Corruptie en drugssmokkel al langer bekend bij Justitie 'Nacht van Wiegel was geen samenzwering' Jfijf jaar cel na herkenning oor sflan voor vernietiging wee miljoen kippen Binnenland IJburg langzaam aan droog Rijksluchtvaartdienst moet taken afstoten Kamer achter Kalsbeek Illegale cd-internethandel 18-jarige jongen opgerold Servische niet welkom op Arnhemse kunstopleiding OENSDAG 23 JUN11999 ietser na ruzie doodgeschoten ^terdam Twee nog onbekende mannen hebben gisteravond phet Westerpark in Amsterdam een 30-jarige fietser neerge- hoten. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis, je politie vermoedt dat een verkeerstwist de aanleiding was 0or de schietpartij. De verdachten en het slachtoffer hadden jlgens getuigen ook al ruzie op het nabijgelegen Haarlemmer- lein. De verdachten, die circa 25 jaar oud zijn, gingen er na de rhietpartij op een brommer vandoor. ernieler Picasso weer vrij n het De 41-jarige Utrechter die op 16 mei in het Stedelijk (useum in Amsterdam een schilderij van Picasso vernielde, is ,eer vrij. De rechter-commissaris vond het niet nodig G. langer ibewaring te houden. De man heeft zich op eigen verzoek teer laten opnemen op een afdeling van het psychiatrisch cen- Willem Arntsz Huis in Utrecht, waaruit hij eerder was ont- aapt. deze! miljoen zomerreizigers op Schiphol jksese iHiphol De luchthaven Schiphol verwacht dat in de maanden belai au&ustus en september circa elf miljoen passagiers de sen di Shaven zullen passeren. De vakantiegangers compenseren f je achtergebleven groei van het vrachtverkeer waar Schiphol de COrres erste twee maanden van dit jaar mee kampte. In januari en fe- in de rnari bleef het aantal vluchten op Schiphol achter bij de prog- Dezi "ses-ln februari daalde het aantal starts en landingen van m. frA achtvluchten zelfs met 1,4 procent ten opzichte van dezelfde wand in 1998. i'aarbewijs ook voor bootjes nai HAAG0°k voor boten kleiner dan vijftien meter zou een 194ft oort vaarbewijs verplicht moeten worden, vooral op vaarwegen aar ook veel beroepsvaart is. Daarvoor pleit de Commissie lokkad linnenvaartrampenwet in het onderzoek naar een ongeluk met Q et zeilschip Nik op het Hollands Diep. Voor schepen kleiner Jalkai vijftien meter is geen vaarbewijs verplicht. Er is wel een vrij- Ratti certificaat als het zogenoemde sportpatent. Iets dergelijk (bijvoorbeeld in Duitsland wel verplicht. Het is overigens niet laat to |e eerste keer dat de Commissie Binnenvaartrampenwet voor erplichtstelling pleit. Dat gebeurde ook al bij andere ongeluk- tussen zeilschepen en beroepsvaart. '"va^rrestaties strandmoord Almere Twee inwoners van Eindhoven van zeventien en twini- jjaar zijn gisteren gearresteerd omdat ze worden verdacht van ëtrokkenheid bij de moord op de 29-jarige Mohammed Elmra- j jat. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd 7 mei lood aangetroffen op het Zilverstrand bij Almere. Van een eer- lere arrestant, een 39-jarige Eindhovenaar is vastgesteld dat hij en 3 nets met de moord heeft te maken. Het lijk van het slachtoffer op 7 mei aangetroffen op het strand aan het Flevomeer. e n let is nog steeds niet bekend of de man daar om het leven is ;ebracht of dat hij daarheen is vervoerd. De politie sluit niet uit °r :en afrekening ging in het criminele circuit. kamerleden willen meer doventolken ;n haag Staatssecretaris Vliegenthart (VWS) zal met het mi- rj isterie van Onderwijs bekijken of de opleiding voor doventol- a^eri en kan groeien. Zij beloofde dat gisteren tijdens het vragenuur- ^f,va e in de Tweede Kamer. Er zijn veel te weinig doventolken, al- de Kamei"leden Buijs CDA) en Van der Vlies (SGP). Er zou- wel vijf maal zoveel mogen zijn. 2 dacht tegen WD-Kamerlid ^sterdam Het Meldpunt Discriminatie in Amsterdam onder on een kiacht tegen WD-Kamerlid Kamp. In een artikel in De boek) 'oikskrant zegt Kamp dat „het aantal asielzoekers dat ziek iordt op het moment dat ze het land uit móeten, sterk toe v jeemt." Het liberale Kamerlid voegt daaraan toe dat die vlucht- 130 reg moet worden afgesloten. Het Meldpunt laat in een brief m Kamp weten dat dergelijke uitlatingen het maatschappelijk iraagvlak onder de bevolking in Nederland ten opzichte van al- oditonen en asielzoekers verder onder druk zet. De organisatie ten «raadt zich er nóg over wat er met de klacht zal worden ge- n ^enI laan. Het Meldpunt kan aangifte doen bij de politie. het eerst in de Nederland rechtsgeschiedenis is iemand roordeeld nadat zijn oren zijn rkend. Het gaat om een 31- Utrechter die wegens vier rapende overvallen op mpstations in zijn woon- aats vijf jaar gevangenisstraf lief Het vonnis van de rechtbank ordnr f! hoger uit dan de eis van de elenv kier van justitie twee weken then ed< De officier had cel geëist omdat hij niet al ten laste gelegde feiten af- lanne «nde bewezen achtte. Dat de man is veroordeeld danken aan de Apeldoornse ndel ispecteur C. van der Lugt, die heeft bekwaamd men- ijn gei n aan hun oren te herkennen, igku's geldt al als een autoriteit op achter De het gebied van oorafdrukken '(bijvoorbeeld tegen een deur), maar in het Utrechtse geval wist hij de overvaller via diens oren te identificeren aan de hand van beelden van bewa kingscamera's van de beroofde benzinestations. De Utrechtse overvaller is slechts kort op vrije voeten .ge weest. Na een veroordeling tot drieëeneenhalf jaar wegens soortgelijke feiten ging hij in korte tijd opnieuw over de schreef. De rechtbank stond stil bij het leed dat de pomphou ders is aangedaan. Sommige medewerkers zijn door de schrik zo van slag geraakt, dat ze arbeidsongeschikt zijn ge raakt. De verdachte ontkent overigens elke betrokkenheid en gaat in hoger beroep tegen het vonnis. om« iokken vol door dioxinecrisis ;enora A, knj s,.A Iwigti Eeng n t zi| n« icht 3sv0's irop« e Oud-procureur-generaal Docters van Leeuwen: De top van het Openbaar Ministerie had al meer dan twee jaar geleden „zeer sterke aanwijzingen" dat dui zenden kilo's cocaïne Nederland werden binnenge smokkeld met hulp van corrupte douanebeambten. Dat gebeurde door criminele politie-informanten tussen 1991 en 1994 en mogelijk in de jaren daarna. Ook de vo rige minister van Justitie, Sorgdrager, en haar hoogste ambtenaar Borghouts waren hiervan op de hoogte. chercheonderzoek dat tussen medio 1995 tot medio 1996 liep. Daarop besloot Justitie aanslui tend een nader strafrechtelijk onderzoek naar deze praktijken in te stellen. Ook de parlementaire enquê tecommissie-Van Traa, die drie jaar geleden de opsporingsme- Dat zegt de voormalige procu reur-generaal Docters van Leeuwen. Hij was tot februari 1998 voorzitter van het college van procureurs-generaal. Vol gens hem kwamen de eerste aanwijzingen uit het rijksre- thoden onderzocht, kreeg lucht van de drugstransporten. „Ik meen dat Van Traa het ook al in zijn eigen rapport heeft aange stipt. Ook waren er toen al sig nalen in de pers daarover", zegt de voormalige chef van het OM. De informatie was toen ech ter nog niet hard genoeg. Tij dens het vervolgonderzoek lie ten het college, Sorgdrager en Borghouts en zich op de hoogte houden van de bevindingen, al dus Docters. Twee weken geleden kwam de commissie-Kalsbeek, die de nasleep van de bevindingen van Van Traa onderzoekt, met de onthulling dat het om 15.000 kilo ging. Deze commissie had Amsterdam Vanuit de lucht is de inmiddels boven water gekomen zandvlakte, waarop de nieuwste Amsterdamse stadsuitbreiding IJ burg moet verrijzen, goed te zien. Linksboven het Amsterdam-Rijn kanaal met daarlangs (tussen het Kanaal en het IJ meer) de beruchte vuilnisbelt Diemerzeedijk, 'waar alles ligt wat God verboden heeft'. De stortplaats moet recrea tiegebied worden. Op de achter grond de viaducten van de ring weg om Amsterdam, de A.10, die rechtsboven (niet meer goed zichtbaar op de foto) de Zeebur gertunnel induikt. Op de droog gevallen 'Rieteilanden' en het 'Haveneiland' moeten over twee jaar de eerste huizen (van de to taal 18.000 die in Uburg zijn ge pland) worden opgeleverd. FOTO CAPITAL PHOTOS Einde aan privileges luchtvaartsector richard mooyman De Rijksluchtvaartdienst (RLD) wordt compleet gereorgani seerd. Een groot aantal taken zal worden afgestoten of gepri vatiseerd, zoals de Luchtvaart inspectie. De afgeslankte RLD zal zich volgens minister Nete lenbos (verkeer) in de toekomst alleen nog bezighouden met het luchtvaartbeleid. Met deze plannen wil Nete lenbos een einde maken aan de verwevenheid tussen de over heid en de-luchtvaartsector. De RLD wordt door velen be schouwd als een gesloten basti on dat het vooral opneemt voor Schiphol en de KLM. Het func- i de dienst kwam zwaar onder vuur te liggen tij dens de parlementaire enquete over de Bijlmerramp. De minister kon gisteren nog niet zeggen hoe de nieuwe RLD er precies uit komt te zien. De dienst wordt volgens Netelen bos in ieder geval kleiner. Er komt een duidelijke functie scheiding tussen beleidsvor ming, uitvoering, toezicht en handhaving. Belangrijke taken zullen overgaan naar Schiphol of andere organisaties, aldus de minister. Ook het takenpakket van Luchtverkeersleiding Ne derland wordt tegen het licht gehouden. Volgens Netelenbos komt er een einde aan de privileges van de luchtvaartsector. Schiphol wordt in de toekomst behan deld als een normaal bedrijf. De luchthaven krijgt een vergun ning en moet zich daaraan houden. Bij overtredingen kan Schiphol rekenen op een boete of een gedwongen sluiting van startbanen, aldus de minister. „We gaan niet terug naar de tijd waarin we de hand over het hart streken." Netelenbos maande Schiphol tot een snelle aanleg van de vijf de baan. Volgens de minister treuzelt de luchthaven daarmee ten onrechte. „Schiphol gaat pas investeren als alles onher roepelijk geregeld is. Als je daarop wacht, dan gaat de tijd verder." De minister gaat er nog wel vanuit dat de nieuwe den haag gpd dat pas dit voorjaar achter haald. De Tweede Kamer was verontwaardigd over de feiten en eiste opheldering van minis ter Korthals van Justitie. De vraag is of en wanneer Korthals, die vorig jaar aantrad, volledig op de hoogte is gesteld door de top van het Openbaar Ministerie. Mogelijk is de nieu we bewindsman volgens Doc ters door de justitietop alleen op hoofdlijnen ingelicht. Deze week buigt de Tweede Kamer zich over het rapport van de commissie-Kalsbeek. Volgende week moet de minister tekst en uitleg geven. De Tweede Kamer heeft zich gisteren achter de meeste con clusies vamde commissie Kals beek, die is belast met de evalu atie van bijzondere opsporings methoden. Ook de kritiek op het verantwoordelijke college van procureurs-generaal en het openbaar ministerie als geheel werd door vrijwel alle partijen gedeeld. De meeste fracties toonden zich geschokt over ille gale parallel-importen van in totaal 15.000 kilo cocaïne in de periode 1991-1994 en mogelijk ook nog daarna. Volgens de commissie Kalsbeek was de hulp van corrupte politie- en douanefunctionarissen daarbij onontbeerlijk. De Kamer is daar echter nog niet van overtuigd en wil concretere informatie. Overigens twijfelt de vroegere Haarlemse CID-chef Langen- doen aan de hoeveelheid ge smokkelde cocaïne. Technisch is dit niet mogelijk, zegt hij. Maar uitgezonderd de WD en het GPV twijfelt niemand van de andere fracties aan de conclusie van de commissie- Kalsbeek dat voor die hoeveel heid voldoende hard bewijs is. Minister Korthals daarentegen zegt dat dit juridisch niet be wijsbaar is. Korthals zal zich volgende week in de Kamer moeten verdedigen, maar de meeste fracties vinden dat zij niet op de stoel van de straf rechter zitten en vinden de uit spraak van de commissie-Kals beek voldoende. PvdA-Kamerlid Van Oven stelde gisteren in het debat al vast dat het college van procu reurs-generaal, het Openbaar Ministerie, het departement en ook de minister destijds op de hoogte waren van de gemelde zaken en weinig prioriteit gaven aan het onderzoek. De Kamer vond het zorgwekkend dat de leiding van het openbaar minis terie en minister Sorgdrager weinig hadden gedaan om de aanbevelingen var sie Van Traa uit te 1 gulden beschikbaar. Bezoekers van de internetpa gina konden per e-mail hun adresgegevens en hun bestel ling doorgeven. De handelaar brandde de verzoeknummers op een cd-rom en verstuurde de geluidsdrager per post naar de koper. Die diende eerst 25 gulden per cd over te maken naar het gironummer van de jeugdige Briellenaar. De politie kon de jongen aan houden nadat medewerkers van de Stichting Bescherming Rechten Entertainment Neder land (Brein), de opsporings dienst van Buma/Stemra wees op de activiteiten van de Briel lenaar. De speurders van de au teursrechtenorganisatie deden vervolgens met de politie een inval in het ouderlijk huis. De regiopolitie Rotterdam-Rijn mond heeft maandag de illega le cd-postorderservice via inter net van een achttienjarige jon gen uit Brielle opgerold. Bij de huiszoeking werden cd's, een cd-recorder en computerappa ratuur in beslag genomen. De MBO-scholier is niet gearres teerd, maar wordt na zijn exa men verder verhoord. De Briellenaar, alias 'Dutch Raver'bood illegaal zogeheten MP3-bestanden aan. Met MP3 is het mogelijk muziekbestan den te comprimeren. Hierdoor passen op een cd-schijfje met MP3 veel meer liedjes dan op een gewone cd. Onder meer de volledige top honderd aller tij den was op een schijfje voor 25 arnhem gpd gepast vindt om als academie een relatie aan te gaan met een studente uit een land waarmee we in oorlog zijn. Daar komt bij dat zij in haar brief op geen en - kele manier is ingegaan op de gruwelijkheden in Kosovo. Als ze bijvoorbeeld had willen vluchten was het een heel an der verhaal geweest." Carp biedt ook al enkele jaren privé onderdak aan een vluchteling uit Kosovo. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs: „Als er dit soort problemen ontstaan is het vooral een zaak tussen de student en de onderwijsinstel ling. De student kan zich wen den tot het college van beroep of naar de rechter stappen." De 22-jarige Jelena Dacic uit het Servische Novi-Sad is niet welkom als studente aan de Arnhemse Academie van Bouwkunst. Directeur John Carp zegt de studente onder meer te weigeren omdat ze komt uit een land dat andere volken onderdrukt. Maar ze zou in eerste instantie op formele gronden zijn geweigerd. Stu denten volgen de opleiding in deeltijd en moeten daarnaast werken. De Servische zou daar geen vergunning voor krijgen omdat ze niet uit de EU komt. Maar Carp heeft ook zijn per soonlijke opvattingen. „Ik heb haar laten weten dat ik het niet baan zoals gepland in het jaar 2003 in gebruik kan worden ge- Netelenbos wil de privatise ring van Schiphol op de 'iets langere baan schuiven'. Eerst moet er volgens haar duidelijk heid zijn over de toekomst. Het kabinet wil eind dit jaar de knoop doorhakken over een eventuele aanleg van een lucht haven in de Noordzee. Het al ternatief is een verdere uitbrei ding van Schiphol op de huidi ge plaats. De staat bezit ruim driekwart van de aandelen Schiphol. De rest is in handen van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam. Nieuwe bloem maakt eiwitten wageningen anp Het onderzoeksinstituut CPRO-DLO is erin geslaagd een bloem te ontwikkelen die eiwitten aanmaakt. Het eiwit wordt ontwikkeld in de nektar en door bijen omgezet in ho ning. Deze methode om eiwit ten te winnen is eenvoudiger dan de huidige methoden. De eiwitten kunnen gebruikt wor den voor medicijnen, vaccins of andere gezondheidsbevor derende stoffen. „Het is een doorbraak, althans in con cept", zegt een voorlichter van het Centrum voor Plantenver- edelings- en Reproductieon- derzoek. Het centrum is gespeciali seerd in genen die betrokken zijn bij de vorming van bloe men, zoals de genen die meeldraden of bloemkelken vormen. Zo stuitten onder zoekers op de nektariën, de organen die de nektar maken. Door hier een eiwit aan toe te voegen, gaan de nektariën zelf eiwit produceren. Bijen ne men het eiwit mee naar hun honing. Omdat die verder bij na alleen uit suiker bestaat, is het eiwit eenvoudig terug te vinden. „De productie van hoog waardige eiwitten is nu be hoorlijk omslachtig en duur. Ze worden gekweekt in grote vaten, waarin de fabrikant op zoek moet naar die ene milli gram bijzonder eiwit die hij nodig heeft. Bij onze bloemen is de zoektocht beperkter", al dus de voorlichter. De kippenhouders hebben tot de noodmaatregel besloten omdat Belgische slachterijen ruim een maand stil hebben ge legen. De meeste leghennen worden hier geslacht. De oude kippen bleven op de bedrijven. Omdat ook de nieuwe kuikens al worden aangevoerd, puilen de hokken uit. Slachten als soepkippen heeft geen zin, om dat de verkoop van kippenvlees dramatisch is gedaald sinds de dioxineaffaire. Volgens de pluimveeorganisatie zit er niets anders op dan ze tot veevoer te laten verwerken bij een de structiebedrijf in Son. Secretaris May van de NOP ziet nog een lichtpuntje: „De kippen gaan normaal ook naar de slachterij. Nu hebben ze een paai" weken respijt gehad." Ook andere agrarische bran ches kampen met voorraden, sinds dioxine is gevonden in Belgische kippen en varkens. In koelcellen liggen bijvoorbeeld grote voorraden eieren, die zelfs niet voor vier a vijf cent per stuk verkocht kunnen wor den. De export van Nederlands kippen- en varkensvlees is ook onzeker omdat nog veel landen -invoerverboden hanteren. Drijf\>eren WD-senator vooral voer voor psychologen leiden onno havermans Een lid van de CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft met de gedachte gespeeld vóór het referendum te stemmen om zo dwarsliggende WD'ers in de Senaat een hak te zetten. Dat onthulde hoog leraar politicologie Joop van den Berg gisteren tijdens een discussiebijeen komst van in Leiden opgeleidde politi cologen. „Die CDA'er, ik vertel niet wie, kon zich dat tegenover zijn fractie echter niet veroorloven. Voor de zeker heid had hij een bordje met het woordje 'tegen' voor zich op tafel ge legd, want op zulke hectische momen ten kun je je eenvoudig vergissen." Van den Berg kwam met dit voorbeeld om aan te tonen hoe belangrijk het is wie als eerste het woord krijgt in een beladen vergadering. Bij één CDA- stem vóór het referendum had de Nacht van Wiegel en de daaropvolgen de kabinetscrisis niet bestaan. Nu strandde het wetsvoorstel voor invoe ring van het correctief referendum op het 'tegen' van Hans Wiegel, die als laatste van de WD-senatoren zijn stem uitbracht. „Het is denkbaar dat hij niet tegen het referendum had ge stemd als hij als eerste had r spreken", stelde Van den I Oud-senator Henk Heine Makkreel herhaalde gisteren zijn reactie van die nacht. Hij was stomverbaasd geweest toen Wiegel in de fractie had aange kondigd dat hij zou tegenstemmen. „Dat was voor de hele fractie een ver rassing. Toen ik als eerste te kennen gaf omwille van het kabinet toch voor te zullen stemmen, was ik ervan over tuigd dat we één lijn zouden trekken. Had ik eerder geweten dat er anders over dacht, dan zou ik gezegd hebben dat ik bereid was voor te stemmen als we dat allemaal zouden doen. Ik heb voorgestemd omdat ik dat eenmaal had besloten, maar ik had wel de pest Volgens Heine Makkreel was de volg orde van sprekers tijdens het nachte lijk fractieberaad volstrekt willekeurig. „Het is het pregoratief van de fractie voorzitter wie hij als eerste het woord geeft. Hij kan linksom of rechtsom. De heer Ginjaar (fractievoorzitter van de WD-Senaatsfractie, red.) ging tegen de klok in en dat noem ik linksom." Van een opzetje in de fractie was vol gens de Heemstedenaar geen sprake, ook al vertelde senator Van Eekelen de volgende ochtend voor de NOS-radio dat Wiegel hem had toegeroepen: 'Laat mij dat maar opknappen'. „Van Eekelen had als voorlaatste ook gezegd te zullen voorstemmen. Toen Wiegel daarna aan de beurt was geweest be gon hij een beetje te pruttelen dat hij dan ook tegen wilde stemmen en toen heeft Wiegel dat gezegd, niet tegen de fractie, maar alleen tegen Van Eeke len." Heine Makkreel zei het referendum geen crisis waard te hebben gevonden, reden waarom hij van zijn principiële stellingname tegen het referendum was afgestapt. Ook Van den Berg vond de kwestie geen crisis waard. „Ik kan me voorstellen dat bij Wiegel een ja renlang opgebouwde weerzin tegen D66 tot uiting kwam." Verder wilde hij zich over Wiegels drijfveren niet uitla ten. „Dat is geen werk voor een politi coloog, maar voor een psycholoog. Het is in elk geval duidelijk dat er geen sprake was van een politieke samen zwering." Toch forceerde D66 een kabinetscrisis. Niet verstandig, vond Van den Berg. „De WD had één lid van de fractie niet in het gareel kunnen houden. Als D66 met dat referendum verkiezingen was ingegaan, zouden ze zijn geredu ceerd tot twee zetels in de Tweede Ka mer. De fractie en de ministers hebben even tijd nodig gehad om hun knopen te tellen." Onzin, vond het Leidse Kamerlid Jan Hoekema. „De druk op de WD was te recht. Ook de senaatsfractie van een regeringspartij heeft een morele bin ding aan het regeerakkoord waarin dat referendum is vastgelegd. Wat zou er gebeurd zijn als we geen crisis hadden gehad? Dan hadden we niet het eind- pakket van nu. Nu ligt er, dankzij de voortreffelijke lijmpoging van informa teur Tjeenk Willink, een tweetrapsra ket: invoering van het adviserend refe rendum op korte termijn plus de lange weg naar het correctief referendum opnieuw. Daarmee is het referendum defacto binnenkort een feit." Aardig, aldus Van den Berg. „Maar vrijwel letterlijk dit voorstel heb ik vier jaar geleden in de Eerste Kamer al ge daan, toen ik daar nog in de PvdA- fractie zat. Laten we eerst eens prak tisch kijken hoe zo'n referendum werkt, voordat we er de Grondwet voor gaan aanpassen, heb ik toen ge zegd. De voorzitter van de D66-fractie zag er aanvankelijk wel wat in, maar later was hij toch tegen. Nu heet het opeens een verbetering. Prettig om na vier jaar gelijk te krijgen hoor, maar het had vier jaar geleden ook al ge kund."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3