i Massaal medisch onderzoek Bijlmer Nu ƒ5,- Brabantia beschuitbus Meer Beschuit, Meer Smaak korting op de Bffi mt: Binnenland 'Dan moet je ook verkoop Porsches verbieden' 'Corrupte' politieman wilde onderzoek zelf voortzetten Prostituees uit angst voor uitzetting niet naar dokter Ruigoord blijft bestaan ISDAG 23 JUNI 1999 4 ikenafval in varkensvoer De Algemene Inspectiedienst onderzoekt of veevoerbe- iamstra keuken- en restaurantafval in varkensvoer ver- Dat is niet toegestaan. Het afval kan een bepaald soort nspest overdragen. Het bedrijf Hamstra meldt desge- j dat het keuken- en restaurantafval ('swill') eerst bewerkt at het in voer wordt verwerkt. „We verhitten het eerst tot iaden, gesteriliseerd en wel", zegt financieel directeur A. van Hamstra. „Door de bewerking is het geen swill Besmettingsgevaar bestaat alleen bij overbrengen van keukenafval." De redenering van Hamstra stuit op tegen- het ministerie van Landbouw. jze Wolven tegen links raadslid £G. Naar schatting een kleine achthonderd Turken eisen on7(,t i brief het ontslag van directeur Ahmet Daskapan van de dale Steunfunctie Allochtonen in Den Haag. Daskapan vne [eveneens deel uit van de GroenLinks-fractie in de Haagse enteraad. In de brief wordt hij beticht van machtsmisbruik idjespolitiek. Bovendien zou de directeur een slecht ild zijn voor de jonge generatie. Ook eisen ze een onder- naar de bezittingen van Daskapan in zowel in Nederland Turkije. Daskapan zegt dat een groot deel van de briefon- ^^fcenaars behoort tot de extreem-rechtse groepering de WktÊ [Wolven. !te voor bedreigen burgemeester Leiden ate b' JTIi 00|« •dag 24 mem» Wegens bedreiging van burgemeester IJssels van lem heeft de politierechter gisteren een 36-jarige inwo- een boete van 15.000 gulden veroordeeld. Bovendien de man een voorwaardelijke celstraf van een half jaar bo- Jet hoofd gehangen. De officier van justitie had zes maan- I, waarvan drie voorwaardelijk geëist. De man had IJssels gezin vorig jaar maanden lang met telefoontjes en ter- ;en bestookt. Hij zei dat hijzelf was bedreigd en de politie ?en in zijn ogen niet voldoende optrad. Burgemeester IJs- joest als hoofd van de politie daarom zelf maar eens voe- at het is om bedreigd te worden. e jaar cel na oplichting banken De Zutphense rechtbank heeft gistermiddag een 25- Amsterdammer veroordeeld tot drie jaar cel. De recht- vindt bewezen dat de man met valse paspoorten en valse iewijzen banken in het hele land voor in totaal 198.000 in heeft opgelicht. De verdachte maakte twee weken gele- jebruik van zijn zwijgrecht. Bij vestigingen van de ABN- de ING- en de Postbank in onder meer Noordwijk en indere plaatsen had hij zich met vervalste paspoorten uit rekeninghouders uitgegeven. Daartoe werden bankaf- ften uit (post)bussen 'gehengeld'. Het drietal verzilverde egelmatig valse betaalbewijzen bij casino's omdat daar opnamelimiet geldt. derwijs zigeunerkinderen succes rdam» Dankzij een speciaal onderwijsproject is het in Am- am-Zuid-Oost gelukt een aantal zigeunerkinderen naar ol te krijgen. Zigeunerkinderen volgen nauwelijks onder- Door hun rondtrekkende bestaan en het geringe belang ouders aan onderwijs hechten is het verzuim groot. Het project in Zuid-Oost probeert dit een halt toe te roepen, fgelopen schooljaar begon in Zuid-Oost een speciale klas kinderen van Roma, een aparte groep zigeuners. Ze kregen docent die goed bekend is met de zigeunergroep. rmist meisje (13) terecht foetsluisHet 13-jarige meisje uit Hellevoetsluis dat sinds weken werd vermist, is terecht. Wendy Sloof verblijft ede gezondheid bij een 33-jarige vrouw in Rotterdam. Ze aorlopig bij de vrouw blijven, zo heeft de politie van Rotter- gisteren bekendgemaakt. Het meisje fietste op vrijdag 21 laar school, maar kwam daar nooit aan. Haar ouders de- igifte van de vermissing. Tien dagen na de verdwijning de rugzak van Wendy gevonden bij de Slinge in Rotter- Het is volgens de politie nog niet bekend waarom de rug- werd achtergelaten. Op zondag 6 juni belde een vrouw, noniem wilde blijven, naar de politie in Hellevoetsluis met M ededeling dat Wendy bij haar verbleef in een grote stad en Het is inmiddels duidelijk dat de anonieme s waar het meisje op dat moment al verbleef. v** Hes goed v f dia emeester Rijswijk stapt op |k_ï Burgemeester mr. P. Roscam Abbing van Rijswijk stapt 3 Qesd lij maakt per 1 maart 2000 op 61-jarige leeftijd gebruik van n/Orc 8e'in8 v00r vervroegde uittreding voor burgemeesters. Dat n hij gisteravond aan het eind van de raadsvergadering be- eidea 'gemaakt. De WD'er Roscam Abbing is sinds 1986 burge- iter van Rijswijk. Eerder was hij burgemeester van de ge- jrdena iten Markelo en Vlagtwedde. Jken rse celstraffen wegens ontvoering ijntet» jr vrvYjiRDAMDe rechtbank in Amsterdam heeft gisteren zeven in jaar gevangenisstraf opgelegd aan drie mannen we- ontvoering en gijzeling van een 8-jarig Turks jongetje en ;n van 1,5 miljoen Duitse Mark aan losgeld. Officier van had twaalf jaar geëist. De 8-jarige Izzet werd 5 maart op naar school opgepikt en in een gestolen bestelbusje afge- inaar een woning in Amsterdam-West. Op 9 maart trof de ie hem aan in een verduisterde kamer. Izzet was vastgeke- aan een geïmproviseerd bed en werd met een videocamera gaten gehouden. Volgens officier van justitie werkten de rs van een losgeldafdeling van de Turkse extreem-rechtse nisatie de Grijze Wolven. lisarts herkenbaar in verkeer W» 'Arts spoedgeval'. Huisartsen in Utrecht krijgen bin- (ort een balk met dit opschrift die zij op het dak van hun kunnen plaatsen. Het idee is dat een „herkenbare" huis- zich soepeler door het verkeer kan bewegen en in spoedge- nsneller ter plaatse is. Net als in andere grote steden, krij- Utrechtse huisartsen steeds vaker te maken met eenrich- vegen, drempels, paaltjes en andere „auto-onvriendelijke" ïegelen. Dat maakt het hen moeilijk in noodgevallen snel Geef11 Patiënt te komen. Zo nodig mogen artsen tegen ver- j rsregels zondigen. Dan is het wel handig als zij duidelijk her baar zijn als arts. Dat voorkomt onbegrip of agressie van an- weggebruikers. akers parkeermeters gepakt Bdam» De politie heeft maandag in Amsterdam-West twee inen opgepakt die enkele parkeermeters hebben gekraakt, eauto van het tweetal trof de politie voor enkele duizenden lens aan munten en gereedschap voor het kraken van de 'maten aan. De dieven gingen vermoedelijk te werk volgens methode die sinds april wordt toegepast. Criminelen ge- fcen hiervoor namaaksleutels en een listig apparaatje. De stStadstoezicht, verantwoordelijk voor de parkeermeters, noedt dat de bedenkers een aantal parkeerautomaten heb- de methode de ontwikkelen. ien asielzoekers in Het Twiske Oostzaan ziet af van de opvang van 350 asielzoekers fcreatiegebied Het Twiske. Tijdens een informele bijeen- W maandagavond over het omstreden plan bleek een meer heid van de gemeenteraad van Oostzaan het besluit van 12 te willen intrekken. Oostzaan lanceerde in april het plan tn recreatiegebied een tijdelijk opvangkamp voor vluchte- >en uit Kosovo op te zetten. In overleg met het Centraal Or- i opvang Asielzoekers (COA) werd dat plan verbreed tot een "permanent vluchtelingenkamp, dat ook voor andere asiel- fers dan alleen Kosovaren zou zijn. Tegelijkertijd zou Oost en overleg met Zaanstad en Purmerend op zoek gaan naar permanente locatie voor een regionaal asielzoekerscen- Ook KLM-medewerkers hangar 8 doen mee Ruim 7000 bewoners, hulpverleners, vrijwilligers en KLM-medewerkers die in 1992 betrokken waren bij de vliegramp in de Bijlmer, krijgen een persoonlijk medisch onderzoek. Bij alle deelnemers wordt bloed, speeksel en urine afgenomen om klachten als slaap- en concentra tiestoornissen, huid- en gewrichtsaandoeningen gericht te bekijken. Ook wordt bij iedereen de longfunctie onder de loep genomen. Aan het VU-ziekenhuis en het Onze Lieve Vrouwe ziekenhuis is gevraagd het onderzoek uit te voeren. Beide instellingen ma ken eind juli bekend of ze de opdracht De opzet van het lang ver wachte lichamelijk onderzoek naar betrokkenen van de Bijl mervliegramp werd gisteren ge presenteerd door de Arbodienst van de KLM. Van de 7000 deel hebben zich 400 KLM- medewerkers aangemeld die destijds in hangar 8 werkten waar wrakstukken van het neer gestorte vliegtuig lagen. Het Academisch Medisch Centrum (AMC) weigerde eer der lichamelijk onderzoek te verrichten, omdat volgens dit ziekenhuis de gezondheids klachten weinig te maken heb ben met de vliegramp. Minister Borst van volksgezondheid ging tijdens de parlementaire en quête naarstig op zoek naar een andere gegadigde. De KLM, bijgestaan door een i deskun digen met onder andere twee reumatologen, een internist en psychiater van diverse acade mische ziekenhuizen, acht li chamelijk onderzoek wel rele vant. „De roep uit de maat schappij is groot. Zonder een diepgravende persoonlijke dia gnose blijft de onrust over die vliegramp bestaan", aldus O. Veldhuijzen van Zanten, be drijfsarts en adjunct-directeur van KLM-Arbodienst. Om de discussie te voorko men dat het onderzoek „niet wetenschappelijk verantwoord is" - voor het AMC een van de belangrijkste redenen om af te haken - werd tijdens de presen tatie uitgebreid aandacht be steed aan het 'wetenschappelij ke gehalte'. Naast de individue le behandeling van deelnemers is het de bedoeling dat ze mee werken aan een grootscheeps epidemiologisch onderzoek. Om een betrouwbare controle groep samen te stellen moet ie dereen twee 'proefpersonen' meenemen: een buurman of buurvrouw, zijn of haar ge zondheidstoestand doet er niet toe. Verder moet de deelnemer iemand meebrengen die hele maal niets met de vliegramp te maken heeft, maar wel dezelfde leeftijd, geslacht en etnische af komst heeft als de betrokkene. Ook bij de controlegroep wor den bloed, speeksel en urine af genomen en worden de longen onderzocht. Nieuw in de KLM-aanpak is de speciale aandacht voor de nier: dit orgaan reageert het ge voeligst op blootstelling aan verarmd uranium. In tegenstel ling tot eerder geraadpleegde specialisten van het Energie Centrum in Petten, sluiten de deskundigen nu niet uit dat verarmd uranium schade heeft veroorzaakt. Kritiek op plan Netelenbos voor verbod supersnelle motoren Betuttelend, nutteloos en over dreven. Motorrijders en verko pers hebben geen goed woord over voor minister Netelenbos' idee om de verkoop van super snelle tweewielers te verbieden. De verkeersminister kwam met haar stellingname nadat ver ontruste kamerleden vragen stelden over de Suzuki 1300 Hayabusa, een motor met 175 pk en een topsnelheid van 310 kilometer per uur. Bruggeman motoren in Nieuw-Vennep heeft de Haya busa een maand of drie in de showroom staan. Hij kost bijna 29.000 gulden, maar deson danks is de Suzuki niet aan te slepen. Bruggeman verkocht er al een stuk of vijftien, maar dat hadden er veel meer kunnen zijn wanneer de importeur er meer zou kunnen leveren. Ko pers komen vanuit alle maat schappelijke geledingen en leeftijdsgroepen, een specifieke doelgroep kan directeur Eric Bruggeman niet noemen. Hij weet in ieder geval wel dat de Hayabusa-eigenaren geen le vensmoede kamikaze-piloten zijn. „Het zijn volwassen mensen die weten waar ze mee bezig zijn. De meesten rijden nooit 300, ze kopen de motor gewoon omdat ze hem mooi vinden. Daarom moet de minister dit soort motoren ook niet verbie den. Wanneer je dat doet, moet je ook de verkoop van Porsches aan banden leggen en Prins Bernhard zijn Ferrari afpakken. Dit is gewoon weer Holland op zijn smalst en dat terwijl Neder land in vergelijking met de rest van Europa toch al super mo- toronvriendelijk is. De directeur van de motor- Een vertegenwoordiger van Suzuki-importeur Nimag laat het controversieel geworden Hayabusa-model zien. De motor haalt een top van 310 ki lometer per uur. handel denkt niet dat een ver bod op 300 plussers daadwer kelijk zijn uitwerking heeft op de echte snelheidsliefhebbers. Hij baseert zijn mening op de situatie in Duitsland waar mo toren vanwege de verzekering van begrenzers worden voor zien. „Dan gaan mensen ge woon even langs de werkplaats en dan vragen ze of die rommel eraf kan worden gehaald. Of ze kopen een opvoerset voor een motor die wel legaal is. In Enge land doen ze dat bijvoorbeeld ook met de Hayabusa, ik heb de documentatie daarvan al lig gen. Mensen blijven toch altijd zoeken naar snelheid." Voor de ongeruste kamerle den heeft Eric Bruggeman, die FOTO GPD NIELS VAN DER HOEVEN dik tien procent van de in Ne derland verkochte super-Suzu- ki's voor zijn rekening neemt, ten slotte nog slecht nieuws. Hij heeft gehoord dat Honda met een motor bezig is die nog snel ler gaat dan de Hayabusa. Man schiet vrouw voor ogen kinderen dood zwundrecht gpd Een 29-jarige Zwijndrechtse is gisteren in haar woon plaats doodgeschoten door haar even oude man uit Dor drecht. De vrouw liep met haar twee kinderen door de straat nabij een school toen de Dordtenaar van dichtbij zijn pistool op haar leeg schoot. De vrouw overleed ter plekke. De kinderen, een jongen van 7 en een meisje van 9 jaar, bleven onge deerd. De schutter vuurde acht kogels op het slachtoffer af dat vermoedelijk op slag dood was. Daarna legde hij het pistool op straat, ging bij het nabijgelegen grasveldje zitten en wachtte op de poli- Het echtpaar leefde al en kele jaren niet meer samen. Volgens een politiewoord voerder hadden de man en de vrouw een conflict over de bezoekregeling voor de kinderen. De man viel de vrouw geregeld lastig en had een straatverbod gekregen. Hij mocht zich niet vertonen in de straat waar de Zwijn drechtse met haar twee kin deren woonde. Omwonenden die getuige waren van de schietpartij, hebben de twee kinderen in eerste instantie opgevangen. De jongen en het meisje zijn gisteravond opgevangen op het politiebureau van Zwijn- drecht. De politie is nog op zoek naar familieleden voor opvang van de kinderen. Uiteindelijk zijn ze de kinde ren afgelopen nacht onder gebracht bij een instelling voor crisisopvang. Rotterdamse vertakking IRT-affaire Een van corruptie verdachte voormalig medewerker van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) in Rotterdam zegt dat hij juist in zijn eentje probeerde een stopgezet onderzoek voort te zetten. Hij was gefrustreerd omdat Justitie het 'Bever-on derzoek' had afgesloten. De 35- jarige politieman verkocht in formatie uit de politieregisters aan criminelen in de hoop zo door te kunnen dringen in de bende van een vermeende Rot terdamse drugsbaron. Dat verklaarde hij gisteren voor de rechtbank in Rotter dam. De verdachte werd in fe bruari 1996 aangehouden nadat hij een dossier met geheime politie-informatie overhandig de aan een drugshandelaar. Die was naar de politie gestapt om dat hij zich bedreigd voelde door de rechercheur nadat die hem al eerder geheime infor matie had gegeven. De politieman ontkent dat hij corrupt was. Hij zegt dat hij 'er ziek van was' dat na het stop zetten van het Bever-onderzoek de verdachte drugsbaron vrijuit dreigde te gaan. Hij ging op ei gen houtje door met het onder zoek. Door informatie te verko pen, hoopte hij nieuwe gege vens te verzamelen. Tijdens het onderzoek naar de vermeende drugsbaron werd door de rechercheur een infor mant 'gerund' die was overge- het beruchte ko ningskoppel Langendoen en Van Vondel van de CID Kenne- merland. Onder toezicht van de politie werd ten tijde van het Bever-onderzoek 18.000 kilo softdrugs op de markt gebracht. Deze Rotterdamse tak van de IRT-affaire kwam in de publici teit door het onderzoek van de commissie-Van Traa naar de opsporingsmetoden van de po litie. De naam van de informant werd bekend, waarop de man dreigde door te draaien en poli tiemensen bedreigde. Daarop werd besloten het onderzoek stop te zetten. Volgens de raadsman van de verdachte, B. van Eijck, was er bij de CID een cultuur waarin veel kon. Hij leidt dat af uit het journaal dat de politieman heeft bijgehouden van het Be veronderzoek. Daarin is sprake van een politieman die ver momd als milieuambtenaar in formatie verzamelt, CID'ers die de post openen en verdachten afluisteren. Ook is gesproken over de mogelijkheid om bij een huiszoeking microfoons te plaatsen. Tevens zou het Open baar Ministerie valse persbe richten de wereld hebben inge stuurd. Alleen dat laatste wilde de toenmalig CID-officier van jus titie mr. R. de Groot bevestigen. „Dat was gedaan om eigen mensen te beschermen", gaf hij toe. Morgen wordt het proces voortgezet. den haag anp Zorgen over gezondheid van vrouwen een mogelijke besmettingsbron voor zowel hun collega's als de klanten." De SPP meent dat het huidige gemeentelijk beleid niet leidt tot een afname van de overlast. „Er zijn veel prostituees ver dwenen, maar de criminaliteit niet. De drugspanden en koffie shops trekken dat vooral aan." Teunissen heeft het probleem aangekaart bij de gemeente. Ze hoopt binnenkort met de ge meente te kunnen overleggen. Een woordvoerster van de ge meente Den Haag zegt dat dit overleg er binnen enkele weken komt. Ook de GGD zal daarbij aanwezig zijn. „Dat illegale prostituees zich minder laten controleren, is een onbedoeld neveneffect van het beleid", zegt een woordvoerster. Dat be leid zal op de huidige manier worden voortgezet. Samen met de betrokken partijen wil de ge meente naar een goede oplos sing zoeken. Illegale prostituees in Den Haag die bang zijn voor uitzetting uit Nederland, laten zich nauwe lijks nog controleren op ge slachtsziektes of seksueel over draagbare aandoeningen (SOA). Dat signaleert de Stich ting Prostitutie Projecten (SPP) in Den Haag. Directeur E. Teu nissen maakt zich ernstige zor gen over de gevolgen voor de gezondheid van de vrouwen. Veel vrouwen verschijnen niet meer op de speciale spreekuren van de SPP. Volgens Teunissen komt dat door het verscherpte gemeentelijk be leid. Daardoor zijn al veel ille gale prostituees opgepakt. „Daardoor voelen de meesten zich opgejaagd en laten ze zich nauwelijks meer zien bij hulp verleningsinstanties." Ze wijst erop dat vrouwen zich regelma tig moeten laten controleren op ziektes en SOA. „Als ze daar te lang mee rondlopen ruigoord jacob v JA, DE MENSEN ROEPEN NIET VOOR NIETS, IK WIL BOLLETJE... Het kunstenaarsdorp Ruigoord blijft vrijwel zeker bestaan. Be woners en het Amsterdamse Havenbedrijf gaan samen met stedenbouwkundige Ashok Bhalotra een plan maken voor de doorstart van het bedreigde dorp. Het havenbedrijf eist wel dat de kunstenaars alleen nog in het dorp gaan werken. Ze moeten ergens anders wonen. Al langer was bekend dat een deel van Ruigoord behouden zou blijven. Zo zou de kerk ex positieruimte kunnen worden. Bhalotra ontwikkelt nu een plan waarbij veel meer bebou wing van het voormalige eiland overeind blijft. Tussen de Afrik- ahaven en Ruigoord wordt een wal opgeworpen die de sfeer van het eiland terug moet bren gen. Onafhankelijk van elkaar zijn de bewoners en het Haven bedrijf tot dezelfde steden bouwkundige gekomen. In zijn eerste schetsen brengt Bhalotra het water weer terug naar Ruigoord. Ter illustratie van zijn ideeën bezocht de ont werper samen met Ruigoorders en vertegenwoordigers van het Havenbedrijf het Duitse Homb- roich bij Düsseldorf. Alle partij en waren zeer enthousiast over dit gebied, waar kunstenaars en industrie in harmonie met el kaar leven. Kunstenares Wilnah Molenaar omschrijft de plan nen van Bhalotra als 'een pro ces van afbraak en voortdurend bijbouwen'. „Ruigoord zal voortdurend veranderen en nooit helemaal af zijn." Kijk snel op de actieverpakking van Bolletje naturel en Bolletje volkoren beschuit. De actie-beschuitbus is verkrijgbaar bij: ■.'.mmi.'.iJki I-IOYNG

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5