Ambtenaar vordt beter bereikbaar eiden Regio Archeologen vinden sporen uit Romeinse tijd in Oostvlietpolder Vakantie? Vertel uw verhaal! Cunera overspoeld met cadeaus 'Meneer Van Rij heeft ook een huis' '\SS> Trekvaartplein roept minister Pronk te hulp JDERDAG 24 JUNI 1999 uto gaat in vlammen op pen Op de Kaasmarkt is vannacht door nog onbekende oor- ak een auto in vlammen opgegaan. De brandweer kon niet orkomen dat de BMW volledig uitbrandde. [ouden speld voor De Bil ien De gouden speld van de gemeente Leiden is gistermid- ig uitgereikt aan scheidend directeur van de Schoolbegelei- ngsdienst Rijnland Han de Bil. Hij is met vervroegd pensioen gaan. De speld werd uitgereikt door H. Baaijens, wethouder n onderwijs, tijdens de afscheidsreceptie van De Bil. Hij werd roemd om zijn goede neus voor vernieuwende projecten in t onderwijs, en zijn zakelijke maar sociale benadering die de erto nd tussen wethouders en schooldirecteuren verbeterde. a E n 150 telefoonnummers in het telefoonboek naar drie ld etten. Zo wil de gemeente Leiden beter bereikbaar ,olfirden voor haar inwoners. ,,Met een klacht over afval 0 niet wordt opgehaald, kun je nu dertien nummers ler len", illustreert ambtenaar H. Goossensen. en wel dat het personeel achter de balies en de telefoons weet waar het over praat. De ambte naren moeten van alle markten thuis zijn. Baaijens maakt zich 01 gEKE DE JONGE t,-- WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 LEIDEN ONNO HA VERMANS Opgravingen in de Oostvlietpolder over treffen de verwachtingen van Leidse arche ologen. De afgelopen weken zijn op een proeflocatie al diverse overblijfselen uit de Romeinse tijd aangetroffen. Zo zijn haard- plaatsen, een amfora, tal van potscherven en het vermoedelijke deel van een weg blootgelegd. Maandag houden de archeo logen open dag voor het publiek. Volgens projectleider Ineke Abbink geeft de polder informatie over inheemse bewo ning in de Romeinse tijd. Dat is een tot dusver ontbrekende schakel in de Leidse geschiedschrijving. Over de aanwezigheid van Romeinen was al veel meer bekend, na opgravingen bij Valkenburg en in Room burg, waar twee jaar geleden een gaaf bronzen masker naar boven kwam. Een dergelijke spectaculaire vondst is in de Oostvlietpolder niet gedaan. Toch noemt Abbink, docente archeologie aan de Universiteit Leiden, het resultaat tot dusver 'een groot succes'. „Over de inheemse be volking uit de Romeinse tijd is weinig be kend. Dit is een prachtgebied om te begin nen met het vergaren van kennis over de Ijzertijd en de Romeinse tijd in deze regio." Voor de werkzaamheden in de polder heeft de gemeente Leiden de hulp van de universiteit ingeroepen, nadat uit proefbo ringen in het voorjaar was gebleken dat de bodem sporen uit de oudheid bevat. Deze maand is één van de tien plaatsen die toen werden onderzocht, uitgegraven. Abbink hoopt dat haar ploeg de kans krijgt ook op de andere boorplekken te gaan spitten. „In de hele regio is tot nu toe nauwelijks gele genheid geweest om resten uit de pre- en protohistorie rustig op te graven. Voor be paling van de waarde van deze locatie moeten we eigenlijk het hele gebied bloot leggen. Daarvoor is nog tijd genoeg, ook al komt er een baggerstort." De open dag bij de opgravingen begint maandag om 14.00. Verzamelplaats is de parkeerplaats van de Delftse Schouw, Vliet- weg 70-72, zo'n tweehonderd meter voorbij de ingang van het volkstuincomplex Room burg. jaar zomer moet dat eden tijd zijn. Dan komt er loket Bouwen en Wonen in Stadsbouwhuis, een telefo- :h loket Woonomgeving en algemeen loket in de hal het verbouwde stadhuis en de lange lijst met tele- ikoo nnummers uit het telefoon •k. Voor de omschakeling is miljoen gereserveerd. Als iemand zijn huis bouwen en een verbou- kijl igsvergunning aanvraagt, ercet de ambtenaar met hem L. sedenken", vertelt Goossen- Bovendien neemt voor ie- noj e zaak één ambtenaar de co itglinatie op zich. „De klant - et weten waar hij aan toe aldus wethouder H. Baaij- (personeelsbeleid) gg^n geen spoorzoekertje spe- in het stadsbouwhuis en het dhuis. Het wordt een fundamente een cultuuromslag", meent ossensen. „De werkwijze van betrokken diensten moet anderen. Als iemand belt een losliggende stoeptegel het loket Woonomgeving, moet de telefonist kunnen tellen dat die stoeptegel bin twee dagen op z'n plek ligt, telefonist moet er dan ook op aan kunnen dat dat rt." Ireëert de gemeente zo niet er werk en dus meer bu- Mucratie? Baaijens verwacht bi i niet. „Het werk dat het pro met zich meebrengt, moet :h al gedaan worden. Het hierdoor alleen Voorwaarde is nog niet druk over de invulling van die plekken. Het loket Bouwen en Wonen wordt bij de balie in het stads bouwhuis gesitueerd. Dit loket, dat ook telefonisch bereikbaar zal zijn, wordt de voorpost van vijftien gemeentelijke afdelin gen. Behalve het afgeven van standaarddocumentatie wor den de burgers geholpen bij hun aanvraag en kunnen ze af spraken maken met specialisti sche ambtenaren. Bij het telefo nische loket Woonomgeving kunnen bewoners terecht met klachten en tips over onveilige verkeerssituaties, rondzwer vend vuil en dergelijke. Ook dit loket vertegenwoordigt zo'n vijftien afdelingen. Na de ver bouwing van de hal in het stad huis komt daar een brede balie met het derde loket, waar alle mogelijke vragen kunnen wor den beantwoord. „Ook vragen die helemaal niets met de ge meente te maken hebben, zoals exposities in musea of ope ningstijden van bedrijven", ver moedt Goossensen. Deze drie loketten vormen de basis van het project. Waar schijnlijk blijft het niet bij deze drie veranderingen. In 2002 wordt de complete 'vernieu wingsslag' afgerond, waarmee de gemeente meer een gezicht moet krijgen. Ook de aanpas sing van de gemeentelijke web site hoort hierbij. Op langere termijn kunnen er wellicht ook diensten worden aangeboden via internet. Het regende gisteren prijzen voor de kinde ren van Cunera. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN JANNEKE DE JONGE Een pooltafel, twee tenten, een playstation en ballen in alle mogelijke maten: het re gende gistermiddag cadeaus voor de kinde ren van Cunera. En dat .was nog niet eens alles wat de zestig bewoners van het cen trum voor moeilijk lerende kinderen kre gen. De helft van de opbrengst van de Sin gelloop, 7500 gulden, kregen zij gisteren in spellen en knutselmateriaal uitgekeerd. De andere helft ging naar het Kinder en jeugd centrum van het Leids Universitair Me- .disch Centrum. Voor Cunera is 7500 gulden aan nieuw ontspanningsmateriaal erg veel. Voor alle vormen van ontspanning, waaronder spel len, vakantie, maar ook bijvoorbeeld bloe men, is er 1,40 gulden per kind per dag be schikbaar. In totaal heeft Cunera jaarlijks 4358 gulden te besteden voor zaken die verder gaan dan de directe levensbehoef ten. Het geld dót er voor speelgoed is, is niet altijd toereikend. „Speelgoed is erg duur, en het gaat vaak stuk", vertelt zorgmanager Chris van der Meijden. „Je laat een vakan tie niet schieten omdat er speelgoed ge kocht moet worden. Dan kies je toch voor die vakantie." Groepsleidster Sandra Greef- jaIT )e Leidse Welzijnsorganisatie leeft deze zomer tal van activi- n liten voor 50-plussers op sta- 'ele[ iel staan. Operette, een mini- >pel ruise, sport en excursies ma- s en onder meer deel uit van j, iet programma. Ons oog viel c ip een ander onderdeel: een h'{ erhalenwedstrijd. Om het chrijverstalent van een halve t ]u euw en ouder een zetje in de ug te geven, heeft de LWO al- ast het eerste gedeelte ge- chreven. U begrijpt het al, u loeft het verhaal 'slechts' af te naken. De titel van het stuk ïidt 'Een onvergetelijk weer- •t is al weer een hele tijd gele den maar ik herinner het me nog als de dag van gisteren. Al les leek tegen te zitten die mor gen. Om te beginnen liep mijn wekker niet af omdat ik verge ten was hem in te stellen. Ik werd een halfuur later wakker en miste daardoor mijn ver trouwde radioprogramma. Ter wijl ik hier zo laconiek mogelijk overheen stapte en aanstalten maakte voor mijn ontbijt, wachtte mij een nieuwe misser. Mijn brood en beleg waren op. In de drukte van de vorige dag was ik vergeten naar de super markt te gaan. Het was niet an ders: mijn ontbijt bestond nu uit enkele met boter besmeerde De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de staci beschuiten en wat fruit. De re gen striemde tegen de ruiten en de lucht zag loodgrijs. Ik vroeg me af wat voor dag dit ging worden. Niets wees er op dat er spoedig een ingrijpende, posi tieve wending zou komen. Ge wapend met mijn paraplu en boodschappentas stond ik even later buiten, voornemens om orde op zaken te stellen. Geluk kig was ik niet de enige die de stromende regen trotseerde. Wellicht waren meer mensen de dag begonnen zoals ik: gedeelde smart is halve smart. Ik hield de paraplu voor mijn gezicht tegen de regen en wind, keek af en toe van opzij de straat in om te zien waar ik liep. En toen gebeurde het. Uitgerekend op deze mor gen in deze plensregen en tegen de achtergrond van de loodgrij ze lucht, zag ik iemand naar me toe lopen die mijn aandacht vasthield. Het was een ver trouwde gestalte, ik herkende het loopritme. Tegelijkertijd kwam het me voor of de figuur daar voor me was gedropt van uit een andere dimensie. On werkelijk en tegelijkertijd on ontkoombaar duidelijk kwam de ander tiaar me toe. Ik kon mijn ogen er niet van afhouden, mijn hart bonsde in mijn keel. Toen, bij elkaar gejcomen zag ik de glimlach en hoorde de ver trouwde stem zeggen: 'ken je me nog?' Aan u de taak dit eerste gedeel te af te maken. Dat zal niet meevallen, want zelden heb ben wij een breedsprakiger stukkie gelezen. De aanloop naar de ontmoeting met een oude bekende is wel héél erg lang. Er is echter één voordeel, slechter kan haast niet, geneer u dus niet. Voor het voltooien van het verhaal geldt één re strictie. Het tweede gedeelte mag niet langer zijn dan het eerste. Niet zo moeilijk, lijkt ons. Opstelwedstrijd Gelukkig wonen er in Leiden nog mensen die wel kunnen schrijven. Neem nou de 15-jari- ge Latifa Ben Ali Salah. De leer linge van 4 havo van de Rem brandt Scholengemeenschap werd onlangs winnaar van een opstelwedstrijd georganiseerd door de Hersenstichting Ne derland. Door leerlingen uit de klassen 3 en 4 van het voortge zet onderwijs over psychische stoornissen te laten schrijven, hoopt die stichting meer begrip te kweken voor de enorme ge volgen van een hersenaandoe- ning. Latifa schreef een indrukwek kend verhaal over schizofrenie en won daarmee 750 gulden. Haar opstel heeft een spiritueel karakter en laat zien hoe ang sten kunnen worden overwon nen door zelfvertrouwen te kweken en jezelf te leren ac cepteren. Het verhaal was vol gens de jury goed van opbouw, draagt spanning in zich en heeft een mooi keerpunt en positief einde. De jury stond onder leiding van kinderboekenschrijver en poli ticus Jan Terlouw die werd ge assisteerd door onder anderen schrijfster Lydia Rood. In totaal 175 opstellen werden inge stuurd. ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM Vorig jaar nog hadden ze het Leidse Laken Water. Maar dat lag ta melijk zwaar op de maag. Het alcoholpercentage van het goedje was wat aan de hoge kant Misschien vandaar. Om het luchtige aspect van de Lakenfeesten nog eens extra te bena drukken, is daarom ditmaal bij de festiviteiten teruggegrepen op een beproefd brouwsel, te weten bier. Dat drinkt over het algemeen ge makkelijker weg. Zeker als de temperatuur in juli aangenaam is. Speciaal voor de gelegenheid hebben twee kenners, respectievelijk de uitbaters van café Jazz Matazz en Lemmy's Biercafé, zich gebo gen over de mogelijkheden voor het introduceren van een apart merk. Dat is ze op korte termijn ook gelukt In samenwerking met de Maasland Brouwerij in Oss is het zoge naamde Leidsch Laken Zomer Bier vervaardigd. Een hele mond vol. Duidelijk is dat het gaat om een zogenaamd 'speciaalbier1, dat op z'n Belgisch gedronken dient te worden. In een bokaalglas. Niet te koud. En oh ja, met een alcoholpercentage van 6,5 procent is het bier toch wel aan de pittige kant. Met mate drinken dus. Anders sorteert het hetzelfde effect als het Laken Water van weleer. horst diende vorig jaar al een aanvraag in bij de organisatie van de Singelloop. Die werd uiteindelijk dit jaar gehonoreerd. Doordat het deelnemersaantal van de loop hoger lag dan voorgaande jaren, kon er veel meer worden ingekocht dan verwacht. Greefhorst had aanvankelijk op 4500 gul den begroot. De zes groepen van Cunera, met kinde ren tussen de 10 en 22, kregen elk een an der groot spel. Ook was er voor iedere groep een knutsel- en spelpakket. Samen kregen ze een stereo- en karaokeset voor op de gemeenschappelijke activiteitenzol der, door de kinderen 'de hemel' genoemd. COMMENTAAR De spierballen van Postma Met een voor Leidse begrippen ongekend omvangrijke actie heeft burgemeester Postma dinsdag laten zien wie de baas is op het Trekvaartplein: niet de woonwagenbewoners, maar het ge meentebestuur. Honderd man mobiele eenheid om een illegaal gebouwde bungalow neer te halen, dat oogt als een overdreven politie-inzet. Zeker is dat je met een handjevol agenten in een opstandige wijk weinig uitricht en onverantwoorde risico's loopt. Moest dat nu allemaal zo en hoe moet het nu verder? Dat zijn de twee klassieke vragen die zich na de hitte van het moment aan dienen. Het antwoord op de eerste vraag ligt besloten in de ver ontwaardigde reactie van één van de bewoners, gisteren in de krant. 'Er mocht hier zoveel niet, maar dat werd allemaal toege laten'. Het Trekvaartplein is sinds de herinrichting 25 jaar gele den uitgegroeid tot een gedoogzone met zijn eigen cultuur en re gels. Daar is lang in vertederende zin over gesproken. Woonwa genbewoners, dat is nu eenmaal apart volk met een eeuwenou de cultuur, wat maakt het uit hoe zij hun wijkje inrichten, daar heeft toch niemand last van? De andere kant is dat als de bewoners van een willekeurige doodlopende straat in Leiden besluiten garages aan en dakka pellen op hun huizen te bouwen, ze er niet op hoeven te rekenen dat de gemeenteraad instemt met een niet-afbraak-regeling. Het gemeentebestuur hoort de hoeder te zijn van de diversiteit aan culturen in de stad, maar tegelijkertijd borg te staan voor de rechtsgelijkheid van de burger. Daar hebben achtereenvolgende gemeenteraden en colleges op het Trekvaartplein weinig van te recht gebracht. De rollende spierballen van de nieuwe burgemeester zijn een helder signaal dat die periode is afgesloten. Zo'n actie trekt na tuurlijk een wissel op de verhoudingen tussen de betrokken par tijen. De roep van enkele raadsfracties om een onafhankelijke bemiddelaar is begrijpelijk. Het kan inderdaad geen kwaad als een man of vrouw van formaat de wederzijdse stemming peilt en een klimaat bewerkstelligt waarin beide partijen weer met elkaar in gesprek raken. De inzet is duidelijk: van gedogen wordt nie mand wijzer, van een voor twintig miljoen gulden opgeknapt kampje wel. LEIDEN ROBBERT MINKHQRST VERVOLG VAN VOORPAGINA Terwijl de collegepartijen en RPF/SGP/GPV het eens zijn met het besluit om een woning op het Trekvaartplein in Leiden af te breken, denkt de oppositie daar juist anders over. Volgens SP-leider C. Vergeer had de ge meente er verstandiger aan ge daan als eerst nogmaals met bewoners was overlegd over de woning. De WD, LWG/De Groenen en het onafhankelijk raadslid D. Sloos delen dat standpunt. De bewoners van het Trekvaartplein zelf hebben zich gewend tot minister Pronk. Zij hopen dat hij zich inzet om op het kamp meer woonruimte te realiseren. Vergeer: „Dit is machtspoli tiek met de botte bijl. Van Rij had beloofd dat hij niet met ge weld zou optreden. Dat is nu toch gebeurd en dat zullen we aan de orde stellen." Ter Harm- sel en M. Vlasveld van LWG/De Groenen zeggen dat ook zij twijfels hebben bij de inzet van honderd man ME. Volgens de politie noodzakelijk, maar in de ogen van ter Harmsel 'wat veel'. Politiewoordvoerder J. Nele mans wijst er op dat het beter is om met een grote groep te ko men dan met tien of vijftien man. „Als blijkt dat je met te weinig mensen zit, krijg je er heel moeilijk extra man bij." Naar nu blijkt heeft de politie dinsdagavond uit eigen bewe ging de woningen van de wet houders in Leiden bewaakt. In middels gebeurt dat vermoede lijk niet meer. „Of de breuk gelijmd kan worden? Ik heb er een hard hoofd in", vervolgt Vergeer. „Toch zal het moeten gebeu ren. Maar de gemeente moet niet het voortouw nemen. Ie mand die het vertrouwen van de bewoners heeft, moet dat doen." De SP'er stelt voor een bemiddelaar te benoemen die een grotere rol krijgt dan de ge spreksleider die al zou worden aangesteld. Die suggestie ne men GroenLinks en het CDA over. Verantwoordelijk wethou der T. van Rij kon vanmorgen niet reageren op het voorstel van SP, GroenLinks en CDA. De bewoners van het Trek vaartplein hebben zich inmid dels gewend tot minister Pronk van volkshuisvesting. In een 'noodkreet' aan de bewinds man roepen ze hem op 'Leiden op haar verantwoordelijkheden te wijzen door te zorgen voor voldoende woonruimte'. „Al die jaren is er een tekort ge weest aan standplaatsen. Daar door was er geen andere moge lijkheid dan om onze woonwa gens naast een bestaande plaats neer te zetten. Deze situ atie is door de gemeente zelf veroorzaakt." LEIDEN ROBBERT MINKHQRST De woede is een dag na het machtsvertoon van de ME en de sloop van een illegale bun galow nog niet verminderd bij bewoners van het Trekvaart plein. „Mijn dochter wordt zo maar op straat gegooid. Dan word je toch kwaad? Ons is groot onrecht aangedaan", vindt Cobe van der Linden. „Daar kan ik niet tegen. Ze zijn nog niet van ons af." Slechts twee betonplaten her inneren aan de plek waar tot dinsdag een bungalow stond. Mis, zegt Wim Moesman, het was een woonwagen. „Hij was met een takelwagen verplaats baar. Er zaten wielen en een onderstel onder. Of hij nou ze ven meter hoog is of vijftien meter breed, maakt niet uit. Het blijft een woonwagen." Wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting): „Dit was een grote villa. Er zaten geen wielen onder." Bij de ingang van het woon wagenkamp aan het Trekvaart plein wil een bewoonster net wegrijden. Voor ze dat doet, zegt ze: „Meneer Van Rij heeft ook een huis. Hij doet ook boodschappen in de super markt." De wethouder is ge waarschuwd, wil ze maar dui delijk hebben. Het Trekvaartplein vreest dat meer bewoners hetzelfde lot wacht als Jani van der Linden en haar gezin. In het kamp cir culeert informatie waaruit blijkt dat nog zes mensen zijn aange schreven. Ook hun wagen zou niet thuishoren op het woon wagenkamp. Volgens Van Rij gaat het om illegale uitbreidin gen die weg moeten. Het kamp is er kapot van, zeggen Van der Linden, Annie Offenberg, Tom de Booij en an dere bewoners. Offenberg zet zich al jaren in voor behoud van zoveel mogelijk standplaat sen, evenals adviseur en be middelaar De Booij. „De sfeer is alleen maar erger geworden. Dit is een trauma voor de be woners. We hebben steunbetui gingen uit Leiden gehad. Men sen spreken er schande van." Ook ongeloof heerst nog. Waar om laat de gemeente wel toe dat de wagen wordt gebouwd - want de bouw is tussentijds niet stilgelegd of tegengehou den, en grijpt ze in als hij er al twee jaar staat? Van Rij: We hebben een aantal keren gezegd dat zij er niet in moest gaan wonen. We hebben brieven geschreven. Ambtenaren zijn door bewo ners weggestuurd. Uiteindelijk was verwijdering na de vele waarschuwingen en al het uit stel het laatste middel. Signalen dat ze het huis zelf zouden weghalen, hebben ons tot gis termorgen niet bereikt. De be woners hebben tot die tijd wel alle kans gehad om dat te zeg gen." Het kan Offenberg en de anderen niets schelen dat niet praten met de gemeente ook geen oplossing oplevert. „Voor ons is het kwaad al geschied", maakt Offenberg duidelijk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13