Zien geloven doet geloven op tv en interne Duitse rooms-katholieke kerk blijft vrouwen advies geven over abortus Kerk Samenleving Nog vijftien personeelslede Samen op Weg boventallig DONDERDAG 24 JUNI 1999 979 VANDAAG Johannes de Doper behoeft eigenlijk geen intro ductie. De man die de weg bereidde voor Jezus, Hem doopte en herkende als de messias. Zijn geboorte werd volgens bijbelse bronnen aange kondigd door de engel Gabriël. Gekleed in een mantel van kamelenhaar leefde hij lange tijd als asceet in de woestijn. Hij kreeg al snel veel volgelingen. Zijn kritiek op koning Herodes Antipas kwam hem duur te staan. Na zijn arresta tie werd hij onthoofd, op aandrang van Salomé, de doch ter van Herodes minnares Herodias, die na een dans te hebben uitgevoerd een wens mocht doen. Ze vroeg om het hoofd van Johannes de Doper op een schotel, en kreeg dat ook. Het heeft haar geen goede naam bezorgt. Johannes daarentegen is overal ter wereld een geliefde heilige, die op twee dagen in het jaar vereerd wordt: zijn geboortedag, 24 juni, en sterfdag, 29 augustus. Schnackers proost kapittel Roermond roermond Mgr. H. Schnackers, tijdelijk vicaris-generaal van het bisdom Roermond, is benoemd tot proost (voorzitter) van het kathedraal kapittel. Dit heeft de perschef van het bisdom bekendgemaakt. Schnackers werd in april de vooralsnog tijdelij ke opvolger van vicaris-generaal R. Maerssen, die is ingetreden in de trappistenabdij van Lilbosch. Het kapittel, het hoogste ad viescollege van de bisschop, wees toen deken B. Janssen van Sittard tot plaatsvervangend proost aan. Kerk vreest millenniumdrukte BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Delft (wijkgemeente Binnenstad Bethlehemkapel), H.O. Molenaar te Nieuw-Loos- Aangenomen: naar Stevensweert- Maasbracht (Reformatorische kerkgemeenschap Maasbracht), P.T. Mol, kandidaat uit Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mw. I. Lindhout-Rozenaaal, Wilhelmi- nalaan 13. 3238 AS Zwartewaal; A.D L. Terlouw, Oudezijds Voor burgwal 127, 1012 EP Amster- Toegelaten tot de evangeliebe diening en niet beroepbaar: J. Verboom, Raadhuisplein 6, 2391 BJ Hazerswoude Dorp; Mw. J Vogelzang, Gaasterland- straat 22. 6835 KH Arnhem. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Steenwijk, A.H. Boschma te Zwaagwesteinde, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Scherpenzeel (Gld.) (Hervormde/Gereformeer de Kerkgemeenschap 'De Acht hoek'), D. Boekema te Zweeloo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Elspeet, te Enkhui zen. te Goudswaard, te Hoofd dorp. te Kruiningen, te Leerdam, te Oudemirdum, te Poortugaal, te Rijssen-Zuid, te Rilland-Bath, te Rotterdam-Centrum, te Vlaardin- gen, te Westkapelle en te Zoeter- meer, C. Neele, kandidaat te Krimpen aan den IJssel. Jeruzalem Zelfs een kleine brand kan in de Kerk van Het Heili ge Graf in Jeruzalem met de komende millennium-wisseling een ramp veroorzaken. Die waarschuwing heeft een woord voerder van het Israëlische ministerie voor religieuze zaken de ze week laten horen. De kerk, gebouwd op de plaats waar vol gens christenen Jezus gekruisigd en begraven is, heeft maar één uitgang. De Kerk van het Heilige Graf kan 15.000 mensen her bergen. Bij de overgang naar de volgende eeuw wordt een enor me toevloed van mensen naar Jeruzalem verwacht. FOTO REUTERS Hoe geef je iemand die thuis op de televisie een kerkdienst volgt het gevoel dat hij zelf in de kerk zit? Dat doe je door veel over de schouders van de kerkgangers te filmen. De camera in de richting houden dus van het altaar, waar de rituelen zich voltrekken. Zo krijgt de kijker het perspectief van de mensen in de kerkbanken en het gevoel er zelf te zitten. Het is een van de aanwijzingen voor televisiemakers, die dr. M. Gertler doet in 'Unterwegs zu einer Fernsehgemeinde', een studie waarop hij aan de Katholieke Universiteit Nijmegen promoveerde. numegen han oomen Gertler zocht uit aan welke voorwaarden een televisie-regi stratie van een kerkdienst moet voldoen om de kijkers thuis, ondanks hun fysieke afwezig heid, toch te laten 'ervaren' dat zij in een kerk zijn. Want op die manier is zo'n programma suc cesvol, zo is de veronderstel ling. En daar gaat het natuurlijk om. In de beginjaren van televisie was het uitzenden van eucha ristievieringen in katholieke kringen omstreden. Vooral om dat thuisblijvers het hoogte punt van een mis moeten ont beren: het ter communie gaan. Maar die tijden zijn al lang voorbij: roomse geestelijken, tot aan de pauselijke top toe (sinds kort ook op cd en videoclip) zijn blij met elke seconde die ze in beeld zijn. Uit de uitgebreide literatuur studie concludeert Gertler, dat thuisblijvers net als kerkgangers het gevoel kunnen hebben tot een kerkgemeenschap te beho ren. Geen van de kijkers die voor het onderzoek werden on dervraagd zei het niet ontvan gen van een gezegende hostie (het lichaam van Christus, gelo ven de katholieken) problema tisch te vinden. Volgens Gertler is het voor de kerk juist van belang goed na te denken over het medium televi sie, en in het voetspoor daarvan natuurlijk ook over internet. De moderne mens houdt zich nu eenmaal steeds minder op in de (tastbare) werkelijkheid om hem heen: hij duikt in de virtu ele wereld. Is het niet bij uitstek de kerk die prima op die technische ontwikkelingen aansluit, vraagt Gertler zich af. Was geloven niet altijd al 'virtual reality'? Ja, antwoordt hij zelf: de manier van denken van de mens wordt - zonder dat nou meteen religi euze zaken aan de orde komen - steeds religieuzer. En massa media zijn niet afkeurenswaar dig, maar bieden de kerk juist een kans. Een onderbouwing daarvan is terug te vinden in Gertlers onderzoek: veruit het grootste deel van de kijkers naar kerk diensten op televisie zegt ge zond te zijn. De veronderstel ling dat alleen diegenen kijken die door ziekte aan huis gebon den zijn, wordt daarmee onder uit gehaald. Aanbeveling voor Thuisblijvers kunnen door een dienst op televisie het gevoel hebben bij een kerkgenootschap te horen. de makers luidt dan ook: de dienst hoeft zich niet bijzonder op zieken te richten, of ziekte als onderwerp te hebben. De theoloog spitte voor zijn studie 250 brieven door die kij kers van tv-kerkdiensten de Duitse zender ZDF spontaan toestuurden, willekeurig geko zen uit een stapel van duizen den schriftelijke reacties. Hij vond dat onder meer regelmaat in het uitzenden (elke week vaste tijd) en één kerk als loca tie voor elke uitzending de kij ker het gevoel geven tot een 'te levisieparochie' te behoren. Dat zijn trouwens ook ervaringen van het Nederlandse omroep pastoraat (KRO/RKK), waar de Duitsers ideeën aan ontleen den. Uit veel brieven blijkt dat kij kers niet of nauwelijks gegre pen worden door religieuze za ken. Zo 'scoort' het lichaam van Christus slechts 4 procent. So ciale dimensies (zoals de voor ganger) daarentegen zijn wel van belang, met daarbij een ab- 1 FOTO UNITED PHOTOS Df ]b )e de solute hoofdrol voor de l gangers die in beeld vers nen. Bijna veertig procent ,n de schrijvende kijkers n spontaan op zich erg bij 0I betrokken te voelen. Die i ten dus meer in beeld, j Gertler, maar wel vanuit v juiste perspectief. Zien gelo doet geloven. mi Minister betreurt besluit bisschoppen bonn dpa/afp/epd De Rooms-Katholieke Kerk in Duitsland blijft in het overheidssysteem van advies bureaus voor vrouwen die een abortus wil len laten plegen. Dat hebben de Duitse bis schoppen besloten. Wel voegen ze op ver zoek van paus Johannes Paulus II een be perkende zin toe aan de abortusverklarin gen. In de verklaringen die de 270 rooms-ka tholieke adviesbureaus in Duitsland ver strekken, staat vanaf 1 oktober dat het do cument „niet gebruikt kan worden voor het laten plegen van een abortus". De nieuwe formulering van de abortusverklaringen onderstreept het getuigenis van de kerk voor de maximale bescherming van het on geboren leven, aldus de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, bisschop Karl Lehmann van Mainz. Maar uiteindelijk heeft een vrouw volgens hem de vrijheid om zelf een beslissing te nemen. De verklaringen zijn in Duitsland vereist om in de eerste drie maanden van de zwangerschap een abortus te laten plegen. Volgens de wet moet een vrouw die een abortus wil, eerst overleggen met een van de 1690 adviesbureaus. De Bondsdag be zint zich vandaag op de gevolgen van de pauselijke brief en de reactie daarop van de bisschoppen. In hun verklaring maken de bisschoppen duidelijk dat de RK-Kerk in Duitsland de bevoegdheid heeft om onafhankelijk van de staat in haar eigen zaken besluiten te nemen. Lehmann heeft de Duitse deelsta ten om begrip gevraagd. Maar hij dreigde ook met gerechtelijke stappen als de staten proberen de kerkelijke adviesbureaus uit het overheidssysteem te stoten. SPD-minister Bergmann voor Familieza ken betreurt het besluit van de bisschop pen, dat volgens haar tot rechtsonzeker heid en een extra psychische belasting voor vrouwen leidt. Bergmann kondigde een on derzoek aan naar de juridische gevolgen van de toevoeging in de abortusverklarin gen. Het is nog niet duidelijk of de paus in stemt met het besluit van de Duitse bis schoppen. Volgens Lehmann deelt het Va- ticaan de interpretatie van de bisschoppen conferentie. Hij beschikt over 'duidelijke signalen' uit Rome. De bisschoppen besloten in februari om voortaan aan zwangere vrouwen een uitge breid advies te geven, inclusief de toezeg ging van hulp en rechtsbijstand. Met hun jongste verklaring houden de bisschoppen WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Af en toe zon en vooral vandaag enkele buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur van 14 graden langs de kust tot 22 graden bij Oslo, Zweden: Geregeld zon en vooral vandaag nog een enkele bui. Maxima on geveer 20 graden. Denemarken: Van tijd tot tijd zon, maar ook een enkele bui. Maxima onge veer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en droog. In Schotland meer bewolking en morgen kans op wat regen. Maxi ma tussen 15 graden in Schot land en 23 graden in Zuid-Enge- land. België en Luxemburg: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima meest tussen 25 en 31 graden. Portugal: Zonnig en warm. Maxima langs de kust rond de 25 graden, land inwaarts ver daarboven. Madeira: Afwisselend wolken en zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 30 en 37 graden, langs de Golf van Biscaje rond 25. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, maar dicht bij de kust ook enkele wolkenvel den. Maxima op de stranden rond 25 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon bij maxima rond 30 graden. Italië: Zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Malta: Zonnig. Maxima rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Op de Egei- sche Zee een harde noordelijke wind. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en bijna overal droog. Maxima 25 tot 30 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar vooral in het noorden in de mid dag en avond ook een enkele bui. Maxima 17 tot 23 graden. Zwitserland: Veel zon en vrijwel overal droog. Maxima 24 graden in het noor den en 28 in het zuiden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur 20 tot 25 gra den. Polen: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Vooral in het westen ook zon. Maxima 15 tot 20 graden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie afwisselend zon en een enkele bui. Maxima 18 gra den. In Slowakije meer buien, soms met onweer. Maxima tus sen 18 en 23 graden. Hongarije: Geregeld zon, maar wel kans op een lokale bui. Middagtempera tuur oplopend tot 23 graden. leidschendam anp aan dit besluit vast. Lehmann zei teleurge steld te zijn dat een door de bisschoppen verlangd gesprek over de abortuskwestie met het Vaticaan nooit tot stand is geko men. Lehmann verwacht dat met het besluit een einde is gekomen aan het conflict met het Vaticaan. Onder zware druk van de paus besloten de rk-adviesbureaus vorig jaar geen abortusverklaringen meer te ver strekken. De paus had de bisschoppen ook gevraagd uit het overheidssysteem van ad viesbureaus te stappen. De kerkleiders wei gerden dat. De rk-hulporganisatie Caritas in Duits land reageerde opgelucht. Met het besluit staat de RK-Kerk voortaan aan de kant van de in nood geraakte vrouwen. De organisa tie riep de deelstaten op mee te gaan op de weg die de bisschoppen mogelijk hebben gemaakt. De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) juicht het bisschoppelijk besluit toe om in het overheidssysteem van adviesbureaus te blijven. Wel geeft de door de paus geëiste toevoeging in de abortusverklaringen aan leiding tot vragen, zei EKD-voorzitter Man fred Koek. Hier kan volgens hem een dub belzinnigheid ontstaan, die de paus juist had willen vermijden. Voor vijftien werknemers van de Samen op Weg-kerken is er nog geen plaats gevonden in de nieuwe arbeidsorganisatie, die ontstaat door de fusie van de landelijke bureaus van de hervormde, gereformeerde en lutherse kerken. Er worden nog wel pogingen gedaan om een functie voor hen te vin den, aldus woordvoerder G. de Jong van de centrale on dernemingsraad van de drie samenwerkende kerken. In oktober wordt het lande lijk dienstencentrum van de Samen op Weg-kerken in Utrecht geopend. De mede werkers van de landelijke ker kelijke bureaus uit zes ver schillende plaatsen gaan daar voortaan werken. De Jong sluit niet uit dat na de verhuizing hier en daar nog een functie vrijkomt, bijvoor beeld van mensen die een an dere baan vinden. In totaal zijn er ongeveer driehonderd arbeidsplaatsen bij het dien stencentrum. huidige functie konden houden, aldus De Jong. gangspunt was zo veel mo lijk mensen te plaatsen. M de kerkelijke organisaties den kleiner. „En bij krimpscenario komen er 6 p ties. Dat is inherent aan proces", zegt De Jong. E volgens hem naar gestri het proces zo pijnloos mc lijk te laten verlopen. De fusie ging wel met nodige emoties en zorgen paard, aldus De Jong. Maai rugkijkend zijn zowel de derneming als de OR van ning, dat het heel behoorli verlopen. Het heeft er een tijdje n uitgezien dat de twee me werkers van De arme kant Nederland en de werkgr EVA (economie, vrouwen, beid), Jeanne van den Hei en Peter de Bie, door de fi hun baan zouden kwijtral Zij keren echter terug als leidsadviseurs' sociaal-eco mische vraagstukken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17u 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) 1 per jaar (acceptgiro) 3 Abonnees die ons een machtiging verstrekki het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortiri betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlaa worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA» Voor mensen die moeilijk lezen, slechter hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatti van het regionale nieuws uit het Leidsel) Dagblad op geluidscassette beschikbaar' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave1 K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14