facaturestop is slechts tijdelijk andacht voor duurzamer Oegstgeest 'We wachten al vijf jaar op opknapbeurt' Bakkersgilde eist verbod op gebruik merknaam de ewoners Leyhof jn zandhappen heu Patiënten Leythenrode genieten van eigen vierdaagse Regio Tien maanden cel geëist wegens seks met verstandelijk gehandicapte A.-l MISDAG 23 JUN11999 Dobbewijkers geloven mooie beloftes niet VOORSCHOTEN JAN PREENEN De Ondernemers Vereniging Voorschoten (OW) heeft wei nig vertrouwen in de toezeggin gen van de politiek dat de Dob- bewijk in Voorschoten wordt opgeknapt. „Dat horen we nu al vijf jaar, maar er gebeurt niets. Het industrieterrein ver keert in een erbarmelijke staat. Er wordt maar gepraat. Laten ze nu eindelijk eens wat doen", zo merkte voorzitter H. Tipker van de OW gisteravond op. Tijdens de vergadering van de raadscommissie middelen benadrukte Tipker nogmaals dat de ondernemers geen be zwaar hebben tegen de uitbrei ding van het distributiecentrum van Mexx aan de Industrieweg. Wel vindt hij het vreemd dat eerst een vergunning is ver leend aan het bedrijf en dat pas daarna wordt gekeken naar het opknappen en herinrichten van de wijk. „De volgorde is ver keerd. Op de eerste plaats had de infrastructuur onder handen moeten worden genomen." Ondernemers en burgers protesteerden onlangs massaal tegen de verkeersproblemen die in hun ogen door de uit breiding van Mexx alleen maar groter zullen worden. In meer dan tachtig bezwaarschriften drongen zij aan op een extra uitvalsweg, op het overzichtelij ker maken van de kruising Pa- pelaan-Dobbeweg en op het verbeteren van de wegen. Ook zou de groei van Mexx ten koste gaan van het aangrenznde wei degebied. Al die bezwaren werden door het college van B en W verwor pen. Wel kondigde wethouder P. Verschoor gisteravond aan dat in samenwerking met on dernemers en burgers naar op lossingen wordt gezocht. „We beseffen dat er onrust is. Daar moeten we niet zomaar over heen stappen. Samen zullen we onze schouders eronder zetten. We zullen onderzoeken of een rotonde op het kruispunt haal baar is. De veiligheid op de kruising Papelaan/Dobbewijk staat voorop." Alle politieke partijen willen dat snel actie wordt onderno men, in overleg met de'Dobbe- wijkers. Toch zet Tipker vraag tekens bij die steun. „Het gaat ons om daden, niet om woor den. Er was geen enkel bezwaar binnengekomen als hier een to taalplan had gelegen. We zitten elke dag in de rotzooi en die wordt alleen maar groter als er niets gebeurt." Eindelijk op rozen "MARWIJK va rt hers autoverbod rondom scholen, duur- [tri Q bouwen, fietsklemmen bij bushaltes keef Havelaar-koffie in het gemeente- Het gisteravond opgerichte Platform ile Agenda 21 in Oegstgeest bundelt de iaI Knde tijd de krachten om de gemeente ,j ger, duurzamer en milieuvriendelijker ,n laken. Animo om in een werkgroepje te denken over de toekomst van de ge- 'oe< nte 's er we' degelijk, maar de lokale fu-activisten hebben ook zo hun twij- voor het initiatief, zo bleek gis- t de opkomst in het gemeente- gewoon een beetje bekommeren om ingeving', daar gaat het eigenlijk om n ens de initiatiefnemers van de Lokale Tida 21, een project dat in 1992 tijdens milieuconferentie in Rio de Janeiro is -ht. Het combineren van economie en ngie, zowel op lokaal als op intematio- gebied. In de hoop op een betere toe- st. Zo'n veertig Oegstgeestenaren voe len wel wi teravond huis. Maar wat de Oegstgeestenaren nu pre cies op de 'agenda' willen zetten, is nog niet geheel duidelijk. De een ziet het vooral in hulp aan vluchtelingen, de ander in veili ge fietsroutes voor kinderen. Vooralsnog zijn er al twee werkgroepjes in het leven geroepen: een voor fiëtsbeleid en een voor duurzaam bouwen in winkel centrum de Lange Voort. Een derde is in wording: een aantal Oegstgeestenaren gaat zich buigen over het thema 'bewuster boodschappen doen'. „Consumenten moeten weten van alle ellende in Derde Wereld-landen, die achter veel producten schuilt." Bij de reformwinkel weten ze te melden dat de gemeente nog niet zo lang geleden een bewust-kopen-actie op touw zette: „En dat leverde weinig respons op." Dus hebben ze daar weinig vertrouwen in actie, al loopt het Reformhuis zelf best goed. Zo verkopen de abonne menten op ecologisch verantwoorde tassen vol groente of fruit niet slecht. S. de Boer. van de Haagse Lokale Agenda 21, probeerde de Oegstgeestse zusterorga nisatie een beetje op weg te helpen. Den Haag begon in 1995 als een van de eerste gemeenten in Nederland met nadenken over 'duurzaamheid'. De discussies daar over leidden onder meer tot de plaatsing van fietsbeugels en -trommels, ooievaars- palen en de verkoop van eco-bloembollen. „Veel is gelukt, maar veel is ook mislukt", aldus De Boer. Om de Oegstgeestenaren een hart onder riem te steken bracht hij een tekst van Lao-tse in beeld: 'Alle moeilij ke dingen hebben hun oorsprong in het makkelijke, alle grote dingen in het kleine.' „Duurzaamheid is meer dan leefbaarheid. Het gaat om jullie kinderen. Een kwart van de wereldbevolking gebruikt driekwart van wat er op aarde is. Dat is gewoon onbe schoft. 't Kan anders." De Stichting Echte Bakkersgilde heeft gisteren in een kort ge ding tegen de Oegstgeestse bak ker B. Tijsterman geëist dat hij de woorden 'echte bakker' niet meer gebruikt. Zij wil hem daarbij een dwangsom van 5000 gulden opleggen omdat er sprake is van inbreuk op het merkrecht. De term 'De Echte Bakker' en het bijbehorende lo go zijn allebei gedeponeerde merken. Volgens het gilde heeft Tijsterman ten onrechte gead verteerd met de woorden 'echte bakker', omdat hij geen lid is van het gilde. Hoewel Tijster man niet het logo en niet het volledige merk 'De Echte Bak ker' heeft gebruikt, maar 'Echte Bakker' vonden de advocaten van het gilde dat er toch ver warring kon optreden bij het publiek. 'Tijsterman is geen echte bakker' Het gilde heeft Tijsterman dan ook al twee keer gesom meerd te stoppen met het ge bruik van de naam. Na de eer ste keer zou de bakker in een brief hebben laten weten niet van plan te zijn hieraan te vol doen. De tweede keer liet hij weten dat er sprake zou zijn vap een vergissing bij de druk ker van de Oegstgeester Cou rant. De advocaten van het gilde, E. Mout en H. ten Have, namen daar gisteren echter geen ge noegen mee. „Dat er sprake zou zijn van een 'vergissing' van de drukker is natuurlijk on zin. Een drukker gaat niet onge vraagd een tekst aanpassen. Bovendien gaat het niet om een eenmalige advertentie", aldus Mout. Tijsterman, die gisteren niet voor de rechter verscheen, be strijdt dat er meerdere keren verkeerd is geadverteerd. „Kijk alle Oegstgeester Couranten maar na. In de Tiroler Jodel- week, in februari, heeft één keer 'echte bakker' in mijn adverten tie gestaan. Dat is niet met op zet gebeurd, maar door verwar ring bij de drukker. Dat komt omdat er twee Tijstermannen in Oegstgeest zitten en mijn fa milie ook in de krant adver teert." Bovendien, zo stelt Tijster man, werkt hij samen met Van Maanen, die wel is aangesloten bij 'de echte bakkers'. Dat kan volgens hem ook voor verwar ring hebben gezorgd. Aan de ene kant omdat Van Maanen ook bij dezelfde drukkerij ad verteert, aan de andere kant omdat Van Maanen aan Tijster man spullen leverde verpakt in papier van 'de echte bakker'. „De afspraak is nu dat Van Maanen alles in een blanco ver pakking levert", zegt Tijster man, die het vreemd vindt dat hij de woorden 'echte bakker' niet mag gebruiken. „Ik dacht dat iedereen woorden mag ge bruiken die in de Dikke Van Dale staan. Ik dacht dat je ze al leen niet in samenhang met het logo mocht gebruiken." De rechter doet volgende week uit spraak. gsveil ren in Jenii irt wt inder geduld van veel bewoners de Leiderdorpse nieuw- twijk Leyhof is op. Men is andhappen beu. De bewo- vereniging is bezig handte- verzamelen voor petitie met de titel: 'Ook zo Morgen worden de on- zaj er vierhonderd handteke- de pol ;n aangeboden aan het ge- 1 te do itebestuur. lPen'1 tij als wijkbewoners zijn ontevreden over het ter- langzame tempo waarin emeentelijke diensten wer- aan de wegen en de plant ten in het Leyhof', aldus de w ie. De Leyhof is nog volop ?r ording, maar de bewoners- 111 niglng vindt dat de straten klaar zijn moeten worden 3end( zien van de definitieve be- ing en beplanting. „De ite woningen staan er nu al irluch|en de tweeëneenhalf en daar zijn er bij nu nog in het zand i nel zitten", zegt K. Van van ewonersvereniging. ti delegatie van de bewo- Tidde neejci 'f nderzoek van de provincie ministerie van binnnen- zaken is gebleken dat :hoten meer personeel dan vergelijkbare ge in. Er zouden twintig a mensen meer in dienst dan elders. Dat beeld is vertekend, omdat een aantal formatieplaatsen op icaturestop waartoe Voorschoten heeft besloten is ts tijdelijk en geldt niet voor alle banen. Als het om plaatsen gaat, zal waarschijnlijk wel degelijk perso- worden aangenomen. Burgemeester P. Cannegieter gisteravond tijdens de behandeling van de Voor- inota. „Deze maatregel moet niet al te letterlijk wor- genomen en mag niet te lang.^uren,. Het is een Irem." -o^ido lm- dit moment niet is ingevuld. Cannegieter: „Het verminde ren van personeel is alleen mo gelijk als taken worden afgesto ten. Bovendien zullen we moe ten kijken naar mogelijke ineffi ciëntie." Voorschoten gaat daarom op korte termijn alle afdelingen doorlichten. Na de zomerva kantie moet er een plan liggen. Alle partijen drongen daar gis teravond op aan. Enerzijds om er achter te komen waar het college van B en W met de ge meente naartoe wil, anderzijds om te horen of op personeel kan worden bezuinigd. Voorschoten moet bezuini gen, omdat de financiële positie verder is verslechterd. Dit jaar wordt een tekort verwacht van drie miljoen gulden. De jaarre kening van 1998 geeft een na delig saldo te zien van twee mil joen. Om de ernstigste nood te lenigen, heeft het college de va caturestop voorgesteld (alleen de PvdA vindt die maatregel 'niet verstandig'), te bezuinigen op een aantal voorzieningen en/of de belastingen te verho gen en nog maar mondjesmaat nieuwe plannen te ontwikke len. Plannen die al aan de orde zijn gekomen, maar waarover nog geen besluit is genomen, zijn voorlopig doorgeschoven Fractievoorzitter W. Carabain van de PvdA stelde voor de on- roerendzaakbelasting verder op te schroeven, ook al is vorig jaar al besloten deze fors te verho gen. De sociaal-democraten zien een extra stijging als een van de mogelijkheden om de voorzieningen te handhaven. Hij kreeg echter slechts voor zichtig steun van D66 en Groenlinks, die 'eventueel' de belastingen willen verhogen. Een meerderheid van WD en CDA voelt er niets voor om de burger meer belastinggeld te la ten betalen. Die partijen ver wachten meer van het beknib belen op voorzieningen als openbaar groen en milieube heer, waarvan de kosten nu bo ven het gemiddelde liggen. Fractievoorzitter S. Holland- Dalmeijer (WD): „Voorschoten leeft boven zijn stand." Vorig jaar is al besloten om in drie jaar een miljoen gulden te be zuinigen. Verder wordt gedacht aan privatisering (WD en D66), be talen voor het parkeren in het centrum (GroenLinks), het bij scholen van personeel in plaats van een beroep te doen op ex terne diensten en samenwer king met andere gemeenten. De definitieve keuzes moeten tijdens de begrotingsvergade ring in november worden ge maakt. 'D66-plan voor recreatiepias op vliegkamp niet realistisch' Het idee van de Wassenaarse fractie van D66 om marine vliegkamp Valkenburg onder water te zetten, wordt in Val kenburg en Katwijk niet erg se rieus genomen. De Valkenburg- se wethouder N. van der Horst vraagt zich af wie het plan voor zo'n recreatiepias gaat betalen. „Het is een mooi plan, maar niet te realiseren. De grond is eigendom van domeinen en moet aangekocht worden. Om daar water te laten stromen, is niet te betalen. Ik kijk trouwens op van de plannen van D66, want Wassenaar is raadsbreed akkoord gegaan met de plan nen voor Valkenburcht." D66 in Wassenaar vindt dat Wassenaar, Katwijk en Valken burg niet moeten pleiten voor de bouw van Valkenburcht: 5.000 woningen op het terrein van het marinevliegkamp. Geen woningen, maar water wil D66 Wassenaar op de plek waar nu nog het marinevliegkamp is. De partij ziet het liefst cfat het ge bied verandert in een recreatie- plas, die kan aansluiten op het Valkenburgse Meer. Het nieuwe gebied, de Valkenburgse Plas, zou qua sfeer moeten lijken op de Nieuwkoopse Plassen. In Katwijk wordt evenmin en thousiast gereageerd op het plan van D66. Wethouder A. Berkheij: „Dit is weliswaar het plan dat het vliegkamp het meest openhoudt, maar wij hebben in het plan Valken burcht rekening gehouden met andere krachten, zoals die van de provincie, het Rijk, binnen het Pact van Teylingen, noem maar op. Als het vliegkamp ver dwijnt, moet je rekening hou den met de praktische haal baarheid van alternatieven. Het gaat er in dit geval niet om wat je zelf wilt. Hoewel ik vind dat je alles in de inspraak moet meenemen, ben ik bang dat dit plan niets oplevert. Je moet re kening houden met de dingen die door andere overheden ge steund worden, anders loop je het risico dat je totaal ingepakt wordt. Kortom: de realiteits waarde van het D66-plan is laag." leiderdorp Normaal komen de patiënten van afdeling 3 nauwe lijks buiten de muren van ver pleeghuis Leythenrode in Leider dorp. Maar deze maand is het el ke week raak. Vier dinsdagavon den achter elkaar organiseert de afdeling een wandelvierdaagse. De bewoners genieten er met volle teugen van. Ook de bege leiders vermaken zich prima. Ze offeren graag vrije tijd op om wat voor de bewoners te kunnen doen. „Vroeger ging men nog wel eens wandelen. Maar nu is het een unicum", vertelt Rob Leemans, „Want minister Borst wil bezuinigen. En dan gaat dat toch ten koste van de mensen." De wandeltocht wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. „Vorig jaar zijn we als grap aan de vierdaagse begonnen", legt verpleegkundige Fran^oise Tuk ker uit. „Daar hebben de mensen zo van genoten, dat we het dit jaar weer hebben gedaan." Vol gens haar is het een heel gepuz- zel om genoeg begeleiders te vinden, vier routes uit te zetten en de bewoners in steeds wisse lende groepen te verdelen. Maar het is de moeite waard. Alle be woners van de afdeling hebben ingetekend. Eén dinsdagavond duurt de vierdaagse nu nog. Net als bij de echte vierdaagse moet de slotdag volgende week een ware happe ning worden. Met veel familiele den, een warm onthaal met een muziekje en voor iedereen een medaille. foto mark lamers nersvereniging is vorige week nog bij de gemeente langs ge weest. Een woordvoerster van de gemeente daarover: „Toen is een aantal concrete oplossin gen afgesproken. Veel van de rommel is al weggeruimd." Van stelt dat er weliswaar een aantal 'goede gesprekken' met de ge meente heeft plaatsgevonden, maar dat er nog steeds niet ge noeg schot in de zaak zit. „De actie van nu is bedoeld om wat druk op de ketel te zetten." Een bewoonster van de B rug- wacht - die anoniem wil blijven - schaart zich voor honderd procent achter de petitie. „En dat geldt voor zo'n beetje de hele straat hier. We zitten hier al meer dan een jaar, maar het is nog ontzettend rommelig. Het lijkt hier wel 'berg en dal' voor de deur. De weg is ontzet tend slecht door het bouwver- keer, en er liggen allemaal ho pen troep. Als ze dat alleen fnaar een beetje zouden oprui- Een bewoner van de Toren wacht, die ook* niet met zijn naam in de krant wil, heeft zijn Het zand en het puin bij de woningen aan de Brugwacht is veel bewoners een doorn in het oog. foto henk bouwman bedenkingen. Hij heeft zijn handtekening dan ook niet ge zet. „Ik maak me helemaal niet kwaad over dit soort zaken. Ik heb wel sympathie voor de pe titie op zich. maar wellicht komt die te vroeg. Toen ik zag dat de provincie is begonnen aan de rotonde in de provincia le weg, waar we op zaten te wachten, dacht ik: o. maar dan is het ergste leed geleden." 'Hij wist met wie hij te maken had' den haag/zoeterwoude cerberus Voor seksueel misbruik van een verstandelijk gehandicap te 35-jarige bewoonster van Swetterhage in Zoeterwoude- -Dorp hoorde een 49-jarige man uit Alphen aan den Rijn gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van tien maanden waarvan de helft voorwaardelijk tegen zich eisen. Volgens officier van justitie C. de Groot wist de Alphenaar heel goed dat hij met een bewoonster van de woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandi capten te maken had. Volgens de Alphenaar maakte de vrouw echter 'een zeer zelfstandige indruk'. Hij ontmoette haar op 23 augus tus vorig jaar toen hij zijn zoontje bezocht, dat eveneens in Swetterhage verblijft. Vol gens de Alphenaar stapte de vrouw zomaar in zijn auto en vroeg zij om sigaretten. De vrouw zegt dat de man haar ijs, shag en snoep in het voor uitzicht stelde. Óp deze wijze zou zij naar een feesttent op het terrein van de inrichting zijn gelokt. In de tent had de man seksuele gemeenschap met de vrouw. Sinds het voorval mag de Alphenaar niet meer op het terrein van Swetterhage ko men. Officier de Groot vindt dat dit zo moet blijven. Naast de gevangenisstraf vroeg zij de rechtbank de man te verbie den ooit nog eens in Swetter hage te komen. Zelf zei de man te beseffen dat zijn ge drag niet goed is geweest en spijt te hebben over wat was voorgevallen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. ^AG/zoETERwouDEVoor het uitdelen van een kopstoot a ^Tl'an ite voor uitdelen kopstoot cafébezoeker in Zoeterwoude-Dorp is een 45-jarige ii die plaats gisteren door de politierechter veroordeeld >n boete van 850 gulden. Tegen de man was 850 gulden en veek voorwaardelijke celstraf geëist. De Zoeterwoudenaar ie op 5 februari van dit jaar betrokken bij een ruzie waarin zonen verwikkeld waren. Zelf raakte hij met zijn hoofd een die niets met de ruzie te maken had. Het slachtoffer liep bij een lichte hersenschudding en schade aan zijn linker- op. De politierechter verwierp het verweer van de Zoeter- denaar dat hij per ongeluk tegen de man aan was gevallen. izie na aanrijding jDORPDe politie heeft gisteravond proces-verbaal opge- tt tegen een 52-jarige Leidse die in de B.G. Cortslaan in Lei- ras betrokken bij een aanrijding. Aanvankelijk liet het lallemaal niet zo ernstig aanzien. Een 21-jarige automobilist leiderdorp week naar rechts uit en kwam in botsing met de ke. Omdat de materiële schade gering was, leek de kwestie fcrling opgelost te kunnen worden. De problemen ontston den de vriend van de vrouw zich met de zaak bemoeide. Er tond ruzie, waarop de politie werd ingeschakeld. Die con- •erde dat de vrouw onder invloed van alcohol had gereden. scussie over veiligheid Voorschoten ussie-avond over veiligheid. In het Ambachts- en baljuw- aan de Voorstraat geeft Tweede-Kamerlid Wim van der ip zijn mening over criminaliteit en veiligheid en zet hij u welke maatregelen volgens het CDA moeten worden geno- Directeur Wim Postumus van basisschool De Vink, die op iii school de 'vandalismemeter' heeft geïntroduceerd, en Wil li foetemelk, fractievoorzitter van het CDA in Voorschoten, hten vooral de plaatselijke situatie. De discussie begint om s hei j™* nleg rotondes 'beter tegelijk' rdorp De Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer staat e c dig achter dat de aanleg van de rotonde bij het Rijnland ?do enhuis tegelijkertijd plaatsvindt met die van de provinciale hoa nde bij de Leyhof. Door de samenvallende werkzaamheden ipn it het verkeer in en rond Leiderdorp behoorlijk belemmerd. :s( fethouder vindt dat de pijn beter in korte tijd kan worden dan over langere tijd uitgesmeerd. De gemeente v as ht dat de grootste problemen zich tussen 28 juni en 9 juli ;e[ n voordoen. In die tijd zijn de provinciale weg N445 én de uwe Weg geheel afgesloten. De gemeente adviseert de auto- lilisten die dan van de A4 naar Leiderdorp of Leiden willen iet an! (slag Zoeterwoude te r opval >r rijk schoten Het CDA Voorschoten houdt dinsdag 29 juni e ^schoten zet noodrem op uitgaven

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17