'Van Gogh' kan nu z'n bezoekers kwijt 'Naakt is de toetssteen voor de schilderkunst' Cultuur Kunst Uissische schilderijen eveild in Noordwijk Donner een van grootste boekshops van Europa Beeldinstituut komt zeker in Rotterdam )ENSDAG 23 JUN11999 )nderscheiding Claudia Cardinale Ri tRHS De Franse president Chirac heeft de Italiaanse actrice laudia Cardinale gisteren een van de hoogste Franse onder- iheidingen toegekend. Ze wordt officier in de Légion d'Hon- eur. Tijdens een ceremonie in Parijs omschreef Chirac de gel- uvverde filmster als „de mooiste Italiaanse uit Tunis." Cardina- vverd in 1939 in Tunesië geboren. Ritueel en schoonheid' in Oudheden akbees •en Vanaf 19 november opent het Rijksmuseum van Oudhe- im en in Leiden voor het eerst haar deuren van de vernieuwde 'm epn ntoonstellingszalen. Dat gebeurt met de tentoonstelling 'Ritu- «1 en Schoonheid, antieke meesterwerken uit het MIHO MU SLIM, Japan'. Het is een bijzondere collectie kunstvoorwerpen it het oude Nabije Oosten, Egypte en de Klassieke Wereld. De ïpositie van voornamelijk zilveren en gouden voorwerpen jopt tot en met 19 maart 2000. w amiroquai naar Ahoy' w jLFT De Britse zanger Jamiroquai treedt 11 oktober op in hoy'. Een kleine 10.000 liefhebbers van zijn funk/jazzmuziek 'letjei unnen vanaf zaterdag op de bekende adressen terecht voor J" circs en kaartje in de voorverkoop. Nieuwe vleugel Kurakowa een imponerende eenheid Toen koningin Juliana in 1973 het Van Gogh Museum opende, uitten sceptici hun twijfels. Liep een gebouw voor één kunstenaar niet het gevaar een mausoleum te worden? Maar het museum met de grootste collectie werken van Vincent van Gogh ter wereld bleek al gauw een overdonderend succes. Dankzij een Japanse schen king van 37,5 miljoen gulden voor een nieuwe vleugel en renovatie van het oude gebouw, heropent koningin Bea trix vandaag een locatie waar voortaan met gemak zeker één miljoen bezoekers per jaar terecht kunnen. :m pbrengst voor Oosting Memorial Fund iwerh ijke 1,1 iOUNE VAN OVERBEEKE ftig Russische schilderijen uit periode 1932-1992 worden 8 juli vanaf 20.00 uur geveild een grote benefietveiling in echtej nel Huis ter Duin in Noord- jk. De veiling is een inititatief Fine Arts International Ex- tions Sponsor Events in nenwerking met de Konink- Nederlandse Lawn Tennis ind (KNLTB) en konit ten m vern ede aan het Menno Oosting ig emorial Fund. ^"Deze tennisspeler kwam in bij een auto-ongelük om t leven. De opbrengst van de lling wordt door de familie beschikking gesteld aan een ig te bepalen doel ten gunste de tennissport in Neder- :YN örafgaand aan de veiling irden de Russische kunstwer- impressionistische en cialistisch realistische stijl itoongesteld in Huis ter Duin ijU 5, 6 en 7 juli. Volgens Fine LEU ts International gaat het niet i „verwrongen, propagandis- che kunst uit het Sovjlettijd- rk". „Het zou naief zlijn te nken dat welk regime dan - k in staat zou zijn een; com- efl ;te generatie kunstenaars ar- iek'monddood'te maken." Ie gesloten sovjetgrenzen L Q|| igden er tot halverwegen de t bezn. elhgei L jaren '80 voor dat kunstliefheb bers in het westen maar mond jesmaat konden kennisnemen van het werk van Russische kunstenaars. Er werden nauwe lijks exportvergunningen afge geven waardoor Russische kunst in de internationale kunsthandel onderbelicht bleef. Bovendien vond de kunstwe reld de kunst 'besmet' omdat ze meende dat het sovjetregime de artistieke vrijheden van kunste naars aan banden had gelegd. „Maar wie nu de moeite neemt zich een beeld te vor men van het oeuvre Russische kunt dat in deze periode is ont staan kan niet anders dan tot de conclusie komen dat er in de periode 1932-1992 beslist niet alleen kunst is geproduceerd waarin de propagandistische verering van de Sovjet-ideologie overheerst", aldus G. van der Knaap van Fine Arts internatio nal. „Juist die ontdekking maakt de Russische schilder kunst buitengewoon interes sant, temeer omdat de artistie ke en technische kwaliteit over de gehele linie genomen abso luut imponerend kan worden genoemd." Volgens Fine Arts Internatio nal gaat het om betaalbare kunst omdat de werken in Eu ropa relatief onbekend zijn. De kijkdagen en veiling in Huis ter Duin staan open voor iedereen. AMSTERDAM FRANCHISE LEDEBOER Het oude gebouw naar een ont werp van Gerrit Rietveld en partners was berekend op een jaarlijkse bezoekersstroom van 60.000. In 1997 was dit aantal gestegen naar een miljoen met als gevolg het dagelijkse tafereel van lange rijen wachtende toe risten voor de kassa's. Eenmaal binnen was het bovendien vaak een heksentoer om nog een glimp van de meesterwerken op te vangen. Volgens directeur John Leighton werd het Van Gogh Museum daardoor door Nederlanders steeds meer ge meden. Hij verwacht dat de nieuwbouw en renovatie ook aan die ongewenste situatie een einde maken. Aan de donatie van 37,5 mil joen gulden van de Japanse ver zekeringsmaatschappij Yasuda Fire Marine Insurance Com pany van enkele jaren geleden, was als enige voorwaarde ver bonden dat er een Japanse ar chitect werd ingeschakeld. Toenmalig directeur Ronald de Leeuw maakte daar wijselijk geen bezwaar tegen: met Kisho Kurokawa kreeg hij een wereld beroemde bouwmeester in huis. Het uiterlijk van het Rietveld gebouw kenmerkt zich door een strakke horizontale en ver ticale lijnvoering. Tijdens de re novatie onder leiding van de Amsterdamse architect Martien van Goor zijn de wanden op nieuw geschilderd en is de be lichting van de schilderijen ge moderniseerd. Bij de ingang zijn de garderobe, foyer en mu seumwinkel aanzienlijk uitge breid en niet zichtbaar, maar wel aangenaam merkbaar, is de installatie van een nieuw kli maatsysteem. Vóór deze ingre pen oogde het oude gebouw vooral degelijk, dankzij de re novatie herkreeg het zijn oor spronkelijke 'simpele' functio nele schoonheid terug. Bezoekers kunnen eerst de nieuwe opstelling van de Van Goghs en de aanvullende col lectie 19de-eeuwse kunst in het Rietveldgebouw bekijken. De nieuwbouw van Kurokawa aan de achterzijde is daama snel bereikbaar via de trap, roltrap of de fraaie ronde liftkoker met glazen wanden. Beneden het maaiveld ligt de ellipsvormige gang met hoge ramen die uit- De nieuwe vleugel van het Van Gogh Museum is klaar om het publiek te ontvangen. zicht biedt op de drie verschil lende niveaus van de nieuwe vleugel. Ingesloten in het mid den ligt een ondiepe licht hel lende vijver van 736 m2 met water dat Voortdurend in bewe- Actievoerders doopten de ellipsvormige buitengevel al tot 'Japanse klaagmuur* ging is omdat het aan de hoog ste kant wordt opgepompt. Kurokawa plaatste op de ge vel aan de zijde van het be staande gebouw het nog niet eerder in Nederlandse muse- umbouw toegepaste natuur- kleurige titanium, een op tin lij kend hoogwaardig metaal. Ook voor de ellipsvormige gevel aan de zijde van het Museumplein gebruikte hij hoogwaardig ma teriaal, een grijsachtig gevlam- straalde natuursteen met grijs bruine ondertoon. De tentoon stellingsruimten (twee grote hoge zalen en een intiem pren tenkabinet) vallen op door hun harmonische maatvoering. Ook het prachtige lichtgekleurde parket en de subtiel-indirecte verlichting van de Franse expert Georges Berne maken van de nieuwe vleugel een imponeren de eenheid. Actievoerders doopten de ellipsvormige bui tengevel overigens ooit tot 'Ja panse klaagmuur' en 'koe koeksei' en probeerden de nieuwbouw jarenlang vergeefs te stoppen met juridische pro cedures. De heropening van het Van Gogh Museum wordt gevierd met de tentoonstelling 'Theo van Gogh (1857-1891). Kunst handelaar, verzamelaar en broer van Vincent' (tot en met 5 september) en een retrospectief over Kurokawa (tot en met 14 november). Het museum (Pau- lus Potterstraat 7, Amsterdam) is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Alle kunst is erotisch. Een uitdagend 'statement' van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de horizontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudiaans gekleurde visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog* zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de tere knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende thematiek. Aflevering 19: de heerlijke overdaad van Peter Paul Rubens. eter Paul Rubens. Meester schilder. De man die de vo luptueuze vrouw met de machtige billen en mollige arrmpartij in al haar barokke overvloed heeft af gebeeld. De schilder v een bijvoeglijk naamwoord is uitge groeid. Wat een Rubensiaanse men! De kunstenaar die niet alleen zijn collega's heeft beïnvloed met zijn vc liefdesparen in bucolische landschap- :t* pen maar ook de bouwkunst t chitectuur uit die tijd heeft aangesto ken met zijn hang naar de hoorn des overvloeds. Vrouwen sprinten tegenwoordig ene sportschool naar de andere. Elke avond, na twaalven, verschijnen er op de televisie Engels sprekende poppen van vlees, gestoken in strakke, fluorescerende trainingspakken: 2 demonstreren martelwerktuigen, de hele nacht lang. Maar er is een tijd i weest dat men dat slanke maar niks vond. Dat was de tijd waarin Rubens leefde. De vrouw die het schilderij zijn tweede echtgenote Helena Four- ment bekijkt, zal niet meteen in jaloe zie ontsteken. Naar huidige maatsta- gemeten is zij te dik, veel te dik. Maar in de tijd van de meesterschilder maakte een rolletje der niets uit. Een vrouw moest vooral veel zijn! Rubens' achterwerken zijn rond en breed, vertonen soms de nei- tot hangen. Maakte allemaal niets uit. In de liefde wilde Rubens geen liflafjes maar een voedzame iinaaltijd. Elise Goodman heeft in een essay c Rubens de ideale vrouw uit die tijd nauwgezet beschreven aan de hand van passages uit mode-tijdschriften. Zij geeft aan dat Rubens, onder de in druk van de beroemde dames uit de ïoaifliteraire salons en coterieën, de zeker niet als een ondergeschikt we zen beschouwde maar als een crea tuur dat intelligent was en een verfijn de smaak had op velerlei gebied. De mode in die tijd werd niet ontwor pen om het figuur slanker te doen lij ken, nee, de ruimvallende, geplooide jurken moesten dat figuur juist ver groten en ronder maken. Alles in dienst van de sensuele vorm. Vaak droegen de dames onder hun jurk nog een tweede jurk, om het aanzien nog voller te maken. Die tweede jurk werd 'het geheim' genoemd, le secret. Elk element van de mode moest de in druk van overvloed, soepelheid en dy namische eenheid - de kenmerken van de barok - versterken. De strakke lijn werd verhuld. De heupen werden met kussentjes nog ronder gemaakt dan ze al waren. De bovenarmen met pofmouwen bekroond. Alles was rond, vlezig, sensueel. Rubens liet zich door de modetrend destijds in zijn schilderwerk beïnvloe den. Als je kijkt naar zijn tweede vrouw, kun je constateren dat hij niets tekort kwam. Zij heeft in haar blootje model gestaan voor de meeste vrou wen op zijn doeken, van de godin tot aan de galante hofdame die met een blos op haar koontjes de influisterin gen van een jDnge edelman verneemt. Rubens, die behalve schilder ook di plomaat was en zich in de hoogste kringen begaf, verkoos een huwelijk met de mooie bourgeoise Helena bo ven een huwelijk in hofkringen. Hij moest iemand hebben die 'niet zou gaan blozen als ik mijn penselen ter hand neem om haar te schilderen in al haar naakte glorie.' Tijdens zijn leertijd in Italië vatte Ru bens onder invloed van Michelangelo en Leonardo da Vinei een grote liefde op voor het naakt, voor de weelderige lichamen. *Voor Rubens is het naakt de toetssteen van de schilderkunst', zo schrijft Floris Prims in 'Rubens en Zijne Eeuw'. 'Zijn temperament houdt van weelderige vormen. Hij zoekt naar gespierde en volbloedige modellen, met gezond en bloemig vlees, stralend van gezondheid.' Waar hij maar kan, verfraait Rubens zijn doeken met vrouwelijk naakt. Dat de billen al wat deukjes vertonen en de rug wat plooi en, Rubens maalt er niet óm. Vlezige heupen, het zijn de teugels voor de liefde. In later eeuwen hebben kunstenaars ook nog wel voluptueuze vrouwen weergegeven. Kijk naar een duivels kunstenaar als Max Beckmann. Maar zijn vrouwen missen de zachtheid van die van Rubens. Ze zijn groot en do minant. Ze zitten wijdbeens, alsof ze willen zeggen: kom maar op, manne tje. De visie van Beckmann op de vrouw is slaafs. 'Blinde woede heerst in mijn ziel. Raak je die eeuwige af schuwelijke vegetatieve zinnelijkheid dan nooit kwijt.' Bij Beckmann is de vrouw een ti annieke vorstin, bij Ru bens een 'big mama' aan wier borst het zoet rusten is. CEES VAN HOORE ROTTERDAM GPD Boekhandel Donner in Rotterdam wordt een van de grootste boekwinkels in Europa. Het bedrijf trekt de kelder onder de Lijnbaan waar nu Albert Heijn is gevestigd, bij de winkel. De verkoopoppervlakte groeit daarmee van 3600 naar 5600 vier kante meter. Het nieuwe Donner wil november volgend jaar openen. De supermarkt verhuist naar nieuwbouw aan de over kant van de Lijnbaan. Het boekenwarenhuis van Donner is nu al het grootste van Nederland. PETER VAN EU KELENBURG/MARC FLOOR Het instituut voor de beeldcul tuur kan Rotterdam niet meer ontglippen. Staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur heeft gisteren bepaald dat Rotterdam als vestigingsplaats de voorkeur verdient boven Amsterdam. Een werkgroep, waarin naast een onafhankelijke voorzitter de directies van de betrokken instellingen plaats zullen ne men, moet vóór 1 oktober van dit jaar met een uitgebreid plan komen voor huisvesting van het instituut in het voormalige pak huis Las Palmas. Het instituut voor de beeld cultuur, dat als voorlopige werktitel 'Centrum voor foto, film en mediatechnologie' heeft meegekregen, moet onderdak gaan bieden aan het Neder lands Foto Instituut, het Neder lands Fotoarchief, het Natio naal Fotorestauratie Atelier en het Filmmuseum Nederland. De eerste vier instellingen zijn reeds in Rotterdam gevestigd, de laatste zal nu vanuit Amster dam moeten verhuizen. Van der Ploeg heeft voor Rot terdam gekozen vanwege het goede culturele en bestuurlijke klimaat. Hij prijst in een toe lichting „de overtuigende en enthousiaste wijze waarop Rot terdam zich profileert als vesti gingsplaats voor bedrijven en instellingen op het gebied van de mediatechnologie." Ook geeft hij hoog op over „de wijze van omgaan met de vele cultu ren die Rotterdam rijk is." Rotterdamse kunstwethouder Kombrink wil nog niet te vroeg juichen over de beslissing van de staatssecretaris. „Triomfalis me is nooit goed als levenshou ding," meent hij. „Maar ik zeg wel dat de eerste klap een daal der waard is. De voorkeur van Van der Ploeg voor Rotterdam is van grote betekenis: vanaf nu kunnen wij exclusief met de staatssecretaris gaan praten over de realisatie van het insti tuut voor de beeldcultuur." Pas rond december van dit jaar zal Van der Ploeg definitief bepalen of het instituut voor de beeldcultuur in Rotterdam zal komen. Die beslissing hangt af van het plan dat de werkgroep zal presenteren en het verdere verloop van de onderhandelin gen met de gemeente Rotter dam. Aangezien er op die ter reinen weinig problemen wor den verwacht lijkt het instituut Rotterdam niet meer te kunnen ontgaan. Inmiddels ii ke architect e gaan maken wing van Las Palmas in ver band met de komst van het beeldinstituut. Op verzoek van de vijf deelnemende instellin gen heeft het Rotterdamse col lege van b en w besloten de op dracht te geven aan Jan Ben- them van het Amsterdamse ar chitectenbureau Benthem en Crouwel. Een opmerkelijke keuze, aangezien compagnon Mels Crouwel eerder verant woordelijk was voor de bouw plannen van het Sweelinck Conservatorium, het gebouw dat Amsterdam in de aanbie ding deed als onderkomen voor het instituut voor de beeldcul- De verbouwing van Las Pal mas zal naar schatting 72 mil joen gulden gaan kosten. De gemeente Rotterdam is bereid daarvan 16 miljoen voor haar rekening te nemen. ook bekend wel- ontwerp mag or de verbou-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21