vel Maken en kraken van taalbouwsels Overeenstemming ver Nieuweroord Deskundigen moeten getuigen in zaak doodslag Egyptische vrouw |N3OZH3QMO [ONDERZOEK Leiden Regio Oudste brug in de steigers 'Kan het niet wat lager?' :NSDAG 23 JUN11999 Calvé tafelsauzen Kies uit 12 soorten. 0.a. knoflook saus, shaslicksaus of barbecuesaus. CLl CLCU^- O Vier deskundigen die verantwoordelijk zijn voor het rapport op grond waarvan de Haagse rechtbank begin dit jaar een 37-jarige Leidenaar tot acht jaar cel veroor deelde, moeten op 19 augustus als getuige optreden voor het gerechtshof. Dat is de uitkomst van de eerste zitting van het hoger beroep dat de in Egypte geboren verdachte heeft aangespannen. De man is veroordeeld omdat hij in de nacht van 12 op 13 juli vorig jaar zijn echtgenote in een vlaag van verstandsverbijstering zou hebben doodgestoken. Hij heeft echter steeds ontkend iets met de doodslag van doen te hebben gehad. Doordat de verdachte steeds heeft ontkend, moest de rechtbank zich begin dit jaar volledig baseren op de uitkomsten van het sporenonderzoek dat door het ge rechtelijk laboratorium is uitgevoerd. Met name de bloedspetters op de achterkant van het shirt van de man konden daar volgens de deskundigen alleen maar zijn gekomen doordat de man bovenop de steekpartij stond. De verdediging had echter een ander idee. Volgens de advocaat was het niet uitgesloten dat iemand an ders de dodelijke steken had toegebracht. De belasten de bloedvlekken konden ook op andere i de achterkant van het shirt van de verdachte zijn be land: door bloed dat van een lamp droop, door bloed spetters op de bank of doordat de recherche de kleren had opgevouwen voordat ze naar het lab werden ge stuurd. Om dat boven tafel te krijgen wilde de raads man het liefst dat onafhankelijke onderzoekers het werk van het gerechtelijk lab nog eens tegen het licht zouden houden. Als tweede keus vroeg de advocaat in een volgende zitting de onderzoekers als getuige-des- kundigen te mogen horen. Na een korte schorsing bleek het hof met die tweede keus te kunnen leven. Eindelijk ruimte IYPOTHEKEN :l Kees vd Kommer 071 516 24 62 Nomi Olsthoorn en Gerard Kempen werken aan de wetenschap van de toekomst Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de iidse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Nomi Olsthoorn en Gerard Kempen. rt op; t 27 ngen anten Voor ïidstiji proct uisteren en schrijven gaan >rs 'ze oeilijk samen, dat kan elke ven moet je niet alleen monde ling, maar ook schriftelijk je ta- rslaggever beamen. Net zoals len beheersen", aldus Kempen. viJletten 0p school niet kan als „Dan komt het belang van met de leerling naast je zit te grammatica snel naar boven." ^tsen. Een boodschap formu-- Olsthoorn: „Maar overtuig ;n of opvangen vraagt onze daar de leraren maar eens van. incentratie. En het is maar de Het onderwijs kan veel aan- raag of we ons tegelijkertijd sprekender dan die duffe rij- p verschillende zaken kunnen tjes. Het 'meewerkend voor- oncentreren. Wat gebeurt er werp' sluit niet echt aan op de hoofd als we spreken of listeren? Dat onderzoekt de lalpsychologe Nomi Olst- oom, assistent-in-opleiding in de faculteit der sociale we- maken heeft met de v leefwereld van kinderen." Taaltris doet dat naar verwach ting beter. Het laat spelender wijs zien dat grammatica te nschappen bij hoogleraar ognitieve psychologie Gerard empen. en paar maanden geleden iototl (acht uitgeverij Bruna hun d rom Taaltris Duits op de larkt. Een variant op Taaltris Nederlands, gebaseerd op het omputerspel Tetris, om te le- ontleden. Mensen die een teemde taal leren, kunnen - "hef 20 sPelenderwijs de gram- hetzelfde is als inhoud." „En 1 i,-b natica eigen maken. Blokjes zullen heus niet opeens - met de betekenis. „Kinderen vinden het heel leuk als ze zinnen mogen maken die onzinnig zijn, maar grammati caal wel kloppen", zegt Olst hoorn. Kempen zoekt naar een voorbeeld en komt met 'De ka zen eten de muis.' „Het is leuk als de computer zo'n zin goed keurt en ze zo met de neus op de feiten drukt, dat vorm niet naamvallen of vervoegin- Jen glijden via het beeld- «slaafl C'ierm omlaa8 en vallen en zin. De leerling kan de fokjes laten kantelen om de tssETiB liste vorm uit te kiezen. Bin- en, lenkort komt er ook een En- else en een Franse versie, het lei Dit is voor ons maar een uit- eschite lapje", zegt Kempen. „Maar 'd een uitstapje met het idea- $me om de hele wereld goed ehoufc tammatica te leren", vult "sthoom aan. „Grammatica "ordt onderschat, is een on dergeschoven kindje. De Ne derlandse grammatica is al mderd jaar niet veranderd." gaan praten, want ze willen toch hun boodschap overbren gen", vult Olsthoorn aan. Kempen en Olsthoorn probe ren grammatica in de compu- tër te stoppen. Dat heeft grote voordelen. „Als een leraar je proefwerk nakijkt, zet hij een kruisje bij de fouten. Maar wat er precies fout is staat er vaak niet bij. De computer kan dat meteen laten zien", aldus Olst hoorn. Eenvoudig is het allerminst. „Je hebt een vrij complexe compu ter nodig en een goed pro gramma dat zinnen nakijkt", aldus Kempen. „Technisch is Nomi Olsthoorn en Gerard Kempen. tempen: „Hele instituten hou- dat nog steeds een probleem. ten zich met rekenonderwijs maar bijna niemand or forzoekt hoe je leerlingen in richt in de bouw van woorden Een van de toepassingen taaitechnologie is deze soft ware te verbeteren. Het invoe ren van woordenboeken is niet en zinnen, in grammatica kunt genoeg. Er zijn veel details. Wat bijbrengen." Olsthoorn: „Dus fot doen wij dan maar." iVant grammatica is nuttig en .Zeker in het bedrijfsle- r woordsoort, hoe kan het woord in een zin worden ge bruikt? Het Instituut voor Ne derlandse Lexicologie is bezig die informatie woord voor woord in te voeren: een om vangrijk project. En er moet veel meer in, zoals uitdrukkin gen. Zolang details ontbreken, gaan al die programma's mis." Maar waarom houden twee Leidse psychologen zich bezig met computertechniek? „Wij zijn geïnteresseerd in zins bouw", zegt Olsthoorn. „Wat gebeurt er in ons hoofd tijdens het spreken, verstaan en lezen van tekst?" Taal is een van de weinige specifiek menselijke vermogens, legt Kempen uit. „Apen kunnen een heleboel, maar grammatica, zinsbouw, hoort daar niet bij. Zinsbouw processen zitten razend inge wikkeld in elkaar. Om daar the oretisch greep op te krijgen proberen we die processen na te bootsen in de computer. Zo als bij sterrenkunde. Ook daar zijn enorme rekenpartijen no dig om een situatie na te boot sen. Zonder dat blijft de theo rie heel oppervlakkig." Olsthoorn speurt tnaar over eenkomsten en verschillen tus sen zinsbouwprocessen bij het spreken en bij het luisteren of lezen. In het eerste geval con strueren we een zin, in het tweede geval reconstrueren we de zih. We maken een bouwsel van taal als we spreken, we kraken zo'n bouwsel als we le zen of luisteren. Misschien komen die twee ac tiviteiten in wezen op hetzelfde neer en zit er maar één mecha nisme voor zinsbouw in ons hoofd. Door middel van expe rimenten op de computer toetst Olsthoorn of het moge lijk is tegelijk zinnen te (re) con strueren tijdens praten en le zen. Proefpersonen krijgen het verzoek tegelijkertijd een plaat je te beschrijven en een zin te lezen.Als ze dat echt gelijktij dig kunnen, moeten er min stens twee zinsbouwmechanis- men in ons hoofd zitten." Kempen en Olsthoorn geloven daar niet in. „Ik denk dat we maar één zinsbouwmechanis- me hebben, dat snel kan wisse len tussen construeren en re construeren, als een soort ti mesharing in ons hoofd", al dus Kempen. Ze prijzen zich gelukkig met hun multidiciplinaire vak, dat dwars door alle faculteiten heenloopt. „Maar het is lastig om alle deskundigheid bij el kaar te krijgen. Het vak is ook moeilijk in het onderwijspro gramma onder te brengen", al dus Kempen. Enkele jaren geleden is een nieuwe opleiding Kennismedia (voluit: Multimedia voor Ken nisoverdracht) in Leiden be gonnen. Het is een afstudeer specialisatie binnen vijf be staande richtingen: informati ca, psychologische functieleer, algemene taalwetenschappen, kunstgeschiedenis en onder wijskunde. Kempen: „De taalpsychologie wordt hier toegepast in de communicatie tussen mens en computer. Om Kennismedia goed te kunnen beoefenen heb je van al die richtingen wat no dig. Je moet van alle markten thuis zijn en goed kunnen sa menwerken. Dit jaar zijn twin tig studenten met deze nieuwe opleiding begonnen en dat aantal stijgt." Dat is, juist voor Leiden, bij zonder. „Leiden hecht aan standaarddisciplines. Ze begin nen hier niet graag aan nieu werwetse dingen. Maar deze studenten, ook de psychologen onder hen, zijn in de maat schappij zeer gewild." Olst hoorn: „En dat geldt lang niet voor alle psychologierichtin- gen." b Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 23 Juni LEIDEN - Hedenmorgen is een der gebroeders Van Weeren, genaamd Hendrik, die den noodlottigen steek aan Harteveld heeft toegebracht, op last van den commissaris van politie naar het Huis van Be waring te 's-Gravenhage overgebracht ter beschik king van den officier van justitie, terwijl zijn broeder Abraham op vrije voeten is gelaten. Uit het nader onderzoek is nog gebleken, dat de dader een voornemen had om hetzij Harteveld, het zij diens dochter te dooden. Althans hij heeft zich in dien geest aan kameraden uitgelaten, toen hij eeni- ge dagen geleden met hen te Hillegom voor het ple gen van diefstal was aangehouden, voor welk feit, al was hij door den officier van justitie te Haarlem voor- loopig op vrije voeten gelaten, hij nog moest te- rechtsataan. ALGEMEEN - Een goedkoope en werkelijk practi- sche Atlas van Nederland wordt ons door den uitge ver P. Noordhoff, te Groningen, toegezonden. De elf provincie-kaartjes zijn duidelijk geteekend en de meeste spoor-, tram-, straat- en grindwegen zijn er op te vinden. ANNO 1974 LEIDEN - Een aantal bezorgers van het Leidsch Dagblad heeft gisteren een busreis gemaakt naar Dort mund, waar ze de voetbalhappening Nederland-Bulgarije bijwoonden. Behalve het kaartje voor de voet balwedstrijd kregen de bezorgers ook nog van de krant een diner aangeboden, als beloning voor het feit, dat ze ieder zes nieuwe abonnees hadden aangebracht De stemming was - zoals dat hoort - opperbest en de uitslag van de wedstrijd droeg daar alleen maar aan bij. foto archief leidsch dagblad Maandag 24 juni OEGSTGEEST - Het winkelcentrum in De Kempe- naerstraat krijgt er negen verkooppunten bij. Direct na de bouwvakantie wordt begonnen met de bouw van de winkelpassage op de hoek van de Terweeweg. Bouwer-eigenaar Proper heeft een overeenkomst ge sloten met 'Oegstgeest Actief'. Deze middenstands organisatie krijgt de huur van het complex in handen en dus ook de branche-verdeling. ZOETERWOUDE - Bij een keukenbrandje, gister avond in een woning aan de Oranjelaan is gebleken dat de brandweer het daar achter liggende industrie terrein niet via de Oranjelaan kan bereiken. De toe gang tot het industrieterrein wordt enigszins geblok keerd door een aantal niet te verwijderen palen; een poging om een brandweerwagen erlangs te manoeu vreren faalde dan ook. Wanneer er in de drie perce len op het industrieterrein (varvde firma's Lintsen, De Lange en Rolff) brand uitbreekt, zal de brand weer via de Ommeschedijk en Heineken drie kilome ter moeten omrijden om de panden te kunnen berei ken. De moeilijkheid is dat wanneer men de smalle toegang tot het industrieterrein zou verbreden, vrachtwagens vrij entree zouden krijgen, wat nou net niet de bedoeling is van de gemeente. Het is overi gens ook de vraag of in de huidige situatie een am bulancewagen het terrein zal kunnen bereiken, ZOETERWOUDE - De gemeenteraad wordt voor zijn eerstvolgende vergadering (a.s. donderdag, aanvang acht uur) voorgesteld principiële medewerking te verlenen aan het verzoek van een tweetal Leidse be drijven om zich in de Grote Polder te vestigen. Het gaat hier om P. van der Meers Transportbedrijf dat aan de Hoge Rijndijk (4b) is gevestigd en Macropa B.V. aan de Breestraat. abesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheqi Iden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) on te sturen naar 7. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 34,2300 AB Leiden of door contante b Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen d leiden De Vliet brug, de oudste nog bestaande brug van Leiden wordt in oude luister hersteld. De even verderop gelegen Molen- steegbrug, die de Bakkersteeg met de Molensteeg verbindt, onder ging al eerder zo'n zelfde soort aanpak. De Vliet brug dateert uit 1389. Op die plaats stond toen de stadsmuur met daaronder een gat, het VI ietgat, dat groot genoeg was om schepen door te laten. In 1610 kreeg het metselwerk van de brug zijn fraaie 'speklagen' en weer een halve eeuw later werd de brug voorzien van de karakteris tieke gietijzeren leuningen. Het ernaast gelegen Gemeentearchief aan de Boisotka- de dateert zelf pas van 1893. foto hielco kuipers Angst voor verstedelijking Diepenbrocklaan leiden j anneke de jonge De bewoners van de twaalf hui zen aan de Diepenbrocklaan zijn erg ontevreden over de nieuwbouwplannen op de plek van de voormalige Willem Alexander Mavo. De nieuwe flat wordt vermoedelijk twaalf me ter hoog met een ondergrondse garage, wat neerkomt op vie renhalve woonlaag. Sinds de mavo in 1994 opging in scho lengemeenschap Visser 't Hooft, staat het één verdieping tellende gebouw aan de Die penbrocklaan in Zuid-West leeg. De bewoners vrezen dat met de komst van de flat uit zicht, groen, zonlicht en par keerplekken verloren gaan. Gisteravond kregen de buurt bewoners de mogelijkheid te reageren op de randvoorwaar den voor de bebouwing. De aanwezige ambtenaren wezen hen er herhaaldelijk op dat dit niet gebruikelijk is. Normaal ge sproken kunnen buurtbewo ners pas reageren als er een bouwplan ligt. Uit de reacties bleek dat het groen rondom de school door de hele omliggende wijk als zeer plezierig wordt er varen. Onder de ruim dertig aanwezigen waren dan ook niet alleen bewoners van de Die penbrocklaan zelf, maar ook uit de aan de overkant van de Bos- huizer Watering liggende wijk Coebel. Het schoolgebouw valt nau welijks op. Het gaat schuil ach ter een rij bomen en struiken. Een ruimtelijk uitzicht, aldus een bewoner van de beneden verdieping van de straat.Als ik nu naar buiten kijk, zie ik groen en lucht. Straks zie ik alleen een muur. Dat is beklemmend." Met name de hoogte van de nieuwbouw, vermoedelijk voor senioren, werd bekritiseerd. „De omringende woningen hebben twee of drie lagen. Waarom moet dit dan vieren halve laag worden? Kan dat niet wat lager?" Vroegen de aanwe zigen. K. Forouzand van de Dienst Bouwen en Wonen vond de hoogte goed passen in de om geving. „Het worden maximaal 40 woningen. Hoe dat wordt verdeeld weten we nog niet. Het kan ook zo zijn, dat de laag tegenover de Cornelis Schuyt- laan hoger wordt, en die aan de Diepenbrocklaan lager." Voor alsnog wordt er uitgegaan van een L-vormig gebouw, met een parkeergarage die half onder de grond verdwijnt. F. Kalshoven van de afdeling Groen wist te vertellen dat er geen bomen tegen de vlakte gaan. „We hebben in Zuid- West al veel bomen gekapt. Hier moet het groen blijven." Daarom is er langs de Boshui- zer Watering, een zijtak van de Korte Vliet, een ecologische zo ne getekend. Toch ontlokte ook dit verhaal weinig juichende re acties. De buurtbewoners ga ven aan dat zij ook graag de struiken willen behouden, wat Kalshoven niet kon garanderen: „Het zal inderdaad wat stedelij- ker worden." „Tweeëntwintig meter ecologische zone is mis schien genoeg voor eendjes, maar voor mezelf vind ik het sneu", merkte een bewoner van de Diepenbrocklaan op. jen licht voor asielzoekerscentrum in zusterflat buren kunnen proberen om via de rechter hun gelijk te halen. De gemeente is van mening dat het bestemmingsplan niet hoeft te worden aangepast voor het asielzoekerscentrum, maar om wonenden zouden dat nog kunnen betwisten. Tegen de vergunning voor een kleine ver bouwing aan de nooduitgang zijn al bezwaren ingediend. Dat de buurtverenigingen on danks de bestaande menings verschillen een overeenkomst sluiten met de gemeente, komt doordat zij alle belang hebben bij goede afspraken met de nieuwe buurman. Zij is over eengekomen dat de buurt vier keer per jaar zal overleggen met de directie van het centrum, en dat er dag en nacht iemand in het centrum aanwezig is die kan optreden in geval van cala- Naast de gemeentelijke in spanningen voor meer politie toezicht, staan er ook nog wat 'leuke dingen' in de overeen komst met de buurt. Zo belooft de gemeente nog volgend jaar de herinrichting van het Bos van Bosman ter hand te ne men, en wordt gekeken naar de mogelijkheid om een speelwei de en een sportveld aan te leg gen die zowel door de buurt en door de asielzoekers kunnen worden gebruikt. gemeente Leiden heeft met zowel het Centraal Or- Opvang Asielzoekers (COA) als de bewonersorgani- es van Vogelwijk, Raadsherenbuurt en Van Eijsinga- overeenstemming bereikt over de vestiging van een lzoekerscentrum in de voormalige zusterflat Nieu- oord. J-1^ de buurt wordt ondermeer sproken dat de gemeente i zal inspannen voor extra 11 S iesurveillance in de omlig- |e wijken. Het COA begint augustus met de verbou- Nieuweroord, het mogelijk is ïeid di111111 °P november in nemen, sluiten van de overeen- menw tussen gemeente wil overigens niet zeggen omwonenden het volle zijn met de plannen. De wijkverenigingen blijven zich verzetten tegen de looptijd van het huurcontract en tegen het aantal asielzoekers dat in de flat wordt gehuisvest. Het COA huurt Nieuweroord voor tien jaar om er 600 asielzoekers in onder te brengen. De buurt wil maximaal 300 asielzoekers voor een periode van vijf jaar. Het is de verwachting dat de wijkverenigingen bij de behan deling van het voorstel in de commissie ruimtelijke ordening zullen proberen om gehoor te vinden voor hun standpunt. Daarnaast zouden individuele

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15