Dementen in kinderrijke omgeving Geen last meer van toneeltoren Tieuw kinderdagverblijf is de kroon op ons werk' Rijn Veenstreek Juridisch steekspel over plaatsing woonwagen Groene Hart houdt kopers 'van buiten' langer buiten de deur INSDAG 23 JUN11999 Istraf geëist voor weigeren therapie [haac/weterincbrug De officier van justitie bij de rechtbank •n Haag heeft gisteren acht maanden celstraf geëist tegen itwintigjarige man uit Weteringbrug. De officier wil dat de jorwaardelijke deel van een eerdere veroordeling uit- i heeft zich niet gehouden aan de bijzondere voor tiet vonnis die bepaalde dat hij hulp zou zoeken voor lalcohol- en gokprobleem. Hij reageerde niet op uitnodigin- n verslavingskliniek in Haarlem om langs te komen reen gesprek. „Ik heb wel iets beters te doen", legde de man eren uit aan de rechtbank. „Ik ben ontzettend druk aan het Als bewijs toonde hij een brief van zijn werkgever, waar- leze zijn tevredenhéid betuigt. Aan de rechtbank heeft de overigens eveneens weinig boodschap. „Ik pik het niet als egen mij zeggen dat ik een zware alcoholist ben", zei de jarige. „Ik heb slechts eens in de twee a drie weken tijd om Irinken. MG AG N -Nï clikoptervluchten bij De Hoek pekerk aan den rijn Na het succes van vorig jaar vliegen za- ig opnieuw helikopters boven Koudekerk aan den Rijn. Vol- organisator R. de Wit van café De Hoek zijn de vluchten jits een onderdeel van de festiviteiten rondom de kroeg, sen tien en vijf uur is er op het terras van De Hoek een wes- ïfeest. Er zijn onder meer een rodeostier en een hamburger- Avonds is er een groot feest met medewerking van de Ranch Girls and their Ragtime Wrangiers. Aanmelden de helikoptervluchten kan niet meer. Ze zijn allemaal al jeboekt. ■omfietser gewond hswoude-rundijk Een 17-jarige bromfietser uit Alphen aan Rijn is gistermiddag met rugletsel naar het ziekenhuis afge- rd, nadat hij op de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk was ge- ;pt door een auto. Een 39-jarige automobilist uit Leiden wil- een inrit op de Rijndijk inrijden en liet een personenwagen huurtje uitgebrand •c [p: hjiden Een schuurtje aan de Dennenlaan in Leimuiden is I erochtend volledig uitgebrand. De 34-jarige eigenaar was in schuur aan het klussen. Toen hij benzine wilde overgieten, de brandstof vatte vlam. De klusser wist zonder ■ondingen het optrekje uit te vluchten maar de brandweer de schuur niets meer redden. jazerswoudenaar breekt arm en been ien aan den rijn» Bij een botsing met een auto, is gistermid- op de kruising van de Handelsweg en de HA Lorentszweg Jphen aan den Rijn een 15-jarige bromfietser uit Hazers- lide-Rijndijk gewond geraakt. De jongen brak een arm en been. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen, die op de mdelsweg op het fietspad reed, geen voorrang verleende aan |auto, bestuurd door een 36-jarige man uit Langeraar. |erkoop zegels brengt 10.100 op i den rijn De verkoop van ouderenpostzegels en - liskaarten in Alphen aan den Rijn heeft 10.100 gulden opge- |rd. Vanaf april hebben vrijwilligers in een stand en tijdens gen'voor ouderen in activiteitencentra postzegels en verkocht voor 7600 gulden. Bedrijven kochten postze- Iter waarde van 2500 gulden. Een klein deel van de op- jngst, 850 gulden, ma'g worden besteed aan de ouderen in Al- i. Stichting Wegwijs zoekt daarvoor nog een bestemming. azerswoudse (57) verongelukt Ien ongeluk op het Westeinde in Hazerswoude-Dorp is gister een 57-jarige vrouw uit deze plaats om het leven gekomen. ?rswoudse stak met haar snorfiets vanaf het fietspad de r. Hierbij zag ze vermoedelijk een van links komende auto ihet hoofd. De bestuurder van de auto - een 50-jarige plaats- lot - probeerde door hard te remmen een botsing te voorko- r slaagde daar niet in. in het traumateam, dat per helikopter werd aangevoerd, t niet meer baten. Het slachtoffer overleed ter plekke aan ■zware verwondingen. Deze tekening geeft een goed beeld van het n i theater/bioscoopcomplex in Alphen. Architect presenteert ontwerp theater/bioscoopcomplex De toekomstige buren van het theater/bioscoopcomplex in Alphen aan den Rijn kunnen opgelucht ademhalen. Zij hoeven niet meer te vrezen voor verlies aan zonlicht en privacy door de schaduw van de 17 meter hoge toren. De toneelto ren van het gebouw is naar achteren ge plaatst, naar de zijde van het Rijnplein. Ar chitect Dirkjan Postèl presenteerde aan omwonenden en commissieleden een concept van het voorlopige ontwerp van het nieuwe theater dat ip 2003 in het ver nieuwde stadshart naast de Alphense brug de deuren opent. Aan de hand van computertekeningen liet de architect zien hoe de schaduw van de toren valt. De computeranimaties toonden dat de problemen voor de om wonenden zijn opgelost. In eerdere schet sen leverde de toren zoveel klachten op, dat het provinciebestuur geen toestem ming gaf voor dat deel van het bestem mingsplan Centrum. De toneeltoren vol doet nu aan de minimale eisen om grote decorstukken op hun plaats te kunnen krijgen, legde Postèl uit. „Als je grote pro ducties wilt binnenhalen, dan moet de to ren aan deze afmetingen voldoen." Het theater/bioscoopcomplex krijgt twee glazen erkers. Eén daarvan biedt plaats aan de feestfoyer. Mensen kunnen onder het genot van een hapje of een drankje genieten van het uitzicht op de Rijn. Tussen de grote theaterzaal en de kleine zaal vormt de kleine foyer een ge- luidsabsorbeerder.Commissielid R. van de Stouwe (D66) wilde weten waarom er maar één grote lift in het hele gebouw komt. De reden daarvoor, zo verduidelijk te Postèl, is dat de lift op alle verdiepingen komt en dat deze voorziening prijzig is. De drie bioscoopzalen gaan onder gronds, net als de artiestenfoyer. Op de begane grond krijgt het gebouw zeven foy ers, een theatercafé, espressobar en res taurant. Op die manier trekt het gebouw ook buiten het theaterseizoen publiek. Om te voorkomen dat bioscoop- en thea terbezoekers in lange rijen staan voor de enige kassa-ingang die het pand telt, moe ten de aanvangstijden van voorstellingen op elkaar worden afgestemd. Dat is vol gens wethouder F. Dales geen enkel pro bleem. „In de bioscoop beginnen films momenteel om 19.15 en 21.30 uur, terwijl de meeste theatervoorstellingen om 20.30 uur beginnen." Het ontwerp bevat een gevel met alle maal kleine ramen.'s Avonds schijnen die als lampjes over het plein. De koperen ge vel op een natuurstenen sokkel lijkt van de zijkant gezien op een auto zonder wielen. Commissielied J. Bosma (Groenlinks) vroeg zich af of dat niet milieu-onvriende lijk is. De architect antwoordde daarop dat er nog allerlei wijzigingen in het concept mogelijk zijn. Het voorlopige ontwerp is in september klaar. persbureau cerberus De politierechter in Den Haag heeft een 21-jarige Alphenaar vrijgesproken van bedreiging van een groepje bezoekers van jongerencentrum* en discotheek De Schakel in Langeraar. Wel gaf de politierechter de man gisteren een boete van zeshon derd gulden omdat hij bij zijn Alphenaar vrijgesproken van bedreiging met pistool bij disco aanhouding een busje traangas in zijn kleding had. Met zijn vonnis week de poli tierechter af van de eis van offi cier van justitie mevrouw mr. M. Kattouw. Deze vorderde een celstraf van twee maanden de helft voorwaarde lijk. Zij achtte op grond van ge tuigenverklaringen bewezen dat de Alphenaar met een pis tool uit zijn auto was gekomen en omstanders had bedreigd. De politierechter zag echter verschillen in de verklaringen van de getuigen en gaf de Al phenaar het voordeel van de twijfel. Zelf zegt de man nooit een pistool in handen gehad te hebben, maar slechts een ca- settebandje uit het dashbord- kastje in de radio gestopt te hebben. Dat bandje kan door omstan ders voor een pistool zijn aan gezien. ?n ai CubJiê jdrin info 't Zonnestraaltje in Roelofarendsveen gaat zaterdag officieel open nemer het hele plan af. Het ver trek van leerlingen van de Jo zefschool naar de Veenkragge in juli 1997 bood Vollering uit komst. Op 24 april kwamen alle bijna honderd kinderen van 't Twinkeltje en 't Zonnestraaltje en de 35 kinderen van de in 1996 opgerichte buitenschoolse opvang De Grote Beer aan het Pastoor Onelplein onder één dak. Karla Vóllering heeft er zicht baar plezier in. Ze laat alle vier de groepen zien, waar kinderen aan het eten zijn of spelletjes doen. In één van de slaapzaal- tjes is een babytje in diepe slaap. In de grote met vrolijke kleuren geschilderde hal fietsen kinderen of glijden ze van de glijbaan. De ruimte voor de buitenschoolse opvang is nog leeg, maar lang zal dat niet du ren. Want de scholen gaan bij na uit en dat betekent dat Piet Vollering met zijn auto langs de 'scholen rijdt om kinderen op te halen. aar heeft het echtpaar Vol- ïn geschikt onder- kinderopvang ge it. Vele onderhandelingen iprekken met de gemeen- ;emade hebben ze achter ig. Die moeite is dubbel en beloond, vindt directeur Vollering. Ze glimt van tijdens een rondleiding tiet nieuwe kinderdagver- Zonnestraaltje. „Dit is de op ons werk." Zaterdag wethouder Dick Nagte- het nieuwe onderkomen het Pastoor Onelplein en is kinderen en ou- van 't Zonnestraaltje, ise Ci )Uerjng (52) begon in maart I met particuliere kinderop- I in Roelofarendsveen. „De eren waren het huis uit en ilde iets voor mezelf doen. U U eed een cursus voor herin- lende vrouwen. Daar zeiden en Zijals je een kinderdagverblijf moet je op de stappen en op zoek gaan." indelijk kwam ze terecht bij eegstaande Ignatiusschool het Noordeinde. Daar kreeg en lokaal tot haar beschik- Het was niet het onderko- dat ze voor ogen had, er was niets anders in het „Het gebouw stond al vijf ïeg. Er moest zo veel aan tien opgeknapt dat ik niet waar ik moest beginnen." Blanc illering zette door en in ut 1990 begon ze in 't Zon- traaltje met de opvang van i kinderen voor twee ochten- en in de week. „Ik had capaci- voor 16 kinderen. Kinder ang was~ hier nieuw. Men- moesten er aan wennen. 'Je 1 je kinderen toch niet weg? 1 dachten ze hier. Wie werk- d wel een moeder, buur- of andere kennis die op nderen paste." Langzaam - Directeur Karla Vollering van kinderdagverblijf 't Zonnestraaltje: „Eindelijk onder één dak." aan kwam toch de groei en in 1993 was Vollering zo ver dat ze de groep wilde splitsen in een baby- en een peutergroep. Meer ruimte was er echter niet in de Ignatiusschool en dus moest ze naar een plek elders in het dorp. Die vond ze aan de Watertoren, enkele kilometers van de huidige opvang. Baby- groep 't Twinkeltje was een feit. Dat het geen permanente op lossing was, was Karla en haar echtgenoot Piet Vollering - die haar door dik en dun steunt - toen al duidelijk. „Dit was niet handig. Sommige ouders moes ten hun kinderen naar twee plaatsen brengen. De leidsters hebben minder contact onder ling en ik reed ook maar heen en weer tussen 't Twinkeltje en 't Zonnestraaltje." Enkele jaren geleden leek de FOTO ENGEL LAME!IER oplossing nabij. Het echtpaar Vollering zou een nieuw kin derdagverblijf krijgen in een van de kantoorvilla's die langs de Watergang in Oude Wetering zouden komen. De villa's ble ken echter bij anderen niet in trek te zijn en dus blies de aan- WSA bouwt Gewoonhuis in Ridderveld Dementerende ouderen kunnen in Alphen aan den Rijn in een levendige omgeving wonen. Op de hoek van Geerestein/Aardster staat volgend jaar een gebouwen complex dat behalve woningen voor dementerende ou deren ook een peuterspeelzaal, kinderdagverblijf, buurt centrum en tandartsenpraktijk bevat. De eerste paal voor dit combinatieproject ging vanochtend de grond in. De opdrachtgevers zijn de Wo ningstichting Alphen aan den Rijn (WSA) en de tandartsen Keijzer en Hermann. Zij wor den ook de nieuwe eigenaars. De overige initiatiefnemers voor dit project, het verpleeg huis Oudshoom, het wooncen- trum voor ouderen Noorder brink, de gemeente Alphen, de Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn (SKA) en de Stich ting Peuterspeelzaal Alphen aan den Rijn (SPA) huren ruim ten van de woningstichting. Volgens M. Ovink van de WSA is het een bewuste keuze geweest om dementerende ou deren middenin een woonwijk vlakbij onderkomens voor kin deren te huisvesten. „Het is in de psychiatrie bekend dat de omgang met jonge kinderen het dementieproces vertraagt." Hoe de omgang tussen ouderen en kinderen wordt geregeld, weet ze niet, behalve dan dat ouderen vanuit hun woning op de onderkomens van de kinde ren kunnen kijken. De ouderen komen in het zo genoemde Gewoonhuis II. Op de begane grond komt een ver- pleeghuisje, dat bestaat uit twaalf appartementen, twee woonkamers en een keuken voor gemeenschappelijk ge bruik. Ook komt er kantoor- en slaapruimte voor de zorgverle ners die 24 uur per dag aanwe zig zijn. Op de eerste verdieping komen zes appartementen waar ouderen zelfstandig kun nen wonen. De toewijzing van een woning in het Gewoonhuis loopt via Noorderbrink of ver pleeghuis Oudshoorn. De WSA heeft al ervaring op gedaan met Gewoonhuis I dat is gevestigd aan de Evenaar in Kerk en Zanen. Deze twee huurwoningen, die ook mid denin een woonwijk staan, bie den sinds september 1994 ook plaats aan (licht) dementerende ouderen en hun begeleiders. Het verschil is alleen dat deze huizen niet dichtbij een kinder opvang zijn gelegen. Door het inslaan van een symbolische eerste paal met behulp van een handheistelling gaven wethouder D. van der Veen Meerstadt, directeur H. Mulder van verpleeghuis Ouds hoorn, leidster K. Lensink van de Stichting Kinderopvang Al phen, A. van der Haven van het wooncentrum voor ouderen Noorderbrink en de aanstaande bewoners het echtpaar Van Leeuwen vanochtend het start sein voor de bouw. Er komen twee gebouwen rondom een binnenplein. De tandartsen praktijk, de peuterspeelzaal, het kinderdagverblijf en het buurt centrum komen aan de ene kant en beslaan één bouwlaag. Dit gebouw wordt in april 2000 opgeleverd. Het uit twee lagen bestaande Gewoonhuis staat aan de andere kant en wordt in juli volgend jaar opgeleverd. punten zou de gemeente steek jes hebben laten vallen. Met zijn hoogte van 3,67 meter zou de woonwagen de maximaal toegestane drie meter uit het bestemmingsplan ruimschoots overschrijden. Op dit punt kreeg Van Ollfen repliek van gemeentejurist J. Oerlemans. Deze legde uit dat de woonwagen weliswaar hoger is dan drie meter, maar toch aan de regels van het bestem mingsplan voldoet. Aan woonwagenbewoner Bakker was het juridische steekspel niet besteed. Hij zei ronduit tegen de rechter dat Zoetendaal hem probeert te weren uit ongenoegen omdat hijzelf de grond van het cen trum heeft willen kopen en zijn zin niet heeft gekregen. De bestuursrechter doet in de loop van volgende week uit- den haag/nieuwe wetering persbureau cerberus De voorgenomen plaatsing van een woonwagen aan de Noord- veenweg in Nieuwe Wetering heeft geleid tot een juridisch steekspel. Voor de bestuurs rechter in Den Haag greep P. Zoetendaal gisteren zijn laatste kans om de komst van de woonwagen van Bakker tegen te houden. De advocaat van Zoetendaal, mr. M. van Ollfen, voerde een groot aantal juridische punten aan op grond waarvan de ge meente volgens hem in de fout is gegaan door een bouwver gunning voor het woonwagen centrum te verlenen. Het on derkomen van Bakker is in de visie van Van Ollfen geen woonwagen. „De wagen wordt op blokken geplaatst en rust niet op wielen", zei de advo caat. Ook op andere essentiële Provincie verhoogt koopprijsgrens huizen Voorlopig hoeft Vollering haar kinderdagverblijf niet meer uit te breiden. Een wacht lijst is er niet, al dreigt die er wel te komen voor 'de populai re werkdagen' dinsdag en don derdag. Alle twintig baby's die nog geboren moeten worden, zijn al verzekerd van een plek, aldus de directeur. De voorbereidingen voor het openingsfeest zijn in volle gang. Na een muzikale voorstelling in dorpshuis De Alkeburcht lopen kinderen en ouders van het kin derdagverblijf 't Zonnestraaltje zaterdagmiddag achter muziek vereniging Liefde voor Harmo nie aan naar hun derkomen. Om drie 1 officiële opening. Alle van Alkemade kunnen tussen half vier en half vijf een kijkje komen nemen. den haag/regio monica wesseling Gemeenten in het Zuid-Hol landse deel van het Groene Hart en de Duin- en Bollen streek mogen huiskopers 'van buiten' langer weren. Het pro vinciebestuur is bereid de koopgrens voor woningen te verhogen tot 350.000 gulden. Het bedrag waarboven ook niet-inwoners van een gemeen te een huis mogen kopen, ligt nu op 250.000 gulden. De mo gelijkheid tot verhoging geldt alleen voor gemeenten in het landelijk gebied: daar is de wo ningnood het grootst. De oude grens dateert van 1994. In de periode 1994-1997 zijn de huizenprijzen in de pro vincie met meer dan 30 procent gestegen. In het landelijk ge bied heerst bovendien nog eens woningschaarste. In de kernen op het platteland mag niet veel worden gebouwd. Een stulpje in de Duin- en Bollenstreek is de afgelopen jaren zelfs 40 pro cent duurder geworden. Noord-Holland en Utrecht hanteren al jaren een hogere koopgrens op het platteland. Ook de Zuid-Hollandse ge meenten willen graag de be schikbare woningen 1 voor de 'eigen Steeds vaker komen verzoeken daarvoor bij de provincie bin- De verhoging van de koop grens gaat niet automatisch. De gemeenten moeten een verzoek indienen en alleen dorpen die maar weinig mogen bouwen krijgen toestemming. Zodra de nieuwe Huisvestingswet begin volgend jaar in werking treedt, vervalt de provinciale regeling weer. De wet regelt bescher ming van de eigen woningvoor raad tegen kopers van buitenaf. Gemeenten in het Groene Hart reageren verheugd op het optrekken van de koopprijs grens. „De prijzen van de hui zen zijn al zo exorbitant hoog, dat 3,5 ton als koopprijsgrens reëel is", zegt wethouder F. Ulj- ee van Rijnwoude. Hij is het wel eens met zijn collega L. Beelen van Alkemade die betwijfelt of de maatregel in de praktijk veel effect heeft. Beelen: De wo ningen zijn hier zo schaars dat mensen snel besluiten om een woning te kopen. Negen van de tien gaan dan toch naar de ei gen inwoners."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19