Dekenale besturen schorten samenwerking met Punt s Kerk Samenleving Kinderen van één Vader Beatrix getuige va nieuwe fase Moluk kerkgeschiedeni Meer bedrijven weren weigeraars zondagswei WOENSDAG 23 JUNI 1999 VANDAAG 23 JUNI Op deze dag 786 jaar geleden, in 1213, overleed Maria van Oignies, een volksheilige en mystiek begaafde vrouw uit het Waals-Brabantse Nij- vel. Zij is één van de vrouwen die haar heiligen- status te danken heeft aan het behoud van haar maagde lijkheid. Hoewel ze al op veertienjarige leeftijd door haar welgestelde ouders werd uitgehuwelijkt, wist ze haar echt genoot ervan te overtuigen dat seks geen godvruchtige be zigheid was. Het echtpaar besloot alle bezittingen weg te geven en melaatsen te helpen. Daarnaast geselde Maria zich als boetedoening, ze maakte nachtenlang kniebuigin gen voor haar voorbeeld, Maria de moeder van Jezus, en at nauwelijks voldoende om in leven te blijven. De verering van de heilige vrouw uit Brabant nam zulke grote vormen aan, dat zij besloot zich terug te trekken in het klooster van Oignies. Daar vormde ze een kring van gelijkgezinde vrou wen rond zich. Het werd één van de vroegste uitingen van het begijnenwezen. Maria van Oignies is 36 jaar geworden. Laatste jood in Afghanistan spoorloos Jeruzalem De laatste vertegenwoordiger van de oude joodse gemeenschap in Afghanistan is onlangs op geheimzinninge wij ze verdwenen in het gezelschap van een buitenlandse geloofs genoot. Dat bericht het Israëlische dagblad Haaretz. Yitzhak Le vi leefde tot begin deze maand tussen zijn moslimburen. Hij woonde in de oude synagoge van Kabul, waar hij de Tora-rol en andere geloofsartikelen bewaakte. Volgens voormalige Afghaan se joden in de Verenigde Staten had Levi onlangs nieuwe buren gekregen, die banden hadden met de Taliban-regering. Die hadden hem bevolen moslim te worden. Toen hij dat weigerde werd hij geslagen. Een geloofsgenoot uit Amerika zou hem een paar weken geleden hebben aangeraden te vluchten. Kort daar na is hij spoorloos verdwenen. CD paus voert Poolse hitlijst aan warschau Een cd met preken uit 1979 van paus Johannes Pau- lus II staat nummer 1 op de Poolse hitlijst. De cd bevat preken die de paus tijdens zijn eerste bezoek aan Polen in 1979 hield. Op 3 staat ook een cd van de paus, Abba Pater, waarvan bijna 50.000 exemplaren zijn verkocht. In mei, aan de vooravond van zijn recente bezoek aan Polen, werden er 116.560 exemplaren van verkocht. Abba Pater, die dit voorjaar verscheen, bevat li turgische gezangen en gebeden van de paus uit de archieven van Radio Vaticaan. Voor die cd is in Nederland nauwelijks be langstelling. Ohio Honors Chorale in Katwijk katwuk Kerkmuziek, afrikaans-amerikaanse spirituals en gos pels klinken komende vrijdagavond in de Triumfatorkerk aan de Zeeweg in Katwijk. Het Ohio Honors Chorale, een koor van studenten van de Ohio State University, begint daar aan een Europese toernee die het koor ook naar Essen, Keulen, Brussel, Parijs en Londen voert. Ook het Katwijkse Salvation Gospelkoor treedt vrijdagavond op in de Triumfatorkerk. Het twintig leden tellende koor uit Ohio had gemeld, dat het op zijn toernee ook andere gospelkoren wilde ontmoeten. Het concert begint om acht uur en de toegang is gratis. Meer antisemitisme op internet den haag Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CI- DI) is, schrijft het in zijn jaarverslag over 1998, bezorgd over de stijging van het aantal meldingen over antisemitische uitingen op internet. Het Meldpunt Discriminatie Internet (MDI) turfde in de periode maart 1998 tot maart 1999 31 gevallen, tegen ze ventien in het jaar ervoor. Na aangifte van het MDI werd on langs in Amsterdam voor het eerst iemand gearresteerd op ver denking van discriminerende uitlatingen op internet. Het CIDI vindt verder dat antisemitisme in de sport niet adequaat wordt bestreden. Muskens had lichte herseninfarcten breda/ruswuk Bisschop Muskens van Breda heeft naar alle waarschijnlijkheid twee lichte herseninfarcten gehad. De 63-ja- rige bisschop klaagde al enige tijd over het slecht functioneren van zijn linker arm en - hand en over aanhoudende vermoeid heid. Nader onderzoek in het ziekenhuis De Baronie in Breda, waar hij vorige week maandag voor observatie is opgenomen, heeft uitgewezen dat een en ander niet het gevolg is van een ze nuwbeklemming, maar van lichte infarcten, zo melden be trouwbare bronnen in de Rooms-Katholieke Kerk. Het slecht functioneren van zijn linkerarm, waarvan de Mus kens al ruim een maanden last had, is het gevolg van het eerste, zeer lichte infarct. Een tweede heeft tijdelijk tot spraakproble- men geleid. Naar het zich laat aanzien zal de bisschop zeker en kele weken aan het ziekbed gekluisterd zijn. De beide vicarissen hebben inmiddels de dagelijkse leiding van het bisdom en, voorzover mogelijk, de afspraken van Muskens overgenomen. redactie aad rietveld. 07 haarlem anp De besturen van de elf dekenaten in het bisdom Haarlem schorten de sa menwerking met waarnemend bis schop Punt op. Omdat hij afspraken tussen het bisdom en de dekenaten eenzijdig heeft gewijzigd verlenen zij 'voorshands' geen medewerking aan uitvoering van de besluiten om het aantal dekenaten te verminderen. Dit hebben de besturen aan mgr. Punt geschreven. Van enige reële in breng van de dekens en dekenale be sturen in het personeelsbeleid is vol gens hen geen sprake. De in de loop der jaren opgebouwde praktijk van goed overleg tussen bisdom en deke naat is 'volledig ontmanteld' en ver vangen door een sterk bevoogdende werkwijze. De dekenale besturen stemmen in met de vermindering van het aantal dekenaten van elf naar acht. Zij ver schillen met Punt van mening over de taken en bevoegdheden van de de kenale besturen. Daarover hadden zij vorig jaar overeenstemming bereikt met de inmiddels overleden bisschop Bomers. Ook keren zij zich tegen de procedu re om drie nieuwe dekens te benoe men. Punt heeft daarvoor al kandida ten gepolst. De besturen wijzen op de bestaande praktijk in het bisdom van de afgelopen dertig jaar, waarbij de pastores een voordracht voor de be noeming van een deken mochten in dienen. De bisschop hoeft die voor dracht niet over te nemen. Alleen als er een breed draagvlak is, kan een deken goed functioneren, schrijven de besturen. Zij hechten er aan dat deze praktijk ongewijzigd wordt voortgezet. In maart hebben de dekenale bestu ren in een brief aan de bisschopsraad (de bisschop en zijn naaste medewer kers) reeds hun grote zorgen over het personeelsbeleid geuit. „Onder de ge geven omstandigheden is het vrijwel niet mogelijk ons werk als werkgevers Ik ben met Pinksteren naar de lA Opwekking geweest. Het was op een groot veld met allemaal ten ten in Flevoland, vlakbij Walibi. De Op wekking gaat over het geloof. Je praat het geloof niet, maar je zingt het geloof. Het veld was een soort dal. Je kon zo over de hoofden van de mensen kijken. Er waren duizenden mensen, maar ik heb wel onze dominee gezien en de directeur van onze school en heel veel bekenden. Er waren zelfs camera's van de televisie. Onze tent heette Juda. Er stonden allemaal banken, daar zaten wij op. Op het podium stond een gitaar, een saxofoon, een drum stel en een piano. Er waren kinderen die zongen en ook mevrou wen en meneren. Het was heel gezellig, want er hingen allemaal tassen in de tent, als versiering. Ze waren volgepropt met vakan tiespullen, zodat het leek alsof je zo meteen wegging. We hebben heel veel gezongen, allemaal uit de kinderopwekking. Dat zijn kinderlijke liedjes over de opwekking. Judith van Delft (10 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over haar geloof We hebben ook over God gepraat, bij voorbeeld of Hij er wel is. Dan mocht je je vinger opsteken en wat zeggen. We de den ook quizzen over de Bijbel en over sport. Ik weet best wel wat over de Bijbel. God woont in de hemel. Je ziet Hem niet, maar Hij is er wel. God houdt van jou en Jezus ook. Hij is gestorven voor jouw zonden en het maakt niet uit wie je bent. In de grote tent hebben we meegedaan aan de sing-in, dan ga je ook heel veel zingen. Ik kon alle liedjes uit de gewone opwekking meezingen, zoals 'Machtig is de naam van de Heer'. Ik hou erg van zingen. Ik weet niet precies waarom, maar ik word er vrolijk van. 'Juicht, want Jezus is Heer', vind ik bijna het aller leukste lied. Je begint te zingen en dan gaan de mannen er door heen. Dat is zó mooi. De tekst ken ik uit mijn hoofd. Dat is niet moeilijk, want de dirigent zingt een regel voor en wij zingen hem na. Nee, ik wil later geen zangeres worden. Ik wil zendeling worden of bij het dolfinarium werken. ^7 te doen." Er moet zo spoedig een personeelsbeleid komen i alle betrokkenen wordt gedrag Na het overlijden van bisset mers werd hulpbisschop bisdom Haarlem benoemd tot: lisch administrator. In die heeft hij alle rechten en bevoeg van een residerend bisschop.) reden is er op korte termijn gi noeming van een nieuwe bis» verwachten, liet het Vaticaan weten. J houten anp Het bezoek van koningin Bea trix aan het Moluks Kerkelijk Centrum (MKC) in Houten was gisteren een 'ode aan de eerste generatie' die de Mo lukse kerken in Nederland heeft opgebouwd. De kerken zien de officiële ingebruikne ming ook als bezegeling van de groeiende onderlinge een heid en de warme banden met de moederkerk op Ambon. Toegejuicht door schoolkin deren en begeleid door trom- en fluitspel betrad de vorstin het bestuurscentrum van de zes Molukse protestantse ker ken. „Heden, verleden en toe komst komen samen in dit huis", zei voorzitter ds. E. Pat ty van het MKC-centrum in zijn welkomswoord. „We wil len als Molukse kerken van daag een nieuwe fase ingaan." Co-voorzitter ds. J. Rutuma- lessy herinnerde aan de ge schiedenis van de Molukkers sinds hun komst naar Neder land in 1950. „Het is een ge schiedenis van worsteling en strijd, van bloed, zweet en tra nen, maar ook van ontzaglijk veel zegeningen van de Heer van de kerk." Het MKC is volgens Rutu- malessy de uiting van de 'ba rensweeën van een nieuw ge- loofsavontuur'i Daarin staat samenwerking tussen de Mo lukse kerken centraal. Vooral onenigheid over het ideaal van de vrije Republiek van de Zuid-Molukken (RMS) heeft sinds 1950 onder de Molukse protestanten tot scheui l geleid. Omdat de overheid dj111 kerkgebouwen aan deM kt se gemeenschap oveiet werd in 1989 samenvi et noodzakelijk. Voor heti rt' houd van de gebouwe gen de Molukse kerke staatswege 70 miljoen De bouw van het MKC," miljoen heeft gekost, door velen als 'een brug beschouwd, memoreert tumalessy. Tot zijn te\i heid staat het er echti een „monument van zing, verbijstering en vj dering" over de Moluk» geschiedenis. De kerken gaan er Patty nog steeds van ze een deel van de 70 die ze ongelukkig haddi legd, deze zomer terugfc Ze deden mee aan eet gramma van Engelse eo serse beleggers, die eet dubbeling van de inlegt miljoen dollar binnen garandeerden. Nadat di was geworden dat er lichting sprake was, lej Amerikaanse regering jaar beslag op het geld. De aanwezigheid vat zitter ds. S. Titaley moederkerk op Ambon bezegelde de in 1995 haalde banden. Eerder het RMS-ideaal goede kingen in de weg. Om dt tie zichtbaar te maken, gisteren een van de twei ken in het MKC op de nese tijd ingesteld. VEENENDAAL ANP Sollicitanten met principiële bezwaren tegen zondagsarbeid worden steeds vaker geweigerd bij bedrijven die op zondag open zijn. De vernieuwde Ar beidstijdenwet, die in 1996 in werking trad, zou daar debet aan zijn. Dit blijkt uit een onderzoek dat werd uitgevoerd in op dracht van de Reformatorisch Maatschappelijke Unie (RMU). Leden van die bond hadden ge klaagd, dat zij werden gewei gerd voor functies vanwege hun principiële bezwaren tegen zondagswerk. Onden maken echter nooit di dat ze om die reden mee bepaalde posten weigert len de onderzoekers. Van de tweeduizend 1 ven die meededen aanP derzoek is een kwart op open. In totaal eist 27 p van de ondernemingen reidheid bij sollicitanten zondag te werken. Voor ring van de Arbeidstijd was dat veertien proa RMU vindt de cijfers 'u ontrustend'. „Selectie 1 poort blijkt al in een vb derd stadium." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Zowel zon als enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtem- peratuur van 12 graden langs de kust tot 18 bij Oslo. Zweden: Van tijd tot tijd zon, met soms een bui. In het noorden bewolkt en vandaag nog enige tijd regen. Maxima 17 tot 22 graden. Denemarken: Perioden met zon en kleine kans op een bui. Maxima rond 17 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en in Engeland eerst nog wat regen. Verder gere geld zon met in de buurt van de Atlantische Oceaan wat meer bewolking. Vooral in Schotland morgen af en toe regen. Maxima van 15 graden in Schotland tot 21 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vandaag enkele wolkenvelden en kans op een bui. Later op de dag, en morgen, perioden met zon en meest droog. Middagtem- peratuur tegen de 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima oplopend naar 19 tot 25 graden. Portugal: Zonnig en warm. Maxima langs de kust tegen de 30 graden, landinwaarts ver daarboven. Madeira: Flinke zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 30 en 37 gra den, langs de Golf van Biscaje rond 25. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, maar dicht bij de kust ook wel eens mist of bewolking van zee. Maxi ma op de stranden rond 25 gra den, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig en warm. Maxima ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig bij maxima rond 30 gra den. Italië: Zonnig. Maxima tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Malta: Zonnig. Maxima rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag in het binnenland afne mend buiig en overal flinke pe rioden met zon. Morgen overal droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Tamelijk veel zon, maar in het westen en noordwesten enkele wolkenvelden en vandaag kans op regen of onweer. Maxima 25 tot 30 graden. DONDERDAG 24 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22 03 Maan op 17.32 Maan onder03.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.25 14.00 00.58 13.33 Laag 09.05 21.55 08.47 21.36 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront MÊi opklanngen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Duitsland: Perioden met zon, maar vooral in de middag en avond ook een en kele bui. Maxima 17 tot 21 gra den. Zwitserland: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima 22 graden in het noorden en 27 in het zui den. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vooral in het noorden en oosten ook kans op een lokale bui. Middagtem peratuur 19 tot 23 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien. Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Vooral in het westen perioden met zon en een stuk droger. Morgen afnemend buiig. Maxi ma 15 tot 20 graden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie afwisserlend zon en een enkele bui. Maxima 18 gra den. In Slowakije vooral vandaag veel meer buien, met onweer. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Maxima ongeveer 21 graden. Hongarije: Geregeld zon, maar wel kans op een lokale bui. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma.t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE f. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden K TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33' 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot" 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versï het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-b betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binns worden verzonden geldt een toeslag d aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETIB Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samer» van het regionale nieuws uit het Le4 Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Auteursrechten voorbehoud* Dagbladuitgeverij Damiate N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14