Een levende legende ]y[ TV WEER Het Gesprek van de Dag Geen rust op de wegen 193 Sieraden Zangeres zonder Naam brengen 50.000 gulden op DINSDAG 22 JUNI 1999 -ISI COM E N T A A R Minister Netelenbos heeft gisteren het zoveelste voorstel inge diend om autorijden te ontmoedigen. Over vijf jaar wordt het bezit van een auto goedkoper, maar het gebruik duurder. Wie minder dan 16.000 kilometer per jaar rijdt, is goedkoper uit; de rest moet meer betalen. Samen met de invoering van rekeningrijden is dat de manier waarop de bewindsvrouw de files wil aanpakken. Je hoeft geen waarzegger te zijn om te kunnen voorspellen dat dat haar niet gaat lukken. Een paar cijfers: de gemiddelde Nederlandse automobilist rijdt 4.300 kilometer per jaar tussen huis en werk, 3.200 voor zijn werk, 9.000 privé, waarvan 1.300 kilometer voor vakanties. Opgeteld is dat 16.500. Met andere woorden: de meeste Nederlanders merken niets van de maatregel die Netelenbos wil nemen en die ze vanwe ge de technologische en organisatorische moeilijkheden pas in 2005 kan invoeren. Waarom al die heisa voor een maatregel waar van het effect buitengewoon beperkt zal zijn? Minister Netelenbos ziet ook over het hoofd dat er weliswaar elk jaar meer kilometers op de Nederlandse wegen worden verreden, maar dat dat in meer auto's gebeurt. Het gemiddeld aantal per au to verreden kilometers daalt en dan bereik je met dit type maatre gelen dus weinig. Het is twijfelachtig of de mensen die echt veel (moeten) rijden zich onder druk van kilometerheffingen uit de au to laten praten. Bovendien: wie voor zijn baas in een auto zit, zal de kosten daarvan ook bij zijn baas declareren. Het belangrijkste bezwaar is en blijft natuurlijk dat de automobilist in veel gevallen weinig te kiezen heeft. Niet alleen de wegen puilen in de ochtendspits uit; ook de treinen en bussen. Veel dienstrege lingen en verbindingen bieden geen serieus alternatief voor de au to. Het is treurig stemmend dat achtereenvolgende bewindslieden er niet in zijn geslaagd kwaliteit en kwantiteit van het openbaar vervoer te verbeteren. Zolang dat niet gebeurt, is het een illusie te denken dat het rustiger wordt op de Nederlandse wegen. Hoera, een kind! Ze blijven ontroeren, jonge kinderen. Maar een programma dat is volgestouwd met jonge kinderen, is daarmee nog niet automatisch ontroerend. Of leuk. Of zelfs maar interessant. Dat hebben ze bij 'Hoera, een kind!!?' heel goed begrepen. Schattig hoor, al die kleintjes. Maar er moet wel een verhaal achter zitten. Er moet wat zijn met die baby's, peuters en kleuters. Of hun ouders. Bij 'Hoera, een kind!!?' slagen ze over het algemeen aardig in om om weinig alledaagse ouders op de kop te tikken. De camera volgde gis teren bijvoorbeeld een blinde moeder en een echtpaar dat op het punt stond - na een lange lijdensweg met kunstmatige inseminatie en IVF - een tweeling te krijgen. Daar had je een geweldig programma mee kunnen maken. Had, inderdaad. Want de programma-makers hebben, behalve een goede neus voor interessante ouders, ook ongelooflijke haast. Ken nelijk is hun ooit wijsgemaakt dat een onderwerp nooit langer mag dan vijf minuten mag duren omdat kijkers dan massaal naar hun afstandsbediening beginnen te lonken. De 'Hoera, een kind!!?'-ploeg jakkert al die mensen er echt doorheen. Een paar citaten, een paar beelden, en hup: op naar de volgende ouder. Waardoor het programma voortdurend onaf blijft. Zo'n blinde moeder bijvoorbeeld: ze mag even zeggen dat ze het er goed vanaf brengt. Dat geloof je ook wel, al hou je je hart vast als ze al stoeiend een van haar kinderen langs de muren zwiept. Maar je zou toch ook graag zien hoe ze op de tast een poepluier verschoont of hoe ze haar rondkruipende peuter bij de servieskast weghoudt, om een paar voor-de-liand-liggende maar wellicht lastige taken te noemen. Hetzelfde geldt voor het IVF-stel. Ze noemen hun ellende wel - ja renlang gehannes, grote emotionele druk en zelfs bijna het einde van hun huwelijk - maar dat doen ze eigenlijk razendsnel. En ter wijl ze louter blijheid uitstralen over de naderende geboorte. Wat het zorgelijke van het voorverhaal toch ernstig onderuit haalt. Zonde hoor. Het zijn twee schitterende programma's, maar prop het in een half uur en je houdt niets over. Behalve een onbevredigd gevoel dan. wil buys MENSELIJK Forenzen op de snelweg in Mexico-Stad zijn gisteren ver gast op een ongebruikelijk spektakel. Zij zagen de politie met lasso's een horde stieren te lijf gaan. De dieren, op weg naar een slachthuis, ontsnap ten uit hun vrachtwagen toen die verongelukte bij een poging onder een te lage brug door te rijden. De stieren veroorzaak ten vervolgens een stampede op de weg. Een van hen rende in paniek een nabijgelegen bank binnen en moest door twintig agenten in bedwang worden gehouden. De stieren die de rodeo overleefden zijn afgevoerd naar een politiebu reau in de buitenwijken van de stad. NOEL GALLAGHER, gitarist van de Britse popgroep Oasis, wordt vader. Zijn vrouw Meg Matthews confronteerde hem met het vol dongen feit tijdens de viering van hun trouwdag. Het kind is uitge rekend voor januari 2000, de ma gische maand waarvoor veel stel len enkele maanden geleden hebben geploeterd. Een vriend van het stel haast zich echter om te benadrukken dat trendsetter Gallagher niet aan de rage heeft meegedaan. Het kind is niet ge pland," vertelde hij het Britse persbureau WENN. Desondanks is de popster in de zevende he mel met het nieuws. De nieuwe plaat van Oasis is vrijwel afge rond, dus hij zal alle tijd hebben om bij zijn vrouw te zijn. Thermometers zijn de kluts kwijt In het noorden van Rusland, waar de povere economie draait op de winning van mineralen en het houden van rendieren, is het nu ook ein delijk zomer geworden. In Pecora was het gisteren bijna 30 graden. Dat zijn er zo'n 80 meer dan eind januari toen het er zo'n 50 graden vroor. Zelfs tot ver boven de poolcirkel is het thans meer dan 25 gra den. Europa is dezer dagen op z'n heetst in het zuiden van Spanje en Portugal. In Sevilla werd het maandagmiddag 40,8 graad. Bij ons waren de thermometers de kluts kwijt. Dat was vooral in buien het geval. Het kwik zakte in buien lokaal tot onder de 10 graden. Zo was het midden op de dag in het Brabantse Gilze—Rijen maar 8,9 graad. In onze regio rapporteerde Leidschendam tijdens een plens bui in de ochtend hagel en kort na de middag viel er in Bloemen- daal 5 mm. Gistermiddag kwam er gaandeweg meer zon en hiel den veel plaatsen het droog. De maximumtemperaturen liepen uiteen van 15,9 graden te Valkenburg tot 16,9 op het duinstation van Bloemendaal. In het buiige zuiden (Westdorpe 19 mm) bleef de luchthaven van Maastricht steken op 14,5 graden. Een zwakke storing boven de Britse eilanden breidt zich morgen naar onze omgeving uit. Daardoor is er meer bewolking dan vandaag maar de kans op regen of buien is niet zo groot. Na een opnieuw vrij koude nacht (fris is geen juiste meteorologische term) wordt het morgenmiddag 17-18 graden. In een uitgesproken geblokkeerde luchtdrukverdeling komt een hoogtestoring dezer dagen vast te zitten boven het noorden van Duitsland. Deze ontwikkeling heeft tot ge- volg dat er later deze week en in het weekeinde nog best wel een bui tot ontwikkeling kan komen. De zon komt er zo nu en dan ook aan te pas en de temperaturen stijgen naar waarden tot boven de 20 graden tijdens het weekeinde. De slotfase van juni zou best wel eens zomers warm kunnen worden. Willem Duys neemt afscheid na veertig jaar omroep Afscheid nemen als levende legende kunnen weinigen. Aan Willem Duys is het wel voorbehouden. Zondag 27 juni klinkt zijn stem voor het laatst op Radio 2. Daarna schuift hij de knoppen van een veertig jaar bestrijkende omroepcarrière dicht. Eigenlijk had hij willen stoppen in 2000, maar het herseninfarct dat hem vorig jaar trof heeft het vaarwel versneld. Bij het afscheid van de laatste exponent van een roemruchte omroepgeneratie kijken erücele mensen die een belangrijke rol in zijn leven heb ben gespeeld terug. MIES BOUWMAN vormt met men. De volgendè dag stond er Willem Duys nog altijd het tv- paar van de eeuw. Ze werkte bij de AVRO jarenlang samen met Duys en werd na haar uitstapje naar de VARA door hem per soonlijk teruggehaald bij de 'Al gemene'. Ze is nog altijd een goede vriendin. ,,Ik denk dat ik tijdens een Grand Gala du Dis- que voor het eerst met Willem werkte. Vraag me niet naar het jaartal. Ik deed met Willem de presentatie en ik herinner mijn eerste zin: 'Als jij nou eens rechts van mij gaat staan, Wil lem. Dan sta ik links en voelen we ons allebei thuis'. Het was een spannende tijd. We waren leergierig en zeiden tegen bijna alles 'ja'. Tussen Willem en mij klikte het. Waar schijnlijk omdat we zo verschil lend zijn. Willem is altijd onbe kommerd, totaal zichzelf. In te genstelling tot veel huidige 'sterren' beschikt hij over een oneindigende woordenschat. Hij koestert taalgebruik en kwa liteit. Daarnaast is zijn nieuws gierigheid oprecht. Dat onbezorgde van hem heeft overigens heel wat programma makers gek gemaakt. Hij be reidde zich nooit voor. Alles ging uit de losse pols. Zo ook bij dat beruchte Grand Gala du Disque. Wij presenteerden om en om een artiest. Voor Willem geen probleem, want hij kende ze allemaal. Ik daarentegen zocht van iedereen op mijn lijstje informatie bij elkaar. Dat ging dus mis, want bij artiest nummer vijf was Willem zoek en hij zou de betreffende zan ger aankondigen. Ik kreeg een duw van de producer en daar stond ik dan. Zonder te weten wie er nu eigenlijk ging optre den. Dat hij nu stopt, is zijn keuze. Niemand heeft daar iets mee te maken. Hij zal zeker worden gemist. Voor mij is hij uniek in de Nederlandse omroepge- schiedenis. Laat niemand pro beren hem na te doen. Dat is onmogelijk." LEE TOWERS behoort tot de lange rij artiesten die door Wil lem Duys zijn 'ontdekt'. Towers mocht optreden in het pro gramma Voor de vuist weg, waarna hij zijn baantje als on derhoudsmonteur in de Rotter damse haven kon opzeggen. „Ik heb ontzettend veel, zo niet alles aan Willem Duys te dan ken. In 1975 had ik net een plaat gemaakt met de oude Mil lers, toen we van Willem in Voor de vuist weg mochten ko- meteen een cameraploeg op mijn werk. Ik was onderhouds monteur in de Rotterdamse ha ven en op dat moment net be zig in een kraan. Dat vonden ze wel een mooi plaatje, waardoor het idee werd gewekt dat ik kraanmachinist was. Zo stond ik ook een tijdje bekend; als de zingende kraanmachinist. Daarna is het nooit meer opge houden. Mijn eerste album werd meteen platina. Willem heeft me altijd gesteund. Hij draaide mijn platen in zijn radi oprogramma en prees me stee vast de hemel in. En als hij zei dat het goed was, werd je door het publiek al snel in de armen gesloten. Tot op de dag van vandaag heb ik regelmatig contact met hem. Ik vind het zeer verstandig dat hij nu stopt. Hij wil nog graag, maar de realiteit is anders. Hij kan nu nog waardig afscheid nemen. Ik zal hem altijd dank baar blijven voor de fantasti sche manier waarop hij aan dacht heeft geschonken aan mijn talent." TOM OKKER maakte Willem Duys als commentator mee tij dens de grote tennistoernooien. Duys is altijd een groot fan van de Nederlandse tennisser ge weest en nog steeds van me ning dat 'Okïcer meer kwalitei ten had dan Richard Krajicek'. Okker: „Als tenniscommentator stond hij in hoog aanzien bij de spelers. Hij had verstand van zaken, of wekte die indruk. Je merkte in elk geval duidelijk aan hem dat hij er plezier in had. Zelf sloeg hij ook een aardige bal. Ik heb begrepen dat hij ooit de halve finale van het Neder land kampioenschap voor juni oren heeft gespeeld. Ik heb in die jaren enkele malen met hem op de baan gestaan. Met Rod Laver heeft hij ook nog wel eens een dubbel gespeeld, kan ik me herinneren. We hebben nog steeds contact. Als ik in Zuid-Frankrijk ben zoek ik hem altijd even op. En hij vergeet nooit mijn verjaardag." IMME SCHADE VAN WEST RUM is de laatste twintig jaar in feite de man achter Willem Duys. Sinds 1979 stelde hij Duys' radioprogramma Muziek Mozaïek samen. „Ik heb me zelf aangemeld. Ik kwam net van school af en schreef voor Harle kijn Holland van Herman van Willem Duys tijdens een uitzending. Een van zijn opmerkelijkste uitspraken deed hij in juni 1999: „Ik luister nooit naar de radio. Ik ben geen radioman. Ik woon nu 22 jaar in Frankrijk, maar ik heb daar nog nooit de ra dio aangehad." foto united photos de boer Veen. Voor dat blad had ik Hil- degard Knef geïnterviewd. Zij gaf mij haar nieuwe plaat en die leek me wel wat voor Willem Duys. Tijdens een receptie in Amsterdam ben ik gewoon op hem afgestapt. Hij vond het een leuk idee en zei dat ik de vol gende dag maar bij de uitzen ding van Muziek Mozaïek moest komen. Met kloppend hart ging ik de volgende och tend naar de studio, die hele maal vol zat met pluggers. Het ging namelijk echt voor de vuist weg. Als iemand iets neerlegde dat Willem leuk vond, draaide hij het. De plaat van Hildegard koos hij uit en na de uitzending zei hij dat ik gerust kon terug komen als ik volgende week weer iets leuks had. Vanaf die tijd ben ik bij alV.e uitzending aanwezig geweest. Ik heb hem leren kennen als heel open. Hij is zeer geïnteres seerd in mensen en heeft snel door wat ze van zin zijn. Hij heeft veel mensenkennis. Daar bij is zijn uithoudingsvermogen zijn kracht. Ik ken weinig men sen die zo hard kunnen werken. Een paar jaar geleden belde hij me op met de mededeling dat hij een bypass-operatie moest ondergaan. Dat was even schrikken, maar Willem dacht alleen aan het programma. 'Kom maar naar Frankrijk', zei hij, 'dan neem ik er vijf op'. Dat is gebeurd. Tot de dag van de operatie zijn we bezig geweest. Op zondag was hij gewoon op de radio te horen en iedereen dacht dat hij alweer uit het zie kenhuis was. Hij heeft het kunnen volhou den, omdat hij er plezier in had. Hij was altijd enthousiast over zijn muziek. Maar ook voor nieuw talent heeft hij een oor. De Leeuw en Santing waren toch voor het eerst bij hem te horen. Hij heeft er ontegenzeg lijk een zintuig voor. Ik ben blij dat ik twintig jaar Ymouth Kent u het Nederlandse stadje Ymouth? Het heette vroeger anders, maar nu ook de lokale staalindustrie door British Steel wordt overgeno men, is de zaak onomkeerbaar geworden. Ymouth, dus. Proeft u die fijne internationale uitstraling? Die daadkracht en die visionaire blik? Iets dat in gewoon Nederlands gewoon dus niet overkomt! Nee, de gemeenteraad heeft het besluit nog niet officieel bekend gemaakt, maar gezien de stormachtige ontwikkelingen aan de monding van het Noordzeekanaal is het nu on vermijdelijk geworden: de naam 'IJmuiden' heeft zijn langste tijd gehad. Op de streekbussen zijn ze al begonnen, voorzichtig, met 'IJmuiden Seaport', en dat wordt binnenkort dus vervol maakt tot 'Ymouth Seaport'. Want wat is eraan de hand? Hordes buitenlan ders met te veel geld en te veel vrije tijd zitten -nu nog!-verveeld door vakantiegidsen blade ren, want Cannes kennen ze al, in Biarritz zijn de taxichauffeurs zo onaardig en de Algarve wordt ook steeds duur der, dus waar zullen we dit jaar eens aan het strand gaan zitten? Het nieuwste antufoord luidt: in Ymouth! En waar gaan we dan logeren? Dan gaan we logeren in het gloednieuwe Seaport Beach Hotel, met inderdaad uitzicht over de seaport en. aan de andere kant, over de beach. Maar als het nou re gent? Dan gaan wij even verderop aan de fruit automaat trekken in Fair Play Centers. Dat Centers, zeg maar gokhal, is in werkelijkheid slechts één Center, okay, maar zo dra de toestroom van pen- sionado's uit Florida op gang komt kunnen die aanvullende Centers er binnen een paar JUSTUS VAN OEL weken staan. Aan één ding valt natuurlijk niets te doen: in Ymouth regent nog even vaak als in het vroegere IJmuiden, al heeft een buitje na tuurlijk wel véél meer uitstraling gekregen. Maai er is óók vooruitgang geboekt, want de beach van Ymouth kende nog een ongemak van na tuurlijke oorsprong, namelijk de aanwezigheid van zand. En dat in zeergrote hoeveelheden. But!, daar heeft de gemeenteraad iets opgevon- den, en wespreken hier over een primeur van werkelijk internationale allure. De boardwalk. De wat? De boardwalk! Een gloednieuw houten looppad.over het strand van Ymouth. zodat u van het Seaport Beach Hotel, via de FairPlay Centers, naar de Beach Pavillions kunt lopen zonder dat er zand in uw shoes komt! Ja, dames en heren, ook ik word oud en begin mij druk te maken om onze prachtige Nederlandse taal. Maar kan iemand mij uitleggen wat er op tegen is om een IJmuidens hotel aan de voet van de pier het Haven Hotel te noemen? Wat is het toch een vloek, die in Neder engels geklede grootheids waan van zielige middenstanders en middelma tige bestuurders. Een vergadering van burge meester en wethouders in IJmuiden. Spanning. Het geluid van brekende plastic roerstaajjes. Het project met de codenaam 'loopplank' is in de be slissende fase: hij ligt er, hij doet het, maar hoe gaan wij de loopplank positioneren? Een reclamemeneer en een Havo-communica tiekutje komen binnen met borden karton, vol logo's en schetsen. Reclamemeneer vertelt over de streekbus, die sinds er 'Seaport' op staat een 25 procent beter imago heeft gekregen, en nu er sinds kort ook 'Connexxion op staat zelfs een 45 procent beter imago. Dus 'loopplank', vergeet het! Doodzonde! Kan eigenlijk direct de open haard in Heb je als IJmuiden eindelijk een Sea port Beach Hotel en een FairPlay Centers, help je je hele imago weer naar god met 'loopplank'. Wat dachten de heren bestuurders van beach walk beachboard walkboard, neeshit, nou geloof ik dat we hem hebben boardwalk! Ymouth Boardwalk! met hem heb mogen samen werken. Hij doet alles uit de losse pols. Voor Easy Listening en Weekend Café, twee andere programma's waarvoor ik werk, schrijf ik steeds hele draaiboe ken. Willem is de enige die ik ken die die boeken niet nodig heeft. Ik zoek meestal de platen uit. Hij komt een kwartier voor uitzending de studio binnen en dan bespreken we kort de twee eerste nummers. Tijdens het programma nemen we de rest door. Ik vind het jammer dat hij stopt, maar het is zijn beslis sing. Zijn programma's zijn nog- steeds goed, ook na zijn beroer te. De luistercijfers stijgen zelfs weer. Ik zal hem enorm mis- SASKIA HILGERSOM is Duys' dochter uit zijn eerste huwelijk. „Mijn ouders zijn in 1964 ge scheiden. Ik was toen zeven. Daarna kwam ik echter regel matig bij hem in Blaricum. Het is was daar altijd een gezellige boel. De platenmaatschappij Iramac, die mijn vader destijds met Pim Jacobs had, hield kan toor bij hem thuis. De artiesten kwamen er langs en na het ver gaderen werd er geborreld en gemusiceerd. Iedereen heb ik daar wel een keer gezien. Van Eddy Christiani tot Herman van Veen. Rogier van Otterlo kwam het vaakst. Hij was een echte huis vriend. Met mijn vader speelde hij altijd tafeltennis. De zolder is daarvoor zelfs helemaal ver bouwd. Dat waren felle duels, want mijn vader wil altijd win nen. De nummer twee vindt hij niet interessant. Dat merk je als hij biljart of tennist, maar ook in zijn werk. Hij streeft altijd naar het beste. Dat is zijn mo tor. Maar daarnaast kent hij geen stress. Zijn motto is 'het wordt altijd middernacht' en daar leeft hij ook naar. Vroeger ging ik regelmatig mee naar uitzendingen. Voor de vuist weg bijvoorbeeld, dat van uit 't Spant in Bussum kwam. Maar voor mij was dat heel ge woon. Ik groeide daarmee op en wist niet beter. Later reali seerde je wel dat je vader be roemd was en dat hij op televi sie de meest rare dingen deed. Die ook niet helemaal onge vaarlijk waren. Zo heeft hij een keer onder een olifant gelegen en in een kooi met leeuwen ge staan. Als vader is hij fantastisch. Ik kan me geen betere wensen. We hebben ook niet zozeer een vader-dochterrelatie. We zijn meer maatjes. Als we bij elkaar zijn hebben we altijd veel lol. Dat is altijd zo geweest. Ik kan me ook maar een keer herinne ren dat hij echt boos was. Ik was toen met een vriendin bij hem op bezoek in Zuid-Frank rijk. 's Avonds ging ik met haar uit, want het was 14 juli, de na tionale feestdag in Frankrijk. Wij ontmoetten twee Franse jongens en het werd erg laat. Pas 's ochtends om vijf uur wa ren we thuis. Daar was mijn va der niet blij mee, al vraag ik me nog stèeds af of dat nu kwam door zijn ongerustheid of dat hij van mijn stiefmoeder zijn bed uit moest om ons te zoe ken. Het is goed dat hij nu stopt. Het zal 27 juni wel heel emotioneel worden, maar dit is toch een mooi moment. Zijn hersenin farct heeft daar niet zoveel aan bijgedragen. Hij kan immers al les nog doen. Nee, hij vindt dit goed moment. Hij is de zevntig inmiddels gepasseerd en zit veertig jaar in het vak. Het zal wel gek zijn als het voorbij is." MILLENNIUM nog dagen Nog 193 dagen en het nieuwe millennium bri aan. Reden voor dezel om in een dagelijkse si terug te kijken op belai rijke gebeurtenissen dj plaatsgrepen op corres jj ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Dez week: 21 juni 1884: prins Alexander ovi 22 juni 1775: Amerikajion congres voert dollar in juni 1667: slot tocht na Chatham: 24 juni 1948 J? Rusland begint blokka m Berlijn: 25 juni 1988:0 n(! je Europees voetbalkai oen: 26 juni 1284: Rati 0 vanger Hameln slaat t 0 22 juni 1775 De leden van het Amerikj Congres realiseren het zid er dat moment vast niet. Mj ,p 22 juni 1775 laten zij de m 1(j het levenslicht zien, die ui groeit tot 's werelds belaa ste valuta. Op die dag bed het Congres tot de uitgifte de dollar van de Verenigd s ten van Amerika. De dolk naam is afgeleid van hetD ol 'thaler') verwerft mondial r( toppositie en houdt zichn j gemak potentiële concum ,r als de Japanse yen en sind e de euro van het lijf. Nietd )g altijd even goed gaat meti munt. Want al is de dollar moedelijk ook de meest vt valste munt) midden jarei S| tachtig bijna vier guldenv in 1995 is dat maar iets rot j dan 1,50 gulden. De inters nale handel verloopt groti N deels in dollars. De prijzet jj grondstoffen, zoals ruwet noteren in dollars. In deü ciële wereld (aandelen-, o tie- en geldhandel) draait wel alles om dollars. Ookii !j! minder officiële verkeer h 0j de greenback een niet mi ,j weg te denken rol. Wie n; a nancieel minder solide lat afreist, doet er goed aan bundeltje dollars bij zicht ken. En in het criminele ci N is de dollar standaardbeta j" middel. Dagelijks wordt et dertienhonderd miljard dj aan transacties uitgevoerd B waarbij de dollar zelf ooki w trokken. marjolein dekker Nog een beetje beduusd kijkt mevrouw Leidner uit Tilburg voor zich uit, wanneer de vei ling van de persoonlijke bezit tingen van de Zangeres zonder Naam voorbij is. Omdat ze bij Maastricht in de file belandde, heeft ze het eerste deel van de veiling voor de pauze gemist. En ging het witgouden, met vijftien briljanten bezette collier aan haar neus voorbij. Daar voor was ze speciaal naar Maastricht gekomen; het had een huwelijksgeschenk in de fa milie moeten worden. Maar na de pauze koopt ze veel van wat onder de hamer komt, tijdens de sieradenverkoop, die rond de 50.000 gulden opbrengt. Geld dat bestemd is voor onder meer de Hartstichting.Oorbel- len, ringen, armbanden, bro ches en colliers. Het ene na het andere sieraad ging gisteren onder de hamer van het Maas trichtse Venduehuis DickHaut. Topstukken zijn het witgouden collier en de bijpassende even eens met vijftien briljanten be zette armband, die voor de pauze al in het spel van tegen elkaar opbieden naar de hoogstbiedende is gegaan. Op de kop af vijfduizend gulden brengen beide stukken samen op en daarmee komt de stand na bijna een uur op dik dertien duizend gulden. De mevrouw met nummer 162 is tevreden. Ze is de koopster van het witgouden collier en de armband, een van de weinige moderne stukken onder de sie raden. Ze is niet speciaal een fan van Mary Servaes, hoewel ze haar liedjes graag hoorde. „Ik heb het collier gisteren op de kijkdag al gepast. Ik wilde Drie dames bekijken een armband die onder de hamer gaat. foto gpd rob OOST het gewoon hebben omdat ik het mooi vond," vertelt ze. De vrouw uit Midden-Limburg wil haar naam niet in de krant heb ben. „Ze hebben bij mij al eens ingebroken. Toen ben ilc ook sieraden kwijt geraakt," legde ze uit. De absolute topper komt pas na de pauze onder de hamer. Een paar witgouden oorhan gers, bezet met 56 briljanten van ongeveer 1,7 karaat. „Van hoge kwaliteit," garandeert de veilingmeester wanneer het bieden begin. De strijd gaat tus sen dames uit Midden-Limburg en Tilburg. De Tilburgse legt het uiteindelijk af bij 7.750 gul den. De Midden-Limburgse kan blij zijn dat de familie Leidner in de File vast kwam te zitten, want na de pauze biedt ze om de haver klap als hoogste. Colliers, oor bellen, ringen, een zilveren tientje, alles wil ze hebben. De bezittingen van de zangeres brengen een veelvoud op' de taxatiewaarde. Een pens met de beeltenis van Wim' neveld, geschat op 200 gul 'doet' 680 gulden. Fotogrë Guy van Grinsven probeen penning ook te kopen, ntë vindt het bij 660 gulden tjes; de fotograaf heeft dan mens Story al een stuk ofó spullen binnen, bedoeld een reportage in het roddd blad. Ook het laatste veilingstuk klokkestel dat werd geraafi tweeduizend gulden waari komt in handen van de TH se; ze telt er 4.300 gulden! neer. Hoeveel ze sinds def heeft uitgegeven, weet zen loop van de veiling niet itf precies. „En er komt ookn twintig procent kosten bij klaagt ze. Omstanders felic ren de vrouw spontaan. troost iemand, „het is voor goed doel."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2