EU-ministers nemen staat op instorten schade in Kosovo op Buitenland Onenigheid actievoerders Suriname België stuurt aan op paars-groen kabinet Commandant: 'U(^K hoeft zijn wapens niet af te staan' Kosovo-oorlog veroorzaakt omvangrijke milieuschade Vertrek Serviërs bemoeilijkt 'doorstart' Kosovo IENSDAG 23 JUNI 1999 us breekt verblijfsrecord in ruimte gsEL» De Russische kosmonaut Sergej Avdejev (43) is zondag :t zijn derde vlucht in het ruimtestation Mir het langst in de imte geweest: 679 dagen. Avdejev brak het record van de arts Jery Polyakov, dat op 678 dagen, 16 uur en 35 minuten stond. Polyakov houdt het duurrecord voor één vlucht: 437,75 gen. Avdejev blijft tot 23 augustus in het ruimtestation Mir. urkije dwingt Birdal tot aftreden ia De Turkse autoriteiten hebben mensenrechtenactivist Birdal gedwongen zijn positie als voorzitter van de Turkse reniging van Mensenrechten (IHD) op te geven. Birdal ireef vanuit de gevangenis dat hij heeft toegegeven aan de eis ide IHD niet in de problemen te brengen. Hij heeft ook zijn [maatschap opgezegd. Birdal noemt de eis wel 'onwettig'. Hij rdween eerder deze maand voor een jaar achter de tralies we ns 'opruiing'. Zijn inzet voor de mensenrechten werd in art geëerd met de prestigieuze Nederlandse Geuzenpenning, hij niet zelf mocht ophalen. - loden door bom in station India w delhi Een bomexplosie in een station in India heeft giste- het leven gekost aan zeker negen mensen, onder wie twee ilitairen. Tachtig personen raakten gewond, van wie sommi- n in kritieke toestand in het ziekenhuis zijn opgenomen. De nslag is opgeëist door het separatistische 'Verenigd Bevrij- ngsfront van Assam', een organisatie die strijdt voor afschei- ng van deze deelstaat. De ontploffing deed zich voor op een irron vol mensen van het station van New Jalpaiguri, ten jorden van Calcutta. rak: miljoen doden door sancties cdad Irak heeft de Verenigde Naties gisteren aangewezen als huidige voor de dood van meer dan een miljoen mensen. De ior de VN ingestelde sancties tegen het land hebben volgens ïgdad geleid tot een toename van verscheidene (fatale) aan- jeningen. De sancties werden Irak opgelegd na de invasie van jeweit in 1990. Sinds eind 1996 is het Bagdad toegestaan een iel van de olievoorraden op de markt te brengen. Met de op- engst moeten voedsel en medicijnen worden gekocht. Vol- ïs Irak levert dat echter te weinig op. idiase leger bestookt Tiger Hill iLï India heeft gisteren gebruik gemaakt van helder weer om uer Hill in Kashmir van drie kanten aan te vallen. New Delhi robeert islamitische guerrillastrijders te verdrijven, die vanaf berg Indiase stellingen in de gaten houden. Tiger Hill is de atste van drie strategische Himalaya-pieken die door Indiase r*cbl°ePen wor<^en belegerd. De berg ligt drie kilometer van de be- andslijn in Kashmir. Er zouden zo'n 50 guerrilla's verschanst die volgens India door rivaal Pakistan worden gesteund, et Pakistaanse leger heeft gewaarschuwd dat de hoop op vre- door de Indiase opstelling 'vervliegt'. RT, Iroer Jeltsin: Boris moet stoppen oskouDe Russische presient Boris Jeltsin (68) moet meer in zichzelf denken, en beseffen dat hij gezien zijn leeftijd het olitieke toneel moet verlaten. Dit zegt zijn jongere broer Mi- in een zeldzaam interview met de krant Izvestija. Oven- waagt oud-bouwvakker Michail zich niet aan politieke uit- iraken. „Daar sta ik heel ver van", benadrukt hij. Ook letterlijk, ichail Jeltsin woont in de Oeral, waar hij van een klein pensi- 'n leeft. Volgens hem zal het Russische volk pas later beseffen de betekenis van Jeltsin voor het land is geweest. Veer brand in Franse tunnel 1URG-EN-BRESSEIn Frankrijk is gisteren opnieuw brand c verkeerstunnel. Deze keer liep het goed af. Er raak- niemand gewond. Bij twee eerdere branden in tunnels kwa- dit jaar tientallen mensen om. In de Franse Mont Blanc- innel vielen op 2 maart 39 doden, en een brand in de Oosten- jkse Tauerntunnel eiste op 29 mei twaalf levens. De brand van de drie kilometer lange tunnel in de snelweg A40 bij ourg-en-Bresse ontstond doordat uit een tankwagen gelopen 'e in brand vloog. Het vuur was bij de komst van de brand- :er al uit. Wel ontstond er grote rookoverlast. lortuaria Zimbabwe maken overuren trareDe mortuaria in Zimbabwe blijven voortaan langer n het toenemende sterftecijfer door aids het hoofd te bieden. Het belangrijkste mortuarium in de hoofdstad larare is nu 24 uur per dag open, terwijl andere rouwcentra el- dag vier uur later zullen sluiten. Bovendien moeten lichamen nnen 24 uur na overlijden uit het mortuarium worden wegge- lald. Volgens de krant The Herald sterven er wekelijks 3.000 ïensen in Zimbabwe, van wie 70 procent aan aids leed. Vol- ;ns de Wereld Gezondheidsorganisatie is een kwart van de !,5 miljoen Zimbabwanen seropositief. Referendum Oost-Timor later york« VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft met Indo- lesië en Portugal overeenstemming bereikt over uitstel van het tferendum in Oost-Timor. Het referendum was voorzien op 8 ugustus. De volksraadpleging zal nu twee weken later plaats- ebben. Reden voor het uitstel is vertraging in het registreren an de stemgerechtigden. De bevolking van Oost-Timor kan ich in augustus uitspreken over de toekomst van het gebied, innan moet na registratie van alle kiezers nog oordelen of de veiligheidssituatie in het gebied een eerlijke stembusgang mo- "c maakt. Tegenstanders van onafhankelijkheid plegen bloe aanslagen om de bevolking te intimideren. Nu bij Libertel City Point: het Wereldpakket s* Gratis aansluitkosten t.w.v. f 105,75 Tot f 50.- retour op gesprekskosten Tot f 30,- retour op een Gratis aquapack Het voordeel kan oplopen tot méér dan f 175.- Mobiel bellen en gebeld worden in méér dan 75 landen Volgens UNHCR zijn al 200.000 Kosovaren terug naar Iruis NOOrd'lGFSC VrCClC De ministers van buitenlandse zaken van vier Europese landen nemen vandaag tijdens een bezoek aan Kosovo de schade op die in de Servische provincie is aangericht. Ook willen zij de Serviërs in Kosovo ervan overtuigen dat de vredesmacht KFOR hen zal beschermen. PARUS-SKOPJE AFP-Rtr-DPA De ministers Fischer (Duits land), Cook (Groot-Brittannië), Dini (Italië) en Védrine (Frank rijk) ontmoeten onder anderen NAVO-generaal Michael Jack son en de VN-gezant Vieira de Mello. De vier landen van de Europese Unie houden toezicht op een zone in Kosovo. De vijf de zone staat onder beheer van paramaribo de Verenigde Staten. Volgens de VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR zijn in tussen al 200.000 Kosovaren te rug naar huis gegaan, sinds de NAVO-bombardementen op Joegoslavië op 10 juni werden gestaakt. De vluchtelingen ne geren massaal het advies nog even te wachten tot de gevaar lijkste landmijnen zijn opge ruimd. Overigens kunnen niet al leen mijnen hen in gevaar brengen. Er liggen in Kosovo en de rest van Joegoslavië vol gens schattingen van het Ame rikaanse ministerie van defen sie zo'n 11.000 niet-ontplofte NAVO-bommen. Het gaat vooral om delen van cluster- bommen, explosieven die een grote hoeveelheid raketjes over een uitgebreid gebied versprei den. Maandag kwamen twee Britse soldaten en twee bur gers om het leven bij het on schadelijk maken van zo'n clusterbom. Volgens NAVO-opperbevel- hebber Wesley Clark zijn meer militairen nodig dan de 55.000 man die diverse landen tot nu toe beschikbaar hebben ge steld. Momenteel zijn er ruim 17.000 KFOR-militairen in de Servische provincie. De troepen moeten volgens Clark ook snel ler beschikbaar komen. Er zijn in Kosovo nog steeds regio's waarin nog niet één KFOR-sol- daat aanwezig is. De Verenigde Naties vinden intussen dat ook het geld voor de hulpverlening aan Kosovo veel te langzaam binnenkomt. De UNHCR zegt geen cent meer te hebben ontvangen sinds de Europese Unie binnen de VN-vredesmissie de weder opbouw van de vernielde pro vincie kreeg toebedeeld. De kans is groot dat de Suri naamse president Jules Wijden- bosch zijn zin krijgt en hij in ie: der geval kan blijven zitten tot de eerstvolgende parlements verkiezingen. Oppositie, vak bonden en bedrijfsleven, ver enigd in het Gestructureerd Sa menwerkingsverband (GS), kunnen het niet eens worden over welke acties moeten wor den ondernomen om Wijden- bosch tot aftreden te dwingen en te vervangen. Vorige week liet het GS nog weten de komende dagen de bevolking de straat op te sturen om het aftreden te eisen van de president, die drie weken gele den door het parlement de wacht kreeg aangezegd. Het be drijfsleven voelt er echter wei nig voor om ondernemingen opnieuw te sluiten, terwijl het onderwijzend personeel vreest dat het schooljaar verloren gaat als men voor de vierde maal dit jaar in staking gaat. Achter de schermen voert de oppositie al dagenlang bespre kingen met de regeringscoalitie, aangevoerd door de Nationale Democratische Partij (NDP) van Wijdenbosch en ex-dictator Dési Bouterse. Laatstgenoemde staat niet onwelwillend tegen over de tussentijdse vervanging van zijn partijgenoot, maar vindt de door de oppositie voorgestelde vervanger in de persoon van de oud-president van de Centrale Bank, André Telting, onaanvaardbaar. Het GS neemt vanavond een besluit over de te nemen stap pen. Volgens vertegenwoordi gers van de oppositie wordt niet uitgesloten dat men in stemt met vervroegde parle mentsverkiezingen. Waals bedrijf blijkt bron van dioxinebesmetting brussel marc peeperkorn 'correspondent De Waalse, vetsmelter Fogra is de bron van de dioxinebesmet ting van het Belgische veevoer. Na drie weken speurwerk con cludeert het parket in Gent dat ten onrechte alle aandacht naar de Vlaamse vethandelaar Ver- kest is gegaan. Nu de ware be smettingshaard is ontdekt, wordt mogelijk een nieuwe lijst opgesteld van bedrijven die ver ontreinigd veevoer hebben ge bruikt. Etenswaren van deze bedrijven mogen niet verkocht worden omdat dioxine kanker verwekkend is. De Belgische minister van volksgezondheid Van den Bos sche wil snel duidelijkheid over welke buitenlandse bedrijven vet van Fogra hebben gekocht. Er zou sprake zijn van een Ne derlandse en een Franse firma, maar Van den Bossche kon gis teren geen namen noemen. Staatssecretaris Faber van land bouw heeft haar Belgische col opheldering gevraagd. De directeur van Fogra is aangehouden en zit minstens tot eind deze week vast. Fogra verzamelt zowel afvalolie als plantaardige en dierlijke vetten, en verwerkt dit tot de basis grondstof voor veevoer. Vol gens de Gentse parketwoord voerster De Rouck wist Fogra eind maart al dat de ingezamel de oliën vervuild waren. Dat nu pas de bron van de di oxinebesmetting is gevonden, bewijst voor de Europese Com missie dat het strenge export verbod voor verdachte kippen, eieren, vlees en melk terecht was. De Commissie eist snel duidelijkheid van België over mogelijk nieuwe verdachte be drijven en hun producten. Windsor Ben je vorstin der Britten en krijg je het staatshoofd der Hongaren op bezoek, dan moet je voor een dineetje met de hele entourage uitwijken naar buitenformaat eetzalen om iedereen een zit- plaatsje te kunnen bieden. Alleen aan de assisten ten die achter hen staan, is te zien waar koningin Elizabeth II (links) en president Arpad Goncz in de enorme St. George's Hall van Windsor Castle van hun staatsbanket genieten. FOTO AP JOHN STILLWELL Het vredesproces in Noord-Ier- land dreigt in te storten. Met de derde deadline voor een ak koord in zicht, oefent de Britse premier Blair dezer dagen daar om zware druk uit op alle par tijen om vóór 30 juni samen een regering te vormen. Hij waarschuwde gisteren dat er geen alternatief voorhanden is. „Ik heb geen 'plan-B' op zak." Zijn oproepen lijken echter aan dovemansoren gericht. De beoogde premier van Noord- Ierland, de unionist David Trimble, zette gisteren zijn of fensief tegen de regering in Londen voort. In een vraagge sprek noemde hij 'het wijdver breide gebrek aan vertrouwen' in de Britse minister voor Noord-Ierland Mowlam 'één van de grootste obstakels voor vrede'. Eerder viel hij Blair aan. Trimble weigert de in het vre desakkoord afgesproken rege ring te vormen. Zolang de repu blikeinse terreurorganisatie IRA geen wapens inlevert, wil hij niet met republikeinen in een kabinet zitten. De andere kant in conflict waarschuwt dat de situatie daardoor uit de hand dreigt te lopen. Gerry Adams, de leider van de aan het IRA verbonden partij Sinn Féin, noemde het gevaar voor ineen storting van het vredesproces vandaag 'zeer reëel'. Intussen stuurt Londen min stens 1.300 extra militairen naar Noord-Ierland. De regering hoopt zo ongeregeldheden te voorkomen bij de protestantse Oranjemarsen die weer voor de deur staan. Vooral rond de mars in Portadown op 4^juli kan een gespannen situatie ont staan, net als vorig jaar. Toen weigerde de onafhanke lijke paradecommissie de Oran jemannen toestemming om door de katholieke Garvaghy Road te marcheren, met weken van geweld als gevolg. Begin volgende week neemt de com missie een besluit over de mars van dit jaar. brussel anp-belga De Vlaamse christen-democra ten van de CVP hebben het ver bruid bij de liberalen. De partij die in België jarenlang rege ringsmacht bekleedde, staat voorlopig buitenspel bij de On derhandelingen over de vor ming van zowel een nationale als een Vlaamse coalitie. Guy Verhofstadt, de leider van de Vlaamse liberalen (VLD), sloot gisteren de bij de verkie zingen afgestrafte CVP resoluut uit van de onderhandelingen over de vorming van een Vlaamse regering. Hij vindt de partij 'een te instabiele factor'. De VLD gaat nu praten over een 'paars groene' coalitie met de socialisten (SP), de groenen van Agalev en de Vlaams-natio nale VU-ID. De VLD'er Patrick Dewael, al getipt als de nieuwe Vlaamse premier, krijgt de lei ding over die gesprekken. Ver hofstadt heeft daarmee zijn handen vrij om als formateur een nationale regering op poten te zetten. Ook in Wallonië staat een paars-groene coalitie in de stei gers. De liberale PRL van infor mateur Louis Michel zou daar willen samenwerken met de so cialistische PS en de groenen van Ecolo. Michel brengt van daag verslag uit aan koning Al- bert. De kans is groot dat de ko ning vervolgens Verhofstadt als formateur aanwijst. pristina ap ten de rebellen hun wapens in leveren bij de NAVO, worden de U^K-eenheden opgeheven en zullen ze geen militaire unifor men meer dragen. Mustafa's interpretatie van het akkoord lijkt op een overeenkomst in de Bosnische oorlog waarbij Bos nische Serviërs hun wapens op sloegen op locaties die door de Verenigde Naties werden ge controleerd. De Bosnische Ser viërs dwongen VN-troepen ech ter vaak om wapens terug te ge- Een commandant van het Kos ovo Bevrijdingsleger U£K heeft gisteren gezegd dat het U£K zijn wapens volgens het demili- tarisatieakkoord met de NAVO niet hoeft af te staan. „Degenen die verwachtten dat het UQK verdwijnt, hebben een misreke ning gemaaktzei comman dant Rrustem Mustafa volgens de nieuwsdienst van het UQK. „De wapens worden verza meld op bepaalde plaatsen en het UQK zal die bewaken, ter wijl de NAVO het recht heeft om het Bevrijdingsleger te ob serveren", aldus de comman dant. Volgens het akkoord dat maandag werd gesloten moe- Mustafa stelt zich binnen het Kosovo Bevrijdingsleger hard en eigenzinnig op. Hij verwierp de door het westen opgestelde vredesovereenkomst het U£K in Rambouillet i delijk akkoord ging. Fin Pekka Haavisto, zei gisteren dat door de herhaalde aanval len op raffinaderijen en chemi sche fabrieken, met name in Pancevö, de industriewijk van Belgrado, maar ook in Nis en Novi Sad, 'grote hoeveelheden giftige stoffen zijn vrijgekomen die plaatselijk aanzienlijke schade aan het milieu hebben toegebracht'. Joegoslavische specialisten onderzoeken bo dem- en watermonsters en Bel grado heeft toegezegd binnen enkele weken de resultaten aan UNEP te doen toekomen. correspondent De verwoestende bombarde menten van de NAVO op min stens tachtig industriële com plexen in Joegoslavië hebben niet alleen materiële schade, maar ook ernstige milieuvervui ling veroorzaakt. Dat rappor teert een onderzoeksteam van de UNEP, de milieuorganisatie van de Verenigde Naties, die zojuist van een inspectiereis in Joegoslavië is teruggekeerd. De leider van deze missie, de Er klinkt geschreeuw in de schouwburg van Pristina. Het betreft geen lawaaie rig toneelstuk, maar een woedende Serviër die zich over de diefstal van zijn auto beklaagt. Al die tijd wacht in zijn beste kloffie een oude Albanese baas op zijn beurt, zonder acht te slaan op de herrie om hem heen. In de ruimte van het 'Cimic', de afde ling civiel-militaire coördinatie van de KFOR-troepen in Kosovo, is het een ko men en gaan van mensen met proble men. De boze Serviër kan niet worden geholpen. Pristina krijgt pas later een eenheid militaire politie. Het is voor de Britse overste Alan Edwards, chef van Cimic, een van de speerpunten. „De mensen in Kosovo zijn bang of veront waardigd. Er is niemand die het on recht dat hen wordt aangedaan, komt oplossen. Er zijn nog steeds bedreigin gen en plunderingen." Met veel misbaar vertrekt de Serviër. Edwards benadrukt dat Albanese Koso varen evenzeer stennis maken op zijn kantoor. „Daarin verschillen ze niet van elkaar." Als ook de oude baas is vertrokken, legt Edwards die zo'n bijzondere plaats bij hem en het Cimic-personeei inneemt. „Tij dens de oorlog heeft hij zeven familie leden in zijn tuin moeten begraven. De man heeft niemand meer over. Hij gaat hen nu herbegraven met de hulp van een paar vrienden. Daarvoor heeft hij van ons lichaamszakken, maskers en handschoenen meegekregen. Een tragedie, maar 's mans waardigheid is ondertussen een voorbeeld voor ons allemaal." Het is een van de meest trieste geval len die Edwards tot dusver meemaak te. Aan een van de vier tafels waar zijn Servische en Albanese tolken de ge sprekken voeren, vertelt hij over de wederopbouw van Kosovo's openbare leven. Bij de herstart van gewone voor zieningen als de toevoer van elektrici teit en water, maar ook gemeentelijke diensten als de reiniging, komen de meest bizarre problemen aan de orde. „Er zijn veel Serviërs vertrokken, waar door overal gaten vallen die moeten worden opgevuld." Serviërs maakten de dienst uit in Kos ovo. Na 1989, toen het Joegoslavische bewind van Milosevic de Albanees zo'n beetje tot ongewenste burger ver klaarde, verloren veel Albanezen hun banen. In de ziekenhuizen, bij de ge meente, zo'n beetje overal in het open bare leven werden zij uit de leidingge vende posities weggezuiverd. Inmid dels moet Edwards op zoek naar Alba nezen met kennis van zaken. „Alles werkt nu nog zo'n beetje, overal zitten nog wel een paar Serviërs, maar er ver trekken er nog steeds omdat ze bang zijn. Dat is niet tegen te houden en ik kan het persoonlijk ook wel begrijpen. Toch bieden we ze als KFOR bescher ming in de hoop dat ze weer aan het werk gaan. Heel af en toe lukt dat." De eerste veegploegen werken weer in het centrum van Pristina en de eerste vuilniswagen is uitgereden. In vrijwel de hele stad is de watertoevoer sinds twee dagen hersteld. Maar elektriciteit 'koopt' Kosovo nog van Servië, Mon tenegro en Macedonië. Edwards' dienst is met alle macht aan het werk om de twee centrales even buiten Pristina weer op te starten. Daarvoor moet nog veel gerepareerd worden. „En dan moeten we er nog in slagen de toevoer van kolen op gang te krijgen, want ook de kolenwinning Ügt stil." Maar de aangrijpendste problemen bij Simic blijven de menselijke drama's. „Teruggekeerde Albanezen komen hier om hulp vragen omdat er een nieuwe slot op hun deur zit, of er omdat er so wieso andere mensen in huis wonen. Serviërs vragen bij ons om escorte om dat ze bang zijn door het Kosovo Be vrijdingsleger UC^K opgewacht te wor den als ze naar huis gaan. En natuurlijk is er het drama van de vermisten. De mensen geven hier vermiste familiele den op. Er is inmiddels een internatio naal computernetwerk en een speciale dienst die mensen opspoort. Meer kun nen we niet voor hen doen." Een Albanese vrouw klaagt dat ze haar pensioen niet kan opnemen zonder identiteitsbewijs. Een wrang probleem, zoals veel anderen heeft zij het tijdens de vlucht aan de Serviërs moeten afge ven. Edwards werkt aan een snelle pro cedure voor een nieuw identiteitsbe wijs voor 'anoniem' geworden Albane zen. Dat de Nationale 'Kosovobank' is vernield, heeft voor de Albanezen niet al te veel gevolgen. „Die hielden hun geld toch thuis", zegt een van Edwards' tolken. „Als ze geld op de bank in be waring gaven, waren ze het altijd al kwijt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7