12! eiden zoekt toenadering ot de regio 1 ttelend Leiden Regio Ton Tromm: van docent tot manager 'Wij zijn geen gewone Etos' lumc en Rijnland doen mee met verwijsproject 95 ^intratuin HANDELEI WANDEL Leidse schilders gaan maandag in staking CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 het nou gaat om het bedrijfsleven, de universiteit, de jiogemeenten of de eigen inwoners - de gemeente Lei- i wil met allemaal de komende jaren intensief praten jr de toekomst van de stad en de regio. ,,We hebben aar nodig om onze problemen op te lossen en onze jsen te pakken", aldus wethouder voor grote-steden- eid H. Baaijens over het concept voor de 'Stadsvisie 10'. Hierin wordt in algemene termen geschetst waar t met Leiden in het komende decennium naar toe jet. opstellen van een stadsvisie r het jaar 2010 is een ver- hting die de gemeente op i heeft genomen om in de comst in aanmerking te blij- komen voor geld uit het e-stedenbeleid. Om te rkomen dat het grote-ste- geld wordt uitgegeven aan rlei projectjes die verder n samenhang vertonen, eist rijksoverheid sinds kort een somvattende toekomstvisie de ontvangende steden. La- dit jaar wordt de visie alsnog ewerkt in concrete projec- waarvoor de gemeente geld hebben uit het grote-ste- >s Df ibeleid. )e stadsvisie is - evenals die dere toekomstdiscussie die beeld moet schetsen van yers iden in 2030 - tot stand geko- Pnl n na intensieve raadpleging 5 i een groot aantal vertegen - "J iordigers van instellingen en ,.1® 1 drijven. Het resultaat daar- is dat de gemeente zich in visie ongewoon coöperatief bijna nederig opstelt. In het iport wordt gesteld dat de neente 'een minder solisti- le houding' moet aannemen, laaijens deed daar bij de pre- itatie nog een schepje bp- .ei iop. „Leiden heeft steeds een in zichzelf gekeerde cultuur lOiad. zowel ambtelijk als be- O urlijk. In mijn optiek is de neente altijd erg bezig ge est om alles alleen te klaren, lar we hebben als Leiden de sheid niet in pacht, al wordt in de regio vaak wel zo ge voeld." Volgens de wethouder moet de gemeente eraan wen nen 'met een andere manier met macht om te gaan'. „Het lijken misschien allemaal open deuren. Maar we zullen nog tientallen keren struikelen over de drempels van die open deu ren. Het is verdomd moeilijk om je partners de ruimte te ge ven bij het aanpakken van ge meenschappelijke problemen", aldus Baaijens. Concrete problemen die Lei den in samenwerking met de regio aan wil pakken, zijn onder meer de bereikbaarheid en de behoefte aan bouwlocaties. Als het om dat laatste onderwerp gaat, moet Baaijens erkennen dat het goed overleg met de re gio zo zijn grenzen heeft. „Ik sluit niet uit dat er conflicten ontstaan waarbij uiteindelijk een hogere overheid de knoop door moet hakken. Maar de in tentie aan het begin van het proces is in ieder geval heel an ders dan voorheen gebruikelijk was." De stadsvisie staat vol prach tige vooruitzichten. Zo moet Leiden in 2010 een 'actief maat schappelijk leven' combineren met 'uitstekende lokale en re gionale bereikbaarheid', kent de stad 'een aangenaam ver- blij fsklimaat' en. zijn toerisme en detailhandel 'robuuste pila ren in een weerbare Leidse eco nomie'. Dit alles wordt samen met de regio uitgedragen in een 'pakkend imago' waarin tevens wordt geappelleerd aan 'de ge varieerde landschappen en de infrastructuur rondom Leiden'. Ziekenhuizen haken in op succes LEIDEN/REGIO AFKE VAN DER TOOLEN Het LUMC (Leids Universi tair Medisch Centrum) en het Rijnland Ziekenhuis ha ken in op het succes van het Leidse Verwijzingsproject, dat tot doel heeft de wacht lijsten te verkorten. Dit project is een initiatief van het Diaconessenhuis, verzekeraar Zorg en Zeker heid en de huisartsen. Hun aanpak houdt in dat de ver wijzingen van huisarts naar specialist beter worden geor ganiseerd. Het Leidse Verwijzingspro ject is twee jaar geleden be gonnen en is vorige week in de prijzen gevallen als beste kwaliteitsproject in de ge zondheidszorg: het kreeg de zogeheten Golden Helix Quality Award voor Neder land. De opzet ervan is een verbetering van de samen werking tussen de huisartsen en het ziekenhuis. De toch al lange wachtlijsten werden steeds langer omdat huisart sen hun eigen patiënten via een vaak onnodige spoedver- wijzing laten 'voordringen'. Ook werd er slecht inge speeld op de mogelijkheid om afspraken met verschil lende specialisten te combi neren. Bij de evaluatie eind vorig jaar bleek dat de aanpak van het Diaconessenhuis helpt. Het aantal spoedpatiënten op de deelnemende afdelin gen nam bijvoorbeeld af van twintig naar twee procent. Ook de overige specialisten in het Diaconessenhuis gaan nu meedoen, net als het LUMC en het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp en Al phen aan den Rijn. „We gaan er nu met z'n allen van profi teren", aldus een woordvoer der van het LUMC. De grote bloemen van de Chinese roos (Hibiscus) bloeien zowel binnen als buiten prachtig. In verschillende kleuren. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl LEIDEN JANNEKE DE JONGE Je kunt niet zeggen dat de di recteur van de Alverna Scholen gemeenschap niet met zijn tijd is meegegaan. Bij zijn afscheid van de katholieke megaschool kijkt Ton Tromm niet weemoe dig terug naar zijn begintijd en is hij niet negatief over alle ver anderingen die hij heeft meege maakt. Sterker nog, hij is zelfs heel gelukkig met de ontwikke ling van het Studiehuis en de daarbij horende tweede fase, wat inhoudt dat er met name in de hogere klassen zelfstandiger moet worden gewerkt. „Ik ben daar een warm voorstander van. Het ontwikkelt zich hier naar mijn mening heel goed. Ik ben heel benieuwd hoe het er over tien jaar uitziet." De 61-jarige Tromm heeft zo ongeveer alle mogelijke functies en situaties in het middelbaar onderwijs meegemaakt. In 1963 begon hij als docent Duits aan een Amsterdamse school. Na zeven jaar werd hij conrector van het Ignatiuscollege in de zelfde stad. „Daar waren we toen bezig met het reorganise ren van het onderwijs, de zaken beter regelen. Doordat ik daar mee bezig was, ontwikkelde ik mijn eigen ideeën. Het is dan leuk om daar zelf vorm aan te kunnen geven in een school." Tromm ging op zoek naar een baan waar hij dat ei kwijt kon. Het werd het Leidse Agnes College, waar hij als rector aan de slag ging, midden in het on stuimige begin van de jaren ze ventig. Door dé invoering van de Mammoetwet in 1968 von den grotere groepen leerlingen de weg naar het hoger onder wijs. Omdat er nauwelijks do centen waren te krijgen werden studenten ingezet. In korte tijd groeide het Agnes van 800 naar 1200 leerlingen. „Die periode is buitengewoon leuk geweest", aldus Tromm. In de jaren tachtig het Agnes College uit tot een school waar men probeerde niet autoritair te zijn. „Wij wa ren op dat moment eigenlijk al klaar voor de tweede fase. We probeerden de leerlingen zelf standiger te laten werken en ga ven tegelijkertijd sterke sturing. De overgang naar het Studie huis zou redelijk goed verlopen zijn, ware het niet dat die fusie er kwam." Daarmee doelt hij op de fusie van het Agnes, het Bonaventura, de Leidse (nu het Gilde) en Johannes 23 in Roe- lofarendsveen in 1993. Samen gingen de vier katholieke scho len verder als Alverna Scholen gemeenschap. Tromm werd aangesteld als voorzitter van de centrale directie. „Die fusie was geen stapje te rug", haast Tromm zich te zeg gen. „De uitgangspunten van de diverse scholen spoorden niet helemaal. Daarom was het goed samen iets nieuws te ont wikkelen. De tweede fase kwam er op dat moment net aan, dus die konden we samen gaan ontwikkelen." Zo kwamen die ontwikkelingen van het zelf standig leren werken er uitein delijk dan toch. Tromm ziet de perikelen rond de fusie als een 'buitenge woon belangrijke omslag'. Door de schaalvergroting kan zijn school bedrijfsmatiger werken. „We kunnen nu beter omgaan met het personeel, door ze toch een werkplek te bieden als één van de scholen terugloopt. Bo vendien gebruiken we de finan ciële middelen nu beter. Ik vind dit een ontwikkeling die heel goed is." Zo is Tromm uiteindelijk van docent een soort manager ge worden, die ook steeds minder met het onderwijskundige be leid te maken heeft. „De diverse scholen zijn wat dat betreft au tonoom. Als directie houden we ons bezig met de de beleidsma tige kant, de financiële kant, en bijvoorbeeld met de huisves ting." In het Houtkwartier, waar het Aquino College (ont staan uit het Agnes en een deel van het Bonaventura) huist, wil de directie alles vervangen door nieuwbouw. „Dat wil de ge meente zelf regelen, maar ik vind dat een organisatie als de onze dat zelf zou moeten be slissen. Daar zit de komende tijd dus nog een hoop werk in." Dat werk blijft liggen voor zijn opvolger, die nog niet bekend is. Tromm zal het allemaal niet meer meemaken. „Ik ben ge vraagd de directie van de Pie terskerk te ondersteunen. Ik vind het een aardig circuit daar, en het is echt Leids", besluit hij. Zijn wortels mogen dan in Am sterdam liggen, Tromm zal Lei den niet snel meer verlaten. Vis shaslick Een visspies van lengfilet met groene en rode paprika. Vers op visafdeling. y* Per vonuar RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071-532 19 21 Drogisterij Kooilaan op 1 juli open oorbijgangers gluren nieuws- erig naar binnen en zien dat hard wordt gewerkt. Er moet og veel gebeuren, maar alles lortaa |t op schema. Op 1 juli is Etos ooilaan de eerste winkel die nja pen gaat op het splinternieu- jnyi e winkelplein aan de Kooi- an. Volgende week krijgen de jerste bewoners van de nieuwe -hu PPartementen boven de win- e el de sleutel, op 14 juli maken vatti 'bert Heijn, een videotheek, en islamitische winkel en een loemenstal het plein com- leet. „We wilden graag voor de bouwvakantie nog open gaan", zegt Yvonne Kramp van de Etos Kooilaan. „Veel mensen uit de ze buurt gaan rond die tijd op vakantie en hebben vaak nog artikelen nodig van de drogist. Omdat we een buurtfunctie hebben wilden we de klanten rond deze tijd kunnen helpen." In de drogisterij Nieuwenburg aan de Beatrixstraat houdt Henk Nieuwenburg met mede werkers de winkel draaiende, op de nieuwe locatie is Yvonne Kramp met haar moeder Zoetje Nieuwenburg, echtgenoot Hans Kramp en enkele personeelsle den druk bezig met de zoge naamde facing. „We zetten een exemplaar van elk product neer. Dat maakt het makkelijker om straks alles neer te zetten. Dan kunnen we de ruimte op de schappen achter het ene pfoduct opvullen." In totaal komen er 35.000 arti- KORT EN ZAKELIJK Iedereen die twijfelt aan zijn gehoor kan bij Beter Horen aan de Breestraat 58 een gratis test laten doen. Als er iets aan het gehoor mankeert, dan ligt er een gratis informatiepakket klaar. In dit pakket zit naast twee boekjes ook een gratis cd. Via deze cd ontdekt de luisteraar wat goed horen be tekent. De gratis test en het informa tiepakket zijn onderdeel van het project Een Leven Lang Luisteren van de Nationale Hoorstichting. OSPm onderzoek, statistiek, projectmanagement. Dat is de nieuwe naam van 0+S Leiden. O+S is van naam veranderd, omdat er steeds meer mana- gementopdrachten worden uitgevoerd. Het bedrijf heeft niet alleen een naamsveran dering ondergaan, sinds kort houdt OSPm kantoor aan de Rijnsburgerweg 142 in Leiden. kelen in de winkel te staan en er is een aparte ruimte ingericht als beautysalon. De nieuwe winkel is drie keer groter dan de oude winkel. Ruimtegebrek was de grootste reden om na 42 jaar drogisterij Nieuwenburg aan de Beatrixstraat te verruilen voor het gloednieuwe pand aan de Kooilaan. „We konden daar echt niet meer groeien. Van elk product staat maar één artikel in de schappen. En om op de bovenste plank te komen moest ik elke keer een krukje pakken", vertelt Kramp. „Bovendien hebben rolstoelers of mensen met een kinderwagen niet vol doende ruimte. De kinderwa gen wordt geparkeerd aan het begin van de winkel. Het perso neel houdt het kind wel bezig, maar ideaal is het niet." Hoewel de drogisterij een fran- chisawinkel is van de Etos is Protest tegen CAO-bod werkgevers LEIDEN ONNO HAVERMANS Schilders in Leiden en omge ving gaan vanaf maandag 28 ju ni in staking. Ze volgen dan de schilders in Den Haag en Rot terdam, die gisteren en vandaag als eersten hun verfkwast neer leggen uit protest tegen het CAO-bod van de werkgevers. Om te zorgen dat de staking zich als een olievlek over het land zal uitbreiden, gaan de bonden schilders op hun werk plek opzoeken. Dinsdag liep een ultimatum af, dat de Bouw- en Houtbon den van FNV en CNV aan de werkgevers hadden gesteld. De bonden eisen een loonsverho ging van 7 procent over twee jaar, de schildersbedrijven gaan niet verder dan 5,75 procent. De werkgevers verwijzen naar de onlangs afgesloten bouw- CAO, waarin de loonsverhoging tot 5 procent beperkt blijft. De bonden stellen echter dat de premies voor wachtgeldfonds en aanvullingsfonds, waaruit de eerste weken van werkloosheid tot 80 procent van het loon worden betaald, veel hoger zijn dan in de bouw. Daarnaast willen de schilders wat doen aan de oplopende werkloosheid in de winter maanden door het werk 's zo mers duurder te maken dan in de winter. Nu zitten elke winter acht- tot tienduizend schilders tijdelijk zonder werk. De werk gevers willen dat probleem op lossen door de premie voor het wachtgeldfonds te verhogen en zo te stimuleren dat meer schil ders in vast dienstverband wor den genomen. volgens Kramp het buurtkarak- ter van de drogisterij niet ver dwenen. „Wij zijn geen stan daard Etos. Ons assortiment is groter dan een 'normale' Etos. Ook net dat ene potje dat ie mand al jaren bij ons komt ha len, verkopen we. Of we bestel len het, desnoods bij een ande re groothandel." Volgens Kramp zijn de vaste klanten heel geïnteresseerd in de nieuwe winkel. „Ze komen soms gewoon even binnen kij ken. Gisteren was er zelfs ie mand uit de buurt die spontaan aanbood om even mee te sop pen tijdens het schoonmaken", zegt ze lachend. Op 1 juli om 9 uur 's ochtends opent het echtpaar Nieuwen burg de nieuwe winkel Etos Kooilaan. LESLEY GRIETEN uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Hoe weinigen toch hebben gevolg gegeven aan het verzoek om de Vereeniging te steunen in het schoone doel dat zij beoogt, 't Is waar, veel, zeer veel wordt van de particuliere liefdadigheid reeds geëischt, dóch hoe menigmaal worden giftën on doordacht geschonken aan lieden, waaraan het vol strekt niet besteed is: aan bedelaars van beroep, bij wie de gift niet strekt tot leniging, doch tot verhoo ging van den nood, want maar al te dikwijls is die gift het middel om de behoefte naar sterken drank te kunnen bevredigen. Welke schoone interesten had diezelfde gif niet opgebracht als die was aangewend om de Vereeniging te steunen, want bij al het goede, dat reeds gedaan wordt, blijven toch nog zoo velen verstoken van de hulp dezer Vereeniging, om de doodeenvoudige reden dat de geldmiddelen geen uitbreiding van haren werkkring toelaten. ANNO 1974 Maandag 24 juni WASSENAAR/SASSENHElM - Drumband A,M. uit Sassenheim heeft zaterdag het voor de derde maal door de chr. sportvereniging Irene uit Wassenaar op het terrein van Blauw Zwart georganiseerde drum bandfestival gewonnen. A.M. sleepte ook voor de derde achtereenvolgende keer de zogenaamde 'marktbeker' in de wacht. In totaal deden 25 drum bands uit het hele land aan het Wassenaarse festival mee. Na het optreden defileerden de deelnemers door de Langestraat naar het podium, waar burge meester Staab de prijzen uitreikte. NIJMEGEN-Prinses Irene is gistermorgen in het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis bevallen van een dochter. De baby, het vierde kind van de prinses en Prins Carlos en het tiende kleinkind van Koningin Juliana en Prins Bernhard, kreeg de namen: Maria Carolina Christina. Het kind weegt bijna zeven pond, heeft blond haar, blauwe ogen en is 52 centimeter lang. NEW YORK (DPA) - Twee dagen lang heeft een reu- zenzeeschildpad met een schipbreukelinge op de rug door de Stille Oceaan gezwommen. De 52-jarige vrouw, Candelaria Villanueva, werd op 4 juni gered door de 'Kalantia', een schip van de Filippijnse ma rine. Mevrouw Villanueva behoorde tot de 277 opva renden van het passagiersschip 'Aloha', dat op 2 ju ni zonk bij Zamboanga del Norte, 1.000 km. ten zui den van Manilla. Tweehonderd-drie-en-véertig men sen konden worden gered ,,lk zou de zaak niet ge loofd hebben als ik er alleen maar van gehoord had, maar ik heb het zelf gezien", aldus zeeofficier Mana van de 'Kalantia'. Mevrouw Villanueva werd op de tweede dag van de zoek- en reddingsactie waargenomen. „Pas toen de vrouw aan boord werd gehesen, werd ons duidelijk dat zij op een reuzenschildpad had gezeten. Het dier zwom later nog twee keer in een kring rond, alsof het zich ervan wilde vergewissen dat zijn vroegere 'opzit tende' in goede handen was. Daarna dook het weer in zee". - Jeugdige belangstelling voor nét muziekgezéfschap De Burchtdat zich zaterdagavon. legenheid van het festivalconcert binnen de muren van de Burcht had opgesteld. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar liet Leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15