Container hangjeugd weggehaald Slopen en verplaatsen van kassen kost miljoenen 'Azaleakwekers zijn in Nederland een uitstervend ras' Rijn Veenstreek Pronk bezoekt Groene Hart Spannende film Voorstelling voor jong en ou in aula Groene Hart Lyceun DE BOER OP Hardloopwedstrijd op maagdelijk stuk asfalt i CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-535 den te vernieuwen en vitaal te houden, willen ze af van de wo ningaantallen en afspraken ma ken over de ontwikkeling van de steden op de lange termijn. Gedurende de dag bezoekt de minister alle vier de steden. Tussen 14.15 en 14.45 uur maakt hij in Alphen een bus tocht langs een aantal locaties, waaronder het voormalige NAF-terrein. Aansluitend bie den de burgemeesters van de vier steden hun gezamenlijke visie aan de minister aan in het stadskantoor. Minister Pronk (VROM) brengt maandag een bezoek aan de vier steden in het Groene Hart: Alphen, Gouda, Woerden en Gorinchem. Het werkbezoek is een vervolg op een gesprek dat de burgemeesters eerder dit jaar hadden met Pronk over de wens om binnen strakke gren zen te bouwen. De gemeenten vinden dat zij wel de proble men hebben van grote steden, maar niet de mogelijkheden om die op te lossen. Om hun ste- Experiment in Alkemcide mislukt Het experiment met de container voor hangjongeren in Roelofarendsveen is mislukt. Er zijn zoveel vernielingen in en om de container, dat de gemeente Alkemade deze binnenkort van het DOSR-parkeerterrein laat verwijde ren. Dat heeft wethouder D. Nagtegaal gisteravond in overleg met de jongeren besloten. ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De gemeente Alkemade plaats te de zeecontainer een jaar ge leden op het parkeerterrein van de voetbalvereniging DOSR. De bedoeling was om de jongeren die zich vooral ophielden ach ter supermarkt Edah er een on derdak te geven. In de praktijk bleek dat ook jongeren uit Nieuw-Vennep en Leimuiden naar de container kwamen. Wie verantwoordelijk is voor de chaos, weet de wethouder niet. „Ik wijs niet met de beschuldi gende vinger." De wethouder is teleurge steld. „We begonnen vol goede moed, maar het is niet gewor den wat we ervan hadden ver wacht. De bedoeling was dat de jongeren hun container zelf zouden bijhouden. In plaats daarvan is alles gesloopt, wat er maar kan worden gesloopt. De container is niet meer dan een ijzeren geraamte." Ook wijst hij op de lantaarnpalen, de bankjes en de vuilcontainer, waar niet veel meer van over is. Boven dien lokte de locatie uit tot het racen met auto's. Nagtegaal benadrukt dat nu de groep Veense hangjongeren dakloos wordt, er geen einde komt aan het jeugdbeleid. „We blijven met ze in gesprek. Ik heb ze gezegd dat ze maar iets op papier moesten zetten over wat ze willen. Ze moeten bo vendien een bestuur gaan vor men, zodat we een aanspreek punt hebben dat we op de ver antwoordelijkheden kunnen wijzen. Als ze dat hebben ge daan, praten we weer verder." Hij weet dat de jongeren een afgesloten container willen hebben. Dat ziet hij echter niet zitten omdat de controle dan maar beperkt is. ALPHEN/wouBRUGGE Auto mobilisten op de N207 tus sen Alphen aan den Rijn en Woubrugge waren gister middag even figurant in een spannende film. Drie personenauto's werden tot stoppen gedwongen door een politiewagen. Vier agenten sprongen eruit en arresteerden de inzitten den. Het ging er heftig aan toe. Schoppende en schreeuwende arrestanten kregen de handboeien om. Toevallige passanten keken zeer geagiteerd naar het schouwspel. Een diender maande ze driftig door te rijden. Het betrof hier een 'vaar digheidstraining in groeps verband', uitgevoerd door een team aspirant-agenten van politie Hollands Mid den. Bij de training, die vier keer per jaar plaatsheeft, waren acht mensen betrok ken. FOTO ENGEL LAMEIJER Woonark wee vrijgegeven HOOGMADE ANNETTE LAMEIJER 3ji De woonark van Eric Boscl11^ weer vrijgegeven uit het dear in Waddiaween. De provii jt sleept 'Chateau du Bois', z/fJ het schip heet, afgek maandag weg. Bosch, die da over de benodige vergunniii idi te beschikken, is de dupe rte worden van het beleid van provincie. Dit beleid is erop ntf richt de woonboten weg te neren uit de wateren. Bosch is nog altijd zeer' ontwaardigd over de gang*- zaken. De provincie heeft gens hem een enorme blun !P gemaakt. Hij moet de booti^ terug slepen. Hij kan niet te naar zijn oude stek in de D bij Hoogmade. Ook kan hij aanleggen op de plek vooi r molen in Hoogmade, die in f bestemmingsplan is aangf ven. Hij zou dan voor een a6 /v teringssluis komen te ligj ll Tevens kijkt de molenaarsfai lie dan uit op de ark. Volgens A. van Schie provincie is de overtreding opgeheven. Bosch kan de t> nc op eigen kosten slepen t:sc een plek waar de ark wel d on liggen. Ook Jacobswoude volgens gemeentesecretaris Meester ziet geen reden rond te tafel te gaan zitten v 'e een oplossing. Hier had de 3 vocaat van Bosch dinsdag iSt! gevraagd. De kosten voor naar Waddinxveen slepen kele duizenden guldens) voor rekening van het Oprs baar Ministerie. Asbest speelt tuinders panen DEN HAAG/RUNSTREEK MONICA WESSELING De sloop van oude kassen en de verplaatsing van glastuinbouw bedrijven vallen in de Rijn streek en de Duin-en Bollen streek duurder uit dan ver wacht. In een deel van de kas sen is asbest verwerkt en dat maakt sloop- of verplaatsings kosten veel hoger. In de Rijn streek en de Bollenstreek ko men dezelfde type kassen voor als in het Westland, waar on langs het asbest is gevonden. Zuid-Holland heeft 5500 hec tare glastuinbouw. Een deel van de kassen is verouderd, een deel ligt op een plek waar tuin bouw niet is gewenst. Zo staan er nogal wat kassen middenin het Groene Hart. De provincie en de tuinbouwsector willen die glastuinbouw 'herstructure ren'. Oude kassen en kassen op verkeerde plekken worden ge sloopt en elders worden nieuwe kassen gebouwd. Het is onduidelijk hoeveel dat gaat kosten. Duidelijk is dat de provincie niet voor die alle kos ten opdraait: in de provinciale begroting is twee miljoen gul den hiervoor opgenomen en dat is in elk geval niet genoeg. Asbest De al hoge kosten (zo zijn in Zuid-Holland de grondprijzen exorbitant hoog) worden nog eens opgeschroefd door de as- bestlasten. Normaal kost de sloop van een hectare glas on geveer 80.000 gulden, maar een kas met asbest in de kit (tussen ramen en sponning) slopen kost al gauw drie tot vier keer zoveel. In ons land staan vol gens de boerenorganisatie LTO-Nederland zo'n 1200 hec tares, 'asbesthoudende' kassen (zo'n 10 procent van alle kas sen). Het overgrote deel van de 'probleemkassen' staat in het Westland. Een woordvoerder van de LTO kan niet inschatten hoeveel hectares asbestkas in de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek staan. Hij ver wacht wel dat, gezien de ouder dom van de glasopstanden, het aandeel ruim boven de 10 pro cent ligt. De asbesthoudende Extra huizen Gedeputeerde J. Heijkoop (landbouw, CDA) wil via wo ningbouw geld binnenhalen voor de opknapbeurt. Als bij voorbeeld een glastuinbouwbe drijf van 1,5 hectares middenin het open gebied in het Groene Hart wordt gesloopt, kunnen op die plek woningen worden gebouwd. Die huizen worden duur verkocht en de meerop brengst gaat naar de tuinbouw- operatie. „Dan heb je wel woninged het open gebied en dat \vi! we niet", aldus Heijkoop. G C valt ook te verdienen door e|_ huizen in de dorpskern te b wen. De gemeenten in Groene Hart moeten hien l dan extra bouwmogelijkhei krijgen. Voor het eind van jaar moet duidelijk zijn wi3 methode van financieren wc 0 gekozen. Daarna wordt in Rijnstreek een aantal proef) jecten met sloop, verplaats en financiering uitgevoerd. Jonge ondernemer Maurice van der Meer is verknocht aan Veense grond ALPHEN AAN DEN RIJN Als schooljongen had Maurice van der Meer al meer oog voor de kas dan voor de klas. Nu was de verleiding ook wel groot, omdat de Mariaschool in Roe lofarendsveen grensde aan de kwekerij van zijn vader en grootvader aan de Kerkweg. Bo vendien wist de jongste Van der Meer al gauw wat hij wilde. Sinds zijn achttiende zit de boomlange Vener tot over zijn oren in de azalea's. Hij rust niet tot hij de hoogste graad van perfectie heeft bereikt. Dat geldt voor de plant en dat geldt voor zijn bedrijf. „Want alleen de sterksten blijven over." Veredelen noemen kwekers de techniek die hun planten steeds weer nieuwe rassen oplevert. De 28-jarige Van der Meer doet al tien jaar niets liever. Hij kan eindeloos praten en denken over azalea's. Hoewel de direc teur van azaleakwe kerij L.J. van der Meer het stervens- druk heeft, ratelt hij - hooguit on derbroken door een mobiel tele foonge sprek - door over zijn fa voriete plant. „Ik houd vooral van de aza lea", zegt hij bedacht zaam, „om dat het niet zo gemak kelijk is om die te te len." De bezige kweker komt niet eens op het idee om er even bij te gaan zitten. Ook gunt hij zich tijdens zijn verhaal van meer dan een uur geen tijd voor een kop koffie, al draagt hij zijn va der wel op om voor het perso neel een pot te zetten. Bou van der Meer (69) is blij dat hij wat voor zijn zoon kan betekenen. „Wij hebben nooit ruzie", be weert de jongste Van der Meer. „Wel stuurt mijn vader soms bij. Maar dingen waar hij geen verstand van heeft laat hij aan mij over." Als Maurice van der Meer aan Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertel! Maurice van der Meer over zijn azaleakwekerij in Roelofarendsveen. het eind van zijn betoog de deur van de oude kas open schuift, geeft hij aan waar de grenzen van zijn liefde voor de azalea liggen. „Ik ga nog niet zo ver dat ik tegen de planten praat. Het is tenslotte mijn be roep en geen hobby. Maar ik sluit me graag op in een klein proefstation om door middel van proefjes nieuwe azalea soorten te ontdekken. Een beet je minder licht, een ander kli maat, altijd is er wel iets voor verbetering vatbaar. Dankzij onze ervaring bestaat inmiddels bijna de helft van onze azalea's uit eigen soorten." Van der Meer zegt het met ge paste trots. Azaleakwekers zijn in Nederland een uitstervend ras („Ik denk dat er maar een stuk of vijf bedrijven overblij ven"), maar de Vener heeft juist zijn zinnen gezet op de plant die vooral in Duitsland en Belgie gedijt. Om als aza leakweker het hoofd boven water te hou den acht de jonge onder nemer een miljoenenin vestering noodzakelijk. Het aloude fa miliebedrijf aan de Kerk weg ondergaat dit jaar een metamorfose. Ingehuurde werklieden zijn sinds ja nuari bezig om een 183 meter lange foliekas te bouwen die deels op houten vlonders en schuimbeton bo ven een sloot ligt. „Dat werk besteed ik uit. Ik hoef alleen maar te rekenen." Dat heeft Van der Meer destijds op de Mariaschool wel geleerd en an ders helpt zijn accountant hem wel. Van der Meer heeft vier perso neelsleden in dienst en kan daarnaast de hulp van zijn zus Jolande inroepen. Vanuit zijn vergrote bedrijf (dat een depen dance heeft aan de Solaweg) hoopt de jonge eigenaar vanaf eind augustus nog betere azale a's aan 'de bovenkant van de Opa's en oma's kunnen met hun kleinkinderen op 9 oktober naai" de voorstelling Dierbaar heden. Het is de afsluiting van het jaar van de ouderen in Al phen aan den Rijn. De voorstel ling bevat spel, zang en verha len voor jong en oud, door di verse artiesten. Het programma is samengesteld door Hanny Slingerland (sopraan), Coby Stunnenberg (actrice), Maarten Hillenius (piano) en het Re< naai Symfonie Orkest van Streekmuziekschool onder ding van Leo Verschragen. thema voor de liederen, vet len en instrumentale stukkei Dieren. Die worden gedaEl door leerlingen van bal1)1 school Jeannette de Jager, voorstelling duurt ongeveer f1' uur en wordt uitgevoerd op oktober om 14 uur in de a van het Groene Hart Lycer aan de Beatrixlaan in Alphen Maurice van der Meer en zijn vader markt' te kunnen slijten. De ei gen soorten dragen door Van der Meer uitgekozen namen van bergen als Jura en Tigra. „De Mont Blanc vond ik een geschikte naam voor de witte azalea die wij voor de kerst plannen." De twee meter lange kweker heeft wat met bergen. De schaarse weken die hij jaarlijks buiten Roelofarendsveen door brengt, verblijft hij bij voorkeur in wintersportgebieden. „Al zal het er dit jaar vanwege de grootscheepse verbouwing wel bij inschieten." Vrije tijd gunt hij zich met werkweken van zesmaal twaalf uur toch al wei nig. Maar als hij de kasdeur heeft gesloten, kan hij zich los maken van de azalea's. „Ik lig er 's nachts niet wakker van. Maar ik sta er wel mee op en ga er mee naar bed." Bou kunnen bijna niet wachten tot de uitbouw van het familiebedrijf een feit is. Hoe meer verantwoordelijkheid Van der Meer krijgt in het fami liebedrijf, hoe minder tijd er rest voor het eigenlijke hand werk. Vader Bou, die naast de kas woont, hoort zijn zoon soms klagen. Vandaag heb ik weer niets uitgevoerd", zegt hij dan na een dag vol regelwerk. Er komt ook heel wat kijken bij zo'n verbouwing. Zeker die overdekte sloot vergt veel aan dacht, want bij mijn weten be staat er in het land geen twee de." Die vondst had Van der Meer nodig om toestemming voor uitbreiding van zijn bedrijf te krijgen. Het waterschap eist na melijk voor elke gedempte sloot een andere sloot terug. Dat kon de kweker niet garanderen, dus hield hij de sloot intact. Maar om het water in beweging te houden moest hij een circula tiesysteem laten aanbrengen met mogelijkheden tot inspec tie. Een welkome subsidie liep hij mis omdat de overheid een andere opvatting had over de breedte van zijn bedrijf. „Ge lukkig had ik die subsidie niet ingecalculeerd", zegt Maurice van der Meer nuchter. „Maar ik had er wel leuke extraatjes van kunnen bekostigen. Ik geef toch al zo veel geld uit om aan alle milieueisen te voldoen." Ondanks die tegenvaller klaagt Van der Meer niet. Hij beseft als geen ander dat hij tij voor aza lea's niet gunstig is. Toch peinst hij er niet over om de komende jaren over te stappen op andere planten. De markt kan immers weer aantrekken. Evenmin laat Van der Meer zich niet leiden door modekleuren. „Nu zijn zalmkleurige azalea's in, maar wie zegt mij dat dat over een FOTO HENK BOUWMAN jaar of tien als je een plant van die kleür op de markt brengt, nog steeds zo is." Adviezen om zijn heil buiten de dorpsgrenzen te zoeken slaat de jonge ondernemer helemaal in de wind. „Ik ben er achter gekomen dat ik verknocht ben aan deze grond. In Roelof arendsveen kent bijna iedereen elkaar nog. Bovendien zijn al mijn vrienden ook tuinders. Met elkaar kunnen we urenlang over planten praten. Het klopt dat ik na de uitbreiding geen kant meer op kan. Ook vind ik het jammer dat mijn grond ver spreid door het dorp ligt. Maar verder zit ik hier best in de schaduw van mijn oude lagere school." ROELOFARENDSVEEN TIM BROUWER DE KONING Bij opening rijksweg 11 ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Hardlopers gaan het laatste stuk rijksweg 11 inwijden. Als de datum voor de officiële opening gunstig valt, nemen Alphenaar Nico de Bruijn en Leidenaar Tjeerd Scheffer de organisatie van een eenmalige 'dubbelloop' op zich. Voor de wedstrijd over het maagdelijke stuk asfalt, die in het najaar moet plaatshebben, bedacht De Bruijn een dubbele start. Deelnemers kunnen zowel aan de Alphense als aan de Leidse zijde beginnen aan een heen-en-weertje van ongeveer 15 kilometer. De Bruijn houdt vanwege de ongewisse datum nog een slag om de arm, maar hij ziet de eenmalige wedloop al hele maal voor zich. „Als het kan, kiezen we voor de klassieke af stand van tien Engelse mijlen (16.090 meter)", zegt de orga nisator enthousiast. „De deel nemers lopen dan aan weers zijden van de vangrail en ke ren op de rand van het Al phense grondgebied of bij Heineken in Zoeterwoude. Halverwege de Rijndijk ter hoogte van Hazerswoude blijkt dan wie van de twee koploper een voorsprong heeft. Na de finish vergelijken wij de twee winnende tijden met elkaar." Mede-organisator Tjeerd Scheffer voegt toe dat de orga nisatie de Leidse en Alphense tijden gaat vergelijken. „Met behulp van.chips voor de tijdn waarneming berekenen beide gemiddelden", zeg voorzitter van de Leiden Roa Runners Club. Daarnaast bf staat de mogelijkheid om kiezen voor de halve afstana Dan kunnen Leidse hardlo pers ook in Alphen beginne! en vervolgens naar huis pen." Volgens de organisatore prikt rijkswaterstaat begin vo! gende maand een datum voc de officiële opening, die ee minister gaat verrichtei Scheffer: „De contacten m rijkswaterstaat'zijn goed, du acht ik de kans groot dat loop doorgaat. Mocht de m: nister het laatste stuk van rijksweg op een doordeweek dag openen, dan moeten de loop op een andere dag ganiseren. Want als je ve deelnemers wilt trekken, ki dat alleen in een weekeini Vermoedelijk is de openii ergens in november." De Bruijn, actief bij de phense atletiekvereniging AA '36, tekent aan dat de eenm lige 'dubbelloop' geen bl staande hardloopevenemeü ten mag hinderen. Ook mol hij nog enkele gemeenten de hoogte brengen. „Ik hoi dat iedereen zo enthousia reageert als de gemeente Al phen aan den Rijn. Maar zo'n recht stuk weg zone verkeer is ook uniek. Iedereei kan daar een wereldtijd lo pen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16