Leidsch Dagblad 21 Politiek steunt inzetten ME Meisje verkracht bij Tikibad in Duinrell [ingis weggeslagen erbruggen zoekt opening (id er dorp: pastores voor sstelijke millenniumnood eld voor omwonenden Schiphol Katwijk krijgt toch weer visserijschool TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NSDAG 23 JUNI 1999 UGT OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42034 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Sesprek van de Dag Sterke geslacht zoekt eigen identiteit Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Leidsch/^Dagblad Docters van Leeuwen: top OM wist al twee jaar van cocaïnesmokkel Beatrix getuige ja a nieuwe fase Molukse I &|i kerkgeschiedenis Van Cogh Museum nu groot genoeg teleurstelling valt van het gezicht van Martina Hingis (rechts) af als zij haar opponente feliciteert met haar overwinning. FOTO EPA de historie van 113 jaar Wim bledon dat de als eerste ge- thad gisteren de dag van plaatste vrouw in haar eerste ris Becker moeten worden optreden werd verslagen. Wimbledon, maar het Margaret Court-Smith, in de dag van Martina 1962, en Steffi Graf, in '94, De 18-jarige Zwitserse gingen Hingis voor. Op haar mmer 1 van de wereld rd in 54 minuten gevloerd jr Jelena Dokic, een 16-ja- qualifier uit Sydney. Zij at 129ste van de wereld, tic bleef tot 2-1 in het Hingis, maar sloeg daarna met daverende ppen van het gras, 6-2, 6- twas pas de derde keer in vijfde Wimbledon verscheen de 'Swiss Miss' zonder haar moeder. In de groei naar vol wassenheid hadden de twee in Eastbourne besloten dat het goed voor Martina zou zijn als ze alleen de grand slam in Londen zou afwer ken. „Ik voelde me een zaam", gaf ze toe, „toen ik de baan opliep." - 'e/wemeldinge in Verbruggen gaat bemid- en in de zaak rond de :-deelname van wieler- TVM. Een delegatie van renners heeft de litter van de internatio- wielrenunie (UCI) ver- it,een poging te doen alsnog naar de Ronde Frankrijk te krijgen. „Ik [lijken of er ergens nog opening te vinden is. Ik Ier woensdag mee begin- i", zei de preses gisteren. Verbruggen vergaderde met een deel van de ploegen en renners over de toekomst van de professionele wielersport. Ook sprak hij met Tour-direc teur jean-Marie Leblanc. die onder meer TVM deelname heeft ontzegd. TVM-manager Cees Priem reageert verheugd op de po ging van Verbruggen. De Zeeuw had gisteren contact met de UCI-voorzitter. „We geven de moed nog niet op", aldus Priem. Tien leerlingen Groene Hart Lyceum uit Alphen aangerand HET WOORD IS AAN Monica Vitti Kunst is de combinatie v roeping en techniek. wassenaar/alphen a Een veertienjarige jongen uit Den Haag wordt ervan verdacht gisteren in een toilet bij het Tikibad in recreatie park Duinrell een vijftienjarig Leid- schendams meisje te hebben ver kracht. De politie hield de jongen aan op aanwijzen van het slachtoffer. In hetzelfde bad werden gisteren tien meisjes van het Groene Hart Ly ceum in Alphen volgens de politie door nog onbekende jongens aange rand. Zij zaten in de tunnel van de wa terglijbaan en probeerden de meisjes (12 en 14 jaar) hun bikini uit te trek ken. Nadat de scholieren de badmees ter hadden gewaarschuwd, werd de politie erbij gehaald. Zij arresteerde een paar jongens, maar die hadden niets met de zaak te maken. De politie verwacht binnenkort aanhoudingen te kunnen doen. Een paar Alphense meisjes deden gistermiddag aangifte van de aanran ding. Vrijdag komt er een rechercheur naar de school om over het voorval te praten. Dan kunnen de overige slacht offers aangifte doen en krijgen andere leerlingen de gelegenheid vertellen wat zij hebben gezien. Na terugkeer was er op school een bijeenkomst met de kin deren en hun ouders. Volgens H. Bax van het Groene Hart Lyceum was het een emotionele bijeenkomst. De school stuurt een brief naar Duinrell, waarin wordt geklaagd over het voorval. Het recreatiepark hoeft er niet op te rekenen, dat leerlingen van het lyceum Duinrell ooit nog eens be zoeken, aldus mevrouw Bax. Volgens Duinrell-voorlichter Peter Wijnen is er in het Tikibad optimale controle. „Wij doen er alles aan om dit te voorkomen. De directie betreurt het voorval en vindt het vooral heel verve lend voor de slachtoffers." Uitroepen noodtoestand op Leidse Trek\>aartplein volgens burgemeester 'onvermijdelijk' VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag In Natura/Strips Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport Bewoners van het Trekvaartplein en leden van de Mobiele Eenheid staan dreigend tegenover elkaar. FOTO HIELCO KUIPERS Uitgaan20 Beatle-fans ruziën over Abbey Road londen anp De meest toegewijde fans van de Beatles kunnen het niet eens worden over de exacte plek waar de vier leden van de fa meuze popgroep Abbey Road in Londen blootvoets zijn over gestoken. Meer dan duizend fans vieren op 8 augustus, dat de Beatles precies dertig jaar geleden Abbey Road oversta ken. Het is echter niet duidelijk waar het authentieke zebrapad zich bevindt. De autoriteiten hebben in 1974 de oversteek- plek 4,5 meter naar het noor den verplaatst. „Wanneer je goed kijkt op de elpee zie je dat het niet meer klopt", aldus een medewerker van de gemeente tegenover het Britse showbizz - persbureau WENN. I millenniumprobleem kan |alleen in de computer toe- maar ook in het mense- irein. Als religieuze of an- lins mystieke waan. Om op voorbereid te zijn scha- burgemeester M. Zonne- en wethouder P. Kolman Leiderdorp de plaatselijke ores alvast in. let gaat toch om het jaar en daar denken alles bij. Het einde der tij en zo. Dan is het goed tevoren met de pastores legd te hebben", legt de erdorpse burgemeester uit. t zielenherders zijn uitge- -|j igd voor een bijeenkomst. 0 Scant R. Boogaard van de M formeerde gemeente kijkt 3 i niet vreemd op van dit initia tief: „Misschien is het nuttig én nodig. Als mensen inderdaad ontsporen, kunnen wij ze bij staan." Boogaard denkt dat de pastores in de nacht, waarin het nieuwe millennium begint een goede aanvulling kunnen vor men op de gewone geestelijke gezondheidszorg. Voorganger J. Zijlstra van de Levensstroom Gemeente heeft geen uitnodiging gehad, maar vindt het 'geen verkeerde ge dachte' dat de gemeente deze actie onderneemt. „De angst voor de millenniumwisseling is niet weg te branden uit het hart van de mens. We leven in een wereld met een groot aantal de pressieve mensen, en er zijn er inderdaad die doemgedachten hebben." Voor hun uitzonderlijke daad om honderd ME'ers in te zetten om de sloop van een illegale bungalow op het woonwagenkamp Trekvaartplein in goede banen te lei den, krijgen burgemeester Postma en wethouder Van Rij brede steun van de Leidse politiek. Postma zegt dat het optreden van de ME 'onvermijdelijk' was. De bewoners beschouwen de sloop als een oorlogsverklaring. leiden robbert minkhorst collegepartijen PvdA, Groen- De bewoners stellen vast dat 'overleggen met deze gemeente geen enkele zin heeft'. In hun ogen pleegt Leiden woord breuk. Ze refereren aan de be lofte dat de gemeente 'niet zal slepen en dat verhuizing alleen op vrijwillige basis kan geschie den'. Volgens Van Rij heeft die afspraak niets met de sloop van de woning te maken. Van Rij en Postma krijgen brede steun van de politiek. De hanciële compensatie vanwege vlieglawaai richard mooyman nvonenden van Schiphol krijgen recht op inciële compensatie voor geluidshinder, izenden huishoudens in de lawaaizones de luchthaven kunnen straks kiezen tus- een isolatiebeurt van hun woning of een g ineens. De PvdA-ministers Nete- bos (verkeer) en Pronk (milieu) zijn het arover eens geworden. Circa 14.000 woningen in onder meer Zwa- burg, Hoofddorp, Vijfhuizen. Nieuw-Ven- Rijsenhout, Haarlemmerliede, Sassen- Warmond, Amstelveen, Amsterdam- tenveldert en Aalsmeer komen in aanmer- voor een isolatiebeurt tegen vlieglawaai. huizen zijn eind vorig jaar geïso- rd. Een deel van de bewoners stelt echter prijs op de vaak ingrijpende verbouwing, elenbos wil nu de mogelijkheid invoeren zij de isolatiekosten als geldbedrag kunnen angen. De bewoners mogen dan zelf be- n wat zij ermee doen. Netelenbos vertelde gistermiddag tijdens persbijeenkomst dat zij over de nieuwe re ling een akkoord heeft bereikt met minister ,We gaan dit verder uitwerken. Het oet juridisch waterdicht geregeld worden." oners die kiezen voor e moeten volgens de minister een contract teke nen, waarmee zij afzien van claims vanwege overlast door Schiphol. De minister omarmt daarmee een eerder door president-directeur G. Cerfontaine van Schiphol geopperd idee. De nieuwe regeling hoeft volgens Netelen bos geen extra geld te kosten. Er zijn reeds honderden miljoenen guldens gereserveerd voor de isolatiebeurt. Het geld wordt opge bracht door een lawaaiheffing op vliegtickets. Netelenbos kon gisteren niet zeggen op welke bedragen de bewoners kunnen rekenen. Dat hangt volgens haar mede af van de mate van geluidshinder. Woordvoerster I. Ebbers van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol ziet niets in het plan. Zij erkent dat een aantal individuele om wonenden blij zal zijn, maar e.en oplossing voor de hinder door Schiphol biedt het vol gens haar niet. „Met geld kun je geen rust ko pen." Volgens Ebbers spelen er meer proble men dan alleen lawaai, zoals luchtvervuiling en veiligheidsrisico's. Enkele jaren geleden zijn ook al enkele duizenden woningen geïso leerd, voornamelijk in Zwanenburg. Dat ging gepaard met veel klachten over de karig ge achte uitvoering en het gebrek aan keuzemo gelijkheden. Links, D66, CDA RPF SGP/ GPV-fractie zeggen dat zij verstandig hebben ge handeld en dat een andere op lossing niet mogelijk was. S. ter Harmsel (GroenLinks): „Dit sleept al jaren. Op een gegeven moment houdt het op." R. Hil- lebrand (PvdA): „Regels zijn re gels. Illegale bouwsels worden niet getolereerd." „En dat geldt ook voor het Trekvaartplein", zegt O. Welling (D66). Het onafhankelijk raadslid D. Amerika gaat miljardenschuld aan VN betalen washington afp-dpa De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten een flink deel van de achterstallige betalingen aan de Verenigde Naties in te lossen. Daar staat tegenover dat de VS in de toekomst minder geld aan de volkerenorganisatie beloven. Het land heeft al jaren een grote achterstand in de betaling van hun VN-contributie. De schuld wordt geschat op ruim 3 miljard gulden, hoewel Was hington het zelf op 2 miljard houdt. De Senaat heeft nu be sloten zo'n 1,65 miljard gulden in te lossen. Het besluit moet nog door het Huis van Afge vaardigden worden goedge keurd. De keerzijde van de medaille is dat de VS eenzijdig hebben besloten hun hoge VN-bijdrage in de toekomst te verlagen. Het land draait de contributie aan de 'huishoudkosten' van de volkerenorganisatie terug van 25 naar 20 procent. Sloos denkt er anders over. Sloos heeft aangeboden als be middelend gespreksleider in het overleg met de woonwa genbewoners op te treden. „Maar ik wil eerst rust hebben op het Trekvaartplein.'' Liever had Sloos gewacht met sloop van de woning. Dat vinden M. Schultz (WD) en M. Vlasveld (LWG/De Groenen) ook. „Na tuurlijk moet de gemeente op treden tegen illegale bouwwer ken, maar in dit geval geldt een andere situatie. Beter was eerst om het overleg weer op te star ten en onderlinge afspraken te benadrukken", denkt Schultz. Een deel van de bewoners trok gistermorgen rond elf uur woe dend de stad in om verhaal te halen bij de gemeente, daarbij achtervolgd door de ME. In het stadhuis richtten de bewoners enkele vernielingen aan. Er zijn drie aanhoudingen verricht. Op het Trekvaartplein liep het in het begin van de middag ernstig uit de hand. Op het mo ment dat de verhuiswagen wil de vertrekken, kwamen bewo ners in opstand. Ze duwden een Volkswagen Kever op de weg en dreigden die in brand te steken. De ME moest met ge weld de blokkade opheffen. Vanaf dat moment riep de poli tie de 'noodtoestand' uit op het woonwagenkamp. Iedereen moest zijn wagen in. Toch bleef een aantal bewoners in de buurt van de woning. Agenten traden daar niet tegen op. Te gen vijven werd het rustig op het kamp. Pagina Leiden: Grimmige sfeer op Trekvaartplein Met ingang van nieuwe schooljaar Katwijk krijgt met ingang van het nieuwe schooljaar toch weer een visserijschool. Het Nova-college in IJmuiden en het Scheepvaart en Trans port-college in Rotterdam - die samen de vorig jaar geslo ten school nieuw leven gaan inblazen - hebben vanmor gen bekendgemaakt dat er een nieuwe vestiging komt. Eerder was al bekend dat een deel van de opleidingen naar Katwijk zouden terugkeren. Daarmee maakt de visserij school aan de Sluisweg in Katwijk, waarschijnlijk op de zelfde locatie, een nieuw be gin. Vorig jaar werd de school na ruim 150 jaar gesloten, omdat het totale aantal leer lingen met ruim dertig mini maal was. Jaarlijks meldden zich niet meer dan tien tot vijftien nieuwe leerlingen. Bovendien stond de school voor forse investeringen in zowel praktijkruimten als materialen. Het Nova-college besloot daarop de school te sluiten en alle Katwijkse leer lingen in IJmuiden onder te brengen. De leerlingen en hun ouders klagen sindsdien over onder meer 'ellenlange reistijden'. Voor de Katwijkse oud-vis ser Dirk Hoek was de sluiting van de visserijschool in 'zijn vissersdorp' onverkwikkelijk. Hij nam daarom het voor touw om de school terug te halen. Hoek kreeg onmiddel lijk steun van het gemeente bestuur. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.ni controle bezorging) J wee weken betaal ik mijn abonnement: Dacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1