sko0 Ajax eist alleenrecht rugnummers SLIPS GRATIS 'Goede naam belangrijk in Katwijk' SLOGGI Klaar voor de uitvoer 5 Veel klachten onder personeel afvalbranche Tijdwinst goederentreinen naar Duitsland door fusie Benecol start margarineoorlog Economie (SDAG 23 JUN11999 9 nkhorst wil 'groenere' bomen ^ERK m Minister Brinkhorst (landbouw) heeft de Nederlandse «kwekers gisteren opgeroepen minder bestrijdingsmidde- gebruiken. Hij vindt dat de kwekers nog te afhankelijk zijn hemische bestrijdingsmiddelen tegen ziektes. De midde- jaden alleen een laatste redmiddel mogen zijn. Het ont- ;len van alternatieven moet topprioriteit krijgen. De land- iminister sprak op het jaarcongres in het Boskoopse Proef in voor de Boomkwekerij, dat dit jaar honderd jaar bestaat. q' horst moedigde de sector aan een certificaat in te voeren, fl aan consumenten milieuvriendelijk gekweekte bomen herkennen. 5 izine en diesel cent goedkoper 5, mam Benzine en diesel worden morgen een cent per liter koper. Euro loodvrij heeft dan een adviesprijs van 2,19 gul- Super met loodvervanger komt op 2,31 en diesel gaat 1,48 6 n. De prijzen van benzine in Duitsland gaan de komende 5 aar omhoog met 24 pfennig (27 cent) per liter. Dat hebben olitiepartners SPD en De Groenen gisteren afgesproken, '•j ;roenen wilden een veel forsere verhoging in het belang van l nilieu. Maar de SPD vond dat onaanvaardbaar. isource duikt dieper in rode cijfers PDORP Het telecombedrijf Unisource heeft in 1998 een •svan 382 miljoen gulden geboekt. Een jaar eerder verloor 8 edrijf 135 miljoen en in 1996 ruim 375 miljoen. Unisource jft het verlies toe aan onder meer reorganisatiekosten en 0 boekwinsten. De omzet van de onderneming is gedaald 1 5,2 naar 2,6 miljard. Unisource is een samenwerkingsver- 5 Ivan KPN, het Zweedse Telia en Swiss Telecom. Het werd richt om internationale activiteiten te regelen. Eerder zat ls je Amerikaanse telefoongigant AT&T in Unisource. Die i ie eruit om te gaan samenwerken met British Telecom. i vra bouwt opslag radioactief afval i ïle_ï De Covra is gisteren begonnen met de bouw van een j ig voor hoogradioactief afval, hoewel er npg een bodem- 0 edure tegen de vergunningverlenging loopt. Het opslagbe- zegt het risico bewust te nemen omdat het vertrouwt op de Qoop van de procedure. De bouw kost 241 miljoen en 2003 gereed zijn. Dan kan er hoogradioactief afval uit •mreactoren van Borssele, Dodewaard, Petten en Delft Een deel wordt eerst in Frankrijk of Groot- innië opgewerkt en komt daarna terug naar Nederland. iidon gaat heel Philips beveiligen iOVEN Philips wil de beveiligingsactiviteiten van vier com- t in in Eindhoven verkopen aan Randon Beveiliging bv. Bij 'hilips-onderdeel werken tachtig mensen. De verkoop moet j dit jaar zijn beslag krijgen. Philips gaat met de bonden en 1 idernemingsraad onderhandelen over de nieuwe arbeids- ivaarden en een overgangsregeling voor de betrokken 1 nemers. Bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten is 2 legen de overname. Wel eist hij garanties dat het personeel ik op de lange termijn, niet op achteruit gaat. Bij Randon 2.700 mensen. Het bedrijf met een jaaromzet van 165 beveiligt al vijftien andere Philips-bedrijven. Voetbalclub wil einde aan handel in letters en cijfers Voetbalvereniging Ajax eist dat het Nieuwegeinse bedrijf Polymark stopt met de handel in rugnummers en letters die speciaal worden gemaakt om op Ajax-shirts te plak ken. Bovendien wil de Amsterdamse club naast een schadevergoeding dat de voorraad en de winst van Poly mark worden afgedragen. Is het handel in letters en cij fers of commercieel gebruik van namen en rugnum mers? Het eindoordeel ligt bij de president van de Utrechtse rechtbank. speler te stimuleren. Als andere bedrijven identieke rugnum mers en letters in de handel Ajax-spelers hebben tegen woordig een vast rugnummer brengen is dat onrechtmatig, om de handel in shirts van die betoogde de raadsman v Ajax, mr S. Klos. Volgens de advocaat maakt Polymark door het aanbrengen van de rugnummers en de naam van de speler inbreuk op het merkenrecht dat Ajax op de shirts heeft. Daarnaast zijn de cijfers en de letters naar zijn zeggen speciaal voor Ajax ont worpen. Bovendien maakt Po lymark misbruik van de popu lariteit van de speler zonder daarvoor toestemming te vra gen en dat is verboden, stelde Klos gisteren. In een soortgelijk geschil met PSV zou Polymark de fout heb ben toegegeven. Omdat Ajax en PSV in eerste instantie samen optrokken tegen het Nieuwege inse bedrijf ging Ajax er volgens Klos vanuit dat ook de handel in Ajax-rugnummers en namen zou worden gestaakt. Het verweer van Polymark was erg eenvoudig. Advocaat mr L. de Jong stelde dat zijn cli ënt in cijfers en letters handelt. Iedere detaillist is volgens De Jong vrij om met dat product te doen wat hij wil. De advocaat voerde aan dat ze in elke wille keurige volgorde op ieder rood wit shirt kunnen worden ge plakt. Hij vond dat Ajax de win keliers'maar voor de rechter moest dagen. Daarnaast is de letter waar Ajax zoveel ophef over maakt, volgens De long een doodge wone letter die helemaal niet beschermd is. Hij voegde daar aan toe dat Polymark tegenover PSV beslist geen fouten had toegegeven, maar het om com merciële redenen wijzer had gevonden op de eisen van die club in te gaan. Ajax kan daar aan volgens hem geen rechten ontlenen. De uitspraak is op 6 juli. DAMES- OF HERENSLIPS Schilders staken tot juli in etappes De ongeveer 35.000 schilders, afwerkers en glaszetters staken vanaf vandaag in etappes. Gis termiddag om 12.00 uur liep het ultimatum af dat de Bouw en Houtbond FNV en de Hout en Bouwbond CNV aan de werkgevers hadden gesteld in het CAO-conflict. Werkgevers onderhandelaar K. Kroezen: „We reageren niet. We zien wel hoe het zich ontwikkelt." De actiebereidheid is volgens de bonden groot. De stakingen worden regionaal georgani seerd. De eerste stakingsronde duurt tot en met 1 juli, op die datum is er een landelijke ac tiedag in de Jaarbeurs in Utrecht. De vakbonden eisen zeven procent meer loon in twee jaar. De werkgevers boden 5,75 pro cent plus twee keer 350 gulden bruto. Inmiddels hebben zij dat bod verhoogd tot zes procent. Volgens de bonden gaat van die 6 procent weer 1,3 procent af aan premies, onder meer om de WW tijdens de slappe win termaanden op peil te houden. Kroezen noemt de stakings acties triest en onbegrijpelijk. „We zijn bereid de duurste CAO van de afgelopen jaren af te sluiten. We hebben niet meer mandaat van de werkge vers." De schildersbranche is sinds de Tweede Wereldoorlog maar één keer eerder in staking geweest. Dat was in 1991. Rio de janeiro» Duizenden Fiatjes wachten in de haven van het Braziliaanse Rio de Janeiro om te worden geëxporteerd. Fiat is een van de vele grote Europese concerns die de afge lopen jaren fors hebben geïnvesteerd in Zuid- Amerika, in het bijzonder in Brazilië en Ar gentinië. Eind van deze maand komen rege ringsleiders van Europa en Latijns-Amerika bijeen op een topconferentie en bespreken daar onder meer de handel tussen beide con tinenten. foto ap douglas engle Vakantiebeurs ruziet over logo met D-Reizen De Jaarbeurs in Utrecht eist dat reisorganisatie D-Reizen stopt met het gebruik van een we reldbol met zonnebril in tv-pro gramma's, reisgidsen en adver tenties. Het figuurtje zou de ex clusieve mascotte zijn van de jaarlijkse Vakantiebeurs. Bij de rechtbank in Haarlem diende gisteren een kort geding over het logo. Volgens de Jaarbeurs lift D- Reizen gratis mee op de be kendheid van 'Globy', die met zijn korte armpjes en beentjes, zonnebril en koffer veel weg heeft van een toerist. Globy is sinds 1987 de vaste mascotte van de Vakantiebeurs. Globy wordt wel geregeld aangepast aan de tijd. De Jaarbeurs zegt sinds 1987 al zo'n tien miljoen gulden te hebben uitgegeven aan reclame waarin de menselijke wereldbol te zien is. „Wat Globy voor de Vakantiebeurs is, is Mickey Mouse voor Disneyland," aldus advocate F. Bus. Ex-topman NIB stapt al snel op De integratie van de Nationale Investeringsbank (NIB) binnen ABP-PGGM Capital Holdings is nog maar enkele maanden oud, of bestuursvoorzitter M. Jonk- hart houdt het al voor gezien. De gewezen NIB-voorman geeft „er de voorkeur aan zijn loop baan buiten ABP-PGGM Capi tal Holdings voort te zetten". Een woordvoerder van ABP- PGGM Capital Holdings geeft aan dat het bedrijf deze stap niet had zien aankomen. „Maar zijn besluit respecteren we." De integratieplannen komen vol gens hem niet in gevaar. ABP- PGGM Capital moet rond okto ber operationeel zijn." Jonk- hart. die de NIB ruim tien jaar geleid heeft, was onbereikbaar Na vier maanden van onder handelen en twee verhoogde biedingen kwam de NIB ir in handen van ABP en PGGM Voor 4,5 miljard gulden kochten aandeelhouders ING, Fortis en ASR hun stukken. Driekwart heeft last van nek of rug Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 l/m 30 juni 1999. De arbeidsomstandigheden in de afval branche zijn soms alarmerend. Dat conclu deert FNV Bondgenoten uit een onderzoek. Bijna driekwart van de ondervraagden zegt last te hebben van nek, schouder of mg door het vele tillen. Een werknemer mag volgens de normen dagelijks 12.800 kilo op de wagen zetten, in zakken van hooguit 25 kilo. Slechts acht procent zegt dat die norm echt wordt nage leefd. Tijd om te herstellen is er ook te wei nig, omdat de werkdruk hoog is. Twee van de drie werknemers klagen daarover. Ge middeld werken ze wekelijks acht uur over. Ook is er te weinig controle op de milieu richtlijnen. Het komt voor dat werknemers denken te rijden met licht verontreinigde grond, terwijl de lading in werkelijkheid kankerverwekkend is. Geldende voorschrif ten worden niet goed uitgevoerd omdat het te druk is. Ook daardoor stijgt het risico voor de gezondheid. Klachten over de huid, de longen, diarree of allergieën komen re gelmatig voor. De routes bij het ophalen van vuil zijn vaak slecht gepland. De wagens daardoor vaak te hard rijden om op tijd klaar te zijn, waardoor weer nieuwe gevaar lijke situaties ontstaan. Eén op de drie werknemers heeft niet de voor het beroep verplichte vaccinaties te gen allerlei ziektes. Een kwart, vooral die achterop de wagen, is niet beschermd te gen de roetdeeltjes uit de uiüaten en bijna de helft heeft last van teveel lawaai. Nog eens driekwart heeft veel last van stof. Bondgenoten noemt de steekproef niet re presentatief, maar neemt deze wel zeer se rieus. Er werken ongeveer 25.000 in de branche. Efficiënter gebruik rangeerterrein E ETNISCHE ONDERNEMER In Leiden en omstreken wonen vele duizenden buitenlanders. Veel migranten vinden hun weg in de samenleving door een eigen zaak te openen. In een zesdelige serie portretteert het Leidsch Dagblad etnische ondernemers. Vandaag aflevering 5, OP ZOEK NAAR EEN BAAN IN DE CAD/CAM/CAE? iLiiiiiii.iobuieb.nl Door de fusie tussen NS Cargo en het goederenbedrijf van Deutsche Bahn, DB Cargo, kunnen goederen sneller per spoor naar Duitsland worden vervoerd, soms wel 24 uur. Dat bleek gisteren in Frankfurt, waar de vrachtdivisies hun sa menwerking bekrachtigden. NS Cargo gebruikt nu het ran geerterrein Kijfhoek tussen Rotterdam en Dordrecht als het centrale draaipunt van de operaties. In de toekomst zul len ook centra in Duitsland ge bruikt worden voor het sa menstellen van treinen. Daar door wordt veel efficiënter ge werkt. Het samenwerkingsverband opereert onder de werknaam Rail Cargo Europe. De officiële naam wordt dit najaar bekend gemaakt. NS krijgen een belang van zes procent in de nieuwe onderneming, die op 1 januari van start gaat. De overige 94 procent komt in handen van Deutsche Bahn. Smulders is niet bang dat NS Cargo wordt opgeslokt door het veel grotere Duitse bedrijf. „We zijn er zelf bij. Bovendien hebben we een flinke inbreng in de diverse be stuursorganen." Het hoofdkantoor komt in Mainz te staan. Directeur Smul ders van NS Cargo denkt dat er op stafniveau mogelijk dubbele functies zijn, maar verwacht in de productieve sfeer juist een uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen. In de toekomst kunnen ook andere bedrijven zich aansluiten zoals spoorweg bedrijven, expediteurs, wegver voerders en binnenvaartonder nemingen. de Turkse garagehouder. i ifa Mert is geen onbeken- ®j Katwijk. Hij was een van 5! rste Turkse gastarbeiders idorp en woont er al 21 Sinds tien jaar is hij eige- a een eenmanszaak, een cbedrijf op het industrie- n't Heen. Daar verkoopt cassions, en repareert hij lerken auto's, 's Avonds 5,4a ht uur wandelen er nog 'j skianten zijn garage bin- uj oor een kapotte water- 2! i of een lekkende benzine- Mert gaat er prat op dat 3q' 'tig procent van zijn klan- I Nederlands is. Gewoon 2 75 ijkers, en dat heeft een re- 'j afa Mert (54) kwam in op zijn 25ste naar Neder- Hij is uit Turkse ouders 'en in het Joegoslavische o; donië, maar woonde sinds lende in de Turkse miljoe- !ad Izmir. De jonge Mus- •ad een droom, hij wilde ingenieur worden. Zijn itv* 'had daar geen geld voor trok Mustafa uit econo- motieven naar Neder- In zijn eentje. Hij kwam Leiden op uitnodiging van een grote metaalfabriek. ersoneelschef was per- Ik naar Izmir getogen om eigenhandig personeel te 'eren. Mert rook zijn kans ng in Nederland werken ektrisch lasser. Het avon- bij ACW duurde echter anger dan een jaar. Na een rondtocht langs verschillende fabrieksbanen leerde Mustafa Mert het vak van automonteur en ging in Katwijk werken bij de plaatselijke Ford dealer. Een buitenlandse monteur, dachten de Katwijkers. Een Turkse gastarbeider. Dat was in het dorp eind jaren zeventig nog niet eerder vertoond. Mert leerde veel Katwijkers kennen en omgekeerd. Alom werd Mustafa Mert gezien als een vriendelijke automonteur, die goed werk afleverde. Eind ja ren tachtig dacht zijn toenma lige werkgever daar anders over en ontsloeg de monteur. Mustafa Mert, inmiddels ge trouwd en vader, raakte plotse ling werkloos. Wat nu? Mert bleek vrienden te hebben gemaakt in Katwijk. Niet geheel volgens de regels van de Sociale Dienst had hij veel autobezitters wel eens ge holpen bij autopech. Zijn uit kering was immers niet genoeg om zijn gezin van te onder houden. Toen hij betrapt werd op het bijklussen, werd hij ge kort op zijn uitkering en raakte hij pas goed in de financiële problemen. Toen kwam de steun. Van enkele Katwijkers kreeg hij een persoonlijke le ning van dertigduizend gulden om voor zichzelf te beginnen. Mert blikt nog steeds met ver bazing en dankbaarheid terug: „Een vriend stopte mij tiendui zend gulden toe, en die familie ook, en weer een andere fami lie ook. Zomaar. De enige Zelfstandig automonteur Mustafa Mert. boodschap luidde: zorg dat je op eigen benen komt te staan, en zie maar of, t het geld terugbetaalt." Een Ne derlandse vriend bood aan om gratis zijn boekhouding te doen. Mert huurde een leeg staande ruimte op het plaatse lijke industrieterrein, schreef zich in bij de Kamer van Koop handel en startte zijn garagbe- drijf. Tien jaar later draait zijn be drijf naar tevredenheid. Een paar jaar geleden nam hij een extra monteur aan. Veel Kat wijkers, die hem nog kenden uit zijn Ford-tijd, werden klant. Mert, trots: „Dat gaat al lemaal via via. Toen ik begon, had ik binnen een jaar tijd tweehonderd klanten. De mensen in Katwijk kunnen je maken en breken. Als je slecht werkt, dan weet het dorp het snel, er wordt veel gepraat. Maar als je goed werk aflevert, dan heb je snel een goede naam." En een goede naam is belangrijk in Katwijk, letterlijk en figuurlijk. Toen hij zijn garage een be drijfsnaam moest geven, von den sommige raadgevers dat hij zijn garage alleen Mert moest noemen, zonder Mus tafa ervoor. Zo'n Arabische naam zou Nederlandse klanten maar afschrikken. Mustafa Mert was het daar niet mee eens en zette pontificaal zijn voornaam op de gevel. Hij ver trouwde op zijn goede naam bij de Katwijkers en ongelijk kreeg hij niet. Mustafa Mert, een van de eerste Turkse gast arbeiders, werd in Nederland geen ingenieur, maar leidt als zelfstandig automonteur een tevreden bestaan in Katwijk. Nieuwe producten strijden tegen te hoog cholesterolgehalte Met de introductie van een nieuw, duur merk in Nederland is gisteren een volgende stap gezet in de margarineoorlog. Benecol heet het product van fabrikant Johnson Johnson. Die naam is meteen ook het probleem. Unilever, de maker van Becel, meent dat de naam Benecol de consument in ver warring brengt. Over de kwestie is al een rechtszaak gevoerd. De Haagse rechtbank vond dat de verwar ring wel zal meevallen. Unilever pikte dat niet en tekende hoger beroep aan. Daardoor laat Johnson Johnson zich niet storen. De wereldmarktleider in producten op het gebied van gezondheidszorg waagt zich op de margarinemarkt. In mei kwam hun smeersel in de Ame rikaanse winkels, maandag was België aan de beurt, gisteren Nederland. Het blijft niet bij margarine alleen. Benecol komt ook met yoghurt en olijfolie. De produc ten trekken allemaal ten strijde tegen een te hoog cholesterol gehalte, een belangrijke factor bij de kans op hart- en vaatziek- Volgens de Finse scheikundi ge I. Wester is de werkende kracht in de nieuwe margarine Concurrent Unilever is niet gelukkig met de komst van Benecol op de Nederlandse margarinemarkt. foto anp sari gustafsson het plantaardige stanolester, dat wordt gewonnen uit plan ten en dat het cholesterolgehal te omlaag brengt. De verkoop zou in prijsbe wust Nederland, waar veertig procent van de bevolking met een licht verhoogd cholesterol gehalte kampt, nog wel een probleem kunnen worden. Voor de leek is het prijsverschil met de traditionele margarines groter dan het verschil in Een slordige acht gulden voor een pakje, liet Michael Sneed, manager van een J&J- dochteronderneming weten. Daar koopt je drie pakjes boter voor en het is ongeveer vijf keer zo duur als andere margarines. „Niet veel meer dan een gulden per dag", probeerde Sneed de kopers gerust te stellen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9