eiden Regio 100 eferenda ver betaald Markeren Een spelletje kaarten voor het dierenasiel K9 Grimmige sfeer op Trekvaartplein 'Dit is een oorlogsverklaring, praten is zinloos geworden' Minerva zorgt voor toegevoegde waarde bij Lakenfeesten T v-uitzending levert 25 tips op over moord op Leidenaar SDAG 23 JUN11999 :orati -1 t0 tuk 19e li ito n rijdt door na ongeval Omdat hij dacht dat ze vanzelf wel weer opstond, reed éstuurder door nadat hij gisteren op de Rijnzichtbrug met w op een fiets had aangetikt. De 48-jarige viel en liep schaafwonden op aan haar gezicht en han- j£ is behandeld in het ziekenhuis. Een omstander noteer- [kenteken van de auto zodat de 35-jarige man even later worden aangehouden. 3 ïhouding na inbraak De politie heeft vannacht in Den Haag twee Leidenaars houden die in de uren daarvoor een auto hadden gestolen Laat de Kanterstraat in Leiden. Het tweetal van respectie- 37 jaar brak daar in in een woning en ontvreemdde leen onbekend geldbedrag ook de sleutels van de Rover, hand van het kenteken hielden agenten van het korps nden de twee al snel aan. ISOg! 4-gr meente overweegt kleinschalige referenda te hou- iver het al dan niet invoeren van betaald parkeren i de singels. Maar ook enquêtes behoren tot de e lijkheden el rei 3U rt envlfe' I20g verkeerswethouder T. gisteren weten tijdens ig bezochte informatie ver het toekomstig par- leid. „Hoe we het gaan hebben we nog niet pre- istgesteld. Maar in ieder er onder de autobe- een bepaald gebied irderheid voor betaald zijn voordat we het eo", aldus de wethouder, deze harde toezegging Van Rij definitief de an- J|de discussie over de uit- het parkeerrestric- ed. Maar ook zonder de- de onrust over het parkeren buiten de sin- behoorlijk geluwd. An- immers niet te verkla- er nog geen honderd stellenden naar de infor- lijeenkomst in het atrium Stadsbouwhuis waren i, terwijl er op 500 was nd. upei tr Bij elke graai die de grijparm uit het dak neemt, schudt de wat oudere man moedeloos het hoofd. „Had dat nou niet an ders gekund", wijst hij op de kraan die onverstoorbaar door gaat met zijn destructieve werk. Zijn beduidend jongere mede bewoner van het Trekvaartplein gebruikt daarentegen geheel andere termen om zijn afkeer over het gebeuren te spuien. „Tuig is het", sist hij in de rich ting van het cordon ME'ers dat iedereen en alles op afstand houdt bij het slopen van het huis. „Zoveel machtsvertoon heb ik nog nooit gezien. Ik durf erom te wedden dat er in Koso vo minder Nederlandse unifor men rondlopen dan hier aan de Haarlemmerweg. Ja, de sfeer was grimmig gis teren op het plein waar de be woners zonder uitzondering schande spreken van de manier waarop het geschil tussen de gemeente en één van hen daar ter plekke wordt beslecht. Dat gebeurt inderdaad op rigoureu ze wijze. Met de slopershamer. Nadat de inboedel eerst nog keurig is ingepakt en de ramen netjes uit de sponningen zijn verwijderd, gaat vervolgens re soluut de beuk er in. Hap voor hap trekt de kraan de woning, die volgens de gemeente ille gaal is gebouwd, volledig aan flarden. Net zo lang, totdat er in de namiddag geen steen meer op de andere staat. Maar bijna net zo erg als het onrecht dat hun buur wordt ervaren de men de besloten gemeen schap die het woonwagenkamp nog altijd is de in hun ogen gro ve inbreuk op de privacy. Om eventuele rellen bij de ontman teling van het huis te voorko men en de slopers te bescher men, heeft de politie de Haar lemmerweg aan twee kanten hermetisch afgesloten. Hon derd man van de Mobiele Een heid hebben een kordon rond de bewuste woning gelegd. Een stoet aan gepantserde bussen blokkeert de ingang. Tanden knarsend moeten de bewoners toekijken hoe het blauw, van menigeen daar toch al niet de favoriete kleur, voor de rest van de dag de baas speelt op het kamp. „Ze denderden bij binnen komst dwars over ons heen", haalt bewoner George de ge beurtenissen van die ochtend nog even in herinnering. „Vrouwen, kinderen, iedereen en alles werd zonder pardon aan de kant gelopen. Een foto graaf van jullie kreeg ook nog een gooi. We moesten allemaal naar binnen. Ja, natuurlijk ben ik gegaan. Wat doe je? Ik heb geen zin in een paar klappen. Maar het is toch zeker geen ma nier van doen. Het leek wel oor log. En dan hangt er de hele dag nog zo'n helikopter boven je hoofd te zoemen. Wat kost De sloop van de woning is in volle gang. Het puin wordt afgevoerd in containers. FOTO HIELCO KUIPERS dit wel niet allemaal? Trou wens, het was ook geen prettig gezicht voor de kinderen. Nee, dit hadden ze absoluut beter moeten regelen." Later op de dag, als de vrachtwagens om beurten het puin van de woning afvoeren, klitten de bewoners in groepjes bijeen om de situatie te bespre ken. De grootste druk is dan in middels van de ketel. Rond een uur of vier 's middags is de spanning zelfs in zoverre gewe ken dat de mannen en vrouwen van de ME hun helmen onder het lauwe zonnetje maar afzet ten. Ze drinken frisdrank en eten een broodje. De verbale beschimpingen die ze bij tijd en wijle op hun bordje krijgen, slikken ze er mee weg. Grimmig blijft het in die zin dat enkele bewoners voorspel len dat de woning nu dan wel plat legt, maar daarmee het pleit nog lang niet is beslecht. „Want hoe moet het verder met die mensen", vraagt er eentje hardop. De omstanders weten het niet. Maar hoe het verder moet met de gemeente, dat we ten ze wél. „Daar willen we na vandaag helemaal niks meer mée te maken hebben", klinkt het in koor. ROBBERT MINKHORST moeten betalen om te mogen parkeren, en dat een systeem van betaald parkeren allemaal ongewenste sociale effecten heeft. Een oudere vrouw vrees de in een sociaal isolement te belanden doordat zij straks niet meer dan twintig kraskaarten krijgt voor twintig bezoekers per jaar. En de eigenaar van een pand aan de Haarlemmerstraat dreigde met vele miljoenen aan schadeclaims omdat de waarde van onroerend goed volgens hem drastisch zal* dalen wan neer er in de binnenstad een wachtlijst wordt ingesteld voor parkeervergunningen. De toezegging dat er in een buurt alleen nog maar betaald parkeren wordt ingevoerd wan neer een meerderheid erom vraagt, wilde er bij de meeste aanwezigen niet in. Volgens hen was alles al in kannen en kruiken. Maar Van Rij ging zelfs nog een stap verder: wanneer er buurten zijn waar nu een systeem van parkeervergunnin gen van kracht is terwijl een meerderheid ervan af wil, dan valt ook dat te bespreken. En zelfs wanneer er in een buurt een kleine meerderheid voor betaald parkeren is, dan is het nog niet zeker dat het systeem ook daadwerkelijk wordt inge- Jani van der Linden slaat even de handen voor haar ogen. „Ik weet niet wat ik moet doen", zegt ze vertwijfeld. Wanhoop en woede klinken door in haar stem. De gemeente Leiden is al enkele uren bezig om haar huis op het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein af te breken. Haar moeder vangt haar zo lang op in haar woonwagen. Kijken naar de sloop doet ze niet of nauwelijks. Nog een paar uur en Van der Linden en haar twee kinderen zijn dak loos. „Mijn dochter blijft hier op het kamp", zegt moeder vastberaden. „Ik ga wel in de schuur v „Dit i r het e t dat 2 ook weg bleven waren de i hét Trekvaart- de komst na alle eerder op de xh wel werd gevreesd, alf dozijn agenten hield bijeenkomst de bij de ingang aan de Lan- ht. Toen duidelijk werd .voerd. „Er moet rustig zou blijven, pak- tien uur hun biezen, de mensen die nog wel te hadden genomen het Stadsbouwhuis te raren de tegenstanders etaald parkeren verre in irderheid. Zij betoogden bij hun in de straat abso- :n sprake is van parkeer- dat het onzin is om te ning wel een reëel parkeerpro bleem zijn", liet de wethouder nog weten. „Want een vergun ningstelsel kost nog altijd veel meer dan het oplevert." Het voorstel om het betaald parkeren op verzoek uit te brei den, wordt na de zomer door de politiek besproken. Volgens planning wordt de regeling op 1 januari 2000 van kracht. iets in Nederland gebeurt. Re soluut wordt een huis tot op de grond afgebroken." Ronduit belachelijk en schandalig vindt Jani van der Linden wat haar vandaag overkomt. Ze is boos op de gemeente en vooral op de ambtenaar die speciaal is aangesteld voor het overleg met het kamp. „Ze heeft gewoon willen laten zien wie de baas is", briest ze. Dat haar huis („het mooiste van het kamp") niet op die plek mag staan, Eindelijk overzichtelijk VERZEKERINGEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62 vindt ze niet zozeer tellen. „Er mocht hier zoveel niet. Maar dat werd allemaal toegelaten." Die morgen, toen de deur waarder met een ambtenaar haar uit de villa kwam zetten, probeerde ze gauw nog wat kle ren en speelgoed in te pakken. Ze werd tegengehouden. Haar kinderen zaten al op school en zullen daar ook na schooltijd nog enige tijd blijven. „Dit had allemaal niet gehoeven", zegt Van der Linden. „Het huis was verkocht. Mij was al een plaats toegewezen op het nieuwe Trekvaartplein." Haar broer Ja nus van der Linden zegt: „Het terrein zou toch gerenoveerd worden. We dachten niet meer dat dit zou gebeuren." Alle kosten worden op de ei genaar van het huis verhaald. Geld daarvoor zegt Van der Lin den niet te hebben. Hoe ze haar inbeslaggenomen huisraad te rug kan krijgen, weet ze niet. De ME staat lijnrecht tegen over de bewo ners. FOTO HIELCO KUIPERS Een zus uit Leeuwarden belt. Ze heeft gehoord wat er in Lei den aan de hand is en wil we ten hoe haar familie het maakt. De chaos die buiten op het plein heerst, slaat nu ook toe in de wagen van Cobe van der Linden. Mensen schreeuwen door elkaar heen en iedereen verkondigt zijn mening. Twee meisjes ontgaat de paniek, Bei den, de een in een stoel en de ander zittend tegen de verwar ming, staren wezenloos voor zich uit. „Het is oorlog", roept ie mand. Jani's broer valt bij: „Hier komt geen ambtenaar meer het terrein op. Wethouder Van Rij ook niet." Tom de Booij beaamt dat. De Booij woont in Baarn, maar is al enige jaren adviseur en belangenbehartiger van de Vereniging Trekvaart plein Bewoners. Hij bemiddel de ook tussen de gemeentes Hilversum en Baarn en de kam pen daar. „Opeens ingrijpen op zo'n brutale manier, we ston den eerst met elkaar te praten en toen begonnen ME'ers te meppen, kan niet. Maar het kan ook weer wel, met wetten. Het is onvoorstelbaar. Dit is een oorlogsverklaring. Praten is nu zinloos geworden." De Booij is ook met de wapenstok gesla gen, maar hij haalt er achteloos zijn schouders over op. De ME-charge waarbij De Booij ook is geraakt, is de enige van de dag op het plein. Na vij ven hebben de meeste ME'ers hun helmen af en praten wat na met sommige bewoners. Studentenvereniging Minerva zorgt dit keer voor de toegevoegde waarde bij de Leidse Lakenfeesten die van 8 tot en met 18 juli worden gehouden. De oudste stu dentenclub van Nederland bestaat 185 jaar en heeft zijn lustrumviering speciaal voor de gelegenheid deels verweven met het programma van de Lakenfeesten. Daardoor staat er een nog breder scala aan evenemen ten op de rol dan anders al geval was. Minerva komt onder meer op de proppen met: de Mu sical 'Lijn 1' in de Stadsschouwburg, een symposium over de 24-uUrs economie, een viswedstrijd, een Mas keradetentoonstelling in de Hooglandse Kerk, een kleinkunstfestival op het Rapenburg en Highland Games in de Leidse Hout. Aan dat hamerslingeren, paalwerpen en die andere Schotse uitingen van behen digheid en kracht doen ook de Leidse brandweer en politie mee. Het eigen programma van de Stichting Evenementen- fonds Leiden is goeddeels gebaseerd op het beproefde en succesvolle recept van de afgelopen jaren. Naast Leiden Culinair staan ook vaste elementen als Peur- bakkentocht, Dragonboatraces, Straattheater, Werf- pop, Standwerkersconcours, kermis en de wedstrijd om de Gouden Pet weer op het programma. Nieuw op de Beestenmarkt is ditmaal de Liptonice Rol- lerblade Tour, een eigentijds spektakel voor skaters. Dat vindt plaats op zaterdag 10 juli. Een dag later is er Leiden middeleeuws op het Vrouwenkerkplein. In danssalon In Casa is op dinsdag 13 juli de finale van Kinderen voor Kinderen. Nederlanders zijn keurige sen. Onze honden poepen goot danwel op de hon- fli litlaatstrook en mocht thoopt toch een 'ongeluk volïbeuren dan zijn plastic Ischoenen en papieren en nabij om de sporen uit les 2(Jissen. wij zijn een schoon volk- Sen/riendelijk ook i. Wij laten de goudvissen atten door de buren altijd onze s mee als v akantie gaan. Uiteraard la- J ZERwe onze hond nóóóit vast- DEEI onden aan een boom ach- PTEf ter midden in het bos. Nou vergeet het maar. Wij Ne derlanders zijn hypocriete mensen. De straten zijn niet voor niks vergeven van de hon denstront en de dierenasiels in de zomer zijn tjokvol. Zo vol dat schrijnende gevallen amper kunnen worden opgevangen. Sterk vermagerde honden bij voorbeeld die plotseling geen 'thuis' meer hebben. Bij Die renasiel Leiden aan de Kenau- weg in de Stevenshof bereidt men zich op de ergste drukte voor met het oog op de nade- fende 'grote' vakantie. Eén van de vrijwilligers, Michel Giezen, de Breestraat ligt. is het symbolische heeft daartoe een plannetje be dacht. De aannemer die wegens ge zondheidsredenen zijn beroep tijdelijk niet kan uitoefenen is met grote regelmaat in de Ste venshof te vinden. Met zijn hulp is er al een hondendou che gebouwd en een ruimte ge komen waarin katten in qua rantaine kunnen. Waar het echter aan ontbreekt zijn vol doende vrijwilligers. Jongens en meisjes, mannen en vrou wen die de beesten kunnen uit laten, die het groen een beetje willen onderhouden, de dieren kunnen voederen en ja, die af en toe ook bereid zijn de poep op te ruimen. Om dat werk aantrekkelijker te maken biedt Giezen een jaar abonnement aan op Magie Friends aan de Sint Aagten straat. Een winkel waarin aller lei nieuwe en futuristische kaarten te koop zijn van het Magic-spel. Bovendien kan in de speelruimte boven de win kel het spel worden aangeleerd. Daarnaast krijgen aspirant-vrij willigers tien procent korting op aankopen in de winkel en is er een (beperkt) aantal gratis kaartspelen beschikbaar voor de eerste aanmelders. Het is wel de bedoeling dat al les officieel gaat. Dat er een contractje wordt getekend. Want aan mensen die wel in het kaartspel zijn geïnteres seerd maar de dieren vervol gens in de steek laten, hebben de medewerkers van het die renasiel natuurlijk niets. Zelf Michel Giezen: „Het dierenasiel heeft altijd een tekort aan vrijwilli gers." FOTO HENK BOUWMAN denkt Giezen aan een uurtje of middagdienst. Een rekensom- 50 vrijwilligerswerk op jaarba- metje leert al snel dat er dus Het liefst te besteden in dagdelen van drie tot vier uu zodat een vrijwilliger kan me werken in een ochtend- of slechts tussen de 13 en 17 vrij- willigersbeurten nodig zijn om aanspraak te kunnen maken op het Magic-pakket. De medewerkers en dieren in de Stevenshof wachten met smart op nieuwe gezichten. „Want er is altijd een tekort aan vrijwilligers", aldus Giezen. „We kunnen het werk nu al nauwelijks aan dus dat belooft nog wat als het over een paar weken echt druk wordt." Hoeden maken Het is weer eens wat anders dan een cursus bloemschikken, fotograferen of Engels voor be ginners. Volksuniversiteit K&O heeft namelijk in het nieuwe programma een cursus hoeden maken opgenomen. Martina Smit-Rihova van het Leidse hoedenatelier Capita Selecta probeert vanaf 25 september geïnteresseerden in acht lessen de basistechniek van het ma ken van dameshoeden bij te brengen. Het dragen van een hoed bij of ficiële en feestelijke gelegenhe den raakt steeds meer 'in'. Stijl en klasse mogen weer. Het op hebben van een hoofddeksel wordt, zeker in de hogere krin gen, op prijs gesteld. Alsof we naar de paardenraces in het Engelse Ascot gaan of bij de ko ningin op de koffie. Smit-Rihova ontwerpt exclusie ve dameshoeden. Een deel van haar producten was onlangs in de bibliotheek aan de Nieuw- straat tentoongesteld. Wie ge- interesseerd is in de cursus kan 5141141 bellen. Voor acht les sen moet wel 315 gulden wor den betaald. ERIC-Jy 'Opsporing Verzocht' waarin gisteravond aandacht werd be steed aan de moord. Of er ook bruikbare tips tussen zitten, valt volgens persofficier S. Horstink nog niet te zeggen. De politie maakt in het onder zoek naar de brute aanslag op een echtpaar in de Merenwijk op dit moment nauwelijks vor deringen. Weliswaar zijn meer dan honderd getuigen gehoord, maar de belangrijkste, het man nelijke slachtoffer, hoort daar vooralsnog niet bij. Die ligt nog altijd in coma in het ziekenhuis. De politie van Hollands Midden heeft gisteravond 25 tips gekre gen over de moord op de 47-ja- rige Leidenaar die bijna twee weken geleden op een parkeer plaats in Aarlanderveen werd gevonden. De man, in horeca- kringen bekend als 'De Indi aan', bleek met een aantal pis toolschoten om het leven te zijn gebracht. De politie trof zijn uitgebrande auto aan in Leider dorp. De tips kwamen binnen na de televisieuitzending van DE WE OM JE 19 0 0 2 0 0 0 Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13