Rosé uit Bullas trakteert de zintuigen Nederlander niet echt dol op vis Smaak Koken met één hand van sublieme eenvoud De visafslag in Stellendam. De vraag naar verse vis is behoorlijk gestegen sinds het dioxine-schandaal in België. Het is merkwaardig dat in een land met een kustlijn van meer dan honderd kilometer, dat ook nog grenst aan een van de meest visrijke zeeën ter wereld, zo betrekkelijk weinig vis wordt gegeten. Wanneer men de jaar lijkse omzetcijfers per hoofd van de bevolking in Nederland vergelijkt met die van veel an dere landen, nemen wij een ui terst bescheiden plaats in. En dan te bedenken dat onze vis sersvloot niet alleen een van de grootste van Europa, maar ook een van de modernste ter we reld is. Een van de redenen voor die la ge visconcumptie is dat we dit van huis-uit niet gewend zijn. Met name in het begin van de jaren zestig, toen rooms-katho- lieken op vrijdag ook vlees mochten eten, daalde de be langstelling voor vis met spron gen. Veel vishandelaren, die van die vrijdagse visdag afhan kelijk waren, moesten daarop hun zaken sluiten. In België is de visverkoop geste gen door het dioxine-schan daal. Door de grote vraag van de Belgen naar verse vis zijn bij ons de prijzen omhoog gescho ten van met name kabeljauw, tong, tarbot, griet, zeewolf en zeeduivel. Maar de meeste vis handelaren hebben ook nog andere vis in de aanbieding die relatief goedkoop is. Schol bij voorbeeld. Juist nu wordt er weer schol aangevoerd die re delijk tot goed van kwaliteit is. Scholfilets met bleekselderij Hoofdgerecht voor 2 personen: 4 mooie scholfilets (samen ca. 350 gram); zout; witte peper uit de molen; 6 - 7 bleekselderijs- tengels; ca. 20 gram boter; 1 ei erdooier; 1 eetl. groene pesto, uit potje; 3 eetl. droge witte wijn; 3 eetl. kookroom; 2 eetl. droog kruim van witbrood; 2 eetl. ff jngeraspte oude Coudse of Parmezaanse kaas; 2 theei. fijngehakte peterselie. Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keuken papier en wrijf ze in met wat zout en peper. Laat ze 10 minuten lig gen. Bestrijk bodem en wand van een ovenvaste schaal met wat bo ter. Maak de stengels van de bleek selderij schoon. Snijd de stengels in smalle boogjes. Zet ze op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de boogjes 4 - 5 minuten koken. Stort ze daarna op een zeef en laat ze uitlekken. Schep 3 eetlepels van het kookvocht in een kom. Roer de pesto erdoor en voeg daarna eierdooier, wijn en room toe. Klop alles even flink op. Bedek de bodem van de schaal met de helft van de boogjes. Leg de scholfilets erop en dek alles af met de rest van de boogjes. Schenk het sausmengsel er zo gelijkmatig mo gelijk over. Schep in een kom broodkruim, geraspte kaas en pe terselie luchtig door elkaar. Strooi het over het gerecht en leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal in de tot 225 gra den voorverwarmde oven. Zodra zich een mooi goudbruin korstje op het gerecht heeft gevormd kan de schaal uit de oven worden geno men. Tip: bij het gerecht kunt u droogge- kookte rijst, aardappelpuree of een gekookt aardappeltje geven. Lekker warm en knapperig stokbrood doet het er ook goed bij. Het visvlees is stevig, waardoor filets niet zo snel uiteenvallen. Schelvis zou eigenlijk ook tot die wat schappelijker geprijsde vissoorten moeten behoren. Helaas zijn de vangsten, al sinds een aantal jaren, niet meer op het niveau zoals we dat in de jaren zeventig en tachtig kenden. Ooit was schel vis onze nationale vis. Schelvis met mosterd- of botersaus vormde een delicatesse die al vele honderden jaren in ons land werd gewaardeerd. Tegen woordig is het een bijna verge ten gerecht. Steeds meer mensen kiezen voor gefileerde vis uit gemak zucht of angst voor graatjes. Toch is vis die met de graat wordt bereid een stuk lekkerder dan ontgrate vis. Het visvlees blijft sappiger. Naast de 'gewo ne' schol zijn ook wijting en makreel vissoorten die schap pelijk zijn geprijsd. Wijting heeft een wat neutrale smaak en leent zich voor verschillende bereidingswijzen. Datzelfde geldt voor makreel, die je vooral zo vers mogelijk op het bord moet zien te krijgen. Pas dan is makreel een lekkernij waarvoor de ware visliefhebber zelfs een mooie zeetong opzij zet. REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-! Leerlingen van de mytylschool in Bergen tijdens de kookles. Aanstaan de zaterdag assisteren zij zeven topkoks in een kookwedstrijd. foto cpd wick natzijl Komende zaterdag nemen ze- de school. Behalve Kranenborg ven topkoks in het Noordhol- en Fonk nemen deel Alan landse Bergen deel aan een Pearson van Merlet in Schoorl, wedstrijd koken met één hand. Theo Bouwmans van De Haaf Ze gaan in op een uitdaging van in Bergen, Stella Goslinga van de mytylschool, die wil laten Tata Rada in Alkmaar, Mario zien dat er ook met een handi- Uva uit Neck en Willem Pas- cap smakelijk kan worden ge- man uit Noorbeek. Na afloop kookt. Tot de deelnemers beho- worden de gerechten verkocht, ren Michelinsterrendragers als Want het eenhandskoken moet Robert Kranenborg van La Rive geld opleveren voor de school, in Amsterdam en Constant als onderdeel van een fancy Fonk van d'Oude Rosmolen in fair. Hoorn. Zes koks laten een van De recepten van de koks zijn hun armen omzwachtelen, de opgenomen in het boekje 'Ik zevende heeft een verlamde kook ook'. Behalve met een arm. hand te maken gerechten staan Eenvoudig is het uiteraard niet. er allerlei kooktips voor gehan- Een ei pellen met één hand. dicapten in. Een eisnijder bij- Champignons in plakjes snij- voorbeeld is ook reuze handig den met één hand. Of een krop voor het snijden van champig- andijvie. En dan moeten de nons, gekookte aardappelen en aardappelen nog geschild. Een zacht fruit. Volgens Hans Peter blik opentrekken is voor een ge- Corbee kan uit het koken met handicapte tien keer makkelij- een hand een nieuwe kookcul- ker dan zelf koken, maar lekker tuur ontstaan: die van de su is anders. En elke keer terugval- blieme eenvoud. Gerechten die len op hetzelfde snel klaar me- simpel zijn te vervaardigen en nuutje is ook armoe troef. verrassend lekker smaken. Die Hans Peter Corbee uit Schoorl op een manier zijn klaarge- daagde de chefkoks uit voor de maakt waar iemand met twee kookwedstrijd in de aangepaste handen nooit op zou komen, keuken van mytylschool De Omdat eenhandige koks wor- Ruimte in Bergen. Drie jaar ge- den gedwongen na te denken leden werd daar ook al een over de vraag hoe iets eenvou- wedstrijd koken met een hand dig kan worden gerealiseerd, gehouden. De koks worden bij- Met een verfijnde smaak, want gestaan door een leerling van het zijn het immers topkoks. Betere smaak alcoholvrij bier De bittere smaak van alcoholvrij bier wordt veroorzaakt door de stof 3-methylthiopropionaldehyde ofwel methional, dat in gewoon bier wordt afgebroken door vergisting. Dit kan worden verholpen door kunstmatige gist toe te voegen aan de malt, volgens Belgische wetenschappers van de Katholieke Universiteit in Leuven. Zij schrijven hierover in de New Scientist. Alle bieren beginnen als wort, een mengsel van gemout graan en water, dat vervolgens wordt gefermenteerd via gist. Dit gistproces zorgt voor alcohol en een mix van esters en suikers dat bier zijn unieke smaak en aroma geeft. De meeste bieren met laag alcoholgehalte worden vergist bij één graad Celsius om te voorkomen dat de gist alcohol vormt. Maar dit stopt ook de ontwikkeling van smaakvolle chemicaliën, aldus bieronderzoeker Philippe Perpete. Uit analyse van de chemische opbouw van alcoholvrij bier, wort en gewoon pils kwam de stof 3- methylthiopropionaldehyde ofwel methional naar voren als boos doener. Het spul wordt in gewoon bier en pils overschaduwd door andere smaken, maar dus niet in alcoholvrij bier. De oplossing: toevoeging van een gist waarvan het gen voor een bepaald enzym is weggeknipt. Van de 55 wettelijk erkende wijngebieden in Spanje is Bullas een van de minst bekende. Want pas sinds de toepassing van moderne technieken zijn de wijnen geschikt voor de export. De eerste verschenen onlangs in Nederland. Vooral de dro ge rosé is het ontdekken waard. De streek Bullas (spreek uit 'Boeljas') ligt in de provincie Murcia, Zuidoost-Spanje. Het gebied heet naar een uit de Romeinse tijd daterend dorp van ongeveer 12.000 inwoners. Zijn naam kreeg het in 1500, toen Bullas het hart vormde van de 'Heerlijkheid van Bullas'. Een eeuw later versche nen voor het eerst de namen van wijnkelders in geschriften, hetgeen betekent dat er in Bullas al minstens 400 jaar wijn wordt gemaakt. De wijn die men produceerde diende vroeger vooral om lichtere wijnen uit Noord-Spanje aan te sterken. Pas zo'n tien jaar geleden begon de regio kwaliteitswijn te produceren. In 1994 resul teerde dit in de toelating van Bullas tot Spanjes vineuze eredivisie: het gebied ontving toen zijn 'denominación de origen' ofwel beschermde herkomstbenaming. Bullas' wijngaarden bevinden zich 400 tot 800 meter boven zee, en strekken zich uit over vlakke plateaus en lage heuvels. De hoeveelheid wijn die men er per hectare oogst, is heel beperkt. De grond is dikwijls arm en de stokken zijn veelal oud, terwijl er ook weinig regen valt. Het maxi mum is circa 45 hectoliter per hectare, even veel als in de topdistricten van Bordeaux. Maar veel lagere rendementen komen ook voor, zoals van 5 en 13 hectoliter. Deze bescheiden hoeveelheden hebben een gunstig effect op de wijnkwaliteit. De zonovergoten wijngaarden van Bullas liggen in de Zuid-Spaanse provincie Murcia. foto gpd Want hoe minder druiven je oogst, des te meer concentratie in de wijn. De wijngaarden liggen verspreid over acht ge meenten en zijn voor 85 procent beplant met een typisch Spaanse druif, de blauwe monastrell. Ge neraties lang beschouwde men de monastrell als een leverancier van simpele, nogal zware rode wijnen. Tegenwoordig echter wordt hij in toene mende mate bezien als een kwaliteitsdruif. In het Proven^aalse gebied Bandol had men het potentieel van de monastrell al eerder herkend. Van dit ras, in Frankrijk mourvèdre geheten, wor den in Bandol prachtige, stijlvolle wijnen ver vaardigd in rood en rosé. Ook elders, zoals in Ca- lifomië, stijgt de belangstelling voor deze varië teit. De grootste wijnproducent in Bullas is de coöpe ratie Nuestra Senöra del Rosario. Er zijn 690 boe ren bij aangesloten. Samen bezitten deze 2000 hectare met druivenstokken. Het bedrijf is eigen tijds geëquipeerd, met o.a. roestvrijstalen gis tingstanks en koelapparatuur. Daarmee kan de gistingstemperatuur perfect worden beheerst, wat in deze toch warme regio essentieel is als je wijnen wilt maken met frisheid en fruit. Onder het merk Vinos Rosario zijn onlangs drie coöperatiewijnen in ons land verschenen, alle uit 1998. De witte Bullas (gemaakt van macebeo) heeft wat fruit en is prettig eenvoudig. De rode smaakt sappig, stevig en kruidig-fruitig; een pri ma product voor bij de barbecue. Nog beter is de droge rosé. Deze Bullas onder scheidt zich door een bleekroze kleur en trakteert de zintuigen op jamachtig, fris fruit van rode vruchtjes, terwijl hij ook lekker vol is en niet te licht (12,5 procent alcohol). Het is een heel char mante creatie. En net als beide andere soorten kost hij slecht f 6,95: met deze Bullas krijg je veel waar voor je geld. (De Bullas-wijnen worden onder meer verkocht in de winkels van Super de Boer) foto Zuidamerikaans drankje Terma is een bekende Zuidamerikaanse drarik, die nu ook in ons land op de markt is gebracht. Het is koolzuurvrij, bevat j i geen alcohol en is gebaseerd op Argentijnse kruiden. Terma is verkrijgbaar in drie smaken: Cuyano, Litoral en con Limon. Te I ma Cuyano smaakt zoet en is op basis van de kruiden gentiaai melisse en heilige distel. Terma Litoral is pikanter van smaakt gemaakt van bitterhout, kaneel en duizendguldenkruid. Terini j con Limon met melisse en tijm is extra fris door de combinatli met wilde limoenen.'In Zuid-Amerika is de drank erg populait In Argentinië wordt het in een op de drie gezinnen gedronken Terma kost 4,99 gulden en is verkrijgbaar bij onder meer Albe! Heijn en Gall& Gall. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Vaste lezer; 7. loofboom; 8. spil; 10. machinepistool; 13. ogenblik; 15. deel v.e. bureau; 16. ongezouten; 18. uitroep van afkeer; 19. deel v.h. gebit; 21. hetzelfde; 23. persoonlijk vnw.; 24. voegwoord; 25. via; 27. een heid; 29. wiskundig getal; 30. loofboom; 32. muzieknoot; 33. loofboom; 35. Griekse godin; 36. waterstand; 38. oude lengte maat; 39. kluizenaar. VERTICAAL: 2. Turkse eretitel; 3. rund; 4. voorzetsel; 5. Europeaan; 6. hoofdkaas; 8. koud en vochtig; 11. tot de roggen behorende vis; 12. bijbelse stad; 14. sch rijnwerker; 16. compactdisc; 17. bolgewas; 20. ontkenning; 22. naaldboom; 25. toeganke lijk; 26. muzieknoot; 27. klein kind; 28. getal; 31. klein kind; 34. voorzetsel; 35. Engels bier; 37. dierengeluid; 38. vogelpro duct. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1Roofnest; 5. echtpaar; 6. no de; 8. rose; 10. vorst; 12. regen. Verticaal: 1Roemer; 2. onheus; 3. napijn; 4. stand; 7. oerig; 9. ever; 11. Ton. HEINZ O-A/, D-A-M J-£ W-AA-G-S-C L-'J-* M-N Arje-T-H-C/& z-Z-/-£//, &-/-£ A fm Frisse bek Baasjes geven hun honden allerlei vette snacks, waardoor de dieren steeds vaker last hebben van ge bitsproblemen zoals tandvleesontstekin gen. Ze kunnen dan behoorlijk uit hun bek gaan stinken. Zuiniger omgaan met de verwennerij helpt, maar voor baasjes die het ver troetelen niet kun nen laten is een spe ciale lekkernij be dacht: de Fresh- buster. Dit volkoren koekje bestaat uit onder meer eucalypi- tus en peterselie. Eu calyptus remt de groei van bacteriën die tandvleesontsteking veroorzaken, terwijl peterselie nare geuren in de maag tegen gaat, waardoor het dier een frissere adem krijgt. De viervoetë 9 moet het koekje overigens niet meteen doorslikken, want do erop te kauwen wordt tandplak bestreden en tandvlees gerei nigd. Een verpakking van vijfhonderd gram snacks kost bijna vijf gulden. Info: Pedigree Consumentenservice, Veghel, tel. 0413 - 383.254. Candida-dieet Nu zijn suikers weliswaar belangrijke voedingsstoffen voor lerlei schimmels en gisten (dus ook voor Candida albicans), maar het vermijden van deze suikers heeft geen effect op de groei van Candida albicans in het lichaam. Het menselijk li chaam bevat namelijk van nature altijd suiker, onder de vonn van bloedglucose. Dat is noodzakelijk voor het neren van bijvoorbeeld de hersenen. Doordat het lichaam een mechanisme beschikt om de bloedsuikerspiegel houden, is het niet mogelijk deze zo laag te krijgen dat de wordt 'uitgehongerd'. Het vennijden van suikers heeft zin. Ook het weglaten van melk heeft geen zin, want bicans is niet in staat om de melksuiker (lactose) te om te groeien. In een anti-Candida-ciieet staat ook gebruik van gist- en schimmelrijke producten zovet moet worden vermeden. Dat heeft echter geen op de groei van Candida albicans. Candida albicans 9 In de natuur bestaan vele gistsoorten. Daarvan is Candida al cans een van de meest voorkomende. Iedereen draagt de Cai dida albicans in zijn lichaam mee, zonder dat deze klachten hoeft te geven. Problemen ontstaan als de gist de kans krijgt zich in korte tijd sterk te vermenigvuldigen en weet binnen te dringen in het weefsel van huid of slijmvliezen. Zo kan er een infectie van het mondsfijmvlies ontstaan (mondspruw), te zi aan de kleine of grote witte vlokken in de mond. Bij huidinfei1 ties kleurt de huid rood en wordt vochtig. Ook kunnen er kle met vocht gevulde blaasjes optreden. Dat gebeurt vooral op vochtige en warme plaatsen zoals huidplooien. Bij baby's zie men de infectie nogal eens in de vorm van luieruitslag. Als et arts een infectie met Candida albicans vaststelt, worden er dicijnen voorgeschreven die de gist doden of de groei ervan remmen. Alternatieve hulpverleners schrijven vaak een anti- Candida-dieet voor. Vaak zijn geraffineerde suikers, de ten waarin deze zijn verwerkt en de suikers die in fruit se) en melkproducten (lactose) voorkomen verboden, die volgens hen de groei van Candida albicans zouden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10