internationaal Scheldwoordenboek'. 'Fuck You' evenmin. Arschge- sicht (varkenskop, of iets derge lijks) heeft op een Duitser geen enkel effect. Belooft het Inter nationale Scheldwoordenboek. Er staat immers geen 'zwarte spat' achter het woord. Maar tegelijkertijd waarschuwt de uitgever in 'Tips voor de Ge bruiker' dat het uiten van onge markeerde woorden niet altijd probleemloos kan geschieden. 'U dient het effect daarvan zelf te peilen. U doet het allemaal op eigen risico. U moet het gewoon uitproberen. En als de beoogde uitwerking dan toch uitblijft? Wel, dan is er nog altijd die recht omhoog ge stoken middelvinger. Onver taalbaar, maar net zo interna tionaal als - dèt vooral - effect vol. Elmar heeft 'm daarom voor alle zekerheid op de kaft gezet. (Fuck You, Internationaal Scheldwoordenboek, uitgeve rij Elmar, prijs 19,50 gulden) ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Premier MAHATHIR MOHAMAD van Maleisië is slecht te spreken over de nieuwe thriller Entrap ment met SEAN CONNERY in de hoofdrol. Volgens de minister president neemt de film, deels opgenomen in zijn land, een loopje met de feiten. Zo zijn de opvallende hoge gebouwen in de hoofdstad Kuala Lumpur, de Pe- tronas Twin Towers, in de film omgeven door sloppenwijken. In werkelijkheid liggen er prachtige tuinen omheen, klaagt Moha mad. De premier stoort zich enorm aan de wijze waarop En- Diversiteit trapment Maleisië in beeld brengt. ,,Het publiek in de rijke landen kan concluderen dat Ma leisië een van de ontwikkelings landen is die publieke middelen en zelfs buitenlandse hulpgel den over de balk smijten en be steden aan nutteloze, grootse monumenten", aldus de premier in een bericht van de BBC. Mo hamad is extra boos omdat de Maleisische autotiteiten de film makers hebben geholpen bij het snel verkrijgen van visa, commu nicatiemiddelen en veiligheids voorzieningen. Entrapment gaat over een kat-en-muisspel tussen een kunstdief (Sean Connery) en een onderzoeker van een verze keringsbedrijf. De voormalige koning SIMEON van Bulgarije komt naar Neder land. Met koningin BEATRIX opent hij 6 juli in Zwijndrecht MENSELIJK een tentoonstelling van Bulgaar se beelden in het Beeldenpark Drechtoevers. Koningin Beatrix kan tussen de beelden vast een beetje in de stemming komen voor het staatsbezoek dat ze be gin oktober aan Bulgarije brengt. Simeon en Beatrix kennen elkaar goed. Zo was de voormalige Bul gaarse vorst onder de genodig den voor haar uitbundig gevierde zestigste verjaardag. SIMEON II woont in ballingschap in Spanje. De vorst werd in 1946, na een referendum dat voor de monar chie ongunstig uitpakte, door de communisten gedwongen uit Bulgarije te vertrekken. Hij was toen nog een kind: op zijn zesde was hij in 1943 tot opvolger van zijn overleden vader BORIS III benoemd. Simeon heeft zijn land inmiddels weer kunnen be zoeken. Hij werd in Bulgarije van harte toegejuicht en de televisie zond een van zijn toespraken live uit. Het constitutionele hof van Bulgarije heeft ook bepaald dat het koninklijk gezin zijn bezittin gen (villa's en stukken grond) moet terugkrijgen. De statenloze Simeon van Saksen Coburg en Savoye is voor herstel van de mo narchie. Hij heeft verklaard be reid te zijn de troon te bestijgen als de Bulgaren daarom vragen, maar hij staat niet te popelen. Hij houdt bij voorbeeld al hele maal niet van protocol, maar heeft nooit afstand van zijn aan spraken gedaan. Inwoners van de Amerikaanste staat Maine stonden gisteren in de rij om bloed te doneren voor de horror-auteur STEPHEN KING, die afgelopen zaterdag ernstig gewond raakte toen hij werd aangereden door een vrachtwagen. De 51-jarige King, die ondermeer een ingeklapte long en een gebroken heup had opgelopen, moest een derde operatie ondergaan. Zijn toe stand werd eerder omschreven als „ernstig maar stabiel". Vol gens een woordvoerder van het ziekenhuis waar de schrijver was opgenomen, was in de bloedbe- hoefte van King reeds voorzien, maar kon het geven van extra bloed nooit kwaad. King werd ondermeer beroemd met romans als Carrie, The Dead Zone en The Shining. Amsterdam gaat inspelen op de diversi teit van de bevolking. De gemeente stopt met het minderhedenbeleid dat de afge lopen twintig jaar is gevoerd. Dat leidde overigens menigmaal tot potsierlijke, politieke correctheid. Zoals de perso neelsadvertenties van de gemeente Am sterdam waarin minderheden - vrou wen, homo's, lichamelijk gehandicap ten en allochtonen - nadrukkelijk wer den verzocht te solliciteren. Ik vond het elke keer een vreemde ge waarwording om op grond van sekse in zo'n allegaartje van sociale categorieën vermeld te staan. Maar nog meer stoor de ik me aan het zogeheten 'voor- keurbeleid' dat suggereerde dat je bij de gemeente Amsterdam meer kans maakte naarmate je minderheidsgehalte hoger was. Was je én vrouw én lesbisch én zwart en licht lichamelijk gehandicapt, kortom de ultieme, vleesgeworden droom van het politieke cor rect heidsideaal. dan had je op papier 'alles in huis'om, bijvoorbeeld, rector van het stedelijk gymnasium te worden. In de praktijk zijn deze hoe danigheden echter nog steeds, stuk voor stuk, be lemmeringen bij sollicita ties. HELEEN CRUL Een diversiteitsbeleid lijkt mij niet al leen reëler maar ook natuurlijker dan een minderhedenbeleid, omdat diversi teit bij uitstek het wapen is van de evo lutie. Eenvormigheid is de schepping een gruwel, het is juist de dynamica van al die uiteenlopende verschijningsvor men van planten, dieren, mensen, van al wat leeft, die de veelzijdigheid van het leven recht doet en zorgt voor de beste overlevingskansen. Monoculturen van gelijke soorten zijn niet alleen kwetsbaar maar soms ook dodelijk, de intensieve veeteelt en landbouw zijn daar sprekende voorbeelden van. Maar de erkenning dat de samenleving 'divers' is doet niet alleen rechtaan de multiculturele samenleving en officieel goedgekeurde minderheden. Als het dat alleen is, is het een modieuze en mislei dende toverspreuk, het verwisselen van een versleten, beladen begrip voor iets dat fris en positief klinkt, maar in we zen hetzelfde is. Zoals we steeds nieuwe namen verzinnen voor enge ziekten of voor activiteiten met een sociaal stigma. Een diversiteitsbeleid moet vooral recht doen aan het verschijnsel dat 'diversi teit' het kenmerk is geworden van ons aller leven, carrièrepad en levensloop, om het even of we he-ho- ofbisexsueel zijn, zwart of blank, Nederlander of buitenlander, man of vrouw, jong, mid delbaar of oud. Diversiteit is de conse quentie van het individualiseringspro ces, waardoor we ons niet meer laten le ven, maar zelf leven. Met steeds weer andere keuzes en perspectieven in iedere levensfase. Dat gegeven wordt overigens door beleidsmakers slechts schoorvoe tend geaccepteerd. Beleid gaat uit van een grote gemene deler, van uitzonde ringen die de regels bevestigen, niet van regels die de uitzonderingen bevestigen. Erkenning van diversiteit als een recht van alle mensen, staat nog in de kinder schoenen. Vorige week organiseerde Nefarma, de belangenbehartigingsorga- nisatie van de farmaceutische Industrie, de 'Week van het geneesmiddel'. Binnen die week waren er dagen met thema's, zoals bijvoorbeeld 'Geneesmiddelen en ouderen'. Het werd op die dag duidelijk dat ouderen elke diversiteit wordt ont zegd. Deze groep wordt op een hoop ge veegd, in het 'ouderenbeleid' en binnen de gezondheidszorg. De kwalificatie 55- plussers omvat zowel de 58-jarigen als de 88-jarigen. Hetgeen geen recht doet aan de veelzijdige werkelijkheid van het ouder worden, want veroudering is de som van zeer uiteenlopende delen, het product van een uitgekristalliseerd le ven. dat voor ieder anders is. Een kalen derleeftijd hoeft bovendien niets te zeg gen over je biologische leeftijd. Oud worden is nu vooral een sociaal lot dat geen recht doet aan het gegeven dat je bij tienduizend 70-jarigen aanzien lijk meer variatie aantreft in geestelijke capaciteiten en fysieke verschijningsvor men, in hobby's, levenservaringen en re latievormen dan bij 30-jarigen of bij 40- teitsbeleid oog hebben voor de verschil len in de bevolking en het aanbod en gebruik van voorzieningen, het cultu reel aanbod, de samenstelling van de besturen en het personeelsbestand van bedrijven en instellingen. Dit alles weer spiegelt nu onvoldoende de diversiteit aan etniciteit, religie, seksuele voorkeur, levensstijl en het verschijnsel werkende vrouwen. De kracht van een 'diverse stad' moet liggen in afspiegeling van die diversiteit. Maar kennelijk worden ou deren door de gemeente Amsterdam niet als een 'divers' verschijnsel gezien, want zij worden niet met naam en toenaam genoemd. Toch is er een hele nieuwe generatie ou deren aan het ontstaan, die alle beeld vorming rond ouder worden tart. Woopies (well to do older people) moe ten niet denken aan een rustige oude dag. Ze surfen, rijden motor, trekken er met een camper op uit, gaan op een cursus salsa dansen. Zo drinken ze de beker tot de bodem toe leeg onder het motto dat je nooit te oud bent om te le ven. Leeftijdsdiscriminatie en uitslui ting van ouderen doet de veelzijdige werkelijkheid van ouderen onrecht aan. Amsterdam heeft het, maar niet voor ouderen. MILLENNIUM! nog dagen Nog 191 dagen en het nieuwe millennium breekt aan. Reden voor deze krant om in een di j»j gelijkse serie terug te lqj ken op belangrijke beurtenissen die plaatsiru grepen op corresponde rende data in de pen 1000 jaar. Deze wei 21 juni 1884: Kroonpriri n Alexander overlijdt: 22 j ni 1775: Amerikaanse congres voert dollar in; J juni 1667: slot tocht nai an Chatham; 24 juni 1948: Rusland begint blokkad Berlijn; 25 juni 1988: Oranje Europees voetblé kampioen; 26 juni 1284 Rattenvanger Hameln slaat toe. 24 JUNI 1948 Inwoners van Berlijn herde w ken vandaag dat eenenvijfti jaar geleden de luchtbrug n ijk het westelijke stadsdeel op at: kwam. Door een Sovjetblok zc de is dit stuk van de stad va 1948 elf maanden afgesne* van de rest van de wereld. Verenigde Staten en Groot-Am tanië besluiten met vliegtuj k de Berlijners van de nooda h lijkste brandstoffen en levei t j middelen te voorzien. Beroi cr is het verhaal van het dan a ns venjarige meisje Mercedes Wildt, dat dagelijks haar hoi'N in de nek legt in de hoop di ir< 'snoepvlieger'Gail Halversoi ook haar iets toewerpt. De loot laat op zijn dagelijkse vluchten altijd wat snoepgo u. uit de lucht vallen om de ge he leerde Berlijnse jeugd enigs te verwennen. Maar de 'Cai Bomber'gaat steevast aan tuin voorbij, zodat de jonge ch Mercedes ten einde raad brief schrijft aan haar favorii t piloot met de boodschap li jo kijken naar witte kippen in i) tuin. Maar al dat er komt: gi w zoete lekkernijen. Wel een' waarin Halverson schrijft d< li hij de kippen uit de lucht ni ziet. Daarom stuurt de vlieg m maar wat kauwgom en snot n mee. Ondanks die romantie ia de luchtbrug een harde real teit. Het laten landen van de n volbeladen toestellen op vlii n veld Tempelhof, midden in al stad, kost door ongelukken tientallen levens. Henk Ruijl Goedkoop parfum, sieraden drank inslaan op zee. Zo'nl k miljoen Duitsers deden date n afgelopen 23 jaar op de zogt 'j ten Butterfahrt. Vanaf Delfzi ll en later de Eemshaven vertn twee keer per dag een bootjf richting Borkum. Eenmaal b ten de territoriale wateren gi gen de verzegelde kasten me drank en sigarettenautomati open. Per 1 juli komt hieraan een eind. Vanaf die dag zijn de drukbezochte boottochtjes b wet verboden. Evenals het tl freeshoppen op luchthaven Schiphol voor luchtreizigers binnen de Europese Unie. Jaarlijks scheepten zo'n 200.1 mensen, voornamelijk 55-pli sers, zich in aan boord van hl schip Dolfijn II, waar de eerst dertien jaar alleen boter, koel jes en koffie te koop waren.I derij Kamstra Travel, de bede ker van de populaire Butter fahrt, zette dagelijks meer dei een ton boter om. Het negatieve imago van de tochtjes en de veranderende vraag dwongen de rederij ein jaren '80 het roer om te gooit Luxere producten, zoals sier» den, sterke drank en rookwaï vervingen het ouderwetse voedsel en de naam Butterfal werd geschrapt. Daarvoor in plaats kwam 'Taxfree mini a ses'. Tegelijk verbreedde Kamstra zijn aanbod. Klanten konden het dagje belastingvrij winkel op zee uitbreiden met bezoel jes aan andere toeristische at tracties, zoals een kaasboerdt rij, een mosterdmuseum, de Keukenhof, de Hortus Haren Madurodam. Op die manier was de rederij jaarlijks alleen in Noord-Nederland goedvo zo'n 200.000 overnachtingen Door de nieuwe wet komen eind deze maand 35 werkne mers van Kamstra op straat te staan. Voor deze mensen wor binnen het bedrijf naar een nieuwe baan gezocht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2