1 Leiderdorp geeft geen geld voor een ouderenwerker ZOMERKOLLEKTIE 'Jongerenbus moet geen rijdend toilet worden' OPRUIMING Regio £[k ben nooit een sboer geweest' Buurt tegen bushaltes pal voor rotonde Leidse Buurt Suil kost zuivelhandelaar 1000 gulden oormalig defensieterrein lonklaan geen melkkoe' KORTINGEN 30-50%* H00GZ0MERARTIKELEN 20% WARNECKE mode qf IDERDAG 24 JUNI 1999 vee CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 arddraverij in Warmond iMONPDe traditionele harddraverij in Warmond is dit jaar 3 juli. Het evenement begint om 13.30 uur. Het is de eerste yerij in de regio Leiden en Bollenstreek van dit seizoen. Na Jc| rmond volgen nog draverijen in Voorschoten, Stompwijk, ordwijk, Hillegom en Lisse. ijntamboers houdt inzamelingsactie ld) [ERWOUDEDrumfanfare de Rijntamboers haalt zaterdag 26 -aan-huis oud papier en vodden op in Zoeterwoude- inj idijk. Wie zelf spullen wil inleveren kan dat doen op het par- rterrein van de Eendenkooi, tot 13.00 uur. De opbrengst van actie wordt gebruikt voor het aanschaffen van nieuwe instru- iten en uniformen. inderprogramma in bibliotheek «dorp De jongere Leiderdorpertjes kunnen deze zomer edoen aan een speciaal leesprogramma in de bibliotheek, [programma heet 'Sterren van deze eeuw' en houdt in, dat Anderen literaire sterren als Pietje Bell en Pluk van de Pette- leren kennen. Het zomerprogramma duurt van 28 juni tot met 21 augustus. Mobiele hangplek vanaf volgende week in Zoeterwoude schoten jan preenen houder P. Verschoor (WD- inciën) van Voorschoten [schuwde de raadsleden in ommissie middelen dat het malige defensieterrein aan Jonklaan in de Dobbewijk melkkoe is. De gemeente Ie grond kopen van de staat 3,7 miljoen gulden om er strie te vestigen. Op deze ier komt Voorschoten tege- aan de grote vraag naar rijfsgrond. ip rschoor wees erop dat de ^hem is tegengevallen. Des- inks hebben de politieke ijen hoge verwachtingen, uichen de aankoop toe en er zonder meer vanuit dat een goede investering is. is een prima zaak. De zal snel stijgen in waar- Ie begrijp ook wel dat je be niet een dood paard kunt irhandelen dan met Do meinen. Toch kunnen we hier mee tevreden zijn aldus W. Leeuwenburgh (VVD), H. Smits van D66 voegde daaraan toe blij te zijn dat Voorschoten nu met 'actief grondbeleid' is begonnen en W. Carabain (PvdA) is tevreden met 'deze aanzienlijke opper vlakte'; „We zijn op de goede weg." Het voormalige defensie terrein is ruim één hectare groot. Op dit moment worden de loodsen nog bewoond door jongeren en studenten om te voorkomen dat ze worden ge kraakt. B en W gaan de komende maanden na welke bedrijven zich in het nieuwe gebied kun nen vestigen. Verschoor: „Dat wordt nog een hele operatie. De vraag komt dan natuurlijk ook aan de orde welke ondernemin gen in de plaats komen van be drijven die naar de Dobbewijk ZOETERMEER/ZOETERWOUDE JAN PREENEN Eerst was het een hangbus, toen werd het een mobiele hangplek, vervolgens een jon gerenbus en inmiddels wordt gesproken over een ontmoe tingsbus. „Die moet als aanvul ling worden gezien. Het moet niet zo zijn dat als ergens over last is, wij gebeld worden en even later voorrijden", zo legde Luut Belt, directeur van BOVOS Welzijnsprojecten, gisteren in Zoetermeer bij de officiële inge bruikname uit. Tot de doelgroepen behoren niet alleen de Zoetermeerse tie ners, maar ook Zoeterwoudse hangjongeren. Zoeterwoude heeft de bus mét jongerenwer ker een half jaar op proef voor twee keer vier uur per week. Voor 23.000 gulden gaat BOVOS de problemen inventariseren. Aanvankelijk zou de omge bouwde stadsbus uit Heeren veen al half april in Zoeterwou de gaan rijden. De verbouwing viel echter wat tegen, ook al wa ren er jongeren bij betrokken die als specialisten op dit ter rein kunnen worden be schouwd. Belt: „Eigenlijk is de bus nog altijd niet helemaal klaar. We denken bijvoorbeeld nog aan een urinoir, maar ik ben bang dat de mensen dan denken, hé daar gaat het rijden de toilet weer." De verlate aankomst in Dorp en Rijndijk in Zoeterwoude heeft er ook mee te maken dat projectleider Jan Schellekens en jongerenwerker Rob Verbunt het beter vonden om eerst zon der bus na te gaan waar de jon geren uithangen. Aan de Hoge Rijndijk is dat gelukt, in het Dorp nog niet. Schellekens: Jongeren van het Zoetermeerse Zakgeldproject in actie in de verbouwde bus van BOVOS Welzijnsprojecten. „Daar zit ook het grootste pro bleem. Er is wat vandalisme. Dat heeft te maken met alco holgebruik in het weekeinde en de avonduren. Het gaat om tien tot twintig jongeren van 18, 19, 20 jaar die 's avonds uit het jon gerencentrum Utopia komen en ergens anders nog wat gaan drinken. Met deze groep moe ten we nog contact leggen." Schellekens en Verbunt heb ben te horen gekregen dat het om vernielingen 'zou' gaan. Tuintjes die 'zouden' worden vernield, auto's die van uiterlijk 'zouden' veranderen. De BÓ- VOS'ers laten zich er erg voor zichtig over uit, omdat ze nog een relatie moeten opbouwen, Schellekens: „Het is opmerke lijk dat dat allemaal juist in het Dorp gebeurt, terwijl je daar toch een jongerencentrum hebt. We denken erover om de ze hangjongeren in contact te brengen met Utopia. Daar ko- foto loek zuyderduin men ze immers al. Als jonge rencentrum ben je toch een beetje verantwoordelijk voor deze groep. De bus leent zich er prima voor om met elkaar van gedachten te wisselen." Het is een van de vele advie zen in een rapport dat van avond wordt aangeboden aan de klankbordgroep in Zoeter woude. Dit platform bestaat uit vertegenwoordigers van politie, gemeente, BOVOS, Utopia, ou ders en jongeren. Omdat de jongeren in het Dorp nog geen gezicht hebben, wordt de bus het eerst ingezet in Zoeterwou de Rijndijk. Waarschijnlijk vol gende week. Schellekens: „Daar is de situatie wat overzichtelij ker. Er hangen 16-plussers rond bij de Eendenkooi (het multi functionele gebouw aan het Kooikerspad, red.) en 13- en 14- jarigen bij de voetbalvereniging Meerburg. Voor die jongeren willen we onderzoeken of ze in het jeugdhonk van Meerburg terecht kunnen. Daar moeten we dan wel volwassenen als vrijwilligers bij betrekken, om dat je de problemen niet moet afschuiven op de voetbalclub. Voor de ouderen kun je denken aan het opknappen van de be tonnen shelter bij de Bernar- dusschool naast de Eenden kooi. Samen met de jongeren. Om daarover te kunnen over leggen, zetten we de bus in als een soort bouwkeet. Dat zijn oplossingen voor de korte ter mijn. Voor de langere termijn kun je denken aan een jonge rencentrum aan de Rijndijk in de vorm van portocabins." Hoewel Oegstgeest na twee jaar tot de conclusie is geko men dat er in deze gemeente helemaal geen problemen zijn met hangjongeren, zien Zoeter woude en BOVOS geen enkele aanleiding om het project af te blazen. Verbunt: „We nemen de klachten van bewoners erg serieus. Het is belangrijk om bewoners en jongeren bij elkaar te brengen. Onbekend maakt niet allen onbemind, maar zorgt ook voor dreiging." >p cheid 'juffrouw' Els van der Steen •ore "1 W( n \v( j )U Re| j»£ ERWOUDE/VOORSCHOTEN ïag sinds vorige week don- niet meer op school ko niddag tot verboden gebied laard voor Els van der •Van Hofwegen. De 55-ja- Zoeterwoudse heeft dat zichzelf te danken. Na 38 onderwijs houdt ze het ikke} gezien en dat was voor 2edaeSa s en leerlingen reden bal oeg om haar de deur te wij der. eeri 'oen ik nog wél mocht bin d 0, komen, kwamen kinderen je a' rme toe. Hé juf, je gaat weg, yCe r ga je heen? Juf we heb- En toen bedachten ze ens dat ze niets mochten jen, of ze kregen een por een ander kind dat alles ge il moest blijven wat er don- lag tijdens het afscheid gaat Peuren. Heel grappig, ik zal ongelooflijk missen." och heeft ze bewust de 1 f ooideur achter zich dichtge- JLlJn na vanaf 1961 les te heb- gegeven in Leiderdorp, ver- jens in Hazerswoude en e tiji mpwijk en sinds 1982 in v irschoten. Eerst als hoofd- gt c Ister van De Kleuterhof, later Roa directeur van de Laurentius- it bi ooi, die in 1992 opging in De pnboog. Daar werkte zij als itan epsleerkracht en adjunct-di- irdi leur. inne Ik wil best honderd worden, lü ar dan op een gezonde ma- Het wordt steeds drukker, torefcoet altijd maar bijleren. De n vo! anderingen gaan in een als- voi ar hoger tempo. Dat tempo et dt mij gewoon in, terwijl ik htfl liever zelf bepaal. Nu krijg ik kans om met mijn gepensio- dufftde man een heleboel din te gaan doen die ik leuk mi d: schilderen, beeldhouwen, i o eeks lezen, varen, fietsen, reizen." Boeken en schilderijen in haar huis aan de Zonnegaarde en de landelijke omgeving van de Zuidbuurt in Zoeterwoude- Dorp lijken haar groot gelijk te geven. Ze weet daarom nog niet of ze zal ingaan op het verzoek van De Regenboog om leerlin gen die wat achterblijven extra begeleiding te geven. Ze heeft dat gedaan nadat ze vorig jaar augustus terugkwam na ander half jaar ziek te zijn geweest. „Ik wil eerst even afstand nemen." Dat ze dat al die tijd niet kon, was haar grootste probleem, maar tegelijkertijd haar kracht. Of zoals directeur Tiny de Meij er van De Regenboog het zegt: „Ze had een heel aparte aan pak. Ze wist klassen heel erg te boeien. Ze reisde veel en kon daar heel beeldend over vertel len, De kinderen hingen aan haar lippen." Het nadeel van die werkwijze was dat Els van der Steen dag en een groot deel van de nacht met haar vak bezig was. In haar perfectionisme was het nooit goed genoeg. „Ik heb vaak het idee dat ik dingen niet goed heb gedaan, terwijl anderen tevre den over me zijn. Zij weten ech ter niet wat ik eigenlijk had wil len neerzetten. Ik heb heel wat keren tot middernacht zitten werken. Aan de voorbereiding van de lessen, maar ook aan verslagen voor de schoolbege leidingsdienst en verslagen aan ouders over hun kinderen." Ze was dan ook al lang blij dat ze in 1992 weer directeur af was en meer voor de klas kon gaan staan. „Het managen zag ik als een enorme uitdaging, tot ik m'n eigen groep ging missen. Als directeur werkte ik als inval kracht. Steeds in een andere groep. Dat werkt niet. Ik voelde in die tijd de kinderen niet zo goed aan. Ik wist niet waarom De nieuwe Leiderdorpse organisatie voor ouderenwerk, Pluspunt (opvolger van het GOW), krijgt geen geld voor een ouderenwerker. GOW/Pluspunt maakt bezwaar te gen deze beslissing. ,,Op deze manier worden wij vleu gellam gemaakt. Afgemeten aan hoe enthousiast wet houder Kolman meepraatte over het opzetten van een 'agogische' poot is dit zeer teleurstellend", reageert co ordinator M. van Pernis. AFKE VAN DER TOOLEN Het Leiderdorpse ouderenwerk krijgt er volgend jaar 30.000 gul den bij. Het geld is bedoeld voor meer werkuren van de co ordinator en de administratief medewerker van Pluspunt, de stichting die het Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) vervangt. Het idee achter de - door de wethouder gesteunde - omvor ming van de organisatie was echter dat deze meer uitvoeren de taken zou krijgen, en daar is een ouderenwerker voor nodig. „Daar hebben we afgelopen jaar met de gemeente hard aan gewerkt. Door dat niet te hono reren maken we pas op de plaats, en dat is jammer." Kolman noemt de bijna 120.000 gulden bedragende subsidie die de nieuwe organi satie krijgt 'vrij fors'. „Ouderen beleid en de daaraan verbon den oprichting van een dien stencentrum zijn speerpunten van dit college." Voor een ou derenwerker is dit jaar de tijd nog niet rijp, aldus de wethou der. „Dat de gemeente moeilijk zit met haar financiën is be kend. En wat ook meespeelt: er ligt nog geen ouderennota. Die willen we in samenspraak met de betrokken organisaties om stellen. Dat vergt veel gepraat, en dus veel tijd. Bovendien hebben we hier op het gemeen tehuis op dit moment niet ge noeg personeel om dit allemaal te realiseren." Pluspunt krijgt meer uitvoe rende taken dan het GOW, zo als de oppasservice en het steunpunt mantelzorg. Ook werkt de organisatie in regio naal verband aan het opzetten van 'welzijnshuisbezoek' aan 75-plussers. Die krijgen dan in formatie over sociale voorzie ningen, aanpassing van wonin gen en dergelijke. „Daar heb ben we echter een ouderenwer ker voor nodig. En nu kunnen we nog bij de andere gemeen tes aanhaken", legt Van Pernis uit. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de subsidie voor Pluspunt. 'Juffrouw' Els van der Steen tussen de leerlingen van groep 7 van de Regenboogschool. „Ik zal ze missen." foto hielco kuipers iemand chagrijnig was. Dat irri teerde me. Ik wil een sterke band met kinderen. Die krijg je alleen als je dag in dag uit met ze te maken hebt." Interactie noemt ze dat. „Ik wilde weten waar ze mee bezig waren. Daarom liet ik ze ook zelf zoveel mogelijk met ideeën komen. Wat hadden ze op tv gezien, wat hadden ze thuis meegemaakt en in de buurt? Ik speelde daarop in en koppelde dat aan een bepaald vak. Ik wil de niet droog en dor lesgeven. Ik ben nooit een echte lesboer geweest, geen doorgeefluik. Het beklijft ook beter. Als we met creatieve vakken bezig waren als aardrijkskunde, geschiede nis en muziek wilde ik nooit volstaan met het lesmateriaal van school. Als we praatten over de watersnoodramp haal de ik er krantenberichten bij." Na een bezoek aan EcoMare in de Koog nam ze bij wijze van spreken de zeehonden mee de klas in, waardoor de leerlingen twee jaar donateur werden van het centrum voor de Wadden en de Noordzee. Een reis naar China werd vervolgd met uit voerige correspondentie met een school in het Verre Oosten. „Tegenwoordig moet er te veel gebeuren op school. Schoolplannen, nieuwe metho des van lezen. Daardoor kom je aan extra dingen niet meer toe. Als ik was doorgegaan, had ik letterlijk meer volgens het boekje moeten werken om nog vrije tijd over te houden." Op tafel ligt het boek 'De te rugkeer van de Inca' van Elisa beth B. Jenkins, als voorberei ding op een reis naar Peru. Els van der Steen kan die kennis straks niet meer overbrengen aan 'haar' schoolkinderen. Een gemis? „Zeker, maar ik heb ge lukkig heel veel nichtjes en neefjes die het verhaal ook wel willen horen." CONNIE VAN UFFELEN De plaats van de bushaltes was gisteravond het heikele punt tij dens de inspraakavond over de nieuw aan te leggen rotonde in de Leidse Buurt in Oegstgeest. Omwonenden vrezen onveilige situaties, meer geluid voor hun deur en te lange overstaptijden, omdat haltes verder uit elkaar komen te liggen. De gemeente Oegstgeest wil in totaal drie bushaltes van de lijnen 60 en 88 pal voor de ro tonde plaatsen. Grof gezegd verhuizen bushaltes aan de Rijnzichtweg, de Rhijngeester- straatweg en de Geversstraat dan naar 'de overkant' en rich ting kruispunt. Dat zou voor de dienstregeling van de busmaat schappij goed uitkomen. Bo vendien zou het juist veiliger zijn, omdat bussen dan uit stil stand aan verkeer op de roton de kunnen laten zien dat zij de rotonde op willen, zo legde ver keerswethouder G. van Eisen uit. R. Leopardi, die zei namens veel andere bewoners van de Rijnzichtweg te spreken, pleitte voor een halte een flink stuk van zijn woning vandaan. En wel ter hoogte van het Apoll- oplein. Hij voorzag onveiliger situaties omdat scholieren van het Rijnlands Lyceum na uit stappen aan de Geversstraat eerst richting rotonde moeten lopen. „En ik kan u verzekeren: zij nemen de kortste weg. Over twee busbanen en twee rijstro ken. Midden in de spits", zo hield hij Van Eisen voor. Verder vreesde hij behalve s°emeente aanvaardt geen aansprakelijkheid AAI [INNIE VAN UFFELEN 313 be Veggebruikers dienen er op bedacht te Tien ijn dat het wegdek niet steeds in perfecte mof inditie verkeert', zo schreef de gemeente n o egstgeest onlangs aan zuivelhandelaar P. too e Jong. Deze stelde de gemeente aan- isial irakelijk voor schade aan zijn winkelwa- Al in na het rijden door een kuil. ir ji De Jong stelt dat hij in april in de Frans nde lalslaan door een kuil is gereden, waarna reel rachterin zijn wagen een gedeelte van de I lofoelinstallatie brak. Schade: ruim 1.000 ilden. Hij belde dezelfde dag nog met de 'leling openbare werken van de gemeen- ..Die zou ter plaatse komen kijken en roeg of ik schade had", zo vertelt De Jon ge. Hij maakte daaruit op dat de schade wel te verhalen zou zijn. In een brief aan de gemeente stelde hij haar dan ook aan sprakelijk als wegbeheerder. De gemeente wijst die aansprakelijkheid echter af. De wagen heeft volgens haar een goed uitzicht op de weg, vanwege de bre de voorruit en het ontbreken van een mo torkap. „Bovendien is de snelheid van dit soort wagens per definitie laag. Hij had dus tijd genoeg om deze onvolkomenheid te zien aankomen en te vermijden", zo verklaart een woordvoerder van de ge meente. „Quatsch! Dit is geen antwoord", vindt De Jonge. „Ik accepteer het niet als zij zeg gen: je hebt een brede voorruit en je moet maar kijken waar je rijdt." De Jonge vergelijkt het met een fietser. „Die heeft ook veel richt, maar kan ook door die kuil rijden, vallen en zijn arm breken. Ze proberen me nu met een kluit je in het riet te sturen. Kijk, dan hoef ik ook geen wegenbelasting te betalen. Ze blijven in gebreke, als ze de weg niet goed onderhouden." Hij vindt dat de gemeente'de ernst van de kuil wel heeft beaamd. „De volgende dag dat ik er langs reed, was er herbe- straat." De Jonge is van plan het er niet bij te laten zitten. Hij zegt vandaag contact met de gemeente te zullen opnemen. „Dan is het kiezen of delen", zo meldt hij. Of er een rechtszaak van komt, dat zegt hij niet. „Ik accepteer het gewoon niet dat ze in gebreke blijven." Breestraat 151, Leiden, tel. 071-512 45 86 herrie ook nog oponthoud door een stilstaande bus pal voor de rotonde. „Ik ben dadelijk ver plicht twee minuten stil te staan, omdat ik niet zie wat er achter de bus vandaan komt." Van Eisen stond wel open voor de kritiek op de haltes. Hij was bereid dit nog met de busmaat schappij te bespreken, maar hield Leopardi ook de voorde len voor. „Het is een voordeel dat het merendeel van het ver keer wat verder tfan uw huizen komt. Er komt een parallelweg waardoor u veiliger in uw auto kunt stappen. En er komt ook een hoeveelheid groen rond de rotonde." Speciaal asfalt zou de herrie verminderen. Op de vraag of er over vijf jaar meer of minder auto's langs de Rijnzichtweg rijden, antwoord de een ambtenaar dat er drie jaar geleden in de spits 1052 auto's per uur waren geteld. Nu zou dat enkele procenten hoger liggen. „Dat betekent vijftien auto's per minuut de rotonde op. Vier seconde pauze. Dan krijg je een probleem", rekende iemand uit het publiek voor. Van Eisen zei echter niet te 'staan trappelen' om een 'by pass' aan te leggen. „Dat is een verminderen van de verkeers veiligheid." M. den Hollander van Veilig Verkeer Nederland noemde het 'verontrustend' dat er nog geen duidelijkheid is over voorrangs- regels voor fietsers op de roton de. De gemeente wil hen die voorlopig nog niet geven. „Dat strookt niet met wat er leeft. De kwetsbare verkeersdeelnemer moet je toch min of meer be schermen", zo vond Den Hol lander. Van Eisen zei te willen wachten op een uitspraak van de raad over voorrang op alle rotondes in Oegstgeest. Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? Het idee van een wisselaar voor een aantal cd's is niet nieuw. Bij de BeoSound 9000 zijn het echter met de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25 Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279 USSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49 OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v, Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17