m 2.15 Meer groente, meer vlees, meer smaak Ï801 salades Advertentie GOE Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.947.520 van Den Helder tot Maastricht. IEUWS Adverteren op Goed Nieuws? E-niail: sales@nrp.nl o.v.v. Goed Nieuws. Het heerlijke buitenleven Om zo nu en dan het drukke bestaan te ontvluchten, trekken we er graag op uit. Een eindje fietsen langs het water, wandelen in het bos of de skeelers onder voor een ritje door het park of de polder. Het buitenleven in onze directe omgeving kunnen we naar onze eigen smaak inrichten. Met kruiden, vijvertjes, terrassen en pergola's, zodat we kunnen genieten van de natuur, zoals wij haar het liefste hebben. Wat er allemaal mogelijk is in de tuin of op het dakterras is te zien op Flora Designde landelijke tentoon stelling van bloemen en modeltuinen. Wie echt iets bijzonders wil zien, kan terecht in de Hortus Botanicus in Amsterdam. Daar wordt in spanning gewacht op de bloei van een 134 jaar oude Mexicaanse agave. Deze kuipplant bloeit slechts eens in z'n leven en sterft daarna af. De kunst van composteren Kaaskorsten, stof uit de stofzuiger, papier, houtas, schillen van citrus vruchten of gekookte etensresten horen er niet thuis. En katten bakvulling alleen als u biologi sche korrels gebruikt. Om de vertering te versnel len kunt u er wat landbouwkalk overheen strooien. In de hoop ontstaat broeiing waarbij de temperatuur tot wel 60°C kan stijgen. Om ervoor te zorgen dat de bacteriën voldoende zuurstof krijgen om actief te verwerken, moet u elke zes weken de com- posthoop omhüsselen met een schop. U kunt ook composteren in kunststof vaten. Compost is te gebruiken in moestuinen, siertuinen en voor gras. In februari kan het gazon met een laagje worden verwend, de teelgrond voor planten en groenten kan in maart worden Met compost kan iedere tuin- hobbyist op een natuurlijke ma nier voedingsstoffen in de grond brengen en meteen de bodem- strpetuur verbeteren en zo het bodemleven gezond houden. Wie graag milieuvriendelijk tuiniert, kan een eigen compost- hoop opzetten. Daarvoor reser veert u zo'n 2 bij 1 m2 in uw tuin. Daar stort u organisch afval. Zorg daarbij voor materiaal van verschillende herkomst. En meng grote hoeveelheden van één soort met ander afval. Droog met nat bijvoorbeeld. Blad en stro composteert slecht en dat is te verbeteren door het aan te vullen met stikstofrijk materiaal als vers tuinafval en gras. Bij voorkeur wordt een composthoop opge bouwd uit verschillende lagen. U kunt natuurlijk ook keukenafval aan de composthoop toevoegen. Maar u kunt niet alles kwijt. bewerkt. GLORIX HYGIËNISCHE DOEKJES Even snel iets echt goed schoonmaken gaat nu makkelijker dan ooit met Glorix hygiënische schoonmaakdoekjes: stevige vochtige schoonmaakdoekjes zonder bleek en dus veilig te gebruiken om hygiënisch schoon te maken. Naast de standaard box is er nu ook een speciale reisverpakking verkrijgbaar: Glorix Hygiënische Doekjes 'voor onderweg' Een handige hersluitbare kleine verpakking met daarin 12 doekjes. Zo heeft u onderweg altijd iets bij de hand om veilig en hygiënisch te reinigen waar en wanneer u ook maar wilt. Het geheim van de rododendron Wie een rododendron in de tuin plaatst, zal genieten van prachtig volle bloemen. Als vetplant lijkt deze weelderig bloeiende struik makkelijk te onderhouden. Maar als u 'm zomaar ergens neerzet en on voldoende verzorgt, zal de bloemenoogst tegenvallen. Van belang is bijvoorbeeld de grond waarin de plant wordt geplaatst en de locatie. Bij voorkeur staat de rodo dendron half in de schaduw. Naast een boom bijvoorbeeld, die het zonlicht filtert. U graaft een gat dat 1,5 keer zo diep en 2 keer zo breed is als de wortelkluit en vult het met turfmolm of tuinturf rondom de wortel. Zo zorgt u voor de juiste zuurgraad van de grond. Goed aandrukken en geen kippen- of koeienmest toe voegen. De plant houdt van water. Een voortdurend vochtige ondergrond creëert u door onder de plant bodembedek kers te planten, de rododen dron vlakbij een vijver of een heg te plaatsen, of door er zelf vaak met een gieter langs te gaan. Het is verstandig de plant meteen na de bloei te snoeien. U voorkomt daarmee dat de plant te hoog wordt, de bloe men alleen nog van boven te zien zijn en dat de plant bloei- jaren gaat overslaan. U snoeit vlak boven nieuwe knoppen die daarna gaan uitlopen. Dat is vlak boven een krans van bladeren. Als u al rododendrons in de tuin heeft staan, kunt u de zuurgraad van de grond ver hogen, zorgen voor een con tinu vochtige grond en eens flink snoeien. Daar knapt uw rododendron zeker van op. Zujval VclfJ s\3i plsJiïsJsJijd Iedereen kent de Elfsteden tochtwinnaar Evert van Benthem die op zijn boerderij ambach telijk zuivelproducten maakt en verkoopt. Hij is niet de enige boer die zijn bedrijf openstelt voor bezoek. Nederland kent honderden boerderijen waar kaas, yoghurt, kwark, karnemelk en boter worden gemaakt, zonder dat er grote machineparken aan te pas komen. Hier gaat het nog echt om vakmanschap. En dat levert zuivelproducten op die voller zijn van smaak. Bovendien is het leuk om te zien hoe bij voorbeeld kaas wordt gemaakt. Zeker voor kinderen uit de stad gaat een wereld open als ze een boerderij bezoeken. Het Nederlands Zuivelbureau heeft 134 adressen verzameld van boerderijen die toegankelijk zijn voor publiek. In de folder Zuivél- boerderijen in Nederland staan alle adressen, waarbij staat aangegeven welke producten er worden ge maakt en of ze afkomstig zijn van koe, geit of schaap. Deze folder is telefonisch aan te vragen: (070) 395 33 95. S'lini 'fwi'rf Achter de wolken tei J Heeft u 't ook gemerkt md zon speelt een spelletje met De weergoden houden wel een partijtje treiteren, zo lijl Dat begint al als ik get m'n zonnebril op wil zettei kan 't net zo goed laten, wai dat moment is opeens de verdwenen. Haal je 'm wee je neus, dan breken de s door. Pure pesterij is het. 's Middags ook zoiets, eindelijk even lekker wil ui zen met een kop thee in Ja hoor, weg zon. Dan dei nog "Ach, een wolkje." Pi ik weer opsta, omdat ik vt moet, komt de zon tevoorst11 Of als je naar het strand dan werkt 't weer ook mee. Goed, een beetje bewo 1 maakt de pret er niet minde! Maar toch, heb ik me net maal ingesmeerd met zo IEt brandcrème, precies: wegi zon. Zo flauw. En het allerergste is natui 11< de tot in de puntjes voorbe barbecue. Waarvoor je vrie hebt uitgenodigd en een keiwagen vol boodschappidv huis hebt gehaald. Houtskol klaar in de barbecue Kortom, iedereen is er! voor en de stemming Totdatje naar de lucht kijl'g: zo'n dreigend pak donkerg stapelwolken dichterbij schuiven. Nu willen die nope eens overwaaien. Maar uit] kend als je net het comj barbecue-circus hebt uitge kun je d'r donder op zegge m 't gaat plenzen. Het leven zou knap saai den als alles regelmatig en spelbaar was. Maar alsjeblieft o< het weer iets minder gi mogen? 11 Flora Design Live! zet artiesten in de bioemeties Flora Design is niet alleen voor tuinhobbyisten een festijn om uitje dak te gaan. Want naast hoveniers zullen diverse be roemde artiesten acte de pre sence geven. Die zullen gedu rende zwoele zomeravonden de bloemenpracht omlijsten met swingende optredens op Flora Design Live! En op andere avonden worden liefhebbers van paarden vrijwel dagelijks getrakteerd op wervelende shows. Toegangskaarten voor Flora Design zijn o.a. verkrijgbaar bij de ingang van Landgoed Slichtenhorst of bij het VVV- kantoor in Nijkcrk. De kaarten zijn 1 dag geldig. Volwassenen 15,- Houders 65+pas 12,50 Kinderen van 6 t/m 12 jr 6,- Kinderen tot 6jr mogen, onder begeleiding, gratis naar binnen. Combinatiekaarten voor Flora Design en Flora Design Live! kos- IKORTINGSBON Flora Design. Landelijke tentoonstelling van bloemen I en modeltuinen. Dagelijks geopend van 2 juli tot en I met 17 juli. Zondags gesloten. j Korting 2,50 per persoon Bij aankoop van één toegangskaartje ad 15,- voor Flora Design ontvangt u een eenmalige korting van 2,50 p. p. Deze bon is niet geldig in combinatie met andere kortingsbonnen en geldt voor maximaal twee personen. ten 40,- en op 17 juli 45,-. Voor combinatiekaarten kunt u helaas geen gebruikmaken van de kortingsbon. Flora Design vindt plaats op Landgoed Slichtenhorst, Slichtenhorster- weg 69A te Nijkerk. Het evene ment is dagelijks geopend van 10.00u tot 22.30u. Op zondag is Flora Design gesloten. LIVE! PROGRAMMA Vrijdag 2 juli - Gerard Joling en The Blues Brothers Zaterdag 3 juli - Steel Electric Band Vrijdag 9 juli - Grant Forsyth Zaterdag 10 juli - Back to the sixties met Swinging Soul Machine en The Magic Platters Vrijdag 16 juli - Orkest Prime time: gast Sugar Lee Hooper Zaterdag 11 juli - Avondvullend miniconcert van René Froger Coed Nieuws van: I Unox Stevige soep diverse soorten blik 800 ml gaga Alleen tegen inlevering van deze :oupon geldig bij Cl000 van donderdag 24 juni t/m woensdag 30 juni 1999. 1, 710408 008936" <4 Dat kan alleen maar Unox zijn! (Un*. Tuinpracht op Flora Design Wie tuinideeën wil opdoen kan zich vergapen aan prachtige ontwerpen en tuinornamenten op Flora Design 1999. Van 2 tot en met 17 juli (zon dags gesloten) vormt ruim acht hectare grond op het historische Landgoed Slichtenhorst de basis van dit tuinfestijn. Hoveniers en tuinarchitecten tonen wat er allemaal mogelijk is in tuinen van 150 tot wel 700 m2. Wie naast natuur ook houdt van cultuur, kan onder meer terecht in het kunstpaviljoen, waar 22 gerenomeerde kunste naars schitterende werken voor in de tuin exposeren. Nijkerk Deze kleine historische stad in het hart van Nederland is uw bezoek zeker waard. In de oude binnenstad worden regelmatig pleinactiviteiten, markten en concerten georganiseerd. Op 3 juli a.s. Straat Festival! Verschillende locaties in en rond om Nijkerk fungeren dan als podium waarop studenten van het IVKO (dans, mime/drama, ruimtelijke expressie en muziek) bijna de hele dag bijzondere en fascinerende optredens verzorgen. Nijkerk, aan de rand van de Veluwe, is ook een uitstekend vertrekpunt voor vele uitstapjes in de omgeving. De stad is goed bereikbaar, en beschikt zelfs over een eieen haven. Potten Zelfgeplukt fruit verwerken tot zelfgemaakte jam. Daar kun je heel lang van genieten. Gekocht fruit, mits niet te rijp, is natuurlijk ook goed. Omdat jam lang wordt be waard, is hygiëne heel belangrijk. Maak al het gereedschap, de potten en de deksels schoon met kokend water en soda, en spoel ze af met ko kend heet water. Droog alles af met een schone, gestreken theedoek. De potten moeten goed afgesloten wor den met passende draaideksels. Ze kunnen ook met cellofaan worden afgesloten. Maak het cellofaan voch tig en span het met de natte kant naar boven om de hete pot met jam. Aardbeien-fr ambozenj am Circa 4 potten Bereidingstijd circa 20 minuten 600 gram niet al te rijpe aardbeien 600 gram niet al te rijpe frambozen 1 kg geleisuiker vol zomerse vruchten Was de aardbeien en fram bozen. Verwijder de kroon tjes. Snijd de helft van de aardbeien in vieren. Pureer de andere aardbeien met de frambozen in een foodpro cessor of met een staafmixer, de geleisuiker in een ruime b 1 pan met de vruchtenpuree en des aardbei. Breng de mas roerend met een houten lepel a< o kook en laat de jam vanaf het1 ment dat hij goed borrelt 4 min ken. Geregeld roeren. Schep scl dat naar boven komt met schuimspaan van de jam af kooktijd begint als de jam borrelt. Controleer de dikte v, jam door een theelepeltje jat een schoteltje te scheppen en d de koelkast snel te laten afkoelei moet een mooie dikke druppel l gevormd. Als de jam dun is. hij nog even doorkoken. Scl de jam door een brede tre chtl goed schoongemaakte hete jan) ten. Sluit de jampotten direct lui dicht af en laat ze op hun kop koelen. Bewaar de jam opj donkere, droge plaats. José van Kruidenwijsheid Vaak is het lastig om te weten welke kruiden bij welke gerech ten horen. Dit overzicht van veelgebruikte kruiden die mak kelijk te telen zijn, kan u daarbij helpen. Bieslook - Bij de grond afsnijden, niet meekoken. Salade, groenten, soep, saus, vlees, ei. Dille - Blad en zaden. Salade, saus, schapen vlees, gerookte zalm. Kemel - Blad en stengel. Salade, vis en soep. Rozemanjn - Blad en stengels. Ei, vis, stoofpotten, lamsvlees. Tuinkers - Geheel te gebruiken. Rauwkost, eieren, biefstuk. Salie - Blad. Vis, kaas, schapenvlees, gehakt, lever. Marjolein - Blad. Saus, soep, vis, ragout. Basilicum - Blad. Tomaten(socp, sap), auber gine, soep, vlees, vis. Peterselie - Geheel te gebruiken. Vis, soep. wortelges. Tijm - Blad, met mate toepassen. Saus, zuurkool, wild, vis, marinades, soep. Zweedse puzzel rondhout Ind. huis- Stuk 7 muzW.. s 10 2 levige L SR vogel*- naschntl 3 5 L 6 newest 8 kannege - 4 gewas school- r J: i1 9 stuk gras *ïr L spelen met Maak kans op een Leu kookboek! 5l 6l 71 8] 9| TÖ| 111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12