Gentherapie belooft veel maar het duurt nog even Grote bek wordt beloond Mooi speeltje voor eeuw 21 WOENSDAG 23 JUNI 1999 Er zitten drie jonge mezen op een tak. Soms houden ze zich heel stil, maar meestal zijn ze volop in beweging en luid aan het schreeuwen. Slim is dat niet. Zo gauw een op een hapje vlees beluste vogel hen in de gaten krijgt, zal hij ze stuk voor stuk van de tak plukken. Maar ook zonder zich opvallend te gedragen vormen jonge vogels de gemakkelijkst denkbare prooi. Vorig jaar was ik er getui ge van hoe een paar Vlaamse gaaien een heel nestje koolme zen te grazen namen. De vogel tjes vlogen stuk voor stuk uit, maar op het moment dat ze zich buiten het nestkastje waagden werden ze door de gaaien opgepikt en wegge voerd. In een iets verderop staande eik werden ze vervol gens opgepeuzeld. Het kleine drama voltrok zich in nog geen half uur. Toen waren de mees jes op. De eerste ogenblikken buiten het nest zijn voor jonge vogels de gevaarlijkste van hun leven. Ze fladderen immers een wijde wereld in waarvan ze nog hele maal niets weten. Een roofvogel wordt niet als bedreigend erva ren totdat de alarmroep van de ouders dit aangeeft. Vaak is het dan al te laat. Maar méér nog dan aan sperwers, kraaien of gaaien gaan jonge vogels te gronde aan honger. Ze hebben, nadat ze zijn uitgevlogen, een veel grotere behoefte aan voed sel dan voordien. Het rustige le ventje in het warme nest heeft plaats gemaakt voor een heel actief leven in een koudere bui tenwereld, waar geweldig veel energie gestopt moet worden in het vliegen, het voedselzoeken en het warm blijven. Al met al hebben de nestverla- ters de hulp van hun ouders nog een poosje broodnodig. Ze worden gevoerd en beschermd totdat hun veren geheel zijn uitgegroeid en ze niet alleen de kracht, maar ook genoeg erva ringen hebben opgedaan om zelf voedsel te zoeken en aan vijanden te ontsnappen. Bij mezen duurt deze overgang naar zelfstandigheid ongeveer een week, maar jonge merels blijven wel drie weken achter óf hun vader óf hun moeder aan zeuren. Iedereen kent ze wel, die dikke merelpubers, die er gens op de grond zitten te pie pen of stuntelig rond te hippen en in hun onnozelheid nergens bang voor zijn. Velen van ons kunnen de ver leiding niet weerstaan om deze stumpers te 'redden' door ze in een kartonnen doos te zetten en ze te voeren met brood en melk. Het is een volstrekt ave rechts werkende actie, want va der of moeder merel is altijd in de buurt van het jong en staat klaar om het een vette worm in de snavel te proppen. Alle pas uitgevlogen en ogenschijnlijk hulpbehoevende jonge vogels hebben de beste overlevings kansen wanneer ze met rust worden' gelaten. Dit geldt dik wijls zelfs voor vogeltjes die uit het nest zijn gevallen. Wordt een nest verstoord door een vo gelliefhebber - en dat kan een in vogels geïnteresseerd mens zijn, maar ook een hongerige eekhoorn, kraai of gaai - dan zullen bijna volgroeide jongen pardoes over de rand springen onder het motto: beter een klei ne kans dan géén kans. Als wij zo'n beestje terugzetten, springt hij er zó weer uit. Ook kan het zijn dat een kuiken uit het nest is gekieperd door zijn broertjes en zusjes onder weer een ander motto: vele monden maken de spoeling dun. Een maal teruggezet wacht de arme stakker onvermijdelijk nog eens hetzelfde lot. In een vogelnest heerst meedogenloze concur rentie. Omdat de ouders vol strekt willekeurig voeren, krijgt het sterkste kuiken met de grootste bek altijd het eerste voedsel. Pas wanneer het verza digd is en zich een ogenblik te rugtrekt komen de anderen aan de beurt. Het komt dikwijls voor dat één of twee van die schreeuwlelij ken een iel broertje of zusje buiten de deur zetten om zich te verzekeren van nog meer voedsel. Het is de harde, maar uiterst efficiënte praktijk. Beter een paar gezonde en sterke kui kens, dan een heleboel zwakke. Wat zich dan ook aanvankelijk het snelst ontwikkelt zijn de po ten: wie de krachtigste poten heeft kan het meest reikhalzen naar het aangeboden voer. Sterke benen en een grote mond worden beloond. En die beloning wordt bliksemsnel in vogels omgezet: een koekoek weegt na drie weken vijftig maal zo veel als bij zijn geboor te: roodborstjes groeien in een dag of tien van twee tot twintig gram! Om een dergelijke spectaculaire groei mogelijk te maken moe ten oudervogels zich enorm in spannen. Nestjongen zijn het mmam WBÈÊÊSÊÊBR&M CRYPTOGRAM HORIZONTAALS. VerbÜjf van een akelige dievegge (8); 5. Geen vals stel (8); 6. Een lof dicht, maar niet van harte (4); 8. Bedwelming veroorzakende drank (4): 10. Hoffelijke fabri kant van ijs (5); 12. Hierna wordt het zonnig (5). VERTICAALS. Hij prijst het glas (6); 2. Zo is het niet beleefd, nietwaar? (6); 3. Achter de boom voel je het nog! (5); 4. Het niveau van de beurs (5); 7. Be vat ijzer in de groei (5): 9. Dat dier houdt maar niet op in En geland (4); 11. Die jongen is z'n gewicht in geld waard (3). Oplossing van dinsdag: 1hera - haver - Shaver 2. peer - repel - Helper 3. toen - netto - Ontzet 4. wang - wagen - Wagner 5. neen - nemen - Menner 6. soda - adios - Ado nis 7. reet - etter - Setter 8. teen - renet - Tiener 9. deel - ieder - Elders 10. reus - rebus - Hu- bensGevraagd woord: SHOW- MASTER Een grotonderzoeker is bezig met onderzoek naar de wanden. Tl foto'ii A Toeristen in grotten j Toeristen vormen een bedreiging voor stalagmieten en sta q tieten in druk bezochte grotten. Zij produceren warmte en H zuur. Daardoor eroderen kalksteenstructuren die in duize r jaren zijn ontstaan. Dat is vastgesteld door onderzoek in8 grotten. Stalactieten (hangend) en stalagmieten (staand) j gevormd door afzettingen van calciumcarbonaat via wate s. druppels. Hogere temperaturen en een hoger gehalte aan dioxidegas kunnen niet alleen voorkomen dat calciumcaij naat zich vastzet, ze kunnen ook leiden tot het langzaanio sen van bestaande formaties. Volgens Andy Baker van clei versiteit van Newcastle die dat ontdekte betekent dat beh N een aanslag op natuurschoon ook schade voor de weten* Baker heeft namelijk een vernuftige methode ontwikkeld! regenval in Europa te meten in het afgelopen millennium doet hij door de ringen binnen de stalagmieten en -tieten r meten. Die ringen groeien in alle seizoenen. Baker meet de vochtigheidsgraad van de bodem door te 1 hoeveel licht er schijnt door de ringen. Uit stuifmeel in dc g gen verkrijgt hij gegevens over de vegetatie in de bijbehon periode. Baker constateerde in een aantal grotten dat dej ting van mineralen was gestopt of marginaal was geword dat ze waren opengesteld voor publiek. De onderzoeker\i trouwens dat veranderingen in het landgebruik boven de b ten nog meer storende invloed heeft dan het stijgend aam zoekers. Hij pleit daarom zowel voor een zorgvuldig land] R bruik bovengronds als voor beperking van het aantal toenD ondergronds. De ondernemer van de volgende eeuw, onder de brug naar de toe komst met zijn Husky Fex 21foto »pr» Husky fex21 luidt de naam van een elektronisch toestelletje dat zo ongeveer alles verenigt in één. Je kunt er mee faxen, e- mailen, scannen, bellen, tekst inspreken en ook weer afspe len. Het is ontwikkeld door WPI Husky Technology Ltd in het Engelse Coventry, waarbij fex een afkorting is van field explo rer, en 21, hoe kan het ook an ders, duidt op de 21ste eeuw die over een halfjaar begint. De Husky is voorzien van een touchscreen met pen en hij kan alle soorten diagrammen (voor bijvoorbeeld omzetcijfers over een bepaalde periode) aan. Na tuurlijk heeft hij een infrarood poortje voor data-overdracht naar andere hardware. Het is een pracht van een 'organizer' in de database waarvan je bijna 80.000 adreskaartjes met alle mogelijke, relevante gegevens kwijt kunt. En zijn mini-mo dem, ergens in een hoekje weg gemoffeld, wedijvert qua snel heid met dat van een ISDN- adapter, gekoppeld aan een echt snelle pc. Het lcd-scherm is onder alle omstandigheden prima leesbaar en werd dan ook volgens dezelfde specifica ties ontwikkeld als al enkele ja ren gehanteerd wordt voor mi litairen te velde. Het keyboard van de Husky is op een speciale manier ge kromd voor ruimtewinst en overzichtelijkheid en makkelij ker met je vingers te bedienen. En de handgreep kan worden aangepast aan links- of rechts- handigen. „Leuk speeltje," vindt WPI-Husky verkoopma nager Lon Lamb, „en het is ook geen openklapper met schar nieren zoals de meeste, heden daagse organizers en laptops. Scharnieren vormen altijd een zwak punt in het geheel. Bo vendien is hij bestand tegen ex treme omstandigheden. Leg hem maar in de regen of een nacht buiten als het vriest dat het kraakt. Hij maalt er niet om." Bijzonder is verder ook dat de ingebouwde, verwissel- en op laadbare mini-accu ruim acht uur intensief werken toestaat. Zelfs relatief dure lap- en palm tops houden het bij maximaal twee en een half uur voor ge zien. „Je kunt hem ook laten vallen," zegt Lamb opgetogen. „Tijdens valproeven ging het bij ons mis bij zes meter hoogte boven beton. Er kwam een barst in het achterhuis van de Husky. We piekeren nu over nieuw materiaal voor dat huis." Heerlijk toch, die elektro-ont- wikkeling voor de komende éeuw. Geen gesleep meer met van alles en nog wat, maar ge woon één draagbaar hebbedin getje voor het omvatten en be strijken van de hele wereld. Nu nog duur (rond 10.000 gulden bij een jaarlijkse productie van 150.000 exemplaren), straks voor een prikkie verkrijgbaar. Gewoon wat geduld hebben dus. HEINZ De behandeling van sommige erfelijke ziekten met behulp van de verworvenheden der geneti ca was ruim twintig jaar gele den al veelbelovend. Biomedi sche onderzoekers voorspelden een stralende toekomst voor de gentherapie. Maar anno 1999 is er nog weinig terecht gekomen van al die beloften. Diabetici, lijders aan cystic fybrose en spierziekten, ze moeten geduld hebben. Onderzoek laat zich niet haasten. En de politiek sputtert tegen, terwijl Neder land discussieert over kloneren. Toepassing van genetisch on derzoek is onvoorstelbaar com plex. Neem de cellen in de al vleesklier (pancreas) die zorgen voor de productie van insuline. De werking van die cellen is een kwetsbaar proces. Dat mag blij ken uit het grote aantal men sen, bij wie de insuline-produc- tie stagneert. De suikerpatiën ten of diabetici. Dat zijn er veel. Ze injecteren zichzelf met insu line en kunnen weliswaar een redelijk leven leiden, maar de bijwerkingen zijn niet mis. Een tamelijke korte levensverwach ting van gemiddeld rond de 49 jaar en mogelijk blindheid. Om maar enkele bijwerkingen te noemen. Professor Peter Pearson van de afdeling medische genetica van het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrecht: „Je kunt je nu voorstellen, dat het gen dat de insulinecellen aanstuurt stuk is. Maar dat is een beetje een sim pele gedachte. Het kan ook een regulator in het gen zijn, of de ontvanger van het productie signaal deugt niet. Bij iedere patiënt kan dat weer anders zijn. Wie dan denkt dat hij sui kerziekte snel oplost met gen therapie, zit er goed naast. „Stel je nu eens voor, dat je zo'n klein onderdeel van de pancreas zou kunnen behande len met gentherapie. Je haalt dat eruit, voert de genetische modificatie uit en dan? Hoe krijg je het gen weer terug in de pancreas? Daar zijn we nog lang niet uit. Ik deel de mening van mensen die menen dat der gelijke toepassingen nog zeker decennia op zich zullen laten wachten." Therapie op genetische basis is dus vooralsnog toekomstmu ziek. Veel meer voor de hand liggen voorlopig implantatie van gezonde cellen, of trans plantatie van de hele pancreas, zo meent Pearson. Dat stuit evenwel weer op problemen als afstoting. Daar is wellicht wat aan te doen met embryonale stamcellen. Dat zijn cellen in het embryo die de informatie bevatten om bijvoorbeeld be- in de eerste maanden na het uitvliegen. Pas in de herfst heb ben de in de lente uitgevlogen vogels dezelfde overlevingskan sen als hun ouders. De treurige balans die opgemaakt kan wor den, is dat slechts acht tot tien procent van de eieren uiteinde lijk resulteren in volwassen vo gels. Bij grotere soorten ligt dit percentage iets hoger. Toch is het in min of meer natuurlijke omstandigheden voldoende om de soort in stand te houden. THEO SCHILDKAMP Zo zullen de 64 telescoopschotels in de Chileense woestijn Al worden opgesteld. Schotelpark in droge woestijn Twee organisaties uit Europa en de Verenigde Staten, ESC NSF, hebben een overeenkomst ondertekend voor de boi 64 schotelvormige telescopen. Zij moeten gezamenlijk vei weg in de ruimte en dieper in 'sterrenwiegen' doordringei ooit tevoren. Als er ooit planeten rechtstreeks bij andere s zichtbaar worden gemaakt dan zal het gebeuren met ALM Atacama Large Millimeter Array, vanuit een gortdroge wo nij. Atacama is de Chileense woestijn waar het plan gerea zal gaan worden. Het is waarschijnlijk het allerdroogste g( ter wereld en bovendien is Atacama, met vijf kilometer bu de zeespiegel, de hoogste woestijn ter wereld. Beide factoi droog en hoog, bieden een uitstekende gelegenheid voor neming. De 64 schotels voor observaties in het gebied zullen same m ken als één grote (millimeter)telescoop ter grootte van hel - pervlak dat de schotels bestrijken: tien kilometer. Technis m het onmogelijk om zo'n grote (dus één hele schotel van ta ,[e lometer doorsnede) te maken en daarom neemt men zijn f) vlucht tot 'kleintjes' en de elektronische trukendoos die 1> e staat als beeldsynthese. De beelden van de 64 schotels zu namelijk elektronisch worden samengevoegd (synthese) I njj geheel. s' Wie niet sterk is moet slim zijn en waar heb je anders sup f( computers voor. Met alle 64 schotels in eendrachtige sam werking moet ALMA een beeldscherpte kunnen bereiken één honderdste van een boogseconde. Dat komt neer op! j kunnen onderscheiden van een dubbeltje op een afstand jv ruim 300 kilometer. „En prettig is verder," liet een astroni j Arlington zich ontvallen, „dat daar in die hoge, droge wa niemand is die kan gaan klagen over horizonvervuiling d< a' die schotels. Het is er veel te ongastvrij." Men verwacht d eerste astronomische waarnemingen in 2005 kunnen woi gedaan en dat de hele telescoop in 2009 operationeel zal K Tomaten met jasmijngeur Tomatenplanten die worden besprenkeld met jasmijnpaif zijn in staat af te rekenen met tweemaal zoveel rupsen als - handelde planten. Dat meldt wetenschapsblad Nature vai week. Entomologen van de universiteit van Davis in Califi jj deden proeven met jonge tomatenplanten. Als die worde laagd door rupsen maken ze vanzelf gifstoffen aan die de' insecten doden. Tevens maken ze vluchtige stoffen aan di tuurlijke vijanden aantrekken. Maar de zelf gemaakte chei 2 sche stoffen zijn echter ook giftig voor de aangetrokken hii :e troepen. Daarom was de vraag: heeft het zin om de planti hard om hulp te laten roepen. Volgens Jennifer Thaler heeft dat wel degelijk zin. Tomate 1 planten werden door haar besprenkeld met jasmijngeur e dere planten door water met aceton. Op het met jasmijnl delde veld telde zij uiteindelijk maar de helft van het aant H sen vergeleken met het controleveld. Oorzaak is dat er exü sluipwespen werden aangetrokken. Deze parasieten onde den blijkbaar minder last van de chemische afweerstoffens de rupsen. Parasitaire sluipwespen leggen hun eitjes in dq sen, waarna de uitgekomen larven de rups van binnenuit eten. Volgens de onderzoekster is kunstmatig opjagen vail afweermechanisme van planten een nieuw en kansrijk mi om insectenplagen te bestrijden. In Nederland mogen dieren niet worden gebruikt als transgeen proefdier. foto gpd/phil nijhuis langrijke taken als insuline-pro- ductie uit te voeren. Daarvoor moet je echter stam cellen van een menselijk em bryo hebben. Het is in principe mogelijk cellen geïsoleerd uit embryo's in een reageerbuis te kweken. Pearson:Ais onder zoeker vind ik dat we dat moe ten doen. Het is haalbaar en nuttig. Maar de maatschappij is nog niet zo ver. In ons land is werken met menselijke em bryo's en kloneren verboden." De discussie daarover verloopt traag. Het afwegen van de voors en tegens kost tijd. Bovendien redeneert een ieder vanuit zijn eigen geloof, meent de hoogle raar. In Nederland geldt een nee-tenzij beleid. Je mag geen transgene dieren maken tenzij in bijzondere gevallen. Dat be leid wordt getoetst in de com missie Biotechnologie bij Die ren. Ronald Plasterk, als geneti cus Üd van die commissie: „Wij zijn het enige land ter wereld, dat transgene dieren en klonen verbiedt. Toch heb ik nog van weinig onderzoek gehoord, dat om die reden is stilgelegd, een soort gedoogbeleid dus. Zo'n wet maakt het wel allemaal in gewikkelder. Plasterk vindt de zorg van het dierenwelzijn dubbel op. Die wordt al elders getoetst in een procedure die veel beter is. En die procedure geldt voor alle dierproeven, niet alleen voor transgene. En het geschiedt door mensen die veel deskun diger zijn. „Overigens zijn we wat grillig in de manier waarop we met dieren omgaan. Je mag dieren wel de kop afhakken om op te eten, maar niet gebruiken als transgeen proefdier. De transgene stier Herman moest naar de letter van de wet wor den afgemaakt. Uiteindelijk hoefde dat niet, maar mocht ie van de Tweede Kamer niet meer voortplanten. Dat was de enige inbreuk op zijn levensge luk." Zak organen Peter Pearson kan zich wel voorstellen dat mensen be zwaar maken tegen ongelimi teerd experimenteren. De sug gestie dat een mens bijvoor beeld wordt gekloond en in zijn kloon het gen wordt geblok keerd dat de hersenen moet ontwikkelen om zo een willoze zak reserve-organen te krijgen, is afschrikwekkend. Daar is Pearson het wel mee eens. Maar experimenteren met em bryo's om stamcellèn te krijgen om gedifferentieerd weefsel voor transplantatiedoeleinden te kweken acht hij niet verwer pelijk. En daarin staat hij niet alleen. Met de beeldvorming ten aan zien van gentherapie bij men sen en klonen van menselijk materiaal gaat het fout, zo meent Plasterk. In de praktijk van kunstmatig gekweekte or ganen gaat het voornamelijk om weefselkweek voor het be handelen van brandwonden. De enige techniek die verder gaat is het vermeerderen van stamcellen uit het menselijk embryo bijvoorbeeld voor de behandeling van suikerziekte. Plasterk: „We moeten af van dat beeld van de zak met organen zonder hoofd. Dat is technisch totaal onmogelijk en niemand zou het willen. Wel wil de on derzoeksgemeenschap de mo gelijkheid tot weefselkweek en stamcellen uit embryo's. Het argument dat dit ons op een hellend vlak brengt, vind ik niet indrukwekkend. Je moet per keer bekijken of iets aanvaard baar is en als dat het geval is hoefje het niet verbieden." Overigens is Plasterk voorzich tig. Hij waarschuwt zijn colle ga's niet te veel en te luid te roepen over onderzoek dat hier nauwelijks wordt uitgeoefend. Als binnenkort in Engeland of in België wel met embryo's stamcellen worden gekweekt, kun je die gewoon bestellen. Mag dat dan wel? In feite legt Nederland zichzelf een achter stand op, zo gelooft de onder zoeker. Plasterk: „Maar als we ten principale vinden dat iets niet moet, moet er een verbod komen. Dan moet je niet naar het buitenland kijken." meeste gediend met het onaf gebroken krijgen van kleine hapjes en het is bekend dat bij voorbeeld koolmezen dagelijks duizend keer voedsel naar het nest brengen. Het is al met al een geweldige investering met een gering ren dement. De hoeveelheid eieren die geroofd wordt door allerlei soorten vogels en zoogdieren is onvoorstelbaar groot en ook de jonge vogels worden massaal uitgehaald. Maar, zoals gezegd, de grootste aanslag vindt plaats

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10